NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 26e Jaargang, No. 778S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 9 NOVEMBER i908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRW MAANDEN! A Voor Haarlem I I I I I 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 130 Franco per post door Nederlanda 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 „de omstreken en franco per post 0.45 Ültgave der Vennootschap Lonrens Coster» Directeur J, C. PEEREBOOEi ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft-elke regel meer ƒ0. f0 Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie? Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 72(1 Drukkerij; Zolder Bultenspaarni 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algeneen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat ^678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 10 NOVEMBER. Gr. Kerk. Orgelbespeling, 1—2 uur. Brongebouw: Concert Muzikale Vriendenkring, 8 uur. Schouwburg: Cremer: „Severo To- relli", 8 uur. De Kroon: Sensationeele voorstelling dir. W. Stumpff Jr., 8 uur. Het optreden van den Duitscben Keizer Ovetr 't interview vaai de „Daily Telegraph" is al veei geschreven I Algemeen hoorde metn de jaremiade hoe heeft Wilhelm zich zoo kunnen ■verpraten hoe is 't mogelijk Nu komt 't uit, dat 't niet den eer sten en een igen keer is 1 Eer. Amerikaanse!» tijdschrift (Century Magazine) kwam aankondigen.; dait 't Decernbor-nummes zou bevatten een INTERVIEW MET DEN DUIT- SCHEN KEIZER, beheJzende de volgende hoofdstukken: een avond met Wilhelm zijn oor-deed over menschen en in stellingen indru'xken over President Rooser- velt ooriog on Christendom de ware taak van den rijkdom beginselen van bouwkunde R. K. kerk Tenecht kan dus gezegd wordien Over alles en nóg wat. Nog werd er Dij vermeld, dat 't artikel zeer aan trekkelijk zou zijn en dat... 't gesprek zoo openhartig en oprecht m o gel ij k was. Eerlijk gezegd, zijn we nu nieuws gierig gemaakt, maar... niemand krijgt 't artikel te lezen. „Op den uit gever is zulk een pressie uitgeoefend, dat de oplaag vernietigd is." Zoo luiden de woorden van een tele gram. Er is natuurlijk vergeten, dat de pressie van Dui'tsche zijde kwam, terwijl we ook wed gaarne eens zou- dem vernemenhoeveel de post op de Duitsche begrooting „voor gehei me uitgaven" verminderd is. Bij den Amerikaan geldt immers eeist recht niets voor niets". Zoo zal de uitge ver ook wed gedacht hebben... De Duitsche diplomatie heeft dus nu voorkomen, dat de geheele we reld weer zou lachen om de domhe den van Wilhelm en dat 't Duitsche volk zueh moest schamen over z'n keizer. Maar... enkel 't bekend wor den van 't feit, dat de keizer zich weer beeft laten ondervragen is al teeke- nend genoeg, 't Doet zoo denken aan. een spreekwoord, waarin gesproken wordt overstooien, een steen, 't tel woord twee ou een ezel!-.. Nog is men maar niet uitgepraat over 't eerste interview. Een nuchte re overdenking doet nog op drie eigenaardigheden 't licht vallen. Ie. Heeft de Duitsche keizer de kopij gezien te-i gelezen) van 't En- gtische artikelIs toen nog niet de gedachte gekomenik heb wel wat te veel gezegd 'C 2e. Heeft Von Bülow dootr te zeg gen „Als ik 't stuk gezien had, dap was 't met naar de dirukpars ge gaan", erkend, dal hij die daad van den keizer afkeurde 3e. Heeft Von Bülow, door er zijn verwondering over- uit te spreken, dat de ambtenaar van 't Ministerie van Buitenlandsche Zaken de kopij geschikt voor plaatsing vond, uitge sproken., dat... hij van een onderge schikt ambtenaar een beter oordeel verwacht dan van den keizer? Wij kunnen er althans niets an ders uit lezen. De stroom van pers-oordeelen zul len we natuurlijk niet volgen. Toch "kunnen we onzen lezers nieit *t oor deel onthouden van den bekenden po liticus. MaaxMILIAAN HARDEN, die dit in de „Zukunlt" schrijft De inleiding over de wijze van publica tie brengt geen nieuw licht, maai' dan vervolgt de schrijver: Se dert den Istfcui Novemberdag van het jaar 1UU8 mag geen Duitsche Keizer zeggen, dat hij door Gods genade ge roepen is. Want de vierde rijkskanse lier heeft openlijk verlriaard, dat hij van zijn eerste medewerkers beter be sef omtrent de politieke noodzake lijkheden mag eischan, dan van dien drager van de kroon." „....Thans heeft het volk een woord met den Keizer te spreken. De fouten Van de handlangers verdwijnen naast het verschrikkelijke gevaar, ds-t hij ueed ontstaan. Merkt de kort zichtigheid nog steeds niet, dat de publicatie van het Interview in dit treurige stuk Duitsche geschiedenis die «enige gebeurtenis 1&, dlie ons troost kan geven? Dat thans de voor naamste vraag alleen lulden mag Heeft de Duitsche Keizer de zinnen, drie de Britsche kolonel hem toe schreef, werkelijk uitgesproken Hij heeft hen uitgesproken...." „....Dat heeft Wilhelm de Tweede, keizer van Duitschland en koning van Pruisen tot Emgelschen gezegd. Als Iemand, die afstand wil doen van zijn macht, zoo gesproken had, zou het te begrijpen zijn. Ook moest zijn staatkundig bewustzijn hem aanra- den, die hoop op heerschappij der erf genamen miert. in de kiem te verstik ken. Dat iemand, die nog langer re- goereai wil, zichzelf in de oogen van 'het buitenland alle vertrouwen, alle geloof aan zijn bekwaamheid tot do eenvoudigste zaken der politiek heeft doen verliezen, is zonder voorbeeld! in de nieuwe geschiedenis. Eveneens zonder voorbeeld de uitwerking van deze woorden op het wijde wereld rond. Angelen, Romanian, Slaven, Mongolen staan vereenigd tegenover ons. Van de Witte tot de Gele aae woede an hoon. Wanneer het Bal kan-onweer afgetrokken is, zullen slimme handlangers in Weenen zachtjes vragen of Oostenrijk-Honga- rije nog langer lust heeft om meit de zen buurman alleen in het hoekje te blijven zitten. WIL DE KEIZER-KONING AF STAND DOEN VAN DE KROON In geringer, zonder eigen schuld ont staan gevaar, heeft zijn grootvader daaraan gedacht. Don kleinzoon zal geen vrouwenwensch en volksdrai- ging nopen. Zijn wil Is vrij. Doch hij kan er zeker van zijn, dat zijn land- genooten van nu aan tegen ham zijn, en dat geen kanselier, noch de oude, noch een nieuwe, zijn positie zaJ kunnen handhaven, wanneer hij niet uit des keizers mond de verzekering ontvangt, dat de keizer ziich voort aan vast em zeker beschecdenlijk zal beperken. Die beperking moet Duitschland eischen. Ook het huts Hohenzollem Op dit vreeselijk, ern stige o ogen Mik nog. Anders zal bette laat zijn...." Dit is wel 't scherpste artikel, dat we tot nu toe onder de oogetn kregen. Een beetje verbloemd wordt gezegd nu 't gebeurde zou 't aan,be veiling var- dienen als de keizer aftrad. We betwijfelen of 't daartoe komen zal-? Toen 't interview pas bekend was, geloofde niemand, dat do keizer zoo dubbelzinnig had kunnen zijn, om eerst sympathie met de Boeren uit te spreken en later aan Engeland, een OORLOGSPLAN VOOR ZUID- AFRIKA te geven. Intusschen we verwijzen noart artikel in ons 2de blad blijkt zeer duidelijk, dat alles waar is... De koude, nare, harde werkelijk heid De KöLnisehe Zeitung (een Duitsch blad, dat nogal eens van regeerings- wege wordt ingelicht) bevat een arti kel tot.... verdediging van Wilhelm. l>e schrijver zegt, dd.t hij vroeger ook den keizer dikwijls heeft aange vallen, toen het nog geen mode was, om op hem te schimpen. „Nu houd ik van dien gekroondan idealist met al zijne romantische afdwalingen. Wilde ik hem teek enen .dan zou ik veel te vertellen hebben van den rei- aeinden, sprekenden, seinenden kei zer met zijn eeuwige onrust, zijn machtroea, zijn denkbeelden van Gods genade. Maar toch zou ik een stroom van licht en warmte over de ze rustelooze ziel uitgieten em haar inel eon atmosfeer van de eerbied en liefde omhullen, diie het moedige en nauwgezette plichtsbesef van de meestbeteekenende persoonlijkheid onder alle monarchen der wereld bij ieder nadenkend man moet wekken. Ik kan eenvoudig niet inzien, welk politiek voordcel de edele geestdrift voor de Boeren den Duitse hors ver schaft heeft en welke ruiten de Duit sche keizer ingegooid zou hebben." 't Schrijven is als ernst bedoeld, maar wij zuilen 't maar als Ironie en spot beschouwen Voor dezen „zielkundigan politi cus" ligt er blijkbaar niets vreemds in, dht de Jieizer een daad van onge hoorde o wrochtvaardigheid, waar van hij het begin in zijn bekend Kru- ger-teiLegram openlijk brandmerkte, in het einde mede hielp voltooien; dat Z. M. op het ééne oogenblik de J a panniers vleiende, in het volgende Engeland' tegen hen opstookt. Het pleit waarlijk niet voor den scherpen geestesbLik van dezen ongenoemden inzender .indien hij niet begrijpt hoe op zulk een wijze het vertrouwen in de woorden van den Duitscben kei zer en het vertrouwen in de Duit sche buitenlandsche politiek geschokt worden. Doch het geheele artikel is blijkbaar opgesteld met het doel om tot eiken prijs de Interpellaties van Dinsdag zoo tam mogelijk te laten verloopen. Morgen zullen deze interpellaties plaats hebben. Wait zullen ze uit werken Dö Marokko-Zaak. 't Geschil tusschen Duitschland Frankrijk is nog niet opgelost. In dien loop van een onderhoud tusschen Cambon, den Franschen gezant te Berlijn, en dien Duitscben staatssecrei. taris Von Schoen, verklaarde de>ze laatste, dat de Duiitsohe regeering de Frans olie formule aanvaart, waarin gelijktijdig an wederkeetrig het leed wezen der beido negeeriiigen, om- Jrent het gebeurde te Casablanca wordt te kennen gegeven, maar dat zij tevens wenscht, dat deze formule worde aangevuld door een in deze termen voi-vatte verklaring „De Ffansche regeering be treurt, inzonderheid, dat er ge welddadigheden door Fransche militairen, jegens den Duitschen consul aireu agent zijn bedre ven de Duitsche regeering be treurt, inzonderheid, de ver keerdheid, door den Duitschen ooinsul-airen agent begaan, door die consulaire bescherming uit te strekken tot niet-Dultsche deser teurs." Cambon heeft daarop ronduit aan Von Schoen verklaard, diat deze for mule onaannemelijk was, daar een scheidsgerecht de quaestie van we derkeetrig gelijk of ongelijk moet uit maken. Gelukkig duren de onderhandelin gen tusschen de landen nog voort, zoodot eir meer kans is, dat 't op den duur tót een regeling komt, dan dat 't geschil door een wapengeweld moet worden beslist. 't Is niet de eerste keer, dat deMa- rokko-poiitiek geschillen geeft tus schen dieae landen. De «orige Morokkaansohe quaestie, die die verhouding tusschen Frank rijk en Duitschland strak spande, le- viett'die voor Duitschland eetn succes ophiet Fransche ministerie moest aftreden Delcassé stelde zijn porte feuille beschikbaar. Zulk een succes is nu n i e t te wachten. Het ministe rie Cleanencoau geniet het volste ver trouwen van parlement en natie en gerugsteund door dat vertrouwen zal "tzijn standpunt tot in de uiterste consequentie handhaven. Bovendien gevoelt Frankrijk zich sterk door de triple entente. Duitschland moet dug wel voor zichtig zijn 't Zou meer dan ongehoord, meer dan onverantwoordelijk zijn, als er een Europeesche oorlog werd uitge lokt, omdat de Duitsche politiek zich zelf geblameerd beefL Let wed Z i c h z e 1 f Teekenemd Is gelukkig 't bericht, dait, bijaldien Duitschland het onmo gelijk zou maken, dat de quaestie door het Haagsche Hof van Arbitra ge zou worden behandeld een met Frankrijk bevriende mogendheid zou voorstelïen, da.t zij zou worden on derworpen aan het oordeel van een ccnfierieiiKtie van de mogendheden, die de acte van Algeciiras hebben ouder teek end. Dit kan men ook zoo lezende be vriende mogendheden, Engeland en Rusland, zullen zeker partij kiezen voor Frankrijk indien Duitschland 't Frankrijk te lastig wil maken. 'n Sombere bedreiging I Da Crisis in den Balkan. Ook hier is 't gevaar voor wapen geweld nog niet gekeerd. De laatste zwenking van Rusland heeft *t zelfs waarschijnlijk gemaakt dat de geschillen niet langs dfipioma- tiekan weg geregeld zullen komen. Servië hoeft voor z'n Groot-Servi sche ideeën den STEUN VAN RUSLAND verkregen. De kroonprins Is bij don Tsaar vriendelijk ontvangen en nu hij terug is in Servië heeft hij de vol gende rede gehouden „Mijn bezoek aan Rusland heeft bij mij de hoop gewekt, dat de ge wettigd© aanspraken van Servië, ge steund door het machtige Rusland, zulten worden bevredigd. Wanneer het beschaald© Europa zou toelaten, dat een geheel volk werd gekrenkt in zijn rechten, zou het voor ons aan genamer zijn te starven dan te le en. Houdlt u dus geneed voor den oorlog." De burgemeester van Belgrado hield een rede, waarin hij hoopte, dat het den kroonprins den ridderlij ken kleinzoon van Karageor& gegeven zou zijn Servië te bevrijden van het vreemde juk. Bestaat voor dezen burgemeester die koning niet meer Na de begroeting van den kroon prins hielden de Serviërs een vriend schappelijke betooging voor de zantschapsgebouwem van Ruslanden Engeland. De gezant van Rusland' kwam aan heit venster en sprak den wemsch uit, dat de broederlijke over eenstemming ten eeuwigen dage zou dui"en. De zwenking van Rusland maakt, dlat Oostemrijk-Homgarij© nu veel ge voelt voor een ONDERLINGE AFDOENING DER ZAKEN. Dit is aan de Turksche regeering ter kennis gebracht, maar... nu Is Turkije weer voor een conferentie. Welke wenk heeft de Muzelman gekregen Zoo blijft intusschen de toestand zeer gespannen. Ook tusschen Turkije en Bulgarije, want d© eerste vraagt meer schade vergoeding dan de laatste wul (en kanj geven. Wat zal 't eind© zijn?... Uit andere landen. HET LUCHTSCHIP VAN ZEPPELIN. Het luchtschip is Zaterdag te 5 uur 50 min., na een prachtigen tocht von 6 1/2 uur zonder eeaiig incident te Mamzeiil geland. Te Donaueschlngien heeft 't lucht schip waarin ook de kroonprins zat, voor keizer Wilhelm „gedefi leerd". De kroonprins wierp ©en brief uit den gondel. MINISTERCRISIS IN OOSTENRIJK. De minister-presddent baron Beek heeft dien keizer de ontslagaanvrage van het geheel© ministerie, waartoe in dien kabinetsraad was besloten, aangeboden. De keizer nam het ont slag aan, maar droog het ministerie op. d© zaken tot nader order te blij ven leiden. Het ontslag heeft niets te maken mu den buitenlandschen toestand, ri uar staat enkel in verband met bin- neiiiandsche moeilijkheden, veroor zaakt door d(-n strijd tusschen Dunte seiners en Tsjechen in Bohemen en don de oppositie der Christelijk-so- cialistische purtij. Zijn opvolger, ba ron Bienerth, schijnt verzekerd van den steun van genoemde partij. De minister van Bionenlandsche Zaken, baron Von Bienerth, werd te Sclioenbrunn door den keizer In audiëntie ontvangen. Hem werd op gedragen ©en nieuw ministerie te vor en. TAFT'S OVERWINNING. In weerwil der 16.000 mijlen, gedu rende de laatste campagne afgelegd, en der 481 redevoeringen, door hem uilgesproken, verklaart Taft zich in goede gezondheid te verheugen. Hij is er 1 ter door en door vermoeid, en ver zoekt zijn kiezers er aan te denken, dal hij tot den tweeden Januari, den dag zijner officieele keuze, eenvoudig ambteloos burger blijft, en dat hij dezen tijd gaarne zou willen gebrui ken, om zich van de vermoert en'ssen der campagne te herstellen. Toch gebruikte hij reeds de gelegen heid, om in een club van handelslie den te Cincinnati zijn meening om trent de trust wetgeving uiteen te zet ten. „Ieder zakenman, die aan de wet cehoorzaami' aldus Taft „kan zijn taak voortzetten met al de ener gie, die in hem is. Iedere onderne ming, diie Mnnen de grenzen der wet blijft, kan voortgezet worden, zonder d.-t er vrees bestaat voor tusschen- komst van het staatsbestuur, wan neer er slechts wettelijk gehandeld wordt. Maar met zekerheid moet men va.) de regeering een verscherping der wetten tegen oneerlijke practijken verwachten." MOORDAANSLAG OP DEN LUITE NANT-GOUVERNEUR VAN BENGALEN. De luitenant-gouverneur van Ben galen, de heer Fraser, is aan groot gevaar ontsnapt. Toen hij Zaterdag avond de Dais-leeszaal binnenstapte, snelde een jonge Bengali op hern toe, richtte op geen zes duim afstand een revolver op zijne horst, en trok twee maal den trekker afmaar beide ma- Ion ketste het wapen. De aanvaller werd gearresteerd. Een groep Benga len verlieten hun zitplaatsen en snel de uit de leeszaal. Men vermoedt, dat zij medeplichtig wo ren. SPOORWEGONGELUK. Dc postwagen van den sneltrein naar Bordeaux ontspoorde bij Tou- lousv en schoof in een wagen, die vol soldaten zat, tengevolge waarvan tiein gedood en een twaalftal gewond wer den. KONINKL. NEDERL. WEERBAAR- HEIDS-VEREENIGING. In 't Brongebouw heerschte Zater dagavond méér dan gewone Haarlem- sche gezelligheidI Er was een propa- ganda-feestbijeenkomst van de hier gevestigde afdeeling van bovengenoem de vereeniging, en 't groot getal keu rig geuniformde Weerbaarheidsman nen had zooveel aantrekkingskracht geoefend op 't schoone geslacht, dat dit meer dan ruim vertegenwoordigd was. Daarbij genomen de groen- en vlagver8lering der zaal, kan elk be grijpen, welk een aardig geheel 't al les maakte. De voorzitter der afdeeling, de heer Van der Most van Spijk, heette die talrijke aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid den kolonel en vele offi cieren. Na deze opening werd dadelijk het woord gegeven aan den kapitein-ad judant, den heer Schönstedt, die een lezing hield over de beteekenls der Weerbaarheidsvereenigingen. Spreker schetste allereerst de nood zakelijkheid, dat elk volk zich weer baar maakt. De natuur Is eenmaal op strijd gebaseerd en waar alles strijdt kan dé mensch daar niet aan ontko men. Althans vooreerst niet! Er is een merkwaardige tweestrijd tusschen de bewegingen voor den vrede (conferen ties, enz.) en de steeds stijgende uit gaven voor leger en vloot. Zij die nu een eeuwig-blijvenden vrede verwach ten zijn utopisten en worden zeker te leurgesteld. Wel wint de vredes-idee, wel gaan we hoogerop, maar het kan nog duizenden jaren duren voor de oorlogen geheel zijn afgeschaft. Alles bereidt zich nu al voor op den groo- ten strijd in Europa, die worsteling der volkeren, die zeker komen zal. Die strijd waarbij 't gaan zal om 't niet of wel zijn der naties. Die strijd wordt gedreven door de handelscrisis van heden, en sprekers politieke overtui ging is, dat de oorlogen om handels redenen (EngelandZuid-Afrika en RuslandJapon behooren ook onder deze groepen) eerst zullen ophouden, als 't beginsel van den vrijhandel overal wordt toegepast. Zoo klinkt 't dus ook hier: zoo ge den vrede wilt bereidt u ten oorlog. Welke rol zal Nederland spelen in deD te verwachten strijd in Europa Om ons zoo goed mogelijk te helpen, is 't noodig, dat we hebben een sterk leger en een goede vloot. In tegenstelling met de Grondwet roept 't Rijk slechts een deel der jon ingen op, om milltiepHchten te vervullen. Dit heeft er toegeleid, dat de niet-opgeroepen Jongelingen, die toch begrepen, dat de diensten des vaderslands hen noodig hadden, zich in burgerlijke Weerbaarheidscorpsen vereen igden. Om een weerbare jeugd te hebben, moet de lichamelijke ontwikkeling be vorderd worden. Hierbij zijn wij Ne derlanders zeer achter. De nu gehou den Olympische spelen In Londen heb ben 't weer bewezen. Tot zijn verba zing heeft spreker in de Nieuwe Rot- terdamsche Courant een geestdriftig artikel gelezen over de Hollandsche voetballers die met 04 bewezen zeer de minderen der Engelschen te zijn. Spreker dringt daarom aan op be oefening van goede sport, gymnastiek enz., welke vermeerdering van licha- melijken arbeid gepaard moet gaan met minder overlading van den geest, oeperking van examens enz. Nederland heeft 878.000 jongens van 13 lot 18 jaar en daarvan zijn slechts weinigen aangesloten bij bon den of vereenig in gen die de Uchaams- opvoed mg voorstaan. Alsnu ging spreker na de geschiede nis der weerbaarheidscorpsen, en memoreerde hoe 17 jaar geleden de Nederl. Weerbaarheldsvereeniging op gericht werd. 't Doel en werken van de vereeni- ging moet aller sympathie hebben, terwijl veel meer jongelingen zich op gewekt moeten gevoelen om de bewe ging te steunen. Het Rijk is voornemens meer sa menwerking tusschen de weerbaar heidskorpsen en 't leger te brengen. Oin de vereenigingen te steunen zul len binnenkort van den Minister van Oorlog voorstellen komen, dat de jon gens uniformen van rijkswege krij gen, evenzoo geweer en patronen, ech ter onder den eisch, dat ze zich ver plichten, in de ure des gevaars ook op te zullen komen. Zoudt ge die ver plichting op u willen nemen? zoo vroeg spreker. Er klonk een luid ap plaus. Wij hebben ons land vrij van onze vaderen gekregen en moeten zorgen 't weer vrij aan ons nageslacht na te laten. Daarvoor is 't noodig, dat het volk weerbaar is. Bouwt daarom al len mee aan 't groot gebouw, dat tot opschrift draagt: „Neeriand's onaf- haukelijkheid". Ook uu klonk weer een luid ap plaus. Nu hulde zich de zaal in duisternis en werden lichtbeelden vertoond, ta- fereelen uit het kamp van de Weer- baarheidsvereeniging. Na de pauze voerden eenige leden van de Weerbaarheidsvereeniging gymnastische standen uit, waarmee ze veel succes hadden. Dit was ook welverdiend, want de oefeningen wer den keurig uitgevoerd. De leider ser geant N. Stürkop had veel eer vani zijn werk. Ook een partij schermen werd met belangstelling gadegesla gen. Ten slotte voerden eenige leden van de Haarlemsche Hoogere Burger- schoolvereeniging 't tooneelstukje „De Student thuis" op. Dit aardig blijspel van Fred, van Eeden werd zeer verdienstelijk ge speeld, zoodat 't succes niet uitbleef. Om de guitige studentenstreken is braaf gelachen. De spelers werden met veel ap plaus beloond, terwijl de speelsters ook nog bloemen kregen. Vermelding verdient nog dat het strijkorkest van het stafmuziekkorp9 van de Weerbaarheidsvereeniging den geheelen avond goede muziek ten ge- hoore bracht. Natuurlijk werden meermalen de volksliederen gespeeld en door de aanwezigen uit volle borst meegezongen. Het was dus een welgeslaagde avond, die zeker ook als propaganda- bij een komst wel succès zal hebben ge had. I 1 c h am elijke Opvoed! ng. Naar wij vernemen worden hier ter stede ernstige pogingen aangewend ten einde te geraken tot de oprich ting van eene afdeeling van den Ne- derlandschan Bond voor Lichamelij ke Opvoeding. Als bekend raag worden aangeno men, dat het doel van den Bond is de lichamelijke opvoeding van het volk in a! zijne lagen te helpen be vorderen. I iberaie Unie. Woensdag vergadert deze kiesver- eomging tot het stelten van candida- tan voor de bestaande vacatures in dra Raad. Examen apothekersassistenten. Utrecht, 6 en 7 November. Geslaagd mej. T. Visser, te Bloemendaal. Drankbestrijding. Men schrijft ons De afdeeling Haarlem van de Ne- derlandsche Vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken was Vrijdagavond in huishoudelijke vergadering bijeen 33 leden en 3 gasten waren aanwezig. Van deze iaatsten trad één als lid toe. In zijn openingswoord herdacht ds voorzitter het overleden mede-lid J. J. Groot, niet alleen als oud-secretaris van de afdeeling, maar ook en vooral oiï.dat hij een van de weinigen was, die voor jaren, toen dat nog een daad van beteekem's was, den moed had, voor het beginsel der onthou ding uit te komen. Uit de mededeelingen bleek o.a., dat door het Centraal ComRé de acti- tegen het Cozapoeder werd over genomen, dat Dr. Gunning werd uit- gencodigd voor een vergadering met kweekelingen en hoogere burgerscho lieren, dat portefeuilles met lectuur zullen worden rondgezonden, dat aan de Gezondheidscommissie is geschre ven over het gebruik van Merreetjes in» de vaten, die aan het Spaarne staan, dat de afdeeling van de ge- moe nte^-subsidie 41.20 heeft óntvon- ge.n Ingekomen was o.a een fraai ont werp van den heer J. W. Sevenhuij- ser:. voor een vaandeljammer, dat het Vaandelfonds nog niet zoo groot is. dal liet plan reeds uitgevoerd kan worden. Daar de kas er »iet voor kan worden aangesproken, /al nog ©eni gen tijd geduld geoefend moeten wor den Een blijde verrassing was de mededeeling van een der leden, dat hij voor de stokken zok zorgen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1