EN LAPPEN TYMOÖR. Tentoonstelling WATERFILTERS Kachel-Magazijn P, P. RIETFORT L KUIJK, Specialiteit in Roomboter. Haarlemsche Boterwinkel WRLEUE1BOTEffllEL ie soorten Vulkachels en Jaarsma Vulhaarden. KraeM komt uit goed verteerd voedsel. Binnenland Adverteert in Het Bloemendaalsch Weekblad Haarlem, Bakenessergracht 84. van 27 October tot en met 2 November, in Café W. COFFEE, te HALFWEG. 3 Barrevoetestraat 3 i. S. wan Konimgsforuggem, NIEUWE KINDERVRIEND. 3 Barrevoetestraat 3 DE LUGT SERNÉ. Zuinigheidsbranders J&egsr Ondergoederen Gierstraat 44, 40 cent per 5 ons, Schaphelstraat 16. Zie verder prijzen in de Etalage, KROONSTIJI¥S2B Co., Effecten, Coupons, Prolongatiëa, Deposito's, Assurantiën. R. VERDEL, Schagchelstraat 17, Jan Burgemeester en Wethouders, wilde spreker dezen keer van den Mscli afzien, maar verwacht de rede in volgend jaar. De gemeente-ontvanger had om Verhooging zijner jaarwedde van 1000 gevraagd, er op wijzende, dat Jijn zitdagen en werkzaamheden zijn Vermeerderd. B. en W. vonden geen aanleidiing >m nu een voorstel daartoe te doen, Waarop de heer TIDEMAN ultnoo- fligde, binnenkort een voorstel tot ver hooging te doen. Het salaris van den gemeonte-archi- Ject werd van f 400 op 600 gebracht. pe VOORZITTER en do heer DE vVAAL MALEFIJT deelden mede, dat 3e werkzaamheden van dezen ambte naar belangrijk zullen worden ver meerderd. De heer TIDEMAN klaagde over len slechten toestand van de kade Ier Brouwersvaart en de heer DE WAAL MALEFIJT over de geringe Jiepte. Het onderhoud van de vaart is aan de gemeente Haarlem, waar- öm verzocht zal worden om dit onder- èoud béter te bezorgen. In Aerdenhout zal een tweede poli- /lengent worden aangesteld. Dit kwar lier breidt zich geregeld uit, zoodat Je dienst voor Smits te zwaar wordt. Op de begrooting was een post van 187 gebracht voor den aankoop van hokken voor de aangekochte politie honden. Hieronder is ook een bedrag Voor d aanschaffing van een leeren pakje voor den persoon, die bij de dressuur voor... boef moet spelen. De heeren ROOZEN Jr. en BIJVOET vonden dit bedrag erg hoog. De laat ste zei: de tijd zal nog eens komen, .dat de gemeente zich den aankoop van deze honden zal betreuren. De VOORZITTER bestrijdt dit. De politiehonden zulien zeker goede re sultaten geven. Als de honden niet gekomen waren, zou het getal veld wachters uitgebreid moeten worden. 100 is uitgetrokken voor 't onder zoek en keuring van levensmiddelen. De heer TIDEMAN wees er op, dat deze post wel geschrapt kan worden, Vijl niets in die richting gedaan wordt. Deze rust kan spreker echter niet goedkeuren, maar drong aan op heter toezicht. Dit kan zonder ver hooging van den post. De politie kan hij verdachte winkeliers monsters ne men en deze door bemiddeling van de Gezondheidscommissie laten on derzoeken. De heer KOOLHOVEN steunde dit verzoek, en merkte op, dat de verval- sching der levensmiddelen groote af metingen heeft aangenomen. B. en W. verklaarden deze zaak te {.uilen overwegen. Pro memorie werd een post uitge trokken voor de aanstelling van echool artsen. .Bloerrtendaal's Commando verzocht naar subsidie van f 100 te verhoogen tot f 150. De heer B1SPINCK hield een plei dooi voor 't nut dezer vereeniging. De heer ROOZEN heeft- tegen de ereentging, dat ze haar oefeningen jp Zondag houdt. Over een voorstel tot verhooging Ier subsidie staakten de stemmen; te- jen waren de heeren de "Waal Male- ijt, Roozen Sr., Bijvoet, Roozen Jr. tn Van der Hulst. Na deze stemming werd besloten op leze begrooting f 100 uit te trekken, am in een volgende vergadering over ie f 150 te stemmen. De schietvereeniging „Generaal loubert' had 100 subsidie gevraagd. Nadat de heer TIDEMAN had mee gedeeld, dat deze vereeniging is sa mengesteld uit heertjes, 'die niet wil- xm samenwerken met jongens uit den Werkmansstand, en bovendien geen afdeeling is van de Ned. Weerbaar- heidsvereeniging, werd met algemee- ttie stemmen besloten 't verzoek af te wijzen. Er zal een proef genomen worden met nieuwe electrische lampen van 50 kaarsen sterkte. De heer KOOLHOVEN verzocht bin nenkort een overzicht te ontvangen van de groote uitgaven, die in dé (eerste jaren gedaan moeten worden in verband met 't uitbreidingsplan. De VOORZITTER zegde dit toe. Onlangs heeft de Raad in beginsel besloten tot verbetering en verbree ding van den Vogelzangschen weg. Dit werk zal ongeveer f 60.000 kosten. D- en W. hadden nu 10.000 op deze begrooting gebracht, om met deze verbetering een aanvang te maken. De heer TIDEMAN wilde dezen post schrappen. Nu zijn de opcenten op de Personeele belasting van 35 op '50 gebracht. Wanneer deze 10.000 niet worden gevoteerd, dan kunnen de opcenten op 35 blijven of behoeven hoogstens 40 te worden. De verbree ding van den Vogel zangschen weg heeft niet zoo'n haast en kan nog wel een jaar uitgesteld worden. Be- lastingverhooging wordt er althans niet door gewettigd. In 1909 kan men met 't werk beginnen en dan kan er geld voor geleend worden. Dan komt liet werk tot Btand zonder belasting- verhooging. Wel moet 't nageslacht dan ook rente en aflossing betalen, maar de verbreeding van den Vogel zangschen weg is ook in 't belang van 't nageslacht. De VOORZITTER meende, dat de .verbetering van den weg niet langer kan wachten. De weg is zóó smal, dat iwee rijtuigen elkaar slechts met zeer veel moeite kunnen passeeren. Er hebben aanrijdingen plaats gehad tus flehen automobielen en rijtuigen. Worden de gelden nu toegestaan, dan kunnen althans nu reeds de ber men versmald worden terwiil later gewerkt kan worden om door aan koop van gronden den weg te ver- breeden. De heer VAN DER HULST is voor de handhaving van den post. De heer BOREEL evenzoo, zeg gend: 't is geen weelde maar de ver betering is noodzakelijk. De heer TIDEMAN wil voor eenige verbeteringen f 2000 beschikbaar stel len. 't Noodzakelijkste kan dan nu al gedaan worden. Ten slotte wordt tot stemming over gegaan. Do post wordt gehandhaafd met 2 stemmen tegen (de heerenTide- man en Roozen Jr.) Hierna wordt goedgekeurd (met de zelfde stemmen tegen), dat de opcen ten op de Personeele belasting van 35 op 50 gebracht worden. De VOORZITTER houdt nog een pleidooi, dat de toestand der belas tingen in Bloemendaal niet zoo on gunstig is. Andere gemeenten heb- fen veel hoogere opcenten. Daarna wordt de gcheele begroo ting in stemming gebracht. Alleen de heer Tideman stemde tegen de be grooting. Bij de Rondvraag vroeg de heer BIJVOET hoe 't staat met de tram- plannen. Senigc jaren geleden is een commis sie voor de tramplannen benoemd. De ze bestond uit de heeren Ter Hoffstee- de als directeur van de wegen, Bis- pinck als technisch adviseur en Kool hoven als wagenvoerder, 't Schiet maar niets op. Een jaar geleden heb ik gevraagd, hoe 't met de zaak staat en toen is me gezegd: ,,'t hokt in Haarlem". Als de menschen nu aan mij vragen hoe is 't er mee, dan zeg ik altijd maar: ,,'t hokt in Haarlem". Ik wilde gaarne eens weten hoe 't met de zaak staat. De heer KOOLHOVEN: Ik vind de opmerking van den heer Bijvoet al lereerst ongepast. Enfin, dat is een persoonlijke quaestie, die ik niet be grijp. Ik wil wel wat zeggen over de zaak, maar ik verzoek de heeren van de pers dit niet in de courant te zet ten.... De heer BIJVOET: Ik vindt 't juist iets voor de pers... De heer KOOLHOVEN: Dan zal ik zwijgen. Enfin, als de voorzitter een ander lid benoemd voor den heer Ter Hoffsteede dan kunnen we nog eens kijken. De heer BIJVOET: Ik herhaalde de woorden zooals de vorige voorzitter ze bij de benoeming der commissie heeft gezegd, de heer Ter Hoffsteede als directe ar van de wegen, de heer Bis- pinck als technisch adviseur, en de heer Koolhoven als wagenvoerder... De heer KOOLHOVEN: Wat een flauwigheid... ik begrijp er niets van 't is of we in Meerenberg zijn... De VOORZITTER: Ik sluit de ver gadering! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. De kracht om helder te denken, flink te werken, goed te slapen en het leven te genieten hangt hoofdzakelijk af van den toestand der Spijsverte ringsorganen, d. w. z. of deze in staat zijn om kracht en voeding te trekken uit het voedsel dat gij tot U neemt. Wanneer de Spijsvertering gebrekkig is, zooals in gevallen van dyspepsia en indigesli, hongert het lichaam uit, onverschillig hoeveel ge ook eet, bo vendien wordt het voedsel dat ge tot U neemt in Uw lichaam vergiftigd, want voedsel dat ge opneemt Ln de maag zonder dat het behoorlijk ver teerd wordt, brengt vergiftige gassen voort, die, wanneer zij in hét bloed opgenomen worden en dus tot elk deel van Uw lichaam doordringen, Uw zenuwgestel verwoesten, den geest afmatten, ziekten veroorzaken, zoo als hoofdpijn, een gevoel van mat heid dat langzaam tot kwijnen over gaat, verlies van eetlust, hartkloppin gen, galachtigheid gepaard met zure oprispingen en andere stoornis van hét bloed en de zenuwen. Wanneer maag, lever en. nieren hunne functies niet behoorlijk ver richten, is er geen geneesmiddel dat zoo spoedig de gezondheid en de le venskracht teruggeeft als Moeder Sei- gel's Tabletten. Als een tonisch ge neesmiddel voor Maag en Spijsverte ringsorganen zijn zij ongeëvenaard; duizenden getuigen zulks. De Heer J. J. E. Langkruis, wonen de Goudsche Wagenstraat 36, te Rot terdam, verklaart: „Ik leed drie ja ren achtereen aan Slechte Spijsverte ring gepaard met verschrikkelijke pijn ln de maag en in de lendenen; voortdurend was Ik galachtig en had Ik last van zure oprispingen. Ik had niet den minsten trek in eten en geen enkel geneesmiddel dat ik probeerde hielp mij ook maar in het minst. Tot dat lk ten -laatste mijn toevlucht nam tot Moeder Seigel's Tabletten en ge kunt U mijne.verrassing voorstel len, toen lk na slechts twee fleschjes gebruikt te hebben, mij weer volko men ln staat voelde mijn dagelijksch werk te doen. De pijnen zijn totaal verdwenen en mijn eetlust is weder teruggekomen." Moeder Seigel's Tabletten zijn ver krijgbaar bij alle Drogisten en bij'de voornaamste Apothekers. Prijs f 1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. bij de Heeren J. J. Göppinger, Gr. Hout straat 147a en K. van Eden, Spaarne 88, Drogisten. BRANDEN. Te Bussurn brandde geheel af een houten rijtuigenloods van den stal houder Van der Haar. Het vuur tastte ook de belendende perceelen aan. Het bovengedeelte van het woon huis van den lieer Doogaart en dat van de kapperszaak van den heer Hansen brandden uit en het geheel bekwam veel waterschade. Verzeke ring dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Woensdagnacht werd d electrische timmerfabriek van de firma Wijsbek te Heerlen geheel door brand ver nield. Alles ging verloren. Ruim 30 werklieden geraken hierdoor zonder werk. De oorzaak is onbekend. De fa briek was verzekerd. Letteren en Kunst DE „PASSIE-SPELEN" TE APEL DOORN VERBODEN. Volgens adv-ertentiën in de plaatse lijke bladen zouden te Apeldoorn op de kermis ook worden opgevoerd de „passiespelen van Ober-Ammergau". Volgens het antirev. weekblad de „Veluwe"' heeft de burgemeester de voorgenomen opvoering verboden. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Cand. rechten J. J. Pol derman en G. Vonk. Op 40-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de lieer J. Noomon, kapitein-luitenant c-n leeraar aan de hoogere krijgsschool. KechtszaketB Ds Zeister moordzaak. (Vervolg), Donderdagmiddag h.eld de advo caat-generaal Jhr. mr. Van den Bran- deler zijn requisitoir. Deze zaak, dus ving spiv aan, stelt niet zoozeer zware eischen van tecli- nischen aard, dan wel zware eischen in het vinden van een volkomen recht vaardige strafmaat bij het beoordee- len van het misdrijf. Waar in vroeger eeuwen exclusief, eenzijdig, bijna uit sluitend het feit op den voorgrond trad, stond den rechter alleen het feit te beoordeelen. De rechtvaardig heidszin, die zich hoe langer hoe meer ontwikkelde, heeft hoe langer hoe meer het individu op den voor grond gebracht. De rechter heeft thans de taak om tegenover het mis drijf in de balans te brengen den" drang en de omstandigheden waaron der het misdrijf is gepleegd, het ka rakter, den aanleg, de opvoeding en het milieu van den misdadiger. Al- Lerlei omstandigheden die bij de be oordeeling door den rechter in aan merking moeten worden genomen. Van den rechter wordt derhalve ge- ëisclit 't hoogste wat van een mensch kan gevorderd worden: niet alleen menschenkunde, r>iet alleen zelfstan digheid, maar ook een volmaakt on bevooroordeelde blik op personen, op zaken, op maatschappelijke toestan den. Een taak zoo moeilijk, dat het vinden van een volkomen rechtvaar dige strafmaat een bijkans bovenmen- schelijke taak is. Wat voor personen staan hier terecht? Van Van Vaalen hebben de deskun digen verklaard, dat zij hier te doen hebben met een hysterische natuur, die hoogst waarschijnlijk in droom toestand heeft gehandeld en niet aan sprakelijk is voor zijn daad. Van Ee, met zijn gesloten natuur, laat zich zeker niet van de meest gunstige zijde kennen. Kors is voortgekomen uit een on gunstig milieu, en omtrent Overhorst is door zijn patroon een gunstig rap port uitgebracht. En het misdrijf waaraan deze be klaagden schuldig staan, is uil zijn aard zóó laag, zóó verachtelijk, zóó afschuwelijk, dat niet dan zeer bij zondere omstandigheden, zeer gewich tige factoren aanleiding kunnen ge ven tot een «enigszins clemente be- oordeeling. Het misdijf is van een aard, dat het in onze rechtzalen ge lukkig slechts zelden wordt berecht: een misdrijf, gepleegd uit louter heb zucht, op een knaap, nog bijna een kind, argeloos gelokt in den val, ge pleegd op klaarlichten dag in een volkrijke buurt met zooveel koelbloe digheid en cynisme, dat al het booze en dierlijke in den mensch zich uit spreekt en alle goede elementen in den mensch verstikt worden. Dit oordeel geldt niet alleen be klaagden Van Vaalen en Van Ee, die de hoofddaders zijn in dit proces, die den jongen overmeesterd en daarna gedood hebben, maar het geldt ook de beide andere beklaagden Kors Overhorst, die het misdrijf opzettelijk hebben bevorderd. Ook aan hun han den kleeft het bloed van een onschul- digen knaap. Hierna besprak de adv.-gen. de aan vankelijke bekentenis van Van Vaa len, en hoe deze er later op terugge komen is en zich na dien opzettelijk krankzinnig hield. Op 23 December stelden de doktoren een onderzoek in en constateerden zij bij patiënt waanvoorstellingen, hal lucination, angst, onrust, amnesie, gevoelloosheid, paranoia, hysterisch de lire. Eerst constateerde zij geen si mulatie, later wel. Spr. staat hier stil bij 't rapport des Spr. staat hierna staal bij 't rapport der deskundigen. Dat bekl. na deen moord zoo vreemd deed, verklaart spr, uit zijö angst, wroeging en spanning. Daaraan ephiijft epr. ftofc «ijo ppgina tót «elf- moord toe. En niet één gegeven is verstrekt door de deskundigen, dat Van Vaalen onder suggestie van der den heeft gehandeld. Daarentegen hebben de doctoren wel suggestie op bekl. uitgeoefend en Van Vaalen heeft daarvan maai' al te zeer gebruik ge maakt. De conclusie der doctoren kan door spr. dan ook geenszins worden over genomen. Wij hebben hier te doen met een hystericus, doch het feit is gepleegd in volkomen, helderen be- wusten toestand. Van Ee. Deze heeft bekend, dat er tusschen Van Vaalen, Overhorst en hem van begin November af een on derlinge overeenkomst heeft bestaan om Drost aan te vailen en te beroo- ven. En al komt spr. niet onder de bekoring van die bekentenis, toch is ze van gewicht. Ze is een novum en bewijst dat er inderdaad tusschen be klaagden Van Vaalen, Overhorst en hem een zeer nauwe relatie bestond. Het staat vast dat bekl. Van Ee op 6 Nov. en ook op 16 November den dag van den moord en wel op het oogenblrk dat de moord plaats had in de herberg van Van Vaalen ge weest is. Dat hij alleen voor liet weg brengen van Drost's rijwiel van Van Vaalen 365 zou hebben gekregen, wil er bij spr. niet in. De jonge Drost had drie bankbiljetten van ƒ300 bij zich. Een is gevonden in de portefeuille van Van Vaalen, het andere te Am sterdam en het derde is door Van Ee ter hand gesteld aan Veenhoff. Daar bij komt dat bekl. Van Ee bij mr. Van Lier heeft geïnformeerd hoe het stond met zijn faillissement omdat hij voornemens was naar Amerika te gaan en voorts wijst spr. op de bui tengerechtelijke bekentenis van Van Ee aan Wolfswinckel, wien hij ver telde dat hij en nog twee anderen een jongen door verwurging had ver moord. Het feit dat hij aan Wolfs- winckel zoo klakkeloos het feit be- kende, is niet zoo gek, als men weet j dat Wolfswinckel zelf niet bekend I staat als een persoon van een eerlij-1 ken wandel. Van Vaalen en Van Ee acht spr. schuldig aan moord en tevens dief stal. Wat Kors betreft, die behalve voor heling terechtstaat wegens mede plichtigheid aan diefstal voorafge gaan door geweld, ook hier hebben wij een gerechtelijk en een buitenge rechtelijke bekentenis. De gerechtelij ke bekentenis betreft het koopen van chloroform om zijn hond te dooden, die echter niet ge-dood is geworden, en de buitengerechtelijke werd ge daan aan de vrouw, die bij 'hem in den kost was geweest. Overhorst, die terechtstaat wegens medeplichtigheid aan diefstal vooraf gegaan door geweld, het bevorderen der misdaad, en heling heeft op grond van wat wij weten van Van Valen een veel grooter rol in hét drama ge speeld. Van Vaalen wijst hem aan als de uitvoerder van het plan en zeld zaam aannemelijk is die verklaring, alles klopt zeldzaam natuurlijk. Het verhaal dat Overhorst zelf geeft, is zeer onwaarschijnlijk en in strijd met de verklaring van getuige Schaap Ook merkwaardig is de wetenschap van Overhorst in den vroegen Zon dagmorgen, dat er een jongen was verdronken, wat hij niet kon weten als hij niet bij de zaak was betrokken. Dit alles in verband met de nauwe relatie van bekl. rnet de andere be klaagden. Vaststaat dat Overhorst aan Van Vaalen inlichtingen gegeven heeft en als loon voor zijn daad 300 heeft ontvangen. Zijn houding in dit proces is geen verstandige geweest, een zeer sprekende aanklacht, een be wijs van schuld tegen hem. De wijze waarop hij het bezit verklaarde van het bankbiljet van 100, hetwelk hij a an zijn vrouw ter hand stelde en van Van Vaalen gekregen had, acht spr. ongerijmd. Hoewel zij blijkbaar meer op hun geweten hebben, toch kunnen Kors en Overhorst slechts veroordeeld worden wegens medeplichtigheid aan diefstal, voorafgegaan door geweld, en aan heling. In casu is het geweld het ge volg van de daad van hekln. geweest. Do moord was het ongewilde gevolg, Dat de medeplichtigheid aan den moord niet is ten laste gelegd, scheelt hun 2 jaar en 8 maanden. Spr. achtte oplegging der zwaarste straffen voor bekln. gewettigd. Met geen der door de Rechtbank opgeleg de straffen kan spr. zich vereenigen. De Rechtbank heeft zich ten aanzien van Van Vaalen blijkbaar laten lei den door het rapport van deskundi gen. Dit is echter ongemotiveerd, daar bekl. volstrekt niet als ontoereken baar is te beschouwen. Ook clementie moet op hem niet worden toegepast. Als hij al berouw heeft getoond, het is onmiddellijk ver stikt door eigenbelang. Spr. vraagt ten slotte vernietiging van het vonnis en opnieuw recht doende schuldigverklaring en veroor deeling van Hendrik van Vaalen en Teunis van Ee ieder tot LEVENSLAN GE GEVANGENISSTRAF; Hendrikus Kors en Johannes Overhorst ieder tot 10 jaar en 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van acht maanden preven tieve hechtenis. Het 0. M. bij de Utrechtsche Recht bank had geëischt tegen Van Vaalen 20 Jaren, tegen Van Ee levenslang, tegen Kors en Overhorst ieder 10 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde Van Vaalen tot 12, Van Ee tot 20, Kors 6 $n Qveafc borst 8 Jaren, voor alten met aftrek preventieve I Ruime verspreiding door het geheeie land. Eerste NederBandsche Onderneming tot het zuiveren van Water. VAM voor huishoudelijk gebruik, Evenals vorige jaren zijn ook wederom dit jaar de bons met 8T. NIGOLAAS inwisselbaar bij de firma Koopt dus uitsluitend Uw Boter, Koffie en Thee in den voor Haarden, Kachels en Fornuizen. KAMPERVEST 3. Te I e f o o n 569 MAGAZIJN VAN Jaeger Flanel 35 ct., 45 ct., 55 ct., 85 ct., 75 et de El. J^egep Tricot 100 c.M. breed, f 1.70 i 2.15 1 2.55 de El. voor Dames, Mesren en Kinderen ooik naar mss&6 gemakt Jaeger feston, band en kant. Xuslefoon 1492. DE CONIMaDIllTAIIi! EFFEOTENBAHK Ged. Oude Gracht 59. Telefoon 1615, Eerste Electrisohe Melkinrichting en Roomboterfabriek, i Telefoon X3S8.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6