NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA fMfeniasdsch Overzicht 26a Jaargang. No. 7781 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1908 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PB« DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1.23 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.05 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. DIreeteag J. 0. PEEREBOOM. ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel mee?/O. IC Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienTijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administraties Groote Houtstraat 55. latercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 es der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DONDERDAG 5 NOVEMBER. Gr. Kerk: Orgelconcert, 2S uur. Sec. Vereenigtng: Feestconcert „Haarlem's Zanggenot", 8 uur. De Presidentsverkiezing In Amerika Door particuliere bemiddeling wis ten we vanmorgen reeds vroeg, dat WIL.UAM H. TAFT GEKOZEN is Lot President. Me», weet. de verkiezing ging tus- schen den candidaat der republikei nen Taft en dien der democraten William Bryan. Dus, eigenaardig, twee Williams De Presidentsverkiezing gaat trapt''dat wil zooveel zeggen als „langs een omwegje", of „langs een trapje naar boven". De Vereenigde Staten tellen de naaru duidt 't al duidelijk aan vereenigde staten. Elke staat vaardigt eenige mannen af, die dan te zamen een President kiezen. Nu worden na tuurlijk door de verschillende staten slechts die „opperkiezers" gekozen, die zich uitgesproken hebben voor den President, die door de meeste kiezers gewenscht wordt. Indirect heeft het volk dus wèl invloed op de Presidentsverkiezing. Groote menschen hebben meer te vertellen dan kinderen zoo denkt men er in Amerika óók over en hul digt het beginsel, dat groote staten meer „opperkiezers" mogen afvaar digen dan kleine. In 't totaal moeten er 487 opperk1©- zers zijn. New-York zendt er 39 heen, maar om een tegenstelling te geven, Neva da slechts 3. Met zekerheid was al vastgesteld, da de republikeinen 183 vaste zetels hebben, tegen de democraten 166 twijfelachtig, maar met de beste kan sen voor de republikeinen, zijn 65 ze tels twijfelachtig maar met de beste kans voor de democraten, .zijn 19 zetels. Voor de overige 45 zetels zijn de kansen ongeveer gelijk. Om te winnen moet Taft dus 54 van de twij felachtige zetels winnen en Bryan 76. De uitslag hing dus af van de twij felachtige districten, waaronder ook New-York behoort, hoewel verwacht wordt, dat dit republikeinsch heeft gestemd. Met 39 stemmen legt deze stad natuurlijk veel gewicht in schaal, ja, beheerscht voor een groot deel den uitslag 39 stemmen meer of minder scheelt 78 De eeiie caiaat is republikeinsch de ander democraat zoo heet t althans Elk begrijpt echter, dat het .verschil ni et in decen naam zit want een republikein ia óók demo craat en een democraat óók republi kein..... Eetiigem tijd geleden heeft de schrij ver van „Om ons Heen" reeds eene uiteenzetting van deze politieke par tijen gegeven, die, kort samengevat, hierop neerkomt Do republikeinen hebben vooral tot doel het gezag te ceutraliseeren te V ashuigton, tot schade van de bij zondere rechten van eik der onafhan kelijke Staten, die tot den Staten bond behooreu. Zij zijn imperialisten en verlangen, dat de Vereenigde Sta ten een rol spelen in het koor van de groote mogendheden. De democraten voeren als leuze de Monroe-leer Amerika aan de Ameri kanen. Zij willen de Vereenigde Sta ten tegen buitenlandsche immigratie beschermen en zijn sterk gekant tegen imperialisme en koloniale politiek. Hua devies zou kunnen zijn „Ieder voor zich". Z'"ch houdende aan de letter, zoowel als aan den geest van de grondwet, steunen zij de particu liere belangen der afzonderlijke Sta ten tegen de pogingen, om hét gezag te centraüseeren. Nu de candidaten. Taft is geboren 15 September 1857 in den staat Ohio. Zijn vader was een man van aanzien, had een schitteren de advocaten-practij k en werd later rechter, minister van oorlog, minis ter van justitie en gezant te Weenen en Petersburg. Taft Jr. studeerde aan de Yale-Uni versiteit in de rechten en promoveer de op 20-Jarigen leeftijd (jong dus I). Eerst was hij dagblad-verslaggever, werd toen benoemd tot substituut- officier van justitie, en klom steeds hoosrer in de ambtenaarswereld. On- Haar aanleiding van de verkiezing van WILLIAM H. TAFT tot President van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Spotprenten uit Amerikaansclie tijdschriften. De School is begonnen en de jongens beginnen te spellen. (Dit stelt voor de zeven candidaten voor 't President schap. Uncle Sam fungeert als Schoolmeester). Taft (tot zijn erastigsten mede* ,rd'"ger Bryan): Wel Willem, vangt bet nogal wat? Bryan: Och nee, Willem, 't lukt biet, ik heb nog nooit wat gevangen, maar lk hou van 't hengelen zelf* (Bryan is nu namelijk voor den der* den keer candidaat)» Het is geen schande, verklaart Taft, om het etiquet van T(eddy) R(oose- velt) te dragen. (Men weet, dat Taft door Roosevelt zeer werd gesteund). Taft als overwinnaar, triomfante lijk bovenop den hoop. der President Mac Kiniey werd hij naar de Filippijnen gestuurd, ter in stelling van een civiel bestuur, en bracht ter vervulling dezer opdracht bezoeken aan don Paus te Rome, om met dezen te confereeren over de goederen van de uit de Filippijnen verjaagde geestelijke orden. Deze moeilijke quaestie werd door Taft naar voldoening geregeld, waar na hij aangesteld werd tot gouver neur van de Filippijnen. Toen de zaakjes eenmaal goed marcheerden, bood Roosevolt aan Taft een zetel In het Hooggerechtshof aan, maar Taft weigerde, en gaf de voorkeur aan bet baantje van minister van oorlog. Taft is dus een flink werker, ook al is hij wat dik, en daardoor eene dankbare figuur voor de fabrikanten van spotprenten. Hij kan goed spre ken, maar een schitterende redenaar is hij nu juist niet. Bryan te geen bekende ln de ambte naarswereld. Hij, een zoon van een voudige landbouwers, heeft zich zelf ontwikkeld tot een zoogenaamd volks man. Onder de democraten is hij als zoodanig een zeer gewild man, wat wel blijkt uit het feit, dat hij nu voor den derden keer candidaat gesteld is. 't Wordt zoo een beetje een eeu wige candidaat l De verkiezingscampagne is in Ame rika ook nu met buitengewoon veel drukte eai beweging gevoerd. Overal redevoeringen, ja, mogen we een be richt gelooven, dan heeft Bryan in de laatste maanden niet minder dan 600 redevoeringen gehouden. Taft heeft zeker niet veel voor hem onder ge daan, en werd bovendien nog gehol pen door een heele collectie bekende propagandeurs, die overal het land aftuften om de menschen de groote verdiensten van hun partij en hun candidaat te vertellen. Taft werd in deeen verkiezings strijd gesteund door President Roo sevelt, die heel hard werkte voor zijn opvolger. Van de trust-maatschap pijen geld los te krijgen voor het ver kiezingsfonds, hield zelf reclame-re devoeringen, enz. Dit is door sommigen to Roosevelt zeer afgekeurd, maar't is eenmaal politiek. De geheele verkiezingsstrijd was bovendien niet erg verkwikkend, waar de partijen elkaar betichtten van geknoei met geld voor de verkie zingsfondsen, en meer leelijks Zoo ziet men, er wordt heel wat gedaan, om „het moeilijkste baantje van de wereld" te verkrijgen. Taft heeft dus dezen strijd gewonnen, en voor de derde maal is Bryan gesla gen. Voor dezen wel teleurstellend om allen moed op te gaven. Dit zal hij echter niet doen, over 4 jaar is hij weer candidaat. Zeer terecht merkt Karl Schurx in zijne Levensherinne ringen op „Geen Amerikaan, die door de Presidentskoorts wordt aan getast, houdt eenmaal op te hopen..." Toen Bryan na zijn eerste neder laag gevraagd werd, of hij zijne ver- geefsche rede-campagne niet betreur de, antwoordde hij „Niet lk betreur het, maar de dui zenden, die dikwijls mijlen ver toege sneld waren, om mij te hooren." De nieuw gekozen President treedt pas <n Maart in functie. Tot zoolang is Roosevelt „koning" van Amerika. Taft gekozen 1 Voor Amerika heeft deze verkie zing, hoeweil groote beteekenls, nu geen groote gevolgen. De bekende Roosevelt-polltiek wordt voortgezet ja, wat nu bekend geworden is, doet niet de minste verandering verwach ten. Ware Bryan gekozen geworden, dan zou het anders geweest zijn. Dan zou zijn program onmiddellijke herziening van het tarief, door het verlagen van de invoerrechten het toelaten van vrijen invoer zonder heffing van douane rechten van die artikelen, welke concurreeren met de producten, die door de trustmaatschappijen worden gecontroleerd een belangrijke vermindering van de belasting op de dagelijk- 6che levensbehoeften, vooral op die artikelen, die concurreeren met Amerikaansche voortbrengse len, die buitenslands goedkooper worden verkocht dan in het land zelf een krachtige handhaving van de crimineels wetten tegen schul dige trusfc-magnaten natuurlijk afgewerkt zijn, met nog onbekende gevolgen. Een fabrikant had reeds gezegd: als Bryan gekozen wordt, kunnen wij (fabrikanten) onze zaken wel aan kant doen, en ontslaan we onze ar beiders. Dit zal wel wat overdreven be schouwd zijn, maar enfin, nu behoeft 't niet 1 De onthullingen overKelzerWilhelm Heden komt de Duitsche Rijksdag bijeen Zal er gesproken worden over de gebeurtenissen in de zwarte week van Duitschland's rampspoed Zeker Maar in welken geest De Duitsche pers, die eerst hevig toornde en algemeen aandrong op het AFTREDEN VAN VON BüLOW, is nu heel wat bezadigder. Over het algemeen begint ar na de buitengewone onrust thans een koe ler overleg plaats te vinden. Het zou toch in het geheel geen doel hebben, wanneer de debatten in den Rijksdag zoo gevoerd werden, dait Bülow dien tengevolge niet langer zijn ambt zou kunnen blijven bekieeden, en dat dee te meer waar alle partijen het daar in eens zijn, dat die kern van het euvel hij den Keizer en in de verkon diging van zijn persoonlijke politiek ligt. Zoo zegt de zeer conservatieve Kreuzzeitung kalmweg, dat Bülow nog altijd de beste waarborg biedt en in hét bijzonder na de huidige bit tere ervaring voor een dringend noodzakelijke grootere standvastig heid in de buitenlandsche politiek van Duiitsehland. Evenzoo is de Germania (Centrum) van meening, dat hare partij zeker geen reden heeft Bülow te behouden, maar de kern van het geheele onge luk steekt niet in. den ln behaaglijk heid badenden rijkskanselier en zij ne ondergeschikten, maar in de SPRAAKZAAMHEID VAN DEN KEIZER. zoodat er niet de geringste waarborg Is. of niet binnenkort weder een En- gelschman, of voor de afwisseling, eon Franschman of een Amerikaan, ons met de openbaarmaking van der. gelijke Keizerlijke ult/ingen een lief dedienst bewijst, zonder eerst te vra gen of daartegen ^geen bedenkingen" bestaan. „Men huivert als men er aan denkt I" roept het orgaan van 't Centrum uit. Zelfs de Hamburger Naohrichten houdt het voor beter, als Bülow aan blijft, daar men niet weet, wie in zijn plaats zou moeten komen, want de nieuwe koers in de laatste twee deoennien heeft de vorming van di plomaten, die tegenover den wil des Keizers een eigen overtuiging bezit ten, onmogelijk gemaakt. Na dien veranderden toon in de bladen van alle partijen valt er nauwelijks meer te denken aan een votum van den Rijksdag, waardoor Bülow's aanblijven ln zijn ambt op het oogeoblik onmogelijk gemaakt zou wo-rden. Zoo sal dan ten slotte alles uitloopen op een votum, waar mede beoogd wordt ln de toekomst de persoonlijke uitlatingen van den Keizer te beteugelen Moge de Keazar uit deze les iets tveel Ij leeren L— Maar.... De Crisis ln den Balkan. Over de door de afgevaardigden van Turkije en Bulgarije gevoerde ONDERHANDELINGEN wordt gemeld, dat de optimistische stemming omtrent den uitslag der besprekingen «enigszins getemperd is. naar aanleiding van de edschen, door beide partijen gesteld. Bulga rije is ln beginsel voor een matige schadevergoeding. Turkije eisohl een zoo groot mogelijke schadever goeding voor de erkenning der onaf hankelijkheid en bovendien nog be taling vam het achterstallige der schatting en der vergoeding voor Roemelië met de rente, tot een be drag van. 432 millioen. Nu gaat men loven en bieden, tot de koop gesloten wordt 1 De ambassadeurs hebben zoowel aan de Porta als aan de Bulgaren den raad gegeven zich gematigd en verzoen!ijk te betoonen. DE CONFERENTIE. In Constantinopel zijn thans de meeningon over liet tot stand komen, der Enropeesche conferentie ver deeld. Men begint in ernstige Turk se he kringen in te zien, dat de En- gelsclie vriendschap niet kosteloos te verkrijgen zal zijn. En daarom zag men de conferentie liever vermeden, nu toch kans bestaat, dat de quaes- ties met Bulgarije en Oostenrijk bij onderlinge overeenkomst kunnen worden geregeld. Eeu der Xurksche bladen weet reeds mede te deelen, dat Engeland op de conference zal voorstellen de aanstelling van een Armenische», gouverneur-generaal voor de Arme nische provincies. Een ander meldt, dat Engeland zich tegen de annexatie van Kreta bij Griekenland verzet, omdat Engeland zelf zijn oog op dit eiland geslagen heeft, als aanvulling zijner stations in de Middellandsche Zee; en het wijst daarbij op de manier, waarop Enge land indertijd Malta en Cyprus wist te bemachtigen. Al zijn dergelijke meeningen waar schijnlijk overdreven, zij zijn kenmer kend voor den geest die in Turkije begint te heerschen. DE HOUDING VAN RUSLAND. De Russische nota bepaalt zich tot het opsommen van de quaesties, die onderwerpen van het program der conferentie zouden kunnen uitmaken; daartoe behoort ook de inlijving van Bosnië, er wordt echter niet bijge zegd, dat deze quaestie ter conferen tie besproken zal worden. De Oostenrijksche bladen wijzen er met voldoening op, dat de Russische nota niet tot grondslag van de Oo»- teurijksch-Russische besprekingen kan dienen en dat, bijaldien Rusland van plan was te protesteeren tegen de annexatie, het deze niet onder de onderwerpen van het program zou hebben opgenomen. 't Is tusschen SERVIë EN OOSTENRIJK- HONGARIJE nog altijd geen koek en eil Allerlei soort alarmeerende berichten werden gisteren ontvangen, onder meer, dat Oostenrijk voornemens zou zijn om Belgrado te bezetten. Ten einde de openbare meening ge rust te stellen, werden in Servië ster ke militaire patrouille® in het veld gezonden, ten einde de oevers van de Donau en de Sare en de onbescherm de voorsteden van Belgrado te be schermen. Naar gemeld wordt hebben Oosten rijksche troepen het eilandje Adako- loh bezet. Dat eilandje ls gelegen ln df Donau tegenover Orsowa, waar de grenzen van Oostenrijk, Servië en Roe menig bij elkaar komen. Het congres van Berlijn had verzuimd dit eiland- Je toe te wijzen, en de Turken na- mem het daarom in bezit. Het eilandje is van geen beteekenis. Toch' heeft Turkije te Weenen inlichtingen ge vraagd. Uit andere landen. DE DUITSCHE KEIZER OP REIS. De Keizer vertrok van Wildpark hedenavond naar Eckartsau. Weer zonderlinge redevoeringen te wachten?... DUITSCHE BELASTINGVOOR STELLEN. Deze worden nu door den Rijksdag behandeld. Naar schatting bedraagt de op brengst van de voorgestelde belastin gen uit gedistilleerd 100.000.000, tabak 77,000.000, bier, 100.000.000, wijn 20.000.000, nalatenschappen totaal 92.000.000, electrlclteit en gaa 50.000.000, advertenties 33.000.000 Ma.; totaal in ronde cijfers 475.000.000 Mk. Von Bülow's welsprekendheid zal wel meer dan noodig zijn, om de le den deze bittere pil te laten slikken!..* UITSLUITING IN ENGELAND. Vandaag zouden te Manchester af ge-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1