Rubriek voor Vragen. Als gij uw kind Bintienlaod Jit de Arbeiderswereld Letteren en Kunst Leger en Vloot Stoomvaartberichten Onze Lachhoek. eens ©en oud-liberaal, dan weer een Unde-liberaal of een vrijzinnig-demo craat als spreker kon optreden. Was rnii aldus de heer Roodhuyzen gevraagd, om hier voor een bepaalde partij ter verdediging van een be paalde candidatuur een rede te hou den. dan had ik zeker bedankt, omdat het mSins inziens daarvoor nog niet de geschikte tijd ts. Nu de debater mij daartoe wil ultnoodigen, vind ik deze vraag minstens ongepast. De heer Tideman Ik zie het onge paste er niet van im De heer Roodhuyzen Zoo. Nu, ik wil aannemen, dat u 't niet met opzet heeft gedaan. Misschien is u wel iemand, die zich nog nooit met poli tiek bemoeid heeft- (Gelach en ap plaus). De heer lideman Ik zal roe bij de wijze woorden van den heer Roodhuy zen neerleggen, hoewel ik het er niet mee eens ben De heer W. L. Schram merkte op, dat de spreker wel liet standpunt der katholieken en anti-revolutionairen verklaard heeft, maar niet dat van dl Christeiijk-Historiechem en oud-li- bar alen. De heer Roodhuyzen erkende dit verzuim en vulde zijn voordracht aan. Spreker wees er op, dat de oud-libera- len zich ook voor uitbreiding van het kiesrecht verklaard hebben, mits dan aan de Eerste Kamer recht van amen dement wordt verleend- Dit stand punt vindt spreker verkeerd. Eerstens zal de regeeringsmachdne er nog veel langzamer door werken, wat al oruge wen scht is, en ten tweede is het stand punt der oud-liberalen een uitvloeisel van ongemotiveerde vrees. Ze hebben een rem-middel bedacht, om de ge vreesde vooruitstrevende gezindheid der Tweede Kamer, die zij voorzien na uitbreiding van het stemrecht, te gen te werken. De Chrietelijk-Hi&torischen zijn ten 'opzichte van het kiesrechtvraagstuk verdeeld. Spreker memoreerde reeds de rede van Jhr. De Geer, maar velen in de partij moffelen die uitspraak Weg, omdat ze hun te ver gaat. Daar niemand meer voor debat het woord verlangde, sloot de voorzitter ie vergadering, na een woord van Jank tot den spreker gericht te heb- Jen, terwjjl hij de aanwezigen op wekte, om zich bij de propagandar club aan te sluiten. Qeabonneerden hebben het voorrecht vragen op vereohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeaden b(j de Bedactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG: Zou u mij ook kunnen zeg gen hoe ik het beste nikkel van een torloge kan halen? ANTWOORD: Is het uwe bedoeling, de kast van het nikkel dat er hier en daar nog op zit te ontdoen, leg deze dan in geest van Salmiak, wat bijzon der goed oplost,. VRAAG: Wat is er te doen tegen wormgaten in stoelen? ANTWOORD: De aangestoken plek ken flink drenken met petroleum, zoo dat die er goed indringt, wat echter over het algemeen met meubelen, die bekleed zijn, lastig gaat, VRAAG: Waar moet ik mij vervoe gen voor den Voogdijraad te Amster dam? ANTWOORD: Er zijn te A. 2 kan toren van den Voogdijraad, Amster dam I en IL Kantoor I is gevestigd Sarphati- "etraat 49 en II Roemer Visscherstraat 42. De spreekuren zullen evenals hier .wel zijn, dagelijks van 1—2 uur. VRAAG: Waar ls het adres van den Prov.-Adjudant voor Noord-Holland te Haarlem? ANTWOORD: Hoofdwacht, Groote Markt. VRAAG: Bestaat er een boek voor zelfstudie der Maleische taal, buiten de één maan da methode? ANTWOORD: Ja. Het werk van den heer Grashuis, verkrijgbaar in 31 af leveringen A 15 cent per stuk. VRAAG: Welke formaliteiten zijn hoodig voor een vereeniging die rechts persoonlijkheid wensctit te verkrijgen? ANTWOORD: De statuten in duplo overschrijven op zegel van 75 cent en dan met een hegeleidend schrijven op te zenden aan H. M. de Koningin. Zorg echter vooral dat er geen taai- of stijlfouten ln de statuten zijn of worden gemaakt. VRAAG: Is het bezoeken der en han deldrijven op de beurs te Amsterdam ledereen geoorloofd, zoo neen, welken weg bestaat er tot het verkrijgen van toegang daarop? ANTWOORD: De beurs ls open voor Iedereen tegen betaling van 25 cent tot 1 1/2 uur en f 0.50 na dien tijd. Alleen het gedeelte in gebruik bij de Vereeniging voor den Effectenhan del niet Daarvoor moet u lid zijn van die vereeniging, waarvoor u zich tot het Bestuur heeft te wenden. VRAAG: Hoe vervaardigt men In dia rubberstempels, wordt daarvoor caoutchouc gebruikt en hoe maakt men dat vloeibaar? ANTWOORD: U drukt de letters af in een vorm van gips, legt hierop het stukje caoutchouc, maakt dit vloei baar door middel van een vulcaniseer- tnachine en na afkoeling, snijdt u het plaatje gelijk en zet liet op het hand vat. De bewerking is echter zoo omslach tig en kostbaar, dat u, indien u een 6tempel moet hebben, beter doet ze bij een leverancier te bestellen. CORRESPONDENTIE. Den Heer J. R. te Schoten. Wend u tot de secretarie uwer gemeente aan den Schoterweg, waar men u alle in lichtingen wel zal willen verschaffen. Op uw vraag ia het ons niet mogelijk *elf te antwoorden. Voor h e t 11 g h a 1 f o n d s. In de vorige week van 2229 Nov. Jl. werden de volgende giften ontvan gen: 12£-Jarig Jub. Gym. Ver. Bato f 14.84, concours Zond. midd. en avond Haarl. Zangg. f 82.42, uitv. Mui. Ver. L. J. Coster, pers. Firma Joh. Enschedé en Zonen f 21.21, bus Hotel Lion d'Or 0.62J en Mej. J. 0.50 Het ligholfondsbesluur is weder om allen hartelijk dankbaar voor hunne bijdragen en hoopt op onver- flauwden belangstelling in zijn ar beid, welke ten zegen is voor jong en oud, arm en rijk, aan alles en na-n allen. Overtuigt u van die waarheid. Ie dereen zal dan voelen de noodzakelijk heid van den strijd tegen de tubercu lose en het vragen om geld zal niet meer noodig zijn, want groote geld sommen zullen dan toevloeien. Niet uit medelijden wordt dan meer gegeven, doch uit overtuiging voor zijn eigen welzijn, uit verplichting, omdat iedereen zonder eenige uitzon dering en ondanks zich zeiven profi teert van den arbeid van bet lighal- fonda Arbeid Adelt. Het doel is het verkrijgen, door aan koop of inbreng, van vaste goederen en het bouwen, aim inistxeeren, eaplol toeren, koopen en verkoopen, huren en verhuren van huizen, gebouwen en gronden. Kapitaal f SOO.OOO verdeeld in 280 aandeelen, elk groot f 1000, en 40 aandeelen, elk gr. f 500, welke aan deelen tot een bedrag van f 225.000 ge plaatst en volgestort zijn. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeuren de heeren CL Neder- koorn en J. Machlelse Jr. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. WAARDEVOL NIEUWS. 'Alleen diegenen komen ln de wereld vooruit, welke nooit een gelegenheid laten voorbijgaan om zich een waar devolle opmerking ten nutte te ma ken, die hun gegeven wordt. Hier is er een, die van groote waarde kan zijn voor U: Mejuffrouw H. H. Numan, le Tuin dwarsstraat 8 te Amsterdam, deelde ons den 19en April 1906 mede: „Gaar ne verklaar lk hiermede dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een uitstekende uitwerking hebben gehad bij mijn dochtertje van zestien jaren. Het meisje was sinds langen tijd ziek, en gevoelde zich steeds vermoeid, loom en afgemat. Zij had veel last van dui zelingen en hoofdpijn en meestal had zij geen eetlust, terwijl zij ook gere geld over rug- en lendenpijn klaagde. De geneeskundigen, die haar behan delden, verklaarden, dat zij aan bloed armoede en zenuwziekte leed, doch al le voorgeschreven middelen baatten haar niets. Onze aandacht werd ge vestigd op de vele genezingen door Uw pillen tot stand gebracht en wij besloten tot een proefneming. Reeds bij de eerste doos ondervond zij een groote verlichting en langzamerhand verdwenen de vermoeidheid en pij nen en thans nadat zij vier weken Uw pillen geregeld heeft ingenomen, is zij goed genezen. Haar gelaatskleur, die vroeger een gele tint had, ls thans frlsch en iedereen staat verbaasd over de verandering, die zij ondergaan heeft" Den 24en Juni 1907 vernamen wij nog van Mejuffrouw Numan: „Het is mij een groot genoegen U mijn eerste verklaring, die ik U ruim een jaar ge leden gaf, te kunnen bevestigen. De gezondheid van mijn dochtertje is ge heel verbeterd, al haar kwalen zijn weggebleven en zij gevoelt zich volko men gezond. Steeds zal lk voor deze genezing dankbaar blijven en zooveel mogelijk aan andere nierlijders Uw geneesmiddel recommandeeren." (w.g.) H. H. Numan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de pillen, die U zuilen genezen, aat U niet overhalen Iets anders te probee- ren. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98; J. J. GÖppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 yoot één, of f 10.voor zes doozen. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het dan Dr. HOMMEL's Haema- togen. Laat U echter geene der vele namaaksels aanpraten! DE EERSTE KAMER die gisterenavond den heer 't Hooft, na diens beéediging, weder als nieuw lid opnam, besloot Donderdag a.s. on der meer de „achterstandswetten" in nadere behandeling te nemen. TWEEDE KAMER. Van de rede waarmede minister Heemskerk de eerste reeks van spre kers over zijn begrooting beantwoord de, ls het feitelijk deel geseind. Daarop behoeft hier niet meer te worden teruggekomen. Een tweede reeks van sprekers hield zich voornamelijk bezig met drie on verplegers en verpleegsters (in ver band met de verschillend beantwoor de vraag of een staatsexamen wen- schclijk was); de toepassing der Wo ningwet, speciaal de gestrengheid dor gemeentelijke bouwverordeningen, wenischelijke wijzigingen, bevordering van den bouw Van nieuwe woningen in de plaats van afgekeurde krotten; en ten derde de reeds ten vorige jare besproken organisatie van den Cen- trolen gezondlkeidsraad, in verband met de vraag of daarin de hoofdinspec teurs van den gezondheidsdienst moes ten gezeten zijn, benevens met een re organisatie der inspectie in het alge meen. Wat dit laatste betreft, deelde de Min. mede, nog in correspondentie te zijn met den oentralen gezondheids raad; daaromtrent kon hij evenwelnog geen Inlichtingen verschaffen. Met dienzelfden Raad adviseerde de Min. nog over de quaestle der exa mens voor ziekenverpleger; hij wilde het particulier Initiatief niet afschrik ken. Een voorgenomen herziening der woningwet zou geenszins een reactio nair karakter dragen (als de heer Schaper had gevreesd). Te strenge bouwverordeningen konden van bou wen afschrikken (de heer Borgesius merkte bij repliek op, dat men dat nooit op rekening van de wet kon stellen), doch voor het oogenblik was er eerder overproductie. Schadever goeding bij afkeuring was een juist be ginsel, maar heel moeilijk toe te pas sen, men moest zooveel mogelijk ver betering voorschrijven. Voorziening ln woningnood, ter vervanging van af gekeurde huizen, speciaal ten platte- lande, was een eisch, die de Min. niet ontkende. In het voorbijgaan roemde de Min., In het algemeen, de aange vochten soliditeit der hypotheekban ken. Nog enkele andere onderwerpen waren behandeld. Bij een herziening van de wet op besmettelijke ziekten zou overwogen worden of „mazelen" daaronder weer moesten opgenomen worden, als de heer Van Karnebeek had betoogd. Melklevering van staatswege, als maatregel tegen kindersterfte, achtte de Min. onmogelijk, wèl een wet tegen het leveren van slechte melk. Een wets ontwerp tegen vervalschlng van le vensmiddelen zegde de Min, niet toe. Het denkbeeld om de apothekers tot rijksambtenaren te maken^ viel bij hem niet in goede aarde. Heden 10 1/4 uur voortzetting. NEDERLAND EN VENEZUELA.. „De Nieuwe Courant" noemt het antwoord van Venezuela op de nota dor Nederlandsche regeering van 3 September zoo onbevredigend moge lijk, zelfs verregaand brutaal. Maar voor ©en deel heeft, meent het blad, do Nederlandsche regeering het zich- zelve te wijten, dat zij het ontving. Immers, aldus De Nieuwe Cou rant door haar protest van 3 Sep tember geheel samen te trekken op Castro's decreet van 14 Mei, ten aan zien waarvan zij tevens moest erken nen, dat hij formeel tot het uitvaar digen gerechtigd was, gaf zij den te genstander die kwaad wil (en ar was geen reden om het anders te veronderstellen) de afwijzing in den mond en tevens de gelegenheid om over die daden, waartoe hij ongetwij feld noch formeel, noch hoe ook eenig recht had (het schenden der Nederlandsche vlag, aanhouding van schepen, gevangenhouding van Ne derlandsche onderdanen enz.) te zwij gen, ja ze geheel als niet geschied ter zijde te schuiven. Het antwoord rept daar zelfs niet van 1 In haar repliek polemiseert onze Regeering nu nog een weinig over het gebeurde met den zoogen aamden consulherhaalt dat het decreet van 14 Mei, hoezeer niet onrechtmatig, een maatregel is die niet te pas komt en verklaart, dat dit decreet in eik geval moet worden ingetrokken, voor dat zij onderhandelingen kan voeren om tot een vaste basis voor duurzame goede verhoudingen t© komen. In dat geval is zij daartoe bereid. Aangezien nu echter uit de Vene- zueiaausche nota blijkt: lo. dat Cas tro den eisch tot intrekking van het Mei-decreet ongepast vindt en daarin niet wenscht te bewilligen 2o. dat hij met een Nederlandschen gezant wil onderhandelen ln de richting van een vriendschappelijke oplossing, d. L dus vermoedelijk óók over het Mei decreet, waarover echter de Neder landsche Regeering niet onderhan delen wil zoo gaan de beide brie ven langs elkaar heen en ls de cor respondentie (in aanmerking geno men, dat de diplomatieke betrekkin gen nu, gelijk beide regeeringen er kennen, afgebroken zijn) met deze brieven beëindigd. Een antwoord op haar iaatsten brief kan onze Regee ring niet meer verwachten. Te min der wijl zij daarin op wat wij noemen ae e e r e-g rieven (schending der viag enz.) niet terugkomt Er ontbreekt aan den Iaatsten brief van onze regeering een slot Het ga- schil wordt slepende gemaaktde toe stand bestendigd. Curasao wordt daarvan de dupe. En ook nog iets andersNederland's naam. Laat men nu ten snelste de oorlogs schepen terugroepenhet kost maar geld I Een enkele kruiser kan er blij ven om te beschermen wat er van de Curasao'sche scheepvaart rest Overi gens hebben we niets te doen dan, onder deelnemende belangstelling dear Europeesche en Amerikaansche mo gendheden, te wachten tot president Castro uit eigen beweging ons met de intrekking van zijn Mei-decreet komt verblijden, of tot er met hem of zijn gouvernement een ongeluk gebeurt 't Kan ons immers nog meeloopen 1 „Fortuyn liefst hem besoeckt die wacht en stille sit". Misschien loopt Castro wel even bij ons aan op zijn weg naar Berlijn. Maar wat zal nu de Tweede Kamer doen Is het na da publicatie van Za terdagavond nog „gevaarlijk" ln liet Parlement over Venezuela te spreken Dan echter, zal men er voor altijd over moeten zwijgen. Want zoo als het nu ls, zoo blijft het Dat wil zeggen zoolang het Castro of het toeval belieft. „Hei Nieuws vaü 3eh Dag" schrijft De briefwisseling, ln het jongste nummer der St Ct openbaar ge maakt, vormt, op zich zelf geno men, verbazingwekkende lectuur. Niet zoozeer om den Inhoud, als om den toon van deze twee brieven. Aan den eenen kant de heer Paul (lees president Castro), die, op hoogen toon droogjes, blijft aandringen op vol doening, die w ij zouden moeten ge ven voor de wapenschild-affaire, en ons overigens gelast, ons niet met Venezuela's „inwendige aangelegen beden" t© bemoeien. Die brief is van 12 October. Eerst den 25en Nov. ant woordt onze minister van buitenland- sche zaken. En hoe.... wij willen er maar niets van zeggen. Nederland is nog altijd „bereid te onderhandelen", maar laat het Initia tief aan den heer Castro over. De heer Castro doet alsof de zaak hem nu niets meer schelen kan natuur lijk. Intusschen verhongert Curasao. En hoe staat 't met onze nationale waar digheid Dit alle3 is eigenlijk zoo ongeloof lijk, dat men er méér achter zoekt, vooral nu de Kamer redenen gevon den heeft welke redenen niet pu bliek gemaakt zijn om by het be- grootlngsdebat over Buitenlandsche Zaken de eigenlijke Venezolaansche quaestie onaangeroerd te laten, al hoeft Minister Van Swinderen terecht menige opmerking moeten hooren in zake het geval De Reu a Zou ln het volgende bericht van Central News (dat vroegere geruchten 9chijnt te bevestigen) misschien de sleutel liggen tot veel raadselachtigs „Ik verneem zoo seint de corres pondent dat president Gastro be sloten heeft, niet naar Venezuela te rug te keeren en dat vice-president Gomez, die het eens is met de revolu tionairen, stappen doet om alle vrien den van president Castro uit het leger en het bestuur te verwijderen." Of er eenige grond is voor dit be richt» is natuurlijk niet te zeggen, maar als men nagaat hoe vroegere presidenten van Venezuela gehandeld hebben, klinkt deze voorstelling geens zins onwaarschijnlijk, en ze geeft ook Ln andere opzichten wat de houding van onze regeering in de crisis be treft veel te denken. Het „Handelsblad" schrijf t Wij hebben thans een diplomaat aan het hoofd van ons dep ai'temen t v-an buitenlandsche zaken,' een man, die kennis bezit van diplomatieke ge bruiken en verhoudingen en die, ge durende de enkele maanden, dat hij aan het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken staat, reeds het vertrouwen van de volksvertegen woordiging heeft gewonnen. Tot nu toe heeft deze diplomaat noch door geweld van wapenen wat wij har telijk toejuichen noch door onder handelingen met andere Staten of verzoek om arbitrage gepoogd een be vredigende oplossing van het geschil te vinden. Wij weten niet of een van deze beide wegen thans Ingeslagen moet en kan worden, doch, lettende op de antecedenten van den minister, meenen wij met vertrouwen de toe komst te mogen afwachten, een vertrouwen, dat zich dus ook tot het verleden moet uitstrekken en daar een doelbewust, welomlijnd plan van ac tie van onze regeering veronderstelt. BLOEDVERGIFTIGING. Te Termunten is overleden aan bloedvergiftiging, de vrouw van E. van der Laan, tengevolge van het doorkrabben van een puistje op de wang. OP HEETERDAAD BETRAPT. Reeds meermalen werd de telefoon- geleiding van Loosduinen naar Kijk duin afgesneden en meegenomen, zeer tot ongerief en schade van belangheb benden, die daardoor niet konden te- lefoneeren. Zaterdagmiddag ongeveer half vijf ontdekten de heeren J. Boes er en L. do Winter een 4-tal personen, die eenige draden aan het afvijlen waren. Zich ontdekt ziende sloegen zij op de vlucht, doch de heer De Winter, per fiets zijnde, ontdekte het 4-tal al spoe- di". dat zich verscholen had op een stuk tuinland. Twee er van, gegrepen, werden verhoord en bekenden, ter- W'T het hem ook gelukte een 10 minu ten later de anderen te grijpen, een daarvan werd tijdelijk in arrest ge houden, terwijl het gestolen mate riaal werd gedeponeerd. LRott.") ONGELUKKEN. De heer L. O. Smeenge, rentenier, wonende te Midlaren, had het onge luk, toen hij huiswaarts keerde, op Plankensloot in het water te gera ken, zoodat hij ls verdronken. Smeenge, die ruim 73 Jaar was, had geen best gezicht meer, terwijl zeker ook de duisternis oorzaak van dit ongeval is. VAARWEG AMSTERDAM-ROTTER DAM TUDENS IJSBE ZETTING. Men schrijft De Zuid-JIollandsche lisbond is bezig een beweging op touw te zetten om het varen door het ijs te verbie den, zoodra dit een dikte van drie centimeters heeft bereikt Van verschillende zijden ontving de vereeniging „Scliuttevaer" het verzoek, een tegen-adres naar de Pro vinciale Staten te zenden in het be lang der algemeene scheepvaart en in het bijzonder vuer de verbinding Am- sterd amRotterdam. BM vriezend weer wordt door be langhebbenden zoolang als mogelijk is, die vaarweg open gehouden en geen kosten voor dit groote handels belang worden gespaard, daar de verbinding van Vreeswijk gesloten moert worden, zoodra zich ijs ln de rivier bevindt, zoodat slechts één weg om Rotterdam te bereiken, open blijft, Het gaat ook niet aan, om alleen ter wille der ijssport, het varen bij een ijsvltesje van drie centimetors te verbieden, waardoor zelfs onderweg zünde vaartuigen hun bestemming bij vriezend weder rvlet zouden kunnen bereiken, en zou de beroemde ijs vrije haven te Rotterdam niet veel nut hebben, evenmin als onze kostr bare ilsbrekers. wanneer onze binnen wateren bij de minste vorst gesloten worden voor de scheepvaart, terwijl genoeg kleine waterwegen overblij ven, die onbevaarbaar zijn, en voor de sport zonder bezwaren gebruikt kunnen worden. HOLLAND EN HAÏTL Volgens een telegram aan de „New- York Herald", heeft het Hollandsche stoomschip „Willem III" geweigerd, de blokkade als wettig te erkennen, en is van Port au Prince naar Jéré- mde en Les Cayes gestoomd, met le vensmiddelen van New-York. Jérémie ligt aan de noord- en Les Cayes aan de zuidkust van een schier eiland van Haïti. Volgens de laatste berichten was Jérémie ln handen der oproerlingen. EEN OUD IIOTEL FAILLIET. Men meldt uit Arnhem aan de „Te legraaf' Een der oudste hotels van onze stad, het eertijds zoo gunstig bekende hotel „Zwijnshoofd", is op eigen verzoek failliet verklaard. Oude Arnhemmers zullen zich her inneren hoe de postwagens van Van Gend en Loos naar Nijmegen'&-Her- togenbosch. naar ZutphenDeventer oa 1862 van het „Zwijnshoofd" afre den. Verschillende bekende personen hebben in het hotel gelogeerd, o.a. In .1842 de koning van Pruisen, Frie- drich Wilhelm IV met zijn zwager Prins Frederik der Nederlanden. „Bellevue" afgebrand, 't „Zwijns hoofd" failliet, welke ondernemende man bouwt op het prachtig gelegen punit van het vroegere „Bellevue" een nieuw, goed hotel DE GEMEENTE-TELEPHOON TE AMSTERDAM. De directeur van den gemeentelij ken telephoondienst, de heer J. S. Theunlssen, is naar Munchen ver trokken, om aldaar*de automatische inrichting van de teiephoan te bestu- deeren. Deze studiereis staat in ver band met den voorgenomen bouw van een tweede telephoon-centrale, waar bij men dan de automatische bedie ning wil invoeren, wanneer de direc teur voor een goede werking daarvan genoegzame waarborgen meent te be zitten. Tegelijkertijd en met een zelfde doel hebben zoo verneemt men na der de directeuren van den Haag- schen en RotterdamseIxen telephoon dienst zich naar Munchen begeven. DE PAPENDRECHTSCHE ZAAK. Den 14en December zal voor den Hoogen Raad behandeld worden het cassatieberoep van H. Garsthagen te gen zijne veroordeeling door bet Ge rechtshof te 's-Gravenhage tot 4 maan den gevangenisstraf, wegens smaad schrift met betrekking tot de beweer de mishandelingen door veldwachters te Papendrecht. Mr. W. Dicke, advo caat te Dordrecht, zal in deze zaak als pleiter optreden. BRANDEN. Te Heiligerlee ls hedennacht afge brand de be huizin ge met inboedel van E. Romp. DE KAPITEIN VAN KöPENICK. Men seint uit Venlo aan 't Hbld.: Op bevel van den grenscommissaris ForoevilLe is de „kapitein van Köpe- nick", die zich hier drie dagen zou laten zien, gearresteerd.. Heden nog zal hij naar Duitschland warden te ruggebracht. GASONTPLOFFING. In een huis aan het Zieken in Den Haag, waarin beneden een smederij ls gevestigd, was Maandag de gaslei ding verlegd. Daarbij Bchijnt een lek aan de aandacht der werklieden te zijn ontsnapt. Omstreeks kwart voor zessen toch ging het gaslicht uit en toen de bewoner een lucifer aanstak, om naar het lek te zoeken, ontstond een geweldige ontploffing, tengevolge waarvan de man zeer ernstig aan ge laat en handen werd gewond en zijn vrouw minder ernstig aan de handen. Nadat dr. Polono de eerste hulp had verleend, werden beiden, de man in zorgwekkenden toestand, per auto naar het gemeenteziekenhuis overge bracht en daar ter verpleging opgeno men. A. N. D. B. De jaarvergadering van deaa Alg. Ned. Diamantbewerkersbond besloot met 29 tegen 2 stemmen in principe tot de instelling van een werkloos heidsfonds, in hoofdzaak overeenkom stig het bestuursvoorstel. NAAR PARUS. De tocht naar Parijs door het Am- sterdamsche A-Cappella Koor onder Averkamp'a leiding te ondernemen, zal door de ijverige bemoeiingen van mej. Anny LJeftinck inderdaad plaats vinden. Het koor zal hieraan een kleine kunstreis verbinden: Breda, Antwerpen, Brussel, Parijs. TILBURG GARNIZOEN. Men deelt aan het „Dagblad van N.-Br." mede, dat thans zoo goed als zeker hert reeds eenige jaren bestaan de voornemen om, ln verband met nieuwere dislocatie-plannen, in Til burg een garnizoen te leggen, werke lijkheid zal worden. Een gedeelte van een regiment huzaren zal er worden gekazerneerd. Reeds is een hoofd-officler der Ge nie belast en werkzaam met het uit kiezen van een terrein, waarop te Tilburg eene cavalerie-kazerne zal worden gebouwd. Het st. Tern ate, van Java naar Rot terdam, passeerde 80 Nov. Perlm. Het st. Rijnland, van Amsterdam naar Buenos Ay res, arriveerde SO Nov. te Rio Janeiro.. Dame. Mag ik voor mijn lieveling och het Is toch zoo'n snoes, maar niet sterk, weet u voor 5 cent le vertraan hebben. Zeker, dame, ga u zitten. Ze ls immers versch! Versch! voor 5 cent zegt ul Als u een oogenblik geduld hebt, zal ik. een nieuwe walvisch aansnijden! Ik zal blij zijn, riep kleine Ger- rit, als ik zoo groot ben dat ik mijn eigen gezicht kan wasschen en dan wasch ik het ln 't geheel niet meerl Mooi ding die nieuwe restauratie op het DelipleinI Wat zeg je d'r van! Heb je die mooie, prachtige zolderschildering niet bewonderd? En hoe vind je de de coratie de rzaal dan het buffet» heb ja ooit zoo'n prachtig gebeeld houwd buffet gezien? Wij zijn zoover nog niet, wij heb ben pas het bier geprobeerd. Dat's aardige muziek, sprak ie mand, die in onzen modernen tijd voorzichtig ln z'n artistieke uitspra ken is en een Duitsche fanfare-troepje hoorde blazen heel mooi geloof ik, maar vreemd, vreemd, zeker van Wagner? Neen toch niet maar de kerels zijn dronken en ze hebben de muziek stukken onderstboven op hun lesse naars. Papa, daar is meneer Flipging, mag hij binnenkomen. Ben je dwaas, kind. Ik heb je ver boden met hem om te gaan. Iemand die met werken z'n kost moet verdie- nenl Ja maa rdat bezwaar Is opgehe ven, vader. Zoo wat is er dan gebeurd? heeft-ie fortuin geërfd? Neen, maar hij kan nergens aan werk komen. Rechtszaken ZAAK-THEMANS. Vierde dag. Dinsdag nam de officier van justitie bij de rechtbank te Almelo, mr. s'Ja- cob, zijn requisitoir. Hij schetste breedvoerig het ontslaan van den han del en de fabriek van beklaagden en wees de leemte aan: bet gebrek aan kapitaal, dat altijd bij de firmanten zorg heeft gewekt. De resultaten van hun bedrijf zijn daarbij zoo negatief geweest, dat de firmanten, hoewel ar beidzame, zuinige meuschen, moesten failleeren. Het middel dat de firman ten wilden toepassen om zich te red den, het stichten van een Engelsch© naamlooze vennootschap, zou volgens spr. een even slecht resultaat hebben opgeleverd. De aandeelhouders zou de nde dupe zijn geworden der valsche voorspiegelingen van beklaagden. Beklaagden hebben zelf erkend dat met den handel reusachtig is verlo ren, al maakte de fabriek winsten, en hij concludeerde dat de balans die de firma heeft doen opmaken, niet ,,ee- nigszins geflatteerd', maar meer dan geflatteerd was, en dat de boeken met een bepaald doel zoo waren inge richt, nl. om de kans tot oprichting eener naamlooze vennootschap te ver- grooten. De veelbesproken 1 voor de 55.006 KG. moet valschelijk daarvoor zijn geplaatst. In den aanvang wilde Salomon Themans niets daarover los laten, doch later zeide hij dat het eene correctie was. Spreker zeide voorts dat men het motief voo ralle handelingen van be klaagden niet ln, doch buiten de boe ken diende te zoeken en toonde aan, dat de cijfers op de balans pasklaar zijn gemaakt aan de cijfers in de boe ken. Wat betreft de op de balans voorko mende voorraden, zei spreker, dat hij aan de hand van het rapport der hee ren Groot en Maasdam constateerde, dat die voorraden geheel op fictie be rustten. De balans gaf geen trouw beeld van den juisten stand der zaak, welke bewering gesteund wordt door het feit dat de firmanten f 60.000 op gaven als de waarde van den wonder- kuil. De f 257.000 voor poetskatoen zijn mede onrechtmatig op de balans opgenomen. Al heeft Salomon Themans last ge geven tot de strafbare handelingen. Mozes heeft ze niet verhinderd en is daarom evenzeer strafbaar. Beklaag den zijn strafbaar omdat hunne han delingen aanleiding hadden kunnen geven tot het lijden van schade door hunne crediteuren. Wat betreft de wisselruiterij en het boeken van valsche posten in het ver- koopboek, gaf spreker de Rechtbank' aanwijzingen, waarop veroordeel ing van beklaagden zou moeten volgen. Getuigenverklaringen ontbreken daar bij geheel. Punt 3a van de dagvaar ding, het inboeken van eenige posten betrekking hebbende op voorraden ln de magazijnen te Antwerpen etc., werd door den officier niet bewezen geacht. Spreker gaf te kennen dat ln de boekhouding is geknoeid, een straf bare, afkeurenswaardige daad, en achtte het bewijs daarvoor geheel ge leverd. Hij vroeg de veroordeeling van belde beklaagden tot een gevangenis straf van 9 maanden leder. Mr. L. van GIgch Jr ving daarna zijn pleidooi aan.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10