NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Jaargang. No. 7802 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZA.TJEBDAG 28 NOVEMBER 1908 Q HAARLEM S DAGBLAD /IJM ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem i i t Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers a 0-02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 H M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. PEEREBOOflL AD VERTENTlÊNi Van I—S regela 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cis. Bulten het Arrondlssemenl Haarlem van 1—5 regels /l—elke regel mee; /016 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie m Administratie: Groote Houtstraat 55. tatercommunaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij i Zulder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DERDE BLAD. OM ONS HEEN No. 842. Ideale Melk. Da omstandigheden leiden er toe, ,'dat ik nog eens over de melkwinn-'ng echrijven ga. Niet om reclame te ma ken voor de modelboerderij Bronstee, is Heemstede, want daarvoor dient deze rubriek niet. Maar omdat wat deze inrichting doet, zooveel nut kan stichten, direct en indirect, dat ik niet nalaten mag .daarop de aandacht te Vestigen. Melk is de vuilste vloeistof, d'e in Consumptie wordt gebracht, is meer malen gezegd. En wat we soms daar van hooren, ie een bevestiging van deze naargeestige opmerking. Veel dringt daarover niet tot ons door, want de- manier waarop de melk- JeveranoLer de waar rondbrengt, in glimmend geschuurde kannen, zien wo wel, maar welke hygiënische zon den hij daaraan vooraf bedreven heeft, worden we niet gewaar. Nie mand inspecteert de handen van den melker, of ze soms vuil zijn, niemand kan nagaan, of de koeien zelf op stal wel schoon worden gehouden, nie mand weet te zeggen, of er soms een zieke koe onder loopt. En nu zijn wij in Haarlem nog in de tweevoudig ge lukkige conditie, dat hier over het algemeen de melk gekookt wordt en dat we een strenge melkkeuring heb ben. Maar elders 1 Geen veertien dagen geleden is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gepubliceerd een rapport over toestanden in Hil versum, die zoo walgelijk zijn, dat ik den moed niet hebben zou, alles wat de rapporteur daarvan vertelt, hier af te drukken. Vuil, vuil, intens vuil is het kort begrip van het geheel vuil rle boer zelf, vuil zijn melker, yuil de koe, vuil de stal schoon al leen het vaatwerk, waarin het wordt rondgebracht. Als dat niet blonk, zou het publiek immers protesteeren en yam de rest weet het niet af. Het zal dan ook wel geem toeval wezen, dat juist ln 't Goo' de eerste model-boerderij is opgericht, het ver maarde Oud Bussum, gesticht door den heer en mevrouw Van Woensel Kooy. Daarop volgde Amersfoort met yimkenhoêf, Berkendaai bij Den Haag-, Arnhem met de model-inrich ting van den heer Scheffer op de Du- no, en nu Rotterdam en Heemstede ongeveer gelijktijdig. In onze omgeving was het wijlen kolonel Badon Ghyben, die er zijn schouders onder zette eu de totstand koming mogelijk maakte. Hij heeft wel den eersten steen gelegd, maar de voltooiing niet mogen beleven. In het directiekantoor hangt zijn portret ter nagedachtenis. Wat willen nu d'e model-boerde rijen, wat wil dus ook Bronstee Ideale melk leveren. Ziedaar het korte begrip der onderneming. Melk, die in den regel niet gekookt behoeft te worden, omdat gekookte melk min der smakelijk is en minder goed ver teerbaar. Wat is daarvoor noodig Vooreerst goed vee. Welnu, de koeien, diie Bronstee koopt, gaan eerst veertien dagen lang in een afzonderlijken stal lm quarantaine, worden daar door den veearts, den heer D. C. Kruymel, zorgvuldig onderzocht en eerst toege laten in den gewonen stal, wanneer blijkt, dat ze geen tuberculose heb ben, en dat er in de melk geen ziekte kiemen zijn en weinig bacteriën. Zijn ze eenmaal als melkkoeien toegelaten, dan worden ze schoon ge houden, ik zou bijna zeggen zooals geen mensch zich reinigt- Keurig glanst de huid, het kortgehouden baar voelt zacht aan, 't zijn fatten onder de koeien, salonhelden. Twee maal daags krijgen ze versch stroo. Hun voer is met zorg gekozen 's zo mers gras, hooi en lijnkoek, 's win ters wortelen in plaats van gras. Hun drinkwater krijgen ze elk afzonder lijk uit een bak, waarim het water .pneumatisch op dezelfde hoogte ge houden wordt. Hun stal Is een ge bouw zomdêr zolder, met goede lucht- ververschtag, vochtig gehouden met een brandslang, opdat er geen stof in 'wezen zal. 't Is waar, ze blijven er in. Ze zijn tot zekere hoogte cellulaire gevange nen en ik heb gevraagd, of het niet beter zou zijn, dat ze rondliepen in de wed, zoolang de temperatuur dat gedoogt. En met de openhartigheid van wetenschappelijke menschen heb ben de doctoren, die aan de inrich ting verbonden zijn, Dr. L. C. Kers bergen als commissaris. Dr. M. Co- leribrander als geneesheer van het personeel, ons toegegeven, dat dit een klein nadeel is. Maar, zoo voegden ze er bij, er staat een groot voordeel tegenover vooreerst, dat de contróle over de koe im den stal veel grooter is en dat het winnen van de melk ontl-er veel gunstiger omstandigheden geschieden kan. Leeken zouden zeggen combineer het ©ene met het andere, laat het beest in de wei loopen en melk het in dem stal. Maar dat gaat niet, want de koe, hoe log en onbewogen ze ook schijnt, is een zenuwachtig dier en raakt door dergelijke verplaatsing van haar stuk, wat ongunstig werkt op de melk. Dat melken gaat met tal van voor zorgen gepaard. Voordat de melker daaraan begint, heeft hij zijn han den in warm water gewasschen en de uiers met een drogen doek schoon geveegd, een ander heeft de koe met een vochügen doek schoongewasschen om de bacteriën te doen kleven en het bankje gereed gezet, opdat de melker niets behoeft aan te raken dan de uiers van het dier. En zelfs nu nog worden de eerste stralen melk niet in consumptie gebracht, maar weggezet Dat de melker Ln een rein wit pak steekt met een wit mutsje, zooals de bakkers, spreekt van zelf. De emmer, waarin hij nu de goede melk opvangt, heeft een gaasje en wordt al dadelijk door watten (die tel ken keer vernieuwd worden) gefil treerd. Door een soort van draaiend deurtje wordt de emmer nu aangege ven in een vertrekje, waarin ze ge wogen wordt. Dat deurtje is ge maakt, opdat niet telkens de staldeur zelf behoeft geopend te worden, wat de temperatuur verandert en Se beesten in gevaar brengt, kou te vat ten. Nu wordt de emmer melk door een luik in het ontvonglokaal afgegeven, waar niemand komt, dan die er we zen moet on de melk gestort over een koeler, een ijsmachine, die de tempe ratuur van de melk onmiddellijk met ongeveer 85 graden Celsius verlaagt. Ziedaar een van de groote voordee- len van deze melkbehandeling. In lauw-warmen toestand komt de melk van de koe en dat is juist de tempera tuur, waarin bacteriën zich het best ontwikkelen. Afkoeling is dus noodig. Uit den koeler komt ze nu in een bak, waar ze geroerd wordt om een gelijk vetgehalte te verkrijgen en automatisch afgetapt. Daarna gaan de behoorlijk gesloten flesschen naar ijskast en worden afgeleverd in een wagen, die eveneens met Ijs de flesschen op temperatuur houdt. Ik zeg dat zoo eenvoudig, maar zoo gemakkelijk is het voor de oprichters niet geweest. Den geheelen weg langs hebben, zij ais 't ware de bacteriën achtervolgd, kregen telkens onbevre digende resultaten, zoodat nog scher per maatregelen, allerhande proeven genomen dienden te worden, zoodat zij nu eerst, een half jaar na de op richting, voor het voetlicht kunnen verschijnen van de openbare mee ning en zeggen ,,hier is nu ons pro duct. Gij, d'e tot dusver met tegenzin gekookte rpelk dronkt, gebruik zon der vrees de onze ongekookt." Waarlijk, men moet hier wel den indruk krijgen, dat niet de zucht om t9 verkoopen voorzat, maar die om wetenschappelijk iets uitstekends te bereiken. Dat blijkt ook uit de brochu re, die verspreid wordt. Geen hum bug, geen marktgeschreeuw, geen schitterende beloften. Niets dan een wetenschappelijk vertoog. Misschien zou een andere manier de klanten sneller lokken,, maar deze manier zal hen vaster aan de onderneming bin- dAt\. Moet tk nog zeggen, dat de fles schen met allerlei voorzorgen worden gereinigd Dat het nortonwater zorg vuldig wordt ontij zerd Dat het per soneel door Dr. Colenbrander wordt gecontrGleerd en onmiddellijk verwij derd, wanneer het ziek is of wanneer er in het gezin een ernstige zieke zou zijn Dat zelfs voor de tuimelra men in 't ontvanglokaal staaldraad gebruikt wordt, omdat touw schim melt En spreekt het niet vanzelf, dat de op deze manier, met zooveel zorg ver kregen melk, veel hooger Ln prijs moet zijn, dan de gewone marktmelk Bronstee levert den liter voor 28 cents, terwijl de tegenwoordige prijs bij den slijter maar negen oenten be draagt- Dat is een enorm verschil. Maar is het ook niet een ander vocht, dat ge leverd wordt Over de directe en in directe voordooien van zoo'n model inrichting ©en volgenden keer. j. c. p. Stadsnieuws TEYLER's GODGELEERD GENOOT SCHAP. Op de prijsvraag „Wat blijkt uit de geschriften van Erasmus aangaande zijne godsdienstige denkbeelden en zijn godsdienstig gemoedsbestaan", uitgeschreven door Teyler's godge leerd genootschap, is een antwoord Ingekomen, onder het motto: „Valt den boom ten eersten slach nyet, daar ■van is dein swaricheit. Hij en groyt op eenen dach nyet, die volhert en wint den strijt". Directeuren van Teyler's stichting en de leden van Teyler's godgeleerd genootschap hebben beslist, dat dit antwoord te groote gebreken heeften niet voor een bekroning ln aanmer king kan komen. Taal en stijl Laten zeer veel te wen- schen over. De indeeling van de stof is weinig gelukkig en heeft ten gevolge, dat de schrijver omslachtig is en ge durig in herhalingen vervalt. Tegen strijdige uitspraken van Erasmus worden dikwijls naast elkaar gelegd, zonder dat eene poging wordt aange wend om die tegenspraak te verkla ren. Daarentegen erkent het Genoot schap gaarne, dat het antwoord blij ken geeft van vlijt en volharding, dat vooral in het tweede deei meer dan ééne scherpzinnige opmerking voor komt en dat de auteur lof verdient, omdat hij zich stipt aan zijn onder werp gehouden heeft. Dientengevolge is besloten aan den schrijver, zoo hij zijn naam bekend maakt, eene som van f 200 uit te keeren. Zijn arbeid kan echter niet worden opgenomen onder de werken van het Genoot- schap. Uitgeschreven blijven de volgende prijsvragen: 1. Om beantwoord te worden vóór 1 Jan. 1909: „Eene stelselmatige uiteenzetting Yan de zedelijke denkbeelden, te vinden in Boendale's „LekespiegheT en de gelijktijdige literatuur ln ons vaderland." Om beantwoord te worden vóór 1 Jan. 1910: 2. „Het genootschap verlangt een antwoord op de vraag: welke plaats heeft het Lutheranisme ingenomen in het Nederlandsche Protestantis me van vóór 1618; welke invloed is door Luther en door de Duitsche re formatie op Nederland en op Ne derlanders geoefend; en hoe Is het te verklaren, dat deze richting in dien tijd tegenover andere op den achtergrond is getreden?" 3. „In welke betrekking staan de denkbeelden van het hedendaag- sche kalvlnisme tot die yan het 16e- eeuwsche?" Als nieuwe prijsvraag ter beant woording vóór 1 Jan. 1911 is uitge schreven: 4. „Het genootschap vraagt eene studie over de godsdienstigheid der hedendaagscbe plattelandsbevolking van Friesland." Toelichting: Het genootschap vraagt niet zoozeer eene beschrijving van die bevolking, in hare verschillende kerk genootschappen en godsdienstige richtingen ingedeeld; maar be paaldelijk een onderzoek naar de godsdienstigheid der Individuen in verschillende kringen; naar mogelij ke eigenaardigheden van die gods dienstigheid, vergeleken bij die, wel ke in andere gewesten van ons vader land heerscht; naar de verklaring welke voor die eigenaardigheden in herkomst of andere oorzaken is te vinden. De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op deze vragen be staat in een gouden ©erepenning, op den stempel des Genootschaps gesla gen, ter innerlijke waarde van vier honderd gulden. Deze prijs wordt uit gekeerd, zoodra de bekroonde ver handeling voor de pers geneed is. Biousaland 7 OND AGSRUST. Onder leiding van dr. P. H. Ritte? had Donderdag te Rotterdam de al- gerneene vergadering plaats van de Nederlandsche Vereenigiug tot Be vordering van Zondagsrust. De voorzitter herinnerde er aan, dat deze vergadering is de 26ste, de eerste dus in een kwarteeuw samen vallende met het einde eener kwart eeuw voor de ontvangende vereeni- ging. In dit heuglijk feit vond de voorzitter aanleiding om de afdee- ling Rotterdam hartelijk geluk te wenschen. Verder hoopte de voorzitter, dat deze vergadering vol van geloof zal gehouden worden. Geloof iB zeker noodig, waar er zulk een groote be hoefte aan Zondagsrust is, terwijl het aantal leden der vereemging steeds dalende is. Deze kloof is slechts te dempen door geloof en dat geloof kan men hebben doordien hetgeen waar voor men hier strijdt, is een zaak van menscb en\vaarde en van menschen- waardigheid, terwijl men in dat geloof verder nog gesterkt kan worden door het feit, dat de vereeniging wordt be schermd door de vrouw in Nederland, voor wie iedereen in ons land de grootste achting heeft, de Koningin- Moeder. De traditie volgende, stelde de voorzitter voor aan H. M. een tele gram van huldebetuiging te doen toe komen. Verder herdacht de voorzatter het overleden hoofdbestuurslid den heer K W. Tuinzing. Daarna was het woord aan den se cretaris tot het uitbrengen van het jaarverslag. Hierin wordt herinnerd aan het 25-jarig bestaan der aJdeeling Rotter dam verder aan het heengaan van prof. S. D. van Veeu als voorzitter, die tot eerelid dei* vereeniging be noemd werd. Hij werd opgevolgd door dr. P. H: Bitter, en eindelijk aan de verschillende stappen Ln het afgeloo- pen jaar gedaan ter bevordering van het doel der vereeniging, o. m. aan de ingestelde enquête naar de Zon dagsrust van hen, die aan ziekenin- richüngen verbonden zijn, waarvan de resultaten uitvoerig in het verslag worden meegedeeld. Het ledental gaat gestadig achteruit. In het verslag wordt ten slotte aangedrongen op goede wettelijke bepalingen tot bevor dering van Zondagsrust. De rekening van den penningmees ter sluit met een batig saldo van f 632. Met afwijking der agenda werd daarop de bestuursverkiezing aan de orde gesteld in de plaatsen der hee- ren D. de Klerk (Rotterdam), W. Kolkman van Gouderak (Dordrecht), die aan de beurt van aftreding en nieit herkiesbaar zijn, en J. R. Mod derman (Groningen), die om gezond heidsredenen ontslag heeft genomen, In verband hiermede had eenige discussie plaats. Uit den boezem der vergadering werd namelijk aandrang geoefend, om voor een der vacatures te laten kiezen dea heer Corn. Im- mig Sr., die 25 jaren bestuurslid van de afdeeling Rotterdam is geweest, omtrent de vereeniging uitnemend op de hoogte is en het niettemin, zooals ook nu weer, nooit verder heeft krui nen brengen dan no. 3 op een voor dracht. Verkozen blijken de heeren P W. J. van Hassel (Utrecht), Pastor F. K. W. Ruit (Barneveld) en Corn. Immig Sr. (Rotterdam). Aan de aftredende leden wordt dank gebracht. DE TRAM NAAR ZEIST. Naar het U. D. mededeelt, zijn alle moeilijkheden tusschen de Regeening eu de directie der Nederlandsche Cen traal Spoor in verband met den om bouw van de paardentram naar Zeist in een electrïsche lijn thans uit den weg geruimd. De bezwaren welke aanvankelijk werden geopperd ten op zichte van den weg en daarna ten aanzien van den duur der concessie zijn alle opgelost, zoodat men thans wachtende ls op de schriftelijke ver gunning, die men zéér spoedig hoopt te krijgen. Al komt de concessie nu oo konverwijld uit Dan Haag, zal het toch onmogelijk blijken met den aan staanden zomerdienst gereed te zijn voor de electrïsche exploitatie. Alleen de motorwagens kunnen eerst, zeven maanden na bestelling geleverd wor den. Alles op z'n vlugst genomen, zonder nieuwen tegenspoed, zou het Augustus 1909 kunnen zijn, dat men voor de nieuwe exploitatie klaar is. KAMERHEER-BURGEMEESTER. De „Avp." deelt, mede, dat in de raadsvergadering van Monster de burgemeester, baron Taets van Ame- rongen heeft medegedeeld, dat H. M. de Koningin hem heeft verklaard, het ambt van kamerheer, waartoe hij on langs door H. M. werd benoemd, niet onvereenigbaar te achten met het bur gemeesterschap. Hij blijft dus ook burgemeester van Monster. WERKLOOSHEID EN EEN SPEEL- TERREIN TE AMSTERDAM. Reeds sinds geruaraen tijd worden plannen overwogen om Amsterdam een behoorlijk sportterrein te bezor gen, een terrein dat door beplanting en wegen-aanleg tevens een zoo noo- diae uitbreiding aan de parken zou geven. De moeilijkheden waren echter steeds bijzonder groot, daar de terrei nen, volgens het Berlage-uitbreidings- plan voor sportterrein bestemd, nog niet eens onteigend zijn en men kan zeggen, dat het geheele Berlage-plan door den stilstand in de bevolking en de onzekerheid wat er zal worden van de spoorwegplannen om de stad m, op het oogenbllk slechts theore tische waarde heeft. Vóór er eenige zekerheid was om trent de bestemming van de bouwter reinen om de stad. scheen het wel dat een verwezenlijking van die sport- terreinplannen, waarvoor in de eerste plaats het Raadslid Scheltema zich interesseerde, al zeer twijfelachtig was. Thans ziin die plannen echter in verband met de heerschende werk loosheid en door een voorstel van de nieuw benoemde commissie uit d9 burgerij in welk3 moderamen de heer Scheltema zitting heeft zeer actueel geworden. Belangstellende gemeente-leden willen namelijk een belangrijke som geven voor de werk- loozen, op voorwaarde evenwel, dat dit geld niet zonder meer aan hen zal worden uitgekeerd, maar voor nuttigen arbeid door werkloozen te verrichten zal worden besteed. In verband hiermede kwam het plan van een. sportterrein weer op en werd lai de gisteren gehouden geheime Ge meenteraadszitting het denkbeeld der Werlcloozen-commissie overwogen om In het terrein van het plan-Ber- lage aan de Zuidgrens der gemeente een groot sportterrein aan te leggen. De gemeente zou daarvoor (aankoop gronden, uitvoering van werken enz.) dan 3 ton beschikbaar moeten stellen naast de toegezegde geldsom uit de burgerij, waarvan liet bedrag echter nog geenszins vaststond. De raad wilde van dit plan, op grond o.m. van financieeie bezworen, niet weten. Evenwel zijn er ook an dere gronden, en wel terreinen in handen der gemeente, die in aanmer king zouden komen. Rijp voor een beslissing is de zaak nog niet. Onderzocht zal moeten wor den èn wat de kosten zullen zijn, èn welk bedrag nog dezen winter op eco nomische wijze aan aibeidsloonen zal kunnen worden uitgekeerd, èn op welken steun aan het plan ook van andere zijde gerekend zou kun nen worden. („Hbld.") GEDENKTEEKEN WIJLEN Mr. REIGER. De commissie voor het oprichten van een gedenkteeken voor wijlen mr. Reiger, burgemeester van Utrecht, heeft de oitvoering van het monu ment opgedragen aan den beeldhou wer Toon Dupuis. De beeltenis zal worden uitgevoerd in brons, doch het staat nog niet vast of de keuze zal vallen op een borst beeld, dan wel op een statue ten voe ten uit TEGEN HET WEDDEN. In de Tweede Kamer heeft de Mi nister van Justitie medegedeeld, dat li ij spoedig zal ter hand nemen de jidiening \an een wetsontwerp tegen 'net wedden bij de wedrennen en bij mdere sporten, zooais voetbalwed strijden. Regeling van deze materie icht de regeering dringend noodzake lijk. ONGELUKKEN, Men meldt uit Vlissingen: Bij het bemannen van het stoom schip Saxonia is de sloep van den Ne- ötxlandschen loodsschoener No. 15 om geslagen. De opvarenden geraakten allen te water, doch werden door den schoener gered. JAARVERGADERING A. N. D. B. De vierde dag van de Jaarvergade* ring werd begonnen met bespreking van Let bestuursvoorstel tot opzeggen van de overeenkomst van 17 Juni 1904, aangegaan met de Amsterdamsche Juweliersvoreenjging, betreffende de regeling van het leerlingwezen. De Voorzitter wijst er op, dat een bepaalde termijn voor den duur der overeenkomst niet is vastgesteld. Uit de bepaling, dat de 150 werkgevers- leerlingen zouden worden verdeeld over 5 jaar, is af te lelden, dat het contract over een termijn van 5 jaar loopt, zoodat het tegen 17 Juni van het volgende jaar kan worden opge zegd. De bedoeling van het bestuur is niet, zooals de heer Hartz verkeerde lijk onderstelde tot leerlingenwering te komen, maar om bij een nieuw con- tract tie Leemten aan te vullen, die in h?t tegenwoordige aan den dag zijd gekomen. Na een korte gedachtenwisseling werd met overgroot© meerderheid hefc Ix-stuursvoorsteI aangenomen. Na langdurig debat over een betere wijze van controle van de inkomsten der leden wer deen bestuursvoorstel aangenomen tot afschaffing der per- soonlijke afrekenboeken voor slijpers en verstellers en tot wederinvoering der gemeenschappelijke afrekenboe ken voor deze werklieden. KONINKLIJKE DEELNEMING, Door den burgemeester van Ter schelling is een telegram vanwege de Koningin ontvangen, houdende betui ging van deelneming cn belangstel ling met de slachtoffers van de scbeepS ramp en met toezending van een gift tot leniging van den eersten nood. DE REIS VAN Dr. KUYPER. Wij lezen in De Standaard omtrent de aanleiding tot het verblijf van dr. Kuyper Ln Berlijn: Reeds het vorige jaar zag dr. Kuy- per zich, op advies van dr. Roessingh, genoodzaakt in Nauheim genezing voor een hartkwaal te zoeken; edoch, zonder het gewenscht gevolg. Thans was hij genoodzaakt heil te gaan zoe ken in een kuur bij prof. dr. Martini Mendelsohn te Berlijn. „DE ROMA". Vaai Deai Helder schrijft men aan het „N. v. d. D." Bijzonder bedrijvig was het Dins dag ondanks het stormweer, op den iieiderschen zeedijk, waar een aan tal „jutters" van haken, en touwen voorzien, trachtten iets van de kost bare lading der „Rorna" te bemach tigen. Menige mahonie- en cederbalk, werd opgepikt. Vooral hedenmorgen, toen de ebbe vede balken weer bier heen terugvoerde en de geheele vis* sciiersvloot „naar hout vischte". werd nog al wat aan wal gebracht. Vijf schuiten hadden een groot wrakstuk bemachtigd en trachtten het In be houden haven te brengen. Gelukkig dat de wind was gaani liggendaardoor werd de berging zeer begunstigd. De bemanning van de „Roma" ver trok gisteren, onder leiding van dea vice-consul, den heer Beeckman, naar /Amsterdam, vanwaar zij verder naar Genua zal worden overgebracht. De „Roma" was een houten drie mastschoener, in 1906 te Chiavari ge- bouwd; groot 592 reg. ton bruto en 505 reg. ton netto, en voer - onder boekhouderschap van Filippo Abbo, te Genua. Do moeilijke redding van de schip breukelingen werd volbracht door de volgende wakkere mannenDe red dingboot (schipper Theod. Rijkers) was bemand door C. Bot, J. Rieden man, J. Zwart, R. Smit, F. Jonker, K. Dekker, H. de Haas, J. Been, B. Kra mer eu W. Mulder, en de redding- vlet (schipper J Kuiper), door P. Ko ningstein, W. Kwast, F. Kwast, N Coster, J. Kwinkelenberg, W. Bak ker, H. Kenninck, A. v. d. Broek, C. Been en P. Bontes Pzn. DIEFSTALLEN. Te Horssen is bij den landbouwer L ruim 400 en een spaarbankboek je gestolen. De dader is nog niet be- kend. Te Oud-Beierland is. naar men aan de „Ned." meldt, uit het politiebu reau gestolen een sabel en... de ka chel. Of het nu juist te doen was om te 6telen.,_ valt te betwijfelen, want de kachel werd in de haven en de sar bel in een sloot geworpen. Beide zijn teruggevonden. Van den dader geen spoor.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9