Binnenland U~S"- Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 30 October 1908. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. ts Haparanda (Oostkust van Zwe den) laagste 750.3 m.M. to Valentia (Zuidkust van Ierland). Verwachting tot den avond van 81 October Wind Zwakke tot matigen Zuid- Oostel. wind. Gesteldheid van de lucht licht bewolkt, droog weer. Temperatuuriets kouder, moge lijk nachtvorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te uur 766 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 770 m.M. Thermoineterstand te Haarlem. Vrijdag 30 October Hoogste gisteren 2 uur F. 68 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag te 12 uur F. 65 INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PHACIITIGE SORTEERING Dassen Fronts Boorden en Manchetten. Cliem. WasscherjJ, Ververij. lleparntie-Inrlckllug /V/ Gr. Houtstraat 90. Deze uitvoering, met een bal beslo ten, werd door niet veel belangstellen den bijgewoond. VELSEN. Bij do gisteren gehouden verkiezing voor 3 vacatures in den gemeente raad, aftreding 1909, zijn de volgende candid alen gesteld: R. de Boer (vrij.- dem) ie lJmuiden; yG. Dekker, id. te id.; W. F. .1. Meijer, iel. te Velsen; A. A. M. Mulder (kath.) te lJmuiden; G. van Rhïjn (anli-rev.) te lJmuiden; Tuyll v. Serooskerken, baron van W. (christ.-hist.) te Velsen. De stemming zal plaats hebben op 10 November, de herstemming, zoo noodig, 24 November a.s. IJMUIDEN. Aan boord van het Nederlandsclie stoomschip „Leersum", hetwelk van Pernau te lJmuiden binnenkwam be vonden zich drie Russen, die zich te Pernau aan boord hadden verstopt en eerst op zee aan dek waren gekomen. De gezagvoerder nam deze mannen mede naar Zaandam om ze daar te landen. ZANDVOORT. Donderdagavond werd door de po litie alhier in een onbewoonde gemeu bileerde villa (de Eschdoorn) aan den Kostverlorenweg, een manspersoon ingerekend, die daar was ingebro ken. Het electrische licht had hij ontstoken, waardoor de politie ge waarschuwd werd, en op onderzoek uittoog. De man is uit Haarlem af komstig. TELEFOON 428-1046 ie NS-/ A flerestigfl CY/ HA1BLEM /Js§7' Gr. Houtstr. V/4f' 90. BK0ÜIVE8SVAART Aflevering van Stoom- goederen binnen enkele dagen. Nette afwerking. Conourreereude prijzen. gelclub, in welke laatste reeds vroe ger voor een niet onbelangrijke som gelds werd getcckcnd tot het verkrij gen van een betere kegelbaan. Aan een commissie werd de voorbe reiding van dit plan opgedragen, en tot leden daarvan werden gekozen de heer-en Graichen, Boon Hartslnck en P Blankevoort, te Bloemendaai; F. van Twisk en J. H. Wildervanck de BI 6 court, te O verveen. Staande de vergadering werd door velen reeds op een lijst geteekend voor aandeelen, die bepaald zijn op 50.—. BENNEBROEK. De zeereorw. pastoor Dr. Kabel had Dinsdagavond na een huisbezoek het ongeluk nabij den Zandweg te water te raken, liet mocht aan H. Heystek gelukken den lieer pastoor spoedig op het droge te brengen. Zondagavond zal door Ds. J. A. Gerth van Wijk ter herinnering aan •Ie Kerkhervorming, in de Ned. Ilerv. Kerk alhier eene lezing worden ge houden. De Christelijke zangvereeniging „Bennebroek" zal dien avond ter op luistering eenige toepasselijke liede ren len gelioore brengen. Voor de Ne- derl. Guslaaf Adolf-Vereeniglng zal eene collecte gehouden worden. Belangrijke Nutslezing. De how R. Tcpe, van Bloemendaai, tal, daartoe vanwege liet hoofdbe stuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uitgenoodigd, een dezer dagen alhier ene lezing houden over het leven dor Nederlandsclie vogels. Met behulp van zijn zeer fraaien bios coop zal hij het gesprokene zeer dui delijk toelichten. Bij de dezer dagen gehouden ver kiezing van twee notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier werd herkozen do heer P. Bakker, en gekozen de heer D. Willem se. HALFWEG. De zangvereeniging „Crescendo", directeur de lieer J. C. Tuin te Haar lem, gaf reeds eene uitvoering; de ten gehoore gebrachte stukken wer den zeer goed gezongen terwijl ook de heer C». J. Kalt van Haarlem (viool), teer verdienstelijk optrad, na de pauze werden een tweetal stukjes op- voerd, nl. een klucht- en een blijspel, die goed werden weergegeven en waar van vooral de hoofdrollen in eoode handen waren. HOFBERICHTEN. Aan de groote drijfjacht, welke te Eemnes op het jachtterrein van H. M. de Koningin-Moeder werd gehou den, namen, behalve Prins Hendrik en de Prins van Bentheim, ook deel de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de intendanten van Het Loo en van Soestdijk, de bur gemeester van Baarn en de hoeren raaf Van Limburg Stirum, baron Van Pabst van Bingerden, ridder Pauw van Wieldrecht en Jhr. Van Suchtelen van de Haare. De Kondmgin-Moeder zal den 3e® November naar Het Loo vertrekken, om aldaar omstreeks acht dagen ee verblijven en daarna, voor het win terverblijf naar de residentie terug te koeren. Het ligt in Harer Majesteit® bedoeling den tijd op hat Loo'rustig met Hare Majesteit de Koningin door te brengen. Berichten omtrent voor nemens tot bijwoning oenor huwe lijksplechtigheid of andere feestelijk heden zijn dan ook onjuist. KAMERVERKIEZING SNEEK. Gekozen bij enkele candidaatstelling dr neer H. Pollema (a.-r.) DE VERMISTE HARWICHBOOT. I Vors chili ernde schepen zijn uitge zonden om de vermiste „Yarmouth" ie zoeken. liet Engelsehe oorlogsschip Blo ke'" zond het bericht, dat het op da Noordzee het lijk vond van een zee man, die een reddingsgorde' droeg: met don naam van de „Yarmouth". Ook ie Rotterdam zijn nog g* en mi de re berichten ontvangen van de vkx-schboot ..Yarmouth', zoodat in j varhond mei liet ronddrijven van kis. I ten vleesch te vreezan is, dat liet stoomschip een ongeval getroffen heeft, waardeer het mat man en muis vargaan is. Men tast in het duister op welke wijze dSt geschied moet zijn. Vast staat, dat het stoomschip des namiddags 5 uur nog ter hoogte van het Gal/bard-vuurschip is ge zien, van daar koersen de schepen yam de Harwichroute naar het Sliip- wash-vuurscliip en aan te nemen valt dus, dat het ongeval tusschem die vuurschepen, doch u t beider gezicht moet hebben plaats gehad. Dat is dus een kleine 20 mijl uit de Engelsehe kust. De mogelijkheid kam worden be sproken., of liet stoomschip omge slagen kan zijn, doch dat Ls vrijwel uitgesloten, vooreerst omdat deze stoomschepen zijn ingericht op liet voeren van d'okladiing, maar len an dere wijl van de 450 tons lading, be staande uit vleesch, suiker, zaad em stukgoederen, minstens 350 tons bene den de waterlijn was gestuwd, terwijl de rest in het tusschendeks was ge borgen of bovendeks. Op het dek wa ren o. a. 3 verhuiswagens opgeno men, te zarnen 9 tons wegende en be vallende den volled i,gen verhuisboe- dol van dem afgetreden Engeischem gtzaint bij ons hof, Sir Henry Ho ward. Hier wordt aangenomen, dat de „Yarmouth", die van 1903 dateert, door aanvaring gezonken is. Zij voer de 28 man equipage. Do stoomboot van de Great Eas tern, de Vienna die op zoek was naai de Yarmouth, vond twee reddings gordels cn eenig wrakhout. Het En gelsehe oorlogsschip Blake meldde, dat liet een verhuiswagen oppikte, die nu aan boord van de Blake is. Uit Londen wordt gemeld: liet is thans aan geen twijfel meer onderhevig, dat het stoomschip Yar mouth schipbreuk heeft geleden. De Vienna nadert Harwich met de vlag halïmast en heeft dus waarschijnlijk slachtoffers aanboord. De verloren ge- gané meubelwagens bevatten het meubilair van Sir Henry Howard, den afgetreden gezant te 's-Graven- hage. Onder de lading bevonden zich 47 kisten bloembollen van de heeren Gebr. Van Velsen te O verveen. EEN WAARDELOOS BANKBILJET. Omtrent de uitgifte van een waar deloos bankbiljet te Sdheveningen wordt vernomen, dat dit ongel ds- woardiig papier een buiten gebruik gesteld bankbiljet van duizend Lires was. I>e persoon, die 't In omloop had gebracht verklaart dit van eem ander voor 4 borrels over gen o mem te heb ben. Een slijter te Sohev-emingem, wiiem hij 't aanbood onder voorgeven 't op het strand gevonden te hebben, kocht 't hem voor vier honderd gul den af en kreeg er bij een fildiaaL vam ean bankiersfirma 475 voor. Daar werd echter korten tijd daarna hel merk van buiibanomloopstolling ont dekt. De slijter begaf zich onmiddel lijk naar dem persoon van wie® hij 't had gekocht, die er nog slechts f 225 van over had. Aanvankelijk door de politie aangehouden, is deze thans weder im vrijheid gesteld. MANSLAG TE VEEiNDAM. Dinsdagnacht kregen twee fa- brieksiarbeucters twist in eem tapperij, 'duo zoo hoog liep, dat de een aen an der niet een mes eem steek gaf in liet hoofd nabij de slaap. De gearoffemie, H Wolthuis, werd, na vernondem te zijn, naai' zijn woonplaats Munten dam vervoerti, waai' lnj is overleden. De dader, vader van .eem grool gezin, is in hechtenis genomen. VERGIFTIGING. Tq Schiedam zijn in verschillende gezimmen gevallen van vergiftiging gecunstateerd, vermoedelijk veroor zaakt door het gebruik van paardon- vleesch. Een man is needs overleden. MANSLAG TE GELEEN. Omtrent den mamslag te Geleen (L.) meldt men mog aan de „L. K.': Toen de gearresteerde, B., verdacht van mishandeling met doodelijken af- Ijjop, gepleegd LL Zaterdagavond, Maandagnamiddag na de lijkschou wing geboeid door de marechaussees naai' Beek werd gebracht, deed hem een groote menigte uitgeleide. Dat die menigte B. op dit oogenblik niet al te goed gezind was, kan blijken uit de minder vleiende troepen, welke aan zijn adres gericht werden. Heel de omtrek is dan ook onder den indruk van dit droevige voorval, waardoor ee.n vader op de allertreurigste wijze uit een gezin van viea* kleine kinderen is weggerukt. Omtrent de bekentenis, waarvan wij in ons Dinsdagnummer melding maakten, nog het volgende. B. heeft aan de politie het volgende verhaal opgedischt. Toen hij in het steegje kwam, waar thans nog de plek der mishandeling door een grooten bloed plas wordt aangewezen, vond hij een man kermende op den grond liggen. Toen hij in dezen persoon Q. herken de, dien hij reeds sedert lang haatte, heeft hij hem een fllnken trap gege ven, meer niet; zoo beweerde hij. La ten we er bijvoegen, dat de politie van dit verhaal niet veel gelooft. DE BRAND VAN „BELLEVUE". Omtrent den brand in hotel „Bel- levue" te Arnhem valt nog te melden, dat de familie Cochius uit Indië, die in het hotel hun intrek nam, haar goederen ter waarde van 6000 door den brand verloor. De familie was naar Engeland ver trokken en zou later weer Ln „Belle- vue' terugkeeren, terwijl zij haar goe deren aan de zorgen der directie toe vertrouwde. Het lijk van den in het hotel omgekomen knecht G. Wammes is nog steeds niet gevonden. NEDERLAND EN DE BELGISCHE TENTOONSTELLING. De Brusselse he correspondent van den „Figaro", de stemming in deNe- d er lands che Kamer besprekend, waarbij het gevraagde crediet voor de Brus&elsche tentoonstelling ver worpen werd, zegt dat de motie, door dit telegram aanvankelijk verwekt, reeds gekalmeerd is. Volgens inlich tingen van bevoegde personen, zal de Tweede Kamer, die alleen werd ge leid door beweegredenen van finam- cieelen aard, voor de tweede maal over de zaak kuninen beslissen in de volgende maand, en dan de helft van het gevraagde crediet toestaan. De •correspondent zegt verder, dat het denkbeeld van een militaire entente aangewakkerd is door de gebeurte nissen in Oost-Europa, en grondt zich daarvoor op een artikel van dr. Kuyper in „De Standaard". Zoo de correspondent bij zijn be richt over de aanvaarding van heit crediet zich niet vergist en de deel neming van Nederlandsch-Indië aan de tentoonstelling verwart met het nieuwe ontwerp tot deelneming van Nederland, zou het van betlang zijn te weten, wie aan de Belgische auto riteiten verzekerd heeft, dat dit nieu we ontwerp, Waarbij de helft der vroeger aangevraagde som wordt toe gestaan, bij do Kamer zal inkomen, en dat deze het zal aannemen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Behalve do bekerwedstrijden cber eer ste ronde zuilen Zondag voor den Nederlandschon Voetbalbond nog de volgende competitiewedstrijden wor den gehouden Westelijke eerste klasse. Sparta Haarlem,'Rotterdam D. F. C.Ajax iu DordrechtVelocitasH. B. S. in Breda; H. F. C.Hercules in Haar lem, en H. V. V.Quick te 's-Gravan- hage. HOCKEY. De wedstrijden van den Neder lands ohen Hockey- en Bandy-Bond staan Zondag geheel stil, daar dien dag de eerste rooide der wedstrijden om den zilveren Hockeybal zal plaats vinden. De uitslag der verkooping van An glo :Normajidischa veulenmerraën kei Woestduin, is als volgt Udioiie, aan J. de Geus, te Heer- li ugo waard, voor ƒ440; Tunisienne, aan H. J. C. Lammerts, te Haarlem mermeer, voor ƒ480; Zérésa, aan ge. brs. Ackermann, te Lutkemeerpolder, voor ƒ485; Volante II, aan A. de Rid der, te N. IJpolder, voor ƒ680; Ve dette II, aan C. J. de Horn, te N. Am stel, voor ƒ520; Utirna, aan H. F. Bultman Hzn., te Haarlemmermeer, voor ƒ700. (Ned. Sp.) De heer A. H. van Wickevoort Crommelin is, naai' de Ned. Sport meldt, naar Amerika vertrokken, om daar voor zijn eigen stoeterij draver- merries te koop en. Kerk en Sehsol ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Aan de universiteit te Lei den is het candidaats-exarnen rechten afgelegd dóór de lieeren P. A. J. Lo- secaat Vermeer en L. P. de Vries. Laatste Berichten UITVAART DEKEN A. A. VERBEEK. Gistermiddag tegen vier uur werd het stoffelijk overschot van wijlen den lieer A. A. Verbeek in leven Deken van Haarlem per spoor van Breda hier aangekomen, door de diakenen der St. Jozefskerk, naar 't godshuis in de Jansstraat gebracht, en daar op 't in rouw gehulde altaar geplaatst, 's Avonds hadden reeds verschillende plechtigheden plaats. Hedenmorgen om 6 1/2, 7 en 7 1/2 uur werden heilige missen opgedra gen, om 9 uur hadden de Lauden der overledenen plaats, terwijl Z. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, om 9 1/2 uur een plechtige Pontificale Requiem-mis opdroe; daarin bijgestaan door de heeren Snickers en Taskijn als Troondiake- nen en de heeren Bruning en Kareis als diakenen. Bij deze plechtigheid was de St. Jo zefskerk geheel gevuld met geloovi- gen. Bij 't altaar hadden een 100-tal geestelijken plaats genomen. Na deze mis werd de lijkrede ge houden door Pastoor Leesberg van Limmen een oud vriend van den overledene. Deze 9prak naar aanlei ding van den tekst: „de rechtvaardige al wordt hij door den dood verrast, hij zal verkwikking vinden." Allereerst herinnerde de spreker er aan, hoe d eR. K. kerk te Haarlem in de laatste maanden zwaar getroffen is. Eerst moesten we Mgr. Dankel- man grafwaarts dragen en mu moe ten we van Mgr. Verbeek scheiden. 1-Ioe 't sterven van Mgr. Verbeek was? Hij ging van hier om in den vreemde rust te zoeken voor zijn ge schokte zeTiuwen. Hij ging van hier, om daar in den vreemde alleen te sterven. Hij zei: dat lcom ik niet te boven. Geliefde parochianen, ge verwacht van mij geen lofrede over u zaligen priesterdoode. Hij zou dit zelf misprij zen; hij als man van grootsten een voud en nederiglieid. Zijn leven was een aaneenschake ling van groote deugden, zoodat dit voor ons een les moet zijn, en zijn leven ons tot voorbeeld moet strekken. Spreker eindigde: En nu vaarwel geliefde vriend, tot weerziens bij on zen God. 't Was een treffende plechtigheid. Meermalen kon de spreker niet ver der van aandoening. Na den dienst in de kerk need de stoet, waarbij zich vele rijtuigen aan sloten, langs 't Bisschoppelijk paleis naar 't St. Barbara-kerkhof aan den Schoterweg. In de kapel en aan de groeve wer den de kerkelijke ceremoniën geleid door Rector Bosman en de diakenen Bruning en Kareis. Ook hier waren vele 'geestelijken en andere belangstellenden aanwe zig. Begrafenis Mikkers. Hedenmiddag had op de begraaf plaats aan den Schoterweg de plech tige ter aardebestelling plaats van 't stoffelijk overschot van den heer J. C. Mikkers, ln leven gepensioneerd hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Noord-Holland. Velen hadden zich opgemaakt om den overledene do laatste eer te be wijzen. Tegenwoordig waren de Commis saris der Koningin Mr, G. van Tien hoven, de Griffier Mr. A. A. Land, alsook bijna alle ambtenaren van 't Gouvernement en de boden. Op verlangen werd aan 't graf niet gesproken. Een der vrienden de heer Duym bedankte voor de be toonde belangstelling. HAARLEMSCH MUZIEKKORPS. Het concert, dat dit korps Domtor- dagavon I in 't Brongebouw gaf, was goed bezocht en verdiende dat ook fe zijn, worit het programma bevatte veel goeds en de uitvoering was ver dienstelijk. De Morche du Cortége van Aunay is typische muziek, van de ouverture, maestoso en adagio uit Promicthorus valt weinig te zeggien, dan dat ze van Beethoven en dus mooi is en van de twee' Lyrische Stücke van Grieg, dde ar op volgden, dat men dezen componist nooit na en liefst ook niet al te dik wijls, vóór Beethoven hooren moet. 't Is of deze Noorfiche componist één thema heeft gevonden, dait hij zijn leven door voortdurend varieert. Met do bekoorlijke balletmuziek uit Faust eindigde de earsto afdeeling. Hot tweede gedeelte bestond uit fragmenten van de Walzertraum, het fijne andante uit het elfde kwar tet van Tschaiikowsky en een fanta sie uit do operette de Fideele Boer. Van do laatste veronderstellen we, dat haar succes hoofdzakelijk te dan ken is aan den tekst. C a e c i 1 i a. Den llden November a.s. zal het mannenkoor „l'aecilia", directeur de heer Alb. ITeiloo, een concert geven ln Hoofddorp. Per rijtuigen zullen de leden zich daarheen begeven. Onnauwkeurig. Dezer dagen werden de oproepin gen voor de inspectie van lundweer- plichtigen uitgereikt. Hierbij heeft zich het eigenaardige geval voorge daan, dat een iandweerpliclitige is opgeroepen, die heeds lang is over leden. Krijgt men aan het bureau voor mi litie van den Burgerlijken Stand vaih zoo'n overlijden geen kennis Dit zou loch zeer zeker wel wenscht zijn. Nu wordt door een politieagent aan de weduwe een ken nisgeving uitgereikt, waardoor deze weer op onaangename wijze aan het overlijden van haar man wordt her innei'd. Gevonden voorwerpen: Een kinderportemonnaie, waarin een zilveren rozenkrans, een gouden broche met witte pareltjes; een riem van een boekentasch, een zilveren Chakel arm band; een bril in etui, een zilv. horloge mét ketting, een zakmes en een porbemonnaie waarin eenig geld; een vrouwenportret, een rozen krans, een granaten halsketting met gouden slotje; ,een kindermanteltje, een zilveren broche, een klein zwart ruigharig hondje, een insigne van 'n schermvereen i gin g. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een groen lederen taschje, inh. een porbemonnaie waarin onge veer 35.46, een flacon en een diplo ma ten name van mej. Van Lennep en van liet vermissen van een rijwiel dat in een ongesloten vestibule van een perceel aan de Parklaan stond. Telegrammen DE OOSTENRIJKSCHE DELEGATIE. BOEDAPEST, 29 October. (Reuter). De Oostenrijkse he delegatie nam het krediet voor Bosnië aan en begon daarna met de behandeling van de oorlogsbegrooting. KEIZER WILHELM EN ENGELAND. LONDEN, 30 October. (Reuter). De sensatie, gewekt door hot gesprek met dein Keizer houdt onverminderd aan. Ook heden wijden de bladen er weder lange artikelen aan, voor het mee-rendeel vijandig aan Dultsch- land. DE TOESTAND IN SERVIë. BELGRADO, 29 October (Reuter). Tien duizend peirsomein, notabelen en. studiemban Meild'tem hedenavond een betooging voor de Russische ambas sade en voor hot Koninklijk paleis. Zij begroetten den Koning met „Zi- v,Ls"-ki'eten voor de Russische lega tie hield professor Popowitsj een toe spraak, waardin hij zeido: „Het Servi sche volk wil niets, wat het niet toe komt, maar het zal zijn. levensbloed geven voor dé verdediging van het land en van zijn rechten". De Russische gezant damkte de be- tocgers voor hun sympathiebetuigin gen voor deai Tsaar en voor Rus land .Bij die® dank, waarde broeders, geef ik u de verzekering, dat. Rusland alles doen zal wat mogelijk is voor zijn Slavische broeders." Deze woorden werden begroot mot. do herhaalde kreet: „Leve de Tsaar! Leve het Russische volk De betoogors keerden daarna terug naar hun uitgangspunt, in do groot ste orde en rust. KONSTANTINOPEL, 29 Oct. (Reu ter.) Het orgaan van hot Jong-Turk- scWe comité „Schurraiumeti" bevat een proclamatie der Albaneezen, die prcvtest.&eron tegen elke compcntatie aan Servië, Montenegro en Grieken land ten koste van hot Albanoesche gebied. De proclamatie wekt op tot een kalme houding en gemeenschap pelijke®. arbeid, ten einde de ge- hedhfheid der Albaneezen aan het Turksche Rijk te toonem. TURKIJE EN BULGARIJE. SOFIA, 29 October (Reuter). Op de gelijkluidende nota's eergisteren over handigd door de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Rusland, gesteund door die van Italië en Duitschland antwoordde de regeering: dat de afkondiging der onafhankelijk heid het bewijs leverde, dat geen en kele agressieve bedoeling jegens Tur kije bestaat. Integendeel, de regee- •ing, geleid door den on wankelbaren wensch de beste vriendschapsbanden te onderhouden met Turkije, heeft zelfs toen dit land een snelle mobili satie begon, geen enkele maatregel genomen dan de meest elementaire voorzorg. Nog meer, zij besloot on middellijk reservisten naar huis te sturen wier diensttijd eerst November eindigt, zonder dat deze door andere zullen worden vervangen. De regeering, acte nemend »von de stappen der mogendheden, zal geen maatregelen nemen, die den vrede kunnen verstoren, en zal alles doen wat van haar afhangt om te komen tot een directe overeenkomst met Tur kije, ten minste voor het geval zïi daarmede overeenkomende gevoelens ontmoet bij de Turksche regeering. SOFIA, 29 Oct. (Reuter). Ten gevol ge der stappen van de groote mogend heden besloot de regeering de reser visten te ontslaan op 31 October in plaats van op 3 November. PHILIPPOPEL, 29 Oct. (Reuter). In Muzelmansche. kringen verzekert men, dat de Sultan weldra een firman zal uitvaardigen waarin de onafhan kelijkheid van Bulgarije wordt er kend, en wordt de reis van koning Ferdinand naar Konstantinopel waar schïjnlijk geacht. KONSTANTINOPEL, 29 Oct. (Reu ter). Daar Bulgaarsche schepen niet kunnen Iaden in eenige Turksche ha vens, zal de Bulgaarsche vertegen woordiger hierover vriendschappelij ke vertogen richten tot de Porte. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 30 Oct. H. de KlerkKloezcman z.. A. W. Loerakkerde Vink z. G. A*. DuijnKloes z. OVERLEDEN: 29 Oct. J. P. Jut—HazeVoet, 68 J., Gr. Houtstraat; A. A., 7 m., dochter van D. Dijkstra, Heerensingel, 28 A. A. Moser, 69 jaar, Baljuwslaan, 29. C. B., 4 dagen, zoon van B, W. Vis ser, Gasthuisvest. Amsterdamscle Beurs. Openingskoersen van 30 Oct. 1908. medegedeeld door LABOUCHERE O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT wus onveranderd. Nederl. Certificaten 90 1/4, Consols 79 1/2, Hope's 79 3/4. ZU1D-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN prijshoudend. Peruanen 10 7/16 en 413/8. TABAKS-AANDEELEN vust. Bind- jey 89 1/2, Deli 446, Medan 279 1/2, Nieuwe Asahan 111, Rotterdam Delé 0, Senembah 410. PETROLEUMAANDEELEN weinig affaire: Koninklijke 28 8/9, Sumatra Palembang 110. MIJNAANDEELEX stil: Redjang Lebong 997 1/2. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende vast. Atchison 923/8, Erie 315/8, Kansas 27 7/8 en 611/2, Mis souri 31, Rock Island 1915/16, Southern Railway 22 5/5, Southern Pacific 107 7/8, Union Pacific 1701/4, -Wabash 12 5/8, Steels 47 7/16, Canon 421/4. CULTUURWAARDEN weinig af faire. Vorstenlanden 1313/4, Rescon- tre Ned. Handels-Mij. 1711/2. Rechtszaken TREINBOTSING. Zooals men zich herinneren zal, onti stand op 12 Juli 1908 nabij Sassen- heim een botsing tussclien een snel trein van de II. IJ.. S. M. en de Noord- Zuidhollandsche Stoomtram (de snel trein reed midden door een tramrij tuig heen, tengevolge waarvan eeni- ;e tranipassagiers gekwetst werden). Beklaagd die botsing veroorzaakt te hebben, had zich voor de llaagsche rechtbank te verantwoorden H. M., wegwachter bij de II. IJ. S. Mij. Da man was belast met de bediening der sluitboomeii bij den overweg te Sas- senheim en had, toen een trein gepas seerd was, de sluitbóomen geopend, hoewel hij wist dat een paar minuten later en sneltrein in aantocht was. Ook had hij verzuimd, volgens het voorschrift den gepasseerden trein na te kijken, waardoor hij den aan komenden trein zou hebben zien aan komen. Het gevolg daarvan was, dat de machine van den sneltrein door de tram reed, welke op een toeken van beklaagde was doorgereden, i:a eerst voor den overweg gestopt te hebben. De beklaagde gaf als oorzaak \an zijn verzuim op dat hij plotseling zijn zwager, welken hij in 2 jaar niet had ;ezien in ellendigen toestand voor de ;esloton afsluitbooraen had zien staan. Dat had hem zoo getroffen dat hij zich gehaast had om de boomen te openen Welke liij in gewone omstan digheden gesloten liet tot ook de snel trein gepasseerd was die kort volgde op den trein welke hem voorafging De machinist van de tram, die na tuurlijk vreeselijk geschrokken was toen hij, midden op de spoorbaan met zijn machine staande een trein zag aankomen verklaarde dat de. baan wachter hem het sein had gegeven tot doorrijden, waaruit hij natuurlijk af leidde dat de overweg veilig was. Hij zelf was van de machine gesprongen en had van den schrik bekomen, een tramrijtuig als het ware aan de buf fers der machine van den sneltrein zien hangen. Op den grond lagen toen eenige gekwetsten. De conducteur der tram bevestigde deze verklaringen. Door den schok was hij van zijn wagen geslingerd. Tijd tot denken was er niet. Zóó zag hij den sneltrein en zóó had de bot sing plaats. De sneltrein was nog on geveer 50 meter doorgereden. De wa gen waarop hij de conducteur had gestaan hing aan de buffers van de trein locomotief. Getuige had er geen oogenblik aan gedacht, dat er een trein in aantocht kon zijn. Hij en de machinist houden zich aan het sein van den wegwach ter en houden den weg voor vrij, als de boomen open zijn. De leerling-machinist van de II, IJ. S. Mij., die op den 12en Juli dienst deed op de machine van den snel trein, verklaarde dat er zoo sterk mo gelijk geremd was, toen men de tram bemerkte. Gevaar voor den trein had er niet bestaan, daar het tramrijtuig te licht was om den trein to doen de- ■ailleeren. Had de trammachine zich nog op de rails bevonden, dan had er wel gevaar voor derailleeren, ook van den spoortrein, bestaan. Subst.-off. van just. mr. v. Geuns wees op het hoogst treurige ongeval, dat door de schuld van dez^en bek!, is ontstaan, maar aan den anderen kant op diens gunstig gedrag en den sym pathieken indruk welke hij hier ter terechtzitting heeft gemaakt. Hij heeft ;een chicanes gemaakt, maar ruiter lijk, eerlijk en gulweg zijn verzuim be kend, een verzuim, ontstaan door een volkomen te begrijpen menschelijii:'ge voel, het plotseling wederzien van 'n familielid. Hoeveel sympathie men ook moge hebben voor dezen altijd trouwen ambtenaar, hoe gunstig diens verleden ook moge zijn, hoeveel medelijden men ook met hem mogo

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2