RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Kaauseis (Deze raadsels zijn alle Inge zonden door jongens en meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdagmorgen goede oplos singen zenden, worden in net volgend nummer bekend ge maakt). 1. (Ingezonden door Frans van Egmond). Ik besla uit 9 letters en ben eeu stad In Spanje. 1 2 3 is niet vriendelijk. Een 4 5 6 heeft iedere gevangene. In èen 6 2 9 8 wandelt men. 8 7 6 is een verkorte jongensnaam. 2. (Ingezonden door Hendrik Ver steeg). Mijn eerste ls een verscheurend dier. Mijn tweede is een werktuig, dat op het oogenblik opgeborgen is. Mijn derde is een boom. Mijn geheel is een stad in Neder land. 8. (Ingezonden door Annie en Truus v cL Linden). Ik hen een geliefd speelgoed van jongens, en ik ben door rijtuighou ders gehaat. Keert men mij om, dan breng ik soms geluk aan Wat ben ik 4. (Ingezonden door Gerard «n Ja cobus Arink). Ik besta uiit 10 letters en ben in Haarlem te vinden. De eerste helft wordt In elk huis houden gebruikt. Op de tweede helft komen vele koop lieden. Wat ben ik 5. (Ingezonden door Ruurtje Aarts). Zoek hieruit een begraven plaats In de mijnen vindt men evengoed goud als steenkool. 6. (Ingezonden door W. Itj es- horst). Zes letters slechts telt mijn geheel, Maar 't woord, mijn vriend, bet.ee- kent veeL 'k Ben balsem voor 't gewonde hart, En schraag u steeds in leed en smart. Maar word Ik wreedelijk onthoofd, En van de eindletter beroofd, Dan komt een bloem voor uw ge zicht, Die menigeen prijst In 't gedicht. 7. (Ingezonden door R. van Vende loo). Wie is de eerste mensch geweest 8. (Ingezonden door Louise van Hezel). Mijn geheel bestaat uit 13 letters en is in Haarlem te vinden. 2 3 4 is niet rijk. 1 12 13 is een omheining. 7 8 9 10 is een meisjesnaam, I 2 3 4 5 6 is een jongensnaam. II 2 3 4 is niet koud. 9. (Ingezonden door Nanne Nauta). Zoek uit onderstaanden zin een begraven plaats Zie, Piet, het water loopt van den berg naar beneden. 10. (Ingezonden door Tinus Botnke). Zet achter elkaar een boom, een klinker, een geldstuk en een voeg woord, en ge krijgt den naam van een land in Europa. Raadseloplossingen Do oplossingen der raadsels yan de vorige week zijn 1. VACANTIE. Velsen. Antwerpen. Chemnitz. Amsterdam* N aarden. Tilburg. Ierseke.. Egmond. 2. Het woordje „fout** 3. Omdat het bed niet naar ons toe komt. 4. Om het lijf. 5. Winnen. 6 De letter S. 7. De kachel. 8. Frederik Hendrik, Maurits, 01- denbarneveld. 9. Eén, want dan was hij niet nuch ter meer. 10. Weesp. Goede oplossingen ontving üt deze week van: Zus Duursma 10. Hendrika Vroege 3. Annie Toledo 10. Betsy Kuyper 10. Wilh. M. He ijl 9. Wilhelmina Itjeshorst 9 Grietje Kwantes 10. Nanne Nauta 10. Marie Ottolinl 9. Marie en Annie van Zutphen 10. Jetty Boogaard 9 Mies Schravendijk 9. Mies Schravendijk 10 (van de vori ge week). Nelly en Willem Willemsen 10. Louise van Hezel 10. Annie en Truus v. d. Linden 9. Gerard en Jacobus Arink 9. Roeland en Jan v. Vendeloo 10. Jo en Frans van Egmond 8. Hendrik Versteeg 7. Beppie Meijer 9. Ruurtje Aarts 10. Tinus Bonke 9. Tinus Bonke 7 (van de vorige week). Cato Bonke 9. Cato Bonke 8 (van de vorige week)» Begraven vogels. (Antwoord). Moe, KAN ARIE ook n'et die zen- dinG ANSjovis naar den heer De G RAAF, den herberGIER, in de B ARENDstraat brengen? Zijn vriend HENdrik, de zoon van den markt- MEESter, WOU Wel graag een wan deling met hem doen en komt tocll AANstonds om hem af te ha len. Goede antwoorden ontvangen van Zus Duursma 9. Betsy Kuyper 4. Grietje Kwantes 9. Nanne Nauta 9. Marie Ottolini 6. Marie en Annie van Zutphen Mies Schravendijk 8. Gerard en Jacobus Arink 8. Roeland en Jan van Vendeloo 9, Jo en Frans van Egmond 9. Hendrik Versteeg 8. Cato Bonke 9. Wedslrijdinzendingen Wedstrijdinzendingen cte-ze weel ontvangen van Ruurtje Aarts. Hendrik Versteeg, Grietje Kwantes. Nanne Nauta. De Nieuwe Wedstrijd. Ik krijg zoo dikwijls klachten over het wegraken van de courant, en er zijn zoo dikwijls kinderen, die één koertje de courant hebben gemist, dat ik hei bericht over den volgen den wedstrijd nog maar eens plaat sen zal. De volgende wedstrijd is namelijk EEN ST. NICOLAAS-WEDSTRIJD Nu weten de oude vriendjes het al Maar de kinderen, die nog pas kort niet ons meedoen, of misschien wel net voor het eerst mee willen doen, weten nog niets Ik zal het je dus maar weer eens precies vertellen. Deze wedstrijd bestaat uit het in zenden van een stuk eigengemaakt speelgoed. En het heet een Sint Nico- laas-wedsrïjd, omdat dat speelgoed, dat jullie zelf gemaakt hebben, op 5 December gegeven wordt aan heele arme kindertjes, die anders heele maal niets zouden krijgen. Je be grijpt, hoe heerlijk het voor hen is, als wij Sint Nicoiaas een handje hel pen, zoodat de kinderen, die hij an ders met leege handen voorbij zou gaan, dan toch ook een pretttgen dag hebben. Nu moet je je maar eens goed be denken en iets heel moois verzinnen. Verleden jaar kreeg ik wel zulke prachtige inzendingen, dat ik er soms versteld van stond. En de mees te dingen bestonden uit hout, of car ton, of papier, of lapjes, of alles bij elkaar en wat verf er op, en wat lijm er bij neen maar, wat konden jul lie daar een boel mee doen I Ik had van alle? met elkaar we' een stad In 't klein kunnen bouwen daarvoor waren er heusch haast poppen, win kels, kamers, meubeltjes, wagentjes, enz., genoeg. En de meesten zagen er zoo keurig uit, dat het wel leek, of ze regelrecht uit den winkel kwamen. En hoe blij de arme kindertjes er mee waren, dat weten jullie ook nog we! van verleden jaar, hè Herinner je je den brief van Pietermanknecht oog wel Nu, ik ben nieuwsgierig, of mijn jongens en meisjes zich dit jaar weer zoo kranig zullen houden I En omdat er bij dezen wedstrijd al tijd zulke bijzonder mooie inzendin gen komen, zullen er ook dezen keer bijzonder mooie prijzen beschikbaar zijn. In de Eerste Afdeeling, waarin mee mogen doen jongens en meisjes van elf jaar of jonger, zal de eerste prijs bestaan uit EEN TOOVERLANTAARN of EEN PAAR SCHAATSEN, en de tweede prijs uit EEN THEESERVIES of EEN FIGUURZAAG. Verder worden in deze afdeeling drie premiën toegekend. Dit zijn BOEKEN IN PRACHTBAND. In de Tweede Afdeeling, waarin mee mogen doen jongens en meisjes van 12 jaar en ouder, zal de eerste prijs zijn EEN HORLOGE of EEN PHOTOGRAPHIETOESTEL, eo de tweede prijs EEN ZAKPORTEFEUILLE of EEN VERGROOTG1.AS. Ook in deze afdeeling zijn drie pre miën, namelijk DRIE BOEKEN IN FRACHTBAND. Alle inzendingen moeten vóór 10 November in mijn bezit zijn. Je hebt nu dus nog een flinken tijd. Maar, stel het beginnen niet te lang uit I je kan soms eens tegenspoed hebben, met verf of lijm, die niet drogen wil. Hoe minder haast, hoe netter, is het meestal 1 En verleden jaar waren er verschei - denen, die het niet op tijd af konden krijgen, dus nu heter opgepast, hoor Denk er dan om, dat je bij iedere inzending duidelijk je naam, leeftijd en woonplaats zet. Zio zoo bedenk nu maar iets moois ei. werk prettig la Om het kampvuur. (Vervolg ein slot). Intusschsn kwam de leeuw, die zoowat een uur had gewacht, eens wat dichterbij, om nader inspectie te houden. Hij kwam bij den boom, keek nana* boven en sprong er tegen op met zijn klauwen de schors vernielende. Toen hij zag, dat de boom zóó niet omviel, keerde hij mij plotseling den rug boe en brulde vijf of zes keer verbazend luid. Het verschrikkelijke gei'üd deed mij het bloed in de ade ren stollen. „Ja, ik weet het wel 1" riep ik naar beneden, „je roepL je vrouw om haar te raauplegen. Aiaar ai bepraat je het ook den geneelen nacht, zij kou je ook niet leeren, om in een boom te klimmen I" En werkelijk, vóór er vijf minu ten verio-open waren, kwamen er twee prachtige, kleine welpen van misschien een paai' maanu-en oud, te voorschijn e-n hun moeder, een groote leeuw.in volgde hen. Ik riep plotseling heel luid„Hui- ioo 1" en weg renden ze alle vier 1 ik wachtte oen oogenblik en luisterde. Teen ik nieis hoorde, begon ik naar beneden te klimmen om mijn ge weer te halen. Plotseding met een vreeseiijk ge brul, kwam Leo als een gele bliksem straal uit de struiken gesprongen en ev-on vlug klom ik weer omhoog. Daarop volgden zijn beide jongen en cii a prachtige gade, en voor een oogenblik deed het mooie schouwspel mij vergeten, hoe hoogst onplezierig mijn toestand was. Toen kwam er onverwacht een groote verandering in den stand van zaken. Het scherpe geluid van een schot weerklonk, en nog een. Om hoog, hoog omhoog sprong vader Leeuw en meteen viel hij neer, nu niet langer vreesedijk. nu uitat langer indrukwekkend, niet vreeset!ij leer' dan een stuk hout hij was dood. Aan zijn zijde lag e&n van de prins jes zijn zoon. „Vandeleur I" hoorde Ik roepen, „waar ben je?" Ik kan je verzekeren, dat ik mat heel weinig verwaandheid naar be neden klom, en ik wist, dat ik hot lachen van Baklcetr volkomen ver diend had. „Willen we het andere jong le vend vangen", opperde hij toem. „De leeuwin is in die richting verdwenen, maar het jong zal niet ver gaanhij wacht op zijn broeder. We kunnen hem later aan de diergaarde schen ken." Wij volgden het spoor van de welp en werkelijk, al heel gauw kon den we hem vangen. We namen hem mee naar het kamp en gaven hem wat rauw vleesch. Eerst weigerde hij het aan te raken, maar toen wij hem alleen lieten, was het gauw verdwe nen. Dien nacht hoorden wij vreemde geluiden bij den prikkeldraadheg om ons kamp. Bakker dacht, dat het een dief was, die over de versperring brachtbe te klimmen, maar toen wij opstonden en met een lantaarn een ronde maakten, konden wij niets vin den. Den volgenden dag jankte en huilde onze kleine gevangene zonder ophouden en hield ons wakker. Bak ker dacht, dat wij hem te veel vleesch gegeven hadden en dat hij pijn had; maar ik geloof, dat hij best in orcle was. Eindelijk waren we allemaal in slaap gevallen en het jong was stil. Daar kwam plotseling een hevige opschudding. De beide Kaffers, did onder den overdekten wagen sliepen, gilden, alsof zij vermoord werden op 't zelfde oogenblik hoorden wij een harden bons, gevolgd door een heftig gekrabbel tegen den houten wand van de loods, waarin Bakker en ik sliepen. er-der was er nie mand ui uB loods, aan onze gevange ne, prins Leo, ore sliep in ecu grooue kist, düe we van hoven mei ijzoi- diraad dichtgemaakt hadden, vv ij sprungon tegelijk overeind en naar buiten. vv at is ar Wat gebeurt er vroe gen we ademloos. „De leeuwin I de leeuwin 1" riepen de Kaffers. „Y\ e hebben haar ge zien Ze sprong over de heg recht op dé loods aan 1 Ze komt haar jongha<- leu I Geef het haar, of ze verscheurt ons allemaal 1" „Is ze weg vroegen we. „Ja, ze is vvegl Ze sprong weer te rug, toen wij begonnen te schreeu wen maar ze komt stellig nog eens „Bakker", zei ik, .,het Ls een dap pere moeder. Ze verdient haar kind weer terug. Wat vind jij er van Bakker dacht or net zoo over. „Steek een lantaarn aan", zei hij, en dan zetten we de kist buiten de heg. Als ze dan terugkomt, en dat ge- Loof ik ook weJ, zullen wij de lamp op haar richten en zien, wat zij doet" Da/t deden we En prins Leo gaf onder die bewerking genoeg geluid, om do opmerkzaamheid van zijn moe der te trekken, al was ze ook een uur ver weg geweest Toen gingen we' te. rug en wachtten. Plotseling verscheen de moeder em vond hem. We draaiden het licht zóo, dat we haai- goed zien konden. Maar zelfs de schijn van den lantaarn was niet in staat do trouwe moeder be doen wan kelen. Ze draaide haar kop om, en brulde in onze richting, maar toen hegon zij mot haar klauwen en tan/- den do kist te bewerken en had Sjioe- dig prins Leo bevrijd. Toen nam ze hom bij bet nekvel en droeg hom weg im do duisternis. „En", voegde Vandeleur er nog bij, ,,je kunt het gelooven of niet, maar het was een mooi gezicht en het deed iemand goed. Wat zou een moedor ook niet voor haar kind doen Ik kan je verzekeren, dat het mij aan mijn goede, oude moeder thuis deed denken ik betn er nog blij om, dat we die leeuwin haar kind teruggaven en ik hoop, dal hij een goede zoon voor haar gcweesl is 1 tëer.cht. Tot mijn spijt is de vorige week bot versje „Vacanlie" in de courant ge- pi nutst zond-er den naam van den geen, die het gemaakt heeft. Hot was: ilubertus Bank, oud 9 jaar. Brievenüus (Brieven aan de Redactie vai' geadresseerd w or don aan Mej. M. C. van Doorn, Wa genweg S8, Haarlem), de Kinder-Afdeeling moeten HUBERTUS B. Nee, dat had Lk zeker niet gedacht, dat je daar zulke mooie bloemen voor me zoudt komen brengen! Het was erg aardig, hoor, en ze zijn nog zoo lang mooi gebleven! De warme zon zal Annie zeker zoo bruin gebrand hebben! Groeit het kleine broertje goed? Wat ben ik ver- langend om die groote Inzending van je te zien! Ik begrijp er heelemaal geen steek van wat die geheimzinnige letters beteekenen; ik heb al een liee- len tijd zitten raden, maar nu geef ik liet toch maar op. Mimi schijnt je eon heele schrik bezorgd te hebben; gelukkig maar dat er niets gebroken waal RUURTJE A. Neen, dezen keer waren de raadsels niet zoo heel moei lijk. Ik kan me best begrijpen, dat je niet altijd raadsels maken kunt. Daar moet je zoo eens voor in de stemming zijn, vind je niet? Is het al uitgeko men, wie die ruit gebroken heeft, en is hij al weer heel? Wanneer de uit- slag in de courant komt, weet ik nog niet; ik denk, dat het nog wel een paar weken zal duren. CATO B. Nu heb ik een dubbelen brie fvan jullie te beantwoorden. Ja, ik vond het de vorige week ook jam mer, dat er geen was. Herman speelt zeker graag buiten? Is hij nog al wild? De koude dagen zullen gauw genoeg komen en dan zal hij vanzelf wel een keertje meer binnen blijven. Wat aardig, dat je voor je zelf nu al wat op de machine maken kan. Maak je voor de kleintjes ook wel eens wat? Moeder knipt het zeker eerst voor je, Is 't niet? Dat vaandel was gemaakt door een zuster van me. Vond je het. mooi en ben je ook op dat concert ge weest? Je zong toch niet mee, is het wel? Ik heb je tenminste niet gezien. Is de verkoudheid van kleine Anna al weer beter? Als ik eens in jullie buurt kom, zal ik zeker eens even aanschel len, maar ik heb het nogal druk en het is een heel eind weg. Je raadsel is goed en zal ik plaatsen TINUS B. Ja, dat was een druk fout, Tinus. Ik had het ook al ge merkt. Het is best, als de inzending 's avonds komt. Met is erg vriendelijk van vader, dat die je wil helpen dra gen, hè? Wil je moeder ook voor mij groeten en haar bedanken voor het briefje. Zou je heusch duiven krij gen, Tinus? Dat zou heerlijk zijn, hè? Wanneer ben je ook weer jarig? En *.ou je met vader samen wei een til kunnen maken? Ja, een beetje klein schrijven is dikwijls juist netjes, hè! Je nieuwe raadsel is goed. Wat zal Sieger het heerlijk vinden in D. V. V. Hebben ze al een echte bal en waar spelen ze meestal. Is er iemand bij, die het spel goed kent en spelen" ze dikwijls? Ze vinden jou zeker nog wat te jong, is 't niet? Of zijn 't alleen de jongens uit zijn klasse? Doe hem inijn groeten maar eens. GERARD en JACOBUS A. Jullie zorgen maar, dat ik goed in de raad seis blijf, hè! Het is best, als je het hoek nog een weekje houdt. Als het erg mooi is, is het ook niet.prettig, om je zoo te moeten haasten. Het is jammer, dat Jacobus geen tijd heeft, om ook eens kennis te komen maken. Ben je grooter of kleiner dan Ge rard? JO en FRANS VAN E. Ja, als je een mooi stelletje strikvragen, of be graven plaatsen inzendt, plaats ik ze opart. Strikvragen zijn ook eigen lijk geen gewone raadsels en begra ven steden ook niet, vind je wel? Ja, het kan best zijn, dat je me in de Am- slerdamsehe tra ingezien heb, Waar liep jij? Zie je de tram 's morgens dik wijls; dan zal ik ook eens naar jou uitkijken. Vind je dio zanguitvoerin gen niet prettig? Als je de stukken eerst goed ingestudeerd hebt, is hel prettig om ze ook eens voor andere menschen te zingen, vindt je niet? Ik heb dat vaandel nog niet gezien, maar ik zal eens in de Zijlstraat gaan kijken. Dat boek is nog niet in de bi bliotheek. Als het er in komt, zal ik je wel eens waarschuwen. Ja, je vriendje mag nu al wel vast meedoen. Zit hij op school bij je in de klasse en hoe heet hij? HENDRIK V. Jongen, wat ben jij bedorven op je verjaardag! Je was den laatsten tijd zeker niet heel on deugend geweest, is 't wel? anders was moeder zoo goed niet op je ge weest. Heb je het spel al eens gepro beerd en zit er'ook al wat in de por- temonnaie? Je inzending heb ik ge kregen. Heb je dat zelf bedacht? BEPPIE M. Wil je moeder voor haar briefje bedanken? Ik hoop, dat moeder nu weer wat beter is. Lijken ke kleintjes veel op elkaar en lijken ze ook op jou? Heb je ze al eens ge meten met een touwtje of bandje, dan kan je goed zien, of ze hard groeien. Pas maar goed op ze, hoorl Vind je dit boek ook mooi? GRIETJE K. Wat ziet het er keurig uit, hè? En wat zal je er een werk aan gehad hebben. Hoe lang ben je er wel aan bezig geweest? En het staat ste vig ook, als het is opgezet. Wat zul len de kinderen daar heerlijk mee kunnen spelen. Ja, het is gezellig, om boekwinkels te kijken. Heb je zelf ook hoeken? Je hebt toch, geloof ik, al erg veel gelezen, is 't niet? NANNE N. De raadsels zijn best en zal ik zeker plaatsen, behalve het lerde. Dat uitzoeken van zooveel let ters vinden de meeste kinderen heel moeilijk en niet prettig. De anderen /al je wel gauw zien staan. Je in zending is gekomen. Wie heeft die mooie kleur blauw uitgezocht? MARIE O. Gelukkig, dat je weer beter bent. Is het heelemaal over? Hoe lang was je nu thuis geweest? Ben je op school niet achter geraakt? Kan jij ook al een beetje dammen, of is het voor jou nog te moeilijk? Hoe vind je het boek? WILHELM H. Ik ben erg nieuws gierig naar Zondag of Maandag, hoor! Gaat je pa er dan expres voor. of was de reis toch uitgesteld? Is het mooi uitgevallen? Je raadsels zijn goed, zooals je ziet, WILHELMINA I. Ja, lk had je raadsel goed geraden. Het was ook niet zoo heel erg moeilijk, vind je wel? Kom je zelf je inzending brengen? en is hel naar je zin uitgevallen? Doe mijn groeten aan Jo. ZUS D. Ik dank je voor je felici tatie! lk ben erg nieuwsgierig naar je Inzending. Wanneer zou ze komen? Heb je er veel werk aan gehad? MARIE D. Het is best, als je ook met ons mee gaat doen, Marie. Je hebt voor dezen wedstrijd nog maar één weck den tijd. Houd je ook veei van raadsels oplossen en raadsels bedenken? ANNIE T. Dat is een goed be ging, Anniel Alle tien goed! De beste oplossers doen het niet veel beterl Kom je ook met onze wedstrijden mee doen en met raadsels bedenken? BETSY K. De strikvragen zijn prachtig, hoorl Heb je die zelf be dacht? Heb je een aardig clubje, om mee te werken en wat maken jullie daar? Lees je er ook bij voor? En komen jullie dikwijis bij elkaar? Je moet er mij in aar eens wat van ver tellen, dat vind ik erg aardig. MARIE en ANNIE Z. Nu bon ik wel wat laat, maa rik feliciteer jo toch nog wel, Annie. Ja, die vt;,K dagen zijn heerlijk. Zijn er ook nog hartewenschen van je vervuld? Zon hel rapport nogal meevallen, Marie? Hoeveel keer in een jaar krijgen jul lie er een? Het raadsel zal ik plum- sen; het is niet heel moeilijk, vindt je wel? Hoe is 't nu met de inzending? Zou hij op tijd klaar komen? Ik zal den 15en maar afwachten. Dan hoor of zie ik wel, hoe ver jullie zijn. eo dan hoor je meteen wel, of het oog eeu paar dagen duren kan. Is er zóó veel aan te doen? Ik ben erg v< i n gend het te zien, hoorl JETTY B. Vond je dat eerste raadsel zoo moeilijk of heb je i el die soort raadsels altijd moeite? Maak je zelf ook wel eens rand «els? Draag jij het kettinkje ook alle ri en zijn ze nogal sterk. Is er aan 'nn overkant ook een meisje van jou i f- tijd en logeer je daar voor je p' r een poosje? Ja, bet briefje van y s kwam net te laat de vorige week. MIES S. Nu heb ik «.wee briefjes tegelijk van je te beantwoorden. Ik ben nieuwsgierig of er van jou ook nog een inzending komt! Vind je raad seis bedenken zoo moeilijk? Ik wed. dat het meevalt, als je het eens pro beert. Begraven plaatsen of rivieren zijn niet lastig te maken en die raad sels, zooals vandaag het achtste nok niet. Probeer het maar eens. NELLY en WILLEM W. Je nieu we raadsel is goed en zal ik plaatsen. Heb je veel huiswerk te maken des avonds en leer je ook Fransch? Heb ben jullie ook volgnummers op school. Wat is het gezellig ais je op school boekon te leen krijgt, hè? Mogen alle kaderen er één of alleen, die goed op gepast hebben? Doen jullie ook nog mot den wedstrijd mee? J. J. v. P. Je inzending heb ik nog niet gekregen. .Te moogt hem ook 's avonds bezorgen. Het is nognl niet ver uit de buurt. Ik ben nieuwsgierig, wat het zijn zal. LOUISE VAN H. Je begnt gned, Louise, met de oplossingen; en liet raadsel, dat je Inzendt is ook goed en zal ik plaatsen. Zit je op school niet bij Nico T. in de klasse? Kom maar trouw met dn wedstrijden en de raad sels meedoen. ANNIE en TRUUS v. d. LINDEN. Ik wed, dat je een extra mooie punt aan je potlood geslepen had, om ie briefje zóó netjes te schrijven, An niel Ja, het nieuwe raadsel kan ik ook best gebruiken. Maakt Truus een rnool handwerkje? en voor wie wordt het? En kan Jij ook al handwerkjei maken? M. C. VAN DOORN. VROUWELIJKE MILITAIREN. In Frankrijk is dezer dagen eene kiesrechtdame, Madeleine Pelletier, zeer energiek voor den militairen dienstplicht der vrouwen opgetreden. Zij wil, dat ook de vrouw soldaat wordt. De „Mattn" wilde daar meer van weten en zond een medewerker op interview uit. Het gesprek, dat zich ontspon, had ongeveer den volgenden inhoud „Hoe is u, mevrouw, eigenlijk op het denkbeeld gekomen, dat de vrou wen soldaat moeten worden „Heel eenvoudig. Van mannelijke zijde is mij voorgehouden, dat. als we stemrecht wilden hebben, wij ook dienen moesten, en ik ben het er mee eens." „Gelooft u werkelijk, dat de vrou wen bestand zouden zijn tegen den dienst „Waarom niet Men kan ze bij de lichtere corpsen inlijven. De vrouwon hoeven ook niet de lange marschen mee te maken en eindelijk kunnen zij onder het ziekenpersoneel en den trein werkzaam zijn. Maar een uni form moeten zij onvoorwaardelijk hebben.' „Houdt u dat voor absoluut nood zakelijk „Zeker, mijn waarde. De uniform geeft aanzien. Kijk maar naar het heilsleger. Het wordt hoofdzakelijk om den uniform geëerbiedigd." „Welk voordeel zullen ze naai" uw meening, van den militairen dienst liebben „Door de militaire opvoeding zal de vrouw de macht leeren kennen. De vrouwen zijn nog altijd veel te bang voor pijn. Dan zal de vrouw in dividualiteit krijgen. Zij zal zich een zelfstandig wezen voelen en inzien, dat ze de banden, welke haar aan den man binden, gemakkelijk verbreken kan." „lk veronderstel, dat u anti-milita- ristc is „Ja, dat ben ik, maar toch zijn fe minism e en anti-rnilitairisme twee ge heel verschil lende dingen." „Maar wie moeten don voor het huishouden en de keuken zorgen „Ik zie heelemaal niet in, dat de vrouwen daarvoor moeten zorgen. De mannen kunnen dat toch ook doen Na deze woorden snelde de journa list verschrikt huiswaarts. HET BEWAREN VAN VRUCHTEN. Niettegenstaande het bewaren van appels en peren zeer eenvoudig is, wordt het toch nogal eens verkeerd gedaan. Men geeft ze maar al te dik- w'"!,.s een te warme en ook te lichte pi. .its. Zij worden het best bewaard in een fruitschuur met weinig ramen op liet- noorden en waar een constan te temperatuur heerscht van onge veer 40 graden Falir. of 5 graden Cel sius. Niet iedereen kan over een der gelijke inrichting beschikken en moet zich dikwijls met den zolder of den kelder behelpen. Intusschen is een droge kelder zoo kwaad niet, wan neer men de vruchten maar op stroo legt en een schotel ongebluschte kalk aanbrenge, die het overtollige vocht tot zich trekt. Men plaatst de appels zoo, dat het steeltje omhoog komt te staan en geeft elke vrucht een plaats op zich zelf met ©enige tusschon- ruirute. Tafelperen en appels bewaren wij weer op een andere manier zij wor den in vloeipapier gewikkeld en dan in droog zaagsel of turf strooisel be waard. Men verpakt ze dan als eieren in een kisteerst een laagje droge stof en dan een dun laagje appe's op peren, zorg dragende dat ze elkander niet raken. Op de kist noteert mem wat ex in zit en de tijd van gebruik, laten wij die voorbij gaan, dan be grijpt men de rest. Waar horren in gebruik zijn, kan men op ©ene gemakkelijke wijze de vruchten Inspecteeren, wat ook noo- dig is. EEN AVONTURIERTJE. Een veelbelovende dertienjarige werd op het station Anhalt (Dultsch- laindl door een rechercheur van poli tie aangehouden. Den politieman vlei een jongmensch op, dat nauwelijks de kinderschoenen ontwassen veel geld uitgaf, duchtig dronk en anderen rijkelijk trakteerde. Ondervraagd gaf de knaap op uit Burgstedt te zijn ge komen. Een telegrafische inlichting bewees dat, hij zijn naam juist had op gegeven. Hij had echter verzwegen, dat hij van zijn vader met 250 mk. aan baar geld en een chèque van 1500 mk. weggeloopen was. In Berlijn had de jeugdige plezierreiziger, die nog de volksschool bezoekt, een groote portefeuille gekocht, om aangezien te worden voor een advocaat Toen had hij zich trotsch in den stroom van le vensgenot van de wereldstad gestort en het geld tot op 100 M. verteerd. Na een overlevering aan de politie van zijn geboortestad werd het hoopvolle ventje in het politiebureau ter plaat se ondergebracht, tot zijn vader hem zal afhalen en zijn reislust or wel uil zal kloppen. De jonge Russische prins Serge Bo- lotof heeft nu zelf ook een brief go- schreven aan de „Daily Mail", waar in hij meldt, dat hij binnenkort wil dingen naar den prijs van f 6000. door dat blad uitgeloofd voor het vliegen met een vliegtoestel over het Kanaal. Zijn toestel, dat door Voisin wordt gemaakt, moet eerstdaags klaar zijn, en als het op tijd wordt afgeleverd, hoopt de prins ongeveer half Novem ber er mee van de Fransche naar de Engelsche kust te vliegen. Het toestel krijgt een motor van Ï00 paardenkracht. De proeven van den laatsten tijd schijnen te hebben aangetoond, dat de vliegtoestellen aanmerkelijk zwaarder motoren kun nen dragen dan aanvankelijk aange nomen werd.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 15