Specialiteit in Roomboter. ROLÏAU Kinnebaksham, SUNLIGHT-ZEEP „DE GEZONDE APGTHEEK", Korts Bogijnestr. 25. Openbaar Slachthuis. a 30 Cent per 5 ons. a 25 Cent per S ons. CLAUSING's PetrolenmKachels Uit de Omstreken Binnenland „De Coöp. Boerenbond", ,De Coöp. Boerenbond", Echte Zaansche Honing-Taai en Geurig gekruid Speculaas R. VERDEL, Schagchefslraat 17, Extra Fijne BHAÜDWAABB0B6-VEBEEKIGIK6 P. CLAUSING ZONEN, KROONSTUIVËR Co., Effecten, Coupons, Prolongation, Deposito's, Assurantiën. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 30 Cts. per regel. Pijn in den Rug. Degenen die er aan lijden welen wal hel is. Weet Qij ook dal Klooster lalsem een verzachlingsmlddel zon der weerga Is en rugpijnen geneest? Prijs per pot 0.3 5, ƒ0.75 en/1.20. jLef op den rooden band met hand tekening L. I. Jlkker. Goede spijsvertering verzekert goede gezondheid. Wanneer Uwe Spijsverteringsorga nen behoorlijk werken trekken zij uit het voedsel dat ge eet al de voeden de hestanddeeien en maken deze voe dende stoffen gereed ter opneming in Uw gestel zoodat het voedsel wordt omgezet in krachtig vol bloed. Op deze wijze wordt elk orgaan, elke zenuw al- spieren en beenderen behoorlijk ge voed en Uw lichaam en ledematen zullen dientengevolge krachtig zijn. Maar wanneer ge eene gebrekkige Spijsvertering hebt-, hoopt het voedsel zich in de maag op om daarna tot gisting en verrotting over te gaan, in piaats van behoorlijk te worden ver teerd. Weldra vormt het vergiftige zuren, die in Uw bloed opgenomen worden en Uw geheele lichaam ten slotte aantasten, Uw gestel verzwak ken, jicht en rheumatiek voortbren gen, zenuwachtigheid, slapeloosheid e:- andere pijnlijke en wellicht doode- lijke kwalen. Moeder Seigel's Tabletten werken tonisch op de Spijsverterings-organen en helpen de Natuur bij het Spijsver teringsproces. Gebruik daarom -deze Tabletten ten allen tijde dat Uw maag r.iel geheel in orde is. Zij zullen U we der opknappen en U gezond houden. De Heer J. G. Mingelen, wonende Lage Zand 8, Den Haag, schrijft ons als volgt: „Sedert geruimen tijd leed ik onnoemelijk aan Slechte Spijsver tering en al de daarmee gepaard gaande verschijnselen zooals: ongere gelde ontlasting, een gevoel van vol heid en zwaarte in de maag, doffe pijn in den rug, slapeloosheid en ge brek aan eetlust. Ik was zeer zwak en hij het minste werk dat ik deed ge voelde ik mij totaal uitgeput. Bij geen enkel medicijn dat ik probeerde vond ii baat, totdat ik ten slotte Moeder Seigel's Tabletten probeerde en wel dra gevoelde ik mij een geheel ander mènsch. Ik heb weder een prachtigen eetlust, mijn ucn smaakt mij weder en het verteert gemakkelijk. De stoel gang gaat weder geheel geregeld en ik verheug mij in de allerbeste ge zondheid." Moeder Seigel's Tabletten zijn ver krijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apothekers. Prijs 1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. bij de Heeren J. J. Göppinger, Gr. Hout straat 147a en K. van Eden, Spaarne 38,, Drogisten. der uitzondering, behouden defi bo dem. Een uur 's nachts met een invar l'de „Jan Plezier" te Heemstede, men begrijpt den toestand... Enkelen ver overden nog een plaatsje ln 't andere rijtuig, de overblijvenden zullen te voet hun uitstapje hebben moeten ein digen... Als dat nu geen pech ls Rubriek voor Vragen. tieabonaeerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zendeD bij de Keuactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VKA^G. Welk leerboekje kunt u aanraden voor de vereenvoudigde spelling (Kollewijn) en wat is de prijs hiervan AN i'VVOORD. Leden van de Ver- eeuiging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal ontvangen kosteloos een Handleiding, verschenen bij La R'vière Voorhoeve te Zwolle. Ove rigens wordt aanbevolen Kollewijn, opstellen over spelling en verbu'ging, 1.50, bij eiken boekhandelaar te be stellen. NACHTELIJKE RIT PER JAN PLE ZIER IN NOVEMBER... Men schrijft ons: Brrr... je wordt er koud van als je aan denkt... in den winter per Jan plezier uit... En toch... 't kon iuet an ders. Een onzer Haarlemsche Mannen- zangkoren moest Woensdagavond in Hoofddorp ee nuitvoerlng geven. Nu is Hoofddorp een van die plaatsen, welke noch per spoor, noch per tram zijn te bereiken. Er bleef dus niets over dan den tocht af te leggen per „onderdanen" of per rijtuig. Ons zangkoor deed het laatste, en toog al- zoo, gezeten in eenige „Jan Pleziers' naar Hoofddorp... Alles ging naar wensch en na een welgeslaagde uit- voering werden opnieuw meergenoem de „Jannen' bestegen en voort ging het te middernacht door de Meer... Weer ging alles naar wensch tot... Heemstede. Toen gebeurde iets, wat de gemoederen in beroering bracht... Te midden van de jool werd plots een schok gevoeld... tamelijk hevig... al- zoo geen wereldschokkende, doch koorschokkende gebeurtenis... Wat was 't geval? Een moer had de as van „Jan" verlaten en werd direct ge volg door 't achterwiel, dat zeer revo lutionair den Heemsteedschen weg oprolde... Hierdoor kwam 't achterge deelte van het rijtuig deerlijk in ver lakking, mede door H gewicht der zan gers. Gelukkig bereikten allen, zon UIT BLOEMENDAAL's RAADS ZAAL. We vielen met onzen neus ln de boterl Even voor den aanvang der zitting, rinkelde de telefoon, en vertelde een van de secretarie-ambtenaren, dat er raadsvergadering was en men verge ten had, ons een convocatie-biljet te sturen. De Bloemendaalsche raad verga dert ln den laatsten tijd veel eiken Donderdag om de twee weken een zit- ting, dat is echt stads! Zoo kwamen we dan ln de raads zaal, brandende van nieuwsgierig heid, welke belangrijke zaken aan de orde zouden komen. We hadden geen agenda gezien alles zou dus verras sing zijn, een vroege St.-Nicolaas-sur- prisel En een surprise was 'tl Nauwelijks had de secretaris de no tulen gelezen, of er was een fel debat over de bijzondere en openbare school aan de orde. Alles hadden we verwacht, alleen dit juist niet. 't Kwam dan ook zoo echt 5 Decemher-achtigI Voor eenigen tijd besloot de raad in beginsel tot verbouwing en ver grooting van de school in Bloemen- daal. Dit Is noodig, want de overbevol king is een niet gemakkelijk te be strijden kwaal laat de Haarlem sche H. B. S.-directeur maar eens spreken. De verbouwing wordt nog al goed ondernomen ook, want voor 21.000 is heel wat te maken. Toen kwam plotseling de verrassing! De heer Roozen Sr. had iets ge hoord van plannen voor den bouw van een bijzondere school in Bloemen- daal. Als die eens komt, is 't dan nog noodig om de openbare school te ver- grooten? zoo vroeg dit raadslid. Dadelijk viel de wethouder de heel de Waal Malefijt bij: Ook ik heb iets gehoord van die plannen. Er moet zich een combinatie van enkele hee ren gevormd hebben, om een bijzon dere school te bouwen. De zaak wordt grootsch aangepakt, ik hoorde zoo iets van 't aankoopen van een flink terrein, een schoolplan met acht lo kalen, waaraan ook fröbelonderwijs zou zijn verbonden. Als die school nu komt, is 't te verwachten, dat vele kinderen van de openbare naar de bijzondere school zullen overgaan. Dan is er geen overbevolking meer en zou de gemeente zitten met een ver- groote school en leege lokalen. Nu deze geruchten loopen is 't gewenscht de voorzichtigheid te betrachten en met de vergrooting der school nog wat te wachten, stel tot Februari. Om een oogenblikkelijke verbetering te verkrijgen, kunnen we nu alleen het gymnastiek-lokaal laten verbouwen tot twee leslokalen De heer Tideman was tegen dit uit stel, zeggend: ik heb niets te maken met schoolplannen die in de lucht han gen. Bovendien, behoeven we een leeglooping van de openbare school niet te verwachten. De plannen voor een bijzondere school, waarvan de heeren spreken, zijn niets anders, dan een verplaatsing van de nu al bestaan de school van den heer Van den Berg. Die school is nu ook overbevolkt, ter wijl de ouders, die nu hun kinderen niet op deze bijzondere school ge plaatst kunnen krijgen, hun kinderen naar de bijzondere scholen in Haar lem sturen. Wordt de school van den heer Van de nBerg dus vergroot, dan zal deze bevolkt worden door de kin deren die er nu al zijn, en de kinde ren die bijzonder onderwijs in Haar lem ontvangen. Er zullen geen kin deren van de school van den heer IJzerman wegloopen, want het onder wijs, dat aan die school gegeven wordt, is uitstekend, Door elk wordt dit erkend. Alleen eenige speciale protestanten verlangen dat bijzondere onderwijs voor hun kinderen. Ik roep elk die in Bloemendaal woont, de heeren Koolhoven en Bispinck, tot getuige. Ook zij kennen den geest der bevolking in Bloemendaal en zullen de juistheid van mijn beweringen er kennen. Bovendien, wat hebben we met die in de luchthangende bijzonde re-schoolplannen te maken. Voor mij is er het openbaar onderwijs. Dit moet goed zijn, zoo goed, dat het bij zonder onderwijs er een voorbeeld aan kan nemen. Nu is de openbare school to klein, en moet dus vergroot wor den. De heeren Roozen Sr. en de Waal Malefijt bleven aanraden, om voor zekerheid met de groote verbouwing wat te wachten, om meer te hooien van de plannen voor de bijzondere school: De Voorzitter: Maken de heeren daar een voorstel van? De heer De Waal Malefijt: dan stel ik voor om nu alleen het gymnastiek lokaal te verbouwen en de vergrooting uit te stellen tot Februari. De heer Tideman: Dus de heeren stellen voor, om nu alleen het gym nastieklokaal te verbouwen en met de andere verbouwing te wachten tot Februari? De heer de Waal Malefijt: Ja! Nu werd tot stemming overgegaan, en dit voorstel van den heer d$ Waal Malefijt met algemeene stemmes aan genomen. De heer Tideman: Laten we elkaar nu goed begrijpen. We hebben nu be sloten om alleen T gymnastiek-lokaal te verbouwen, en met de vergrooting te wachten tot Februari. Dat betee ken t, dat we met die in de lucht-han- gende schoolplannen niets meer te maken hebben. We hebben alleen de vrrgrooting uitgesteld tot Februari. B en W. moeten nu in Februari al leen het raadsbesluit uitvoeren om de vergrooting aan te besteden. De heer de Waal Malefijt: Neen, zoo hebben we 't niet bedoeld. Wij wil len met de vergrooting tot Februari wachten, om dan te oord-eelen of, ln verband met de bijzondere school plannen, er nog zoc-'n overbevolking op de openbare school zal zijn, dat die vergrooting noodig is. De heer Tideman: Met wat de hee ren bedoeld hebben heb ik niet te ma ken. Dan hadden ze maar eerlijk voor de zaak moeten uitkomen, en zeggen: we willen zoo de openbare school fnuiken. Maar dit hebben ze niet ge durfd. Nu hebben we alleen maar 't raadsbesluitzooals dit genomen is; alleen de vergrooting uitstellen tot Februari, maar dan ook zonder eenig voorbehoud. B. en W. moeten dan ge woon de aanbesteding uitschrijven en de Raad behoeft over de al of niet ver grooting niet meer te beslissen. De vergrooting der school is aangeno men. Ik stel ex prijs op, dan dit be sluit zuiver genotuleerd wordt. De heeren de Waal Malefijt en Roo zen Sr. handhaafden hun standpunt, dat zij bedoeld hebben, om in Febru ari de zaak nader te beslissen. De heer Tideman: Het besluit is ge vallen, maar om de heeren een ple zier te doen, wil ik nog wel even na- pleiten. Heusch er is geen leeglooping der openbare school te verwachten, 't Is niets meer dan een overplaatsing van de school van den heer Van den Berg. 't Zou iets anders zijn, als de heer Roozen kon zeggen: ik zit iii een commissie voor de oprichting van .een katholieke school. Op de school van den heer IJzerman zijn vele katholie ke kinderen, zoodat in dat geval re den zou zijn, om een vermindering van 't aantal kinderen der openbare school te verwachten, hetgeen aan houding der beslissing over de ver grooting der openbare school zou web tigen. De heer Roozen Sr.: Over plannen v an een katholieke school kan ik niets meedeelen. De heer Tideman: Ik niet en u niet, omdat die niet bestaan. De heer de Waal Malefijt: Nu spreekt de heer Tideman zich zelf te gen. Hij zegt als ex een katholieke school zou komen, wil ik ovex de ver grooting der openbare school nader beslissen. Waarom dan nu ook niet» Door de uitvoering der nu hangende bijzondere schoolplannen kan het ge tal leerlingen der openbare school evengoed verminderen. De heer Tideman: Dit ontken ik. Bovendien het besluit is eenmaal ge nomen, er ia toch niets meer aan te doen. De Voorzitter: Ik meen, dat de zaak nu voldoende is besproken en sluit de discussie. Toen kregen we weer een Interes sante zaak, maar geen verrassing. Na 't gebeurde in de vorige vergadering was er reden om te verwachten, dat de tram-commissie-aangelegenheden weer besproken zouden worden. De heer Bijvoet nam 't woord: Aan gezien de voorzitter den vorigen keer de vergadering zoo spoedig sloot, kon ik niet alles zeggen, wat ik op mijn hart had. Dit wil ik nu doen. De tram commissie is ingesteid bij raadsbe sluit van September 1904, dus ze is al meer dan vier jaar aan het werk. Be staat er nu geen bepaling der Ge meentewet, dat zoo n commissie bin nen een bepaalden tijd rapport moet uitbrengen? De Voorzitter: Neen. De heer Bijvoet: Kan zoo'n commis sie daar dan tot in der eeuwigheid mee wachten. De Voorzitter: De Raad. kan aan de ccmmissie vragen om het rapport uit te brengen. Wil u in dien' geest een voorstel doen? De heer Bispinck: Ik zou den heer Bijvoet in overweging geven, dit niet te doen. Naar aanleiding van 't ge sprokene in de vorige vergadering heeft do commissie besloten binnen kort rapport uit te brengen. De heer Bijvoet: Binnenkort... dat kan nog zoo lang gerekt worden. De Voorzitter: Als nu gezegd wordt binnenkort beteekent dit in een af- zienbaren tijd. De heer Bijvoet: Afzienbaren tijd, dit is ook al zoo rekbaar. Toch maakte de heer Bijvoet geen voorstel. Behalve deze twee hoofdzaken wer den eenige kleine „dingen" afgehan deld De borgtocht van den gemeente ontvanger werd verhoogd van 6000 tot 10.000, omdat ook de financiën der gemeente ln den laatsten tijd veel omvangrijker zijn geworden- De heer Berdenis van Berlecom werd benoemd tot lid der plaatselijke schoolcommissie. Na de openbare vergadering werd nog een zitting met gesloten deuren gehouden. HILLEGOM, Door <Ia directie der NaAïhf, Vetrtn, drukkerij Sonnefelder werd onder be heer van den architect J. W. T. Hart kamp a an beet eedhet maken var een gebouw, bestemd voor drukkerij, kantoren enz., aan dién Admiraal da Ruyterweg. gemeente Sloten, Noor^ Hollands. Ingekomëtri 3? biljetten. M£n_ ste inschrijver J. Kraay Co.. Hille- gom, 111,000. H. M. DE KONINGIN.- Men seint uit Apeldoorn: H. M. de Koningin vertrok Donder dagmiddag om een uur per spoor van hier naar de residentie. H. M. ging te voet naar het perron, waai' de burge meester Haar opwachtte. Men meldt uit Den Haag: H. M. de Koningin ls 's middags om vijf minuten over half vier van Het Loo ln de residentie teruggekeerd, op het perron alleen begroet door den burgemeester en den generaal-gou- verneur der residentie. H. M. wandel de na eenig toeven in de wachtkamer over het perron langs de straat naar het paleis, den weg nemende over het grintpad langs den Koekamp en ver der over de voetpaden van het Voor hout. H. M. zag er na de rust van den jongsten tijd zeer welvarend uit. i De weg dien H. M. wandelde was vol publiek. NIA9. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram werd bij een verraderlijken overval te Hiligeho op Zuid-Nias een officier le vensgevaarlijk gewond. De aanvallers werden met een verlies van vermoe delijk 60 man teruggeslagen TRAMONGELUKKEN. De heer Van Leeuwen die te Schie dam door te vroeg afspringen onder de electrische tram geraakte, is in 't ziekenhuis overleden. Voorts had Woensdagavond nog een ernstig tramongeluk plaats. Een man, vermoedelijk en arbeider, werd door dtram tusschen Delfshaven en Schie dam vermorseld. JACHTONGELUK. Men meldt uit Ouddo-rp aan de „D. C.": Gieterenmidda# begaf die heer J. H. Meeteman, gemeente-secretaris al hier, een hartstochtelijk jager, zich met eein geladen geweer op jacht. Toen hij een sloot wilde oversteken-, ging ongelukkigerwijze het geweer af en trof hem het schot zoodanig ine-enl been tetr hoogte van de knie, dat hij per as naar zijne woning moest wor den vervoerd. Geneeskundige hulp is terstond ingeroepen. BRANDEN. Te Zaandam is Woensdagnacht af gebrand een huis met drie woningen aan heit Hollandische pad no. 4, 6 eni 8, toebehoarende aan den heer A. Muuase en bewoond door Jb. Bont, de wed. A. Fasol en A. Go-nrijp. Het van bout gebouwde huis brandde nage noeg ge-heel af. De brand ontstond bij' dien laatstgenoemde, terwijl de man op die fabriek werkte. De wed. Fasoi was niet verzekeaxl. HET VREDESPALEIS. Naar wij vernemen wordt de bouw van het Vredespaleis onder leiding van den architect-ingenieur v. d.. Steur met bekwamen spoed voortge zet en is de fundeerlng bijna gereed. De hoektoren eischte een speciale voorziening, zoodat deze fundeering gescheiden is van het overige ge deelte, een gedachte, die vooral in de Byzantijnsche architectuur veel vuldig toepassing heeft gevonden. Be vatte het oorspronkelijk bekroonde ontwerp van Cordonnier vier torens, met het oog op de groote kosten zijnv zooals bekend, hiervan drie vervallen terwijl getracht is evenwicht te ma ken bij de hoofdfagade door een to ren en een topgevel, waarachter zich dan de groote zaal bevindt. Ook de platte grond onderging eenige wijzigingen, o. a is de biblio theek naar achteren verplaatst en het geheel ju details vereenvoudigd, zoo- oat het thans ontworpen plan meer aan de eischen van den dienst beant woordt Bij den bouw zijn drie ingenieurs uit Delft werkzaam, van wie één spe ciaal met de studie der interieurs Ia belast (Vad.) NEDERLAND EN VENEZUELA. De „Tijd" deelt mede, dat het con flict niet Venezuela zeer sterk ge voeld wordt dioor dien Kon. West-In- disclion Maildienst. Mochten tot nu to-e zijn schepen met volle lading van Amsterdam ver trekken, treuriger ls het met de bkb- ruenikomemdie schepen. Steeds gaat de lading daarvan achteruit. Het stoo-mschlp Prins Willem II had wei nig, de Prins Willem V nog minder, terwijl liet thans binnenkomende schip Prins Willem I bijna geen la ding aanvoert, wat toch nog nooit Ls gebeurd. Diit schip heeft thuiskomen- do ballast moeiten laden. Dit is zeker voor de thuiskomst een treurig resultaat. Waarbij dan nog komt, dat op de tusschenvaart ParamariboNew-York vice versa geen passagiers en ook geen lading vervoerd worden. Het blad acht het daarom van belang, dat er een einde komt het geechil tusschen Vene zuela en ons land, niet alleen voor Curasao, doch ook voor een onzer be langrijkste stoomvaartmaatschappij en. BEGRAFENIS JHR. MR C. H. BACKER. Onder groote belangstelling is Don derdagmiddag op de begraafplaats „Zorgvliet" het stoffelijk overschot) van wijlen jhr. mr. C. H. Backer oud-president der Amsterdamsche Rechtbank kn het familiegraf bij gezet. Aan hét graf werd door den presi dent der Rechtbank, mr. P. Coninc» Westenberg, een woord van eerbledf. ge hulde gébracht aan dan over ledene. Namens de Amsterdamsche Univer siteit sprak prof. dr. H. T. Kaxstea Zoolang de voorraad strekt, bekomt men in ruil voor omslagen prachtig geïllustreerde Kalenders 1909, fijne Toiletzeep, stevige Kleerborstels, Servetringen en vele andere voorwerpen. Leest omslag rond de zeep Zendt ze franco aan SUNLIGHTZEEP, Rotterdam. Hooge Prijzen Natuurboter. STOOM-ZUIVELINRICHTING HoofdkantoorSmedestraat 34-36, Haarlem FILIALEN OVER GEHEEL NEDERLAND. L. S. Hebt U al eens proef genomen met „AROMA" boter Melange Probeer ze op uw boterham en in de keuken, om vleesch te braden, vlsch te bakken en groenten te stoven, zij zal u bevallen en u wilt geen andere boter1 meerzet ze uw huisgenooten voor, doch houdt hen onkundig, dat zij AROMA eten, hun oordeel zal beslist of ten gunste van AROMA uitvallen, of zij zullen AROMA voor Natuurboter eten. „AROMA" kost 50 cents per half kilo, dus wellicht duurder dan andere merken, maar zij vertegenwoordigd ook het allerbeste wat in Melange kan verlangd worden, en is haar prijs daarom voluit waard. Daar zij gekarnd wordt met de allerfijnste Room en met de uiterste zorg en zindelijkheid bereid, is haar smaak van Natuurboter niet te onderscheiden. „AROMA" is de eenige Melangs boter waaruit de zoete Roomborersmaak en de kwaliteit gegarandeerd zijn. Probeer „AROMA" en U blijft ze gebruiken. „AROMA" Boter Is alleen verkrijgbaar bij SMEDESTRAAT 34-36, HAARLEM. Neemt proef met VAN KLEEF's uit de Bakkerij Eerste Electrische Melkinrichting en Roomboterfabriek, Telefoon 1353. Op ZATERDAG 14 NOV. a.s., des voormlddags te 10 uur, wordt in het Vleeschlokaal van het Open haar Slachthuis verkocht EN ONDERLINGE voor da Gemeente Haarlem. (Opgericht in 1892). Verzekert tegen BRAND- en INBRAAKSCHADJE. Vaste en billijke premie. De Vereeniging beoogt uitslui tend het belang der deelnemers en wordt kosteloos bestuurd. KANTOOR: Zuider Buiten Spaarne No, 76 f HET BESTUUR. ZIJN REUKELOOS en GEËMAILLEERD, dus geen onderhoud, geven een aan gename warmte en zijn billijk in prijs. Bartelj orisstraat 25. ËE COMHIAHDITAIRE EFFE0TENBA9K Ged. Oude Gracht 59. Telefoon 1615.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6