Weerbericht F. P. REICHERT, Binnenland Letteren en Kunst Laatste Berichten Telegrammen Burgerlijke Standi Rechtszaken MliDEDEELINGEN VAN HET IKQNINKL. NED MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorat. 10.50 uur). De Blldt, 13 November 1908. Hoogste barometerstand 772.8 m.M. Haporanda (Oostkust van Zweden); da-agste 745.5 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 14 November: Wind: Zwakke tot matigen, meest Zuidelijken wind. Gesteldheid van de lucht: ïievellg Qfcot zwaar bewolkt, mogelijk regen. Temperatuur: geringe yerandering. 'BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 763 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 ANEGANQ 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. Thermometerstand te Haarlem.. Vrijdag 13 November Hoogste gisteren 2 uur F. 60 Laagste hedennacht F. 88 Hedenmiddag te 12 uur F. 48 tot het reddingsperaoneel Willem Draayer. Bij het wrak gekomen sprong een ketting van den z.g. „Spaanschen 'Ruyter" en trol het oor van Willem zódanig, dat dit geheel werd afge scheurd. Het bleek echter, dat onze nobele zeerob geen jongejuffrouwennatuur had, want niet alleen gLng hij gere geld door met het reddingswerk, als of er niets gebeurd ware, doch toen hij later verbonden werd, wilde hij het afgescheurde oor wegwerpen on- 'de rden uitroep: „Wat heb ik aan dat 'ding!" De burgemeester voorkwam dat echter en bewaarde dit lichaamsdeel. Het behoeft geen betoog, dat dit ge- Val wijd en zijd bekend werd, velen kwamen naar Zandvoort èn om den held èn om zijn oor to zien. Het bleef echter niet bij deze bloote belangstel ling, want spoedig kon Zandvoort's burgervader den gekwetste f 80 ter hand stellen. Zóó dankbaar was Wil lem Draayer, dat hij het oor „in vol len eigendom" aan den burgemeester afstond, die het in een met spiritus gevuld fleschje op het raadhuis liet bewaren. Ziehier de geschiedenis van Willem Draayer's oor, zooals we die ongeveer vonden vermeld. We weten niet of het oor nog bewaard wordt, misschien wil een onzer lezers ons 'daarover inlichten. Uit het verslag van de Werklieden- vereenigiug „Onderling Hulpbetoon" over het 3d'e kwartaal 1908 blijkt, dat aan contributie is ontvangen f 644.35. Gift van N. N. f 25 en gelden van do nateurs f 50en dat de uitgaven heb ben beloopen 411.05, ais uitkeering bij ziekte f 347, bode-loon f 43.45 en diversen 20.60. Bij Koninklijk besluit van 30 Octo ber J.l. no. 52 is aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas ver leend ten behoeve van Sen bouw van 'twintig arbeiderswoningen, tot een bedrag van ten hoogste J 34000 af te lossen in 50 annuïteiten groot 4.168 ten honderd van het werkelijk ver leende voorschot. IJMUIDEN. Den 13en, 14en en 16en November zullen tusschen de pieren belangrijke oefeningen worden gehouden vanwe ge de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij. Bij die oefeningen zullen proeven worden genomen met vuurpijlen en reddingslij nen met broeken voor het 'aan land brengen van schipbreukelin gen. Een stoomhopper met bemanning zal een gestrand stoomschip voorstei len. HEEMSTEDE. Eerstdaags geeft de vrije tooneel- vereeniging „Concordia" haar eer ste uitvoering. Opgevoerd zullen wor den het blijspel „In politiek" en „Pakketten voor Dames", van Justus van Maurtk. De ernstige studie, alsmode het "nieuwe decoratief, doen vermoeden, dat deze uitvoering goed zal slagen. TWEEDE KAMER. Bij de voortgezette behandeling der Indische begrooting traden onderwijs zaken op den voorgrond, door meer dere sprekers aan de orde' gesteld. Minister Idenburg heeft op de aan- en opmerkingen en vragen geant woord met eenige positieve mededee- IIneen. Een technlsch-onderwijsman •ari het Dep. van OnderW., eeh ïn- 16pecleur voor liet M O. achtte hij voor alsnog niet noodig. Wat de vermeer dering van H. B. S. betrof, wilde de Min. er op wachten, welke richting men in Nederland zou Inslaan; mis schien zou hij den 3-jarigen cursus verliezen. liet was zijn voornemen bij suppletoïre begrooting of geld aan te vragen voor bepaalde inrichtingen van M. O., of een algemeene subisidle- regeling voor te dragen. Reorganisa tie van de aanvangstractementeoi der lagere onderwijzers lag in 's Min. voornemen. Een kweekschool in Indië zou de Min. overwegen. De subsidiee- ring van het bijz. lager onderwijs, zou den Min., ofschoon de behartiging van openbaar onderwijs in Indiö en in Nederland verdeelde, niet beletten de oprichting van goirvernements- scholen te bevorderen. Na het Europeesch kwam het in- landsch onderwijs en uitten de heeren Van Kol, Ketelaar en Van Deventer klachten over het gebrek aan voorts varendheid der Ind. Reg. In het be steden der door de Kamer in 1907 en 1908 toegestane gelden voor gouverne- ments- en dessascholen, die reeds lang gereed konden zijn, althans in 1909 alle gereed moesten komen. Men dacht aan tegenwerking in Indië. Doch dat was niet zoo, zeide de Min. En hij beloofde bespoediging. Toen kwam zoowaar de quaes tie der deelneming aan de Brusselsche tentoonstelling weder op de proppen. Kom er toch op terug, was het ad vies van den heer Van Bylandt. La ten we zien er wat op te vinden; breng een post voorwaardelijk op de begroo- ting. Best vond de heer Boogaardt, -maar als ,,mama" het moederland ook meedeed. Maar de heer Plate zou het betreuren als men op een na goed overleg genomen besluit om niet deel te nemen, terug kwam. Voor Indiö al leen, zelde de Min. van Koloniën, zou deelneming niet gaan; daarom, toen Nederland niet meedeed, had hij den post voor Indië teruggenomen. Minis ter Talma kwam er nu ook bij. Hij meende dat zijn voorstel was verwor pen omdat men 4 ton te veel vond. Beteekende het votum dat men niet mee wilde doen, dan zou hij er niet op terug komen. Maar voor minder geld scheen deelneming niet mogelijk. Het ging tegen half zes. De Kamer besloot er zich nog eens op te besla pen tot vandaag 10 1/4 uur. Uit Dem Haag wordt ons geseind Da Kamer behandelde een nieuw voorstel -der Regeering, om op de In dische begrooting een post te herstel len voor diealnerniing van Indië aan d'^ BruseeJsche tentoonstelling. Minister Talma verklaarde, dat de Regeert rug in het votum over dezen post tevens zou vinden een beginsel- beslissing over de deelneming van NodarLand zelf. De heer Van Karnebeek kwam op tegen een eventueel© beslissing, die met de Indischs begroeting niets l© maken heeft. De lieer Van Bylandt meende, dat men enkel over dsn oost voor Indië kon beslissen, zonder praejudice. waar het geldt Nederland te binden. De heer Drucker wilde de zaak los maken van deze onsympathieke wij ze van behandeling door de Regee ring. Men moest over den lust tot deelneming der industrie en de kos ten beter ingelicht zijn. Spr. wilde dus nadere voorstellen afwachten en overwegen. Tegen een memoriepost of eon'klein bedrag op de Indische bsgrooting zou dan geen bezwaar be staan. Da haar Lohman vereonigde zich daarmede. Minister Talma verklaarde, dat. de aanneming van den poel op óe Indi sche begroeiing voor hem de vinger wijzing zou zijn, dat de deelneming van Nederland, mits aannemelijk ge maakt, niet zou zijn afgesneden door het votum van October on stelde voor, thans den gevraagden post te schrappen. De heer Drucker stelde voor den post terug te brengen tot duizend gul den, ten einde uit te spreken de be reidverklaring der Kamer om te over wegen de deelneming aan de tentoon stelling. De heer Schaper stelde voor, om den post van f 25,000 te schrappen. Dit amendement-Schaper werd verworpen met 42 tegen 23 stemmen en liet amendement-Drucker aange nomen zonder stemming. WIJZIGING INDISCHE BEGROO- TING. RRUSSELSCHE TEN TOONSTELLING. De Minister van Koloniën heeft thans voorgesteld önder-afdeeling Handel en Nijverheid in liet algemeen te verhoogen met f 25.000. Deze vevhooging geschiedt in ver hand met liet verzoek in de vergade ring der Tweede Kamer van gisteren, om do Kamer in do gelegenheid te stellen, om van haar gevoelen te doen blijken omtrent de deelneming van Nederlandsch-Indië aan de tentoon stelling te Brussel. In hot geheel zal dan voor die deel neming noodig zijn f 150.000 of zoo veel minder als zal bedragen cle helft van het bedrag, dat voor deelneming van Nederland aan die tentoonstel ling zai worden beschikbaar gesteld. Uitgaven uit dezen hoofde zullen niet plaats hebben, indien mocht blij ken, dat ten gevolge van dit laatste voorbehoud een doeltreffende deelne ming niet mogelijk zou zijn. KONINKLIJK GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. De Romeinsche correspondent van ,De Tijd" meldt nog, dat het door Jhr. v. d. Poll overhandigde adres van de Koningin aan Z. H. den Paus gesteld was in de Fransche taai. ter wijl de Paus in het Italioansch ant woordde. De beide leden van het ge zantschap vertoefden een tiental mi nuten lal 's Pausen particuliere ven trekken en brachten later, behalve ewan bezoek aan kardinaal Merry del Val. Qok een bezoek aan eten Sint Pieter. Na on3 gezantschap ontving de Paus het Beiersche. BRUTALE AANRANDING. Uit Teterlngen deelt men aan hel D. v. N." mede Dezer dagen was de pastoor Van Dorst op bezoek geweest aan de pasto re le Teterlngen. De kapelaan verge zelde eerstgenoemde een eind huis- waarts. Toen de kapelaan alleen in 't don* ker terugkeerde, werd hij op den weg door eenige kerels aangehouden, die gold van hem verlangden. Nadat hij de kerels 3 gulden gegeven had, lieten zij hem gaan- Een elindje ver der ging de geestelijke bij kennissen binnen en vertelde daar bet voorge vallene. Onmiddellijk waren eenige zoons des huizes bereid den kapelaan naar huis te vergezellen. Deze sloeg dit aanbod echter af, meenende, dat de kercLs wel een goed heenkomen zou den hebben gezocht. Nadat hij weer een eindje op weg was, werd hij echter weer door de brutale rekels lastig gevallen en oischten zij nog meer van hem, En •eerst toen de kapelaan hen nogmaals de handen gestopt had, heten Z8 hem ongemoeid verder gaan. DOODSLAG, Voor de rechtbank te Tied stond te recht C. van B., oud 20 jaar, boeren arbeider te Warned, beschuldigd van opzettelijken doodslag, gepleegd op C. Gerritsen te Wamel, bij gelegen heid van de kermis te Leeuwen, d.d. 6 October. Aan beklaagde was als verdediger toegevoegd mr. Kolff te Deil. Vijf getuigen werden geboord. De e'sch was vijf jaar. BEROUWVOLLE DIEF. Maandagnacht had te DoetiDchem een brutale diefstal plaats. Terwijl de heer Muller, R.-K. pastoor aldaar, zich in de sociëteit bevond, ter bijwo ning van de viertng van het jubilé \an den paus, hebben onbekenden zijn kippenhok leeggeplunderd en alle 23 kippen gekaapt. Aan de politie werd onmiddellijk van het gebeurde kennis gegeven, die op onderzoek uittoog. Het vreemdst van het geval* is ech ter wel, dat Dinsdagmorgen alle kip pen op onverklaarbare wijze in het hok terug waren. Blijkbaar heeft de dief berouw gekregen over zijn daad en op die manier getracht de fout te herstellen. PERSVERVOLGING. Zooals wij mededeelden is tegen ..Land en Volk" en de „Zwolsche Courant" oen vervolging ingesteld door den commies-ontvanger té Gla- nerbrug. De beide dames, die aan de grens werden aangehouden, zonden aan de heide bladen onderstaande verkla ring „Wij, ondergeteekenden, bevesti gen hierdoor, dat wij ons op 16 Octo ber 1908, namiddags tegen twee uur, naar Glanerbrug (Holland) begaven, om daar een knipcursus bij te wo nen. Daar dit verblijf eenige uren zou duren, namen wij twee boterham men mede. Dezelve waren met worst belegd. „Toen wij op Hollandsch gebied bet tolkantoor passeerden, werden wij door den daar dienstdoenden beamb te binnen geroepen. In het kantoor heten wij onze boterhammen zien de beambte eisebte voor dezen invoer inkomend recht; toen wij zulks echter weigerden le betalen, werd ons door dien beambte gelast, dezelve weder op Dultsch gebied terug te brengen, waaraan wij hebben gevolg gege ven." Gronau i/W.. November 1908. RIK A SCHWER1NG. ELISE SCHWERING. VERHOOGING ACCIJNS GEDISTILLEERD. De Maatschappij ler bevordering der Phajrmacie heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gericht met het verzoek de medewerking te willen onthouden aan het tot stand komen der wet tot verhooging van den ac cijns op het gedistilleerd, tenzij door uitzonderingsbepalingen aan hare be zwaren tegemoet is gekomen. Als redenen geeft zij aan, dat die vei'hooging noodzakelijk een belang rijke prljsvertiooging der geneesmid delen, welke met gedistilleerd bereid worden, ben gevolge zal hebben <an dat den apothekers de eigenbereiding van tal van geneesmiddelen, waar van de deugdelijkheid door ondar- zock wiet of niet voldoende kan wor den vastgesteld, onmogelijk zal ge maakt worden. DE NIEUWE BOOTEN VAN DE ZEELAND. Naar aanleiding van twee vragen van den hear Van Doorn is door den minister Bevers het volgende ant woord ingezonden Naar ingekomen berichten is door de stoomvaart-maatschappij Zeeland nog geen beslissing genomen omtrent dien houw dteir nieuwe booten, aange zien door haar aan de Neder'La.ndscb© werven tot 13 November a. s. uitstel is verleend voor het haar doen toeko men van inschrijvingen voor den houw van die booten. Door de regeering is herhaaldelijk an nog onlangs bij de maatscliappij. Zeeland er op aangedrongen, dat de bouw der booten hier te lande zou geschieden. Het is daarom niet te veis wachten, dat een lierhaling van dien aandrang eondgon invloed op het be sluit dier Maatschappij zou uitoefe nen. Men meldt uit Den Haag: In de vergadering van commissa rissen der maatschappij Zeeland, Donderdag gehouden, is nog geen definitieve beslissing genomen kun nen worden in zake de nieuwe stoom schepen. Naar vernomen wordt Is deze ver daging niet te wijten aan nieuwe voorstellen van de Nederlandsche werven. Na een onderhoud met den Minister zijn geen verdere pogingen door de directies dier werven be proefd om cle „Zeeland" tot aanbouw in Nederland te bewegen, Integendeel is besloten een geheel passieve hou ding in deze te Betrachten. DIEVEGGEN. Men meldt uit 's-Gravenhago, d.d. II November aan de Tel. Een 18-Jarige dienstbode heeft zich met haar 15-jarig zusje ten nadeele van een familie in de Adelheidstraat, bij wie zij in betrekking was, schul dig gemaakt aan diefstal van een be drag van f 660 uit een Lessenaar. Bij haar verhoor ontkenden de bel de meisjes, tets van dan diefstal te weten en van de gesloten bankbiljet ten kon geen enkel worden opge spoord. Een paar rechercheurs, overtuigd van beider schuld>, stelden een nauw gezet en voorzichtig onderzoek in, •hetwelk ten nadeele van de verdoch ten zooveel gegevens aan het licht bracht, dat zij ten slotte hekenden, 't geld te hebben gestoten. Zij luidden er deels goede sier van gemaakt bij liet vieiren van een bruiloft, on voor een ander dloel geschonken, klee-ding- stukhein, enz., gekocht. Zij bekenden tevens, dot, toen zij bemerkten, dot de politie zich verder met de zaak bezighield en het wel eens verkeerd voor haar kon Loopon, zij een deel van het bankpapier, liet- wellk door haar verstopt was, hadeten verbrand. ONGELUKKEN. Een slagersknecht uit St. Miohiols- Gestel, die met zijn karretje naar Ge monde reed', kreeg nabij het dorp een droevig ongeval. Doordat aan het tuig iets brak, sloeg die hit ter zijde, en geraakte met wogen en al in die sloot langs den weg. Eoai jongen, di.e mectereed, viel er onder en brak een baen. dat nog 'e nachts door dr. K. Verzijl uit St. Michiels-Geitel in ver band werd gezet. De knecht raakte ook onder het voertuig. Hij werd be wusteloos opgenomen, en is bij 'f af zenden van dit bericht nog niet bul ten gevaar. Dinsdag geraakten te Alkmaar de- rokken van vrouw P. in brand, door dat ze te dicht bij bel. fornuis stond. Het vuur breidde zich spoedig uit, zoodat tte vrouw ernstige wonden op liep en naar het stadsziekenhuis is gebracht Haar toestand is Levensge vaarlijk. In een vijver, uitkomende aan den Kralingschen Plas, nabij den Berra- v/eg, heeft zich Woensdagmiddag een 14-jarige knaap op het ijs gewaagd, cm een wild waterhoen te grijpen. De jongen zakte er door en werd door een melkboer met behulp van een raagbol op het droge gebracht. Hij bieek bewusteloos en de pogingen, om de levensgeesten weder op te wekken bleven vruchteloos. Het lijk ia naar de ouderlijke wo ning in de Waterloostraat vervoerd. Woensdagavond Is In de Lek, nabij de Ossenwaard, gemeente Hagestein (Z -H.) een 23-jarige knecht van de goederenbool De Vereeniging I geval len een verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. BRANDEN. Men meldt d.d. 11 Nov, uit En schedé Hedenavond ontstond braad In de pikkerij der asphallfabrLek van cle firma Wed. Meister, alhier. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, kon n'iet verhinderen, dat het gehee- le gebouw uitbrandde. De machineka mer en belendende gebouwen bleven gespaard. Alles was verzekerd op bsurspolis. Woensdagnacht Is te Papenburg, nabij Bellingwolde (Gr.) de groote boerderij met oogstschuren en vee stalten van den heer Lange een prooi der vlammen geworden. Twee koeien kwamen nog om. Alles was verze kerd. SPELLINGQUAESTIE, Na de bekende circulaire van den minister van birmenJandscbe zaken over de spellingquaestle heeft het schoolbestuur der christelijke school te Meeden (Gr.) nu besloten de KolLe- wijnsche spelling te laten varen en die van De Vries te Te Winkel te laten onderwijzen. EEN AARDIGE MOP. Te Berlijn In het Neue Schauspiel- haus bij de Faust-opvoering uitbun dig gelach, toen Brander in Auer- bach's kelder te zeggen had: Ich halt er wenigstens für reichlichen Gewinn, Dass ich nicht Kalser odor Kanzler bin. In 't Hollandsch beteekent dit: Ik acht het minstens voor een groot voordeel, dat Ik geen keizer of rijks kanselier ben. BESLAG GELEGD. Uit Kiel wordt gemeld, dat het Landgericht op voorstel van den rna- rinefiscus beslag gelegd heeft op het vermogen van den indertijd te Am sterdam in arrest genomen koopman Hermann Jacobson uit Hamburg, die zich schuldig heeft gemaakt aan ver duistering ten nadeele der marine werf tot een bedrag van 350.000 Mark. WEIER TERECHT. De bij de firma Asschar te Amster dam vermiste diamanten zijn te Am sterdam weder in hert. bezit eter firma gekoaman, Toeoi de hear I. J. Assclier na de lunch zijne woning, in de Sarphati- straat, zou verlaten, vond hij de dia manten in e-eat envelop In de brieven bus. De politie, die de zaak reeds in handen had, vond tot dusver geen en kele aanwijzing om de dader(s) op het spoor té komen vermoedelijk zal de zaak, tlu de diamanten terecht zijn, niet verder nagegaan worden. VERMIST. Sedert een paar dagen wordt te Hardenberg vermist de heer H., klerk der posterijen. Zaterdagmiddag is hij op reis gegaan, om een vriend te be zoeken. en mocBt Maandagmorgen terug aeeren. Tot nu toe heeft men niets van hem vernemen, zoo dat men ivermoedt, dat hem een ongeluk fs overkomen. Naar men verzekert, zijn zijn zaken op het kantoor behoorlijk in orde. MISDAAD Woensdagmorgen is In een 6lool aan den Breeweg onder de gemeente Koudekerke gevonden het lijk van een jeugdig vrouwspersoon, VV. G. genaamd en 25 jaar oud. Donderdagmiddag werd het lijk, waarvan het hoofd geschonden was, gerechtelijk geschouwd, omdat het vermoeden van een misdaad niet uit gesloten is. Dr. KUYPER. Naar men uit den Haag meldt, zal dr. Kuyper in de vergadering der Tweede Kamer van heden, na de pau ze, worden beëedigd als nieuw geko zen afgevaardigde voor het kiesdis trict Ommen. AFSCHAFFING VAN BAKKERS- NACHTARBEID. Te Amsterdam kwam het dagelijksch bestuur van bovengenoemd comité bij een. Beslóten werd om op de spoedig Ie houden comitévergadering een voorstel ter goedkeuring voor te leg gen tot het houden van een groote na tionale belooging in den Haag op een daartoe gewenscht tijdstip. Sympathie werd betuigd met de protestvergade ringen door de plaatselijke comité's belegd, vooral te Amsterdam en te 's- Gravenhage zijn deze schitterend ge slaagd. Dergelijke vergaderingen zijn thans te Dordrecht, Rotterdam en Delft in voorbereiding. NEDERLAND EN VENEZUELA'. De „New-York Herald" ontving het volgende telegram uit Willemstad Het koloniaal bestuur maakt de Nederlandsch-Venezolaansche brief wisseling openbaar betreffende 't ge rezen geschil. Alles was reeds bekend, behalve dat Nederland tegenover Ve nezuela van een verzoenende houding blijk gaf door terugroeping uit de ko lonie van den Nederlandschen offi cier, die tegen Venezuela manifes teerde. VERGIFTIGING. Men meldt uit Katwijk: Drie kinderen van den landbouwer Van der Gugten, te Katwijk, vonden dezer dagen in het land eenige sneden snijkoek, die zij opaten. Eenige uren later deden zich bij de kinderen hevi ge vergiftigingsverschijnselen voor. De koek was nl. ter verdelging van ratten, vermengd met arsenicum. Ge lukkig heeft men door middel van spoedig ingeroepen geneeskundige hulp bij twee der kleinen het grootste gevaar afgewend. De toestand van het derde kind laat echter nog veel te wanschen over. SALARISREGELING DEPARTE MENTSAMBTENAREN. „Land en Volk" verneemt, „dat de Regeering de aanhangige voorstellen tot wijziging van de salarisregeling der departementsambtenaren voorloo- pig zal aanhouden, als zuinigheids maatregel." Daarmede is, meenen wij, voegt L. en V. hieraan toe, de taak aangewe zen voor de Stateu-Generaal, zich in- tusschen door middel van een en quête de noodige gegevens ie ver schaffen. EUROPEESCH THEATER TE KON- STANTINOPEL. Verschillende toonaangevende au toriteiten van de Jong-Turksche par tij hebben besloten aldaar een groot nationaal theater naar Europeesch model op te richten. De sultan heeft zijne toestemming reeds gegeven. Tot dusver bleven de Turken vrij wel verstoken van de geneugten der tooneelspeelkunst. Ten eerste is dit ln strijd met de wetten van den Koran, ten tweede zouden vrouwen toch hare medewerking niet kunnen verleen en. Het Nationaal Theater zal van alle Europeesche comfort voorzien zijn, doch in Oostersclien stijl gebouwd worden. Men zal er tooneelstukken en opera's vertoonen. MEJ. PH. WIJSMAN. In den "oudierdiom van 71 jaar is heden onverwacht, in haar woning Oranjekad© 23, overleden mej. Ph. Wijsman. Deze dame heelt als letterkundige oen zeer goeden naam verworven. Zij wijddie zich vooral aan de vertaling van Noorscho litteratuur vertaalde veel uit het Noorsch, Zweedsch on Deensch, maar ook wel uit het. Duitsch. Zij heeft in haar werkzaam tev-en een schat van boeken vertaald, dlie allen, geroemd worden om don. röoolen stijl en do nauwlettende ver zorging. Zeker is helt ook voor een groot dieel aan haar verdienstelijk werk toe te schrijven, dat de Noor- sohe litteratuur in ons land zoo'n op gang heeft gemaakt Van haar werken, die hot meest bekend zijn, noemen we van Bjürn- son Moederliefde" ©n „Ole Tuft" en van Ellen Key„De misbruikte krachten der vrouw" en „De moedi ge vrouw". Onder de andere door haar vertaal de schrijvers vinden weAlvida Prydz„Gunoor Thorsdochter op Haëro", Judith Keller„Mira", Axel Lumdegard „Asra", Anna Wahlen- berg„Twee vrouwen", en voorts werken van Boy-Ed, Clement., Daim, Edyren, Elkan, Hamsum, Hedberg, Id3tröm Leffler, Schubin, Lundegard Scbandórph, Schubin, Sigurd, Spiel- hagen, Wickström, e. a. Bekend zijn ook eenige novellen tn Wanendorf'e bibliotheek. Mej. Wijsman heeft 't grootste ge deelte van haar letterkundig werk Ln otise stad verricht j zij vestigde zich, kamende van Kleef, hier Ln 1867, Tot kort vóór haar dood Is de ijve rige schrijfster blijven werken. Tn 1906 verscheen nog „Moeder Lena em; haar dochter, en in 1907 „Jonge har ten". De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag te 12 uur op de be^ graaf plaats aan den Scho-terwag. Tram gederailleerd. Hedenmorgem. omstreeks 9 uur ont spoorde een tramwagen van de Cein tuurbaan aan de wissel BaanKI. Houtweg. Door een Amsterdamachem' wagen werd hij wecter tn de rails geK trokken. Gevaarlijke brug.. Gisterenavond zou een chauffeur^ komende met zijn automobiel vani' Amsterdam, bij dia Amsterdamschei poort' in volle vaart in plaats van did voetbrug de spoorbrug der E. S. M. zijn opgereden, zoo niet een voorbij ganger bijtijds gewaarschuwd had,; zoodat ©en ongeval voorkomen wendC TURKSCHE MILITAIRE MAAT REGELEN. KONSTANTINOPEL, 12 Nov. (Reu ter). In strijd met de mededeelingeh! der bladen, wordt opgemerkt dat de 15o divisie Nizams thans geheel is ge concentreerd in de districten Plevlje, Mitrowitza en Berame. De Porie heefi aan de regeeringen te Belgrado eu te Cettinje nota's gezonden waarin, do schorsing wordt gevraagd der mi litaire maatregelen aan de grenzen, daar deze de Turksche bevolking ver ontrusten. Een Irade is uitgegeven tot vervanging van maarschalk Chef- het-pasja door generaal Djevad-pasja. DE MILITAIRE LUCHTBALLON. PARIJS, 13 Nov. (Reuter). De bla den bevatten een telegram uit Berlijn, mededeelend dat de Duitsche militai re bestuurbare ballon in de Oostzee gevallen is. De luchtschippers zijn met moeite gered. De ballon is ernstig be schadigd. WIJNVERVALSCHING. BOEDAPEST, 12 Nov. (Reuter). De minister van landbouw onderwierp aan de Kamer Yan Afgevaardigden een ontwerp-wet tot verzwaring dor straffen tegen wij.nvervalsching. Amsterdamselie Beurs. Openingskoersen van 13 November. medegedeeld door L.ABOUCHERE OYENS Co.'a BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was geen koers' ontvangen. TABAKSAANDEELEN weifelend., Deli 462, Medan 2911/2, Nieuwe A sa- ban 116, Rottendam Deli 385, Semam- bah 425. PETROLEUMAANDEELENgern not. ontvangen. MIJNAANDEELENgeen koers ontvangen. De AMERIK. MARKT opende vast' ^Atchison 97, Denver, 32 1/16, Erie 33 5/16, Kansas 29 15/16 en 64 1/2, Mis souri 35 1/16, Rock Island 32 15/16, Southern Railway 25 7/16, Southern Pacific 114 3/4, Union Pacific 177 1/2, Wasbash 14 7/8, Steels 56 1/16, Carren 45 3/8 CULTUURWAARDEN geen koers ontvangen. HAARLEM. ONDERTROUWD 13 November. D. Burghout en A. Krijgsman. BEVALLEN 11 November. H. M. E. Prent, geb. v. d. Reep, d. T. E. Rooijers, geb. Komen, z. 12 November. II. C. Sil- levis, geb. Van Alderwegen, d. A. Biesbrouck, geb. Wisseling, d. OVERLEDEN 12 November. J. Questro, geb. Da Bruijn, 66 j., Rollandstraat. J. K. van Roon, 71 j., Wijde Appelaarsteeg. C. G. C., 2 i.r dochter van J. A. Budding, Maerten van Heemskerk straat. W. E. Klesblad, 72 j., Wa genweg. 13 November. H. P. Blok, 79 j., Lange Lakenstraat. P. Zon dervan, 67 j., Roosveldstraat. ZANDVOORT. BEVALLEN K. de Roode, geb. Zwemmer, d. M. Drommel, geb. Van Duyn, z. OVERLEDEN A. Koper, 80 j. F. E. Brouwer, geb. Estoffcij, 40 POGING TOT DOODSLAG. De I-Iaagsche rechtbank he-eft vrij gesproken J. M. (die door de ruiten van het door zijn vrouw gehouden teerhuis in de Jacob Catssiraat re volverschoten loste, terwijl die vrouw en haar kostganger in het bierhuis waren) van dé aanklacht van poging tot doodslag, met last tot onmiddel lijke invrijheidstelling van den be klaagde. VONNISSEN. Het gerechtshof te 's-Ilertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de volgen de strafzaken: lo. C. W. d. B., oud 43 jaar, land bouwer te Reek, thans gedetineerd, bij vonnis van de rechtbank te 's-Iler togenbosch van 29 Sept. schuldig ver klaard aan poging tot doodslag, ge pleegd in den avond van 10 Juli on der de gemeente Velp (N.-Br.), op den rijksveldwachter J. N. van den Bo gaard aldaar, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van acht jaar. Het ge rechtshof veroordeelde hem tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. 2o. W .H. G., 53 jaar, zonder beroep vaste woonplaats, thans gedeti neerd, bij vonnis der rechtbank te Maastricht van 30 Sept, jl. schuldig verklaard aan diefstal met braak,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2