HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Een illisnadoglter Onze Laehhoek, "feuilleton VRIJDAG 33 OCTOBER 1908 delen, het onvoldoende verplegen van de huid, liet spotton met alle eenvou dige voorschriften der hygiëne, het geloof slaan aan allerlei legenden en onzLnnige verhalen en het kort na el kaar toepassen van verschillende, door leeken aanbevolen, „zeker" wer kende geneesmiddelen. En wie niet bezwijken, hebben het in den school- gaanden leeftijd dikwijls hard te ver antwoorden tegen besmettelijke ziek ten, of worden candldaten voor scro fulose of tuberculose. Moge de schade, aan het lichaam geleden, voor den oppervlakkigen be- oordeelaar minder moeilijk te coxsrtro- leeren vallen, even ernstig zijn de fouten, door een gebrekkige opvoe ding, 'waarbij onverschilligheid en onverstand den boventoon voerden, in den kinderlijken geest ingeslopen. Of zouden de baldadigheid der jieugd, de tuchteloosheid en toene mende criminaliteit van de kinderen in die mate voorkomen, wanneer aan de opvoeding door meerdere voor lichting meer zorg was besteed Hoe bereiken wij, vraagt nu Dr. Kersbergen, alle moeders of aan staande moeders Bij het beantwoorden van deze vraag kunnen wij feitelijk twee we gen inslaan. Wij kunnen zorgen, dat in de toekomst alle moeders voorbe reid zijn voor haar taak, door er naar te streven, de jonge meisjes met doel treffend onderricht zooveel mogelijk te hereiken. Maar daarmee, zoo voegt Dr Kersbergen er aan toe, zijn wij in de eerste joren nog niet gehaat. Om snel doel be treffen, dienen wij de móeders en aanstaande moeders van nu in deze zorg te betrekken. Daarvoor gaf de spreker verschil lende middelen aan opneming op de middelbare school voor meisjes, even als hier en daar reeds op de huis houdscholen geschiedt, van een stel selmatig onderricht in hygiëne en verzorging van het kind voor de volksklasse bet geregeld verstrekken van populaire geschriften, hot aan brengen van plakkaten op openbare plaatsen, en op het platteland, onder richt in de woningen door haar, die daar krachtens haar ambt toegang hebben en zelf In de kinderverzorging zijn onderlegd. Dergelijke huisbezoeksters kunnen haar opleiding in de groote centra ontvangen, In de groote sleden vindt men naast ie hulp van overheidswe ge door geschriften en biljetten, de kraamvrouwenverzorging, de zuige- lingenklinieken en poliklinieken, de huishoudscholenkinderbewaarplaat- sen, rundermelkverschaffing of zui gelingenkeukens, als even zoovele plaatsen, waar jonge meisjes en vrou wen, door speciaal voor haar inge richte cursussen in kinderverzorging en opvoeding theoretisch worden opgeleid cn tegelijk practisch ge vormd, o.a. ook Lot kinderjuffrouw of kindermeisje. En daar Dr. Kersbergen voorziet, dat velen om dit onderricht niet zul len komen vragen, wil hij het tot haar doen brengen door huisbezoeksters, waarbij ook de huisbezoekster der vereeniging tot bestrijding der tuber culose goede diensten bewijzen kan. Theoretisch moeten de moederscho- len door medici laten onderwijzen de hygiëne, de eerste beginselen der ziekenverpleging, de eerste hulp bij ongelukken, de verzorging van het kind, de belangrijkste, ziekelijke af wijkingen van den pasgeborene en door een paedagoog het meer opvoed kundig gedeelte. Practisch worden de leerlingen dan geoefend in de voornaamste bewer kingen bij bet arzorgen van het kind en door aanschouwing met enkele ziekelijke afwijkingen vertrouwd ge maakt. Uit de belaugrijke rede van Dr. Kersbergen heb Ik hier on daar een greep gedaan. Het verdient vermel ding, dat hij reeds vroeger een twee jarigen cursus aan de huishoudschool voor de interne leerlingen leiddie, doch dien moest opgeven, daar de uien in zijn practijk niet pasten. Nu nog wordt daar door zijn opvolger de bouw van hot menschel ijk lichaam, eerste hulp bij ongelukken en ver bandleer onderwezen. Hoe de plannen voor Haarlem zul len worden uitgewerkt is op dit oogen- blik nog niet te zeggen, ze zijn in voorbereiding. Alleen kan er dit van gezegd worden, dat er melkverschaf- fing aan zal dienen te worden verbon den en gestreefd naar kraamvrou wenverzekering, zoodanig ingericht, dat de moeders gedurende de eerste zes weken na de geboorte van haar kind niet behoeven te werken. Wie de kracht heeft om zich over den eersten indruk heen te zetten, den indruk van„moet dat nu ook al weer worden aangeleerd die ziet van het plan de wonderschoone zijde, het streven naar een betere opvoeding der jeugd, in de breedste beteekenis van het woord, die aan het komende geslacht zonder twijfel ten goede komen moet. J. C. P. Stadsnieuws Bouwverbod, Èen quaestie over het leggen van een bouwverbod op gronden ten zui den der Amsterdamsche Vaart dooi' den Raad onzer gemeente, welke gronden ingevolge voorafgaande Raadsbesluiten in de naaste toekomst voor straten en pleinen zijn bestemd, maakte in de vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, he. onderwerp uit van een debat tusschen den heer Dumont, directeur van Publieke Wer ken, en mr, Goseling, advocaat. Het bouwverbod werd door den Raad niet dadelijk op alle in het uit breidingsplan begrepen gronden ge legd, maar het werd geleidelijk, strook voor strook, geregeld. Op grond nu, dal daardoor, wel niet dadelijk, maar toch op den duur, meer dan een derde van den aan één en denzelfden eigenaar toebehoo renden grond zou worden getroffen en in verhand met voor den grond eigenaar beperkende bepalingen van do bestaande Haarlemsche bouwver ordening, meenden Gedeputeerde Sta ten, dat aankoop of onteigening door de gemeente gewenscht was, daar waar dit middel door de gemeente nog niet werd toegepast. Gedeputeer de Staten onthielden daarom hunne goedkeuring aan het bouwverbod. De Raad kwam nu bij de Kroon in be roep, en dit beroep toelichtende, be toogde nu de heer Dumont, dat de weg, door den Gemeenteraad van Haarlem bewandeld, wettelijk is. Het plan van uitbreiding en het bouw verbod behoorden niet te worden sa mengekoppeld en het bouwverbod be hoorde voorts ook niet te worden ver ward met de bepalingen der bestaan de bouwverordening, welke Indertijd behoorlijk goedgekeurd, wettelijke kracht had. Het gemeentebestuur was voorts van plan om daar, waar koop of ont eigening noodig zou zijn, dit middel ter zijner tijd toe te passen, maar de gemeente mocht niet te spoedig geld uitgeven voor wat eerst later zou kunnen blijken nuttig te zijn, want dan zou geld worden uitgegeven voor iets, wat Inter zeer onproductief zou kunnen blijken. Eerst bij over dracht van straten aan de gemeente zou van aankoop of onteigening de reden mogen wezen. En daarom had de Raad bezwaar te voldoen aan den wensch van Gedeputeerde Staten, om reeds nu op alle gronden, in het uit breidingsplan begrepen, een bouw verbod te leggen. Een besluit van den Raad der gemeente Hilversum van de strekking als dat van Haarlem was Indertijd wel goedgekeurd. Mr. Goseling, als gemachtigde van een grondeigenaar optredende, be toogde, dat het Raadsbesluit in- druischt tegen de woorden en de strekking van de wet. Door telkens een bouwverbod te leggen op een stukje grond minder dar. een derde van het aan één en denzelfden eige naar toebehoorend terrein, zou einde lijk dat één derde overschreden wor den, zonder dat de eigenaar schade- loosstelling zou krijgen en de Raad' zou alzoo iets bereiken, wat de wet verbiedt. Daarvoor hadden Gedepu teerde Staten en heeft in hooger be roep de Kroon te waken, en wol verre van nu het bouwverbod te verwarren met de bestaande bouwverordening, hadden Gedeputeerde Staten terecht het één in verband met het ander be schouwd. Zij hadden de zaak in haar geheel-en omvang te beoordeelen. Te genover het motief van de gemeente, das zij in haar financieel belang nog niet dadelijk tot aankoop of onteige ning van alle daarvoor eventueel 'n aanmerking komende gronden in het uitbreidingsplan mocht overgaan, stelde spreker, dat de wet spreekt van gronden, welke ,,in do naaste toe komst" voor straten of pleinen zijn bestemd, en stelde hij ook het finan cieel belang van particulieren. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 3 November 1908, des namiddags van 1 tot 2 uur, door deal heer W. Ezerman. Programma No. 1. Ein feste Burg, Fantasie, G Fink. No. 2. Offertoire, R. Wely. No. 3. Sonate I, J. Lemmens. a. Allegro Moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga No. 4. Inleiding en Variation, A. B es m. Ziekten. In de week van Woensdag 21 tot en met Dinsdag 27 Octob-eir zijn te Haarlem voorgekomen 1 geval van typhus on fobris typhoïdtóa, 7 geval len vain roodvonk en 1 geval vain dy phtheritis. To Heemstede 1 geval van rood vonk. Te Zandvoort 1 geval van rood vonk. Rubriek voor Vragen. Geabonneerden hebben bet voorreehi vragen op vèrschilleud gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel niogelyk is, den dag na de inzending. VRAAG. Waar is hier een adres, waar een deftige dame zich vervoe gen kan voor het verkrijgen van tij delijke hulp in de huishouding ANTWOORD. Te Haarlem be staat daarvoor geen adres. Wend u tót mej. De Waal, secretaresse van de vereeniging tijdelijke hu'p in de huis houding, Apeldoornscheweg 81, Arn hem. VRAAG. Wanneer men in duin of bosch gepakt wordt voor het zoo genaamd stroopen en konijnen, hazen of ander wild heeft, is men dan ver plicht het wild af te geven, wanneer men mij daartoe noodzaakt ANTWOORD. Zeer zeker, wan neer wat wij vermoeden het een jachtopziener is, die er om vraagt. Overigens kennen wij een goed mid del om u voortaan van deze en soort gelijke onzekerheden to verlossen stroop niet meert VRAAG. Waar ligt ip Duitsch- land Clousy of Clousing en Carlssen? ANTWOORD. Wij hebben deze plaatsjes in een goeden atlas niet kunnen vinden. Weet een van onze lezers er misschien wat van CORRESPONDENTIE. Wij ontvangen een onleesbare vraag omtrent een school. Verzoeke duidelijk leesbaar te herhalen. Uit de Omstreken SCHOTEN. RAADSVERGADERING. Donderdagavond w air en alle lieeneu weer present. Als eerste punt der ageiid'a kwam aan de orde de benoe ming vain ü-ön gemeenbo-opzichtea\ Voor deze betrekking was 1000 als jaarwedde uitgetrokken. De beier B. Geurtseui te Haarlem had bericht -deze functie voor f 800 te willen vervullen. Op dit zuinige aanbod ging de Raad echter niet in, even-min op het verzoek van dó vareenigiuig van huis eigenaren om den tijdelijk nu aam- ge stelden heer L. Tuinman fee benoe men. Gekozen werd de heer J. C. C. Voor- velt met 4 stemmen, terwijl 3 stem men waxen uitgebracht op den heer Tuinman. De verordening op de heffing van opcenten op de parsonoele belasting wend volgens 't voorstel van B. en W. gewijzigd. De Voorzitter horiinnea-do aan het overlijden van den gemeentegenees heer den hoer Kramer. Hij bracht hulde aan diens groote verdiensten en stelde voor, aan de weduwe een brief van rouwbeklag fee zenden. Staande keurde de Raad dit goed en betuigde instemming mot de woor den van don Voorzitter. Hierna word een gasquaestie be sproken. Indertijd hebban de bewo ners van Kleverpark II veel moeite gedaan om gas voor de straatver lichting te krijgen. De maatschappij stelde zich iin verbinding met de ge meente Haarlem, die 't g\as leverde, mits de maatschappij het gas betaal de. De maatsciiappij verhaalde de kositien echter op de bewoners. Nu zorgt da gemeente Schoten voor de straatverlichting en willen de bewo ners van Kleverpark II ook gaarne van die kosten ontheven worden. De hear Hooy hield een pleidooi voor de billijkheid van dit verzoek. De gemeente behartigt nu overal de straatverlichting, dus moet die ook voor Kleverpark II betalen. Do Voorzitter wees er op, dat de straten van Kleverpark II nog niet aan do gemeente zijn overgedragen. De heer De Graaff betoogde dat de bewoners zich met hun verzoek o-rn ontheffing der kosten, bij de maat schappij moeten vervoegen en niet bij den Raad-. Dit vond do heer Ilooy niet. De be woners van Klevcirpark" II zijn inge zetenen der g-emee-nte. De Raad moet ook hun belangen beha.rtigen, en iin' dit geval de maatschappij op haar verplichtingen wijzen. Ten slotte stelde de Voorzitter v-oor, dak de gemeente de kosten voor eon lantaarn zal overnemen ew aan de maatschappij verzoeken ook na 12 uur twee lantaarns te laten branden. Dit voorstel werd duor den Raad goedgekeurd. Een adres van eigenaars van hui zen in de Spaanscbev aartstraat re et a-inosrend en, dat daar de straat te boog ligt, werd iu banden van B. en W. gesteld. Bij de rondvraag vroeg de lieer Hooy of al van II. M. -die Koningin antwoord ontvangc-m is o-p liet verzoek van een veutho-ogd sub sidie voor don schoolbouw. De Voorzitter N-og niet. De heer Hooy dringt nogmaals aan op 't geven van een geregekton rust dag aan de stokers der gasfabriek. De gascommissiie zal deze zaak overwegen. Ook vroeg de heer Hooy inlichtin gen over den toestand dor straatver lichting. Do Voorzitter deelde mee, dat de Lantaarns niet goed gesteld waren, maar diat men reeds bezig is deze fout te harstedleai. Eveneens informeerde de hoor Hooy hoe 't met do a.ctio is, om hier een hul-ppostkaiitoor te verkrijgen. 13. en W. zijn op dit punt diligent aldus verklaarde de Voorzitter. De toestand is treurig. De bus in do Cr'onjéstraa.t is ai-Lijd zoo vol, dat er niets meer in kan. De directeur van 'f. postkantoor beeft totem gezegd, dat de sLuk-k«ea van de secretarie, die meestal nog al talrijk zijn, maar naar d'e Zijlstraat moeten gebracht wor den. (Gelach). Dit gaat toch niet aan! Aan don Minister van Waterstaat zal een adres gezonden worden, om de woiLSchel ij kb eid te betoogon. hiar eea hulppostkantoor te vestigen". De heer Hooy gaf in overweging dit nu nog aan de Tweede Kamer te zenden, op hoop, dat bij deze begroo ting nog gelden daarvoor uitgetrok ken zullen word&n. Aan alle Kamer- letten z>al een afdruk van het adres ge zonden worden. Hierna werd de vergadernig gie- slofeêh. Heemstede. Vrijdag, G November, heeft de afd. Heemstede -dier N. C. G. O. V. een openbare vergadering georganiseerd, waarop de heer Bur-det, van Bloomen- daal lichtbeelden hoopt te vertoonen over het vogelleven, waarbij door deai bekwamen eu alom bekenden na tuurkenner, don heer Thijssen, ver teld zal worden. *t Belooft een aangename au leer rijke avond fee woixlen. Ieder belang stellende is hartelijk welkom. Aan vang 8 uur. DURE DIAMANTEN. Actrice: Mijnheer, mijnheer, ze hebbein in het station ons valies ge stolen met al mijn diamanten er in. Laat maar loopen zei de regis seur. Ja maar daar zat ook een goud tientje in. Sapperloot Dat's wat anders Jan, telefoneer gauw naai- de politie l DUBBELZINNIG. LijkschouwerKon 't slachtoffer door eenogen twist of woordenwisse ling den kogel verwachten, die bern gedood heeft? Getuige: Neen, mijnheer. Hij had zoo iets nooit vuil te voren in zijn hoofd gekregen 1 RAZEND GEWORDEN. Wat is stoom vroeg de exami- naitor. Dat is meneer sprak het jongmieui&ch dat is water dat ra zend wordt van de hitte. DAT IS 'Tl Kerel, waarom ben je zoo bang van Mikeweet je dan niet dat bul doggen zeer goedig zijn O zeker, ik weet dat en gij weet dat, maar ik ben bang, dat de dog het niet weet. NIEUWE MISHANDELING. Zeker, het is een heel aardige, hulpzame, lieleefdo kerel. Een op-ori- top gentleman. Maar hij slaat zijn vrouw. Groote goedheid Ja, zij dammen iederen avond samen en hij slaat haar altijd. GEEN I-IELD. Een stedeling brengt mot zijn vrouw eeui dagje buiten door. Daar Koint plotseling eeu woest geworden stier op hen af. De echtgenoot, een zeer corpulent heer, verschuilt zich snel acriior zijn wederhelft on zegt Blijf nu kalmpjes staan, .Marie- tje. Zoo kan hij ons onmogelijk alle bei op zijn horens nemen. BLOEMENDAAL. Raadsvergadering. In de Donderdagmiddag gehou den vergadering waren alle léden present de vacature—Rouwens is nog onvervuld. Uit de mcdedcelingen van den voor zitter bleek, dat de vestiging van een hulp-post- en telegraafkantoor te Vogelenzang thans vaststaat. Gedurende de donkere maanden zal de straatverlichting ook van 's mor gens half zes tot half acht branden, wat een groot gemak zal zijn voor de werklieden, die naar hun werk gaan. De kosten zullen niet nicer dan 300 bedragen. De heer BIJVOET wenschte ook de zijwegen 's morgens te vellichten. De VOORZIT 1 ER: Dit kost f 400. Dit vond de heer BIJVOET geen be zwaar, want als de gemeente iets doet, moet 't ook goed zijn. Nadat do he&re-n KOOLHOVEN en BISPINCK verklaard hadden, liever te zien, dat de wegen den geheelen nacht verlicht worden, werd maar besloten 't voorstel aan te houden, om de zaak nader te overwegen. Aan :t verzoek van den heer Van Wave ren om een wegje af te mogen sluiten, werd voldaan. Wederom kwain in behandeling 't verzoek van do Bloemendaalsche ijs- club, om den vijver in Duin en Daal te mogen huren om daar oen ijsbaan in te richten. Nu werd de vergunning verleend onder voorwaarde, dat elk lid zijn contributie zal bepalen, die echter minstens f 0.25 moet bedragen. De verordening op de inning der reinigingsbelasti-ng is op «enige pun ten onbelangrijk gewijzigd. Nu zal de belasting geïnd worden door den ge meente-ontvanger. Hierna werd overgegaan tot behan deling der gemeente-begrooting. Bij de algemeene beschouwingen herinnerde de heer Tideman aan zijn onlangs gedaan verzoek, om van 13. en W. bij de begrooting behalve een toelichting ook een soort troonrede te ontvangen, om daaruit te vernemen, wat de gemeente in 't komende jaar wacht. Nu pas verandering gekomen is in de samenstelling van het collego OM ONS HEEN No. 824. Moederschoten. Op het congres van Kinderbescher ming, dat in de maand Mei van dtt jaar hier te lande gehouden is, heeft onze stadgenoot Dr. L. C. Kersbergen een inleiding gehouden over Moeder, scholen. En hoewel destijds in de couranten daarover al een korte me- dec&eelimg opgenomen werd, wil ik ei nu nog eens uitvoeriger op terug komen, omdat binnenkort in Haar lem de oprichting van een moeder- school zal worden voorbereid. Hel onderwerp wordt dus weer actueel. Dr. Kersbergen begon zijn referaat met zelf de vraag te stellen, die hij kcai verwachten, .lat bij zijn hoorders op het congres en zeker meer nog bij het groote publiek, zou opkomen „Wil men vrouwen nu nog gaan lee- ren, moeder te zijn van hare kinde ren Acht men het nu waarlijk nog noodig, de schoonste gave der vrouw, alles te zijn voor haar kinderen, kunstmatig aan te kweeken En hij gaf daarbij meteen het ant woord, dat het meer dan boekdeelen spx-eekt, dat een groot aantal kinde ren, vooral in het eerste levensjaar, te gronde gaat, terwijl vaststaat, dat zij, in betere omstandigheden v-erkee. r-ende, gered hadden kunnen worden. Wat haten toewijding en zelfopoffe rende liefde, als de noodige kennis en vaardigheid ontbreken, om te doen, wat gedaan, om na te laten, wat ver meden dient te worden In de volksklassen kan het zijn, dat geen ervaren hulp aanwezig is na de geboorte van het kind, dat geen voor lichting van baker of verpleegster der moeder het moeilijk pad effent, dat de inlichtingen, die een onervaren baker verstrekt, onvoldoende, ja, ge vaarlijk zijn en in onbetrouwbaarheid slechts achterstaan bij de wenken en raadgevingen van desonkundige ken nissen en buurvrouwen, welké haar quasi -ervaring ten koste van vele van haar kinderen liebben opgedaam Maar hoe te qualificeoren de hande lingen van de jonge moeder hij de meer bemiddelden, die, zich bij haar onervarenheid in kinderverzorging als een niet te veranderen feit fata listisch neerleggend, haar kind rustig en onbewogen tn vreemde handen ^Terecht is er geklaagd, dat het jon ge meisje in veel wat nuttig en kunst vaardig is, Wordt onderwezen, alleen in den regel niet in kinderverzorging en opvoeding, terwijl toch later meestal bedrevenheid in dat opzicht van haar wordt verwacht en ge wenscht. Waarom nu, zal men vragen, komt het er bij de verzorging van een kind zoo op aan Zullen nu kleine fouten in de verzorging zooveel onheilen na zich sleepen, dat wij het er niet op zouden durven wagen, de jonge moe der met haar kind al zoekende en proberende zelve den weg te laten vindeal Als antwoord op die vraag wijst Dr. Kersbergen op de gegevens betref fende de kindersterfte in het eerste levensjaar op do cijfers, die daarom trent op het congres des Gouttes d u L a i t in 1907 te Brussel zijn mee gedeeld. Voor een deel is die het ge volg van armoede, voor een ander deel vain het gebruiken van slechte melk, voor het grootste deel echter toe te schrijven aan het ontbreken van de noodige kennis van de kinder verzorging, van de voeding in het bij zonder, alsmede van de onverschillig heid en de laksheid, waarmede de voeding van hot jeugdige kind wordt behandeld. En Dr. Kersbergen wijst daarbij op "net ontbreken van regel maat in de voeding, op het onoordeel kundig toedienen van allerlei onge- Bchikbe en gevaarlijke voedingsmid- Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchmont. 101) Zij kreeg de belofte van Purvis, dat hij nooit een enkel woord zou loslaten van hetgeen zij hem verteld had, en gaf daarvoor de belofte terug, dat zij hem bericht zou zenden, zoodra zij nieuws had over Selma. Zij waren de beste vrienden, toen zij scheidden en Ollve keerde terug naar de dienstbodenkamer, om daar to worden overstelpt met ho-nderden Vragen over hetgeen de nieuwe mees ter haar te vertellen had gehad, daar zij toch immers zoo lang in zijn bij zijn geweest was. Het was lang geen gemakkelijke taak, de groote nieuwsgierigheid, dio zoo was opgewekt, tevreden te stel ten, maar Olive wist met haar grap pige invallen ieder te geven, wat zij °f hïi wenschte. Het overige van den dag vermeed z'ï Purvis, on omdat mevrouw Mcrri-1 dew in bed oleef, was er niets, dat Olive weerhield, cm een goede nacht rust te smolten. Den volgenden- dag was alles in de huishouding weer «enigszins op regel gekomen, c-n movrouw Cooper zette alle dienstboden weer goed aan het werk, om het verzuim van den yori- gan dag tn te halen. Olive zorgde weer, dat zij «iet met Purvis in aanraking kwam maar hij wist haar eens te vinden en vroeg of zij al nieuws van Selma had. Er werden niet meer dan een do zijn volzinnen tusschen hen gewis seld, maar weer sprak hij over den Invloed, dien hij op de Merridews had en dat bracht haar op nieuwe ge dachten. Zij begon or zeer naar te verlangen van mijnheer Casement te hooren, dat hij Seüma gevonden had, en haar plan was, door het melsjo Purvis er toe te brongen, haar olies te vertol len, wat hij van de Merridews wist, en vooral over het oude huwelijk. Dat was volstrekt niet gemakkelijk. Als Purvis werkelijk de anderen zoo in zijn macht had en hen kon dwin gen, alles te doen wat hij wenschte, dan was het natuurlijk hoogst on waarschijnlijk, dat hij iets zou zeg gen wat hun bezit van een fortuin, waarvan hij zooveel voordeel had, In gevaar kon brengen. Als hij tot hartstochtelijken drift gebracht kon worden, zou hij sproken. Hij had haar dat den vorigen dag bij hun onder houd geloond. Ook had hij groo-te liefde voor Selma aan den dag ge legd, maar hij was er do man niet naar om door ecnlg ander gevoel dan woede zich tot zoo'n uiterste te laten drijven als Olive noodig had. Selma zelf zou misschien invloed genoeg kunnen uitoefenen, maar dan zouden toch nog de grootste zorg en tact noodig zijn om hem zoover te brengen. Op het oogenblik was zijn wraak zucht tegen de Merridews hoofdzake lijk veroorzaakt door hun behande ling van zijn kind. Olive zorgde er voor, dat deze nog grooter werd door te wijzen op het schandelijke van zoo'n behandeling, terwijl zij zelf ge noten van de weelde op Sllver- beech. Zij had bii 'j.un laatste, korte ge sprek op dat aanbeeld geslagen, en hij was er dadelijk op ingegaan, met woede verklarend, dat Selma even veel recht had om op SU ver beech te zijn als een hunner. Dat meisje moest op Silv^rbeeoh gebracht wonlen, dat was duidelijk j maar dat zou ook weer een gevaar met zich brengen, waardoor Olive misschien minder dan niets zou win nen. Dan zou waarschijnlijk de iden titeit van Ólive zolf bekend worden. Zij had Purvis oaar waarheid ver teld. hoe b&ar ontmoetingen met Selma zich haddeai toegedragen, maar had hem daarbij als 't ware laten voelen, dat zij elkaar beidon als dienstboden hadden loeren kennen. Selma zou dodelijk dit misverstand ophelderen en het was onmogelijk, vooruit te zeggen welk effect dat zou hebben op oen natuur als die van Purvis. Zij overdacht dit alles telkens en telkens weer en besloot eindelijk den man naai' mijnheer Casement te zen den, om daar zijn kind te ontmoeten, en dan van den notaris de waarheid te hooren. Maar honderd moeilijkheden deden zich dan weer voor. Purvi3 zou er stellig tegen op zien, iets tot een no taris te zeggen, vooral omdat hij op een of andere wijze aandeel moe&t hebben in het bedrog, als dat bestond. Ook was het niet practisch hem eene belooning aan te biteden, als hij ver- lelde w a t hij wist, omdat hij meei zou krijgen dqor zijn mond te hou den. Bovendien, al stemdo hij toe in zoo'n voorstel, dan kon het nog zijn, dat do aanspraken yan mevrouw Merridew daardoor niet vernietigd werdenen dan zou er geen geld zijn, waarmee d« beloofde belooning betaald kon worden. Hij had gezegd, dat hij het geheele plan kon vernietigen maar een man, die woedend waa, was ih staat meo? te zeggen en met meer te dreigen dan hij ooit kon hopen te volvoeren. Van alle moeilijkheden, die Olive tot nu toe te overwinnen had gehad, was dit probloem, om met Purvis klaar te komen, het zwaarst op te los sen. Zij wilde het neer-terugvinden van Soinia maken lot den pvij9, dien haar vader kreeg voor het vertellen van de waarheid en tegelijkertijd zorgen, dat zij zelf geheel achter de schennen bleef. Uren achtereen zocht zij dit raad sel op te lossen, zonder eenig succes en zij voelde zich gedrukt ei» ver- moeid toen zij haar kamer opzocht. Toen schoot haar weer iets anders te binnen. Zou Purvis zelf wel in het bedrog betrokken zijn geweest Zou hij er aandeel in gehad liebben Zij riep zich alles weer In het geheugen terug, wat de advocaat uit Sheffield, Mr. Ring-rose, haar van hem verteld had. Hij was vast en zeker op dat oogenblik daar geweest. Hij had be werkt, dat haar vader geruïneerd was. Had zij hem over dien ouden tijd het een on ander moeten vragen Hij was de echtgenoot van mevrouw Mer ridew, dat was duidelijk. Do laatste had niet getracht, dat te ontkennen, toen zij meende, ilat zij geheel alleen met Purvis was. Toen plotseling viel haar In, wat waarschijnlijk de oplossing zou zijn. Zij was zoo blind geweest als een mol 1 Ile-t was zoo -eenvoudig moge- lijk. Mevrouw Merridew was natuur lijk aJ getrouwd met Purvis, toen zij met haar vader trouwde Dat zou '/eer zeker zoo gemakke lijk mogelijk te bewijzen zijn. Er moesten dadelijk agenten aan het werk gezet worden, om dat op te spo ren. Daarvoor moesten zij portretten liebben van Purvis en mevrouw Mer ridew allebeiea die kon zij gemak kelijk krijgen. Er waren hier in huis verschillende .portretten van mevrouw Merridew op verschillende leeftijden te krijgen, die goed leken en het por tret van Purvis stond in de courant, waariu zijn vonnis vermeld stond. Zij zou dat dadelijk opzoeken en aan mijnlieer Casement zenden met haar nieuwe vermoedens en meteen zou zij er tweo portretten vuil me vrouw Merridew bijvoegen. Opgewekt door dit nieuwe plan, trok zij haar donkeren mantel nau en sloop de kamer uit, om gevolg te geven aan baar plan. iWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5