NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 7802 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1908 F HAARLEMS ABONNEMENTEN PER DREG WAANDEN» Voor Haarlem i I I l 1.23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederlands 1.65 Afzonderlijke nummers0.02K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37^ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. PEEREB0051 ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0.83 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zulder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ZESDE BLAD. Amsterdamsche Kout ONZE POLITIE IL In mijn vorige beschouwing over de Amsterdamsche politie merkte ik reeds op, dat ik niet geloofde, dat hier ter stede een zuiveringsproces k la Den Haag noodig zou zijn. Doch an derzijds staat vast, dat het corps vele loden telt, die de beschaving, tact en wetskennis missen om waar het. noo dig is zelfstandig op te treden en als ze het doen brutaal de wet overschrij den, van hun macht een wet op ei gen' houtje maken, waarvoor het recht moet bukken. Zooals Pruisen een politiestaat is, waarin den dieven vangers de gelegenheid wordt gelaten zoo krenkend mogelijk op te treden, zjo veel mogelijk kwaad te stichten, van welk recht zij niet verzuimen, bruik te maken, zoo staat de hoofd stad van Nederland, het land de-r klassieke vrijheid in' 't teeloen van dén politiestok. Provoceerend wordt om de haverklap door geheimden opgetre den en wee dengene, die na een vaak grove beleediging zijn uittarter be handelt als ware hij maar een gewoon borger, de gevangenis wacht hem. Vechten en slaan is niet netjes. Ou- derwetsche mensche-n denken er heel anders over. Die zeiden: niet vech ten en niet slaan is niet netjes als je heieed igd wordt. En is eene dame do beleed igde, dan behoort haar rid der galant het zwaard te trekken. Zelfs vaak voor futiliteiten. En wei gerde men, wat deed het er toe, mem moest wel als men niet wilde dat ie der je als een lafaard beschouwde, den rug toekeerde. Die duelma-nie is doorgeziekt. Maar jrien is nu in een andere uiterste ver- allen. Laat men u beleedigen zoo veel men wil, sarren tot het uiterste, uw handen moet u in den zak hou den'op straffe van voor onfatsoenlijk door te gaan. En wie zulk een onfat soenlijkheid bedrijft tegenover een tarrenden, beleedigenden, uittarten- den politieagent is een misdadiger; de tallooze kleine rechtbankzaakjes, waarvan in deze dagen nu er copy ge noeg is, door de bladen niet eetns no titie genomen wordt, leveren er het bewijs van. -■ Men verneemt ongelooflijke staal- tj-?s van politietop treden. Een geva! dat mij uit zeer vertrouwbare bron bereikte is nog al sterk sprekend was het niet de advocaat zelf, die de klacht voor den officier heeft geredi geerd, ik zou weigeren het te geloo- ven. Op gemeubileerde kamers woont een gehuwd paar zij hebben vooruit betaald, maar enkele dagen te voren opgezegd, zoodat zij in elk geval, nog eenigen tijd „huur" hebben. Er is „mot" met de kamerverhuurster, een weduwe, die niet op hoar mondje is gevallen, schelden en desnoods vech ten kan als een baliekluiver, maar als weduwe nogal in beklag is bij de buren. Tenminste als op zekerea avond het paartje thuis komt, wordee zij door kamerverhuurster en eenige buren met stokken, poken, tangen en dere huishoudelijke wapens opge wacht. Macht gaat boven recht en door overmacht willen zij de huurders van hun-woning afsmijten, beiden verde digen zich en beiden worden bont en blauw geslagen. Do man loopt zonder hoed naar een politiepost, hij krijgt assistentie van eenige agenten, doch dezen weigeren de namen te noteenen van de personen, die zich aan mis handeling en huisvredebreuk hebben schuldig gemaakt. Nog slechter zij eischein, dat de huur vooruit betaald hebbende huur ders op stel en sprong, dus in. den nacht, hun woning verlaten, weige ren zelf de woning te verlaten en be- leedlgen zelfs op de meest gruwelijke wijze de huurders, terwijl dezen de meest kostbare zaken inpakken. Als de huurder den volgenden dag met eon kruier terug komt, om de rest weg te halen, vindt hij zijn woning (die hij nog had afgesloten) openge broken, evenals de kasten zijn boel tje stond gedeeltelijk op het portaal en de rest was spoorloos verdwenen. Zooals ik reeds zei, is over de ge heels zaak door een bekend advocaat ken klacht bij de Justitie geredigeerd. Of ze echte! vervolgd kunnen" wor den De belde politieagenten staan met hun twee ambtseedige verklarin gen tegenover klachten van twee ^peiischen. die niet tol de politie be- voeren van zand, dat diende voor om hooren. Zij staan dus vrij sterk hoe groot hun onrecht ook Is. Papendrecht zouden wij bijna vragen. Dat de gemoedelijkheid er zoo ge heel -Uitgaat en de goede verstand houding met de burgerij zoo geheel is bedoiven, isweL te betreuren. Immers op. allerlei gebied kan door een „bero" een dienst bewezen wor den! - -T" Ëèh oudé brigadier vertelde dm eens Waar _de menschen niet voor hier komen, daar sta je versteld van. :Natuurlijk ln de allereerste plaats voor civiele zaakjes. „Meheer, Ik moet geld hebben van die of die", ^meheer, ze Jiebben melk en eieren bij me poft en nu ben ik wel zes keer aan de deur geweest." Hoeveel daal Ik de menscnen naar den kantonrechter heb moeten verwijzen, mag Joost we ten. Dan weermijnheer, mijn vrouw is weggeloopen, of mijn oudste jongen .is zoo ondeugend, kan u niet even •een agent sturen om hem bang te .maken En 's nachts is biet nog erger; niet alleen, dat wij ln allerlei huis houdelijke twisten worden gemengd, maar bij onbeteekenende brandjes, bij een Lek ln gootsteen of waterlei ding is de eerste loop naar ons. Van de week kwam er een vrouw bij me, die 's nachts naaiwerk moest verrich ten Och. mijnheer, mijn muntgas •gaat uit en ik heb geen vierdiuitjes, zóu ik die hier niet kunnen krijgen Er zijn nog „goeie agenten" ook, be reidwillige jongens, die voor alles klaar staan, ook al zijn ze 't niet ver plicht. Maar hun aantal daalt en dat der anderen stijgt. Jammer 1 IL HENNING Jr. Stadsnieuws „Onder On s". Men schrijft ons Het gemengd koor „Onder Ons" directeur de heer I-Ienri Pielage, hield Woensdagavond op de bovenvoorza- len van de Kroon ecne feestelijke bijeenkomst naar aanleiding zijner schitterende overwinning van 1.1. Zondag. De eere-voorzitler, de heer Dr. H. van dien B-erg, hierbij tegenwoordig, ham na eenè korte inleiding van den onder-voorzitter het woord en deed onder meer uitkomen do groote con currentie van do bekende twee koren uit Amsterdam, in leden-aantal zoo veel sterker dan „Onder Ons", beide onder erkend bekwame leiding de haaist onoverkomelijke moeilijk heden van bet verplichte koor en de korte-studietijd, die voor „Onder Ons" na hot vaandelconcert op 23 Oc tober was overgebleven zoodat slechts 15 repetition mogelijk waren. Hij roemde daarom de eminente leiding van den directeur, die met on verstoorbare kalmte als een veldheer zijn Leger aanvoerde en daardoor het koor, dat voor het eerst onder het nieuwe vaandel ten strijde trok, ter dubbele zegepraal wist te voeren, en bracht hulde aan de zangeressen en zangers voor de beschaafde uitspraak die hem bijzonder was opgevallen en de groote attentie, waarmede de in tenties van den directeur waren ge volgd en sprak ten slotte een woord van opwekking, om door Ijverige stu die de eer van Haarlem en de repu tatie van het koor hoog te houden. Hierna werden de drie medailles aan het vaandel gehecht, dat tus- schan fraaie planten ln de vergader zaal was opgesteld, en op voorstel van het bestuur de dames A. Drees J. Waage, die reeds zooveel jaren de vereeniging door hare capacitei ten steunen, tot eereleden der veree niging benoemd. Met een woord van dank van don directeur en het voorlezen der tal rijke gelukwenschen van zusterveree- nïgifugen en belangstellenden uit alle oorden des lands werd het officleele gedeelte besloten en gevolgd door een gezellig samenzijn, waar zangen elkander afwisselden. Te midder nacht werd door den directeur op zijn bekende leuke wijze do bijeen komst gesloten, die zeker bij allen ln zeer aangename herinnering zal voort leven tot een volgend succes. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering). In de te Utrecht gehouden openba re terechtzitting had do uitspraak plaats in de volgende zaken Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen do uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener be slissing van de Bank, die schadeloos stelling weigerde, ia bepaald, dat ten leste van do Bank zullen warden waardoor zijn linkerborstkas en heup gekneusd werden, hem overkomen in dienst van de Electrische Spoorweg- Maatschappij te Haarlem bij het ver- derhoud der eigen banen dier Maat schappij. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen do uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener be slissing van do Bank, dié schadeloos stelling weigerde, is bepaald, dat aan E. K., te Zandvoort, zal worden toegekend genees- en heelkundige be handeling ter zake.van een ongeval, waardoor twee ribben werden ge kneusd, dat plaats had als boven om schreven. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank, teeen do uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener be slissing van de Bank, die meerdere schadeloosstelling weigerde, is be paald, dat aan A. IL, te Zandvoort, ter zake van een ongeval, waarbij de rechter ringvinger werd gekwetst, met ingang van 1 Juni 190S zal wor den uitgekeerd eene rente van 0.26 1/2 per werkdag, en dat uit 's rijks kas zul Jen worden vergoed de door getroffene gemaakte kosten ter schadeloosstelling van een deskun dige. De Centrale Raad, bevestigde de uitspraak, doch bepaalde den datum van ingang der rente op 15 Februari 1908. NOG EEN WOORDJE OVER DEN GEDESERTEERDEN „ADAM IN BALLINGSCHAP": Men schrijft ons De Criticus, dc lieer Frans Netscher, de heeren Willem Roijaards en Stnmpff en ook de heer Van Gasteren hebben allen hun meening uitgespro- nen over liet. niet optreden van den heer Roijaards, 1.1. Zondag, ha „Adam in ballingschap". Mag hu één uit het publiek, waarvoor do heële zaak toch eigenlijk begonnen werd, ook een wuordje ln het midden brengen, hoe de toeschouwers het hebben opgeno men? Natuurlijk was de kennisgeving bij het binnenkomen van den Schouw burg op dien regenachtigen Zondag een teleurstelling, maar dank zij dien regen, is maar een enkele terug gekeerd, en do volle zaal getuigde •het, de meesten zijn binnen gegaan, en hebben het zich niet beklaagd. De „Adam", dien do heer Mols te zien gaf, was een jonge Adam, zooals bij de rol past, het spel was schoon en aangrijpeuxl. Wij wensclien den heer Mols en tuis geluk, dat hij door de verhindering van den heer Roijaards in de gelegenheid is ge weest, ons die genotvolle uren to ver schaffen en ons een „jongen Adam" te doein zien, en nemon hot dus „den ouden Adam" niet kwalijk, dat hij het Haarlemsch publiek in den steek liet. Ons wordt toegezonden een num mer van „de Werkende Vrouw", waarschijnlijk wegens het navolgen de ingezonden stuk: ONZE VLOOT. Met veel belangstelling nam ik ken nis van hot „stukje" door Mevr. W. B.H. In no. 44 over de Vereeniging „Onze Vloot". Groot was mijne verwondering en spijt., toen Ik, verlangend meer van die vereeniging te weten, moest hoo ren, dat eene afdeel Ing to Haarlem r 'et bekend was en bij nauwgezet on derzoek werkelijk niet bleek te be staan., Dat was mij een gToote teleurstel ling en onwillekeurig dacht ik: „De ti)d van Kenau S. Hasselaar Is voor bij en de jongen van Jan de Wit schijnt men in de Spaamestad niet neer te moeten zoeken, want blijk baar wordt in Haarlem geen belang (meer) gesteld ln onze vloot." Toch wil Ik er gaarne meer van we ten en daarom ben ik-zoo vrij, Uwe Redactie te verzoeken, mij, zoo U d& ar too in de gelegenheid ls, een een voudig prospectus te willen doen toe zenden. Want er zal toch ook Ln Haarlem wel eene af deeling worden opgericht; immers als H. achterblijft, welke gemeente zal dan wol volgen? Waarom zou men ln onze gemeente niet willen meedoen aan eene zaak, v/elke een nationaal belang dient? Het ligt zeker op den weg van die Heeren uit Haarlems burgerij, die invloed en gezag hebben, om de han den Ineen te slaan en voor de samen stelling van eene Haarlemsche af hee ling van de Ned. Ver. „Onze Vloot,, den grondslag te leggen. Leden zullen zich zeker spoedig met tientallen komen aanmelden. Ik hoor, dat de contributies over 't algemeen goring moeten zijn en dubbel worden vergoed door de voordrachtavonden. Er zal zeker voor gewerkt moeten worden, doch door doelmatige, oor deelkundige propaganda wordt stel lig veel bereikt. Wanneer iemand ln Haarlem de eerste stappen zal willen doen, dan zal eene afdeeltng spoedig georgani seerd zijn. De fraaie reclameplaat in ons spoorT wegstation schijnt niet te pakken; maar.., er zijn toch nog mannen in TIaarlem?l Met mijnen vriendelijken dank aan uwe geachte Redactie, verblijf ik in middels gaarne ln afwachting, Mevr. wed. T.W. Haarlem, Nov. 1908. Rubriek voor Vragen. Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk ls, den dag na de inzending. VRAAG. Ik heb een kanarievogel, die van Mei af geruid heeft, maar er nu doorheen was en alweer begon te zingen. Die heeft nu dikke pootjes ge kregen ze zijn schoon, maar bij kan niet op zijn slokje zitten en laat zijn staart hangen. Overigens is hij ge zond, maar zingen doet hij niet. Kan u mij ook zeggen, wat hiervan de re den is9 ANTWOORD. Smeer de pootjes el- ken dag in met wat boorzalf. Dit ver zacht in do eerste plaats, het wil er zelfs wel geheel van genezen. Geef in deze dagen geen bad water, daar dit de pootjes nog pijnlijker doet worden. Do zang komt wel weer terug, als een beest 'lijdende is laat het 't eerst den zaag. VRAAG. Ik heb een kanarie, die van dit Jaar gebroed is en heel goed ge zonden heeft. Maar hoe lan ger hoe meer begon hij te minderen met zingen, totdat hij niet meer zong. En nu piept hij des nachts alsof hij het benauwd heeft Zijn veeren vallen ook uit. anders 's hij tierig genoeg. Weet u ook wat hier aan te doen is ANTWOORD. Uw vogel heeft kou ge-vat, vanêlaar dat piepende geluid. Geef hem als drinkwater 10 deelen honig, 10 deelen salrnoniak en 200 dee len verdund fen keiwater. VRAAG. Wat beteekent op de lote rij lijst die toevoeging, die nogal dik wijls voorkomtNo. zoo en zooveel ontbreekt ANTWOORD. Alleen dit, dat het nummer verzuimd was, op te nemen In de lijst van den vorigen dag, na tuurlijk niet, dat het nummer in de loterij zelf ontbrak. Op uw tweede vraag zullen wij la ter een antwoord geven. Binaealand DE TWEEDE KAMER heeft zich gisteren, gelijk reeds met een enkel woord werd gemeld, bezig gehouden met de Papendrechtsche strafzaak. Niet. mot de zaak zelve. Want de heer Troelstra, die het debat aanbond, verklaarde uitdrukkelijk, dat hij voor zichzelf en voor anderen een nader onderzoek noodig achtte alvorens een oordeel over het fond der zaak uit te spreken. Men kent de quaestie. Veer tien Papend rechters hebben de veld wachters dier plaats, meer bepaalde lijk twee hunner, beschuldigd van mishandeling. De Justitie heeft deze zaait ln handen, gehad en besloten tot een non 1! q u e t, een bulten vervol ging stelling, op grond, dat zelfs geen begin van bewijs aanwezig was. Bo vendien had de Min. van Just, infor maties ingewonnen en het geheele dossier aan de Kamer overgelegd. Nu meende de heer Troelstra, dat, waar do leden geen tijd hadden om uren aan dit dossier te besteden, deze stuk ken voor een bepaald onderzoek in handen eener commissie moesten wor den gesteld zooala met andere stukken en rapporten geschiedde waarna de Kamer een rapport zou ontvangen en conclusies voorgesteld krijgen, dio misschien ook leiden kon den tot wijziging ln de wetgeving. Waar immers de rechterlijke macht noch het schuldig, noch het onschul dig had uitgesproken, daar bleef de mogelijkheid en de wenschelijkheid ever van een nader onderzoek, dat, voor dit speciale geval (want er waren meer van die gevallen ln den lande) licht kon verspreiden over de vraag et de politie zich Bchuldig maakte aan machtsoverschrijding. Hij stelde dus in den geest, zooeven genoemd, een motie voor. Tegen die motie rees van meerdere zijden ernstige bedenking. Wel werd door meer dan een spreker als zijn in druk weergegeven, dat de politioneele toestand te Papendrecht veel, zoo niet alles, te wenschen overliet, doch men oordeelde de motie ontoelaatbaar. De heer Lobman, en anderen met hem, waren van meening, dat het justitieel gewijsde door de Kamer móest wor den eerbiedigd en een onderzoek ha rerzijds niet mocht loopen over feiten, die reeds door de justitie waren on derzocht. De heer Regout was daaren boven van meening, dat de ambtena ren, van strafbare handelingen be klaagd, recht hadden op een uitspraak van den rechter en dat, waar die uit spraak verkregen was (buiten vervol ging stelling) een nieuw onderzoek in strijd was met hun rechtspositie. Daartegenover stond, de meening van den voorsteller en van den heer Limburg, dat ook na de justitieele be slissing de Reg. het recht hield de ambtenaren disciplinair te straffen (gelijk ln andere gevallen wel was geschied), althans te onderzoeken, of voor disciplinaire bestraffing aanlei ding bestond terwijl andere leden meenden, dat het onderzoek zich zou •dienen te bepalen tot de vraag of de politie te Papendrecht aan redelijke eischen kan voldoen. De heer Troelstra stelde toen, zijn eerste motie intrekkende, een tweede voor, waarbij hij de zooeven aange haalde vraag tot het onderwerp van een „ambtelijk" onderzoek wilde ge maakt zien. Hij bleef daar bij, in strijd met anderen, die de motie wèl wilden, van meening, dat ook de justi tieel onderzochte feiten in dit onder zoek konden opgenomen worden. En hierin zat ook het verschil tus- schen hem en Minister Nelissen. Deze had over de eerste motie niet geoor deeld, doch als zijn gevoelen gegeven, dat de zaak voor de Reg. uit moest wezen, nadat de justitie beslist had. Doch de tweede motie, die hij aanvan kelijk niet aannemelijk verklaarde, werd hem, bij nader Inzien, wèl aan nemelijk, onder voorbehoud, dat het onderzoek niet zou loopen over de reeds door de justitie onderzochte fei ten. Toonde het onderzoek evenwel aan, dat er nieuwe zaken bekend wer den, die tot heropening der vervolging (art. 136 Strafvordering) leiden kon den, dan zou de Min. daaraan gevolg geven., De vraag of er nog over de motie ge stemd zou worden, begon eenige dis cussie uit te lokken, die evenwel over bodig bleek, want de motie werd aan genomen zonder hoofdelijke stemming e bespreking van de artikelen, gis teren nog behandeld, betrof grooten- deels de wenschelijkheid van lotsver betering voor allerlei categorieën van onder Justitie ressorteerende ambte naren, beambten en werklieden. De Minister toonde zich minder of meer toeschietelijk, minder bijv. ten aan zien van de gevangenisbeambten en wat loon èn wat werktijd betrof. Ook werd nog van gedachten gewisseld ever kosten en leerplan van een cur sus voor personeel der Tuchtscholen. Da begrooting werd aangenomen. Maandag 1 1/2: Kleine ontwerpen en ook avondzitting. Do „VACCINEDWANG".- Do N. R. Ct. schrijft: Wat er onder deze regeering van do „inperking van den vaccinedwang' (Troonrede 1902) blijft, is uit de Me morie van Antwoord over hoofdstuk V dier Staatsbegrooting ^gebleken. In het Voorlooplg Verslag was ge vraagd, „of de Regeer ing voornemens is, maatregelen voor te stellen ten einde tegemoet te komen aan de ge moedsbezwaren, welke bij sommigen in dea lande bestaan tegen het toe passen op hunne kinderen van de koepokinenting". De minister Heemskerk antwoordt: „Eene bepaalde toezegging, dat tot herziening van de vaccinatiebepalin gen zal worden overgegaan, kan de ondergeteekende vooralsnog niet ge ven. Aanvankelijk komt het hem voor, en het ligt in zijne bedoeling zich daarmede bezig te houden dat in de eerste plaats behoort te worden nage gaan, welke regeling ban worden ge troffen ter wegneming van de moei lijkheid, welke ontstaat, wanneer da medicus op grond van den gezond heidstoestand van het kind de in en» ting ontraadt." Wij betreuren dit antwoord, waar bij blijkbaar het beginsel, dat inper king van vaccinedwang verlangt, vol strekt aan kant gedaan is, geenszins. Wij veroorlooven ons echter de vraag: Zijn Kuyper en Heemskerk homo geen? KAMERVERKIEZINGEN. ZULDHORN. Zooals men weet, zijn in de op 14 November j.l. gehouden vergadering van liberale kiesvereni gingen, aangesloten bij de liberale centrale kiesvereniging in het Wes terkwartier en bij de kiesvereniging „De Manie", verschillende personen genoemd, die in aanmerking zouden kunnen komen voor de vacature-Zijl- ma in de Tweede Kamer. Naar wij vernemen, hebben de hoe ren Jhr. mr. D. R. de Marees van Swindere.n, alhier, D. M. Kruisinga, burgemeester van Zuidhorn, G. de Vries, burgemeester van Oldehove, bericht, dut zij niet eene eventueele candidatuui' wenschen te aanvaar den. De heer Teenstra, landbouwer te Ruigezand, heeft de beslissing nog 'in beraad gehouden, terwijl de hee ren KI. de Vries, te Amsterdam, Frans Netscher te Santpoort, en de oud-mi nisters De Meester en Rink zich be reid hebben verklaard, eene eventuee le candldutuur te aanvaarden. Vóór 1 Januari zullen de aangeslo ten ve re ontgingen vergaderen, om ieder voor zich eene nadere beslissing te nemen. („Pr. Gr. Ct.") BEGRAFENIS HOFRAAD SCHNEIDER. Onder veel belangstelling werd op Nieuw Eik en Duinen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den hofraad C- Schneider, sedert 16 jaar eerste kanselier bij het Duitsche ge zantschap te 's-Gravenhage. Ten sterfhulze had vooraf een in drukwekkende lijkdienst plaats ge had, geleid door ds. Gravemann, pre dikant der Duitsche Evangelische Ge meente te 's-Gravenhage. Niet minder dan 25 kransen en bloemstukken dekten de baar. Naar Duitsch gebruik werd de lijk kist op den weg naar de groeve voor afgegaan door een drager van eerl zwartfluweelen kussen met alle hoo- ge onderscheid ingsteekenen, welko de ontslapen hofraad gerechtigd was te dragen. Aan de groeve werd niet het woord gevoerd. Met een kort gebed voor hét zieleheil van den afgestorvene, ver- ■icht door ds. Gravemann, eindigde d) plechtigheid, nadat alle bloem stukken tot een heuvel boven het graf waren opgestapeld en de waarnemen de gezant, die ook den lijkdienst ten sterfhulze had bijgewoond, den fami lieleden nog eens mondeling deelne ming had betuigd. RECHTSPOSITIE VAN AMBTE NAREN. De gemeenteraad van Zaandam be sloot Donderdag Burg. en Weth. op te dragen tot de Regeering een adres te richten, waarin wordt aangedron gen op een spoedige totstandkoming eener wettelijke regeling van de rechtspositie der rijks-, provinclale- en gemeenteambtenaren. Burg. en Weth. beloofden tevens in studie te zullen nemen een gemeen telijke regeling der rechtspositie van Ie ambtenaren. DUITSCHE INVALIDITEITS VERZEKERING. De Minister van Buitenlandsche Za ken vestigt de aandacht van Neder landse lie belanghebbenden op het hieronder Ln vertaling opgenomen art. 42 der Duitsche wet op de Invali diteitsverzekering van 13 Juli 1909 „Reichsgesetzblatt" no. 34 „Vrouwen, die in het huwelijk tre den, vóórdat haar de beslissing, waarbij haar een rente wordt toege kend, Ls medegedeeld, kunnen aan spraak maken op terugbetaling van de helft der voor haar betaalde bij dragen, indien de storting dier bij dragen vóór de huwelijksvoltrekking over een tijdperk van minstons 200 weken, heeft plaats gehad. Zij moeten deze aanspraak op straf fe van verval doen gelden binnen één Jaar na den dag der huwelijksvol trekking. Het terug te betalen bedrag wordt tot de volle markt naar bo- ven afgerond. Door dece terugbetaling vervalt de aanspraak op een eventueele uitkee- ring uit kracht der vroegere verzeke ring". FOKVEE VOOR JAPAN. Sedert eenige dagen vertoeven U Leeuwarden drie Japansche heeren, waaronder een veearts om in Fries, land onder leiding van K. N. Kuperu* stamboekvee, hoofdzakelijk stieret. als fokvee te koopen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 21