HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLADl Stadsnieuws Rubriek voor Vragen. Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON De Roode Pimpernel MAANDAG 30 NOVEMBER 1908 Qeabonneerden hebben het voorreoht yragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, iu te aeaden by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk Is, den dag na de Inzending. VRAAQ. Hoe lang kan een notaris eene nalatenschap ophouden^ welke hij onder handen heeft, terwijl er bi] de erfgenamen onmondigen voorko men en er geen vaste goederen aan wezig zijn en hoe kan men dien nota ris dwingen om voortgang te maken ANTWOORD. Daar staat geen ter mijn voor en dat zou ook onmogelijk wezen, omdat alle boedels in aard en Pm vang verschillen. Wanneer u meent, zich over den diotarls te beklagen te hebben, dan moet u zich wenden tot den Voorzit- ier der Kamer, den heer President yan de Arr. Reohtbamk, te Haarlem. VRAAG: Ik heb last van een muis in pet stroo onder het bed; wat moet ik doen, om die er uit te krijgen? ANTWOORD: Stuur er een kat op fel, of haal het stroo er uit, dan zal de muis wel op de vlucht gaan. VRAAG: Ik heb twee gedrukte pla ten van 't jaar 1690 kan u mij ook aeggen, of daar waarde in zit? ANTWOORD: Niet alles wat oud is, bezit waarde.. Of uw platen die heb ban, kan alleen een kunstkenner zeg gen. Laat ze eens kijken aan den heer John F. Hulk, conservator van Tey- ler's Museum. Nederland en Venezuela. De St.-Ct. bevat de volgende stuk ken; Caracas, 12 October 1908. Aan Zijne Excellentie den Minister van Buitenlandsche Zaken van het Koninkrijk der Nederland. Excellentie, Deze Kanselarij had de eer te ont vangen Uwer Exoellentie's nota, ge- dagteekend 's-Gravenhage, den 3en der vorige maand, welke door U in Uwe hoedanigheid van Minister van Buitenlandscbe Zaken van Hare Ma jesteit de Koningin der Nederlanden .was geteekend. De korte inhoud komt hierop neer, dat feitelijk de beleedigingen hebben plaats gehad, over welke Mijne Re geering aanleiding had zich bij die van Hare Majesteit te beklagen bij nota van 28 Juli dezes jaars, maar desniettemin wordt het door het Cu- xagaosche grauw neder gehaalde Ve- nezolaansche wapenschild als een een voudig bord van weinig waaide ge kenschetst, voor hetwelk Harer Majesteits Regeering de ontstane schade wil vergoeden, waardoor zij o pdie wijze deze gewichtige gebeur tenis behandelt als eene volmaakte kleinigheid en evenzeer wordt de fei telijke schending van de persoonlijke veiligheid van den Venezolaanschen consul en diens gezin, alsmede het feit dat de waarborgen die de Koloni ale Overheden van Curagao genoem den Consul voor de vrije uitoefening van zijn ambt behoorden te verleenen, gebleken zijn illusoir te zijn, niet be schouwd als met zich brengende ee- nige verantwoordelijkheid voor de schuldige Regeering van bedoeld An- tillen-eiland; en hoewel van den an deren kant diezelfde nota verklaart, dat de Regeering van Venezuela vol komen gerechtigd is, als liggende zulks op het gebied harer inwendige aangelegenheden, om met het oog op eigene belangen de decreten en be sluiten, welke het hier betreft, uit te vaardigen, verrast het de Regeering der Republiek dat, waar zij hoopte, dat herhaald zoude worden in de hier bedoelde nota de genoegdoening ver vat in de briefwisseling, die de Re geering van Hare Majesteit betreurt, dat niet aan die van Venezuela is kunnen ter hand komen, alleenlijk langs den weg van bedreiging op ver breking van het protocol van het ja ai* 1894 gewezen wordt, om Nederland van zijne in de betrokken overeen komst vervatte verplichting te ont slaan en dat de herroeping geë lacht wordt van decreten, tot welker uit vaardiging de Regeering van Hare Majesteit zelve erkent dat de Vene zolaanse he Regeering volkomen ge rechtigd was. De Regeering der Republiek is der halve van oordeel, dat, aangezien de diplomatieke betrekkingen afgebro ken zijn, de eenige mogelijke weg. Indien de Regeering van Hare Majes teit het aldus aanneembaar vindt, zoude zijn om een vertrouwd persoon te zenden, voorzien van uitgebreide volmachten en instructies, die in staat zoude zijn belde Regeeringen nader tot elkander te brengen en de onder handelingen in de richting van eene vriendschappelijke oplossing te vin den. Ik maak van deze gelegenheid ge bruik om Uwer Excellentie de verze kering mijner meeste hoogachting te hernieuwen. (Get.) J. DE J. PAUL. Zijner Excellentie den Heere Minister van B ui- te nlandsche Zaken der Veree- nigde Staten van Venezuela te Caracas. Excellentie, Ik heb de eer Uwer Excellentie de ontvangst te bevestigen van Haar schrijven van 12 October J.I., waaruit Harer Majesteits Regeering met op recht leedwezen heeft vernomen dat dede President van Venezuela vol hardt bij zijn in Haar schrijven van 28 Juli jl„ D. P. E., no. 868, te kennen gegeven besluit om de betrekkingen van vriendschap tusschen de Repu bliek en Nederland als verbroken te beschouwen. In verband daarmede heeft de Nederlandsche Regeering zich gedwongen gezien de vriend schappelijke houding te laten varen, welke zij niettegenstaande de döor den President getroffen maatregelen, was blijven in acht nemen en zich mitsdien niet meer gebonden te reke nen door de bepalingen van het pro tocol van 1894, dat de basis dier ver houdingen vormde. Zij veroorlooft zich naar aanleiding van den inhoud van dit laatste schrij ven van Uwe Excellentie, de Venezo- laansche Regeering er op te wijzen: lo. dat zij de waard© van hot schild van het Venezolaansche consulaat te Willemstad in geenen deele onder schat heeft; te minder nog wanneer men bedenkt dat de consul, toen de ongeregeldheden op Curagao plaats vonden, zelfs nog niet eens door de Nederlandsche Regeering was erkend geworden en hij dus feitelijk zelfs niet het recht ha dzijn functies uit te oefe nen of een wapenschild voor zijn deur te hebben; 2o. dat het verkeerdelijk door den President is opgevat alsof aan het verzoek om intrekking van het de creet van 14 Mei en daarmede samen hangende besluiten een dreigement verbonden was, in geval van niet-ver- vulling. De Nederlandsche Regeering heeft slechts willen doen uitkomen dat, indien de Presiednt van Venezue la tot inzicht mocht komen dat het behoud van vriendschappelijke betrek kingen door de belangen van beide Rijken gewenscht wordt, een maatre gel als hij op 14 Mei genomen heeft, al zij het ook eene uitoefening zijner souvereine rechten, daarmede onver- eenigbaar is. Zij rekende het overbodig den Pre sident er op te wijzen, hetgeen zij ten overvloede bij dezen zich veroorlooft alsnog te doen, dat aan eene uitoefe ning van souvereine rechten tusschen bevriende Staten natuurlijkerwijze ai- tijd zekere grenzen gesteld zijn. Harer Majesteits Regeering blijft den thans in het leven geroepen toe stand oprechtelijk betreuren; de volle verantwoordelijkheid daarvan echter berust op President Castro. Zij blijft niettemin bereid tot 't voe ren van onderhandelingen om tot een vaste basis voor duurzame goede ver houdingen te komen, ook door mid del van daartoe aan te wijzen gevol machtigden, maar is van oordeel dat van zulke onderhandelingen geen sprake kan zijn, zoolang de President zijn decreet van 14 Mei handhaaft Uwe Excellentie gelieve de her nieuwde verzekering mijner hoogach ting te aanvaarden, (Get) R. de Mareea van Swindexen, Minister van Buitenlandsche Zaken van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden; TWEEDE KAMER. VERKIEZINGEN. ALKMAAR. De afdeelingen Langen- dijk, Alkmaar en Winkel van de S. D. A. P., hebben op het grostal voor candidaat voor de Tweede Kamer in het district Alkmaar geplaatst de heeren Van Kuykhof te Amsterdam, Duijs te Zaandam en Van der Woer den te Amsterdam. BLOEDVERGIFTIGING. De heer Leestemaker, Limmerman- aannemer te Meppel, is te Zwolle In het ziekenhuis aan bloedvergiftiging overleden. EEN LIEVE VROUW. Vrijdagmiddag ontstond twist tus schen een man en vrouw aan de Prin sengracht nabij de N oordermark t te Amsterdam. De man hield zich daar. bij vrij kaLm en trok zich ©ogenschijn lijk niets van de opgewondenheid der vrouw aan, hetgeen deze nog meer prikkelde. Toen zij blijkbaar niet meer de noodige uitdrukkingen kon vinden om haar woede onder woor den te brengen, haalde ze uit den zak van haar japon een fleschje en gooide den Inhoud daarvan in het gezicht van den man, die terstond vreeselijke smartkreten uitte en zijn o ogen met de handen bedekte. Daar hij niet in staat was iets te zien, ge leidde men hem naar de apotheek in da Anjeliersstfaat, waar het bleek, dat de vrouw hem met vitriool had gegooid en dientengevolge zijn ge zicht hevig verbrand was. De oogen, die heim vreeset ijk pijn deden en waarvan de oogleden ook verbrand waren, bleken gelukkig sieebts onbeteekenend aangedaan te zijn, zoodat men voor verlies van het gezicht niet behoeft te vreezen. De dacleres, die zich oorspronkelijk uit de voeten had weten te maken, beeft zich later op den dag zelf bij de politie aangegeven. Haar slachtoffer is in het Binnengasthuis behandeld geworden. Zijn toestand is naar om standigheden vrij weL EEN ONTSNAPTE GEVANGENE. De justitie te Almelo verzoekt de aanhouding van den Duitsclier J M. T., kolenbrander, wonend© te Ensche dé, die veroordeeld is tot 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal in vereeniging. Bij zijn transport per spoor Is hij aan zijn begeleider ontsnapt door uit den trein te springen. IDIOTEN. Bij ministerieeie beschikking is be paald, dat in het reeds voltooide pa viljoen op het terrein van het idioten- gesticht te Druten een 64-tal meisjes mo-gen worden verpleegd. EEN BRANDJE EN EEN PANIEK. Men meldt uit Groningen Tijdens de voorstelling van Ben- ners bioscoop in het café „De Bem-s", geraakte de film in brand Er ont stond een paniek onder de bezoekers, die de gewone uitgangen bestormden. Het brandje was spoedig met eigen middelen gebluscht. De voorstelling ging verder niet door. De entrée's wei-den terugbetaald VALSCHE MUNTEN. Alweer werden te Gouda door de politie valsche guldens en rijksdaal ders in beslag genomen. Waarschijn lijk zijn deze nog afkomstig van den in voorloopige hechtenis zijnden bleekersknecht Van L. Ze vertoonen ten minste met de door dezen ver vaardigde geldstukken veel overeen komst. DE „DE RUYTER". Het vertrek van hot pantserschip „De Ruyter" naar West-Indië is voor. loopig vastgesteld op Dinsdag 15 De cember. TEGEN DE ONTSIERING VAN STAD EN LAND. Een drietal architecten, de heeren S. de Clercq, Herm. v. d Kloot Meij- burg en J. H. W. Leliman, hebben een circulaire verzonden aan de bouwkundige vereenigingen, waarin zij het denkbeeld bepleiten om ook hier te lande, evenais in het buiten land reeds het geval is, een actie te beginnen tegen de ontsiering van stad en Land Een beweging la zoo- ale zij uiteenzetten tweeledig eensdeels archaeologisch, trachtend te behouden hetgeen van oude kunst ook volkskunst nog bewaard is geblevenanderdeels het streven er op richteend opbouwend te werken, waar niet meer behouden kan wor den, door het wijzen op en aanmoe digen van goede nieuwe architectuur, welke aansluit bij het plaatselijk ka rakter. Zij achten het gewettigd, dat van architecten het initiatief uitgaat. Een nieuwe, zelfstandige vereeniging wen- schen zij niet; h. I. zou het tot nut tiger en spoediger effect leiden, in dien uit de bestaande vereenigingen een centrale commissie werd ge vormd Niet alleen vereenigingen, die zich op bouwkundig, archaeologisch, picturaal of ander kunststandpunt stellen of zich het behoud van nar tuurscnoon t«en doel stellen, maar ook vereenigingen op het gebied van landbouw, volkswelvaart, onderwijs, handwerk', vreemdelingenverkeer, 'n één woord allen, die bi] de kwestie be trokken zijn, zouden in deze commis sie vertegenwoordigd moeten wor den. DE SPOORWEGMAATSCHAPPIJ EN DE SUIKERBIET. De directie der Staatsspoorwegen heeft aan het personeel bekend ge maakt dat het voortaan verboden zal zijn op de gronden, welke het perso neel ter bebouwing wordt gegeven, suikerbiet te verbouwen. (N. R. Ct.) DRENKELING. Zaterdag is in een gracht in het Vondelpark te Amsterdam drijvende gevonden het lijk van een ongeveer 60- 65-jarigen onbekenden man, lang ongeveer 1.70 M., gedeeltelijk kaalhoofdig, grijs haar, baardeloos, oogen grijs, neus gewoon, ovaal ge laat, gekleed in kamgaren colbertjas en vest, donker gestreepts broek, grijze kousen, lederen pantoffels, blauw baaieu borstrok, idem onder broek, blauwe gezondheids-ceintuur, wit linnen hemd en halsdoek met grijzen rand. Op het lijk zijn bevonden een witte zakdoek gemerkt B.K. 12, en een gou den ring, zoomede op de borst een chapelier. Inlichtingen omtrent dit lijk wor den verzocht door den commissaris van politie in de Se sectie, bureau Leidscheplein te Amsterdam. ERNSTIGE MISHANDELING. Te Turnhout zochten eenige Hol land sohe metselaars, die logeerden bij den herbergier Bloeikem, van. Meir, twist met dezen, wien zij. verblijfkos ten schuldig waren en die hen met de politie dreigde. Zij vernielden alles wat hun in het café onder de handen kwam. De herbergier werd door mes steken. doodelijk gewond. Een onder zoek is TREURIG. In den te Vlissingen. aangekomen maiitrei®. was een dame uit Perzië on gesteld geworden. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, de dame bleek evenwel in de coupé gestorven te zijn. MR. C. FOCK. De heer mr. Cornells Fock, oud burgemeester van Amsterdam (1866 1868), oud-minister in het Kabinet Van ZuylenHeemskerk, dat tot 1870 aan het bestuur bleef, oud-lid der Tweede Kamer voor Amsterdam, als hoedanig hij slechts enkele maanden zitting had, om daarna het ambt van commissaris der Koningin in Zuid- Holland te aanvaarden, dat hij tot 1900 vervulde, vierde Zondag zijn 8Oen verjaardag. WETTELIJKE TIJD. „De Ingenieur" bevat een artikel van den civiel-ingenieur li. J. Heuve- Link te Delft over den Ainsterdam- schen tijd, in verband met de 1 Mei i9ü9 m werking tredende wet, waar bij is bepaald, dat de wettelijke tijd in Nederland is de middelbare zonne tijd van Amsterdam. Aangezien noch de wet, noch het Koninklijk besluit uitsluitsel geven over de vraag, wat verstaan moet worden onder middelbaren tijd van Amsterdam acht de schrijver het niet onverschillig, zelfs voor de zaken van het dagelijksch leven, dat op dit punt geen twijfel blijve bestaan. Wanneer de meridiaan over den Westertoren te Amsterdam wordt aangehouden als dien, waarvoor de middelbare tijd gelijk is aan den wet telijke® tijd, dan kan tevens vastge steld worden hoeveel het verschil be draagt tusschen den wettelijken tijd in Nederland en dien in een van de omliggende landen. De slotsom van berekeningen is, dat de middelbare tijd op den meri diaan van den Westertoren 19 minu ten en 32.13 seconden meer (later) dan Greenwichtijd wordt. TENTOONSTELLING „STAD TILBURG". De tentoonstelling van plaatselijke nijverheid, waaraan verbonden eene internationale tentoonstelling van stoomwerktuigen enz., die volgend jaar zal gehouden worden, bij gele genheid van de viering van het 100- jarig bestaan van Tilburg als stad, is in drukke voorbereiding. De inschrijvingen, die zoowel uit binnen- en buitenland alle Tilburg- sche industrieën zijn reeds vertegen woordigd nog dagelijks toevloeien, alsmede de steun, door onderscheide ne hooggeplaatste personen, particu lieren, enz., toegezegd, wijzen er óp, dat men van de tentoonstelling alle goeds mag verwachten. Terloops zij hier medegedeeld, dat de termijn van inschrijving, aanvankelijk bepaald op 15 November, voorloopig voor onbe- paalden tijd is verlengd. Ten einde in het buitenland nog meer belangstelling voor de tentoon stelling op te wekken, is een der le den van het comité naar Londen ver trokken, zullen heden. Maandag, an dere afgevaardigden zich naar Parijs begeven en zijn wederom derden van plan, zich volgende week in verbin ding te stellen met prof. Oscar Pfijf- feroen, dr. Lambrechts en prof. Ka rei v. <L Cruyssen, met het doel te trachten, in Brussel een propaganda- comité voor België samen te stellen. De heer dr. Nou wens, de bekende mid denstandsman, heeft zich intusschen bereid verklaard, persoonlijk de Bel gische regeering te gaan uitnoodigen haar steun aan de tentoonstelling te willen verleenen. Ten bljjke, dat ook de regeering ha re sympathie aan de tentoonstelling wil betuigen ontving de commissie dezer dagen bericht, dat het Ministe rie van Oorlog voornemens is, ter op luistering eene collectie uniformklee- ding en uitrustingstukken in te zen den. VOOR DE NOODLIJDENDEN OP CURAgAO. (2e lijst). Naar aanleiding van den oproep om steun, uitgegaan van het A. N. V. zijn nog ingekomen de volgende gif ten H. M. de Koningin 1000 H. M. de Koningin-Moeder f 300; Z. K. H. Prins Hendrik 100. Afd. V. U. van het A. N. V. f 10, Jongel. Afd. A. N. V. 6.02 1/2, J. A. S. Jr. 5. S. J. 1 25, K. J. G. d. B. P. B. f 5, E. K. f 5, allen te Amsterdam Mr. Ch. A. H. te Arnhem 10, J. K., te Bergen op Zoom, 2.50 Prof. J. A. S. te Delft f 10, M. O. van R. van N. 2.50, M. R. f 2.50, Jhr. Mr. W. D. de J. 1 2.50, H. A. N. v.s. f 10, Mr. J. A. N. P. f 10, allen te Den Haag J. A. S. f 50, M. L. C. S. f 10, J. L. f 5, J. J. V. 10, F. H. van G. f 10, N. N. f 2.50, N. N. f 2.50, W. H. de V. f 2.50, Mr. H. W. F. 5, A. J. A. de B. f5, K. K. D. v. d. K. f 2.50, dames Th. 11, L. J. v. d. S. 12.50, N. N. f 2.50, W. L. f 2.50, A. A. C. van R. f 10, L. G. 2.50, Mr. S. B. f 2.50, J. H. f 1, L C- van O. 10, H. van H. f 2.50, Fami lie I. L. Bz. f 2.50, J. C. J. de J. 10, W. K. von G. 10, P. J. de K. f 10, L. J. S. 10, A. J. L. f 10, F. L. 10, L V. Zn. f 2.50, F. C. D. D. f5, S. van G. f 2.50, H. de M. f 2.50, allen te Dordrechtmej. E. D. R. te Enk huizen f 2.50, W. H. te Gorinchem f 5, V f 5, D. 5, B. f 2.50, N. f 1, N. f 2.50, N. N. 1, W. f 2.50, M. f 5, A. R. f 2.50, Van H. f 2.50, N. N. 10, B. f 2.50, N. N. 10, Whistavond f 0.50, allen te Groningen P. J. R. Az. te Gronau (Westfalen) 1, N. C. W. B. te Haar lem 5, S. W. de C. te Haarlemmer meer f 10, H. van M. te Hattem f 1, W. C. S. te Heusden f 1, J. C. T. f 10. H. J. T. f2.50, W. K. f2.50, A. K. f 10, L. f 2 50, allen te Leiden W. H. van B. te Prinsenhage f 3, wed. D. v. H. f 5, Van A. f 5, beiden te Rotter dam N. N. te Twello f 10, mej. J. J. L. te Utrecht f 50, Dr. K. te Wormer- veer f 50. N. 2.50. Totaal f 1954.02 1/2, met het bedrag der eerste lijst (f 300.50) samen f 2254.52 1/2. Meer giften, die dringend noodig zijn, worden gaarne ingewacht bij C. VAN SON, Administrateur A. N. V., Wijnstr. 81, Dordrecht Rechter (tot vagebond, dl© de kleo- ren van een badende heeft ont vreemd) „Wat hebt ge ter uwer ven- dediging aan te voeren?" Vagebond: „Die kleeren lagen daar zoo verlokkend, mijnheer de rechter, ze pasten me zoo goed, en mijn eigen kleeren waren zoo schunnig, dat ik tot mezelf zeiNu is het oogenblik ge komen, dat je weer een fatsoenlijk man kunt worden." Dief (die 's nachts hij een inbraak in een herberg verrast wordt „Aan nemen. één bier 1" De beste worp met dobbelsteenen dus luidt het pittig in een Ameri- kaansch blaadje is ze weg te smij. ten. Zij wandelden door de galerij en de Engeischman bleef staan voor een mooi stuk beeldhouwwerk, 't Was het figuur van een jong meisje, bezig zichzelf het haar bp te maken. „Is 't niet natuurgetrouw?" vroeg de Engelschman. „Niet beelemaal", antwoordde zijn vriend, die wat minder gevoelig was voor kunstindrukken. „Wat ontbreekt er dan aan „Zij heeft geen haarspelden in den mond", luidde het prozaïsche ant woord. Dokter: „Mijnheer, u moet dadelijk uit deze vochtige woning vertrek ken." Patiënt„Nu, als u 't aanbeveelt, wil ik vannacht er wel van door gaandat komt goed uit, ik ben nog zes maanden huur schuldig." DRANKACCIJNS. Het hoofdbestuur der Nederland sche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft een adres ingediend aan de Tweede Ka mer met het uitvoerig gemotiveerd verzoek, het wetsontwerp tot verhoo ging van den accijns op het gedistil leerd te verwerpen. ECHTELIJK DRAMA. Naar wij vernemen heeft, de ver dwenen 21-j. gehuwde vrouw uit de Oude Zijds Armsteeg te Amsterdam gelukkig geen uitvoering gegeven aan het, in een aan haar man achtergela ten briefje medegedeelde plan om zich van het leven te berooven. Ze bevindt zich met haar kindje ten huize van een familielid, die de poli tie van haar verbLijf kennis heeft ge geven. Haar man wil haar niet we der in de echtelijke woning opnemen en ook zij zelf is niet geneigd daar weder haar intrek te nemen. (Hbld.) ONGELUKKEN. Zaterdagmiddag kreeg een opper man, terwijl hij werkzaam was in een in aanbouw zijnd pand- aan den Nieu wen Binnenweg, hoek AeLbrechlkaie te Rotterdam, een dwarsligger, die rechtstandig van een stelling viel op het hoofd. De man bleef op de plauts dood. Zijn lijk is naar de woning der weduwe vervoerd. De jongeman B. K. te Nunspect, ge raakte Maandagavond tengevolge van het. schrikken van zijn paard, onder do kar. Vrijdagmorgen is hij over' den. De vrouw van den eersten knecht van een ijzeren Rijnschip, op de ri vier onder Papendrecht voor anker liggende, had het ongeluk met een nranu.en.de petroleumlamp m aanra- King te komen, ten gevolge waarvan nare kleeren in brand geraakten. Haar man snelde haar terstond te nuip en doofde de vlammen, uiuar bekwam daarbij ernstige brandwon den aan de hauuen, terwijl zijn houfd- naar verschroeide. De vrouw is met zware brandwonden overdekt, per brancard van 't Groene Kruis te Pa- pëndrecht naar het ziekenhuis ie Dor drecht overgebracht en ter verpleging opgenomen, terwijl ook haren nmn daar de noodige hulp werd verleend. In de papierfabriek van de firma Van Gelder en Zonen te Apeldoorn geraakte de 40-jarige werkman Be rend Ronendal met zijn arm tusschen een droog-cylinder, waarbij hem de borstkas tegen het machlneframe werd ingedrukt. De ongelukkige over leed een uur later. Hij laat eeue vrouw en drie kinderen achter. Naar het Engelsch door Barones Orczy. 16) Een half uur, zei ze, met pein zende oogen over de zee turende, nog een half uur en je gaat mij weer ver laten, Armand O 1 lk kan er mij niet indenken, dat je nu heengaat, heste I Deze paar laatste dagen toen Percy weg was, en ik je heele- rnaal voor mij alleen had, zijn als in een droom voorbijgegaan. Ik ga niet ver weg, lieve, zei de jonge man vriendelijk, ik steek alleen maar een nauw kanaal over en kele mijlen ik kan zoo spoedig weer terugkomen. Neen, het ia de afstand niet, Ar mand maar dat gevaarlijke Parijs op dit oogenblik Zij hadden den rand van de klip bereikt. De zachte zeewind blies Marguerite het haar over het gelaat, en wond de uiteinden van haar zach te kanten fichu om haar heen, ais ■een witte en buigzame slang. Zij keek als wilde zij met haar blik ken de duisternis doordringen, ver haar de kusten van. Frankrijk dat onmeedoogende en strenge Frankrijk, dal het bloed eischte van de edelste harer zonen. Ons eigen schoon land, Mar guerite, zei Armand, die haar ge dachten geraden scheen te hebben. Zij gaan te ver, Armand, zei ze heftig. Je bent een republikein, even als ikwij hebben dezelfde gedach ten, denzelfden geestdrift voor vrij heid en gelijkheid.... maar zelfs j ij moet vinden, dat zij te ver gaan.... Sst I zei Armand onwillekeu rig, terwijl hij snel een onderzoeken den blik om zich lieen wierp. Och I je denkt toch niet, dat het zelfs niet meer veilig is, hier in En geland over deze dingen te spreken Plotseling greep zij hem stevig met b'ina moederlijke teëderheid vast, en zaide Ga niet heen, Armand 1 ga niet terug 1 Wat zou ili moeten beginnen ais.... als... als.... Haar stem ging verloren tn snik ken, haar teedere, blauwe oogen ke ken den jongen man smeekend aan, die van zijn kant dien blik standvas tig beantwoordde. Jij zult in alle gevallen mijn eieren dappere zuster zijn, zeide hij vriendelijk, die zich zal herinneren, dat als Frankrijk in gevaar is, zij ten minste door haar zonen onder steund moet worden. Nog terwijl hij sprak, kwam die lieve, kinderlijke glimlach weer op haar gelaat terug, die glimlach, die tegelük zoo iets droevias had. O, Armand zei ze eenvoudig, soms zou ik wel eens wenschen, dat je niet zooveel prijzenswaardige deugden had.... Ik zeg je, dat kleine gebreken veel minder gevaarlijk en onaangenaam zijn. Maar zul je vooral voorzichtig wezen voegde zij er ern stig bij. Voor zoover mogelijk.... ja, dat beloof ik. Denk er aan, je bent de eenige, die.... die.... die van mij houdt.... Neen, lieve, je hebt nu andere belangen, nu Percy je liefheeft.... Een vreemd peinzende blik kwam in haar oogen, terwijl zij fluisterde Ja, dat heeft hij gedaan... eens... Maar natuurlijk.... Och ja, beste, maak je voorai niet ongerust over mij. Percy is heel goed Neen, viel hij haar beslist in de rede, ik zal mij nu eens wel bezorgd over je maken, lieve Margot. Hoor eens, tot nu toe heb ik deze dingen nog niet met je besproken er scheen altijd iets in den weg te komecn, als ik er je naar wilde vragen. Maar ik heb een gevoel alsof ik niet weg gaan kan en jou alleen laten, voordat ik je iets gevraagd heb.... Je behoeft er geen antwoord op te geven, als je dat lie ver niet doet, voegde hij er bij, toen hij plotseling een harden trek, bijna van vrees, in haar oogen opmerkte. Wat dan vroeg zij eenvoudig. •r- Weet Sir Percy Blakeney, dat,,,. Ik bedoel, weet hij, welke rol jij ge speeld hebt in do gevangenneming van den Markies St. Cyr. Zij Ipchte bitter, vreugdeloos an minachtend, het klonk als een valsch accoord in de muziek van haar stem. Dat ik Hen Markies de St. Cyr aangaf, bedoel je, bij het volksbe wind, dat ten slotte hom en zijne fa- oifilie naar de guillotine liet bren gen Ja, dat weet hij.... Ik heb het hem verteld, nadat wij getrouwd wa ren Heb je hem alle omstandigheden verteld die je zoo volkomen van allen olaam vrijpleitten Hel was te laat om over „om standigheden" te praten hij hoorde hot verhaal uit andere bronnen; mijn bekentenis kwam te laat, naar het scheen. Ik kon geen verontschuldigen de omstandigheden meer aanvoeren ik kon mij zelf niet vernederen door te trachten uit te leggen En En nu heb ik de voldoening, Armand, te woteai, da/t de grootste dwaas in. Engeland de meest moge lijke minachting beeft voor zijne vrouw. Zij sprak ditmaal met groote bitter heid en Armand St. Just, die zooveel van haar hield, voelde dat hij zijn vinger op oen zeer pijnlijke wond had Maar Sir Percy had je lief, Mar got herhaalde hij vriendelijk. Mij liefhebben? Ja, Armand, eens meende ik, dat het zoo was, an ders zou ik niet met hem getrouwd zijn. Ik durf zeggen, voegde zij er heel snel sprekende bij, alsof zij blij was eindelijk een heel zworen last van zich af te kunnen schudden, die haar al maanden lang gedrukt had, ik durf zeggen, dot zelfs j ij evenals ieder ander dacht, dat ik Sir Per cy trouwde om zijn rijkdom maar tk verzeker je, beste, dat het niet zoo was. Hij scheen mij lief te hebben met een merkwaardigen hartstocht, die mij diep in het hart trof. Ik had vóór dien tijd nooit iemand bemind, zooals je weet, en ik was toen vier-en- twintig daarom dacht lk natuur lijk, dat het niet in mijn aard lag lief te hebben. Maar het heeft mij altijd iets overgelukkigs toegeschenen, om bemind te worden en zelfs het feit, dat Percy saai en dom was, was voor mij een attractie te meer, omdat ik dacht, dat hij mij des te meer zou liefhebben. Kerngeleerd man zou na tuurlijk andere belangen hebben, een eerzuchtig man andere wenschen Ik dacht, dat een dwaas zou liefheb ben en om niets anders denken. En ik was be redd die liefde te beantwoor den, Armand lk zou mij zelf het ge luk vergund hebben bemind te wor den, en daarvoor groote teederhedd teruggegeven hebben Zij zuchtte en er klonk een we- Vreld van teleurstelling uit die zucht. Armand St Just had .ïaar het hart laten uitstorten zonder haar iu de rede te vallen Het was verschrikkelijk een jonge en mooie vrouw behalve ia naam nog een meisje voor zich ie zien op den drempel van hel leven, beroefd van hoop, beroofd vac iliu- beroofd van hoop. beroofd van lllu. tastische droomen, die haar jeugd zoo innig mooi zoude® kunnen ma ken. Toch misschien hoewel hij zijn zustor hartelijk lief had toch be greep hij misschien hij had La vele landen de mannen bestudeerd, man nen van iederen leeftijd, mannen van iederen graad van maatschappe lijke en intellectueel© ontwikkeling en Innerlijk begreep hij, wat Marguorite verzwegen had. Wel wa^ Percy Bla keney dom, maar m zijn langzaam werkenden geest wa. zeker nog ruim te voor dl© onverwoestbare trots vaa een afstammeling uit oen adellijke Engelsch© familie. Een Blakenev was gesneuveld op Ba*worth Field, een ander had zijn leven en fortuin opge* offerd ter wille van een verraderlij» ken Stuarten diezelfde trots hoe dwaas en bevooroordeeld hij ln ie ooyen van den republlkeinschen Ar- mand ook was moest hem diep ge griefd hebben, toen hij hoorde, waan. aan Lady Blakeney zich •ohuMig had gemaakt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5