Als gij uw kind Werken als de gasfabriek, enz. Maar voor verhooging der salarissen.... De VOORZITTER U stelt 't voor, als zouden de ambtenaren om salaris^ verhooging gevraagd hebben. Dat is onjuist, do bond heeft bet gevraagd, en om de meening van den Raad te hooren, zijn de bedragen op de be grooting gesteld. De heer VAN DEN BERG Maar ze ©temmen or toch mee in. Als er op de agenda stond„Collecte voor dien heer Van den Berg", zou ik zeggen .pardon De VOORZITTER Ja, maar het is begrijpelijk, dat de heeren graag een yerhooging zullen ontvangen. Wie zou dat niet willen De heer Van den Berg heeft een vreemde opvatting over bonden en vereenigingen. Hij is toch immers zelf lid van Bloembollen cultuur, en die vereeniging zendt ook adressen. We vragen direct geen sa- iarisverhooging, maar wel aanstel ling van een derden ambtenaar, die beslist noodig ls. Ik doe werk, wat de secretaris kan doen, maar die heeft hu zelf te veel werk. Als er een derde ambtenaar komt, dan wordt de secre taris ontlast, en ik daardoor ook, en kan zoodoende mijn tijd beter aan andere zaken wijden. De heer Van den Berg heeft het voorgesteld, alsof v/e de inwoners zulke hooge lasten opleggen. Dit is onjuist. Nog altijd is [le belasting in Heemstede laag in vergelijking met andere gemeenten. De heer DROOG hield een pleidooi voor salarisverbetering, mits dtn ook de werkuren maar uitgebreid wor den. De VOORZITTER Nu wordt ge werkt van 9 tot 12 1/2 en van 2 tot 4 uur. Dit is 5 1/2 uur. Nu zal voorge steld worden van 9 tot 12 1/2 en van tot 5 uur, dat is 6 1/2 uur. De heer HONIG Vindt u dat nog niet erg weinig, 6 1/2 uur Ik werk heel wat langer Do VOORZITTER: Maar het is wer ken met het hoofd, dat is soms zwaar der dan met de handen. De heer HONIG Als iemand een geboorte aangeeft, eischt dit niet zoo'n vreesolijke hersenarbeid. De heer VAN DEN BERG Ik vind den werktijd bespottelijk laag. De hoer HONIG stelde voorde jaarwedde van den burgemeester te brengen van 1500 op 1025 van den secretaris van 1400 tot 1550 van de wethouders van 200 tot ƒ250. De VOORZITTER En de salaris sen van den ontvanger en de andere secretarie-ambtenaren De heer IIONIG Die vinden we voldoende. De heer VAN DEN BERG Er komt geen eincl aan de verhoogingen I Eindelijk werd tot stemming over gegaan. Over het voorstel, om de jaarwedden van de wethouders te verhoogen, staakten de stemmen, zoo dat daarover in de volgende vergade ring zal worden gestemd De heer VAN DEN BERG Kunnen v/e de regeling der salarissen niet aanhouden tot de vaststelling der .werkuren De VOORZITTER: Neen. Als de heeren de verhoogingen niet goedkeu ren, komen we niet met vermeerde ring der werkuren. Het voorstel van B. en W., om hot salaris van den secretaris te brengen van 14ÜÜ op 1750, werd verworpen, met de stemmen van de heeren Droog, Van Houten en v. d. Weyden vóór. liet voorstel der financieele com missie^ om 1550 te geven, werd aan genomen met de stem van den heer Van don Berg tegen. Op uitdrukkelijk verlangen van den Burgemeester werd diens jaarweddie onveranderd 1500) gelaten. Het salaris van den heer Snijders werd met 100 verhoogd. Het salaris van den heer Van Bem- mel met 75. De post f 400 voor een derden amb tenaar aan te stellen werd goedge keurd. De verliooging voor den ontvanger 500 op 600) werd verworpen met do stommen van de wethouders voor. De heer VAN DEN BERG wilde de twee onderwijzers die boven 't mini mum zijn, op wachtgeld stellen. De VOORZITTER vond 't beier om een vacature af te wachten en deze dan niet aan te vullen. Bovendien vermindering der onderwijzers op dit oogcnblik geeft stagnatie in 't on derwijs. De heer VAN HOUTEN betoogt, dat Haarlem misschien binnenkort Heem- stoedsche kinderen op de scholen zal weigeren. Dan moeten er hier weer meer onderwijskrachten zijn. 50 gulden werd uitgetrokken voor subsidie aan de Haarlemsche Huis houdschool. Hierna werd de begrooting vastge steld met een bedrag van 1794.96| als post voor onvoorziene uitgaven. De eindcijfers zijn 72.365.25. Onder de ingekomen stukken was de triede'eling, dat de afdeeling van Bloembollencultuur ook dit jaar weer zal voorzien in de beplanting van liet plantsoen voor 't raadhuis. (Applaus). De heer R. GRIPPELING heeft con cessie gevraagd voor de uitvoering van zijn bekende electrische tram- plannen, door Oosterhüut en Zuider hout (dezelfde concessie als door de zen heer aan Haarlem gevraagd is. De heer DROOG drong aan op het plaatsen van urinoirs, vooral in den omtvek der ijzeren brug. De hoer JANSEN HENDRIKX: Er wordt door gemeentenaren geklaagd, flat ze gevraagd hebben om 't grond werk te mogen uitvoeren en geen be stek of iets anders hebben ontvan gen. Er bestaat toch de verplichting, dat zooveel mogelijk Heemsteedsche krachten gebruikt, moeten worden. De VOORZITTER: Enkele personen hebben aanschrijving van de firma Carl Francke ontvangen. Ik heb an dere personen ook opgegeven, maar rle firma zegt, zich dit niet to kunnen herinneren. Ik zal echter do zaak nog eens onderzoeken. Binnenland ARMBESTUUR-QUAESTIE. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. van Zaandam om de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur' voor het jaar 1909 met 3200 te verminderen en in verband met de toelichting tot dit voorstel, waarbij o.m. wordt gezegd, dat aan de steeds stijgende uitgaven dooi' liet Armbe stuur paal on perk dient gesteld te worden, dat het beginsel der Armen wet strenger moet worden toegepast en dat door het te gemakkelijk over nemen der Armenzorg het particulier initiatief verloren gaat, heeft ge noemd bestuur zich tot den Raad ge wend met een schrijven, waarin het een protest uit tegen deze daad van het dageijksch bestuur der gemeente. Het B. A. geeft daarin te kennen, dat noch de Raad, noch B. en W. de bevoegdheid hebben wijzigingen te brengen in de begrooting, doch alleen kunnen goed- of afkeuren. Bovendien is door B. en W. met het B. A. om trent deze wijziging geen overleg ge pleegd. Den door B. en W. gegeven last wenscht het B. A. niet te aan vaarden, terwijl het bestuur zich niet bereid verklaart een andere gedrags lij k op het gebied der Armenzorg te gaan volgen. Ter motiveering wordt verder mede gedeeld, dat de ondervinding leert, dat van do kerkgenootschappen, wier armen ook door het B. A. worden be deeld (tegen deze zg. dubbele bedee ling is nimmer bezwaar gemaakt) geen meer steun is te verwachten, dat deze integendeel eer minder wordt terwijl ook de particuliere liefdadig heid afneemt. Ten slotte geeft het college te kennen dat, wanneer aan het B. A. de middelen worden ont houden, die dat bestuur noodig acht om in de dringendste behoeften te voorzien, die armen daaronder ten zeerste zullen lijden, terwijl het bij het college een punt van ernstige over weging zou uitmaken of zijn leden den lust en de opgewektheid zullen blijven bezitten, onder zoodanige om standigheden hunne toch al niet ge makkelijke taak te blijven vervullen. BOND VAN ORDE. Zondag werd te Hoorn de 13de bondsvergadering gehouden van den Bond van Orde van Personeel in dienst der II. IJ. S. M., onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer G. A. Spit. Deze verzocht den aanwezigen van hun zetels op te staan en wijdde eeni- ge woordeu aan den heer Van Has- i selt, den overleden voorzitter van den Raad van Administratie, wiens heen gaan een groot verlies is. Vervolgens werd het halfjaarlijksch overzicht uitgebracht, waaruit o. a. blijkt, dat de ledenlijst een lager cij fer aanwijst dan bij de vorige opgave. Het aantal leden is thans 1072 liet aantal afdeeliugen'22. Aangenomen werd, den post propa ganda te verhoogen met ƒ50 en den post drukwerk daarmee te verminde ren. De geheele begroot'ng werd daar op vastgesteld tot een bedrag van ƒ4800 in ontvangst en uitgaaf. Bij tweede vrije stemming wordt tot lid van liet hoofdbestuur gekozen de heer K. de Geus, van Haarlem. Amsterdam wordt met 20 stemmen tegen 16 op Utrecht aangewezen als de plaats, waar de volgende bonds vergadering zal worden gehouden. Na lange discussion wordt de wen- schelijkheid uitgesproken, de verga deringen in Amsterdam te houden en deze, zoo mogelijk, te doen volgen door een feestelijke bijeenkomst. Men achtte het bezwaarlijk steeds den Za terdag als dag van vergadering aan te wijzen. Een afgevaardigde van Amsterdam deelde mede, dat het gerucht loopt, dat de klachten-commissie oorzaak is, diat de gratificatie voor 25-jarigen dienst niet altijd meer wordt gege ven. De voorzitter noemt dit een groven leugen. Het hoofdbestuur weet, dat in sommige gevallen de gratificatie n'iet is gegeven, doch het weet ook, dat door den Raad van Administratie is beslist, dat zij, die in 1903 aan de staking deelnamen, in het vervolg die belooning niet meer zullen ont vangen. Hij tart echter ieder te be wijzen, dat dit het werk van den Bond van Orde is. Hij beschouwt zoo'n ge rucht als een poging om tweedracht te zaaien in den bond. Hierna sloot do voorzitter met de best® wenschen voor den bond de vergadering. WERKLOOSHEID. ZooaLs mem weet, is bij de behan deling in de Tweede Kamer van de iruterpeHatie-mr. Troeletra in zake de werkloosheid o. m. de wcmsc'h geuit, dat ook provinciale en gemeentebe sturen zooveel mogelijk de uitvoe ring van werken in den komenden winter zouden bespoedigen. Ditzelfde geldt voor leveraatiën, welke tengevolge kunnen hebban, dut door onze nijverheid een beroep op de arbeidsmarkt wordt gedaan. Het wil ook dan minister voorko men, blijkens eene aan de Gedepu teerde Staten der verschillende pro vinciën gerichte missive, dat, mits althans, waar eenigszins mogelijk, aan Nadariaudsche. gegadigden de voorkeur wordt geschonken, een en ander een krachtig wapen kan zijn in den strijd tegen de werkloosheid. De minister doet daarom door lus- sch ©inkomst van de Gad. Staten een dringend beroep op de gemeantebe- sLuren, opdat aan deze aangelegen heid aanstonds de volle aandacht worde geschonken. GASBEDWELMING. Maandag heeft zieli te Amsterdam ee.ii geval van gasbedwelming voor- i gedaan, dat gelukkig is ofgeloopen. I' Aan de Haar!emmerstraat 113 woont de hear G. Schenk, teveois eigenaar van dat perceel. Teen hij nu 's mor gens om II uur niet als naar gewoon te bij -de bewoners huurpentokigen kwam innen en mej. Pastoors, be woonster dei' tweede verdieping, een steirke gaslucht rook, maakte men zich ongerust, vooral waar men na herhaald kloppen op de kamer van den heer Sch. geen antwoord kreeg. Een smid werd ontboderii, ddie de deur openbrak, Men voinid den heer Sch. bewusteloos op dein grond liggen. Do ramen werdeui onmiddellijk openge schoven en een cloktar gehaald. Hst gelukte dr. v. Os, rua anderhalf uur den heer Sch. tut bewustzijn te bren gen. Hij is n.u burteai gevaar. De oor zaak der bedwelming moet geweten worden aan het openstaan van do kraan van <Lo gaskachel. DE NIEUWE BOOTEN VAN DE ZEELAND. Men meldt aan de N. R. Ct. Gelijk bekend is, heeft de Zeeland in haar tweede schrijven aain do drie Niedexlandsche scheepsbouwmaat schappijen vastgehouden aan hare voorwaarde, dat do nieuwe mailboo- tem op één werf gebouwd moeten worden, en verzocht zij nog in den loop dier maand definitief antwoord. Naar wij bliana vernemen, hebber twee dier scheepsbouwmaatschappij en dezer dagen geantwoord, dat zij on der deze voorwaarde onmogelijk kun nen mededingen. Het antwoord der derde Nedarlard- sche werf is nu evenmin twijfelach tig- GELUKWENSCH AAN DEN PAUS. Den 4an November vertrekken jhr. v. d. Poll, grootofficier van Hr. Ms. Huis en kapitein graaf Du Monceau, adjudant der Koningin, van hier, om den Paus geluk te wensclicn met zijn priesterfeest. DIEFSTAL MET INBRAAK. Maandagavond is in een kappers winkel aan de Prinsengracht bij de Rradlhuisstraat le Amsterdam, door insluiping een belangrijke diefstal ge pleegd. Terwijl de patroon met zijne vrouw tusscheui kwart vóór elf en half twaalf hun woning hadden ver laten., is de deur von den w Lnkel ver moedelijk met een valschen sleutel geopend en zijn de dieven doorge drongen in die achterkamer waar ze het schrijfbureau forceerden en zich een bedrag van ƒ10 aan zilvergeld, benevens een gouden horloge toe eigenden. Daar werd do slaapkamer nauwkeurig doorzocht, 't geen blijkt uit liet feit, dat verschillende klee- dingstukken over den grond ver spreid lagen, ten deele met de zakken binnenste buiten gekoerd. Uit de lin nenkast, die. ook werd opengebroken, ontvreemdden de dieven een aantal gouden en zilveren sieraden, toebe- hooren.de aan de echtgenoot© van den kapper. Ook werd daar nog eenig geld gevonden. De dieven zijn klaarblijkelijk zeer handig te werk gegaan, want toen de bewoners thuis kwamen, zagen ze wel licht branden in de achterkamer, doch de dieven waren gevlogen. Ook de dadelijk gewaarschuwde politie, die een onderzoek instelde^ kwam tot geen resultaat. De eenage aanwijzing die rneai heen is, te zoeken in het feit, dat Maandag avond een drietal verdachte indivi duen in den omtrek van de Prinsen gracht hebben rondgezworven. (TrO ONGELUKKEN. Men meldt uit Cuyk aan de Tel. van Maandag Hedenmiddag had in het imbuing e Vierliugsbeek een ornstig ongeval plaats, dat, de omstandigheden in aanmerking genomen, toch nog be trekkelijk goed is afgeloopen. Toen namelijk zekere R. uit Vierhngsbeck roet zijn kar en paard den overweg van de spoor weghal te passeerde, kwam een personenLrein in volle vaart in de nabijheid aansnorren. Voordta wagen en paard den over weg was gepasseerd, weid de wagen door de locomotief gegrepen en to taal vermorzeld, liet paard weiden drie pooteu stuk gereden, en n-og een twintigtal meters door den trein me- degesleurd, de voerman, die zich op den wagen bevond, kon nog juist bij tijds zich in veiligheid stellen. Het paard moest terstond worden afge maakt. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan de spoorwegwach- lersvrouw, die verzuimd had de af sluitboom en neer te laten. OVERLEDEN. Te 's-Gravenihage is overleden de heer E. M. S. van Santen, lid van den Raad en onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel, een verte genwoordiger van den middenstand. VLIEGMACHINE. Naar verluidt is het Brielsche luchtschip gereed gekomen en zal er eerstdaags een proef mode genomen worden. Dooi' de manschappen van do afdoe,!Lag Brielle van „Volksweer baarheid" wordt er 's nachts de wacht bij gohoudeai. (Tel.) Rechtszaken DE ZEISTER MOORDZAAK. Onder zeer groote belangstelling zoowel de publieke tribune als de ge serveerde banken in het benedenge deelte der zaal waren ingenomen werd Dinsdag voor het Gerechtshof te Amsterdam ih hooger beroep de be handeling aangevangen van do be ruchte Zeister moordzaak. De gruwelijke bijzonderheden van den op 17 November 1907 te Zeist ge- pleegden moord op den 16-jarigen kantoorloopar Hendrik Drost kunnen wij na het vele dat er reeds over ge schreven is onzen lezers sparen. In verband met dezen moord heb ben voor de Utrechtsclie Rechtbank, die haar onderzoek ter openbare te rechtzitting op 21 Mei begon, terecht gestaan: 1. Hendrik van Vaalen, 31 jaar, bierhuishouder, geboren te Helder: 2. Teunis van Ee, 28 jaar, zonder beroep, geboren to Zeist/ 3. Hendrikus Kors, 30 jaar, melk- slijter, geboren to Steenwijkerwold; 4. Johannes verhorst, 38 jaar, loopknecht, geboren te Zeist en allen wonende te Zeist, thans gedetineerd Ln het Huis van Bewaring te Utrecht. En op 7 Juni, uitspraak doende, verklaarde de Rechtbank Van Vaalen en Van Ee schuldig aan moord, Kors en Overhorst aan medeplichtigheid aan diefstal voorafgegaan door ge weld, met het oogmerk om den dief stal voor te bereiden en gemakkelijk te maken. Overhorst bovendien aan heling van Van Vaalen ontvangen en van Drost afkomstige gelden. De vol- geude gevangenisstraffen werden uit gesproken: Van Vaalen 12 jaren, Van lie 20 jaren, Kors 6 jaren en Over horst 8 jaren, vuur allen met aftrek der preventieve hechtenis. Door het O. M. was gecischt voor Van Vaalen, 20 jaar, voor Van Ee le venslang, voor Kors en Overhorst ie der 10 jaar en 8 maanden. De psychiatrische deskundigen, dr. W. tl. Cox en arls Breukink stelden een onderzoek in naar de geestver mogens van Van Vaalen en zij con cludeerden dat deze waarschijnlijk in een abnormalen, hysterischen droom toestand aan de m.sdaad heeft mede gewerkt. Dienaangaande overwoog de Recht bank in haar vonnis: overwegende dat de deskundigen, de doktoren Cox en Breukink op grond hunner waarnemingen tot de onderstelling zijn gekomen, dat waar schijnlijk de ziekeiijke toestand van Van Vaalen reeds vóór den moord is tot uiting gegekomen; overwegende dat deze deskundigen dit niet met zekerheid hebben kunnen uitmaken, hoewel zij het waarschijn lijk achten; overwegende dat dr. Cox ter zitting heeft verklaard, dat het hysterische dellve, waaraan Van Vaalen lijdende is, kan zijn ingetreden door eene emo tie, en dit in verband beschouwd met de herhaalde en nauwkeurige, gelijk luidende opgaven van het gebeurde door Van Vaalen gedaan, aan de rechtbank niet de overtuiging heeft gegeven, dat deze beklaagde ten tijde van het plegen der ten laste gelegde feiten aan een ziekelijke storing zij ner verstandelijke vermogens lijdende was. Alle beklaagden waren van het te gen hen uitgesproken vonnis in appèl gekomen. Gedagvaard zijn 21 getuigen k char ge onder wie drie deskundigen, als mede 9 getuigen k décharge. Raadsheer mi\ Henny bracht een uitvoerig rapport uit. Vervolgens wordt Van Vaalen door den president ondervraogd. Aanvankelijk èn te Zeist èn voor den rechter-commissaris hebt u alles erkend tot in alle bijzonderheden, al dus mr. Vogel. Bekl.: Dat weet ik niet. President: Het is gebleken dat u al lerlei kunsten hebt verkocht. Maar ik zou u raden dat niet voort te zetten. Dat kan het Hof niet gunstig stem men. De doktoren heblien verklaard, dat u in abnormalen. toestand hebt verkeerd, doch dat u beterende bent. Op de zitting van (1e Rechtbank bent u op uw bekentenis teruggekomen en bleef alleen de berooving over, maar uw eerste bekentenis klopt volkomen met alle omstandigheden. Beklaagde blijft er bij, dat hij zich alleen schuldig gemaakt heeft aan de berooving en hij blijft daarbij ook in het scherpe verhoor, dat mr. Henny hem afneemt. Het verboor van Van F.e nam ook ge ruimen tijd in beslag. Met radheid van tong stond hij le keuvelen op een toon alsof het de in eest onverschillige zaak ter wereld gold. Zijn beweren was dat hij allang wist dat er op den jongen Drost werd geloerd, niet ech ter om hem te vermoorden, doch om hem te berooven. Toen hij dan ook op verzoek van Van Vaalen een fiets wegbracht en geld aannam, begreep hij zeer goed, dat een en ander van diefstal afkomstig was. Aan den dief stal en aan den moord is hij evenwel onschuldig. President: En aan Wolfswinkel hebt u alles bekend. Bekl.: Dat is niet waar. Mr. Henny ondervraagt bekl. Van Ee eveneens, doch ook tegenover hem bleef bekl. ontkennen. Mr. Henny: Dus u hebt niets met de zaak te doen gehad? Bekl.: Als ik er iets mee te doen had gehad, zou ik liet u eerlijk ver tellen. Bekln. Kors en Overhorst ontken nen eveneens. Wel erkent de laatste 100 te hebben ontvangen van Van Vaalen, zonder echter te weten dat 't van misdrijf afkomstig was; Daarop volgden de verhooren dei- getuigen. Gemengd Nieuws EEN REUSACHTIG SMOKKELPROCES. Dit opschrift zet de „Berl. Lok. Anz/eiger" boven het volgende be richt Voor liet kantongerecht te Mün- ch^i-Glaxihach ia lieden een dar grootste smokkelprocessen begonnen, die ooit de Pruisische gerechtshoven hebban bazig gehouden. Het proces zal minstens een week duren, daar ec meer dan 200 getuigen gehooixl moeten worden. Beschuldigd zijn 19 personen, meest veehandelaars en slagers, die sinds 1901 op goed georganiseerde wijze langs de geheel© grens van Kalden- klrche tot Harzogenrath Hollandsch rundvee bij kudden binnen smokkel den. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. por regel. GEEN TERUGKEER IN AM STERDAM. Men zegt dikwijls tegen een zieke: ,Gij zijt nu goed, maar neemt U wel in acht voor een terugkeer der kwaal." Foster's Rugpijn Nieren Pillen ma ken u beter en zorgen er tevens voor, dat gij geen terugkeer krijgt. Hier is het bewijs er van: De Heer A. P. Mol, Schapensteeg 2 te Amsterdam, bericht ons: „Onop houdelijk weid ik sinds ruim drie jaren geplaagd door zware pijn in rug en lendenen. Ik kon me niet buk ken, daar ik het anders uitschreeuw de van de pijn. Ik sukkelde ook veel met de urine; deze schrijnde hevig bij het passé eren en zag er troebel en somtijds rood uit. Vooral over dit laatste maakte ik mij erg ongerust door de hoeveelheid bloed, die ik op die manier kwijt raakte. Somtijds was ik erg duizelig en aangedaan met heftige transpiraties. Mijn slaap was nimmer verkwikkend en den eenen morgen stond ik nog vermoeider op clan den anderen. Ik had steeds kou de voeten en werd dikwijls overval len door koude rillingen. Tweemaal reeds had ik in het ziekenhuis gele gen, doch kwam ik er ongenezen uit Aangetrokken door de uitstekende be richten omtrent Foster's Rugpijn Nie ren Pillen bestelde ik een doos van dit geneesmiddel. Er bestond geen twijfel, of ik had nierziekte en uw pillen hebben alleszins getoond een uitstekend medicijn daartegen te zijn. Het duurde niet lang, of de uri ne werd helder en pijnloos. Ik werd veel opgewekter en kon weer rustig slapen. Iedereen staat verstomd over de ommekeer, die bij mij plaats greep en dat dank ik enkel aan uw heilzaam middel." Deze verklaring werd ons ongeveer anderhalf jaar later bevestigd en zei- de de heer Mol ons nog: „Ik raad een ieder met vertrouwen aan van deze pillen gebruik te maken, daar ik sinds dien geregeld mijn bezigheden kan waarnemen. Ik ben dam ook zeer tevreden over mijn herstel." (w.g.) A. P. Mol. Ziet gij voor u zelf, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op de doos, die gij koopt, vermeld staat. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij de Heeren J. van Gulik, Zijl straat 98; J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het dan Dr. HOMMEL's Haema- togen. Laat U echter geene der vele namaaksels aanpraten! Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Bovorderd tot doctor in die geneeskunde op proefschrift „Axhythniia Perpetua", do heer II. de Vries, geboren to Nigtevecht. Groningen. Voor het 2o gedeelte van he<t doctoraal examen in de scheikunde geslaagd de lieer J. L. Ho ving. Utrecht. Kerkel. voorber. ex. J. Flier inga, EX. APOTHEKERS-ADSISTENT. Utrecht, 26 en 27 Oct. Geëx, 4cand. Geslaagd de heer A. J. van Dijk, te Middelburg. Letteren en Kunst BERNER CONVENTIE. De Vereeniging van Muziekuitge vers en Muziekhandelaren in Neder land heeft aan de Tweede Kamer dar Staten-Gemoraal oen adres verzonden van don volgenden inhoud Do Vereeniging van Muziekuitge vers em handelaren in Nederland heeft met belangstelling konnis geno men van het koninklijk besluit, om ons land op do conferentie te Boriijn to doe»n vertegenwoordigen. In het bijzonder betuigt zij hare ingenomenheid mot do keuze dor ver tegen woo rdi gors. Reforeerendo aan haar adros van 10 Februari 190G meent zij nog eens onder uwe aandacht to moeten bren gen, dat de wijze waarop tegenwoor dig de nadruk van muziek wordt be- oofond, moer nog dam vroeger do perken te buiten gaat, terwijl ook do Frartscho nadruk, niettegenstaande cnze traclafen van 29 Maart 1855 en 19 April 1884 hier in steeds ruimer inato wordt verkocht Ondergeteekemde wenscht dus hier mede nogmaals hare instemming te betuigen met do reeds door de regee ring gedane stappen en or levons her haald op aan te dringen liot daarheen to willen leidon, dat er afdoend© maatregelen tegen den nadruk wor den genomen. Dit verzoekschrift is, namens do Vereeniging geteekend door de hee ren J. L. \villem Seyffardt, vico-voor- zitter, en Joh. A. Alsbach, secretaris. J. A. VRUÜTMAN. Te Zutphen is overleden de heer J. A. Vrugtman, in don ouderdom van vijf en tachtig jaar. De overle dene was vroeger onderwijzer te Zut- phen. Als zoodanig heeft hij veel pro paganda gemaakt voor de verbete ring van don volkszang. Hij was tot voor een paar jaar directeur van «e Volkszangschooi van hot Nut. In zijn tijd was de overledene een zeer he kend en gezocht declamator, die iin ons land zoowel als in Bedgië zeer ge waardeerd werd. Sport en Wedstriiiisit BELGIë—ZWEDEN 2—1. Maandag speelde het nationale Zweedsche elftal, dat Zondag in Den Haag speelde, een wedstrijd tegen hot Belgische elftal te Brussel. Het resultaat was een 2 1 over- winning der Belgen, een stand, die reeds met de rust was verkregen. De Zweedsche doel verdediger was uit muntend. Overigens waren de Zweden zicht baar vermoeid. SCHAKEN. Zondag had te Zaandam een ont mooting plaats tusschen de leden der verschillende schaakclubs der /aan streek en die der club T. A. V. E. N. U. te Beverwijk. Elk deelnemer had 3 par' v-e-r zijn rekening. Daartoe werd van 9 1'2 tot 12 1/2, van 1 1/2 bi' 1 12 en van 6 tot 9 uur. Naar de clubs waren de spelers als volgt verdeeld: Zaandam 12, Zaan dijk 6, Wormerveer 11, Krommenie 5, Westzaan 6 en Beverwijk 6. De uitslag was de volgende: Eerste klasse, le groep: M. Gorter Dz., van Wormerveer, met 3 punten. 2e groep: H. Zoontjes, van Bever wijk, met 2 1/2 punt. 3o groep: J. Six, van Beverwijk, met 2 1/2 punt. 4e groep: R. J. Sombroek, van Wor merveer met. 2 punten, na loting met D. J. Korteweg, van Wormerveer, en D. de Vries, van Zaandam. Tweede klasse, le groep: P. A. Kok, van Zaandijk, met 3 punten. 2e groep: K. Kok Pz., van Zaandijk, met 3 punten. 3e groep: O. Naula Mz., van Zaan dam, met 3 punten. 4e groep: J. Vrederiburg, van West zaan, met 3 punten. Derde klasse, le groep: J. Benjamin- se, van Zaandam, met 3 punten. 2e groep: H. Stolp, van Wormer veer, met 2 punten. 3e groep: B. Sombroek, van Wor merveer, met 3 punten. 4e groep: J. Bakker Wz., van Krom menie, met 2 1/2 punt. De winners in deze groepen hebben allen recht op een zilveren medaille. Zij zullen elkander Zondag 1 Novem ber bekampen, om een -verguld zilve ren medaille, waaraan voor den win ner der eerste klasse is verbonden de titel van kampioen van de Zaanstreek Beverwijk. EEN VLIEGMAATSCHAPPIJ TE LONDEN. Te Londen is een nieuwe aeroplane- maatschappij opgericht, die den bouw vau vliegmachine© en het hou den van proeven zal aanmoedigen. Do maatschappij telt reeds 359 leden. Stooüiivaartberichteiï liet st. Djocja, van Java naar Rot terdam, arriveerde 27 Oct., le Mar seille. Heit st. Rindjanj, van Rotterdam naar Java, arriveerde 27 Oct. te Port- Sai<L Het st. Maasland, van Bucmos Ayres naar Amsterdam, passeerde 26-27 Oct. St. Vincent K. V. liet st. Rijndam arriveerde 27 Oc tober des vin. van Rotterdam te New- York. Het st. Nieuw Amsterdam vertrok 27 Oct. van New-York naar Rotter dam. Het st. Ernest Simons, met de Fraasche mails, arriveerdo 27 Oct. van Japan te Marseille. liet st- Java vertrok 27 Oct. van Amsterdam naar Hamburg. liet st. Oranje, van Batavia naai Amsterdam, arriveerde 26 Oct. Le Suez. Het st. Banda, van Amsterdam n. Batavia, passeerde 27 Oct. Oucssunt- Ilet st. Prins Willem V, van Para maribo naar Amsterdam, arriveerde 27 Oct., voorin. 9 u. te Havre. Het st. Koning Willem III arriveer de 27 ÜcL te Amsterdam van Bata ta.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7