HAARLEMS DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws HET TOONEEL Rubriek voor Vragen. Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON De Rootle Pimpernel DINSDAG 24 NOVEMBER 1908 „MENEER SANS GéNE", OPGE VOERD DOOR WILLEM ROIJAARDS ALLEEN. Aan Willem Roijaards. Waarde Willem Begint 't nu al weer Wai scheelt er aan Wat bezielt je toch Zal je dan nooit profiteeren van de harde maar wijze lessen van het leven Hoe kom je er anders toe het publiek hier Zondag te dupeeren door niet te ko men spelen in „Adam in Balling schap" Neen, jongen, dat gaat zoo niet, hoor De manier, waarop je sans-gêne met liet publiek omspringt, heeft je in Indië en hier al onaangenaamheden genoeg bezorgd. De manier, waarop je sans-gêne wijzigingen bracht im het programma van je voordracht-avon den en andere stukken deed geven dar je beloofd hadt, had het vertrou wen van het publiek zoo in je ge schokt, dat 't al merkbaar werd in het bezoek, en je er toe gebracht had in de „N. R. Ct." je excuses te maken en beterschap te beloven. En nu begin je weer, alsof er niets gebeurd was I 't ls niet om je te vleien, maar je weet ook wel, dat als de „Adam in Ballingschap" met Rofj aards wordt geannonceerd, de menschen komen om j o u en niet om een ander te zien ze hebben dan ook het recht je te zien, te meer wanneer ze tijd, moeite en geld er aan ten koste heb ben gelegd, om zelfs uit de omliggen de gemeenten de reis naar Haarlem te ondernemen. Je hadt dan ook de opmerkingen onder het publiek en de beoordeelingen van je gedrag eens moeten hooren 1 Er zijn er bij, die je nooit meer snappen zultdat is nu ül zeker. En waarom was je niet gekomen Wanneer je ziek waart geweest, dan hadden we 't betreurd, maar er 1n berust. Maar dat was het geval nuet. Neen, op dein tijd dat je beloofd hadt te Haarlem te zullen komen, stond je te Rotterdam Multatuli-voordrachten te houden 1 Nog sterker, toen je Vrij dagavond, ja zelfs nog Zaterdag avond hier in de bladen liet advertee- ren, dat je Zondagmiddag met den „Adam'' zoudt komen en do menschen dus uitnoodigde om naar je te komen luisteren, hadt je al een zaal iu Rot terdam gehuurd en adverteerde je in de Rotterdamsch© bladen, dat je daar zoudt komen 1 Zie je, Willem, diat is toch wat al te kras dat is misleiding mei open oogen dat zijn toch geer. intsoenlij- ue manieren. En denk je nu heusch, dat de menschen je nog gelooven zul len, ais je weer eens annonceert, dat je komen zult 't Dupeeren van het publiek en de schouwburg-directie op zóó'n manier moge getuigen van een zekere „artistieke nonchalance", een bewijs van goede manieren ia net niet. En nu, Willem Sans-Gène, nog een goeden raad. In „Madame Sans- Gène" zegt een der personen, dat de liefde en de gunst van het publiek een gevaarlijk bezit zijn, want dat, als je ze eenmaal kwijt bent, je ze niet licht weer terug krijgt. Denk daar eens om, en beter je. t. t. FRANS NETSCHER. Gevonden voorwerpen (aan onder staande adressen te bevragen): Een lorgnet, bij D. v. d. Eijkhof, Smedestraat 29. Een damesparapluie bij M. G. Broek meijer, Kruisstraat 19. Een zwartharig hondje, hij C. Bos, Gen. de Wetstraat 22. Een damesparapluie bij P. C. v. d. Goes, v. d. Hulststraat 7. Een fantasie haarspeld bij J. S. van Andel, Donkere Spaarne 38. Een ring, waaraan drie sleutels aan het politiebureau. Een vrouwenboezelaar bij C. v. An del, Spaarne 34.. Aangifte is gedaan van het vermis sen van een handwagen, welke op het erf van een perceel aan de Bakenes- sergracht stond. sergracht stond en van het verliezen van een houten achterschot van een militaire fouragewagen. PAKKETPOST St. NICOLAAS. Gedurende de a.s. St. Nicolaasda- gen worden de navolgende bepalingen onder de aandacht van het publiek gebracht. Voor de aanbieding van postpakket ten zal het kantoor op 2, 3, 4, 5 en 7 D* cember geopend zijn van 7 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds (spoor- tijd). Op Zondag 6 December van 7 u. 's morgens tot 12.30 namiddag. Gedurende die dagen is liet niet ge oorloofd meer dan één pakket op de zelfde adreskaart te verzenden, en wordt beleefd verzocht voor deugde lijke verpakking zorg te dragen en de adressen onder de krulstouwen en niet daarover te plakken. Het schrijven der adressen op het pakket zelf verdient aanbeveling als ook om een tweede adres in het pak ket te sluiten voor het geval het eerste adres mocht verloren gaan. DE DIRECTEUR. Weten enWerken. De eerste Maandagavond-lezing van de Vereeniging „Weten en Werken" zal plaats hebben op Maandag 14 De cember. Als spreker zal dan optreden de heer P. H. Lamberts Jr. V oordrachtenwedstrijd. Op den Zaterdag te Weesp gehou den voorcLrachtenwedstrijd behaalde onze stadgenoot, de heer J. Heijkoop Jr., een eervolle vermelding. Boeken- en Instrume niten- vedling. Hedenavond zal In heit verkooplo kaal van de makelaar» Sarlet de vel ling plaats hebben van heelkundige instrumenten en van de bibliotheek, behoorende tot de nalatenschap van wfilen den heer G. PZramer, arts te Haarlem. Stenograph!©. Men meldt ons, dat bij het op 18 November door den Neder 1. Stenogra fenhond L Pitman, gehouden examen zijn geslaagdvoor diploma A., de cameeR. J. van Vries land, S. van Vriesland, D. Meier, T. van Hamel, F. J. van Lohuizen, allen te Haarlem, en mej. M. C. Kooyman, te Beverwijk. BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Maandagavond werd in de Kroon een vergadering gehouden van de op 10 November opgerichte afdeeling van bovengenoemden bond. Een 30-tal personen, waaronder en kele dames, waren aanwezig, waaron der de wethouder, de lieer mr. J. H. Thfel. Deze werden welkom geheeten door den heer W. C. Schönstedt (kapitein- adjudant), die als voorzitter van het voorloopig bestuur, de vergadering leidde. Spreker gaf een uiteenzetting van de motieven, die geleid hebben tot op richting dezer afdeoling, terwijl hij ook nog een uiteenzetting gaf van het doel en streven van den bond. (niervoor verwijzen we naar het ver slag der vergadering van 10 Novem ber). Nogmaals legde de heer Schön stedt er den nadruk op, dat hij meent dat er voor deze afdeeling, naast die verschillende andere hier bestaande vereenïgingen, in onze stad zeker een plaats is. De afdeeling zal dit in den loop der tijden zeker schitterend be wijzen. Als voorbeeld haalde spreker het werken der Arnhemsche afdeeling aan. Daar zijn nu vijf speelterreinen, waar de jeugd zoowel jongens als meisjes zich met allerlei spelen kan vermaken en ontwikkelen. Zoo zijn er vele gynmastiek-tuestel- len geplaatst, die veel gebruikt wor den. Ook hebben de schoolwandelin- geai in die stad veel succes. De Haarlemsche afdeeling wil als volgt werken: Eerst heeft men een hoofdbestuur, dat bijgestaan wordt door verschillende commissies. Ie. een commissie voor-terreinen. Deze heeren moeten trachten, om >n de onmiddellijke nabijheid van ae stad goede terreinen te verkrijgen. Natuurlijk zal een beroep gedaan worden op de welwillendheid van den gemeenteraad; 2e. een commissie voor de openlucht spelen. Als de terreinen er zijn, moe ten deze heeren gaan werken, en zor gen, dat de jeugd voornamelijk de kinderen van de minder gegoeden aan het spelen komt. 3e. een commissie voor gymnastiek. Deze moet de beschikking krijgen over zalen om daar gymnastiek-toestellen te plaatsen, en gelegenheid te geven tot oefenen. 4e. een commissie voor roeien. 5e. een commissie voor zwemmen. De commissies kunnen zichzelf uit breiden. Een der leden van elke com missie heeft ais commissaris zitting in het hoofdbestuur. De voorzitter besloot zijn openings rede met een opwekking tot de aan wezigen om krachtig propaganda te maken voor de nieuwe vereeniging, die alleen kan slagen, a.ls er vele le den toetreden en over goede finan ciën beschikt kan worden. Hierna werd overgegaan tot behan deling van de ontworpen statuten en het huishoudelijk reglement. Na eenige besprekingen werden de ze goedgekeurd. De Voorzitter deelde nog mee, dat de afdeeling thans al ongeveer 150 Le den telt. Bij acclamatie werden de leden van het voorloopig bestuur tot definitieve bestuursleden gekozen. De heeren namen deze benoeming aan. Bij de verdere beraadslagingen werd 'gewezen op de speelterreinen, waar voor volgens de sprekers in aanmer king komen het terrein der schoolver- ecniglng in Bloemendaal, het terrein van het Doelen-gebouw, het terrein aan het Geldelooze pad, en het terrein der IJsclub. De heer Thlel merkte op, dat de ge meenteraad onlangs een voorstel heeft verworpen, om een gedeelte van het terrein aan het Geldelooze pad te be stemmen voor speelterrein, omdat deze grond voor hoogen prijs is aan gekocht en dus te duur zou zijn, om het voor speelterrein te bestemmen. Spreker meende, dat wel andere ge schikte terreinen te krijgen zijn, wel licht aan den kant van de Haarlem mermeer. "Het bestuur zal de terreinquaestie onderzoeken. Na een opwekkend woord van den voorzitter werd de vergadering geslo ten. VERGUNNING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 12 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), zooals zij laatstelijk gewij zigd is bij de wet van 1 November 1907 (Staatsblad No. 291), ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. B. F. van Opzecland, echtge- noote van C. de Munnik, om vergun ning, ingevolge art. 1, 2e lid, dier wet, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop tn het perceel aan de Groote Houtstraat No. 125. VERLOF DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), zooals zij laatstelijk gewij zigd is bij de wet van 1 November 1907 (Staatsblad No. 291), ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. Groen, om Verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Kleine Houtstraat no. 2. Geabonueerden hebben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor Deautwoording vatbaar, in te zenden bij de Liedactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooyeel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Wanneer men mondig is, binnen welken tijd is do voogd dan verplicht het ouderlijk erfdeel aan deei meerderjarige af te staan? ANTWOORD. Daar staat geen ter mijn voor. De gewezen minderjarige kan dadelijk rekening en verant woording vorderen en zoodra de re kening is goedgekeurd moet de ge wezen voogd, tegen décharge, alles overgeven wax in zijn bezit is. VRAAG. Tot wien moet ik mij wen den om geplaatst te worden als kolen- trenimer op een groote vrachtboot naar Indië? ANTWOORD: Schriftelijk tot de di recties der stoomvaartlijnen: men plaatst dan uw naam op een lijst en ge hebt kans, opgeroepen te worden zoodra er een plaats open komt. VRAAG. Heeft eene mevrouw het recht, wanneer de dienstbode per on geluk breekt, het van haar huur af te houden Den mevrouw of patroon is toch verantwoordelijk voor zijn personeel ANTWOORD. U hebt een zonderling begrip van verantwoordelijkheid- Ieder is verantwoordelijk voor de schade door zijn nalatigheid of on voorzichtigheid veroorzaakt, dus ook do dienstbode tegenover mevrouw. De hoegrootheid van het bedrag moet echter door partijen met onderling goedvinden of anders door den rech ter wor-dem bepaald. VRAAG. Heeft eeoie mevrouw liet recht om. wanneer er van vertrek geen sprake is, te vorderen dat de dienstbode haar kastje opene? En wanneer er nu wèl sprake is van vertrek, kan dat in de zaak eeni ge verandering brengen ANTWOORD. Dit recht zouden wij aan mevrouw niet durven toekennen, wanneer er geen sprake is van ver trekken. Indien mevrouw meent, dat er een reden is, om zoodanige opening wenschelijk te achttn, dan zal zij in ieder geval een-anderen weg behooren te volgen. Is er wel sprake van vertrekken, dan kunnen wij niet inzien, dat dit in de zaak verandering brengt. Wan neer het kastje het eigendom is van de dienstbode of zij het van mevrouw in bruikleen heeft, blijft zij er in beide gevallen de beschikking over behou den, in het laatste geval totdat de hruikleening ophoudt. VRAAG. Mijn vrouw is, na vier maanden, samen geleefd to hebben, woggeloopen, is al drie maanden weg, heeft tweemaal geschreven dat zij te rug zou komen, maar komt niet, «n nu vraagt zij om haar kleeren. Moet men dan oversturen of moet zij het ko men halen en kan men van zoo een vrouw ontslagen komen ANTWOORD. Wanneer er sprake is van kwaadwillige verlating, kan men na verloop van vijf j ar tui lot echt scheiding procedeer en, dus, hier past wel eeniflg geduld.. Wat het goed be treft wij zien de noodzakelijkheid van opzenden niet in. Het kan na tuurlijk gehaald w orden. Veel meer kunnen wij er niet van zeggen, daar de reden der handelwijzevan de vrouw ons totaal onbekend is. VRAAG. Wanneer hanen na mid dernacht beginnen te kraaien en in onze kleine tuintjes en binnenplaats jes het niet spoedig tegen elkander op geven, wat is daar dan tegen te doen ANTWOORD. Voor zoover ons be kend is, is er niets tegen te doen. De banen kraaien nu eenmaal vroeg en oefenen zich blijkbaar in onderlinge» wedstrijdmaar de hennen blijven slapen, evenals de gezonde mensch. Anders kan het wel eens lastig we zen, maar, nog eens, een middel er tegen kennen wij niet. VRAAG. Vijf jaar geleden heb ik aan een neef 500 geleend, als 2e hy potheek, waar ik een schuldbekente nis van heb op zegel, waarin voor komt, dat het geld geleend is als 2e hypotheek op een winkelhuis, anders is er niets yan beschreven. Is dat nu in orde? In welke qualiteit kom ik dan op als mijn neef eens failleert Hoe kan ik dat geld terug krijgen? Er is geen afspraak omtrent de af lossing gemaakt en de rente is prompt betaald ANTWOORD. Zonder notarieele ak. te en zonder inschrijving in de hypo- öheekregisters bestaat er geen hypo thecair verband. U staat bij faillissement gelijk met alle anderen, die geen voorrecht heb ben. Men noemt dit zóó, dat u con current schuldeischer zijt. Dat er geen afspraak is voor terug betaling is een zonderlinge manier van handelen, want u hebt toch niet geleend om het ten eeuwigen dage te doen behouden U zult gewoonweg op een billijken termijn moeten opzeg gen en wanneer dan niet betaald wordt, tot onmiddellijke betaling dag vaarden. Dat zaakje moet echter goed behandeld worden. Wend u tot een procureur. VRAAG. 2 Jaar geleden was 'n zwa ger bij mij werkzaam, die sinds naar Amerika vertrok en we] niet spoedig terug zal keeren. Hij liet zijn militai re goederen achter. Tot heden heb ik de goederen bewaard, maar wilde er nil graag af. Ben ik verplicht de klee deren onder mij te houden, of kaai ik ze afleveren. Zoo ja, waar? ANTWOORD. De verlofganger van do nationale militie blijft steeds per soonlijk verantwoordelijk voor de hem bij vertrek met groot verlof me degegeven militaire goederen. Wordt hij gepasporteerd of uit den dienst ontslagen, dan moeten deze goederen bij de militaire autoriteiten ingele verd worden. Het beste zal dus zijn, dat u aan uw zwager in Amerika schrijft CORRESPONDENTIE. Den Heer M. H. v. d. V. De na men va ndirecteuren van de nieuw op te richten Scheepsbouwwerf „Neer- landia" zijn Van Dijk Brouwer. De laatste moet naar we hoorden, doch niet met zekerheid kunnen me- dedeelen, te Bloemendaal woonachtig zijn. Den Heer J. C. 1-Iet adres van dr. P. A. Klap is Reguliersgracht 17, Am sterdam. Wend u tot genoemden heer per brief, met verzoek, wanneer u hem zoudt kunnen spreken, waarop u dan wel antwoord zult ontvangen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag den 26sten November 1908, des namiddags om 2 uur. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Leggen van een bouwverbod op gronden aan de Kleverlaan. 3. Ruiling van grond aan den Vo- gelenzangschen weg. 4. Aanleg van een rijwielpad langs den Zijl weg ter breedte van 1 meter en ter [engte van 800 Meter. 5. Herziening der instructie van den Gemeente-Architect. In de Staatscourant zijn opgenomen de Koninklijk goedgekeurde statuten van de vereeniging .Koninginnedag", te Bloemendaal, opgericht den 25sten April 1899, zij heeft ten doei den ver jaardag. van Hare Majesteit de Ko ningin telken jare feestelijk te vieren en tracht dit doel te bereiken door: a. het organiseenen van schoolfeesten, en b. voor zoover hare geldmiddelen strekken het organiseeren van volks feesten. De vereeniging bestaat uit leden en 'donateurs (donatrices). Leden zijn zij die zich aan de vereeniging verbinden voor eene jaarlijkscbe bijdrage van minstens f0.50. Donateurs (donatri ces) zijn zij die zich aan haar verbin- cieu voor eene jaarlijksche bijdrage \an minstens 10. HAARLEMMERMEER. Zaterdag 28 November zal mejuf frouw H. Boogaard, geboren Fraikin, den dag herdenken waarop zij 50 ja ren bewoonster is van het fort Cru- quius in de Haarlemmermeer. Voor ongeveer 8 jaar stierf haar va der, de heer J. J. C. Fraikin, gepen- siouneerd sergeant-majoor, die de functie van Bewaarder 43 jaar be kleedde en 60 jaar in militairen dienst had doorgebracht. Bij het overlijden van den vader werd de juffrouw als bewaarster aan gesteld en is 'dit thans nog, zoodat zij Zaterdag 50 jaren op dit fort heeft ge woond. Een paar jaar geleden is de be waarster gehuwd, maar door 't rijk toch als zoodanig gehandhaafd. DE STERFDAG VAN WILLEM III. H. M. de Koningin-Moeder bracht Maandagmiddag om half drie een be zoek aan den Koninklijken grafkel der te Delft en legde bloemen op het graf van wijlen Haar Gemaal. RUSTOORD VOOR VERPLEEG STERS. Jhr. S. van Gitters, lid van de Twee de Kamer voor het district Ede, heeft een zijner villa's te Scherpenzeel (Gel derland) beschikbaar gesteld als rustoord voor vermoeide, overspan nen verpleegsters. WIJSBEGEERTE-COLLEGE. De mensch onderscheidt zich van de dieren door zijn bewustzijn. Hij weet, dat hij een mensch !s, terwijl het dier niet weet, dat het een dier is. Als het zwijn wist, dat het een zwijn was, dan was het een mensch. NETTE OPVOEDING. Moet je je mond zoo wijd open doen bij het zingen Ja, moeder, de leeraar wil het zoo hebben. Houd er dan ten minste Je hand voor. SLIM. Heer Burgemeester, de menschen zeggen, dat zij de sneeuw, die giste ren en vandaag gevallen is, onmoge- liik vandaag allemaal kunnen oprui men Burgemeester. Laten zij dan maar eerst de sneeuw van gisteren wegruimen. OP EEN KATERMORGEN. Oom 's morgens bij de hospita van zijn neef komend). Kan ik mijn neef even spre ken Hospita. U wel, meneer, maar hij u niet I AAN EEN DRUK STATION. Portier. (Afroepend de stations, daar de trein op vertrekken staat) Reiziger in de Restauratie (zich verslikkend in zijn gloeiend lieete soep). Nu al (tot restaurateur). Nee maar, ik ben pas aan de soep, ga maar door met het opdienen van het diner, dan blijf ik een trein over. Ja maar, dan kost het diner 60 cent meer. meneer 1 KAZERNEBLOEMPJE Onderoffic'er. Van Sulpe, je bent een fata morgana van domheid I MOOIE GESCHENKEN. Galant (tot den broeder van zijn verloofde). Zeg, Paul, ik wil uw zuster wat voor haar verjaardag ge ven, weet je niet, wat ze graag zou hebben Paul. Ja, dat weet. ik wel. Ik heb geho >rd, dat ze tot moe zei, dat ze twee nieuwe tanden en een vlecht moest hebben. TWEEDE KAMER. Nu de politieke beschouwingen achter den rug zijn, schiet de Kamer al aanstonds wat vlugger op. In een paar uren werd de begroe ting van Suriname afgehandeld. Het waren de beide West-Indische specia liteiten, de heeren Van Kol en Van Vuuren, die daarover het woord voer den. Beiden de eerste wat optimis tischer gestemd dan de tweede von der. de toestanden m Suriname veel vooruitgaande, doch hadden nog al lerlei wenschen, waarover de Min. van Kol. zich uitliet. Schadeloosstel ling voor de leden der Koloniale Sta- I ten zou de Min. niet tegenhouden als die Staten het wenschten. Door kapi taal en personeel zou getracht worden de kolonie tot bloei te brengen; men was al een goed eind op weg. De Brus- selsche conventie verbood de oprich ting eener centrale gouvernements suikerfabriek of subsidieering eener particuliere onderneming. De loonen der koelies waren niet te laag. Op hy giënische verbeteringen en op ver meerdering van verloskundige hulp was de Min. bedacht. Nog volgde een debatje over het in- 1 trekken, door de Kol. Staten, van het verhoogde subsidie voor de R. K kerk wier geestelijken een soort van amb tenaren waren in Suriname, doch slechts tot een bepaald getal. De heer Van Kol vond, dat de Kol. Staten er goed aan deden deze subsidiën gaan deweg op te heffen en de Min. kon alleen met den heer Van Vuuren ho pen, dat de Kol. Staten tot andere ge dachten zouden komen. De begrooting werd zonder stem ming goedgekeurd. Iu de avondvergadering werd die van Curagao behandeld. (Zie vervolg Eerste Blad). EEN DRAMA Men schrijft uit Middelburg aan de „Tel." Zondagmorgen omstreeks 8 uur werd op liet bolwerk bij de Noord- brug het lijk gevonden van een ruim Naar het Engelscli door Barones Orczy. 11) O, 's Hemels wil, man, zei Lord Antony, tracht Lady Blaken ey nog even buiten de deur te houden, ter wijl de dames weggaan. Hoe kon het zoo ongelukkig treffen. Vlug, Sally! de kandelaars I riep Jellyband, terwijl hij van het kastje naar den muur liep en zoodoende de verwarring nog wat grooter maakte. De Gravin was bedaard opgestaan, en terwijl zij haar opgewondenheid onder passende koelbloedigheid ver borg, herhaalde zij werktuigelijk Ik wil baar niet zien I Ik wil haar niet zten I Daar buiten was men niet minder opgewonden door de aankomst van zulke belangrijke gasten. Goeden dag, Sir Percy Goe den dag, mylady I Uw dienaar, Sir Percy I boorde men in koor, ver mengd met de meer zwakkere tonen als„Gedenk den armen, blinden man met uw weldaden, hoeren en dames I" Toen kon men duidelijk een heldere eigenaardig lieve stem onderschei den. Och, geef dien armen man maar wat op mijn kosten. De stem klonk zacht en muzikaal, en een vreemde tongval bij het uit spreken van de klinkers was niet te miskennen. Iedereen in de gelagkamer hoorde het en zweeg, om er instinctmatig een oogenblik naar te luisteren. Sally stond met de kaarsen in de hand bij de deur aan don anderen kant, die naar de slaapkamers boven leidde, en de Gravin stond op het punt, haastig den aftocht te blazen voor die vijandin met zoo'n lieve, muzikale stern, Suzanne bereidde zich met te genzin voor, haar moeder te volgen, terwijl zij steelsgewijze blikken wierp naar de deur, waardoor zij hoopte haar veelgeliefde vroegere school vriendin nog te zien naderen. Toen deed Jellyband de deur open, nog tegen heter weten in hopend een catastrophe te vermijden, die hij in de lucht voelde hangen en dezelfde muzikale stem zei, met een vroolijken lach en spotachtige verbazing Brrrr I Ik ben zoo nat als een kat Hemel 1 heeft iemand ooit zoo'n onmogelijk klimaat meer gezien. Suzanne, ga dadelijk met mij mee ik. wensch het, zei de Gravin beslist. O. mamasmeekte Suzanne. Mylady.... hm.... hm.... my ladyklonk het op zwakken toon uit den mond van Jellyband, die on handig zijn best deed haai' den weg te versperren. Pardieu, goode man, zei Lady Blakeney, een beetje ongeduldig; waarom sta je mij toch zoo in den weg Laat mij toch naar het vuur gaan, ik ben bijna omgekomen van de koude. En het volgende oogenblik duwde Lady Blakeney den herbergier zacht jes op zijde e.n was de gelagkamer in gegaan. Er zijn veel portretten en portret jes van Marguerite St. Just of La dy Blakeney, zooals zij toen heette in omloop, maar het mag betwijfeld worden, of een dier portretten werke lijk recht doet aan haar buitengewone schoonheid. Lang boven het middel matige, met prachtige houding en regelmatige trekken, is het geen wonder, Jat zelfs de Gravin even staan bleef, in onwillekeurige bewon dering, vóór dat zij die l>e too verende verschijning den rug toedraaide. Marguerite Blakeney was toen pas viif-en-twlntig jaar, en haar schoon heid had haar toppunt bereikt De groote hoed met zijn krullende en wapperende veer en wierp een zachte schaduw over het klassieke voorhoofd met de aureool van kastanjebruin haar op dat oogenblik heelemaal niet e-Aooederd de lieve, bijna kin derlijke mond, de rechte, welbesne- dens neus, ronde km en fijngevorm- de hals, alles scheen gemaakt te zijn om het schilderachtige costuum van die dagen goed te doen uitkomen. De weelderige, blauw fluweelen ja pon liet iedere lijn van haar bevallig figuur zoo voordeelig uitkomen, en haar. slank handje hield vol waardig heid den langen stok vast, gekroond met een rozet van afhangende linten, die dames uit de groote wereld in die dagen begonnen waren te dragen. Met een snellen bl'k om zich heen, had Marguerite ieder der aanwezigen in de kamer opgemerkt. Zij knikte vriendelijk tegen Sir Andrew Ffoul- kes, terwijl zij de hand naar Lord Antony uitstak. Hé, my lord Tony, waarom wat doet u hier in Dover zeide zij vroolïjk. Toen draaide zij zich, zonder ant woord ai te wachten, om, en keek de Gravin en Suzanna aan. Haar gelaat werd een en al licht en vroolijkheid, toen zij beide armen naar bet jongs meisje uitstrekte. Neen ni&ar I Is dat nrtet mijn lieve Suzanne, die ik daar voor mij zie El, kleine burgeres, hoe kom jij in Engeland En mevrouw ook I Zij ging hartelijk en zonder een greintje verlegenheid In haar glim lach of manieren naar het tweetal toe. Lord Tony en Sir Andrew volg den het tooneeltje met groote belang stelling. Ofschoon zij Engelschen wa ren, waren zij dikwijls in Frankrijk geweest, en haddeu genoeg in Fran- sche gezelschappen verkeerd om zich bewust te zijn van de onbuigzame hoogheid, den bitteren haat, waar mee de oude adel vjjn Frankrijk neer zag op allen, die aan zijn val hadden meegewerkt. Armand St. Just, broeder van de mooie Lady Blakeney ofschoon be kend om zijn beschaafde en toegeven de inzichten was een vurig repu blikein zijn veete met de oude fami lie St. Cyr waarvan het fijne nooit bekend is geworden was geëindigd In den volkomen ondergang van den laats ten. In Frankrijk hadden St. Just en z"n partij getriomfeerd en hier tn Engeland stond een mooie afstamme ling van deze zelfde republikeinsche families, die een troon naar omlaag hadden getrokken, en een aristocratie uitgeroeid, wier origine zich in het gr;;s verleden van eeuwen her ver loor, van aangezicht tot aangezicht tegenover deze drie uitgewekenen uit him land verjaagd, vluchtend voor hun leven, beroofd van alles wat eeuwen van weelde hun gegeven bed. stond daar tegenover hen in al de onbewuste vrijmoedigheid van schoonheid, en stak haar bevallige hand naar hen uit, alsof zij door die éêne daad alle tweespalt wilde op heffen. Suzanne, ik verbied je tegen die vrouw te spreken, zei de Gravin ern stig, terwijl zij haar hand op" den arm van haar dochter legde, om haar tegen te houden. Zij had Engelsch gesprokeu, zoodat allen het ko -den hooren en begrijpen: de twee Engelsche heeren even goed als die gewone herbergier en zijne dochter. De laatste hijgde letterlijk van af schuw over die brutaliteit der vreem delingen, deze onbeschaamdheid te genover mylady die een Engelsche was, nu zij de vrouw van Sir Percy was geworden, en een intieme vrien din vaal de Prinses van Wales. Wat Lord Antony en Sir Andrew Ffoulkes betreft, hun harten schenen stil te staan van afschuw over deze heftige beleediging. Een hunner uitte een kreet van waarschuwing, de an der wilde tusschenbeiden komen, ed instinctmatig keken beiden haastig naar de deur. van waar een lang zaam, niet onaangenaam stemgeluid zich al had doen hooren. Onder de aanwezigen waren alleen Marguerite Blakeney en de Gravin De Tournay schijnbaar onbewogen gebleveC (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5