MZ 9o- Koude Voeten, SCOTT'S Emulsion ingezonden mededeelingen A 30 CtS. per regel. Wrijf's avonds Uwe voelen fn mei Klooslerbahem en na 7 dagen zijl gij van deze laslige ongesteldheid Vivrijd. Prijs pet pot 0.35, 0.75 1.20. Lel op den rooden band mei handleekening L. 1. Jlkker. 4- 4-++4"»- Met de flwch grootgebrachte kinderen rullen, niet tegenstaande alle tnogelyke zorgen, dikwerf niet zoo flink groeien als noodig is en dikwyls gaan zy in plaats van vóóruit, achteruit. Scott's Emulsion is ZÓÓ voedzaam, zóó AANGENAAM in te nemen en licht verteerbaar, dat het juist den stoot geeft, noodig om en gunstige wending tot «tand te brengen. Maar men ga voort met het gebruik van Scott's Emulsion totdat het kind zich verheugt in Volle kracht en een gezonden geest. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd doof Scott Bowne, Ltd., London, volgens hun oor- spronkelyk recept en hun onvergelykelyk bereidings- proces. Ten bewyze van het echte preparaat vindt men den naam Scott's i Emulsion op de flesch en dc verpak- J king. Bovendien komt op de verpak king voor het handelsmerk van Scott's Emulsionde Visscher met de Visch. Zonder dit handelsmerk is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. Bij alle apotheliers en drogisten. Ghent. WassGherü Ververij. Reparatie-Inrichting- Gr. Houtstraat 90. l'ELIFOON Al Gevestigd 426-1046/^5?/ te ^^7 HAARLEM /S^/ Gr. Houtsti. BROUWERS VAART /w/ 74-80. Aflevering ynn Sloom- goederen binnen enkele dagen. Nette afwerking. Concurreerende prijzen nige in overweging. Zoo zou in de eer-' plaats onderzocht kunnen wor den óf hét wenschelijk is meer Nor ton pompen te plaatsen, voorzien van de beste filters en ontijzerings-inrich- tingen. Verder verdient het aanbeve ling de boomen om de boerderijen te wijderen. Voorts kan men die groote gebouwen, wier dakwater nu verloren gaat, beter exploiteeren. Maar het radicale middel om in goed drinkwater te voorzien, zou zijn: a voer uit naburige gemeenten, waar mee Haarlemmermeer contracten voor geregelde levering zou moeten afslui ten. Dit een en ander, gepaard met de bovengenoemde bepaling der Woning wet, zal althans groote verbeteringen in de Meersche watertoestanden kun nen teweegbrengen. (Hbld.) Eensgezindheid. Deze te Nieuw-Vennep gevestigde vereeniging, gaf jl. Donderdag haar eerste voordrachtavond in dit seizoen, in het café Stapel, aldaar. Dé voordrachten van den heer Vrugt en mej. Bergman vielen zeer in den maak van de aanwezigen, terwijl het samenspel in enkele nummer onberis pelijk was. De voordrachten bleken met zorg gekozen te zijn, zoodat het program ma een zeer goeden indruk maakte. Het applaus dat de spelers ten deel viel, was dan ook welverdiend. De op komst van het publiek was zeer goed en voor velen was het een genotvolle avond. IJMUIDEN. Zaterdagmorgen had de tweede oefe ning met het reddingsmateriaal van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red- dingmaatschappij bij den Zuidpter plaats. Eerstens willen wij even vermelden dat de plaatsing van de nieuwe red dingboothuisjes aan het begin der pieren zeer doelmatig bleek. Vroeger toch, toen deze huisjes tegen het duin stonden, moest men de booten verder door het mulle zand trekken. Thans Is het zelfs mogelijk de booten een eindweegs op de pieren te vervoeren, doordat de Regeering da rails, welke op de pieren dienen tot vervoer van grantetblokken, heeft laten doortrek ken tot in de boothuisjes. Door zes paarden word de boot aan den Zuidpier, genaamd „Eduard Willem van Broekhuyze", binnen de tien minuten naar liet water gereden en in zee gesleept. Het schietgeweer, dat Vrijdag een paar maal ketste, werd nu in gebruik genomen en met beter resultaat. („Hbld.") Binnenland DE BOOTEN VAN DE „ZEELAND". De „Hbld."-correspondent te Rot terdam meldt Naar wij vernemen, hebben de drie Nederlandeche scheepsbouwwerven. ing k den bouw der nieuwe „Zeeland-boo ten. reeds Maandag 1.1. besloten, niet In te schrijven en van dit besluit ook aan den Minister yan .Waterstaat kennis gegeven. Dit besluit berust, naar men uit goede bron meldt, voornamelijk op twee overwegingen. Vooreerst is het niet te miskennen, 3at het bouwen van drie schepen op één werf g< uitkomt dan het vervaardigen van één vaartuig elk op drie werven, zoodat, hield de directie van de land" aan dezen eisch vast, reeds een Engelsche werf daardoor eenigen voorsprong ten aanzien van den te berekenen prijs zou hebben. Maar bovendlien is het oogenhlikkelijk op de Engelsche weiwen zoo slecht met het werk gesteld, dat men, alleen reeds om den vasten hoogeren staf van ar beiders aan den arbeid te kunnen houden, zich gaarne eenig verlies op te verkrijgen orders getroosten wil. Waar dit in Nederland volstrekt niet het geval is, kon men zien aan komen. dat ook uit dien hoofde het aanbod van een Engelsche werf goed- kooper zou zijn. Onder die omstan digheden achtten de Nederlanders het beter niet in te schrijven, liever dan den schijn op zich te laden, ntet zoo goedkoop te kunnen werken als het buitenland. Het uitstel der beslissing hangt dan ook in ge enen deele samen met de vraagEigen land of buitenland, maar schijnt meer verband te houden met de overweging, of men inder daad tot den bouw van schroefbooten moet overgaan, dan wel bij het be proefde systeem der raderschepen be hoort te blijven. EEN VUURGEVECHT. Mem meldt uit Roermond aan de „Tel." Ia den nacht van 12 op 13 dezer, on geveer te 12 uur, toen de rijksveld wachter Bochelaar van Horn naar hui3 stapte, ving hij een losloopend paard op. Spoedig kwamen er van de tegenovergestelde richting drie ver dacht uitziende individuen aanwan delen, die zonder veel praatjes, hem van het paard ontlastten en ér mee naar het dorp Baexem trokken. Pro test van den rijksveldwachter hielp niet, zoodat de man het raadzaam acltte, beide gemeente-veldwachters te waarschuwen. Met zijn drieën toog men op w en het duurde niet lang of men vond langs zijde van den weg enkele woon wagens staan. Het onthaal van de bev.oiiei*s was eenigszins vreemd want spoedig vlogen den dien aren van den heiligen Hermandad de ko gels om de ooren. Dezen, op tegen weer bedacht, trokken hun revolvers en vuurden terug. Personen werden bij dit vuurgevecht niet getroffen, doch een paard moest het met den dood bekoopen. Dat het geschiet niet onopgemerkt was gebleven, behoeft niet vermeld. Het hplve dorp, gewapend met zeisen en hooivorken, kwam er op af. De zigeuners zagen nu spoedig het nutte- loozc van verderen tegenstand in en lieten zich een inspectie welgevallen. Mr«arde vuurwapenen, die men In beslag wou nemen, waren nergens te vinden. Het is niet onwaarschijn lijk. dat een lid van de bende er zich mee uit de voeten gemaakt heeft. Een nader onderzoek wordt inge steld Letteren en Kunst ZANGWEDSTRIJD. De Kon. Nat. Zangschool te 's-Gra- venhage heeft hei plan opgevat een nationalen zangwedstrijd te organi- seeren voor mannen-quartetten in 2 afdeelingen en voor dubbel gemengde quartetten, te houden op 20 en 23 Mei a s. Sport en Wedstrijden VOETBAL. H. F. C.—H. B. S., 1—2. De Haarlemmers hebbein vrij goed gespeeld en hebben, zoo geen over winning, dan toch wel een gelijk spel verdiend. Op 't nippertje af verloren de blauw-witten, maar of je nu miet 110 of 12 verliest, de zoo begeerde (en hoog noodige 1) 2 puntjes zijn naar de maanals is de Residentie in gewone omstandigheden bezwaar lijk met onze nacht-zonne te vergelij ken I Zoo verloren de H. F. C.'ers met den schralen troost, een beter lot ver diend te hebben 1 De Houdt-braaf-standers mogen van geluk spreken Ze zijn met een nogal zwak elftal naar de nu bloem- looze bloemenstad getrokken, te we ten G. Taylor, E. E. Th. v. Blomme8tetn, E. van Leyden, A. T. Lens, G. F. de Bruyn Kops, V. Gonsalves, L. Polderman, G. Bouman, A. van Renterghem, „Llllyboy" en A. Masthoff. Hiertegenover plaatsten onze etad- genooten: Schippers, Beynes, Schalkwijk', Van Hoorn, Ter Spill, Kater, Seignette, Van Gogh, M. Francken, Ten Gate en „De Beer". Een „naar omstandigheden" dus nogal sterke combinatie, ook al be treuren we nog steeds het gemis van W. van Waveren, van Van der Wou- de, van Ferry van der Virme en an dere sterren uit H. F. C.-gloriedagen. Enfin, „men moet roeien met de riemen die men heeft" zei een veer man, die z'n bootje over 't water deed kruipen met spanen van plankjes en hengelstokken gefabriceerd En de Spanjaardslaan-bewoners heb ben dit goede beginsel toegepast 1 Ze hebben alle krachten ingespannen 1 en meer is niet te eischen. In de al lereerste plaats mogen we wel een pluim steken op den hoed of pet van Schippers. Dat wordt of is toch maar een kranig doelverdedigertje I Wel een beetje zenuwachtig in zijn optre den, maar anders keurig werken. We del ijk gemaakt: dit li geqtf „Bümbug" (zoo noerrit de Amerikaan grool- sprekerij). Was dus heusch niet aan Schippers te wijten, dat H. E. G. het onderspit moest delven I Aan wie(n) dan wel Een moeilijke vraag, want niet al leen de backs, de half-backs, inaar pok de voorwaarts hielden zich Over 't algemeen genomen goed. We zullen het verliezen dug aan tegenwerking van die geluksgodin Fortune toeschrij ven. Die goede vorm van 't II. F, C.- elftai was al dadelijk bij den aanvang te zien. Wol was het eerste oogen blikje voor de zwarte Hagenaars, maar de blauw-witte verdediging doorstond die aan-de-land-voelerij uit stekend. Eenige mooie en gevaarlijke „pil len" om doel werden met wiskunstige zekerheid teruggekeid, dat 't een lusi was om te zien. De residentie-men- schen bleken anders voor doel zeer ge vaarlijk te zijn. Het opbreugen van den bal door den center-voor was in een woord prachtig, de afwezige Mul ler zou 't zijn plaatsvervanger heel moeilijk verbeterd hebben. Nadat de Haarlemmers zich uit de eerste stevige omarming hadden los gemaakt, ging de blauw-witte „voor" ook aan den arbeid. Seignette stoof meermalen langs 't lijntje met een haastigen spoed die ook goed was.Dan kreeg Mannus den bal en was 't spel klaar. Klaar... dat wil zeggen, we kre gen een mooien aanval op 't Haagsche fort, want v. Blommestein en Van Leyden zijn als backs heusch geen lie ve jongens, die zoo maai' om den tuin to leiden zijn. Vooral v. Blommestein was alom tegenwoordig en onderbrak menige gevaarlijke stormloop van de gastheeren. Dan was ook Taylor pre sent en in uitstekende conditie. Wa ren de onzen de backs gepasseerd en werd een kansje op doel gewaagd, dan nog was hij de reddende engel. Voor Schippers deed hij vast niet on- derl Bij twee van zulke goede keepers is "t niet te verwonderen dat slechts wei nig goals gemaakt werden. 3 in de 90 minuten is net elk half uur één. 't Duurde dan ook een half uur eer H .B. S. de leiding nam. Eerst was 'i een geregeld heen en weer getrap ge weest, wat duidelijk bewees, dat de clubs aan elkaar gewaagd waren maar eindelijk wist Bouman den bal zoo goed voor den voet te krijgen en zoo gevaarlijk in te zetten, dat Schippers niet moest varen maar vis- *chen. Dit was het eene en eenige doelpunt dat voor de rust gemaakt werd. Na de"1 doelverwisseling werden de puntjes br-oederlijk gedeeld elk één. H. B. S. was 't inhaligst en nam (door den voet van Masthoff) 't eer ste. N^i op dat oogenblik kwam 't haar toe, want toen waren de Hagenaars ook even iets sterker. 't Was dus 20 voor H. B. S. H. F. C. zag in, dat dit verkeerd gingl Met nog meer moed en vooral met nog meer energie werd aange pakt. Nu waren de bordjes zoo ver hangen, dat H.- F. C. over 't algemeen genomen iets sterker werd. Het eerste tegenpuntje was spoedig gemaakt, dank zij ten Cate.Bij 't komen van deze eersteling juichte het publiek en hiel den de aanmoedigingen voor H. F. C maar niet op. Helaas de Haarlemmers konden niet aan 't vrijwel algemeen verlangen voldoen. Al spanden ze nog zoo alle krachten In, het bleef bij dit eene puntje. Mannes werkte weer als de kleine reus, helaas, die Blomme stein trad herhaaldelijk als spelbre ker op, en dan als er nog een goed schot gewaagd werd, was Taylor al tijd present. 't Was echt jammerl Waarom was H. F. C. dat verdiende gelijkmakende puntje nu niet gegund? Ook de H. F. C.-verdediging zondig de niet meer, maar liet het bij die twee. Het laatste gedeelte van den wed strijd was echt spannend. De Haar lemmers waren sterker en alleen dooi braaf stand te houden en zich op 't verdedigen te bepalen, wist H. B. S. de leiding te behouden en zoodoende te winnen. H. F. C. verloor dus met 1—2. Nog eens: een gelijk spel wa9 ver diend. D. F. C.—HAARLEM, 3—0. Weer verloren 1 Weer heeft de verdediging der roodgebroekten uit stekend gespeeld, weer heeft de voor hoede hard gewerkt, goed samenge speeld ook vaak, kansen gehad bij de vleet, misschien nog meer dan D. F. C. maar ween* ontbrak „the fi nishing touch" als altijd. Was er maar één schutter, één men recht had „hem zwart aan te kijken", had kunnen laten passee- ran 1 heeft weggewerkt en onschg* Op een glad kleiveld, waaromheen een talrijk publiek, verschijnen de elftallen om 2 uur. 't Zijn D. F. C. Beeuwkes, A. Kleyn, C. Kleyn, Kooyman, Lotsy (capt.), H. Koopman, Van Hattern, P. Koopman, Sunder- man, F. Koopman, Spaan. Haarlem: Blankevoort, v. d. Mey, De Wolff, Verwey, Leslie M-Lller, Haak, Healey, Veen, De Koek (capt.), Jacobi, *Uterm ark. De Dordtenaars, met één Invaller voor Jacques Bouvy, gaan met een vaartje af, en Haarlem wordt even teruggedrongen. Het samenspel der home-voorhoede la echter niet veel zaaks, zoodat die pressie maar een paar minuten duurt. Haarlem komt in actie, Blankevoort rent langs 't lijntje, en zet mooi voor, Beeuwkes moet daarna eenige keeren optreden. Maar 't is geen moeilijk werk voor den Ned. Elftal-doelman t «en schot van De Wolff In zijn handen, een rol- lenje Vaa* v. Mey, èen paar te scherpe voorzetten van rechtsEn in het veld Is Haarlem toch beter dan D. F, 0., de Dordtsche voorhoede wordt voortdurend In bedwang ge houden, Healey, Haak en Veen voe den u'itst'ekend bovendien 't wil niet. Geen enkel goed schot lost de voorhoede, ondanks het werkelijk uit stekende spel van Blankevoort, die voorzetten geeft, zooals Haak het in zijn voorhoede-tijd nooit heeft ge daan 't Helpt alles niets. D. F. C. breekt een keer gevaarlijk door, en slechts door snel optreden van Uter- mark loopt het goed af. Even daarna daalt een boogschot Boven Jules' hoofd op de lat neer, en springt terug in 't veld. Gevaarlijk oogenblik 1 Maar De Koek werkt weg, Blanke voort rent alleen naar den overkant en zet een pil voor, die op de rechter wang „out" gaat, zonder aangeraakt te zijn. 't Loopt al aardig naar rust. Aangezien de Dordtsche voorhoede tamelijk forsch optreedt, wisselen v. d. Mey en Sim Veen van plaats. Di rect heeft Veen een prachtkans om te scoren. Direct hierna Is 't rusten stand 0—0, met Haarlem tot dusver beslist de meerdere. Tijdens de rust wordt besloten om Veen en v. d. Mey wreer op hunne oor spronkelijke plaatsen" te laten spelen. Na een korte rust begint- Haarlem wear met moed. Eerst is het spel ver deeld, dan breekt D. F. G. door. Een schot Jules stopt, glijdt op de klei uit als hij wil wegwerken, en een toegeloopen D. F. C.'er scoort van een meter afstand (10), waardoor D. F. C. een onverdiende leiding heeft. De Haarlemmers zijn even ont moedigd geen wonder, nu dat het loon voor hun harde werken en ster ke r-ziin is en de verdediging zit er niet meer zoo op. Lotsy, de D. F. C.- captaln, krijgt den hal op ftiuiken af stand vrij, een kanjer en Jules Is voor de tweede maal gepasseerd (2-0). De match Is verloren voor Haar lem, hoewel er nu weer goed gewerkt wordt, 't Derde punt laat zich niet lang meer wachten. Een voorzet van links zet Koopman vlak voor doei in (0-3). In deze periode zijn de Dordtenaren beslist sterker, voor 't eerst in den wedstrijd. Lang duurt hun overwicht nietgedurende het laatste kwartier is de Dordtsche verdediging nauwe lijks bij machte om de Haarlemsche voorhoede te >ouden, en die krijgt ettelijke kansjes om te scoren. Ben sGhot van De Wolff vliegt via den paal tegen Beeuwkes' body, Patrick Miller krijgt vier mooie kansen één gaat over, één naast, één recht op Beeuwkes af, de vierde houdt Beeuw kes vallend. En zoo komt time met een 30 voor D. F. C., dat een beslist minder spel dan Haarlem speelde, dikwijls knoei de maar voor doel doorzette, en de weinige kansen benutte. Was Jan van den Berg er geweest het ware anders geloopen. 't Is eene moeilijke quaestle bij Haarlem. Maar het is in. i. de eigen schuld van de voorhoede. De Wolff noch zijn twee buurlui zetten door bij de goal meestal heeft de back vrij spel. Bij voorzetten is niemand pre sent, wat voor de buitenspelers ook niet bemoedigend is. Blankevoort, die pas zijn tweeden wedstrijd in de eers'e klasse speelde, was gisteren beslist de beste van de voorhoede. Hij is snel en zet bijzon der zuiver voor, zoodat Kooyman weinig tegen hem kon inbrengen. Blijf zoo werken. Blankevoort 1 't is noodig in de voorhoede. Van de overige spelers de gehe verdediging goed, met Healey als de beste, zijn spel was Zondag weer eenig. D. F. C. speelde niet al te fair, waarvan we de backs moeten uitzon deren. De rechtsbinnen P. Koopman was echter bepaald oneerlijk in zijn optreden., haken was schering en in slag, ook bij de anderen soms. Ook Jacobi liet zich niet onbetuigd. Meer dere Haarlem-spelers liepen echter kwetsuren op. Scheidsrechter Grootboff onze hul de voor zijn heslist en correct optre den HAARLEMSCHE VOETBALBOND. HAARLEM III—H. F. C. III. 61. Voor de eerste klasse competitie speelden deze elftallen Zondag aan den Schoterweg. Spoedig scoort een der Haarlem-backs in eigen doel, daarna worden de rooden echter veel sterker, om ten slotte met 61 te win nen. H. F. C. speelde met tien man. NED. VOETBALBOND. R'eserve Eerste Klasse. HAARLEM II—H. F. C. II, 2—2. Deze plaatselijke match werd Zon dag op het Haarlem-veld gespeeld. De elftallen waren Haarlem II Van Eek, Lijnkamp, v. a. Lee, Sernó, Bouwmeester, Jacobi Sr., Veen Sr., Wilhelm, Muller, Bijleveld, Haak Jr. H. F. C. n Tideman, Rusman, v. Eegheri, Van Exter. v. d. Loeff, Hengevela, Vonck, Gordon", Wijnands, Oosterhoff, Van Lennep. Nadat Haarlem II door Muller de leiding had genomen, bleef ze sterker, en voor rust had Bijleveld den stand 0p 2—0 gebracht. Na rust was het spel eerst verdeeld, maar ten slotte wisten Wijnands en Tideman voor H. F. C. te scoren, zoodat de wed- stri'd in een gelijk spel eindigde. Tweede Klasse: Te Haarlem E. D. O.R. A. P., 1-1. Rechtszaken DE ZEISTER MOORDZAAK. Het Gerechtshof te Amsterdam deed ten aanhoore van een talrijk publiek, uitspraak ln do zaak van den te Zeist op Zaterdag 16 November 1907 ge- pleegden moord op den Jeugdigen kan- toorlooper Hendrik Drost. Dd. 7 Juni veroordeelde de Recht bank te Utrecht de beklaagden als volgt: lo. Hendrik van Vaalen, 31 jaar, bierhuishouder, wegens moord, tot 12 jaren gevangenisstraf; 2e. Teunis van Ee, 28 laar, zonder beroep, wegens moord, tot 20 ja ai- ge vangenisstraf; 8o. Hendrikus Kors, 30 Jaar, melk- slijter, wegens medeplichtigheid aan diefstal, voorafgegaan door geweld, tot 6 jaren gevangenisstraf. 4o. Johannes Overhorst, 86 jaar, loopknecht., wegens medeplichtigheid aan diefstal, voorafgegaan door ge weld, en heling, tot 8 jaren gevange nisstraf, „voor allen met aftrek der preven tieve hechtenis. Het vonnis der Utreclitsche Recht bank werd wegens een vormgebrek vernietigd. Opnieuw rechtdoende, verklaarde het Hof Van Vaalen en Van Ee schul dig aan moord en veroordeelde Van Vaalen tot 20 jaren en Van Ee tot le venslange gevangenisstraf. Kors werd schuldig verklaard aan heling on ver oordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Overhorst werd schuldig verklaard aan medeplichtigheid van diefstal door twee vereenigde personen, door het opzettelijk verschaffen van inlich tingen tot het plegen van het feit, en aan heling en veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Van de straffen, aan Kors en Over horst opgelegd werd 8 maanden pre ventieve hechtenis afgetrokken. Het Hof overwoog in zijn uitvoerig arrest, dat het terugkomen van Van Vaalen op zijn bekentenis voor den rechter-commissaris niet op aanneme lijke gronden is geschied en ln strijd is met de ten processe gebleken om standigheden. O.a. laat het niet dur ven volvoeren om tien uur van de daad en het drinken van couragewater zich kwalijk rijmen niet het voorne men om Drost op listige wijze te be- rooven. Het Hof verwerpt ook de beide stel lingen van den verdediger van Van Vaalen, nl. lo. dat deze verkeerde in een hysterischen droomtoestand, zoo dat het ten laste gelegde hem niet kon worden toegerekend wegens ziekelijke stoornis zijner verstandelijke vermo gens; 2o. dat hij tijdens zijn bekente nis voor den rechter-commissari6 ver keerde in hysterisch delire. Het Hof kan zich daarom niet met deze beide stellingen vereenigen, omdat niet ge bleken is van een hysterischen droom toestand tijdens het plegen der daad en dat het niet aannemelijk ia dat de ze zich later heeft geopenbaard, ter wijl, zoo dit werkelijk liet geval was, die toestand op 25 November 1907. nog niet aanwezig was. Ook het bestaan hebben van hysterisch delire rust niet op aannemelijke gronden. De opga ven van beklaagde Van Vaalen loo- pen toch over een reeks van feiten, die alle bleken ln overeenstemming met andere opgaven te zijn. Waar dus in alle opzichten beklaagdes herinne ringsvermogen Intact is gebleven en van phantasie, verdraaierij en op- schroeverij in zijn verklaringen niets is gebleken, vereenigt het Hof zich met de conclusie van dr. Snijders, dat het bestaan van een hysterisch delire niet aannemelijk is. Het Hof bespreekt daarna het ver weer van den verdediger van den 2en beklaagde dat Wolleswinckel, aan wie Van Ee bekende, een ter slechter naam en faam bekend staand persoon is, zoodat zijn verklaring geen ge wicht in de schaal mag leggen. Te dien aanzien overweegt het Hof, dat een dergelijke bekentenis ln den re gel niet pleegt te worden afgelegd aan een fatsoenlijk man en dat Wolles winckel reeds op 22 November een rae- dedeeling deed ten opzichte yan het rijwiel van Drost, dat op 23 November werkelijk in het bosch ls gevonden. Deze mededeeling zou hij niet gedaan kunnen hebben, wanneer Van Ee wer kelijk niet tegenover hem had be kend. Door de aanwijzingen, voortvloei ende ook uit het rapport des deskun digen, die de lijkschouwing hebben verricht, en wier verklaringen het Hof overneemt en tot de zijne maakt, oor deelt het Hof wettig en overtuigend bewezen, dat Van Vaalen en Van Ee opzettelijk en met voorbedachten rade en tevens na gemeen en kalm overleg om Hendrik Drost van het leven te berooven, dezen hebben aangegrepen, op den grond geworpen, bij de keel ge grepen en chloroform toegediend, waarna zij hebben weggenomen 1250 aan bankpapier en zilver. Het bewe zen verklaarde wordt door het Hof ge- qualificeerd als moord. Ten aanzien van Kors wordt over wogen dat hij zich alleen schuldig maakte aan heling: het opzettelijk een bankbiljet van f 800 ten geschen ke aannemen, wetende dat het van diefstal afkomstig was. Van het meer ten laste gelegde werd hij vrijgespro ken. Van Overhorst werd als wettig en overtuigend bewezen aangenomen, dat hij opzettelijk Inlichtingen heeft ver schaft wanneer Drost het geld bij zich zou hebben en beroofd zou kun nen worden en ook dat hij f 100 ten geschenke heeft aangenomen. Gemengd Nieuws Mijnramp bil Hamm. Hoe duidelijk het ook reeds ware, dat de driehonderd arbeiders, die zich in de mijn Radboud bevonden, on herroepelijk verloren waren, men bleef, zij het dan ook zonder veel grond, nog altijd eenige hoop op red ding koesier en. De dg richten vain thans maken aan alle verwachting een elindie. Om het gevaar, dat be staat voor nieuwe ontploffingen, daa£ nog immer locu'le branden in de mijn voortwoeden, heeft men die schachten afgedamd, en is de mijn ais graf ge sloten. Daar cl'e waterleiding door die ontploffing defect is geraakt, washed onmogelijk, geheel de mijn onder wa ter te zei ten, zoodat het eenige middel om aaai bet vuur een einde te makeii, verstikking was. Hoe sterk men indertijd ook afge geven moge hebben op den slechten" veiligheidsdienst in de Fransohe mij nen, liet Duitscho systeem, cxm én- ga ngi ge schachten te graven, maakt den best uitgeruston veiligheids dienst overbodig. In Courriêres was het aan een aantal arbeiders moge lijk te vluchten door de vele zijgan gen, die waren aangebracht, hier zijd de slachtoffers in de drie schachteii' door het vuur en de plaatselijke in-' stortingen formeel opgesloten, „wie in einer Mausefalle", zegt de „Lokaj Anzeiger". Man heeft nog eens getracht in de mijn binnen te dringen, het resul taat was, diat men dertig lijken naar boven kon brengen, maai* nieuwe kleinere ontploffingen verhinderden 't aangevangen werk voort rie zetten.: Toch denkt men er over met hef ber gen der lijken nogmaals te beginnert', daar men vermoedt, dat het vuur veo'stikt zal zijn. Een der geredden geeft het vol gend verhaal van de toedracht der ramp. In de derde schacht arbeidend', vernam ik tegen vier uur des mor gens een vreeselijke slag, eenvuri ge damp woed mij in het gezicht, ter wijl ik rondom een hevig kraken ear' instorten hoorde. De mijnlamp tvordt mij uit de hand geslagenmet eed gezel ga ik tastend langs de pijp doy waterleiding voort. Iets verder indé derde schacht vonden wij de eerste gewonden. Zoo spoedig mógelijk brachten wij eenige van hen in de mand; en bereikten, terwijl overal id) de mijn nog ontploffingen plaat* hadden, liet daglicht. Dag en nacht staan de familiebe trekkingen dOr arbeiders, die ln de mijn werkzaam waren, bij de Ingan gen der schachten. Hot spreekt van* zelf, dat zij zich niet met het oordeel der mijnbouwpolitie, die bevel gaf, de Ingangen dicht te metselen, konden „Waarom hebt gij onze mannen in** _iSloten Laat onze mannen los ]'s riepen de vrouwen dreigend tot da pojltie. Heeds I® men met een geldinzame ling bezig, om ln den nood detr talrij ke families, die door de ramp zonder, middelen van bestaan zijn geraakt, te voorzien. De stad Berlijn beeft aan hqt. hulp comité, dat zich te Hamm heefi ge vormd, 10,000 mark toegezegd. Do prins-regent van Beieren, die te vend aan den Bederschen gezant te Ber lijn die opdracht gaf, aan de mijnwer kers te Hamm zijn deelneming in huib lijden mede te deelen, gaf 3000 mark,: Talrijke instellingen Le Triest en ta Keulen, alsmede veLe particulieren, schreven op de lijsten in. In opdracht van den Keizer is Vrij dag prins Eitel Friedrich naar de plaats des onheils vertrokken. Het was reeds lang donker, toen de prins te Hamm aankwam. Na een korte begroeting door da stedelijke overheid aan het station, ging de prins en zijn gevolg in een, automobiel naar de mijn. In weerwil' van dan stortregen, die neerviel, toen hij door de straten van Hamm reed, werd hij warm toegejuicht. Bij den ingang der mijn gekomen, riepen de arbeiders, die op de plaats tegenwoordig waren, „Arbeidersver zekering I Meer veiligheadsbepalin- gen 1" Nadat de prins door minister Del- bruck overal was rondgeleid, ontving hij op hot technisch bureau der mijn- directio een deputatie der arbeiders. Zij. verklaarden hem, dat een wet, die van staatswege 't mijnwezen nauwkeuriger controleert, moet wor den Ingediend, rijksopzichters be noemd en betere bepalingen voor de' veiligheid der arbeiders dienen geno men te worden. De prins beloofde, aan zijn: vader! deze eischen te zullen voorleggen, enl stelde zich persoonlijk van de toe standen der arbeiders op de hoogte. Terwijl de prins zich in het bu reau bevond, ontstond een volksop loop. Er werd geroepen „Doe db schachten openweg met de zwarte vlaggen 1" Het volk was van meening, dat er zich nog levenden ln de mijn bevon den. Toen d© prins vertrok, had de poli tie alle moeite, om het volk te be dwingen. Toen de prins uit het gezicht wa9, hield de mijnwerker Pilgrim een toe spraak tot de menigte, waarin hij verslag gaf van zijn onderhoud met den prins. Hierbij stelde hij op den. voorgrond, dat de eer niet moest worden onderschat, die hun allen te beurt was gevaline, want dat er men- schen bestaan, die geen prinsen zijn en die de wen schen der arbeiders niet aanhooren. „Gij' allen weet, wlen ik bedoel", voegde hij er aan toe. Toen verzocht hij den mijnwerkers kalm uit elkaar te gaan, aan welk verzoek onmiddel lijk werd voldaan- De prins begaf zich daarna me/fc zijn automobiel naar het Katholieke gasthuis, waar hij zich vriendelijk met da verpleegden onderhield. Gedu rende zijn tegenwoordigheid stierf een der gewonden. Van hieruit ging het naar het gemeenteziekenhuis, waai* de prins eveneens eenigen tijd vertoefde. Prins Eitel Friedrich bleef den nacht te Hamm. Vreesalijke tooneelem speelden rich Vrijdag bij de mijn af. Schreiende vrouwein, handenwringend en met loshangend haar, trachtten rich in de schacht te storten om haar mannen te bereiken. „Wij willen met onze mannen sterven, wij willen met hen begraven worden", gilden zij. De po- litie-ambtenaren uit Dortmund die de wacht bij de schacht hadden, had. den de grootste moeite, de ongel uk kb ge, wanhopige measchen to verwijde»- rem

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6