Weerbericht MEDM)EEL1NGEN VAN HET KOMNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 3 Dec. 1908. Hoogste barometerstand 777.1 m.M. te Clermont (Frankrijk)laagste 755.7 m.M. te Riga lOostzeekust van Rusland). Verwachting tot den avond van 4 December Windzwakke wind. Gesteldheid van de lucht: nevelig, tot bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 770 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 773 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 8 December Hoogste gisteren 2 uur F. 40 Laagste hedennacht F. 84 Hedenmiddag te 12 uur F. 87 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. VENO'S BLIKSEMSNEL HOESTGENEESMIBDEL geneest Hoest of Verkoudheid In één nacht. De Geschiedenis van den opgang die VENO's BLIKSEMSNEL HOESTGE- NEESMIDDEL in de laatste zeven jaar maakte, is merkwaardig. Het heeft zijn weg gevonden in bijna elk huis in Engeland en de Koloniën.Meer dan 2.000.000 flesschen worden jaar lijks er van verkocht. De geneeshee- ren schrijven het voor, omdat liet ab soluut onschadelijk is en het zuiver ste en heilzaamste middel tegen: Influenza. Asthma. Hersen-Verkoudheid. Zwakke Longen. Chronische Hoest. Croup. Bronchitis. Kinkhoest. Albert Smith, M.I.C.S.c., Scheikun dig en Bacteriologisch Laboratorium, 2, King's Road, London, N., zegt in de verklaring zijner analysis: ,,Ik heb bevonden dat Veno's BLIKSEMSNEL HOESTGENEESMIDDEL samenge steld is van de zuiverste bestanddee- len, welke met de grootste zorg ver mengd zijn. Het moet de prikkeling wegnemen, het slijmopgeven gemak kelijker maken, de longen verzachten en versterken en aldus de ademha- Ungswerktulgen doen genezen, waar door de vermoeiende prikkeling en het hardnekkige hoesten van zelf ophou den. Volgens mijne meening is het 't beste g'eneesmiddel en men kan er verzekerd van zijn, dat het een on schadelijk en heilzaam middel is bij voorkomende asthma, bronchitis en alle aandoeningen der longen, waar- Voor Ik het bijzonder aanbeveel." Neem een de proef met VENO's BLIKSEMSNEL HOESTGENEES MIDDEL. Prijs 55 cts., 75 cts. en f 1.80 per flesch, Verkrijgbaar bij: J. J. GöPPINGER, Groote Hout straat 147a; J. v. GULIK, Zijlstraat 98; Firma W. PLAATZER v. d. HULL, Jansstraat 28, allen te Haarlem. Voorts bij alle voorname Drogisten. Waar niet verkrijgbaar, direct per post van de VENO DRUG Co., N .Z. .Voorburgwal 230, Amsterdam, na ont vangst van postwissel met 10 cents verhooging. een, hoe <lie arbeid noodzakelijkerwij ze een ander karakter zal dragen ten plattelande als in de steden, en ein digde daarop met zijn met aandacht aangehoorde rede. Schietwedstrijd. De uiislag van den gedurende de maand November 1.1. gehouden Stede- lijken Schietwedstrijd door de schiet- Vereeniging „Scherpschultersvereen. naorlern", is als volgt: Korpswedstrijd Buks. Ie pr.: Kon. Ned. Bond v. O.-Onder- "officieren, 424 punten. 2e prijs: Voor Vaderland en Ko- hing, 413 punten. 3e prijs: Generaal van Merlon, 407 punten. Medaille voor hoogste korpsschulter Buks werd behaald door den heer G. .Vermeer (Voor Vaderl. en Koning), met 92 punten. Korpswedstrijd Cylinder. Ie prijs: Generaal Joubert, 431 punt. 2e pr.: Claudius Civili9, 422 punten. 3e prijs: Kon. Ned. Bond van Oud- Onderoffic. 387 punten. Medaille voor hoogste korpsschulter Cylinder, word behaald door den heer J. W. Boon (Claudius Civilis) mot 94 punten. Eere-wedstrijd Buks. Ie prijs: Voo rVadexland en Ko ning, 90 punten. 2e prijs: Generaal Joubert, 89 pun ten. Wedstrijd vaste baan Buks: le prijs: F. Hekker, 183 punten. 2e pr.: Paul Roozen, 181 punten. 3e pr.: L. Sineenk, 181 punten. 4e prijs: H. J. P. Sluyp, 181 punten. 5e prijs: P. J. Hekker, 180 punten. 6e pr.: J. Baardse, 180 punten. 7e pr.: J. F. Borghouts, 177 punten. Wedstrijd vaste baan, Cylinder, le pr: F. Hekker, 186 punten. 2e prijs: J. P. de Klerk, 182 punten. 3e prijs: E. B. Moolenaars, 182 punt. 4e prijs: P. J. Hekker, 182 punten. 5e prijs: Paul Roozen, 181 punten. 6e prijs: J. F. Borghouts, 180 punten. 7e prijs: H. J. P. Sluyp, 177 punten. Wedstrijd Vrije baan. Buks. le prijs: L. Smeenk, 195 punten. 2e pr.: F. Hekker, 191 punten. 3e pr.: Alb. Janssen, 190 punten. 4e prijs: C. van Zalen, 190 punten. 5e prijs: Th. Kerstel, 189 punten. Ce prijs: Paul Roozen, 188 punten. 7e pr.: J. Viets, 188 punten. 8e pr.: L. de Raad, 188 punten. 9e pr.: J. W. Boon, 187 punten. 10e prijs: J. L. Koolhoven, 186 punt. 11e prijs: J. P. de Klerk, 185 punten. 12e prijs: J. Beeren, 185 punten. 13e prijs: M. J. Duisterhof, 184 punt. 14e pr.: Houtgraaf, 184 punten. 15e pr.: E. B. Moolenaars, 182 punt. Wedstrijd vrije baan. Cylinder, le prijs: P. J. Hekker, 190 punten. 2e pr.: L. de Raad, 190 punten. 3e pr.: A. Bos, 188 punten. 4e prijs: J. W. Boon, 187 punten. 5e prijs: L. Smeenk, 186 punten. Ce pr.: E. B. Moolenaars, 186 punten 7e pr.: F. Hekker, 186 punten. 8e pr.: G. Vermeer, 184 punten. 9e pr.: T. Blei, 184 punten. '10e pr.: Houtgraaf, 183 punten. 11e prijs: L. H. Koolhoven, 183 punt. 12e prijs: J. Beeren, 182 punten. 13e prijs: Paul Roozen, 181 punten. 14e pr.: Alb. Janssen, 181 punten. 15e pr.: H. E. Stap Jr., 180 punten. Dag-medailles werden behaald door: Zondag '1 Nov. 1.1, Buks: F. Hekker, 96 punten. Cylinder: E. B. Moolenaars, 91 pun ten. Zondag 8 Nov.: Buks: Th. Kerstel, 97 punten. Cylinder: L. de Raad, 99 punten. Zondag 15 Nov.: Buks: L. Smeenk, 98 punten. Cylinder: P. J. Hekker, 96 punten. Zondag 22 Nov.: Buks: Paul Roozen 94 ponten. Cylinder: J, W. Boon, 97 punten. De prijsuitreiking heeft plaats Dins dag 8 Dec, a.s., des avonds ten 8-J uur iu lokaal ,,de Phoenix" Parklaan. Militaire Zaken. De levering van rundvleesch en rnndvet voor het garnizoen Haarlem gedurende het tijdvak 1 Januari—30 Juni 1909 is gegund aan A. M. Mok, alhier, tegen den prijs van ƒ0.64 per kg., terwijl de levering van spek, ge durende genoemd tijdvak is opgedra gen aan M. F. Taverne to Leiden, te gen den prijs van ƒ0.58 per kg. Aan den milicien sergeant P. Noé, herkomstig uit de gemeente Haarlem, is door den Minister van Oorlog ver gunning verleend tot verblijf In Ned— Oost-Indië tot 1 Januari 1911. Woensdagmiddag bracht een groot gezelschap onderwijzers en onderwij zeressen, leden van de afdeeling Haar lem van het N. O. G., een bezoek aan de suikerfabriek te Halfweg. De ge heel© suikerbeworking werd gezien en door begeleidende deskundigen ver klaard. Zeker heeft zoo'n bezoek voor het onderwijs groot belang. Niet al leen omdat de onderwijzer daardoor zijn kennis verrijkt, "rnaar daardoor weer een en ander leert, wat hij zijn leerlingen kan mededeelen. Nu kan hij hun begrijpelijk maken, hoe de bieten uit de schuit wórden opgezo gen door een vijzel, door goten ver voerd worden naar een waschmachi- ne, hoe 'door een zelfwerkende machi ne do gowasschen bietem gewogen worden, hoe de pulp langs een riem zonder eind wordt vervoerd, enz. Al lemaal dingen, die in een encyclopae- dio niet te vinden zijn, door kinderen a's feiten worden begrepen en... met meer gloed verteld, omdat ze zelf ge zien zijn. Wij willen wel mededeelen, dat liet bestuur voornemens is ook bij besluurderen van andere induslrieele ondernemingen in stad of omtrek toe gang te vragen. Al lieerschte dan ook in vele zalen een temperatuur, zooals geen enkele schooldag geeft, toch werd met de*meeste aandacht naar elke verklaring geluisterd en veel gevraagd en vlogen de twee uren van het bezoek bijna om. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SANTPOORT. De daders van den diefstal met in braak aan den Brederodeweg alhier, in den nacht van- Vrijdag j.i.r zijn door de politie aangehouden. Het zijn twee personen uit het Schoterkwar tier bij Haarlem. Beiden hebben reeds bekend. HAARLEMMERMEER. Te Haarlemmermeer is de hengst „Rol>ert V" aan de hengsten-vereeni- ging op het eiland Wieringen ver kocht voor ƒ1000. BLOEMENDAAL. Gisteren werd door den heeT Rui ter, schilder, alhier, een portefeuille met belangrijken inhoud gevonden. Na een door R. ingesteld onderzoek naar den verliezer, la het gevondene direct door hem aan dezen terug gege ven. De eigenares was mevrouw L. alhier, die den bediende van den heer R., die de portefeuille terugbracht, Idaarvoor beloonde. 1JMUIDEN. Bij het bestuur van hel Witte Kruis te Velsen is een bericht ingeko men, dat de Nederlandsche Bell Tele foon Maatschappij gratis het tweede wijkgebouw te IJmuiden aan haar te- lephoonnet zal aansluiten. HAARLEMMERMEER. Dinsdag vergaderde het bestuur van de R.-K. Centrale Kiesvereeni- ging „Haarlemmermeer", bestaande uit de voorzitters van dé R.-K. kies- vereenigingen in het district, bene vens de aangewezen 2de bestuursle den van die vereenigingen, welke meer dan 300 leden-kiezers tellen Slechts twee vereenigingen werden niet vertegenwoordigd, en wel die uit de gemeenten Sloten en Uithoorn. Aanwezig waren 15 personen, verte genwoordigende 11 kïesvereenigingen. Op deze vergadering werd met 14 stemmen tegen 1 blanco candidaat ge steld voor de Kamerverkiezing 1909 het aftredend lid, de heer F. H. van Wichen, die dus als zoodanig -door het centraal bestuur den localen kies- vereenigingen zal worden aanbevo len. Volgens de statuten art. 10 hebben ook de leden der aangesloten veree nigingen het recht candidaten voor te dragen, zoodat de eindstemming over den definitieven candidaat later plaats heeft. (Tijd). OVERVEEN. Mejuffrouw W. A. J. Leisttkow al hier is benoemd als onderwijzeres met acte Fransch aan de R. K. Meis jesschool te Haarlem. Binnenland HOFBERICHTEN. De grootmeester van het Huis der Koningin, baron Sirtema van Grove- stins, heeft gisterenmiddag een be zoek gebracht aan den Oostenrijk- schen gezant om Hr. Ms. gelukwen- schen over te brengen met het jubilee van den keizer van Oostenrijk. NEDERLAND EN VENEZUELA. Naar aanleiding van de laatst ge publiceerde briefwisseling schrijft Het Vaderland": Het laat zich hoorei), dat de tijd om een oordeel utt. te spreken over hetgeen van regeeringswege in de Ve- nezuelaansche quaestie is gedaan, voor de Kamer nog niet is gekomen. Wij zouden het echter verkeerd vin den indien daaruit de conclusie werd getrokken, dat die quaestie voor haar eigenlijk niet bestaat en dat zij er zich enkel mee heeft te bemoeien om te critiseeren achteraf, als de zaak niet meer actueel is. Het thans gepu bliceerde laatste antwoord van onze Regeering aan Gastro toch geeft tot tal van vragen aanleiding; aan het ,,Nieuw3 van den Dag" kwam het zoo „ongelooflijk" voor, dat het blad er iets achter meende te moeten zoeken, wat niet gezegd kon worden. Bijvoor beeld dat Castro's bewind ten einde neigde en dat men den weg heeft wil len openhouden om met het nieuwe gouvernement de zaak langs minne lijken weg te regelen. Het is mogelijk, maar... waarom werd dan, zonder meer, het antwoord van onze Regeering aan Castro in de „Staatscourant" openbaar gemaakt? Heeft de Regeering nog iets achter de hand, dan had zij zich het droevige figuur dat zij met het antwoord maakt, kunnen besparen door dit ach ter te houden totdat zij meer kon zeg gen. Althans ons is het bij onze aan drang op meerdere publiciteit niet te doen geweest om raadsels of halve waarheden te vernemen. Een vraag welke nu voor de Twee de Kamer geheel voor de hand ligt, is dunkt ons deze: Waarom gaat (gelijk gemeld werd) het pantserschip „De- Ruyter" half December naar de West? Dat is toch, als men de laatste corres pondentie tusschen Venezuela en Ne derland zonder meer leest, volkomen onnoodig en onverklaarbaar. En het kost geld. De „Telegraaf" schrijft: Het. is met ons optreden legen Vene zuela juist- zoo gegaan als wij op 8 Augustus van dit jaar voorspelden. Toen schreven wij: „Grijpen wij niet in, „nemen wij alleen maatregelen om te waken tegen agressieve daden van' Venezuela", zooals het Handelsblad wil, dan... ja, dan gebeurt er niets, verloopt de Curagaosche handel, zwelt Castro nog eens zooveel van aanma tiging en is de kans dat wij ons in de oogen der heele wereld belachelijk inaken, niet gering." 't Is alles zoo uitgekomen. Er ia niets gebeurd, de handel van Curagao is verloopen en de nood stijgt daar met den dag; Castro geeft onhebbelijke ant woorden op onze diplomatieke ver- toogen niet alleen, doch, wat erger is, heeft ons handiglijk in een hoek ge drongen en wie er, na de openbaar making der jongste brieven in de „Staatscourant" nog aan twijfelt, of we ons in de ogen der heele beschaaf de wereld belachelijk hebben gemaakt, is minstens rijp- Yoor... de diplomatie! Wij hebben een eerbiedwaardig aan tal schepen in de West-Indische wate ren, die over enkele maanden drin gend behoefte zullen hebben aan dok ken. En dokken zijn er niet In de buurt. Vandaar dat er al gesproken wordt van een dok naar Curasao te sleepenl Och arme, zuinige en bezui nigende minister Kolkman! Handen mot geld heeft de geschiedenis ons nu reeds gekost en niet te berekenen Is, wat ze ons nog kosten zal, als op deze wijze wordt doorgegaan. Voor hetzelf de geld zou op Curacao zeer veel nut zijn gesticht! Ons dunkt, dat dit oogenblik thans bijzonder gunstig is tot het wijzigen onzer polities Nu Castro 't land ver laten heeft, om welke reden dan ook, moet van zijn afwezigheid het profijt getrokken worden, dat er van te trek ken is. Nu Is het tijd tot het stellen van het ultimatum: trek Ln 't decreet van 14 Mei, of anders schieten we den boel plat. Men store zich toch niet te veel aan Internationale verhoudin gen. Heeft Bulgarije zich daaraan ge stoord? En wat is liet gevolg? Dat het precies gedaan heeft gekregen wat het wilde. Laat ons toch niet langer over allerlei Oranje-boeken gebukt zitten en wachten tot het groote debat in de Tweede Kamer. Dan komt er niets van terecht! Er moet nu gehandeld worden en wij vertrouwen, dat geen overwegin gen van electoralen aard het ministe rie weerhouden zullen, aan deze on verkwikkelijke geschiedenis op voor ons land waardige wijze een einde te maken. In 't Vaderland leest men: Eenige dagen geleden bevatten som mige bladen een advertentie van een comité, dat vrede met Castro wil tot eiken prijs. Zij luidde aldus: Comité voor vrede en overleg met Venezuela. Allen, die den dreigenden oorlog en opoffering van geld en menschenle- vens (louter om koloniale haudelsaan- gelegenheden) niet wenschen, worden dringend uitgenoodigd mede te wer ken aan de definitieve oprichting van een comité. Bewijzen van adhaeste motto „Vrede" no. 37151, aan het bu reau dezer courant. Als een antwoord daarop is zeker de onderstaande advertentie in de N. R. Ct. geplaatst: Comité voor huldeblijk aan Castro. Alle oprechte vredesmannen, die zich vereenigen met het denkbeeld om Castro (ten einde hem goedgunstig te stemmen) bij zijn komst in Europa een huldeblijk aan te bieden, worden dringend uitgenoodigd mede te wer ken aan de definitieve oprichting van een comité. Bewijzen van adhaesie motto „Baker" no. 37837, aan het bu reau dezer courant. N.B. Op alle vergaderingen zal gra tis saliemelk verstrekt Worden. JACHT. Door den Commissaris der Koning in in Noord-Holland is ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in Noord-Holland a. de jacht op klein wild, met uit zondering van die op houtsnippen, zal worden gesloten op Donderdag 31 December 1908 met zonsondergang b. de jacht op grof wild zal worden gesloten op Zaterdag 30 Januari 1909, met zonsondergang dat alzoo op grond ven het bepaal de bij het le lid v>an art. 27 der Jacht wet, liet. verkropen, te koop uitstal len en vervoeren van het hi-srbedoel- do klein wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1909 en van grof wild uiter lijk tot en met. 13 Februari 1909 zal mogen plaats hebben. NIET GANGBARE MUNT. Sedert, eenigen tijd was een bakker te Kootwijkerbroek, gemeente B&rne- veld, geld schuldig aan een landbou wer aldaar; toen de betaling wat lang op zich liet wachten, besloot de land bouwer eens naar des bakkers huis te gaan. om hem aan de bestaande schuld te herinneren. Hij was echter zelf niet thuis, zoodat de landbouwer zich verplicht zag de boodschap aan do vrouw over te brengen. Heel be leefd noodigde deze hierop onzen man uit even te gaan zitten, dan zou zij in de achterkamer geld haLen. In plaats echter van klinkende munt, bracht liet vrouwtje een vuurlepel mede, waarmede zij den landbouwer zulke gevoelige slagen op het hoofd toebracht, dat deze aanstonds het ha zenpad koos. Wellicht gedachtig aan het spreek woord „man en vrouw zijn éen", heeft de landbouwer nu, bijgestaan door zijn knecht. Dinsdagavond den bakker zulk een geducht pak slaag toegediend, dat deze per voertuig naar een geneesheer moest worden overgebracht, die langen tijd noodig had de tal van toegebrachte wonden te verbinden. VALSCH BANKPAPIER\ Van de reeds gesignaleerde valsche bankbiljetten van 40 zijn nog in om- Loop. Iemand te Doetincliern heeft oen exemplaar ontvangen. Het nummer was woder N. C. 5335 en de cLagteeke- rdng 15 Januari 1906. AANKLACHT TEGEN EEN BURGEMEESTER. De minister van justitie heeft de strafrechterlijke vervolging van den burgemeester van Best gelast. Zooais wij reeds meldden, wordt den heer Dcbbelaere ten laste gelegd overtre ding van arL 35 der wet op de be- drijfs- en inkomstenbelasting, door van de wetenschap, verkregen door een aanslagbiljet in die belasting, ge bruik te hebben gemaakt tot vaststel ling van de bijdrage in den hoofdelij- ken omslag. WEDUWEN- EN WEEZENFONDS VOOR BURGERLIJKE AMBTENAREN. De begrooting der ontvangsten en uitgaven van dit fonds voor 1909 is vastgesteld tot een bedrag van 3.944.977. Blijkens de memorie van toelich ting, zal liet saldo van de rekening over 1908 vermoedelijk bedragen ƒ500,000, waarin begrepen la de twee de rentetermijn der 21/2 nat. schuld, welke in 1908 niet kan wor den belegd. De vermoedelijke Inkomsten tot een totaal van 3,944,977, zullen o. a. be staan ln het genoemd batig slot der rekening over 1908 ad. 500,000ren te van kapitalen f 1,352,440; bijdra gen voor weduwen- en weezenpen- sioen krachtens de weduwemvet voor do onderwijzers 1905 ƒ750.000 en af lossingen van leeningen met verschil lende gemeenten enz. gesloten ƒ135,937 Bij de begrooting is gevoegd een verslag der werkzaamheden Aan het bestuur van het pensioenfonds over hot jaar 1907. LANDELIJKE BOND VAN MILI CIENS, OUD-MILICIENS EN RESERVISTEN. Do door het hoofdbestuur van bo- vengenoemden bond jaarlijks te hou den nationale betooging tegen de 3e herhalingsoefening vindt dit jaar plaats op Zondag 13 December, des middags te 1 uur, in het gebouw „Ti- voli", Westerbaenstraat, Den Haag. Als sprekers zijn uitgenoodigd de hoeren Ier Laan, Treub, Troelstra, Roodhuizen en Duijs. PLAATSELIJKE ACCIJNS OP IIET GEDISTILLEERD. De afdeeling Vlissingen van de ver- eeniging „Vergunning" Jieeft een adres aan de Tweede Kamer gezon den, waarin \rerzocht wordt, niet te helpen bestendigen dat aan de ge meente Vlissingen wordit toegestaan, «en plaatselijke accijns op het gedis tilleerd te heffen van ƒ17.50 per H.L., van 5U pet. sterkte. De opbrengst van deze belasting wordt voor 19U9 geraamd op 27,000. VERDUISTERING. Van den sinds drie weken vermis ten klerk dar posterijen uit Harden- berg, weet men nog niet met zeker heid, waar hij zich bevindt. Dit ech ter weet inen wei, dat er een bevel Lot gevangenneming tegen hem is ver leend. Meende men eerst, dat hij als eerlijk mensch was A'ertrokken, thans moet gebleken zijn, dat dit niet het geval is en dat hij in erge mate ge-" knoeid heeft met de postkwit-anties. Hoe hoog het vermiste bedrag is, weet men niet. doch men vermoedt, dat er een vrij aanzienlijk tekort is. (Zw. Crt.) SCHIP GESTRAND. Men meldt uit Terschelling Het Zweedsche stoomschip „Mine ral" is vlot gesleept door de „Atlas", „TersclielLing", „Texel" en „Neptu- nus". Zij heeft de reis voortgezet. TENTOONSTELLING VAN HUISINDUSTRIE. Naar wij vernomen, heeft het dage lij ksch bestuur der te Amsterdam te houden tentoonstelling voor huisin dustrie dezer dagen een onderhoud gehad met den heer H. A. van IJssel- steijn, directeur-generaal van den ar beid, bij welke gelegenheid talrijke uitwendige zaken, deze expositie be treffende, zijn besproken. De heer Van IJsselsteijn toonde bijzondere belang stelling en verzekerde zooveel moge lijk te zullen steunen. Doel 's o. m. alle huis-industrieele arbeiders. 40,000 50,000 personen, te bezoeken. Men neemt dus geen typen, maar enquêteert zoo nauwgezet en systematisch mogelij'k. Verschillende typen van huisarijeiders zouden geen genoegzamen maatstaf geven voor een juist overzicht. Men denkt de helft van de gezinnen der huisarbei ders vóór de tentoonstelling, waar van nog geen datum is bepaald, te bezoeken. 4000 gezinnen zijn reeds be zocht. De verkrogen gegevens worden voor de tentoonstelling bewerkt door mr. N. VV. Posthumus, terwijl later een rapport verschijnen zal. Mr. Ph. Pal ken burg draagt voor de statistiek zorg. Wij kunnen thans nog melden, dat 40,009 waarborgkapitaal zéér noodig is. De inteekeningen hebben tot nu toe ruim ƒ22,000 bedragen, zoodat een opwekking om deze tentoonstelling van huisindustrie de eerste hier te lande financieel mogelijk te ma ken, niet overbodig schijnt. Met het oog op de noodigo zekerheid op finan cieel gebied, kan de toegezegde ƒ7000 rijks- en gemeente-subsidie niet in af trek van het waarborgfonds worden gebracht. Een subsidie van 2500 is aangevraagd bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. (Hbld.) ONGELUKKEN. Aan de Nederlandsche linoleumfa- briek te Krommenie gebeurde een treurig ongeluk. De bankwerker J. W. woonachtig te Wormerveer, bezig zijnde te zien of een door hem ver richte reparatie in orde was, werd door een rad gegrepen en raakte zoo danig tusschen een schot en een wiel bekneld, dat de dood onmiddellijk in trad. De overledene, een zeer knap, oppassend werkman, laat een vrouw en drie kinderen achter. BRANDEN. Dinsdagavond ontstond brand in het kolenmagazijn van den heer H. van Rooy te Oisterwijk, dat. niettegen staande het krachtig optreden der brandweer geheel uitbrandde. Alles is verzekerd. Vermoed wordt, dat kwaadwilligheid in het spel is. BRANDEN. Doordat de kat een petroLeuralicklje omver liep, ontstond te De Bildt, bij F. Weigraven, Utrechtsche Straatweg 123, brand op zolder. De woning kreeg veel waterschade. DE KAPITEIN VAN KüPENICK. Men meldt aan de „Tel." uit Venlo, Ln aansluiting op het telegram, het volgende De kapitein van Köpenick zou hier vandaag on morgen te zien en te spreken zijn geweest in de zaal „die Port van Cleve". Leider, „es hal nicht sollen sein I" Werd hij in Maastricht, waar hij Zondag en Maandag te zien is ge weest, ingehaald met een rijtuig, be spannen met 4 paarden, hier werd hij eveneens met een rijtuig afge haald, maar met één paard en vooraf besteld en betaald door zijn impre sario. Het zal hem na zijn glorievol len intocht ln Maastricht, wel koud op het lijf zijn gevallen, dat hij bij aankomst alhier door rijks- ©n ge meentepolitie werd ingerekend. Met den pseudo-kapitein en de vrouw van zijn impresario, die hem vergezelde, ging het met het rijtuig in gestrekten draf naar het politiebureau, met poli tie als eoregeleide. Het gebeurde ging natuurlijk ai» een loopend vuurtje door de stad en den geheelen dag was de markt A'oor hol politiebureau zwart van men- sclien. De impresario zelf zou later arriA'eeren en bij aankomst werd ook deze opgepikt. Om circa 4 uur zou het geheele stel, ingevolge Let vesligingsverdrag aan de Duit se! ie politie worden overgele verd. Ook dit was direct bekAnd en tegen dat uur bevond zich op de markt een compacte menschenmassa met loeroogen glurend naar het poli tiebureau, druk het geval besprekend en verkeerend in de zoete hoop, om den pseudo-kapitein in plaats van voor 2 groschen, oftewel 12 koperen Hollandsche centen, nu voor niets te kunnen zien. Die verwachting werd niet teleurgesteld. Even voor 4 uur kwam er beweging in de massa, daar kwamen ze voor op gemeentepolitie, dan de kapitein, impresario en eega, dan nog eenige personen, die het land uitgezet wer den, waaronder een met een draai orgeltje, slot rijksveldwacht. On der gejoel en hoera's ging het in op tocht naar den trein. Of die hoera's den held van Köpenick of den man met het orgel tje golden, is een mysterie gebleven. Voigt beschouwde het echter als voor hem bestemd, en dopte stijf-deftig, als was hij een prins van den bloede. IJLGOED-TARIEVEN. Naar men aan de „Pr. Gr. Ct." me dedeelt, zullen bij de herziening van en wijziging in de vrachtprijzen en plaatskaarten bij de Staatsspoorwe gen, de ijlgoed-tarieven voor de te verzenden bagage van houders van abonnementskaarten vervallen. EEN HEELE COLLECTIE. Dinsdagavond is in den Franschen bazaar, le Rotterdam, aangehouden juffrouw M. van 0„ uit Schevenln- gen. Zij was in het bezit van twee bonten, drie paar vilten pantoffels, een dambord, twee boeken, kinder speelgoed en een bomen muts, alles ln dien bazaar gestolen. De vrouw, expresselijk uit Sc-heA'eningen over gekomen was, om te Rotterdam haar slag te slaan, is naar het politiebu reau in de Lange Torenstraat ge bracht. PLEZIERIG. Gistermorgen ontdekte de wed. S. te Bridle, toen zij eenige betalingen zou doen, dat uit het kastje, waarin zij haar geld bewaarde, een aanzienlijke geldsom men beweert ƒ1500 spoor loos verdwenen was. Gemengd Nieuws MEVROUW STEÏNHEIL IN VER HOOR Wij kunnen nog eenig nieuws om- tromt mevrouw Steinheil melden. Ze is voor den rechter van instructie ge weest, om twee uur in den namiddag. Zij kwam binnen, al betuigende dat zij onschuldig is en dat het vrcese- lijk is, dat zij van moord wordt be schuldigd op het. oogenblik, dat zij haar best doet, de moordenaars van haar man en haar moeder te vinden. Op de vraag van rechter André, of zij ook vóór het verhoor met haar verdedigers spreken wil, antwoordt zij bevestigend. Zij wordt dan in een afzonderlijk vertrek gelaten met haar twee advokaten. Om kwart na twee komt mevrouw Steinheil weer binnen met een nieu we betuiging van onschuld. Als ik schuldig was, zoude ik dan gehan deld hebben zooals ik deed Ik heb de justitie op een dwaalspoor willen brengen. Ik heb uitgelegd waarom ik dat deed. Maar daar ben ik evengoed onschuldig om, ik ben een martela res. Laten we niet vooruitloopen, zei- de André, en eerst over uw A-erleden spreken. U hebt voor het eerst den heer Steinheil ontmoet te Bayonne, in 1890. U was daar met uw moeder. Hij is aan u voorgesteld hij een uwer bloed\rerwajiten. De heer Steinheil was e?n man van 40 jaren. En u Ik was 18. Hield u van hem Neen. Mijn moeder zeide, dat het een mooie partij voor rnij was, en ik zeide, dat misschien de liefde wel komen zou als ik hem beter kende. Ik heb hem aangenomen zooals een slaaf een nieuwen meester aan neemt. U ging te Parijs wonen met uw man. U leefde een burgermansbe- staan. Was u toen niet gelukkig Neen Gelukkig I Hoe zou e*a vrouw van 18 gelukkig zijn met een man van 40, als die man somber is en eenzelvig. Ik mocht mijn man niet lijden voor het huwelijk. Na het hu welijk verfoeide 'k hem. Hij was toch een zachte, Averkza- rae rnan. Maar hield van de groote wereld Ja, ik ben altijd dol geweest op biieenkornsten van de groote wereld. Dat streelde uw ijdelheid, niet waar Daar kon u schitterende per sonen ontmoeten. Uw huis vulde zich Langzamerhand met vele gasten. Was dal een misdaad Neen, maar dat verklaart uw wezen. U lent een eerzuchtige vrouw. U hebt aanbidders noodig. Aan uwe ijdelheid offert u alles op. En toch had u een lief dochtertje, een jaar na het huwelijk geboren. Hot was uw plicht geweest daarvoor te zorgen. Uw man zorgde Yoor het kind, niet u. U had slechts tijd voor wereldsche vermaken. Zoo doen alle vrouwen van de wereld, antwoordde mevrouw Stein heil, Maar alle vrouwen van <le we reld laten hun man niet altijd alleen. Ze laten hun man niet alleen in de keuken eten. U hebt misbruik ge maakt van de zwakheid van uw man. Mevrouw Steinheil deelde toon me de, dat haar huishouding rampzalig verliep. Zij sprak geen woord meer tot haar man. Als ze hem iets te ver tellen had, deed zij het schriftelijk. Ik heb hier een stukje van uw hand, zeide de rechter. En hij las voor „Ik heb er genoeg van, te leven met een man van uw man leren. Ik walg van u, en van uw platheid." Ja, dat heb ik geschreven, ver klaarde mevrouw Steinheil. Het is de uitdrukking van mijn meening. Heeft uw man nooit moeite ge daan to weten te komen, hoe uwe in komsten binnenkwamen Op die vraag begon mevr. Stein heil te lachen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2