RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Kaadsels (Deze raadsels zijn aLle inge zonden door jongens en meis jes, die „Voor Onze Jeugd" lezen de namen der kinde ren, die mij vóór Donderdag morgen goede oplossingen zenden, worden in het vol gend nummer bekend ge maakt). 1. (Ingezonden door Jo van Eg- mond). Zoek hieruit drie nuttige werk tuigen. Urn ter Leegb Ljjn ne- q» vra Eén kat heeft één staart meer dan geen kat, dus heeft één kat drie staarten. 2. (Ingezonden door Gerardus Arink). Ik ben een nuttig mensch. Een 1 2 3 4 5 6 trekt men aan. Een 9 8 7 10 11 virndt men in leder huis. 11 4 5 7 te eervol. Een 9 8 7 gebruikt men bij zijn toilet. 8. (Ingezonden door Roeland van Vendeloo). Zoek uit onderstaand en zin een begraven plaats De jager schoot den valk, maar andere vogels vlogen weg. 4. (Ingezonden door Margo Te- Kamp). Oprecht ben i:k van aard, Want nooit heb ik bedrogen. Is u die gulheid waard, Gij moogt er vrij op bogen Gij hebt aan mij een vriend',. Dien u tot sieraad dient, Ook in uw hoogste dagen. Zie mij maar in 't gezicht, Maar houdt uw oogen dicht, Dan ben 'k ook niet verplicht, U 't minste te openharen. 5. (Ingezonden door Nanne Nauta). Mijn eerste fe niet laag. Mijn tweede Is de naam van een bösch. Mijn geheel is een dorp in Noord- Holland. 6. (Ingezonden door Buurtje Aarts). Zoek uit on der s taanden zin een be graven plaats Onze kip beeft zeven jomgie kuti- kens. 7. (Ingezonden door Frans Geijl- Voe-t). Ik besta uit 17 letters en wordt door alle kinderen graag verwacht. 1 4 10 11 9 ie een metaal. 3 6 7 8 Is een jongensnaam. 16 17 8 13 vindt men overal. 4 2 14 5 is een getal. 12 6 15 3 is een verkorte meisjes naam. 8. (Ingezonden door Anniie en Truus Van der Linden). Wat leest gij huerute D 9. (Ingezonden door R. Bosman). Ik l>en een stad in Rusland. 1 5 3 is groen. 4 2 6 is niiet warm. 10. (Ingezonden door Cato Bonke). Zet onder elkaar Een plaats In 't Gooi. Een stad in Drente. Een stad in Italië. Een stad in Schotland. Een plaats in Friesland. Mijn geheel is een stad in België. Kaadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de horige week zijn 1. Bleiswijk. 2. ARKEL, OMMEN. Almelo. Rotterdam. Koudum. Ede. Leiden. 3. Komt men over den hond, dan Komt men ook over zijn staart. 4. Nijlpaard. 5. Beerta. 6- Reuzel. 7. Industrieschool. Schol. Riet. Don. Sluis. 8. Doos, poos, roos. Koos. 9. Ze gaan er niet in, maar men moet ze er in storten. 10. Geen kat heeft twee staarten. Goede oplossingen ontving ik week van Nelly en Willem Willemsen Nico Twisterling Frans Geijlvoet Gerardus en Jacobus Arink Wilhelmina F. Itjeshoret Louise van Hezel G. Kwantes Ruurtje Aart» Nanne Nauta Beppie Mever R. Bosman Piet van Bockhooven Johan Koch Guurtje Buitere Johan en Frans v. Egmond Annie en Truus v. d. Linden Hendrik Versteeg Johan C. Bosman Zus Duurema Marde Ottolini Marie Dolkemade Wilh. H. Heijl Roeland en Jan v. Vendeloo Jo König Nelly en Dina Hoen som Nellv en Dina Hoenson (Van de vorige Margo Tekamp (Van de vorige week). Margo Tekamp (Strikvragen van de vorige week). Cato Bonke Iflinue Boaka Begraven plaatsen. (Ingezonden door Jo <aa Frans Van Egmond). Antwoijs'deii. 1. 'M* we nas* Ah duimen gaan, mAKEN w* een grooten berg. 2. r soldaten gingen naar het KAMP EN bleven er twee we- ken. 8. Wij waren al HALF WEG, toen wij vernamen, dat er geen scuLooi was. 'L Stijn broei- heefi al een LEI, DEN volgenden morgen zou Moe er voor mij ook een koopen. 5. Kijk, Pa I ELS Trekt de takken af 1 Mag dat 6. Voor een gegoodden STEEN WIJKt iedereen. 7. Naast den EDElman loopt de schildknaap. 8. Mina plukte een ELOEM, EN DAALde van den heuvel af. 9. Om de koude geef ik geen ZIER IK ZEEp mij eiken dag lekker met sneeuw in. 10. Tusschen een DIER EN een mensch is een groot verschil. Goede oplossingen van de begraven plaatsen ontvangen van Nelly en Willem Willemsen 10 Nico Twisterling 10 Frans Geijlvoet 10 Gerardus en Jacobus Arink 9 Louise van Hezel 10 Ruurtje Aarts 10 Nanne Nauta 10 Beppie Meyer 10 R. Bosman 10 Piet van Bockhooven 10 Johan Koch 7 v Guurtje BuIters Johan en Frans van Egmond 10 Annie en Truus v. d. Linden 10 Hendrik Versteeg 9 Johan C. Bosman 9 Zus Duorsma 10 Marie Ottolini 9 Marie Dolkemade 9 Wilh. M. Heijl 10 Roeland en Jan v. Vendeloo 10 Dora van Dam 9 Jo KÖnig 10 Nelly en Dina Hoenson 6 Cato Bonke 10 Tinus Bonke 9 Strikvragen. (Ingezonden door Henri C o u 11 n h o). 1. Wat beteekent examen 2. Voor w'e is meetkunde van be lang 3. Wat is boekhouden 4. Hoeveel mijlen is Amsterdam van Java? 5. Hoe diep is de zee 6. Welke bergen worden door de meeste reizigers bezocht 7. Waarom zeilde Columbus naar Amerika 8. Welk haar had het paard van Alexander den Groote T 9. Wie hebben op de presidentsver kiezing van Amerika het mees te verstand van kiezen 16. Hoeveel soorten van letters zijn er 11. Welke letters zijn nat 12. Waarom kunnen doode honden niet blaffea Bericht Wedstrijd Nu de Sint Nicolaas-wedstrijd weer achter den rug is, moeten we maar dadelijk weer aan een nieuwen wed strijd beginnen. En dezen keer zal ik jullie maar weer eens aan bet schrij ven zetten, 't Wordt dus een OPSTELLEN-WEDSTRIJD. En omdat een heeleboel kinderen in dezen tijd erg van Sint Ni col aas vervuld zijn, is het eerste onder werp „Iets wat je op Sint Nicoloas beleefd hebt". Nu mag ie een grappig of ernstig voorval, dat je op Sint Nicolaas-avond of een/ige dagen er vóór gezien, ge hoord, beleefd of gedacht hebt (het hoeft niet waar gebeurd te zijn) be schrijven. Ook mag je er een versje over maken, maar dan liefst niet al te lang. Het tweede onderwerp is „Een Kerstverhaal". En het derde onderwerp „Sneeuwballen gooien, of Hoe raar een bal soms rollen kan". Je hebt nu dus drie onderwerpen, om uit te Mezen. Bedenk je nu maar eens goed en ga dan flink aan 't werk. Ik heb den laatsten tijd zooveel briefjes gekregen van nieuwe kinde ren, die met onze rubriek mee willen doen,, dat ik wel denk een heeleboel opstellen of verhalen te zullen krij gen. Maar denk nu allemaal goed om de volgende vier dingen I. Alle inzendingen moeten vóór 20 December In mijn bezit zijn. II. Het papier mag maar aan één kant beschreven zijn. III. Bij iedere inzending moet duidelijk naam, leeftijd en adres zijn vermeld. IV. Bij iedere inzending moet wor den vermeld, of bet werk met of zonder hulp gemaakt is. Ik verdeel het werk dan weer ln twee afdeelingen, de ééne van kinde ren van elf jaar of jonger, en de tweede van kinderen van twaalf Jaar of ouder. In iedere afdeeling zijn drie prijzen, nameL DRIE BOEKEN IN PRACHT BAND. Hettie'i St. Nicelaa». feest (Ingezonden door B., oud 14 jaar). Kleine Hettie dwaalde door de drukke straten van de woelige, groo te stad. Aan haren arm droeg zij een mandje met kunstbouquetjes. An ders verkocht ze nog wel eens van die bouquetjes, die moeder zoo vlug en aardig opmaakte. Maar wie zou nu naar de kleine Hettie kijken Ieder een had 't te druk met zijn eigen za ken. Het was ook de vijfde December. Morgen zou de gewichtige dag zijn. De winkels waren mooi en helder verlicht, en achter de groote ruiten leken de surprises, het suikergoed en de overige cadeautjes nog mooier. Alleen de kleine Hettie liep stil, dan eens naar den eenen, dan naar den anderen winkel te kijken. Bij een grooten winkel gekomen, kijkt ze verlangend naar al het moois, maar vooral naar een mooi boek met gou den lettertjes, versierd met het op schrift. „Onder Moeder's Vleugelen". Ze drukt haar neusje dicht tegen de ruiten en merkt daardoor niet, dat een oude, vriendelijke heer haar gadeslaat „Waar kijk je zoo naar, kleintje vroeg hij. „Naar dat boek, njijnheer", ant woordde zij verlegen. Ze ging daarop naar huis en ging naar bed, met een vroolijk gezicht, daar zij moeder hare teleurstelling niet wilde laten zien, want zij wist wel, dat zij geen pakjes zou krijgen, zooals zoovele andere kinderen. Den volgenden morgen stond ze vroeg op. Ze had gedroomd, dat zij een groot pak had gekregen. En ziet, in de kleine kamer vlak voor de deur stond een groote mand. Vlug roept zij Moeder en samen beginnen zij de mand uit te pakken. Het eerste pakje is voor Hettie. Het is het boekje, waar zij zoo naar verlangd had. Ze neemt het boek in haar armen en danst er vroolijk mee de kamer rond. Brievenbus (Brieven aan de redactie van de Kinder-Afdeeling moeten worden gezonden aan Mej. M. C. van Doorn, Wagen weg 88, Haarlem). HUBERTUS B. Nog anderhalve week, schreef je, maar als je dtt leest duurt het nog maar één week voor dat de groote dag gekomen is Ja, het boek, dat je voor je Sint Nicolaas gevraagd hebt, ken ik wel ik heb het wel een heel poosje geleden gelezen, maar ik weet toch heel goed, dat ik het erg mooi vond Heb je nog meer wenschen Is je prijs naar je zin Wel, die stapel boeken van jou wordt zoo langzamerhand een heele biblio theek I Dat anxlere heb je goed gera den, hoor je begrijpt wel, dat het nu moeilijk gaan zou I Toen ik van de week op een ochtend naar je raam keek, zag ik in plaats van Ilubertus „poes Mimi" voor het raam zitten is dat Met grappig Wat zal het kindje, dat jouw poppenhuis krijgt de volgen de week, blij zijn 1 CATO B. Je zendt me weer een paar prachtige raadsels, Cato. Ik blijf er in zoo Ik vind, dai kleine Anna erg vlug is. Begint ze ook al een klein beetje te zitten Eu wat eet ze nu alJe moet met je werk maar goed je best doen, dan kan je daar een heeleboel loeren. Word je nogal voortgeholpen, als je iets vraagt en bemoeit Mijnheer zeif er zich ook mee Ben jij in die kamer aan den kant van de Kleine Houtstraat Dan geloof ik, dat ik je er laatst heb ziien slaan. Kan dat Ik hoop, dat het Woensdag goed gegaan is MARTINUS B. Wat aardig, dat Sieger's club al meespeelt om een me daille Ze oefenen zich zeker erg veel Bestaat Jong-Haarlem ook al lang En wie mag de medaille be waren Is de tooverlantaarn goed thuisgekomen, on heb je een mooie plaats gekregen, om haar veilig op te bergen Zal je er aan denken, de ka mer zoo goed mogelijk donker te ma ken Hoo donkerder, hoe mooier het gaat. En maken, dat het lichtje niet walmt I En zorgen, dat alles goed droog afgewreven is En dan net zoo lang verschuiven tot het beeld mooi scherp is 1 Niet zoo groot mogelijk, maar zoo scherp mogelijk. Ik ben erg nieuwsgierig te hooren, hoe het ge gaan is, en of de kleintjes het niet prachtig vonden. Je nieuwe raadsels zijn goed en zal ik plaatsen. ANNIE on MARIE v. Z. Ik vind het rapport prachtig I Je was er zelf zeker ook wel erg blij mee. Hebben jullie ook volgnummers Jou rap port behoorde zeker onder de beste, is 't niet Het nieuwe raadsel is goed en zal ik plaatsen. Jullie hebt aan dien atlas verbazend veel werk ge had. Maar ieder kind heeft er graag een, dus is er zeker een kindje blij mee. En hij is erg duidelijk en netjes! Hebben jullie het ook druk voor Sint Nicolaas BETSY VAN W. Is het zoo naar je zin, Betsy Ik had nog niets van je gehoord en heb het daarom maar zoo gedaan. De groeten aan Tootje Hoe is 't met haar en met je Pa DIRK B. Loopt het goed, Dirk En is hot naar je zin Vind je dien secondewijzer met gezellig NELLY en DINA H. Ja, de vo rige raadsels kwamen net te laat. Maar deze waren beter op tijd. Vond je de begraven plaatsen ook lastig Bedenk maar eens een nieuw raad sel. Wat doen jullie 's avonds meest al HENDRIK S. Je briefje kwam de vorige week ook net te laat. Ik denk, dat het kind, dat jouw cadeau tje krijgt, er erg blij mee zal zijn, want het is echt aardig om mee te spelen. Heb jij het boek van Laura ook gelezen en vond je het mooi Je verlangt ook zeker hard naar 5 De cember MARGO P. Je briefje was verle den week juist te laat, Margo. Ben je erg ziek geweest, en mag je nog altijd niet naar school Hoe lang duurt heit al ZUS D. Ja, in één jaar kan soms een heeleboel veranderd zijn. Het is maar goed, dat we het niet vooruit weten, waait dan zouden we, geloof ik, nooit meer vroolijk zijn. 't Is ge zellig voor je, dat jultóe prettige bu ren hebben- Heb je nog meer kennis jes tn Bloemend aal MARIE O. Dat spelletje lijkt me heel aardig, maar hoe eindigt het eigenlijk Wel, doe je met dezen wedstrijd mee Vind je verhalen be denken nogal prettig 7 Hoe is het boek MARIE D. Het raadsel, dat je inzendt, lijkt me heel mooi, maar je hebt vergeten er het antwoord bij te zetten. Schrijf me dat dus nog even. Heb je heit zelf gemaakt Waar ben je op school. Ik vind, dat je netjes schrijft. HENDRIK V. Neem, het boek waar je om vraagt, la er niet bij. Maar wel een ander van denzelfden schrijver. Help me dat maar eens onthouden, als je weer komt. JOHAN C. B. Ja, er is een naam genoot van je bijgekomen maar ik denk niet, dat het tot vergissingen aanleiding zal geven, want zijn voor naam is anders en hij schrijft heel anders. Ik ken jullie brieven uit el kaar, al zie ik er maar een hoekje van. Ja, je schoolwerk gaat voor. Hoe staat het met de repetities Zou het eerste rapport- in deze klasse nogal naar je zin uitvallen Een opstellen wedstrijd zal wel iets voor jou zijn denk ik. Je raadsels zijn goed en zal ik plaatsen. Ik was door de vorige van je ook heen, zooals je wel gemerkt hebt. JOHAN en FRANS VAN E. Johan moet nog maar een kleiin poosje wach ten, dan zal hij 't met inkt ook wel leesbaar kunnen doen, denk ik. Maar wat gaat Frans tegenwoordig netjes schrijven Als jij je best doet, kun je een flinke band krijgen, geloof ik. Weet je al, wat je later worden moet? Heb je veel huiswerk 's avonds Tk heb nog wei een paar plaatjes, maar niet veel. Ais je eens komt, moet je 't me maar helpen onthouden. Geluk kig, dat je vriendje nu weer wat rondloopen mag. Dan is het dadelijk niet zoo vervelend meer. Maar na de Kerstvacantie zal hij toch wel weer op school komen, denk ik. REM B. Welnee®, ik neem het je niets kwalijk, dat de vorige brief met potlood was geschreven. Maar inkt is veel duidelijker, dvis dat heb ik ook liever. Is je voornaam zoo niet afge kort Is het een Friesche naam, of een echte Hollandsche Doe je nu met den opstellenwedstrijd ook mee Je nieuwe raadsel zal ik plaatsen, zoodra het aan de beurt is. JOHAN K. Je nieuwe raadsel is )ed en zal ife plaatsen. Nu, deze week zal je er misschien wel een paar meer vinden. Vindt je dit boek ook mooi GUURTJE B. Je raadsels zijn best en zal ik zeker plaatsen. Heb je zelf bedacht Hoe vind je 't boek NANNE N. Van harte gefelici teerd, hoor. Ik ben wel eventjes te vroeg, maar dan moet Je dit briefje morgenochtend nog maar eens lezen, dan ben ik op tijd Dat zijn twee feesten vlak bij elkaar, hè Je hebt nu zeker meer den tijd om te lezen, dan van den zomer 1 Ik ben blij, dat je fcet boek mooi vond. BEPPIE M. Ja, Bep, de raadsels waren niet gemakkelijk dezen keer. Dat treft de eene week soms eens be ter dan de andere. Maar de plaatsen heb je zeker gauw gevonden, is het niet 7 Hoe is 't met de kleintjes Heb je je boek nu al uit NELLY en WILLEM W. 't Is best, dat je a.s. Woensdag ook een boek komt halen. Hoe lijkt je nu deze wedstrijd Doen jullie nu elk afzonderlijk moe, of grint alles sa men NICO T. Gelukkig, dat zusje nu weer buiten mag komen, Nico 1 Dan kan ze ook nog wat van al de mooie winkels zien. W%t aardig, dat ik haar nu ook eens gezien heb I Gaat ze nu iederen dag een poosje wandelen En verlang jij cok erg naar 5 December De groeten aan Herman J GERARDUS en JACOBUS A. Wat zal dat Woensdag een feest zijn, jongens I Ik hoop, dat hij nu maar prachtig gaat en ik ben al nieuwsgie rig er wat van te hooren. Hoe komt het zoo, dat de markt opeens uitge steld is LOUISE VAN H. Je raadsels en begraven plaatsen zal ik plaatsen. Moet ik er dan boven zetten, dat ze van Jo en jou zijn, of alleen van jou? Bij die begraven plaatsen zijn moei lijke, hoor t Zoo, verlang je zoo naar de volgende week Nu, je bent de eenige niet. Heb je nogal een goed geweten WILH. F. I. Heb je het boek al uit Ik geloof, dat je nogal een goe de keus gedaan hebt, is 't niet Heb je nu al veel boeken En doe je den volgenden wedstrijd ook weer mee RUURTJE A. Ja, de raadsels waren dezen keer een beetje lastig, maar je nebt ze allemaal goed. En de raadsels, die je inzendt, zal Ik ook plaatsen. Heb je al die begraven plaatsen alleen bedacht, of met Jo samen Daar ben je zeker ook een heelen tijd mee bezig geweest 1 Heb je het boek a' uit En is 't even mooi als het vorige, of welk is 't mooiste Ja, er doen tegenwoordig weer veel nieuwe kinderen mee. Maar dat ia gezellig 1 Hoe meer kinderen, hoe prettiger de rubriek wordt, vind ik. En ze zijn niet allemaal zoo trouw als jij I BETSY B. De raadsels, die je inzendt, zijn best en zal ik plaatsen als ze aan de beurt zijn Ga je ook met onze wedstrijden meedoen En vind je raadsels oplossen ook pret tig WILH. M. H. Wat aardig, dat het zoo'n verrassing voor je was, Wim 1 Ik zal je de figuurzaag dezer dagen wel als postpakket zenden, dan hoor ik wel van je, of hii goed over gekomen is. Dat je leeftijd niet goed stond, was een drukfout, hoor I Ik ben nieuwsgierig, of je nu ook mooie dingen gaat zagen. Heb je al iets be dacht De groeten aan je Moe, hoor I HANNTE S Wat vind je pretti ger, raadsels oplossen, of begraven plaatsen zoeken En heb je ook al wel eens geprobeerd, zelf raadsels te maken, of namen van rivieren, plaatsen, bloemen, vogels of iets an ders in een zin te verstoppen Dat moet je eens probeeren, en als je een mooie hebt, dan stuur je hem maar, dan zal ik hem plaatsen. Houd je ook van opstellen maken, of verhaaltjes bedenken Als je er zin in hebt, dan moet je maar met den wedstrijd mee doen. Ja, ik houd ook dolveel van le zen, vooral als de boeken mooi zijn I Heb je die van je verjaardag al alle maal uit en wat was het mooiste DINA M. Je raadsel is goed en zal ik plaatsen. Hoe bevalt je het boek ROELAND en JAN VAN V. Dat was een heerlijk cadeau op jullie verjaardag, hè Heb je het al eens geprobeerd Je moet maar heel voor zichtig beginnen, want anders bre ken de boortjes dadelijk, of is er iemand, die jullie wat helpt er mee Als jullie even hoog staan op school, zitten jullie ook zeker meestal tv ast elkaar, is 't niet DORA VAN D. en JO K. Ik zal jullie maar samen eer- brief schrij ven dezen keer, omdat jullie zulke dikke vriendinnen zijn Als je er de volgende week liever i©"^i een apart hebt, moet je dat mu»r t- tirijven. Jo had de eerste begraven stad goed en daarom één meer. Jullie hebt ze ze ker samen zitten bedenken, is 't niet Wat zal dat Dinsdag een feest zijn Heb je ook een handwerkje gemaakt? Je moet ine maar eens schrijven, hoe allee gegaan is. Dat wordt een 'loer- lijke week voor jullie, hè Ja, jullie mogen ook wel eens op een VV oens dag een boek ter leen komen halen. Ken je al veel boeken Is de brief nu niet lang, Dora De nieuwe raadsels zijn goed. M. C. VAN DOORN. kennis had waar zij heen kon gaan en de familie bij wlen ze gediend had reeds vertrokken was, kwam zij reeds des ochtends. En nu geschiedde er iets onver wachts. Lisbeth weigerde Marie den toegang tot haar rijk en verdedigde ten ingang met potten en lepels. Verbeeld je, ze wil niet weg, met dij boodschap vloog mijn vrouw de kamer binnen. Is de meid gek geworden? vroeg dk, heeft ze bij al het eten dat ze ver brand heeft, nu ook haar hersens ver brand? Er. ik ging de trap af om ie zien wat er eigenlijk aan de hand was. Met gekleurde wangen, in de eene hand een schuimspaan, in de andere eer houten rol, stond Lisbeth in de keukendeur, tegenover haar tegen standster Marie, gereed tot den strijd met een parapluie in de eene en een parasol in de andere hand. En nu zeg me eens, Lisbeth, Waarom je niet wilt weggaan? Omdat ik niet opgezegd ben, dat klonk zoo kalm, zeker en beslist, dat Ik niet wist hoe ik het had. Niet opgezegd? riep ik.. Neen, zeide ze. Ze liegt, riep mevrouw. In tegen woordigheid van den telegrambestel ler heb ik haar opgezegd. Mevrouw heeft het recht niet, mij óp te zeggen die opzegging Is niet geldig hier staat het, en uit koren zak haalde ze een courant, waarin de coi respondentia op een desbetreffende vraag geantwoord werd, dat slechts de huisheer het recht had de dienst boden op te zeggen. Daar stond ik nu met mijn wijs heid en mijn beide keukenmeiden. Mijn eerste gedachte was: Wat de courant vertelt is niet juist. Ik nam mijn hoed, gebood wapen stilstand tot mijn terugkomst en snel de naar een bekend advocaat, dien ik met het geval in kennis stelde. -• Uit het Jurisdictie is mij een ge- va' bekend, waarin de rechter heeft uitgemaakt dat de huisvrouw wel een dienstbode kan huren maar dat het recht van opzeggen slechts den huis heer toekomt. Intusschen weet ik niet hoe een hoogere instantie dat op zou vatten. Als u zich dus door een dienst meisje laat dagvaarden. Ik zou mij door een dienstbode la ten dagvaarden? een mooie boel. En dan moest zij eens in het gelijk gesteld worden, neen dat gaat niet. Hoe denk* u over de zaak, heb ik gelijk in de zaak? Dat hangt af van de meening der rechters. O, gij wijze en rechtvaardige rechter, steunde ik, kondet gij het on heil toch eens zien dat gij gesticht hebt. Maar al mijn klagen gaf niets. Ik moest trachten nog wijzer en nog rechtvaardiger te zijn. In de allerslechtste stemming kwam ik weer thuis om rapport te doen. Mijn vrouw was verontwaardigd. Een proces wilde ze echter ook niet en dus moeten we maar zien hoe we Lisbeth met fatsoen kwijtraken. Ik liet haar dus bij mij komen en onderhandelde met haar als de eene diplomaat met den ander. Ze was hard als ijzer, koud als ijs, onbeweeglijk als de Mont Blanc. Dus moest ik diep in den zak tas ten en haar alles betalen wat zij eiscbte; een viereljaar haar loon der tig gulden, toelage voor het tweede viereljaar, kost en inwoning voor de maanden Juli, Augustus en Septem ber negentig gulden, alles bij elkaar honderd dertig gulden. We hadden een duur perceeltje aan haar gehad. Vele jaren zijn sinds dien tijd voor bijgegaan. Marie is nog steeds bij ons. Ze is ook niet het ideaal van een goede keukenmeid maar de onder vinding heeft me verstandig gemaakt Geen macht ter aarde kan mij er toe brengen haar op te zeggen en een nieuwe keukenmeid te en gage eren. (U. Ct.) HET GEBRUIK VAN „VERLOREN LICHT". In een groote stad wordt, 's avonds heel wat licht verbruikt, waaraan nie mand iets heeft. In de winkelstraten onzer groote steden wordt heel wat arbeidsvermogen omgezet ln licht dut dienen moet voor bet beter doe>n uit komen der geëtaleerde voorwerpen of, meer direct, voor het zichtbaar ma ken van tallooze reclameborden en wat dies meer zij. Dat daarbij niet zuinig met licht wordt omgespron gen, kan ieder zien, die in zoo'n straat eens om zich heen kijkt. Men zou kunnen beweren, dat een win kelstraat bij avond vol is van ar beidsvermogen in den vorm van Licht stralen, die, grootendeels ongebruikt, na verschillende terugkaatsingen te hebben ondergaan, verloren gaan in de ruimte. Dit heeft een Franschman, Sage ge naamd, op het denkbeeld gebracht dit licht nog eens te doen dienen, en wel voor reclame-doeleinden, alvorens het verlof te geven zich verdei* te ver spreiden. De Lichtstralen, zoo redeneerde hij, gaan wel in allerlei richtingen in een dergelijke straat, maar op bepaalde plaatsen zullen enkele richtingen toch het meest voorkomen. Als ik nu een stelsel van spiegelglas- platen en prisma's zoo weet aan te brengen, dat al deze stralen in één enkele meer bepaalde richting vallen, dan kan ik deze nog eens uitstekend gebruiken voor het doen verlichten van reclameborden, waarop, in door schijnende letters, de reclame is aan gebracht. Natuurlijk zal ln bijzondere gevallen daarvoor de Inrichting wel eens wat verschillend moeten zijn, nl. aangepast aan de omgeving, maar, wat nood, er behoeven dan achter de reclameborden ook geen aparte licht bronnen, die veel geld van branden kosten, meer te worden gebruikt. En heeft een mag>*.ijn bv. in zijn étalage booglampen, dan weet ik, hoe oDgeveer 't licht naar buiten treedt, en is 't al heel gemakkelijk den stand van spiegels en prisma's daarnaar te regelen. Zoo ongeveer is de wijze redenee ring van Sage geweest, en mogen we berichten gelooven, dan heeft de er varing hem gelijk gegeven; tevens schijnt hij er in geslaagd te zijn, be halve de theorie, ook de practische op lessing van de zaa kt© geven. De Natuur, waaraan dit verhaal is ontleend, verduidelijkt dit een en an der met plaatjes. EEN ONTAARDE VROUW. Men zal zich herinneren, dat door een brand od een farm in Laporte, Staat Indiana (Amerika), ontdekt werd, dat de bezitster, een zekere vrouw Gunmes, die bij den brand heette omgekomen te zijn of misschien ook vluchtte, vele moorden op haar geweten had. Mem zal zich ook wel herinneren, dat ze door advertenties in de couranten vermogende mannen op de farm lokte om ze zoogenaamd te trouwen, om dan, zoodra zij in het bezit van het vermogen was, hen te laten verdwijnen. Een jonge farmknecht uit New-York heeft nu een dezer dagen bekend vrouw Gunnes die in Amerika de farm-sirene genoemd wordt be hulpzaam te zijn geweest bij de moor den. Hij wees de politie een aanzien lijk aantal tot nu toe nog niet opge graven plaatsen op de farm aan en men vond er dan ook werkelijk nog eem'ge lijken. Ook de verdenking, dat vrouw Gun nes zich nog in het leven zou bevin den, niettegenstaande een van haar boerderij-arbeiders onder de aan klacht staat haar vermoord en de farm in de asch gelegd te hebben, wordt weer sterker. Bij het gerecht heeft zich nu een jonge farmer uit den omtrek aangemeld, die beweert op de verlaten hoeve stemmen te heb ben gehoord. Hij had gezien, dat een man en een vrouw in de nabijheid in den grond groeven, en de vrouw had op knorri- gen toon uitgeroepen-: „Ik kan de geldkist nergens vinden". Op datzelf de oogenblik had een bliksemflits de gezichten der gravers belicht en de farmer had met zekerheid vrouw Gunmes herkend. De farm-sirene is een Nooisch© van geweldige lichaamskracht. Op haar stuk grond werden tot nu toe de lijken van zeventien personen opgegraven. MILLIONNAIRSTREIN. De bekende millionnairstrein va/tt den centraalspoorvveg te New-York ia ontspoord nabij Rochester, op het oogienbldk. dat hij eene snelheid had van 25 mijlen per uur. Drie salon wa gens zijn ontspoord en meegesleept op een afstand van 200 meters. Van dé 100 reizigers zijn er 12, bijna al len irtiLliionnairs, ernstig gekwetst. Deze luxe-tredn is een waar rollend hotel en is daarom ook alleen vootr cle rijkste Amerikanen toegankelijk.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 27