De wraak eener Slavin. PRIJSVRAAG BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. De Gedeputeerde Staten van Fries land loven, ter voldoening aan de be palingen omtrent het door wijlen clr. L. A. Buma aan de provincie, ten dienste der landbouwkunde, ver maakt legaat, een prijs uit van f500 yoor de beste, mits goedgekeurde be- tnilwoordiiig der navolgende prijs vraag, waarbij wordt verlangd Bone beknopte, voor ontwikkelde 'fs'ederlandsche veehouders dienende, door afbeeldingen toegelichte verhan deling over de besmettel ij ke veeziek ten, hare oorzaken, wijze van ont staan, vóórkomen, de schade die zij aan den landbouw en aan dan ex- porthaudel veroorzaken en de wijze waarop zij worden voorkomen en be streden. Het schijnt gewenscht aldus Ged. Staten dat de schrijver in het bij zonder zijne aandacht wijde aan de tuberculose, aan de bestrijding van veeziekten door politie-maatregelen en aau de bestrijding door middel van serum en entstoffen, en het doel der rijksseruminrichting uiteen te zetten. Het antwoord moet vóór 1 Januari 1910 aan Ged. Staten worden inge zonden. Genoemd college heeft tot beoor deelaars van de in te komen ant woorden benoemdprof. dr. H. P. Wijsman, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Uireoht, di\ J. Poels, directeur der Rijksse- rumlnrlchting te Rotterdam en H. van Staa, distrlcts-veearts te Rotter dam. NA DEN STORM. Men meldt uit Hoek van Holland Nu de storm geheel bedaard Is en het water weer tot zijn gewone peil is teruggevoerd, komt de mindere en grootere schade voor den dag. Behal ve de reeds gemelde schade aan de nieuwe duinvorming, heeft de pier ook nog al schade beloopen, doordat er verscheidene zware basalts teeneu uit den dam geslagen zijn. Ook is een groot gedeelte van den seheuxpol- der ondergeloop en, dat nu, na den yal van het water, een waar 9lagveld Van konijnen te aanschouwen geeft. Honderden van deze dieren zijn 'door het volloopen van hun holen verdronken, en liggen nu op het veld verspreid. Zakken vol worden ge haald en menigeen verdient er een goed weekgeld mee. ZWIJNTJES-JAGERS. Da politie te Groesbeek heeft een goede vangst gedaan. Zij heeft de hand gelegd op een vijftal personen, vader en drie zoons, genaamd B., en een Duitscher, die zich te Goch, in Duitschland, hebben schuldig ge maakt aan verschillende diefstallen van rijwielen. De rechter-cornmisso- ris vond termen om de vier Hollan ders naar het huis van bewaring te Arnhem te laten overbrengen en te gen hen een bevel van aanhouding af to geven. Vijf der gestolen rijwielen zijn ter griffie van 'de rechtbank al daar gedeponeerd. JANTJE SMOKKELAAR. Uit Keulen wordt gemeld, dat de douanebeambten aldaar tot de ont dekking zijn gekomen, dat matrozen van uit Nederland komende stoomboo- 4,en op groote schaal smokkelden. In <Ie laatste dagen waren te Emmerik alle atoombooten scherp onderzocht, en in verscheidene waren groote hoe heelheden tabak, koffie en boter ge vonden. Deze goederen werden in be slag genomen en eenige matrozen gearresteerd.. DE VECHTSTREEK. Naar het „Hbld." verneemt, bestaat .iet voornemen op 1 Januari 1909 te Utrecht eene vereeniging te stichten tot verdedigijig der belangen van de Utrechtsche Noord-Hollandsche Vecht streek en wel door de oplossing te be vorderen van de twee reeds lang han gende vraagstukken lo. regeling van de afwisselende waterstanden op de Vechten 2o. droogmaking der uitgevoerde plassen langs haren oostelijken oever. De vereeniging zal trachten haar tweeledig doel te bereiken door onaf gebroken met alle geoorloofde midde len propaganda te maken voor een zoo spoedig mogelijke oplossing dier beide vraagstukken, onder anderen door openbare vergaderingen te be leggen, voordrachten te doen houden, courantenartikelen en andere ge drukte stukken te verspreiden, adres sen aan te bieden aan wetgevende vergaderingen en aan overheidsperso nen, in één woord al datgene te doen wat het beoogde doel zoo spoedig mo gelijk kan verwezenlijken. SALARISQUAESTIE. Onder de bij' den Raad van State Ingekomen Kon. besluiten was er één, houdende nlet-ontvankelijkverklarixig van het hoofdbestuur der Vereeniging van Hoofden van Scholen in Neder land tegen een besluit van Ged. Sta ten van Noord-Holland in zake rege ling van jaarwedden van onderwij zend personeel in de gemeente Broek In Waterland, en zulks omdat ge noemd hoofdbestuur niet als direct belanghebbende kan worden be schouwd. BOND VOOR LICHAMELIJKE OP VOEDING. In een vergadering van den Dor- drechtschen Bond voor lichamelijke opvoeding werden mededeeiingen ge daan over het te stichten speel- en sportterrein. De grond aan den Groe nendijk Is daartoe afgestaan door de geo.eente. Om het terrein in orde te maken en te kunnen exploiteeren, was een bedrag noodig van minstens f 20.000. Meegedeeld werd dat er reeds f 15.000 aan giften was ingekomen, waaronder een van 12.500. Het be stuur zal werkzaam blijven om het vaste fonds te verhoogen, maar meen- d1 thans te kunnen voorstellen,, tot liet In orde maken van het terrein over te gaan. Wordt dit terrein in ex ploitatie genomen dan word/t de speel tuin van den bond aan den Spuiweg opgeheven. Het bestuur verwacht ech ter, dat de jaariijksche bijdragen voor dezen speeltuin ad 300 voor het nieu we terrein zullen beschikbaar blijven. EESCHERMING VAN DE OPENBA RE ZEDELIJKHEID. De minister van Justitie deelde in de Kamer mede, dat een wetsontwerp zal worden Ingediend tot meerdere bescherming van de openbare zede lijkheid. De minister achtte dót zeer noodzakelijk, vooral in betrekking tot da pornografrié. Tevens zou daarbij gelegenheid worden gevonden maat regelen te treffen op de koppelarij, de bordeelen en het nieuw-malthuslanls- m& HET NED. PAARDEN-STAMBOEK. De afdeeling Noord-Holland van de vereeniging „Het Nederlandsch Paar- den-Stamboek" hield Maandagmiddag onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz. uit Winkel, een verga dering te Amsterdam. Besproken werd de beschrijvingsbrief voor de alge- meene vergadering der vereeniging, te houden op 7 Dec. e.k. te Rotterdam. Üp dezen beschrijvingsbrief kwam voor een drietal voorstellen van het hoofdbestuur, w'aarvan het eerste machtiging voor het hoofdbestuur ver zocht om toe te treden tot de (Konink lijke) Nederl. Landbouwvereeniging. Als doel van deze vereeniging wordt hier ter vergadering genoemd het or- ganiseeren van tentoonstellingen; als voorwaarde van toetreding een con tributie te berekenen naar f 0.10 per lid. Door den heer Knaap uit Haarlem mermeer wordt aanmerking gemaakt omtrent de wijze waarop het bestuur deze zaak heeft voorbereid. Het be stuur heeft nl. de ontwerp-statuten niet aan de leden voorgelegd, brengt ook geen prae-advles uit betreffende deze statuten, en vraagt nu van de le den, dat ze blindelings toetreden. Men wil volstrekt geen spaak in het wiel steken, en hierin meegaan, maar men verzoekt dat zoo iets niet meer zal voorkomen. De vergadering ap plaudisseert. Het tweede voorstel van het hoofd bestuur betreft: „Bespreking afkeu ring dravershengsten. In te leiden door een lid van het hoofdbestuur." Baron van Tuyll v. Serooskerken licht die toe, en betoogt met aanhaling van oenige treffende gevallen, dat aanstel- ling van een aparte keuringscommis sie voor dravershengsten wenschelijk Is. Men merkte op, dat deze commissie dravers- en volbloed-hengsten zal moe ten keuren. In dezen geest spreekt zich de vergadering uit, de motie die door den Heer Van Tuyll ter algemee ns vergadering zal worden uitgebracht zal dus door den afgevaardigde wor den gesteund., HET NIEUWENHUYZEN-FONDS. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heelt een rondschrijven verzonden om de aan dacht te vestigen op het „Nieuwen- huyzen-fonds voor onderwijs" der Maatschappij. Herinnerd wordt aan de instelling van de „Nutscommissie voor onderwijs", aan welke, overeen komstig een door liet hoofdbestuur vastgesteld reglement, de uitvoering van het ontworpen plan van werk zaamheid werd opgedragen. Deze Commissie bestaat thans uit: dr. D. Bos, voorzitter, dr. H. F. R. Hubrecht, ondervoorzitter en de leden: L. C. T. Bigot, prof. dr. P. J. Blok, mr. L. A. Bybau, Johanna W. A. Na- ber, Hei-man Snijders, mr. RL Tyde- man Jr., en KI. de Vries Sz. Aanvankelijk, zoo wordt dan gezegd werd deze vernieuwde poging van de Maatschappij om de volksopvoeding te leiden in banen, door de nieuwe itijds omstandigheden en de nieuwe behoeften aangegeven, van sommige zijden ook in den kring onzer geest verwanten met eenige terughouding begroet. Doch alleng3 vermeerderde de belangstelling. Nu de openbare school In sommige plaatsen, dikwijls met medewerking van de gemeentebesturen, leegloopt of ontaardt in een der kleine schooltjes, met één leerkacht, terwijl de secte- scholen meer en meer gaan bloeien; nu de geheel© volksopvoeding in vele kringen geleid wordt in éénzijdig ker kelijke richting; heeft.de commis si in hare vertrouwelijke samenkom sten, met geestverwanten, tot dusver reeds gehouden in Zuid-Holland, N.- brabant en Friesland, en ook in an dere provinciën voort te zetten, aan gedrongen op aansluiting, samenwer king, Inspanning en offer-vaardigheid. Het is haa rgelukt, hier en daar de sluimerende geesten wakker te roepen eo leiding te geven aan de noodzake lijk geworden krachtige werkzaam heid in met ons verwante kringen, in zake opvoeding en onderwijs, in ver band met de behoeften des tijds. Het Ls haar bij dien arbeid tevens gebleken dat deze opwekking hoog nocdig is, als men niet met den dag de vrijzinnige gedachte op onderwijs gebied wil zien terugdringen. Zij ver heugt zich te kunnen mélden, dat deze hier en daar ook reeds goede gevolgen had. De Nutscommissie voor onderwijs, welke uit het „NLeuwenhuyzen-fonds" dat door het hoofdbestuur wordt be heerd, de gelden ontvangt, welke zij, volgens een door het hoofdbestuur goed te keuren begrooting, voor haar werk noodig heeft, is, zoo wordt ge concludeerd, druk bezig, opwekkend, aansporend, voorlichtend, rnaar voor al ook handelend op te treden. Het hoofdbestuur doet thans op nieuw een beroep op medewerking. „Het Nieuwenhuyzen-fonds is thans idank zij den bedragen welke uit het opgeheven „Schoolfonds" daarin, vol gens besluit der algemeens vergade ring onzer Maatschappij, zijn gestort, groot f 105.054.10J. Maar het fonds moet ten minste 5 ton worden, indien op den duur de behoeften behoorlijk zullen kunnen worden bevredigd. SCHEPENWET. De Nederlandsche Reedersvereenl- ging heeft een adres gericht aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin wordt aangedron gen op een spoedige totstandkoming der Schepenwet, in verband ook met het in werking treden der Fransche Wet van 17 April 1907, „concernant la sécurité de la navigation et la ré- glementation du travail bord des navires de commerce". In het adres wordt verder verzocht dat er door de Nederlandsche Regeering bij de Fran sche Regeering op worde aangedron gen lo. dat de toepassing van het be paalde bij art. 7 der Fransche Wet op alle vreemde schepen, welke is vastgesteld op 27 Maart 1907, worde uitgesteld tot 27 September 1909, evenals reeds is bepaald yoor de toe passing van art. 3 5 dier Wet op vreemde schepen, die in Fransche ha- vens passagiers aan boord nemen 2o. dat het beginsel van gelijkstel ling onder zekere voorwaarden, van door vreemde gouvernementen afge geven certificaten, ook worde erkend ten opzichte van de toepassing van art. 7 dier Wet. BOSCHWEZEN IN INDIë. Tot den Minister van Koloniën ls een adres gericht door het bestuur der Vereeniging „Studiebelangen", of- cieel vertegenwoordigend lichaam der studeerenden aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Roschbouwschool te Wagen in gen, waarin zij zegt dat haar bekend geworden Ls, dat door de In dische Regeering, om redenen bij den dienst van het boschwezen ln Ned- Indië gebrek aan ambtenaren heerscht twaalf Duitsche boschambtenoren ge vraagd zijn om bij dien tak van dienst te werk gesteld te worden. Adressante verzoekt het daarheen te willen lelden dat landgenooten voor gaan bij de vervulling der beschikba re plaatsen bij het Boschwezen in N.- I. en dat er zekerheid komt omtrent het aantal plaatsen voor candidaat- houtvester. AMBTENAREN DER Z.-A. R. De Minister van Buitenlandsch© Zaken brengt in de St.Ct. (no. 273) ter kennis van belanghebbenden, dat door den gouverneur der Transvaal- koloaiiie ls benoemd een commissie voor pensioenen aan de ambtenaren der Zuid-Afrikaansche Republiek. Die commissie bestaat uit de heeren Andries Daniël Wijnand Wolmarans, L W. R. (voorzitter), en Richard Kel- sey Loveday, L. W. V., waaraan als secretaris is toegevoegd de heer Hugh Robert Sloan, postbus 515, Pretoria, en heeft vn opdracht, onderzoek te doen naar de aanspraken van de amb tenaren van de gewezen Zu'd-Afri kaans che Republiek op pensioenen of vergoedingen en het gouvernement te adviseeren, in de erkenning van zulke aanspraken, en de verantwoor- detekheid, welke het gouvernement op zich moet nemen in elk geval waar een aanspraak wordt toegelaten. Formulieren voortot genoemde commissie te richten verzoekschriften zijn te verkriigen aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken (af deeling politieke zaken). De verzoekschriften moeten worden toegezonden aan den consul-generaal der Nederlanden'^e Pretoria, die zich met de inlevering Dij bedoelde com missie belast. Zij, die ingevolge vroegeren oproep reeds zoodanige aanspraken hebben ingediend bij den secretaris van den thesaurier te Pretoria, behoeven geen nadere verzoekschriften, ter zake in te zenden bij bovengenoemde com missie, aangezien hun vorige aan vragen thans in het bezit van deze commissie zijn. POSTZEGEL-TENTOON STELLING. Vanwege de Nederlandsche Veree niging van Postzegel-verzamelaars za.l van 3 tot 10 Jural 1909 een Interna tionale Postzegel-tentoonstelling wor den gehouden in Bellevue te Amster dam. Het prospectus en de ultnoodlngen worden thans verzonden. Pers-Overzicht DE KIESRECHT-QUAESTIE. Het R.-K. „Centrum" had. naar aanleiding van de verwachting der R.-K. collega „De Maasbode", dat het huïsmanskiesrecht voor een 300.000 400.000 kiezers meer de poort zal openzetten, ongemerkt, dat die bere kening vermoedelijk onder de werke lijkheid blijft ..TTwt Vaderland" schrijft nu in dit verband Becijfert men nu, dat het aantal mannen hoven' de 25 jaar, die thans geen kiezers zijn, een 500.000 zal be- draeen, en neemt men dan in aan merking, dat ook bij algemeen niet aliemans kiesrecht eenige duizen den zullen blijven uitgesloten,dan hliikt, dat volgens „Het Contrum" het huismanskiesrecht en het algemeen kiesrecht ongeveer een gelijk aantal kiezers tot de stembus zuilen toela ten. Is de berekening van „Het Cen trum" juist, dan zouden de strijders voor huismans- en algemeen kies recht dus feitelijk voor hetzelfde doel optrekken. Voor 's lands belang en dat der kiezers zal het toch wel on verschillig zijn, of een 1.200.000 A 1.300.000 kiezers op de kiezerslijsten worden gebracht door toepassing eener „organische", dan wel eener niet-,.organische" theorie. Gemengd Nieuws CASTRO. De Parljsche correspondent der N. R. Ct. seint De Journal wijdt een allerminst hartelijk artikel aan de komst vam Castro In Frankrijk. Het blad geeft een zeer scherj^e karakterschets van zijn persoon en zijn optreden, neemt hem verder een niet alleen weinig sympathieken gast, maar een maai, die zich buiten het Internationaal recht gesteld heeft. De Journal vindt, dat de regeering geen notitie van hem nemen moet en om zoo te zeggen zijn incognito maar eerbiedigen moeU, 's Lands gastvrijheid zonder meer, staat voor hem open. Wil hij dit be- loonen door een fatsoenlijke houding aan te nemen, dan is het altijd nog vroeg genoeg om hem te zien komen. FINANCIëN VAN VENEZUELA. Uit Parijs wordt gemeld De dictator Castro heeft een nieu we gewelddaad begaan. Onder voor wendsel zich voor de door zijn ge rechtshof aan de Fransche Telegraaf- Maatschappij opgelegde straf van 5 millioen dollar te dekken, is de op 1 Juli 1.1. .vervallen coupon van het Fransche gedeelte der diplomatieke leening niet betaald geworden. De Fransche regeering staat liier mach teloos tegenover, daar de diplomatie ke betreKkingen met haar, evenals met de Vereenigde Staten, afgebro ken zijn en de vertegenwoordiging van Brazilië door Castro afgewezen is. Zou de onderbreking der betaling van langen duur zijn, dan is in ieder geval een overname der douanerech ten door Belgische beambten, volgens contract vastgesteld, doch Castro is d« man er niet naar, deze toe te la ten. Venezuela heeft twee diplomatieke 3 leeningen, die, tengevolge van de overname en intusschen weder plaats gevonden hebbenden verkoop van den grooten Venezolaanschen spoorweg, da bekende leening van 1905, ten be drage van 132 millioen Bol., en daar bij nog een andere diplomatieke leening, waarbij een Spaansch gedeel te van nog ongeveer 11/2 millioen Bol., een Nederlandsch van ongeveer 1 millioen Bol. en een Fransch van ongeveer 31/2 millioen Bol. bestaat Blijkbaar ls het het laatste, ln ver houding kleine bedrag, waarop de coupon niet betaald wordt, want de Duitsche banken, die vroeger bij de grootste leening van 1905 belang had den, hebben, naar medegedeeld wordt dezer dagen nof de mededeeling, be treffende het binnenkomen van een remise ontvangen. EEN BRANDSTICHTERSBENDE. Te Brussel hadden de brandassu- rantiemaatschappijen opgemerkt, dat er op Zon- en feestdagen telkens bran den uitbraken tijdens de afwezigheid van de vei-zekerden, en dan telkens in de kleerkasten.. Do maatschappijen pleegden overleg en waarschuwden na onderzoek de justitie. Deze is op 't spoor van ©en bende gekomen, die voor rekening van de verzekerden werkte. Dé bende bestond uit drie soorten van schurken zij, die de onderhan delingen aanknoopten, die eigenlijke brandstichters en de valsche exper- ten. De „onderhandelaars" stelden zich in betrekking met lieden, die slechte zaken deden. Zij boden aan hun geld te verschaffenmaar hun pogingen mislukten steeds. Als de teleurstelling der handelaars op het grootst was, deelden de ondex-handelaars mee, dat een flink brandje hen wel weer op de been zou hel pen. Dat gebeurde dan op heel eenvou dige manier. Op een goeden ochtend ging de verzekerde met zijn familie op reis, gaf den sleutel van'zijn woning aan een „onderhandelaar", die dezen ter hand stelde aan een ander lid der bende. De-ze drong het huis binnen ©u stak de kleeren in brand, die in de kleerkast hingen. Hij sloot die kleer kast weer en verhel daarna het huis eu een paar ur&u later brak de brand die gesmeuld had, eensklaps uit, en wanneer de verzekerde 's avonds thuiskwam, was de zaak ln orde en hij streek de vergoeding op. Reeds zijn een tiental leden der ben de bekend. Rechtszaken FRAUDULEUSE BOEKHOUDING. Voor de Rechtbank te Almelo ston den terecht S. I. en M. J. Themans, fabrikanten te Enschedé, sinds eenige maanden gedetineerd in het huis van bewaring te Almelo, verdacht fraudu leus in hunne koopmansboeken di verse posten te hebben geplaatst, die den toestand der zaak rooskleuriger deden schijnen dan hij werkelijk was. Opzettelijk zouden op de balans groote posten geplaatst zijn voor waardelooze grondstoffen en op grend van deze fictieve opgaven vroe gen de firmanten indertijd sursean ce van betaling. De firma failleerde later en het bleek den cm-atoren, dat de grondstoffen, door de firmanten als waai'devol werden opgegeven, wei nig of geen waarde hadden. Ook wa ren voorraden grondstoffen op de ba lans vernield, die nimmer aanwezig waren. Verdedigers waren mr. L. W. van Gigch van Amsterdam, en mr. L. van Gigch Jr. De heer J. Groot, accountant, had als beëedigd deskundige de boeken der firma onderzocht en o. a. een in ventarisboekje gevonden, waaruit, hem bleek, dat willekeurig hier en daar foutieve posten zijn tusschen geschreven orndat sommige daarin opgegeven voorraden niet aanwezig konden zijn. Volgens zijne berekeningen kwam hij tot de slotsom dat een hoeveelheid van 100,000 kg. grondstoffen fraudu leus zou zijn bijgeschreven zonder dat deze stoffen voorradig waren. Het ls dezen deskundige vooi'ts gebleken dat twee maai een post van f 30,000 als winst is geboekt zoneter dat daar van de herkomst te bepalen was. Wel zeggen de firmanten, dat deze pos ten voortspruiten uit de vroeger ge noemde grondstoffen, die door de rechtbank waardeloos worden ge noemd, doch daar de praktijk leerde, dat deze grondstoffen weinig waarde vertegenwoordigen, zegt deze des kundige, dat die posten geheel foutief zijn geboekt. Letteren en Kunst BOERHAVE-HUIS. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op een ln het Tijdschrift voor Geneeskunde verschenen oproep van ds Commissie voor de instandhouding van het geboortehuis van Herman Uoerhave. Daaruit blijkt, dat voor de volledige herstelling van het huis te Voorhout, waar Boerhave geboren werd, nog 500 noodïg zijn, terwijl buvendien een som bijeengebracht moet worden tot verder onderhoud. Met het doei het nog ontbrekende bij een te krijgen wordt een beroep ge daan op de Nederlandsche geneeskun digen. Wij steunen gaarne dit beroep. Het a dies van den penningmeester der Commissie is: A. L. Reimeringer, bankier, Rapenburg te Leiden. INGEZONDEN MEDEDEELiNGEN 30 Cts. per regel. Een beroemd Fransch schrijver, Souvestre, heeft gezegd: „De maag is eene slavin, die genoodzaakt is al les in zich op te nemen wat men haar toedient, maar die zich later wreekt over deze ongerechtigheid met de sluwheid en wreedheid aan eene sla vin eigen." Dit gezegde bevat waarheid. Denk eens aau de groote verscheidenheid van voedsel en drank, die ge des daags en des avonds verorbert, nu eens warm, dan weer koud, dan zuur, dan zoet,'dan weder bitter en vetach- tig. Soms zijn die spijzen van slechte hoedanigheid en soms óók zijn ze te goed, zoodat ge eene overdadige hoe veelheid er van gebruikt, en de arme rr.aag is genoodzaakt om tot zich te nemen, wat ge er verkiest in te bren gen. Geen wonder daarom dat déze arme slavin zich ten laatste wreed toont en wraak neemt door U hevige pijnen te veroorzaken, gepaard met zwakheid, zenuwachtigheid en ellen de; daarna volgen lange jaren van lij den, gebrek aan eetlust, hoofdpijn, hartkloppingen, slapeloosheid, winde rige opgeblazenheid van maag en in gewanden, rheumatiek en jicht, zoo dat het leven U ten slotte tot een last wordt. Ja, de stille slavin Uw maag komt in opstand, omdat de Natuur de maag nimmer tot zulk eene behande ling bestemde en zij wreekt zich door vergiftige zuren voort te brengen uit hetzelfde voedsel dat u gezondheid en een lang leven behoorde te geven. Indien ge ln dezen ellendigen toe stand verkeert, zullen Moeder Seigel's Tabletten, hot wereld-beroemde plant aardige geneesmiddel, U genezen en Uwe gezondheid bevorderen, want dat geneesmiddel helpt het Spijsverterings proces op eene volkomen natuurlijke wijze. De Heer G. P. Groothuijse, wonen de Anjelierstraat 131, Amsterdam, schrijft, ons: „Sedert 10 Jaren was ik sukkelende tengevolge van Slechte Spijsvertering; ik leed voortdurend aan benauwdheden en hevige pijnen gepaard met een akelig gevoel van volheid, drukking en zwaarte In de maag alsof er, om zoo te zeggen, een steen op lag. Voortdurend had ik last van aanvallen van duizeligheid en het loopen viel mij uiterst moeilijk. Mijn maag kon geonerlei voedsel in houden en ofschoon ik alle mogelijke medicijnen gebruikte, bemerkte ik nimmer eenig spoor van genezing of verlichting, totdat ik eindelijk Moe der Seigel's Tabletten probeerde. En d'e hebben mij genezen en gelukkig gemaakt." Moeder Seigel's Tabletten zijn ver krijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apothekers. Prijs f 1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. bij de Heeren J. J. Göppinger, Gr. Hout straat 147a en K. van Eden, Spaarne Kerk en School PROF. Mr. Dr. JONKER. Mr. dr. J. C. G. Jonker, benoemd tot hoogleeraar in de Faculteit der Let teren en Wijsbegeerte aan de Rijks- Universiteit te Leiden, om als opvol ger van wijlen prof. Vreede onder wijs te geven Ln het Javaansch, pro moveerde in 1882 te Amsterdam, met een proefschrift over Javaansch straf recht. Daarna promoveerde hij In 1885 te Leiden als doctor in de Taai en Letterkunde van den Oost-Indi- schen Archipel met een proefschrift ,.Een Oud-Javaansch wetboek, verge leken met Indische rechtsbronnen." Kort daarna vertrok hij ais ambte naar ter beoefening der Indische ta len naar Indlë en wijdde zich voort aan uitsluitend aan de studie der Oos telijke kleine Soenda-eilanden. Als vruQht hiervan verscheen in 1896 in do verhandelingen van het Bat. Ge nootschap zijn Biameesch-Hollandsch Woordenboek, tekster en spraakkunst. Nadat een ernstige ziekte hem ge noodzaakt had Indië te verlaten, schreef hij ln Nederland „Eenige ver halen in talen, gespreken op Soem- bawa, Timor en omliggende eilanden' (Bijdr. Taal-, Land- en Volkenkunde 1902), „Rotineesche verhalen" (Bijdr. T. L, en V. 1605) en over de eind-mo deklinkers in het Rotineesch en Timo- roesch (1906). Zijn hoofdwerk is ech ter het Rotineesch-IIollandsch Woor denboek (Leiden 1908).. <Vad.) ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Bevorderd toi doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer J. H. van den Kieboom, geboren te Buren. NED. ÏIERV. KERK. Beroepen bij de Evangelisatie te Bergum (Fr.) de heer P van Trinen, evangelist te Slochteran (Gr.). CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen te Haarlem ds. De Boer te Apeldoorn. Sport en Wedstrijden HOCKEY. Het programma van den Nederland;/ schen Hockey, en Bandy Bond vooi Zondag luidt als volgt Eerste klasse afdeeling. Haagsch\ Hockey-vereexiigLng—O. D. I. S. m Den Haag. Haarleinsche Hockey Cluij Hilversum te Heemstede en Victoria Amstex'dajxische Hockeyclub, te Rot terdam. Tweede klasse afdeeling A. Utrecht Gooische Hockeyclub te Utrecht. Tweede klasse afdeeling. B. H. D. M.Breda, in Den Haai; O. D. L. S. IIHaagsche Hockey-vereeniging, ook in Den Haag. VOETBAL. Het programma van den Nedorland- schen Voetbalbond vermeldt voor Zon dag de competitiewedstrijden: Westelijke eerste klasse: H. F. C.— Sparta, in Haarlem; D. F. C.Veloci- tos, ln Dordrecht; H. V. V.—Haar lem, in den Haag; Hercules—H. B. S. in Utrecht, en Ajax-Quick, in Leiden, Reserve le klasse, Sparta II—H. F, C. II te Rotterdam; Haarlem IIH. V. V. II Ln Haarlem; H. B. S. II—AJax II in den Haag en Quick II—V. O. C. II in den Haag. Gaat het goed zoo De „Sport" beval, naar aanleiding van de vex-gaderiug van Zaterdag j.i. iu Deal Haag gehouden, een artikel, dat zeer behartigenswaardige wenker bevat. „Als we onze tegenwooi'dige voet bal-organisatie en ons. voetballeven toetsen aan de inzichten van hein, die het bruine monster in ons land heeft gebracht (den heer Willem Mu- ker), dan "vraagt het blad ons vol ernst eai vol kiem af gaat het wel goed zoo En ons besbste antwoord luidt: Neen, het gaat niet goed. Het gaat met de organisatie van onze voetbalsport de verkeerde richting uit. Alles, alles, alles wordt opgeof ferd aan een zoo hoog mogelijke spel- quaiiteit en aan spanning. Zondag op Zondag zijn de spelers in touw. Om de veertien dagen moeten ze ge woonlijk op ï'eis zelfs tweede en derde klas clubs, met zeer jonge spe lers. En welke reizen moeten zij vaak niet doen. Alle andere genoe gens, a.llo huiselijke omstandigheden., vaak alle gezlns- on fam'lie-lev&ii moeten wijken voor den voetbalwed strijd. De competitie-organisatie, het wed- stvijdwezen is zóó tot in uiterste spnn- ninsr geox'ganiseerd, dat een vrijr Zondag een schier ongekende weeld' is. Wat komt er terecht van den zo« billijken oisch, dien Muiier nog Z& tente" stelde dat men de spéler toch af en toe eens een Zondag voo» zich zelf late Bijna niets. En no vragen wjj met het oog op dtt alios gaat het goed zoo Is dan werkelijk het doel van de sport, liet doel van de lichamelijke ontwikkeling, is dan- werkelijk het doel van ons mooie voetbalspel om, bijna acht maanden achtereen, maa.r steeds, week in, week uit, te wedstrijden en niets dan te wedstrijden, met het opwindende, dat daarbij komt Vrienden, hel is onze innige overtuiging het gaat niet goed zoo. Onze heele com poli tie- orgauisatie, ons gansche wedstrijd wezen, dat van de spelers vergt eei. rusteloos geven van uiterste capaci teiten, het werkt de overdrijving in de hand. Laat ons dat goed onder de oogen zien, want het is noodig. De competities zijn over het algemeen veel te groot, liet wedstrijdprogram ma is veel te lang. En nu zal men zeggen, en daar geven we aanstonds handslag op, dat zoodoende toch de spanning wordt bevorderd, maar laat ons dan toch wèl bedenken, dat wij niet spelen om de spanning, maar juist om deontspanning, dat wij onze sport beoefeijc-n om haars zeif wil. Het is zoo volkomen ju'si, wat de heer Mn lier Zaterdagavond ze', en wat wij zoolang we nu reeds over sport schrijven, ook altiid hebben ver kondigd ons hoofddoel moet en mag niet zijn, om de beste spelers vnn Eu ropa ie worden, om qualitalïef nile andere voetballers te overtreffen. Ona hoofddoel moet dit zijn het voetbal spel als volksspel te bevorderen, steeds meerderen te brengen tot den ze<ren van de sport, en zoo mede te werken tot den physieken onbloei van ons volk, van onze jeugd. Dat moet onze heei-lïjke taak zijn. En binnen" de grenzen daarvan mogen we zeer zeker wedstrijden bevorderen, eerlij ke kampen tusschen de speiers aan moedigen, maar zoodra we van deze wedstrijden zelf d6 hoofdzaak maken, en dat gebeurt tb ens, gaan we in dé verkeerde richting". Stoomvaartberichten Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 26 Nov. van Geuua. Het stoomschip Java, van Amster dam naar Batavia, passeerde 26 Nov. Kaap Carvooiro. Het stoomschip Vondei vertrok 29 November van üabaug naar Amster dam. Bert stoomschip Callisto, gecharterd door de H. A. L„ arriveerde 26 No vember, des namiddags, van Rotter- dam te N«w-York. Het stoomschip Bulow, van Rotten dam naar Japan, arriveerde 26 Nov. te Penang. Het stoomschip Noordam, van New- York naar Rotterdam, vertrok 26 No vember, 'b avonds te 6 uur, van Bou logne. Het stoomschip Soestdfjk, arriveer de 26 November van Newport News, laatstelijk van Amsterdam, te Rotter dam.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10