NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Jaargang. No. 780Q Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1908 A. ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco pet post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers t 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Laurens Coster. Directeur J» ti. PEEREBöOM. ADVERTENTJËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1-, elke regel meer ƒ0.26 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administratie? Groote Houtstraat 55. Iistercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 27 NOVEMBER. Schouwburg: Ensemble Artistique Van Solser en Hesse, en Adam in Bal lingschap, 8 uur. Nutsgebouw: Ver. v. Vrouwenkies recht, Spreekster Fr&ulein Schwim- mer, 8 uur. Buitenlandsch Overzicht De Crisis in den Balkan. Voor den zooveelsten keer kunnen we constateer en, dat er al heel wei- jiig voortgang in de zaken zit I Maar, 'dat is ook vrijwel 't eenige, want 't berich t uit Parijs verkondigend, t de conferentie der mogend heden nu voldoende voorbereid is en de bijeenkomst half Februari in een Italiaansche stad zal plaats hebben ls zonder officieele bevestiging erg ongeloof waardig. Te meer komt dit uit, omdat in hetzelfde bericht wordt gemeld, dat Oostenrijk-Hongarije daartoe het voorstel heeft gedaan 't O.-H. rijk, dat juist niets op een conferentie gesteld is... Bovendien half Februari 1 nu hebben we half November, dus we hebben nog drie maanden, onge veer honderd dagen den tijd. Wat kan er dan al niet gebeuren De verhouding tussehen de Donau- monarchie en de Staten» Montenegro en Servië i-s zoo gespannen, dat de vijandelijkheden elk oogenbiik kun nen uitbreken. Alle landen zijn ge reed voor den oorlog, de reservisten ..jn voor een deel onder de wapenen geroepen, da grenzen zijn versterkt... kortom alles is in orde't is alsof slech'.s gewacht wordt, op iets, dat aanleiding kan geven tot het openen der vijandelijkheden. Algemeen wordt verwacht, dat hiervoor gewacht wordt op het binnenvallen van Servi sche of Montenegvijnsche benden in Hongarije. We hebben Maandag reeds een voorproefje van zoo'n bende gevecht gehad (20 dooden vielen daar bij) maar dit scheen nog niet vol doende. 't Is wel een eigenaardige toestand. Servië en Montenegro zullen bij een oorlog niets verliezen, want al loopt 't mis, dan kan toch van verovering van die landen geen sprake zijn, om dat de mogendheden zich daartegen zouden verzetten en de heele Slavi sche wereld daardoor in rep en roer Een prachtige oorlogsschatting zou hier veel liever geaccepteerd worden, maar... waar die te halen van zoo'n arm land? Voor de Donau-monarchie dus niets dan last, niets dan een moeilijke, kostbare oorlog niet talrij ke onaangename verrassingen in het vooiadUicht, Voor Servië en zijn bondgenoot, Montenegro, daarente gen de mogelijkheid van allerlei bui tengewone kansjes. De toestand in beide landen is zoo weinig gunstig, dat elke verandering waarschijnlijk een verbetering zijn zal. Daarvoor hebben zij gaarne een aderlating over en zij vinden het niet gevaarlijk den Hongaar met allerlei speldeprikken te hinderen. Op het oogenbiik is Montenegro het hardst met dit spelletje bezig. De Vorst weet dat zijn onbeschaafd land 9Ti zijn volk, dat in vechten plezier heeft, bij een oorlog niets te verlie zen hebben. Hij. de schoonvader van den Koning van Italië en de vriend van den Russischen Tsaar, zal er wel voor zorgen, dat hem zijn troon ge garandeerd blijve. Hij is er In dit op zicht beier aan toe dan koning Peter, dik» dioor de overige souvereiuen ais een gevolg van den jongstem konings moord nog altijd gemeden wordt. Volgens berichten in Turksche bla den heeft Servië 120,U00 Mauser-gewe ren en 30 millioen patronen besteld. De toezending zou, als Turkije dat toelaat, via Saloniki geschieden. Waarvoor moeten die geweren die nen Tegenover dit verontrustend sensa tie-berichtje staat gelukkig ook weer een geruststellend nieuwtje. De mi nisterraad van 't O.-H. r ijkheeft bg- eloten toch het Servische handelsver drag bij de Kamer in te dienen. He den wordt dit dan ook behandeld. Van verschillende zijden werd dit sterk afgeraden Een handelsverdrag te siuiten met een land, dat zich tot den oorlog toerust, en dit tractaat te verdedigen in een Kamer van Agra riërs, die er niet van gediend zijn, wordt in de gegeven omstandigheden een groote dwaasheid gevonden. Toch heeft de regeering correct willen blij ven. terview van zijn minister van oorlog zijn eischen bekend gemaakt. Het wenscht de opheffing van art. 29 van het Tractaat van Berlijn betreffende Antivari; Montenegro wil verder een spoorweg, die het verbindt met Ser vië, door Turksch grondgebied, als ook eem strook grondgebied In Bos nië. De minister van buitenlandsche za ken verklaarde, dat de vorst den oor log poogt te voorkomen. Hij hoopt, dat de mogendheden zijn wenschen zullen steunen, maar hij zal geen afstand doen van die eischen. Voor Montenegro is er, even min als voor Servië aanleiding en ge legenheid terug te wijken. Dit laatste doet denken aan bang makerij I DE VERDEDIGING VAN ENGELAND. De oud-legatieraad von Rath heeft dezer dagen in de Tag de meeniing uit gesproken, dat de stemming in En geland Duitschland nooit vijandiger gezind is geweest zelfs niet in de dagen van het telegram aan Kruger dan nu. na de onthullingen in de Daily Telegraph. En nu schrijft de bekende graaf E. Reventlow, naar aanleiding van Lord Roberts' rede, overernstige teekenen. Wij achten, zegt hij, de motie van Roberts en hare onverwijlde aanne ming een zeer ernstig verschijnsel <n den toestand, een verschijnsel, dat bewijst dat men ln Engeland steeds minder aan een langdurige handha ving van den vrede gelooft. Indien Engeland zich een sterk le ger aanschaft en dit in eigen land houdt, dan kan ons dat wöinig sche len. Integendeel, men zou er zich over kunnen verheugen, wanneer zoo doende de vrees voor spoken ver dween. Wij zeggen dit ondanks de niet weerlegde onthullingen van Del- cassé over Engelsclie landingsplan nen zij zijn nog verleden jaar door de groote oefeningen van de Eaigel- sche vloot bevestigd. Wij willen er ook niet over spreken, of de toestand ia Engeland in afzienbaren tijd de verwezenlijking van Lord Roberts' wenschen waarschijnlijk maakt. Dat alles is niet de hoofdzaak en het staat achter bij den invloed van het stelselmatige verwekken van vrees, argwaan en verbittering tegen Duitschland en de gestadige werk zaamheid van een invloedrijke oor logspartij. De oud-kolonel Gadke zegt in het Berliner Tageblatt: Een inval (in En geland) is alleen mogelijk, wanneer men de Noordzee duurzaam dat wil zeggen tot Engeland volkomen overwonnen is beheerscht. Hoe is het echter mogelijk, dat de Engel- sche vloot dit niet zou kunnen ver hinderen, zoolang zij op haar tegen woordig peil blijft? Of zoolang men niet met andere middelen dan met pantserschepen de heerschappij over de Noordzee kan verkrijgen Zelfs in dien Frankrijk en Duitschland zich voor de onderneming zouden ver «eni gen is dit zeer waarschijnlijk? zoo het beletsel van de Engeische vloot ruoeilixk of in het geheel niet uit den weg te ruimen zijnen dan pas zou men aan een inval kunnen don ken. Is Lord Roberts van het lucht schip van graaf Zeppelin zoo ge schrikt? Nog lang zal de Oceaan met zijne beschermende golven Engeland omspoelen, eer een Duitsch leger uit de lucht op Londen Kal neerdalen. De Crisis In Duitschland Officieus is meegedeeld, dat de Duitsche regeering het in de gegeven omstandigheden niet dienstig acht, wetgevende maatregelen tot bespre king van de persoonlijke staatkunde in te dienen, of, zoo de Rijksdag ze voorstelt, over te nemen. In ruimen kring is men er Immers van over tuigd, dat de vroegere fouten niet meer begaan zullen worden, vooral na de rede, die de Keizer op het Ber- lijnsche Raadhuis heeft gehouden. Mochten het centrum en de sociaal democraten in den Rijksdag toch hun initiatief-voorstellen betreffende de regeling van de ministerieel© verant woordelijkheid en de uitbreiding van de bevoegdheden van den Rijksdag aan de orde willen stellen, dan zul len de vertegenwoordigers van de ver bonden regeeringen de beraadslaging daarover met bijwonen. De Berlijnsche correspondent van de Petit Parisien verzekert, dat hij prins Bülow, toen deze het gebouw van den Rijksdag verliet, aange klampt en hem zijne meening ge vraagd heeft over het verslag van het vermeende onderhoud met den Keizer dat in de New-Yorksche World heeft gestaan. Ik ben van meening zoo zou Bü low hem geantwoord hebben dat voortbrengselen van de verbeeldings DE FRANSCHE MARINE. Bij de behandeling der begrooting van marine in de Fransche Kamer verklaarde de rapporteur Chaumet dat uit zijn rapport overdreven con- clusiea getrokken waren. De beman- Mon/tenegro heeft nu dooreen La-kracht Meen geoorloofd ziin indien* S em de officieren zijn het ver. zij op denkbeeldtge, dus niet bestaan de personen betrekking hebben, etc aan geen eerbiedwaardige belangen afbreuk doen. Maar niemand zal mij tegenspreken, wanneer ik verklaar, dat het ongetwijfeld een hoogst af keurenswaardige daad is, den Keizer zulke hoogst onzinnige woorden in den mond te leggen, die hij nooit ge sproken en waaraan hij in de verste verte niet gedacht heeft. Waar zou het toe komen, besloot Bülow indien hdfc vervaardigen van gesprekken met. den Keizer de liefhebberij van som mige vindingrijke geesten werd Marokko-aangelegenleflen Het verschenen Fransche geelboek over Marokko brengt niet veel nieuws Het geeft den indruk, dat het afge- locpen Marokko-jaar voor Frankrijk een jaar van fiasco geweest is. Het eenige wat bereikt is, is dat er wat Marokkanen zijn doodgeschoten, met wie de schimmen van de gedoode Europeanen volgens een ietwat bar- baarsche en men zou zoo zeggen ver ouderde leer gewroken heeten. Voor de militaire actie zijn millioenen uit gegeven, waarvan het verhalen op 't arrne Marokko niet heel vlot gaan zal, terwijl de economische positie der F ran sc hen in geen enkel opzicht verbeterd is. Reeds meldden we. dat het Cassa- blanca-incident aan t oordeel van een scheidsgerecht zal worden on derworpen. Het arbltrageverdrag is gisteren te Berlijn geteekend. In dit verdrag wordt bepaald, dat het scheidsgerecht zal worden samenge steld uit 5 arbiters, behoorende tot de leden van het permanente Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage. Binnen 14 dagen zal elke der twee betrokken mogendheden twee arbiters, van wel ke slechts één tot haar nationaliteit/ zal mogen behooren, aanwijzen. Deze vier rechters zullen binnen 14 dagen na hun otficieete Leiiotmmg een vijf de aanwijzen als president. Op 1 Februari 1909 zal elke der beide partijen aan het permanent bu reau van het Hof van Arbitrage 18 exemplaren ter hand stellen van een exposé der gebeurtenissen met een gewaarmerkte copie van alle stukken ter zake dienende. Het bureau zal on middellijk deze stukken verdoelen over do strijdende partijen en de ar biters, terwijl twee exemplaren in het archief zullen blijven. Op 1 April zuilen beide partijen hare antwoor den met alle toelichtende documenten en hare conclusies bij het bureau in zenden. Het scheidsgerecht kan, zoo het dit noodiig acht, tijdelijk elders dun te 's-Gravenhage vergaderen of een of meer van zijn leden uitzenden tot het instellen van een onderzoek, over eenkomstig art. 20 van ue overeen komst op de vriendschappelijke rege ling van internationale geschillen van 18 Oct. 1907. Elke der beide partijen wordt ver tegenwoordigd door een speciaal agent, die zal optreden als fcusschen- persoon tussehen haar en het ge recht. Nadat het scheidsgerecht de feitelij ke zoowel als de rechtsquaestie zal hebben onderzocht, zal liet uitspraak doen over het lot der personen, in nechtenis genomen op 25 September d j., voor zoover dit een punt van ge schil was. Moulay HaJid is thans ook te Casa blanca, waar de Franschen tot dus verre zijn erkenning nog hadden te gengehouden, tot Sultan uitgeroepen. TROONSOPVOLGING IN OOS TEN RIJ K-HONGARIJE. Uit Weenen wordt gemeld De in buitenlandsche hladen ver spreide geruchten, als zou Frans Jo zef op den 2den December aartsher tog Frans Ferdinand tot mede-regent aanstellen, worden van bevoegde ambtelijke zijde heslist Legengespro- ïvöit. non ueigoiijiie ui aan eget zou urouwêiiö sleenls door het parlement sunneu genomen women. De lucinune- iijiie eu gtesienjse weiland des Kei zers iaat mets te wenschen over. STUDENTEN ONLUSTEN. Van ambtelijke zijde wordt mede gedeeld, dat bij de jongste vechtpar tijen der studenten te \v eenen oh per sonen zijn gewond geworden, van wie door revolverschoten. De rector der \Y eensche universi teit heelt in een bekendmaking het op treden der italiaansche studenten ten strengste gegispt en de zwaarste disciplinaire straffen tegen de schul digen aangekondigd. trouwen van het land. volkomen waardigmaar aan de bestaande vloot moet de geheele kracht gegeven worden waartoe zij in staat is, en dat zal 200 A 300 millioen francs vorde- rem EEN SCHEEPSRAMP. Het Engeische stoomschip „Sardi nia" van Tanger, bestemd voor Alexandrië, met 200 Marokkaansche pelgrims voor Mekka aan boord, bij Malta verbrand. Er waren 14 Europeesche passa giers aan boord geweest en 140 Ara bieren. Van de opvarenden zijn gered 9 Europeesche passagiers, 21 leden an de bemanning en 40 Arabieren. Ver mist worden 18 leden van de beman ning, 5 Europeesche passagiers en 100 Arabieren. De passagiers, dit zich zwemmende hadden getracht te redden, zijn bijna allen verdronken. Er speelden zich ijselijke tooneelen af onder de Marok kanen, van welke bijna de helft om het leven kwam. Het geheele aantal der dooden en gewonden is nog niet bekend. Reeds werden 40 lijken opgevïschi. CASTRO NAAR EUROPA. President Castro is Dinsdag aan bcord gegaan van het stoomschip „Guadeloupe", met bestemming naar Frankrijk, waar hij voornemens is zich te doen opereeren. Een corresp. van de Kölm. Zeit. schrijft Twee mogelijkheden zijn er voorde mis van Castro Hij is óf zoo ziek, dat hem geen andere keus rest dan te sterven of zijn dictatuur in gevaar te brengen, of hij wendt ziekte voor om zich kalm uit de voeten te kunnen maken. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Speculeeren in Effecten" in de ru briek Om öns Heen. TOYNBEE-VEREENIGING. De muziek- en voordrachtavonden van de HaarL Toynbee-vereeniging ntogen zich in een blijvende belang stelling verheugen. Ook gisterenavond was het bovenzaaltje van de „Veree- niging" geheel gevuld. Het programma was wederom zeer aantrekkelijk door de aangename af wisseling; er was voor ieder wat, voor dracht, zang, viool en piano. Den zang had o.a. mevr. C. E. Ju- lius-do Vogel van Heemstede, weer welwillend voor ham rekening geno men. Voor de Toynbee-bezoekers is zij geen onbekende. Als altijd had zij weer het leeuwenaandeel in het suc ces en dat komt hoofdzakelijk omdat zij haar liederen niet alleen zingt, maar ook voordraagt. Als zij dit laat ste niet deed zou zij zeker Spoel's Mys- terieuse Geschiedenis niet hebben be hoeven te biseeren. De voordracht hiervan was dan ook bepaald pittig. Mej. H. Moll alhier, had mede ee nige goed gekozen voordrachten voor haar rekening genomen. Zoowel de komische als de dramatische droeg zij met veel gloed en gevoel voor. Voor al „De Arme Grootvader" van J. van Beers deed eenige bejaarden een traan wegpinken. De heer D. de Vries, mede alhier, voldeed beter in zijn solo's voor viool dan in de Sonatine No. 3, van Fr. Schubert, wij mogen dezen heer aan bevelen, niet te veel portamento's te maken; overigens alle lof. Voor een dilettant gaf hij blijken zich goed in de posities thuis te ge voelen en een zeer goed gehoor te hebben. Zijn spel mag Dog niet warm zijn, door zuiverheid en nuanceering bereikt hij al zeer veel. Ook hij had veel succes. De dames C. Teves en A. van den Berg, kweten zich op uitstekende mu zikale wijze van de begeleiding Wij kunnen ieder aanraden de avon den van de Toynbee-Vereeniging te bezoeken, zij zijn het volkomen waard. Een nieuw stuk. We kunnen mededeelen, dat de pre mière van het nieuwe tooneelwerk van onzen stadgenoot, luitenant J. B. Schuil, getiteld „Fatsoen", voor Haar lem bestemd is. Het zal hier opgevoerd worden op Donderdag 3 December door de „Nederlandsche Tooneelver- eeniging", uit Amsterdam. HET TOONEEL „DE VREEMDE JACHT", VAN HEIJERMANS, DOOR DE „NEDER LANDSCHE TOONEEL- VEREENIGING". Mevrouw de Douairière Van Wal den ls in haar jeugd uitgemiwelijkt aan een man, van wn'en zij niet hield. Deze echtverbintenis is dan ook op een echtscheiding uitgeloopen en de beide kinderen zijn aan den man toegewezen. Later is mevrouw Van Walden hertrouwd en heeft in dien tweeden echt weer twee kinderen ge kregen. Maar ,op haar ouden dag, als de dood reeds nadert, krijgt zij berouw over haar eerste daad, vooral omdat zij de kinderen uit haar eerste hu welijk heeft moeten verlaten, die ge storven zijn, zonder dat ze hen ooit weer hadt gezien. Als zij den dood voelt naderen, wil zij dn« leelijke daad uit haar leven goedmaken en vraagt zij van haar kinderen uit haar tweede huwelijk uit de nalatenschap een gesticht voor zieke kinderen te zullen laten bou wen' Dit als boetedoening en verzoe ning. Maar zij doet nog iets anders. Zij eischt nog een speciale belofte van haar zoon. Deze, die een lichtzinnig leventje leidt, heeft als student te Lelden een liaison gehad maar moe der en kind heeft hij aan hun lot overgelaten. Eu nu wil de oude moe der, dat haar zoon pogingen zal doen, om deze vrouw, de moeder van zijn kind, weer op te zoeken, om dan ver der voor haar te zoigen. Ook dit belooft hij. En nu onder neemt de zoon, na den dood zijner moeder, met behulp van een detective, een onderzoekingstocht naar zijn kind. Vandaar de titel van het stuk „Een vreemde jacht", die evenwel op niets uitloopt, want het kind wordt niet gevonden. Dit magere gegeven zou op zichzelf voor een stuk niets wezen, als Heijer- mans er niet een andere geschiedenis doorgeweven had. Hij laat de licht zinnige zoon namelijk verliefd wor den op een verpleegster, die zijn oude moeder heeft opgepast en later in het kinder-asyl werkzaam is. Maar deze wil niets van den scepiischen, altijd spottenden, immoreelen man weten, ofschoon zij van hem houdt, wat eerst uitkomt als hij, bij een poging om een kind, dat in zee is geraakt, te redden, zelf om het leven komt. Maar dan is het te laat. Dit is nu een der weinige Heijer- mans-stukken, waarin geen jeugdige socialist voorkomt, die met zijn mond de wereld wil hervormen, of waarin geen boom wordt opgezet over aller lei maatschappelijke boosaardighe den. Hij schijnt in dit opzicht dus gepokt en gemazeld te hebben. Hij zit met zijn „Vreemde Jacht" nü in de gewone burgerlijke komedie, waar in Heijermans' talent gewoonlijk slechts slappe dingen voortbrengt. In dit 9t.uk ook. Dat gesol, om op ons ge voel te werken, doet zelfs aan de ro mantiek denken., wat nog verhoogd wordt door dat spelen met het toeval, precies op het oogenbiik als het hem 't best te pas komt de dood van de oude dame, het verdrinken van den zoon Maar het stuk is leeg; de uit werking van het gegeven vult niet voldoende de drie bedrijvende tee- kening der karakters ls zeer dunne tjes, en er is mets ln het stuk, waar door je 't lief kunt krijgen, of er be lang in kunt stellen. Veel gepraat en veol georeer, moeten de plaats van de handeling innemen. Heijermans toont zich echter nu ook weer een meester in de „kleln- malerei", 't uitdenken en in elkaaï zetten van leuke en handige tooneel- tjes en met die tooneeltjes, met die breed uitgewerkte détails vult hij de galen van zijn stuk up handig, maar een handigheid, die de onbedui dendheid van het geheel niet verber gen kan. Het stuk werd goed gespeeld; voor al mevrouw Van der Horst als de verpleegster Hope was heel mooi in de scène, uls zij Dolf zijn lichtzinnig heid verwijt en in het slottooneel als zij bij het verdrinken van Dolf in snikken uitbarst. Ook Alexander Post gaf mooi spel als Dolf te zien. De zaal was slecht bezet. FRANS NETSCHER. Teyler-leilng. Woensdagavond werd de reeks Tey- Ier-lezingen geopend met een voor dracht van den heer Mr. S. Muller Fzn., rijksarchivaris té Utrecht. Deze bield een lezing over kerkelijke toe standen in de middeleeuwen en deel de naar aanleiding van archiefstuk ken verschillende bijzonderheden mee over het leven van de pastoors der R. K. Kerk. De spreker had een talrijk en aan dachtig gehoor. Algemeen Ziekenfonds* Ter aanvulling onzer uitvoerige me* dedeelingen over het 50-jarig bestaan van 't Algemeen Ziekenfonds (in ons vor. - nummer opgenomen), kunnen we nog meedeelen: Het fonds wordt beheerd door de gezamenlijke genees-, heel- en verlos kundigen en apothekers. Dr. Morgan van der Meer is niet meer aan liet fonds verbonden. Dr. Beltman, die in April jl. is overleden, was ook aan 't fonds verbonden. In den laatsten tijd zijn nog aan het fonds verbonden: als oogheelkundigen d,-> heeren G. VV. Brongersma en Dr. A. Ham, als zenuwarts de heer IX Stolp. Het fonds heeft zes apotheken (de zesde wordt eerstdaags in het Klever- parkkwartier geop'end). Het getal boden is ook uitgebreid en bedraagt nu zes. De boekhouder, de heer Flier, Is voor eenige maanden overleden. Nu is als zoodanig aangesteld de beer W« C. Gobius, die kantoor houdt Wilhel- minapark 7. Brand, v Woensdagmiddag omstreeks twee uur ontstond brand in den kelder van het manufacturenmagazijn van de firma M .Deutekom, Kruisweg 26, hoek Rozenstraat. Spoedig was „Jetje", spuit 10 en de ladderwagen der politie aanwezig, en waren twee slangen op de waterlei ding gezet om 't vuur te bestrijden. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt door de verstikkende rook, die uit den kelder opsteeg. Het rookmasker deed nu goede diensten, maar door het af vallen van 't masker had de gebrui ker in den met rook gevulden kelder een benauwd oogenbiik. Het vuur was spoedig bestreden, zoodat de brandweer na een half uur tje weer kon Inrukken. In den kelder waren vele winkel- goederen gelegen, vooral dekens, ka pok en matrassen, die behalve brand- ook waterschade kregen. De heer Deutekom is verzekerd bij de Tielsche brandverzekeringsmaat schappij. De politie had nog al moeite om het nieuwsgierige publiek op een afstand te houden, omdat de passage bij het station natuurlijk niet geheel kon af gesloten worden. Brongebouw. Gaarne vestigen wij de aandacht op het concert dat heden, Donderdag avond door het Haarl. Muziekkorps gegeven wordt in de Bron. en waarop verschillende mooie muziekwerken zullen worden uitgevoerd. OPEN BRIEF AAN DEN HEER FRANS NETSCHER. Waarde vriend Netscherl Het is niet de eerste maal, dat Ja uitgaande van eene valsche onder stelling je in Je oordeel hebt ver galoppeerd. Zoo ook nu weer. Indien de keer Van Gasteren pachter van den Haarlemschen Schouwburg mijn optreden in Vondel's „Adam in Bal lingschap" voor Zondagmiddag j.L bad geannonceerd, dan is zulks ge schied, niet alléén buiten mijn weten, rnaar tegen mijn nadrukkelijk uit gesproken wil, dien mijn mede-direc teur, de heer Willem Stumpff Jr., hein op mijn verzoek reeds Woensdag te voren, Ln het ochtenduur, had ken baar gemaakt. Is dus wat ik tot op dit oogenbiik niet weet, het Haarlemsch publiek door mijn voorgewend optreden gedupeerd geworden, dan heb ik hier aan volstrekt geen schuld. Dat ik, die op dit oogenbiik direc teurs-, akteurs- en regisseurs-werk zaamheden te verrichten heb, niet voortdurend optreden kan, is alleen onbegrijpelijk voor menschen, die alle begrip voor den omvang dier bezig heden ten eenenmale missen, en tot die menschen behoor jij nu toch wel niet. De heer Pierre M o 1 s, die mij onmiddellijk na de eerste voorstellin gen In de rol van Adam heeft ver vangen, is door enkele beoordeelaars warm om zijne vertolking geprezen en Ik houd mij overtuigd, dat mogen nu al de bezoekers van onze matinée 1.1. Zondag ln het begin eenigszins zijn teleurgesteld geweest door mijn wegblijven, waarop de heer Van Gas teren v<u"ïulmd had. hen intijds voor

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1