NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Ja&ïgang. No. 7794 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 19 NOVEMBER 1908 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB WAANDBNl Voor Haarlem 1,1,I l l 1.28 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H „de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Vennootschap Losrens Coster, Dlresteg? h 0. PEER5BOOM. ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haariem van 1—5 regels ft—, elke regel meer/0.SÖ Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod,, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Redact!© eia Administraties Groote Soatstraat 55. tercommunaal Telefoonnummer der Redactie 60ö ec der Administratie 724 Drukkerijs Znider Buitenspaarne 6. Teiefoonnammer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames ^gn UuifeiS het Arrondissement Haarlem ün dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 20 NOVEMBER. Schouwburg: Wiener Operette: Die Dollar Prinzessin, 8 uur. Baitenlandsch Overzicht Het accoorflje ran Keizer Wilhelm Gisteren schreven we al Keizer Wilhelm heeft het met zijn bestrijders of wellicht juister gezegd met de bestrijders van zijn persoonlijke staatkunde op een accoordje willen gooien. Nu is 't alleen nog maar de vraag, of.... die bestrijders met dit accoordjs genoegen nemen 1 Nu meenen we nog van ganseher harte wat we gisteren •schreven zonder zich zelf te verloo chenen kunnen de bestrijders dit niet doen Het accoordje, door Wilhelm voor gesteld, is „om zonder zich te storen aan de door hem als ongerechtvaar digd geoordeelde: overdrijvingen der openbare kritiek, zijn voornaamste taak te blijven zien in het verzekeren van de standvastigheid der Duitsche Rijkspolitiek met inachtneming der grondwettige verantwoordelijkheids- Voorschriften." Dat is al een verklaring, zoo rek baar a-ls elastiek. Nog minder waarde krijgt ze. wanneer men de omstandig heden weet, waaronder ze is afge legd. Deze worden aldus verhaald Tegen elf uur kwam de rijkskanse lier die er bleek, vermoeid en be zorgd -uit/zag In het paleis van den keizer aan. Hij las den keizer een zorgvuldig opgesteld verslag voor van wat er in den Rijksdagen den Bonds raad was voorgevallen, benevens van de uitlatingen der pers en van het volk. Hij stelós eerbiedig, doch na drukkelijk voor, dat do keizer verze keringen en, in11ii»i hot mogelijk was, waarborgen zou geven voor de toe komst, dat hij zich niet meer zou uit spreken over de politiek van het rijk. zonder daarover van te voren den kanselier en de ministers geraad pleegd te hebben. De keizer luisterde zeer ernstig, maar maakte den kanselier opmerk zaam op diens redevoering in den F. iksdag, waarin hij gesproken had van de overdrijving, waaraan men zich had schuldig gemaakt. Hij voeg de er nog bij. dat hij zeer correct ge handeld ha 1 door het stuk aan den R' kskanselier ter beoordeeling te ge ven. Daarom kon hij zich niet begrij pen, hoe het volk zoo tegen hem te keer ging, daar toch de schuld bij an deren log. Niettemin was hij van goe den wille, om alles te doen, wat de opgewonden publieke opinie kon mststelleai. Hij voegde er nog bij, dat iiij de publicatie van een artkiel in de officieele „Reichsanzeiger" wilde bekrachtigen, waarin hij er volmaakt mee instemde, dat de keizerlijke re geering geleid moest worden door constitutioueele beginselen, wat in de toekomst meer dan ooit betracht zou worden. Tegen een en kwam de rijks kanselier uit liet paleis terug, en zag er nog even bleek en bezorgd uit als toen bi' er in ging. o drie uur verscheen de keizer in z"n auto. Hij zag er eveneens somber uit....... Zoo is het verhaal Allereerst is opmerkelijk, dat Von Bülow met een bezorgd gezicht naar den keizer ging ener met hetzelf de bedr-vcf k- gezicht vandaan kwam! Ge- i wonder, want de verzekeringen van den keizer zijn al bijzonder on belangrijk Wat moet de somberheid van den keizer beteekenen Och, we merk ten dit reeds vroeger op, Wilhelm voelt zich door het gebeurde zeer mis kend, liij begrijpt niet hoe men zoo tegen hem kan toornen, on roept uit wathebik nu toch gedaan? [k heb het artikel van de „Daily Te legraph" toch eerst aan anderen la ten lozen, dus ik heb geen schuld aan 't gebeurde Maar als het volk denkt, dat ik een beetje schuld heb en ik de lui een plei- zier kan doen met de bedoelde ver klaring in de „Reichsanzeiger", och dan wil ik dat wel doen Zoo ia de gedachtengang van Wil helm Hij gevoelt zich miskend en begrijpt niet, wat hij misdaan heeft. Toch beeft Von Bülow een zorgvuldig opgesteld verslag voorgelezen. Zou dit verslag misschien a 1 te zorgvul dig opgesteld zijn Neen, Wilhelm, de storm gaat niet In de eerste plaats over do wijze van publ'iceering. Niet dat de geschreven mededeeling Voor de „Daily Telegraph" bestemd en aan Von Bülow eezonderx. oruzelo." zen werden goedgekeurd maar dat de keizer in een kring van Engel- sche gasten, bij wijze van tafelkout, de geheime en geheimste bijzonder- heden der Duitsche staatkunde bloot legde, is de oorzaak van alle kwaad. Da.t de keizer daarbij „zijn eigen op. treden" in verschillende omstandig heden op den voorgrond deed komen en zich daarbij voorstelde als „in te genspraak te zijn met de meerder- beid van het Duitsche volk". Dat de keizer zich beroemde op daden, die in striid zijn met het juist opgevat be grip van neutraliteitdat hij van de kennis, die hem als neutraal vorst ten dienste stond, gebruik maakte om een oorlogvoerende mogendheid van raad te dienen. Dat de keizer zich er op beroemde de vertrouwelijke voo: stellen door andere regeeringen aan de Duitsche gedaan,, te hebben over gebriefd aan Engeland. Ziet, Wilhelm, daar gaat het over, en dat Is door uw toezegging niet. ongedaan gemaakt. Niet wat het verleden, maar óók niet wat de toe komst betreft I Gelukkig zijn vole Duitsche bladert het volkomen met ons eens. Enkele conservatieve en kei zer-1 leven de bla den vindien de mededeeling van Wil helm voldoende, maar de andere en dus overgroots meerderheid roepenwe zijn niet tevreden, we moeten waarborgen hebben tegen zoo'n persoonlijke regeeriug van den keizer geen ijdele woorden, maar tastbare en blijvende waar borgen De „Frankf. Ztg." schrijft over de toezegging van den keizer „Men behoeft echter deze uitspraak niet te overschatten, want in hoever re zij gemeend is, en in hoeverre zij gehouden zal worden, dat zal, even als alles in de politiek, van die om standigheden afhangen. Evenius ty- rannus, het succes beslist. Men be hoort haar echter evenmin te onder schatten en niet uit heit oog te verlie zen, dat vreedzame, staatkundige ont wikkeling stap voor stap gaat. Wien deze dag (17 November) niet genoeg heeft gebracht, die moet zich maar- eens afvragen, of hij hetgeen thans een feit is, eenige weken geleden niet voor onmogelijk zou hebben gehou den." Do „Freis. Zeit." meent, dat „de keizer beloofd heeft de terughoudend heid, die in bet belang eener stelsel matige staatkunde en de autoriteit van de Kroon noodig is, in acht te zullen nemen. Dit nu is een zeer be langrijk punt, maar daarmede alleen is hot niet genoog, er moeten ook za kelijke waarborgen verstrekt worden t.eeen het voortduren van de persoon lijke rcgeerir.g. En uit de ambtelijke mededeeling blijkt niet, of ook dit een onderwerp van gesprek heeft uit- gemaakt. In allen gevalle moet de kanselier nu ook de rest van zijn taak afdoen en zorgen voor do veranderin gen ui de wetgeving en de regeering, die noodig zijn voor de doorvoering van het constitutioneel beginsel." „En de keizer beeft zich aldus uit zich het „Berl. Tagebl." tot op zekere hoogte geschikt naar de poli tieke noodzakelijkheden van den hui- digen toestand, Maar uit den vorm, dien hij gekozen heeft, blijkt, dat hij slechts met grooten tegenzin zich heeft gebukt voor die politieke nood- zakeliikheid en hij In niets is afgewe ken van zijn principieel standpunt. En niet alleen de vorm, ook de in houd van de verklaring is weinig be vredigend. Want de belofte, dat er standvastigheid in de staatkunde van het rijk zal worden betracht, is lang niet voldoende om de buitengewone, ontevredenheid, die in Duitschlanü heerscht, weg te nemen. Het moet nu eindelijk eens ernst worden met de kiesrechthervorming in Pruisen en er moeten constitutioneele waarborgen worden gegeven, zonder welke alle beloften voor een betere toekomst van nul en geener waarde zijn." De „Voss. Ztg." schrijft: „Maar woorden van gisteren zijn geen waar borg voor morgen." Het scherpst is de „Vörwarts" „In Duitschland gaat het met een politieke crisis eigenaardig toe. Ze begint met een schandaal, brengt he vige beroering in de gemoederen, en eindigt mei een verkeerd vergelijk. Men legt een lap op het oude kleed en dit blijft. Prins Von Bülow heeft eerst den Rijksdag overwonnen en toen den keizer verslagen. Maar de overwinning is niet beslissend. Het absolutisme zoekt na een nederlaag de verloren macht weer te herwin nen." Man ziet de para Is nog allesbehal ve tevreden. We verwachten dan ook, dat er in den Rijksdag nog een „hartig" woord je gesproken zal worden 1 Teekenend is de algemeens ont stemming tegenover den keizer. Zoo vindt het gerucht geloof, dat het de schuld van den keizer is, dat zijn ad- iudant annaraaJ Haesolér cestorvan is. Men vertelt, dat de keizer met hem getwist heeft, waarbij Haeseler zich zóó opwond, dat hij aan zijn hartkwaal bezweek. Andere verhalen spreken van zelfmoord. Ook wordt het gerucht verspreid, dat op den spoorweg tusschen Haoau en Frankfort een dynamietpatroon is gevonden, juist even voor dat daar de keizerlijke trein moest passee- ren Een aanslag De Crisis in flen Balkan. De conferentieo wee, als we daar op moeten wachten, dan.... Ja, dan is geen tijd te bepalen. Nu doet zich weer een zeer groote moei lijkheid voor. Rusland heeft steun beloofd aan Servië, dat op zijn beurt schadeloos gesteld wil worden door een stukje van Bosnië en Herzegowi- na, dat door Oostenrijk is inge palmd. Dat zou op de conferentie ge regeld kunnen worden. Maarnu laat Oostenrijk aan Rusland weten, dat het wel genoegen wil nemen met het Russische ontwerp voor de confe rentie, als de bespreking over Bosnië en I-Ierzegowina geschrapt wordt... die annexatie moet als een onaantastbaar feit erkend worden I Hoe moest Servië hu geholpen wor den Servië en Montenegro beiden, die hebben laten weten ais men ons geen vergoeding geeft, gaan. we oor logvoeren Servië, dat beweerd wordt met Tur kije een militair verbond te hebben aangegaan Zoo komt Oostenrijk leelijk in de benauwdheid te zitten.... Wat zal van alles 't gevolg zijn Inderdaad, 't zal ons geweldig mee vallen als de Balkan-crisis zonder wapengeweld verloopt I Nu wordt ons weer iets over den naderenden oorlog gemeld. Een tele gram uit Cattaro deelt mee, dat de verbindingen tusschen Cattaro en Montenegro verbroken zijn. De Mon te negrijnen zouden op den berg, die Cattaro beheerscht, zwaar kaliber ka nonnen hebben geplaatst, gericht op Cattaro en de omringende forten. De Oostenrijksche families, die te Cattaro wonen, hebben, naar be richt wordt, de stad verlaten. Zou dit het begin zijn DE TOESTAND IN CHINA'. 't Is wel toevallig, dat de keizer en de keizerin-weduwe zoo kort op elkaar stierven Toevallig Nu doen geruchten de ronde, dat dit niet toevallig, maar opzet is, wat moet beduiden, dat de revolutionaire partij in dit sterven de hand heeft gehad. Vast staat in elk geval, dat nu nog voor een revolutionaire beweging ge vreesd wordt, vandaar dat de troepen om Peking gelegerd zijn, vooral ter bescherming van de vreemde gezant schappen. Er moeten zich echter revolutionai re leiders in Peking bevinden. Ook Sua Ya Sen, de bekende revolution- nair, die zich te Tokio ophield, moot Zondag j.l. van daar vertrokken zijn. zonder dat men echter weet waar heen. Kang Yoe Wai, de bekende hervor mer, moet van New-York zich naar Yokohama hebben begeven, om daar met zijn politieke vrienden den toe stand ie bespreken. Van dezen be hoeft evenwel niet te worden ge vreesd, dat zij onrust in bet land in de hand zouden werken, zij ijveren weer voor een revolutie gelijk die in Turkije. Vreedzaam, maar toch ge biedend en zeker. Zou de ontwaking van 't Hamelsche rijk aanstaande zijn?.... UIT DE FRANSCHE KAMER. Met algemeen© stemmen nam de Kamer een voorstel aan tot dringend verklaring van het door de regeering ingediende wetsontwerp, waarbij de doodstraf wordt afgeschaft en tevens dat om over te gaan tot de artikels- ge wij ze behandeling. ONTPLOFFING IN EEN GASFABRIEK. Gisterenmorgen ontstond in het retortenlokaal der gasfabriek te Rai- cheinbach, in Voigtland, een ontplof fing, waairdoor twee gasarbeiders ge dood, 3 ernstig en 5 licht gewond werden. Grooier onheil werd voorko men door de snel genomen maatre gelen van den directeur der gasfa briek, Selling, die de hoofdkraan on middellijk afsloot. Directeur Selling ea de directeur Fritzsche werden bei den ernstig gewond. UIT PERZIë. den correspondent van de Daily~Mail te Teheran heeft de sjah van Perzië aan de gezanten, van Rus. land en Engeland gezegd, dat hij de Kamer weer bijeen zou roepen als zij hem zijn leven en zijn troon waar borgden. Dit konden de gezanten niet deen. Dan wilde de Sjah de grondwet ook niet !n werking herstellen. Al vast liet hij vervolgens eon van. do voormannen der grondwettelijke par tij gevangen zetten. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van düt num mer vonden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. KLEINE OORZAKEN, GROOTE GEVOLGEN. De historie van den man, die dezen zomer een hond vond, daarvan aan gifte deed bij do politie, op haar aan raden hot dier in bewaring nam en verzorgde weken lang, zijn vondst ad verteerde, aan wien op eon goeden dag hot dier werd ontstolen, waar door het, van hand bot hand gaand'o eindelijk ze-er toevallig door aankoop weer terecht kwam bij <ïen rechtma. tigen eigenaar, waarna d© vinder, doordat men aan 't politiebureau zijn vondst had verzuimd te noteeren o wonderbare samenloop van om standigheden als dief van den hond werd beschouwd on mitsdien geverba liseerddeze historie is reeds in don broed© In ons blad verhaald on der het opschrift: „Ondank is 's We relds loon". De man, die zijn nood bij ons klaagde, ontving de courant, waarin zijn annonce voorkwam, en ging hiermede on met de quitantie, waaruit bleek, dat de annonce door hem geplaatst was. naar 't politiebu reau. Reeds had hij eenige politie agenten opgezocht, die in Juli bij zijn aangifte aanwezig waren, en die dan ook verklaarden, dat de aangifte in derdaad was geschied. Doch de boe loen moesten het nog uitwijzen en daarin stond niets van deze zaak ver meld.... Gelukkig voor hem, herinnerde hij zich, dat op dien zelfden dag nog iemand anders, wiens zaak werd be handeld, bij do aangifte tegenwoor dig was. Hij gaf van dien persoon een beschrijving en terstond wist mem wie bedoeld werd. Nu begon men ijverig te zoeken bij de rapporten op die zaak betrekking hebbend, en daar bij vond. men zoowaar het rapport van de aangifte van den hond, welk stuk verzuimd was in het register in te boeken. Nu was alles opgelost en bleek 'smans onschuld volkomen. „Vergissen is menschelijk" luidt 't spreekwoord, doch deze betrekkelijk kleine vergissing liad voor den be trokkene ernstige gevolgen met zich kunnen slepen, en dat alles voor z'n goeddoen.... Of de man nog eons een hond in be waring zal nemen meenen we gerust te mogen, betwijfelen. Straf verzwaard. D. Th. Dolhemade te Leiden, die wegens diefstal van 47 hoenders, te Haarlemmermeer, door d© Arr. Recht, bank alhier was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, is thams door het Gerechtshof te Amsterdam n hooger beroep te dier zake veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Militaire Zaken. Hedenmorgen rukten het 3e en 4e ba taljon benevens de wielrijders van hot 10e reg. infanterie uit. tot het houden eerer manoeuvre in de rich ting van Heemstede onder leiding an den kapitein ELhorst. Als partijcommandajiten waren in gedeeld de kapitein Van. der Pant en de eerste-luitenant adjudant Web er, terwijl als scheidsrechter optraden de kapiteins Van Wag tend on k en Van Meurs. De muziek deed d«en troep van dsen kapitein Van der Pant uitgeileide en haalde dezen in den namiddag weder af. Bach. Op het eerste Bach concert, dat Dinsdag plaats heeft, zal het orkest van 't Concertgebouw uitvoeren de symphonic No. 9 van Bruckner, Wag ners Siegfried Idyll en de Akademi- sche Festiouverture van Brahms. MeJ. Elena Gerhardt, zangeres uit Berlijn, zingt drie liederen van Hugo Wolf met orkestbegeleiding en dirie van Richard Strauss met piamo- ac c ompagn emen t De Rijkspostspaarbank. Van de directie dezer instelling ont-. vingen wij helden het verslag over 1907, dat zooals altijd met groote zorg in elkander is gezet Wij ontleen en daaraan, dat voor Haarlem het saldo der inlagen en terugbetalingen op 31 Dec. 1906 bedroeg ƒ2,049.471.631/2 m op 31 Dec. 1907 2.070.475.841/2, dat is dus ƒ21.000 meer. In verband daarmee was het aantal boekjes van 26762 op 31 Dec. 1906 «estegen tot 28307 pp 31 Dec. 1907. HET NIEUWE MUSEUM. Men schrijft ons Het zal aan weinigen bekend zijn, dat het Ned. Herv. Weeshuis, nu voor eon groote som van de Nederl. Herv. gemeente gekocht, voor een -40-tal jaren ruim al9 het ware voor niets aan dat kerkgenootschap ten geschenke is gegevon. Zeer uitvoerig en gedocumenteerd kan men a!' daaromtrent lezen in het vierde deel von het werk van Allan. Uit dit over zicht blijkt, dat ons gemeentebestuur destijds zeer vrijgevig was en de ker- keraad zich niet kon vereenigen met het rapport der rechtsgeleerde com missie uit den Raad, waarna deze maar toegaf. In 't kort komt het hier op neer, dat ten gevolge van gerezen geschillen, de gemeente Haariem den 31sten Mei 1862, ten behoeve der Nederl. Herv. Gemeente, afstand d'eed van alle rechten, die zij op hot Gere formeerde Weeshuis had, ook als eigenares van bet gebouw, zoodat dit met de bij behoprende bezittingen ker kelijk eigendom werd. De regenten van het Weeshuis deden hiermede af stand van een jaarlijksch subsidie van ƒ560. De in het gesticht aanwe zige schilderijen werden ter beschik king gesteld van het gemeentebe- stuur, terwijl de oude archieven in het Weeshuis bleven berusten, onder voorwaarde, dat inz-age dier archie ven, wanneer die door of vanwege hot gemeentebestuur mocht worden verlangd, steeds zou worden ver leend. In verband hiermede wei-den drie schilderijen, n.l. één van de B'ray, één van Pieter van Anraadt en één van Verspronck naar het raadhuis overgebracht. Hadden de toenmalige raadsleden eenigen blik !n de toekomst gehad, we gelooven zeker, dat zij niet zóó gemakkelijk afstand hadden gedaan van dit gebouw. CONCERT—GEERTRUIDA VOGEL— V. VLADERACKEN. Er waren gisteravond in De Kroon, bij het concert van mevr. Vogelvan Vladeracken en Willem AndrLessen, weer heel wat minder menschen dan deze muziekuitvoering verdiend had. De conoertgeefster, sopraan-zangeres te Amsterdam, was, zoover ik weet, voor ons Haarlemmers een onbekende. De kennismaking zal voor haar audi torium een aangename zijn geweest, want mevr. Vogel toonde zich begaafd zoowel met een mooi, sympathiek ge luid als met een fijnbeschaafden mu- zikalen smaak. En wie, ondanks de erkeuning van deze benijdenswaardi- eigenschappen, toch in mevr. Vo gels prestatie als geheel geen voile bevrediging vond, zal dit wel hebben toegeschreven aan de keuze der voor gedragen liederen, 't Is ook wel eigen aardig dat de zangeres wier natuur lijke aanleg zoo geheel naar de licht zijde der kunst schijnt uit te gaan, haar programma bij voorkeur uit lie deren van ernstig karakter samen stelt. Een dex-gelijke tegenstrijdigheid vond ik in de vier eigen composities (tekst uit „Des Knaben Wunder- horn") die mevr. Vogel na de pauze voordroeg. Het naïve en laconieke in diegedichtjes moet de componiste toch hebben aangetrokken maar waar om schrijft zij dan daarbij zulke zwaarwichtige muziek? Toch toonde zij in deze composities wel degelijk vorm- en uitdrukkingskracht, en de voordracht deed het hare om ze door het auditorium met belangstelling te doen ontvangen. Onder de overige voordrachten muntten uit Brahms .Schwerterlein", Schumann's „Mond nacht" en R. Strauss' „Wie sollten wir geheim sie halten." Van Willem Andriessen behoef ik niet veel te zeggen. Hij speelde be halve de begeleidingen der liederen in het eerste deel Brahms' „Variatio- onen und Fuga über ein Thema von Handel", in het tweede deel de G.-moll Ballade van Chopin. Zijn spel moet op de toehoorders een grootschen die pen Indruk hebben gemaakt. De Va riaties van Brahms zóó spelen als An driessen dat doet, kunnen alleen pia nisten van heel bijzondere begaving. PHILIP LOOTS. I Js b an ent De IJ avereeniging Haarlem en Om streken vergadert Maandag a. s. ter behandeling van voorstellen van het bestuur tot vaststelling van de werk zaamheden der vereerd ging geduren de den winter 1908-1909. Alle belangstellenden zullen wed- koon zijn., Aanbestedingen. Door het Provinciaal bestuur van' Noord-Holland werd heden aanbe-> steed: I. De voorziening der boorden van het Noordhollandsch kanaal, in drie perceelen in massa. Raming: perceel I 10.000; perceel II 7750; perceel III 6500. Massa der perceelen 24.250. Minste inschrijvers: voor perceel I. J. Goedkoop Jr., te Amsterdam, voor 8496, perceel II: P. Geervliet, te Den Helder, voor 6987, perceel III, Geer vliet voor 5480, en voor de massa Geervliet, voor 20.787. II. 'de levering van palen ten behoe ve van het verbeteren van de hoofden op het Noordcrstrand van Vlieland, behoorend© tot de zeewerken in Noord Holland. Raming 3000. Minste inschrijvers Gebrs. Hulslnga te IJselmonde, voor 2535. III. Het bauwen van een ijzeren drij vend droogdok voor de vissehershaven te IJmuiden, dool uitmakende van de werken voor de uitbreiding van die haven. Raming 85000. Ingekomen waren 9 biljetten. Laag ste inschrijf ster bleek te zijn scheeps werf „De Toekomst" te Nieuwendam, voor 80.400. IV. Het maken van drie dukdalven, een vlot en een drijvend remmings- werk met geleidingspalen, ten behoe ve van een drijvend droogdok in de vissehershaven te IJmuiden, deel uit makende van de werken voor de uit breiding van die haven. Raming 9900 Ingekomen 9 biljetten. Laagste in schrijvers de heeren G. den Abel, Be verwijk en P. de Boer, Santpoort* voor 8675 B i o s c o p e-T heater. Wij verwijzen naar de in dit num mer voorkomende advertentie, waar in wordt medegedeeld, dat het the-a- ter zich ook belast met bet geven van! voorstellingen bij vereenigingen, scholen, particulieren enz., tegen na der overeen te komen conditiën. Uit de Rechtszaal EEN VECHTPARTIJTJE. Op Koninginnedag was er op de Groote Markt feest, dus waren er ook feestvierders. Onder dezen wareu een vijftal jongelieden, verdeeld in twee groepen een complotje van drie en een van twee. Nu wilde 't ongeluk, dat het drietal in de drukte tegen liet tweetal liep, wat het sein was tot een miniatuur-oorlogje. Omdat het drietal begonnen was en 't meest geslagen had, werden deze jongelui voor de rechtbank gebracht Tegen twee jongens werd 14 dagen gevangenisstraf gcöischt en tegen den derde 2 maanden tuchtschool. Deze laatste beklaagde is een jon gen beneden de 18 jaar en viel dua onder de termen der kinderwetten. Zijn moeder werd als getuige ge hoord, uit wier mededeelingen bleek, dat ze nog twaalf kinderen heeft Vroeger paste de Jongen goed op, maar slechte kameraden hebben hein. op het verkeerde pad gebracht. EEN BURENTWIST. Aan de Kleverlaan staat een groep je arbeiderswoningen, 't Ziet er daar onder de boompjes zoo vreedzaam uit maar eens op een middag is er groot ongenoegen geweest. 't Zoontje A. van juffrouw B. dronk aan de pomp van buurman C., wat buurman C. niet wilde hebben en. daarom zoontje A. een standje maak. te. Zoonte A. klaagde aan moeder B. en daarom schold moeder B. buurman C. uit Dit maakte buurman C. weer zóo kwaad, dat hij moeder B. een klap in 't gezicht gaf, wat een bloedenden neus opleverde. Nu stond buurman C. voor de rechtbank terecht. Het O. M. als D. optredende in dit „drama" eischte tegen buurman C. wegens mishandeling 10 gulden, boete of 10 dagen gevangenisstraf, in aanmer. king nemende, dat Juffrouw B. de mishandeling een beetje heeft uiti lokt. uitge- Eiigenaardig was het antwoord van; den beklaagde PresidentHeb je deze juffrouw jslagen Beklaagde Geslagen Welnee 1 Die aardige juffrouw was zoo vrien delijk om mij uit te schelden, welnu, dat vond ik zoo leuk, dat lk haar in d'r lieve gezichtje aaide... (Gelach). HANDEL IS HANDELl Een echt Amsterdarnsch koopman netje was met „handel" in Halfweg. Handel zoo neemt hij z'n nego tie in lompen, vodden en beanen. Op 28 September was hij In Half weg. Voor een woning lag een tafel-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1