schikt, zal l>esiist Kunnen woraen om trent de verdeelmg der beschikbare 58,000 tusschen de plaatselijke ver een i gingen en de sanatoria. Overwogen zal worden wat kan worden gedaan van overheidswege tot vermindering zoo mogelijk weg. neming van het gevaar van tuber culeuss onderwijzers in de school. De regeering wijdt haar voile aandacht aan deze voor de volksgezondheid zoo belangrijke zaak. Herziening Krankzinnigenwet. On derzocht wordt op welke punten een herziening der wet van 27 April 188-4 raadzaam is. Bij eventueels herzie ning der krankzinnigenwet zal de noo- dige aandacht geschonken worden aan het personeel, evenals aan de ver pleging van krankzinnige boosdoe ners. Naleving Drankwet. Het is geble ken, dat er, zoowel te Rottendam als te Dordrecht an te Gorinchem, scheepsbevrachters zijn. die tevens houders zijn van een vergunning ol verlof, waarin groot kwaad schuilt. Maatregelen worden overwogen om dit tegen te gaan. Wettelijke regeling van het scheepsbevrachtersbedrijf zou In aanmerking kunnen komen om het kwaad tegen te gaan. Een som van f 2000 wordt beschikbaar gesteld om het hoofdbestuur van den Volksbond te steunen in de beteugeling van het euveL Subsidiën ter bestrijding van mis bruik van sterken drank. De Minis ter wil de subsidiën niet uitstrekken tot doeleinden, welke slechts zijde lings met den' strijd tegen alcoholis me ten goede komen. Werkloozen. Een memorie-post Is uitgetrokken, met het oog op de mo gelijkheid, dat particuliere vereeni- gingen of commissiën of gemeentebe sturen onmachtig zouden blijken, ge noegzame hulp te bieden. De Minister verdedigt verschillende subsidiën aan vereenigingen ter be vordering der lichamelijke gezondheid \an jongelieden. Opdrijving dep kosten van. het uni versitair onderwijs. In het algemeen kan de klacht over de hooge en stij gende onkosten van het universiteits- wezen toch gepaard gaan met de er kenning, dat de uitgaven aan de be hoeften beantwoorden. Zuinigheid wordt niettemin zooveel mogelijk be tracht. Nieuwe leerstoelen. Er bestaat thans geen gelegenheid om een hoogleeraar in de homoeopathie te benoemen. Doet zich die voor, dan zou de Minister daartegen geen bezwaar maken. Technische Hoogeschool. Een syste matisch werkplan Inzake de volledi ge toerusting is tot stand gekomen en ter griffie gedeponeerd. Of voor de opleiding van officieren der genie de T. H. S. de voorkeur zou verdienen boven de K. M. A. kan de Minister niet beoordeelen, omdat de opleiding van die officieren niet tot du bemoeiingen van zijn departement behoort De oprichting van een rijksproef station van bouwmaterialen wordt naar clen Minister van landbouw, nij verheid en handel verwezen. Middelbaar onderwijs. Onderwijs door onbevoegden moet, althans bij tijdelijke aanstellingen, al en toe worden toegestaan, omdat er niet ge noeg bevoegden zijn. Inspectie vakonderwijs. De Minis ter erkent, dat de taak voor één titu laris te zwaar wordt en overweegt middelen om de taak van den Inspec teur te verlichten zonder daarbij tot verdeeiiug der inspectie over te gaan. Overneming van gemeente H. B. scholen door het rijk. Overwogen wordt de subsidies in overeenstem ming te brengen met het aantal bui- tenioerllngen en of in de gevallen in het voorloopig verslag genoemd aan leiding tot overname der gemeente H. B scholen bestaat. Oprichting van nieuwe scholen wil de Minister bij voorkeur van particu lieren zien uitgaan. Middelbaar technisch onderwijs. De Minister hoopt bij de volgende begroo ting de noodige voorstellen te kunnen doen. Het handelsonderwijs wordt gelei delijk uitgebi-eid. Regeeringstoezicht op vereenigings- examens acht de Minister niet wen- schölijk. Lager onderwija Toezegging van staatsbemoeiing met het voorberei dend onderwijs kan vooralsnog ndet worden gedaan. Opleiding der onderwijzers. Oprich ting van nieuwe inrichtingen van on derwijs acht de Minister thans onge- wenscht, tot verbetering der bestaan de inrichtingen wordt al het moge lijke gedaan. Neutraliteit van de openbare school. De Minister vindt geen aanleiding tot principieel debat. Hij is niet voor nemens te reageeren tegen de be staande practijk. Rijzen quaesties, dan moet elk geval op zichzelf beoor deeld worden, zonder dat de verkla ring van '8 Ministers ambtsvoorgan ger richtsnoer is. De Minister is ook van meentag, dat de gemeenteraad niet bevoegd is te bepalen, dat Ln de openbare school uit den bijbel zal worden eeiezen. Te Groot-Ammers werd dit bepaald met goedkeuring van het personeel en buiten de les uren te zullen geschieden, doch het heeft nog niet plaats gehad. Leerplichtwet. Onderzoek wordt toe. gezegd ra hoeverre tot technische her vorming der leerplichtwet moet wor- deD overgegaan. Oplegging, aan de ge meentebesturen van de verplichting aan schoolgaande kinderen, voor wie daaraan behoefte bestaat, voeding en kleeding te verschaffen, is van den Minister niet te wachten. Ontslag van onderwijzeressen we gens huwelijk. De Minister is van nieening, dat de wet zich niet verzet tegen de aanwezigheid van gehuwde onderwijzer rossen op de school. Hij overweegt wetswijziging. Anti-alcoholisch onderwijs kan geen afzonderlijk leervak zijn wel kunnen kleine middelen tot drankbestrijding worden toegepast. Vervulling militieplichten. Wanneer aan een onderwijzer wegens het ver vullen van militleplichten verlof is ver leend. behouden gemeente of bijzon dere schoolbesturen aanspraak op rijksbijdrage tot de volle minimum Jaarwedde. RijLa lagere scholen. Verhooging van het minimum salaris der onder wijzers van bijstand verdient geen aanbeveling. De hoofden zullen bij de nieuwe regeling hunne verhoogingen voor bij-acten behouden. Ineen schakelingscommissie. Deze zal vermoedelijk in den loop van 1909 met har© werkzaamheden klaar ko men. Het eindrapport zal niet bij ge deelten verschijnen. In den loop der memorie worden vele onderwerpen tot na het verschijnen van dit rap port onbeslist gelaten. Scholen voor zwakzinnigen. Als voorwaarde voor rijkssubsidie wordt altijd gesteld, datgeen kind mag worden algewezen op grond van de godsdienstige gezindheid der ouders. De uitgaven voor de Rem brand t- zaal ln 's Rijks Museum te Amsterdam worden door den Minister verdedigd. Opheffing van de sluiting des Maan dags gedurende een gedeelte des jaars verdient vooralsnog geen aan beveling. De verleden, jaar op de begrooting uitgetrokken subsidies voor openbare leeszalen heeft de Minister dit jaar niet gehandhaafd, omdat hij de daar voor aangelegde maatstaf niet Juist acht. De minister heeft de Centrale Commissie voor de Statistiek uitge- noodigd, een onderzoek ln te et ellen naar het aantal en den omvang van werkkring der hier te lande bestaan de openbare leeszalen en bibliothe ken. Zoodra de commissie rapport zal uitgebracht, zal door den mi nister ernstig worden nagegaan of, en zoo ja, op welke wijze van regee- ringswege steun aan de openbare leeszalen kan worden verleend. f oOOO wordt nog uitgetrokken voor officieels deelneming van Nederland aan de in den zomer van 1909 te Mun- chen te houden vierjaarlijksche In ternationale kunsttentoonstellingen. Ten aanzien van betere hulsves ting van '8 rijks academie van beel dende kunsten ls de minister in over leg getreden met B. en W. van Am sterdam. De ondervonden teleurstelling wat betreft de prestaties der Nederland- sche deelnemers aan de Olympische spelen is verklaarbaar, omdat groote landen uit den aard der zaak over veel ruimer keise uit superieure krachten te beschikken hebben en b.v. in Engeland en de Vereenigde Staten aanzienlijke sommen zijn be steed om de deelnemers gezamenlijk te oefenen. De wedstrijden zijn noch tans een uitnemende leerschool ge weest en bij het wielrïjden, schermen, en vooral bij het voetbalspel hebben de Nederlandsche kampioenen geen slecht figuur gemaakt DE „TEMPS" OVER DE NEDER LANDSCHE POLITIEK. De Temps" bespreekt de Neder landsche begrootingsdebatxen en zegt dat men niet behoeft te vreezen voor het ophouden der goede verstandhou ding tusschen Regeering en Kamer, en dat van nu af tot aan het einde dezer periode van wetgeving dr. Kuy- per, die reeds de regeering van spreekwijze deed veranderen, den- zelfden invloed zou kunnen hebben op haar politiek. Alleen versterking der linker meerderheid zou zulks kunnen voorkomen. NED. VEREEN. VOOR PSYCHIA TRIE EN NEUROLOGIE. In de'te Utrecht gehouden vergade ring van de Nederlandsche Vereeni- ginp- voor Psychiatrie en Neurologie", is o. m. behandeld een voorstel van de heeren J. van Deventer Szn., J. F. Plet en C. J. Marcus, luidende „De algemeene vergadering benoeme een commissie om een onderzoek ln te stellen naar de bezoldigingen der ge- neesheeren, verbonden aan de krank zinnigengestichten hier te lande". Blijkens de schriftelijke toelichting zijn die l>ezoldigingen, volgens de voorstellers, onvoldoende geregeld. Dit voorstel werd na korte bespre king aangenomen en de benoemde commissie, gevormd door de voorstel lers, kreeg verder de opdracht een verslag in te leveren, waarin precies wordt gemotiveerd welke emolumen ten aan de gestichts-artsen moeten worden toegekend. NIET VERSTANDIG. In een openbare school, niet ver van Rotterdam, speelde zich een eigen aardig geval af Een onderwijzer hield een zijner leerlingen, een jongen, voor straf een poosje na in de school, wat vernemen werd door een ouderen broer van den gestrafte, die de school binnendrong, om zijn broer er uit te halen, wat na tuurlijk door den onderwijzer ver hinderd werd. Onder den uitroep „hij moet er uit verliet hij de school, om eenige minuten later te rug te komen, thans gewapend met een stok en gpvolgd door... zijn moe der 1 Zonder te schellen of ie kloppen stormde het tweetal de school binnen om den gestrafte te bevrijden. Maar de onderwijzer bleef bij zijn stuk en stond zijn prooi niet af. „Dan zullen wij eens kijken wie er baas is", liet de moeder er op volgen en in minder dan geen tijd was de school in een worstelkamp herscha pen meester kreeg het knap be nauwd. In den strijd viel de moeder door een glazen schot. Op dat geluid kwam het hoofd der school aansnellen, die den onderwij zer te hulp kwam. Met vereende krachten werd de striid voortgezet, met het gevolg, dat moeder en zoon het strijdperk moes ten verlaten, zonder hun doel bereikt te hebben. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer, die Dinsdag avond weder bijeenkomt, zal Woens dag Ln de afdeelingen vergaderen, hoofdzakelijk tot onderzoek der Indi sche Begroeting, om dan Donderdag, en zoo noodig Vrijdag, de nog voor openbare behandeling aanhangige on derwerpen af te doen. ANGSTIGE OOGENBLIKKEN. Vreeselijke scènes hebben zich afge speeld bij de groote onderaardsche gasontploffing, die, gelijk wij meld den, voor eenige dagen de bewoners van Brooklyn in de grootste opgewon denheid heeft gebracht. Een der hoofdstraten was opgebroken, daar da gasleiding hersteld moest worden en in de diepte arbeidden 15 werklie den aan de reusachtige buizen. Plot seling deed een doffe, vreeselijke stoot eren aardbodem mijlen ver ta dan omtrek schudden. Ruiten spron gen en uit de schacht ln de straat steeg onmiddellijk een laaiende vlam menzee omhoog. Onder in de diepte waren bijna alle werklieden door den druk tegen de wanden geslingerd en verpletterd. Slechts vier waren nog ln het leven. De ontploffing deed de groote hoofdbuis der waterleiding springen, zoodat de werklieden, die aan den dood ontkomen schenen, het verdrinken voor oogen hadden. Een vreeselijke wedren door het donkere, halfvolle afvoerkanaal volgde. Adem loos werkten de vier mannen door den vloed voorwaarts, achter zich het uit de gesprongen buis naar binnen dringende water dat steeds hooger steeg. Eindelijk bereikten zij de mon ding van de Gae tri vier op het oogen- blik dat het water hen zou doen stikken. Half bewusteloos trok men •ie geredden uit den stroom. yEEL LIEFHEBBERS. Voor de betrekking van klerk ter secretarie te Arnhem op een Jaarwed de van f 500f800 hebben zich 117 per sonen aangemeld, onder welke 12 da mes. „HOOG" BEZOEK. Wilhelm Volgt, de kapitein von Kó pen ick de door Keizer Wilhelm bege nadigde schoenmaker, de man, die destijds de heele wereld van zich ileeft doen spreken, zal deze week ook Nederland met een bezoek verte ren Hij blijft ex Zaterdag, Zondag en Maandag. INBRAKEN. Te Bellen is ln de Herv. kerk Inge broken. De inhoud van een collecte bus voor het stichten eener bijzonde re school wordt vermist RAAD VAN DEFENSIE Deze week vergaderde ln een der lokalen van het Departement van Oorlog de Raad vein Defensie. PISUISSE EN BLOKZIJL Indische bladen brengen het be richt, dat de heer Pisuisse, door ty phus aangetast, verpleegd wordt in een ziekeninrlchting. Een zestal we ken zal ln 't gunstigste geval noodig zijn om hem weer in staat te stellen op te treden. EEN -TEGENVALLER. Door de jongste stormvloeden schijnt de zeedijk nabij het Horntje op Texel, waaraan in de laatste ja ren bijna een ton gouds moest ver werkt worden, nu weer op andere plaatsen te zijn ondermijnd. •Bij de Donderdag verrichte peilin gen bleken hier en daar aan den voet des dijkiS holen van wel 6 meter diep te te zijn ontstaan. Men heeft ter stond personen aan het werk gesteld, doch er zullen belangrijke maatrege len moeten worden getroffen, om er ger te voorkomen. GASONTPLOFFING. Vrijdagmorgen had te Sueek een vreeselijke gasontploffing plaats op de bovenwoning van liet groote ma gazijn „De Metalen Wereld". Een ka mer vloog aan splinters, gordijnen kwamen aan flarden in een boom te recht, tal van groote spiegelruiten op het Grootzand werden vernield. De bewoner, de oude heer Volkers, i§ gewond naar het ziekenhuis ge bracht. DE ONTHULLINGEN VAN „HET VADERLAND". „Het Vaderland" zich verdedigende tegen de critiek, op het blad geoefend naar aanleiding van het artikei „Kei zer en Koningin", schrijft o.a. Een dementi van den inhoud onzer artikelen heeft de Minister niet gege ven de heer Van Bylandt wel. Het zou meer indruk hebben ge maakt. Indien het andersom ware ge weest. Het dementi toch van den heer Van Bylandt kon slechts kras zijn naar den vorm immers het berust op niets dan persoonlijke navraag. En er zijn plaatsen het zal den afgevaardigde van Apeldoorn gebleken zijn, Indien het hem piet reeds lang bekend was waar men zelfs den beer Va.n By landt met een kluitje in het riet stuurt, en hem gegevens verstrekt, die later in het verslag ©enigen indruk kunnen maken, maar die niettemin ongegrond en onjuist zijn. De ons verstrekte gegevens nog eeng raadplegende en de voorhanden stof overziende, kunnen wij dan ook aan dit demendt niet de minste waar de hechten, en handhaven het mede gedeelde zoo positief mogelijk. Wij willen hier nog bijvoegen een bijzonderheid, die wij tot dusverre onder ons hielden, namelijk dat een dergelijke Keizerlijke vermaning, als welke tot ons land gericht werd, des tijds ook een ander Hof heeft bereikt, en men daar desgelijks ten gevolge daarvan heeft gemobiliseerd. Het tijdstip komt overeen met de gedeel telijke mobilisatie hier te lande, waar van de heer Van Lóben^ Seis in- de Tweede Kamer openlijk gewaagde. Misschien kan dit détail den heer Van Bylandt verder in zijn nasporin- gen den weg wijzen. Gemengd Nieuws EEN GRUWELIJK DRAMA. Een 32-jarig metselaar te Bordeaux heeft, vermoedelijk in een vlaag van waanzin (de man heeft vroeger in een krankzinnigengesticht gezeten) vree- selijk huisgehouden. Hij kreeg met zijn vader ruzie over een geldquaestie en wond zich steeds meer op. Plotse ling trok hij zijn overjas uit en ging z::n geheele familie met een hamer te lijf. Hij begon met zijn ouden va der dood te slaan, toen bracht hij zijn zuster en een nicht doodeliike wonden toe. Zijn moeder en twee Du ren wist hij ernstig te kwetsen. De politie heeft met groote moeite en le vensgevaar den woesteling ten slotte te pakken gekregen. VT^'> DAGEN LEVEND BEGRAVEN. In de mijn van de firma Krupp, te Hordel, bij Bochum, de „Hanover- mijn", werden twee mijnwerkers door een instorting bedolven. De beide mannen werkten in een zeer nauwen mijngang, toen deze plotseling instortte, waardoor de twee arbeiders van bet overige gedeelte der mijn waren afgesneden. Daar het ongeluk onmiddellijk was opgemerkt, kon het reddingswerk met alle kracht worden aangevangen. Er moesten ve le honderden wagens steenen worden weggesleept, voor men de begraven arbeiders kon bereiken. In/tusschen was het mogelijk gewor den, zich door een pijpleiding met de Verongelukten ln verbinding te stel len. In de vroegte werden de twee mijn werkers, nadat zij 90 uren in hunne onderaardsche gevangenis waren op gesloten geweest, heelhuids te voor schijn gebracht. Belde mannen waren hoofden van groote gezinnen. EEN EILAND VERDWENEN. Een Dultsche Zuid zee-expeditie heeft geconstateerd, dat-een der Paumotu- eilanden tusschen de 144 o en 146 o Westerlengte met al zijn bewoners is verdwenen. Men denkt dat er aard beving geweeet is. EEN INVASIE DOOR DE LUCHT. De „Echo de Paris" publiceert een lange lijst van Duitsche ballons, die sedert April in Frankrijk zijn geland, en betoogt, dat, Indien diplomatieke stappen te Berlijn niet baten, de Frausche regeering krachtige maat regelen dient te nemen-tegen deze in vasie, die het blad ln Yerband brengt met apionnage. WEER EEN MOORDAANSLAG! Weder komt uit Calcutta het be richt van een moordaanslag, ge pleegd op het leven van Hume, amb tenaar van het openhaar ministerie, terwijl hij in den trein zat. Bij Agar- para, ton N.W. van Calcutta, werd er een bom geworpen, maar ze viel te dichtbij. Ze barstte met groot geweld, maar niemand werd er gedeerd. De bom was gevuld met dumdumkogels. TROUWEN OF NIET TROUWEN Volgens Amerikaanscbe bladen, heeft de hertog der Abruzzen aan juffrouw Elkins een ring met robij nen ter waarde van 5000 dollar, een erfstuk van het koninklijk huis, ge zonden. Er is een som van 3000 doll- aan inkomende rechten op betaald. Bexeekent dit, dat de huwelijks plannen tusschen deze twee, ondanks de beweringen van den ouden heer Elkins, nog geenszins in duigen zijri gevallen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. MEDEDEELING UIT EIGEN ER VARING. En het ls de ervaring van een inwo ner van Amsterdam. De Heer J. Stolk, Bloemstraat 56 te Amsterdam, meldt ons: „Ofschoon Ik roeds zeven en zeventig jaar oud ben, is het mij toch mogen gelukken be terschap te bekomen van een nier ziekte, die mij tien jaren lang ge plaagd heeft. Zonder tusschenpoozen had ik een knagend gevoel in den be nedenrug, hetwelk vergezeld ging van hoofdpijn en duizeligheid. Nergens had Ik meer lust ln en hoewel mijn ouderdom daarop natuurlijk ook van invloed was, was ik altijd lam en lr.om. De urine loosde ik met kleine beetjes en bezorgde zij mij vooral op het laatst veol pijn. Ze zag er<.yuil uit met veel aanhangsel. Meer en meer krahbelde ik achteruit. Des nachts kon ik niet slapen door de benauwde droomen en het voortdurend gesuis in mijn hoofd. Gelukkig werd ik attent gemaakt op Foster's Rugpijn Nieren Fillen. Na gebruik van twee doozen reeds begon de slaap en eetlust terug te komen. De urine werd meer en meer helder en de pijn nam af. Nadat ik een vijftal doozen gebruikt had, was mijn ziekte verdwenen." Een later bericht van den h-eer Stolk luidt: „Hoewel ik af en toe wel eens 'li kleine vermaning van mijn vroeger ongemak gehad heb, ben ik toch door het gebruik van Uw pillen een heel ander mensch geworden. Waar Ik daartoe ln de gelegenheid ben, zal ik ze dan ook gaarne aanbevelen." (w.g.) J Stolk. Om misverstand te voorkomen en U te overtuigen, dat ge de juiste medi cijn krijgt, dient ge er op te letten, dat ge nadrukkelijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt. Let op, dat de naam Foster op de doos voorkomt. Ziet eveneens, dat de man met zijn handen ln zijn lendenen ons han delsmerk op het etiket staat. Wan- reer gij u hieromtrent overtuigt,'dan kan er geen vergissing zijn en be komt ge de échte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de juiste medicijn voor eiken vorm van nieraandoening. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij dï Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98; J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Tr-ezending geschiedt franco na ont- xsngst van postwissel f 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Sport eo Wedstrijden EUROPEESCHE BOND VAN GYM NASTIEK VEREENIGINGEN. Ter gelegenheid van de feesten, waarmee de „Fédération des sociétés de gymnastique de France" haar 35- jarig bestaan herdenkt, heeft te Pa rijs eene bijeenkomst plaats gehad van het bureau der Europeesche fede ratie van gymnastiekbonden. Vertegenwoordigd waren de bon den van Italië, Engeland, België, Ne- derland, Zwitserland, Denemarken, Noorwegen, Roemenië en Bohemem Van de beide Nederlandsche verte genwoordigers, de heeren Joh. Hey- nen (Den Haag) en S. van Aken (Rot terdam) was alleen de eerste aanwe zig, daar de heer Van Aken wegens ziekte van do re>8 had moeten af zien. Onder de verschillende wenschen, die het congres na eenige discussie aannam, waren de beide volgende van nteer algemeen belang lo. Het congres hoopt, dat de inter- nationale tournooLen zullen worden voortgezet, dat zij gesubsidieerd zul len worden en meer en meer een De- teekenis zuilen krijgen, waardoor zij de belangen van alle landen zullen kunnen dienen. Het zou met genoe gen zien. dat het 5e tournooi plaats had in Italië, in 1911, en het bureau spreekt af weder bijeen te komen ter gelegenheid van hei Vierde tournooi, te Luxemburg, den lsten April 1909. 2o. Het bureau der gynmastiek-fe- deraties la van oordeel, dat bij inter nationale wedstrijden de jury ook al tijd internationaal zal moeten zijn. De laatste uitspraak, waartoe aan leiding was de ontevredenheid, die het optreden d8r uitsluitend uit En- gelschen samengestelde jury bij de Olympische spelen te Londen in gym- nastlekkringen heeft gewekt, werd bij acclamatie en onder vele bewijzen van instemming aangenomen. Rechtszaken MOORD TE BEESD. Den 3en December e. k. zal voor het gerechtshof te Arnhem ln hooger beroep terecht staan, P. R. arbeider te Beead, bij vonnis der rechtbank te Ti el d.d. 8 October 1908 veroordeeld tot twintig jaren gevangenisstraf we gens moord op zijn gescheiden vrouw. Mr. A. Baron van Haersolte, advo caat te Arnhem, zal als verdediger optreden, terwijl 18 getuigen zijn ge dagvaard- Zooals men zich zal herinneren had de Off. v. Justitie levenslange gevan genisstraf voor hem gevorderd. R. is thans 31 jaar oud. OOK EEN KöPENICKER. Door het O. M. bij de Rechtbank te Arnhem werd 5 maanden gevangenis straf geëisebt tegen den 20-jarigen Duitscher. B. v. d. Pol, die de vorige maand t© Doornenburg en Bemmel zich uitgaf voor geheim Duitseh po litie-beambte en beweerde, dat hij een paar misdadigers moest opsporen Door den veldwachter werd hij ont maskerd toen deze hem naar papie ren vroeg, die hij niet kon toonei-, toen bleek, dat hij te Nijmegen een rijwiel ontvreemd had. Voor de recht bank bleek, dat hij te Duisburg ook nog iets op zijn kerfstok beeft. Land en Tuinbouw IN DEN TUIN. Wij willen een en ander bespreken betreffende boom- en ooftteelt. Behal ve op een doelmatige beplanting dient hierbij gelet te worden op de geaard heid van den bodem en de wijze van beplanting. Niet alle vruchthoomen stellen aan den grond dezelfde eischen. Dit is slechts ln zooverre het geval, dat zij alle- vragen om een vruchtbare, hu- u.usrijk© bovenlaag, welke rijk is aan kalk; de ondergrond moet los, open zijn, niet koud en nat. Deze eischen worden zeer dikwijls uit het oog ver loren en dan moet de ooftteelt, al is overigens de verzorging zoo goed als zti wezen kan, teleurstelling geven. Up hoogen zandgrond, welke meestal ook humusarm ls, in een drassigen bodem, of daar, waar de onder- giond een harde bank beeft, steen achtig is, is bet een dwaas werk, in ieder geval weinig rentegevend, een hc-omgaaard aan te leggen. Goede, be hoorlijk gedraineerde kleigronden daarentegen, zooals we die vinden in de Betuwe, Maas Waal, langs den lJsel, in Zuid-Limburg en Vlaanderen bieden voor den aanleg van fruittui- i.en en bongerds de beste vooruitzicb- Uui. Natuurlijk wanneer een zorgvul dige planting van geschikte exempla ren wordt ln acht genomen. Waar de bodem niet deugt, trachte men dien, zoo mogelijk, goed te ma ken, bv. door vermenging, naar be hoefte, met zand, leem, kalk of com post; door de onderlagen los te ma ken; door een geregelde afwatering te bewerken. En daarna volgt de aankoop: een zaak van gewicht. Wat komen velen hierbij te pas, doordat zij te zuinig zijn en liever koopen van een rond reizende n koopman of kleinen, dik wijls onkundigen kweeker, dan te recht willen komen in een goede kwee- kerij, waar zij, ja, een kwartje min stens meer moeten betalen, maar ook goede waar krijgen, ruime keuze heb- Ijen en waar zij ontvangen de soorten, welk9 zij hebben gevraagd. Koopt mea voor een bagatel, een paar kwart jes, een boom, een zwak, misschien door kanker aangetast exemplaar, met noestigen, krommen stam, en be schadigde wortels dan is het heusch geen wonder als men ten slot te nog bekocht blijkt. Neen, men wen de zich tot een bekwaam, vertrouwd kweeker, zegge of overlegge met hem, welke soorten men zal planten, en als men dan niet op een dubbeltje be hoeft ie zien, dan kan men later van zijn fruittuin vreugde en voordeel ge nieten, in overvloedige mate. In het tegenovergesteld geval kan men zich voorbereiden op verdriet, toenemen de ergernis en schade. De planting Is ook niet zelden de oorzaak van niet of niet genoegzame vrucht dragen. Ze lijkt soms veeleer op een hegraven van den boom. In baast wordt een gat gegraven, vaak niet grooter dan noodi gis om den boom er in te plaatsen, dezen wordt er in gezet, de uitgegraven aarde wordt er weer ingeworpen, soms met een hoop rommel, takken, enz. er bij, zoodat zich daar, om de wortels een put kan vormen, de grond wordt wat aangestampt met den klomp, er wordt aan het stammetje wat gerukt en ge- tiokken, en klaar is Kees. Jawel, maar daarmee ls het boompje lang u'et klaar, om voorspoedig te kunnen Gpgroeien tot een milddragenden boom. Daartoe dient er meer zorg aan besteed. Een gat worde gegraven van 1 1/2 bij 1 1/2 Meter en 80 c.M. diep, nog beter Is het, waar veel boomem, komen te staan, dat het geheele ter rein diep worde omgespit. De uitge worpen aarde wordt uitgestrooid, aan de lucht blootgesteld, of men vervan- ge ze, gedeeltelijk door korten mest of compost, gedeeltelijk door vruchtbare aarde. Men zette hel boompje in het gat, met de zwakke zijde van het wor telgestel of de kroon naar het Zui den, met het oog op 't latere even wicht. De worteltjes en wortelharen lije men met de hand zorgvuldig uit, vuile de tusschenruimten aan met fij ne, vruchtbare aard (geen mest op de wortels zelfI), schudde telkens eens, opdat geen holten blijven bestaan, en brenge verder goeden, vruchtbaren grond, met mest of kunstmest, aan. Vooral plante man niet te diep, nage- roeg met den rand van 't gat gelijk, zoo noodig, d.w.z. als de bodem voch tig ls, op een heuveltje. Is de grond wat bezakt (niet eer, om den boom uiet op te hangen) dan binde men het stammetje met lisch- of strooband los aan een paal, welke vóór de planting is geplaatst, liefst aan den Westkant. C. B- EN MAGNESIA. Een vreemd opschrift, niet waar? Wat beteekenen die stippels? vraagt ge. Ik zal het u zeggen. Ge zult u her inneren, dat we boven ons vorig arti kel het opschrift stelden: Stikstof, phusphorzuur, kali en kalk, de namen der vier stoffen, welke voor den plan tengroei onontbeerlijk zijn en daarom voor de voeding onzer cultuurgewas- seu in den grond dienen aanwezig te zijn. De vier stippels moeten die 4 stof fen voorstellen, welke nu zijn aange* vuld met een vijfde: magnesia. Waar om? Omdat deze stof ten onrechte wordt weggelaten, wanneer er sprake is van een volledige bemesting. Behal ve de 4 genoemde stoffen zijn er nog verschillende, wel een 9-tal, andere, welke bij cle voeding der plant een rol hebben te vervullen. Ze zijn niet alle evenzeer noodig, en ook vindt men vun de meeste een voldoenden voor raad in iederen bouwgrond, zoodat ze bij de bemesting niet in aanmerking behoeven te komen. De stof echter, woarvan we hierboven den naam ver meldden, verdient onze bijzondere aandacht. Er is in de laatste jaren, nu eens door deze dan door geue, op gewezen, dat in het samenstel onzer cultuurgewassen vrij wat magnesia voorkomt, zóóveel zelfs, dat het ver wondering moet wekken, dat hierop niet eer de aandacht is gevallen en er in de landbouwpractijk niet meer re kening mee wordt gehouden. Men zie eens hoeveel magnesia de hieronder te vermeiden gewassen op de '1000 dee- len bevatten in vergelijking met liet daarin aanwezige phosphorzuurge- halte: Aardappelloof 1.2 ph. en 3.3 m. Gele lupinen 3.7 ph. en 3.4 m. Erwtenstro© 3.5 ph. en 3.5 m. Basterdklaver 3.6 ph. en 3.1 in. Hooi van roode klaver 5.6 ph. en 6.3 m. Gras 4.3 ph. en 4.1 m. Deze vergelijking is leerzaam. De genoemde gewassen bevatten onge veer evenveel of nog meer magnesia dan phosphorzuur en 't zijn vooral de vlinderbloemige gewassen: lupinen en klaver, erwten en paardeboonen, enz., die er groote behoefte aan hebben. En nu mag het toch vreemd heeten, dat een phosphorzuurbemesting in den vorm van slakkenmeel, super- pbosphaat of beendermeel algemeene toepassing vindt, en aan een bemes ting met magnesia niet wordt ge dacht. Kan dit wellicht zijn oorzaak vinden in een betrek kei ij ken magne sia-rijkdom van den bodem? Neen, want onze gronden bevatten, volgens P einders' Handboek, slechte voor 1/3 of 1/4 maal zooveel magnesia als kalk en indien men nu weet, dal de meeste onzer bouwgronden arm aan kalk zijn, dan kan men zich voorstellen hoe treurig het gesteld is ten opzichte van magnesia. „Maar dit moet toch spaak lnopen," hoor ik u zeggen, „of liever, a's dat zoo is, dan moet het reeds lang verkeerd gegaan zijn, daar we cu in onze kunstmeststoffen alleen maar stikstof, phosphorzuur, kali en kalk geven." Ge zoudt gelijk hebben, lezer, indien het laatste waar was. Maar dat is niet het geval. Wij ge ven in onzen kunstmest meer dan dat, al wordt ons ook niet. meer gegaran deerd, en al doen we het zonder het te weten. Er zit nl. in de ruwe, onge zuiverde kalizouten (kainiet, cnrnal- liet en syloraiet) vrij wal of heel wat magnesia. Deze stof krijgt men dus ou den koop toe. En ongetwijfeld heeft zij meermalen, zonder dat wij haar werking ons bewust waren, op den oogst een zeer gunstigen invloed ge- bad. Zoo bij klaver, die men thans bij een kali-bemesting verbouwt, waar dit vroeger niet mogelijk was Op sommi ge zandgronden deed men de ervaring op. dat na aanwending van magnesia het vlas, dat men niet meer kon ver» bouwen, weer voortwilde. Prof. Loew van Pahte verkreeg de hoogste haver- opbrengst bij bemesting-van gelijke hoeveelheden kalk en magnesia. La ten wij hieruit leerenl Wij zagen het: verschillende onzer gewassen behoe ven tamelijk wat magnesia, in onze bouwgronden is met de kalk ook de magnesia In den loop der eeuwen weg gezakt. Men deuke aan de kalk- en. magnesia-kegels, welke in de druip steengrotten op den grond en aan het gewelf worden gevormd. Laten wij daarom magnesiahoudende kali mest stoffen gebruiken, om aldus op een goedkoope manier zorg te dragen, dat er ln den bodem geen gebrek aan mag nesia ontstaat. C-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 14