NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 25e juftvgang. No. 7806 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 3 december 1908 a IBM II IIII - Mllll HAARLEM S DAGBLAD ABOHNE1HENTEH PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem f 1.23 Voor de dorpen to den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummersG.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M de omstreken en tranco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lotirens Coster. Birsctsiir X PEEREBDSSl ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0.83 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing| 50 Cis, voor 3 plaatsingen contant Redactie co Administratie: Groots Houtstraat 55. Mercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 12.4. Drukkerij: Zolte Butteospaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenttën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. Een miniatuur-oorlog. De menschen onzer verlichte 20ste eeuw kunnen toch óók nog kleinzielig zijn zóó kleinzielig zelfs, dat we een oogenblik wanen, weer.... 1600 te schrijven Wie het niet wil gelooven, moet laar eens naar Praag stoomen. We raden dezen Thomas echter aan, een retourtje te nemen, omdat het hem er gewis slecht bevallen en hij weer dadelijk naar ons kikkerlandje terug- keeren zal. Praag een stad in 't noorden van Oostenrijk, dicht aan rle Duitsche grens heeft twee universiteiten. Nummer 1 wordt bezocht door de Tsiechen en nummer 2 floor de Duït- schers. Dit enkele feit zegt al veel Gisteren in ons artikel over het regeeringsjubilé van Franz Joseph wezen we i og eens op de verschillen de rassen, die de Donau-monarchie herbergt, en onder deze twistende „vogels van divere pluimage" zijn natuurlijk ook de Duitschers en Tsje chen van Piaag. Voor de zoo-en-zooveelste maal hebben deze volksgroepen ongenoegen met elkaar, ja, nu kan men gerust zeggen zijn elkaar aan het beoor logen. De twist is aangekomen tusschen de studenten. Eerst vlogen eenige boemelen,de stu denten .elkaar in de haren en sloegen er met champagne-flesschen op los, maar die „onschuldige liefhebberij" behoort al lang weer tot 't verleden. 't Is nu een volk sbeweging ge worden. Dinsdag is een groote veldslag ge leverd. De Duitsche studenten hadden „jool", want de eerste steen zou ge leed worden voor hun nieuw univer siteitsgebouw, en daartoe waren 100 stufs uit DuiL .blond overgekomen, om mede van deze hoogst gewichtige gebeurtenis- getuigen te zijn en mede feest te vieren. Tot feestvieretn is het echter niet gekomen De Tsjechen konden de zon niet in het water zien schijnen en begonnen de Duitschers met steenen te bombar deeren. 't Beruchte bombardement van Port Arthur was er niets hij Van vier tot zes uur kogelden de steenen door het luchtruim.... och, er waren keien genoeg in de bestrate straat Toen de menigte was aangegroeid tot 20.000 man twintig dui- z e n d, dat is een derde deel van alle Haarlemsehe inwoners begon men het. „Deutsche Hans" te bestormen.... E i n d e 1 ij k (let wel dat we dit spatieeren -e i n d e 1 ij k werden de orde-bewakers actief (hadden ze ge slapen, of wat anders en werd aangevangen met 1e bestrijding der oproermakers. Het handje vol politie agenten beduidde echter tegen zoo'n leger lawaaimakers niets, waarom 3 eskadrons" dragonders ter ondersteu ning aanrukten. Zoo'n militaire macht werkt op een opgewonden volksmenigte echter allesbehalve be darend en geruststellend. De soldaten werden dan ook met steenworpen ont vangen, zoodat de bevelvoerende offi cier zich genoodzaakt zag, eenige ma len een charge op de menigte te laten maken, waardoor een groot aantal personen door sabelhouwen werden gewond en velen onder de paarden geraakt-en. Drie maal werd de charge herhaald, zoncler dat de menigte ech ter week, zoodat er ook nog eenige I ''nljons infanterie gerequireerd n.u-sten worden. Deze groote militai rs macht drong nu de oproerlingen, die voortdurend met steenen naar de militairen wierpen, de straten en ste gen in. Maar daa.rmede was het ver zet nog niet gebroken. In de straten werden barrikaden opgeworpen van straatsteeoen en gasp ij pen en de poli tic moest deze. barrikaden stormen derhand nemen. Natuurlijk werden bij deze onlusten velen gewond. Onder de slachtoffers is een zestienjarige knaap, wiens schedel door een sabelhouw gespleten werd. De oproerlingen schreven bij 't lijk met krijt op den grond „de po litie heeft hier een Tsjech gedood." Een feit, om weer een nieuw op roer aan *e stoken. Als een bijzonderheid wordt ge meld, dat alle dienstdoende politie agenten meer of minder gewond wa ren. Ook geen plezierig baantje dus, pm in Praag ordebewaker te zijn l De onlusten bleven Dinsdag niet bij bet universiteitsgebouw bepaald. Neen, in de Duitsche wijk werden >lle winkels van Duitschers bescha digd, ruiten ingegooid, uithangbor den vernield, etc. Ook is door de oproerlingen een Hongaarsch-e vlag verbrand. Wat kan dit anders beteekenen dan ken protest der Tsjechen tegen de ponau-monarchie Zou weer een op roer aanstaande zijn, om Oostenrijk zelfstandig te verklaren Onmogelijk is dit niet, vooral niet als men bedenkt wat achter ons ligt. Onder voorzitterschap van minis ter-president dr. Von Bienerth heeft te W'eenen een vergadering plaats ge had van vertegenwoordigers van de Duitsche partijen, de christelijk-socia- le partij, en de Narodni-cluh, ter be spreking van den toestand te Praag. De minister-president wees er op, dat de regeering tot dusverre een buitengewoon geduid had betoond te genover de gebeurtenissen te Praag, in de hoop, dat men aldaar rekening zou gaan houden met den buitenland- schen toestand en het jubileum van den keizer, en zou afzien van verdere rustverstoringen. Deze hoop was ech ter ij del gebleken en de regeering was derhalve overgegaan tot krachtige maatregelen, en zou, bijaldien ook deze niet hielpen, nog strenger optre den. De minister deed een beroep op de aanwezige Tsjechen, om hunne stam- genooten tot gematigdheid aan te sporen. Drie uren lang duurden de beraadslagingen en op het einde na men de Duitschers en Tsjechen samen het besluit een oproep aan hun lands lieden te Praag te richten, om dezen aan te manen tot kalmte, met het oog op het gevaar voor het parlementaris me, dat ontstaan zou bij het voort duren der ongeregeldheden, doordat de regeering alsdan tot buitengewone middelen haar toevlucht zou moeten nemen. Moge dit succes hebben W' betwijfelen '1 echter. De studenten-onlusten zijn althans nos- niet afgeloopen, want er zijn vertegenwoordigers van 38 Duitsche studentenvereenigingen uit Breslau Praag vertrokken, ten einde hunne' Duitsche makkers te steunen te^en de Tsjechen. De rector had de pedels naar het sta.tion gezonden, om den studenten mede te deelen, dat hij de reis niet kon goedkeuren, maar de studenten lieten zich daardoor niet weerhouden. Voor de Tsjechen weer een soort oorlogsverklaring. De militaire macht is echter nu op alles voorbereid. In en rondom Praag is de staat van beleg afge kondigd, zoodat bij het eerste sein tot. rumoer handelend zal worden opge treden. Wellicht worden de vertegenwoor digende Duitsche studenten niet eens in Praag toegelaten. Be Jubileumfeesten. Deze zijn Dinsdag en Woensdag met enkele feestelijkheden gevierd. De rechte stemming was er natuurlijk niet, wat ook te begrijpen is, daar de binnen- zoowel als de buitenlandsclie toestand reden tot ongerustheid en zorgen geeft. Bij de illuminatie van Weenen moec het ontzaglijk druk geweest zijn, wat wel blijkt uit het feit, dat 3 menschen dood gedrukt werden en 100 wonden bekwamen. Woensdag werd de keizer op zijn tocht naar den Hofburg door de be volking luide en geestdriftig toege juicht. De keizer woonde een plechtige mis bij en nam daarna de gelukwenschen van de keizerlijke familie in ont vangst. Be Brieboud, Deze verkeert in ernstig gevaar. Inzonderheid is Italië aan Oosteu- rijk-Hongarije vijandig geworden. Geen wonder 1 Immers rie annexatie van Bosnië en Herzegovvina en een mogelijk verder doordringen van Oostenrijk in de toekomst tot Saloni ka, kan italië's belangen ten zeerste scli aden. Dat land heeft uitgebreide handels- relatiën in deze streken, en heeft zoo wel in het verleden, als in onzen tijd door zijn diplomatischen invloed de belangen van den Hoomsch-Katholie- ken godsdienst bevorderd. Nu dreigt door het optreden van Oostenrijk plotseling een einde ge maakt te worden aan dien invloed en dit nu kan Italië niet onverschillig aanzien. Vandaar, dat steeds duide lijker te voorschijn tredende verzet. In de Italiaansche Kamer zijn har de woorden gevallen. De afgevaardigde Barzilai sprak afkeurend over de ontmoeting tus schen den Italiaan schen minister van buitenlan-dsche zaken Tittoni en ba ron Aerënlhal van Oostenrijk-IIon- garije, ern zei, dat de oud-minister Ro- bilant in het verdrag, waarbij het Drievoudig Verbond werd gesloten, een clausule had willen opnemen, welke de verplichting voor Oostenrijk inhield, Italië voor elke gebiedsuit breiding schadeloqs te stellen. Bij een briefwisseling zou verklaard zijn, dat als schadeloosstelling voor de defini tieve annexatie van Bosnië en Herze- gowina Trient zou kunnen dienen. (Bij deze woorden ontstond groote beweging onder de Kamerleden). Hij drukte vervolgens zijn leedwe zen uit over het pogen in officieuse kringen om den indruk te vestigen, alsof door de annexatie feitelijk niets veranderd zou zijn in den Balkan. Ten slotte vroeg hij Tittoni, of deze zich ook verder nog het vertrouwen van de natie waardig keurde hij oordeelde, dat de politiek van den Driebond op verschillende wijzen kan worden opgevat en ten uitvoer gelegd, maar na de jongste gebeurtenissen kon Tittoni haar niet verder leiden. De redenaar eindigde met een be roep te doen op de regeering, om toch aan de toekomst te denken en uit te zien naar nieuwe internationale be trekkingen om het oog te vestigen op den toestand, waarin de landsver dediging verkeert. In dezen geest spraken ook gisteren nog enkele afgevaardigden. Eén stelde zelfs voor om troepen op te roepen om Oostenrijk door een leger-demonstratie te dwingen. Dat onderbondgenooten Ook Duitschland is minder vriend schappelijk tegen de Donau-monar chie, waartoe de onlusten te Praag zeker aanleiding gaven. Ook hier wil men, dat de regarding te Weenen protesteert. Oostenrijk-I-Iongarije wordt wel be nauwd Be Crisis in den Balkan. Geen of althans weinig verande ring Eerst iets, wat do houding van Rusland en Oostenrijk betreft Men seinde gisteren uit Petersburg aan de Temps", dat de tsaar aan keizer Franz Joseph op zijn regee ringsjubilé een brief zou schrijven en hem dien door den Russischen gezant te Weenen zou laten overhandigen verder, dat de Oostenrïjksch-Hon- gaarsche militaire attaché te Peters burg deel zal nemen aan het feest, dat het Russische regiment, waarvan Franz Joseph eereraanvoerder is, en dat te Warschau in bezetting ligt, ter eere van dat jubilé geeft, en dat men in een en ander een teeken ziet van ontspanning in de betrekkingen tus schen Rusland en Oostenrijk. Daarentegen verneemt de „Kölni- sche Zeitang" uit Petersburg, dat de verbittering op Oostenrijk steeds er ger wordt. In regeeringskringen ver bergt men ook zijn ontevredenheid niet, en schuift alle schuld op Aeren- thal. De pers, het „Nowoje Wremja" aan de spits, valt het Donau-rijk hef tig aan. Volgens het N. W. tracht Oostenrijk in Turkije een tegenom wenteling te bewerken, maar zal het niet gelukken. Men spreekt er druk over, heet het verder, dat weldra verscheidene leden van Rijksraad eu Rijksdoema in de groote steden van het land lezingen over de Balkankwestie gaan houden. Zal men hen het volk nog meer tegen Oostenrijk laten opwinden Eén voor, één tegen veel verbe tering kunnen we dus niet constatee- ren I Het blijkt meer en meer, dat Enge land achter de schermen een groote rol speelt. Voor het gebouw der Engelsche ambassade te Coristantinopel was een groote volksmenigte verzameld, om den vertegenwoordiger van het Brtt- sche rijk openlijk dank te betuigen voor de toezegging, dat Engeland zijn Malta-vloot naar den Bosporus zal zenden, voor het geval, dat Oostenrijk wegens het niet ophouden van den boycot zijn vloot zendt naar Saloniki. Daarna trok men naar de gezant schapsgebouwen van Rusland en Frankrijk, om ook daar hulde- en dankbaarheidsbetoogingen te hou den. De entente wordt dus beschouwd als de steun en toevlucht voor het Ot- tomaansc-he rijk, Engeland voorop, als de leidei' der entente. De pogingen, ©enigen tijd geleden door Marschal von Bieberstein aan gewend om de Verheven Porte duide lijk te maken, dat ook Duitschland het rijk van den grooten Turk gene gen is, en zijn belangen bij Oosten rijk wil voorstaan, zijn niet uitgeloo- pen op een vriendelijker stemming tegenover Duitschland. Zoozeer wordt Oostenrijk zelfs met Duitschland ver eenzelvigd, dat onlangs een Duitsch schip eveneens werd geboycot. Tur- kfie houdt streng aan den boycot vast. De bootwerkers weigeren Oostenrijk- sche waren aan te raken, hoewel de autoriteiten schijnbaar al het moge lijke doen om hen tot andere gedach ten te brengen. Men beweert alge meen, dat het Jong-Turksche comité de beweging bevordert, ook geldelijk en daarbij in het geheim door de of- ficieele regeering gesteund wordt. Met de conferentie vordert men niets. De officieus© Servisch© Sarnoapra- va bevat een mededeeltng over de re sultaten der reis van den minister van buitenlandsch© zaken Milovanowitsj door Europa. Het blad zegt: „De Re geering kan met de resultaten der reis van den minister tevreden zijn. Alge meen wordt de houding van Servië gebillijkt in deze ernstige crisis, door de volken en regeeringen, die den Bal- kanstaten vriendschappelijk gezind zijn en voor wie de gerechtigheid en het vertrouwen op internationale ver dragen geen holle klanken zijn." Be legerquaestie in België. De minister van oorlog verklaarde in de Kamer, dat het Belgische leger thans in oorlogstijd kan beschikken over 180.000 man, waarbij na de reor ganisatie van de burgerwacht nog 44.194 man komen, die in tijd van oor log nuttige diensten kunnen bewijzen. Ook bracht hij in herinnering, dat de regeering versterkingen aan de Maas had laten aanleggen en de verdedi gingswerken bij Antwerpen heeft doen versterken. De regeering zal ook wan neer zij den steun van de linkerzijde aanneemt met de rechterzijde zorgen voor een behoorlijke verdediging van het land. De heer Hijmans, liberaal, zeide: ,,Wij staan voor een ernstig gevaar. Wanneer er een oorlog mocht uitbre ken, zal het geen tweegevecht zijn, zooals in 1870, maar een algemeene oorlog, waarin Engeland, Frankrijk en Duitschland slaags zullen raken. Wij hebben een sterk en goed georga niseerd leger noodig en moeten alle politieke kleingeestigheden laten va- REGEERINGSCRISIS IN DUITSCH LAND. De Duitsche Rijksdag heeft de de batten aangevangen over de voorstel len om ministerieel© verantwoorde lijkheid in te voeren. Er is wel veel gesproken, maar niets over den Keizer, en ook is nog geen besluit genomen. Heden worden de besprekingen voortgezet. DE OPSTAND OP HAïTI. Een telegram uit Port-au-Prince deelt mede, dat de bevolking van die stad in opstand is gekomen en thans meester is van die stad. Gevechten hebben er niet plaats. De opstandelin gen hebben een voorloopige regeering ingesteld, van welke generaal Légiti- me 't voorzitterschap heeft aanvaard. KRONING VAN DEN KEIZER VAN CHINA. Gister had met schitterende praal de kroning van den keizer plaats. Om Ons Heen. In het Derde Blad van dit nummer vinden onze lezers een artikel ,,In de Amsterdamsche tram" in de rubriek Om Ons Heen. Pensioenverzo ek. De commissie der Tweede Kamer in wier handen zijn gesteld de regee- ringsinlichtmgen op een adres van IJ. van Akkeren, eervol ontslagen on derwijzer te Haarlem, houdende ver zoek om pensioen, heeft in haar rap port, na uiteenzetting van de feiten, aJs hare meening uitgesproken, dat de niet-pensionneering van adressant alleen te wijten is aan de houding, in deze door den districtsschoolopziener aangenomen. De commissie toch is van oordeel, dat na de weigering van genoemden ambtenaar, om de verklaring van on geschiktheid af te geven onder de toen vigeerende lager onderwijswet, tiet pensioen, dat f 349 zou hebben be dragen, niet kon worden verleend. Dat de regeling van art. 38, 3e lid, dei- Schoolwet van 1878 niet aan billijke eischen voldeed, blijkt wel hieruit, dat toen de Pensioenwetten 1905 wer den ingediend, daarbij werd voorge steld het bedoelde derde lid te schrap pen, omdat Ln die bepaling, zooals de Memorie von Toelichting zeide, „geen voldoende waarborg tegen misbruik en te groote faciliteit" lag. Dit voor stel werd door de Kamer aangeno men. Volgens de nu geldende regelen wijst de burgemeeste rder woonplaats van den belanghebbende twee genees, kundigen aan, die een rapport over den aanvrager uitbrengen. De commissie stelt derhalve voor lo. den minister van binnenlandsche zaken dank te zeggen voor de ver strekte inlichtingen2o. Zijne Excel lentie uit te noodigen alsnog te be vorderen, dat aan IJ. van Akkeren eene jaarlijksche gratificatie van ƒ349 worde toegekend, ingande 1 Januari 1903* NOORD-IIOLLANDSCHE VEREENI- GING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Hedenmiddag te een uur werd de eerste algemeene vergadering gehou den van de Noord-Hollandsche veree- niging tot bestrijding der tuberculose. Voorzitter was: Dr. R. Joseph us Jitta, die o.a. mededeelde, dat zich bij de vereeniging hebben aangesloten 4 plaatselijke vereenigingen, 3 afzon derlijke en 68 afd. van het Witte Kruis. Door Ged. Staten is aangewezen als lid van 't bestuur Mr. H. J. C. van Tienen, door het Witte Kruis Dr. P. J. Barnouw en door de Centrale ver eeniging Dr. van Gorkom. Voor de 6 andere plaatsen stelde het voorloopig bestuur dubbeltallen voor, waarbij No. 1 waren geplaatst Dr. Josephus Jitta, Dr. L. C. Kersber gen, Dr. Smits, Mr. D. E. van Len- nep, Mr. Valkenburg en de heer Zijp. Aan mr. G. van Tienhoven zal het eerevoorzitterschap worden aangebo den. Daarna hield Dr. L. C. Kerstbergen uit Haarlem, een rede over de tuber culosebestrijding in Noord-Holland, waaraan wij het volgende ontleenen: Dankbaar het goed recht van be staan dor Noord-Hollandsche vereeni ging tegenover de aanwezigen te mo gen bepleiten, begon spreker uiteen te zetten de wordingsgeschiedenis, die aanving met het vragen van steun aan de provincie van de Haarlemsehe af deel ing alleen, welke door de Staten werd geweigerd en dit eindigde met een herhaling en daarop toestaan van het verzoek door de afdeeling Amster dam, Haarlem en den Helder, op voor waarde, dat er een Noord-Hollandsche organisatie zou worden in het leven geroepen die stad en land in hun ge heel zou omvatten. En nu lag het voor de hand, dat om dit te bereiken, samenwerking noodig was van de plaatselijke vereenigingen met de provinciale vereeniging Het Witte Kruis, en dit was ook het oor deel van Gedeputeerde Staten. De geheele provincie moest door de nieuw opgerichte vereeniging worden bereikt, waar geen vereenigingen wa ren moesten die w.orden opgericht of wel do bestaande Witte Kruis-afdee- lingen hadden de tuberculosebestrij- dingen als taak op zich te nemen, maar de door de Staten toegestane 10.000 mochten nooit worden besteed tot het verstrekken van voeding, doch alleen voor de hygiënische opvoeding van het volk. Mogen en moeten wij Ged. Stalen en de Staten van Noord-Holland voor hun steun erkentelijk zijn, nog meer zij dat het geval voor de wijze, waarop dit is geschied, omdat die aanleiding heeft gegeven tot het ontstaan dezer vereeniging waardoor gelegenheid is geboren zooals zich in ons vaderland nog niet heeft voorgedaan om over een groote uitgestrektheid een krach tige bestrijding van de tuberculose in elkaar te zetten. Zeker zal de Nederlandsche Centra le Vereeniging haar arbeid uitstrek ken over het geheele land, maar voor de vereeniging contact zou hebben ge kregen met alle gemeenten zal er nog heel wat tijd verloopen te meer waar alle provinciën daarop gelijk recht hebben. De Noord-Hollandsche vereeniging heeft dit contact reeds met de gemeen ten door de Witte Kruis-afdeelingen en zij heeft dit contact ook al met de Centrale Vereeniging, zoodat de secre taris-penningmeester daarvan be stuurslid der Noord-Hollandsche Ver eeniging is. Het zoo even gekozen bestuur zal nog heel wat arbeid te verrichten heb ben. Want het is niet alleen te doen om het provinciale subsidie naar billijk heid onder de belanghebbenden te ver- deelen, de taak is veel omvattender. Het Witte Kruis heeft dat ingezien en verleende f 2000 subsidie, het rijk stond voor 1908 500 toe. De taak der afdeeling is niet alleen om te trachten plaatselijke vereeni gingen te stichten, die meehelpen aan de hygiënische opvoeding van het volk, maar van die plaatselijke veree nigingen wordt verwacht meewer king lot een krachtige actie op den weg der tuberculosebestrijding. Verschillende afdeelingen van het Witte Kruis volgen nog niet den weg ter systematische bestrijding der tuber culose, zooals de afdeeling Noord-Hol land die gaarne zou wenschen. Het in bruikleen afstaan van lfg- tentjes en sputemfleschjes is niet vol- - doende om te mogen spreken van een goed georganiseerde bestrijding der tuberculose. Wat de afdeeling Noord-Holland dan wel wenscht te verstaan? Zij stelt zich op het standpunt dat de tuberculose is een volksziekte en een besmettelijke ziekte. Alleen in ons. Land schijnt het nog mogelijk te wezen, dat aan de besmet telijkheid wordt getwijfeld. Streng logisch redeneerende zal dus bij de bestrijding van de tuber culose de besmetting moeten worden voorkomen door het weerstandsver mogen te versterken. Dit moet voor al gelden voor de kinderen, omdat dan mogelijkerwijze nog geen inveo tie met bacillen heeft plaats gehad. Om naar een eenvoudig schema van' tuberculosebestrijding te streven, dient geweten, hoe men vroeger tx> gen de tuberculose optrad. Vestigde rnen. vroeger alleen de aandacht op den patiënt, na Koch's ontdekking van •den tuberkelbacil in """12 ging men ook zorgen voor de om geving. Men ging de patiënten zoo mogelijk? afzonderen in sanatoria, doch derge lijke bestrijding kon niet veel bevredi ging geven, daar zulke patiënten na wel verbeterd, doch niet genezen te zijn, weder in het gezin terugkeerden.- Meer voordeel is te verwachten van. ziekenhuizen voor tuberculose, waar in de besmettelijke lijders worden af gezonderd, maar beide, sanatoria en! ziekenhuizen, hebben dit groote na deel. dat de groote massa tuberculeu- zen blijft zonder hulp en zonder voor. lichting, omdat de verpleging te veel geld kost. Daarom moest naar iets anders worden omgezien en Calmetle gaf het middel aan de hand en zijn principe wordt hoe langer hoe meer toegepast. De bestrijding der tuberculose staat thans in het teeken van het consulta tiebureau. Om de besmetting te voorkomen fe het allereerst noodig te weten wie de lijders zijn en wie van hen besmette lijk zijn. Is dit bekend, dan moeten die be smettel) j ken worden onderricht, hoe zij de besmetting van hun gezin kun nen voorkomen. Dan moet hun weerstandsvermogen worden vermeerderd, dan moet hun' moreel worden versterkt door de in voering van een gezonde leefwijze, door het vermijden van schadelijke invloeden. Het gezin moet worden geleerd hoe zich tegen besmetting te vrijwaren en dit hebben niet alleen te weten de ge zinnen van de besmetten, doc-h dit' moeten alle Nederlanders weten, om dat ieder kan besmet worden bij on gunstige omstandigheden, daardoor, ziek worden en het onderspit delven. Wie ziek is door den tuberkelbacil moet zijn uitersten best doen zijn weerkrachten te versterken, maar daarvoor is in de eerste plaats noodig dat hij weet, dat hij ziek is en dit niet te laat merken. Het geheele volk moet iets weien van de tuberculose en moet onder richt worden in de voornaamste pun. ten van de tuberculosebestrijding. Calmette heeft de tuberculose ge noemd een ziekte der onwetendheid. Die uitdrukking brengt ons tot de kern der zaak. De bestrijding der tuberculose be gint en eindigt, staat en valt met de onderrichting van de menigte, met de hygiënische opvoeding van het volk. Op allerlei wijzen dient daarom pro. paganda te worden gemaakt voor een hygiënische leefwijzewat licht, lucht-, voeding en huisvesting betreft, dient onderricht te worden gegeven in de eerste verschijnselen der tuber culose, haar besmettelijkheid, haar. geneeslijkheid, haar vermijdbaarheid en de maatregelen tegen het besmet tingsgevaar te nemen. School, leger, vloot, arbeidersveree- nigingen, ziekenfondsen enz., alle moeten dienstbaar worden gemaakt aan de verspreiding van die kennis. Vooral dienen de lijders te worden.1 opgespoord en bij verdachte ver schijnselen tot een onderzoek te wor den aangemaand om een tuberculose- aandoening zoo spoedig mogelijk te herkennen, hun genezingskansen zoo gunstig mogelijk te maken en het tijd stip niet te laten voorbijgaan, dat zij aan een open long tuberculose zou den gaan lijden zonder dat zij van de gevaren afwisten, die bun huisgenoo- ten door en om hen moeten trotse©- ren. Dit moet ook voor de tuberculose bestrijding ln Noord-Holland de hoofdschotel vormen voor onzen, ar beid. 1 Spreker zette daaroD noa eens uii.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1