HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Binnenland FEUILLETON De Koode Pimpernel Onze Lachhoek. DONDERDAG 8 DECEMBER 1908 pB RAMP DU TERSCHELLING. .Van Terschelling meldt men 'Aan de roeiers der omgeslagen red- ijilnpboot van West-Terschelling bij de .poging tot redding van de opvaren den der „Fernando", is de hoogste premie, f £0 per hoofd, door de plaat- ■eeT'ke commissie uitgereikt, terwijl :&an de roeiers der vlet, die de drenke lingen redden, een belooning Yan 10 •per man is toegekend. Bovendien schonk de hoofdcommis sie aan elk der roeiers van de red- 'dingboot, als buitengewone belooning 30, en aan die van de vlet f 10. Ook nam het hoofdbestuur op rich yde kosten der geneeskundige bèhan- deling van den nog ongesteld zijnden schipper der reddingboot IC. Knop en den roeier G. de Beer, en deed aan deze beiden eene toezegging van f 10 ,per week gedurende hunne ongesteld heid. T* vervanging der in de br&n- din? gebleven reddingboot zal eene zelfrichtende boot alhier gestation- neerd worden. Het „N. v. d. D." meldt Onder groots belangstelling Is een der bij de ramp omgekomenen ter aarde besteld, namelijk H. Former, de eenige van de drie verongelukten, wiens lijk men heeft kunnen binnen brengen. De voorzitter van bet hoofdbestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij, iie heer De Booy, wijdde eenige waardeerende woorden aan.de nagedachtenis van den overle dene. Het aantal strandingen, waar bij Former in dienst van de Berging maatschappij Zur Mühlen tegenwoor dig was, is zeer groot. Als stuurman in de reddingsvlot van de Neptunus, was het steeds zijne taak, de verbin ding tusschen het gestrande schip en de sleepboot tot stand te brengen. Een groot getal menschenlevens zijn op die wijze door zijn flink en manhaftig optreden gered. Toen er één plaats in dï reddingboot onbezet was. bood Former zich terstond aan, om die in te nemen, ofschoon hern, in verband met zijn gevorderden leeftijd (50 jaar) ten zeerste werd afgeraden den ge vaarlijken tocht mede te maken. Toch waagde hij, gevolg gevende aan den edelen aandrang, liet reddingwerk, waarbij hij thans het leven heeft ge laten. Van de overigen zijn de lijken niet gevonden. Het is trouwens een zeld zaamheid, dat van een stranding op die plaats de l:;ken op Terschelling aanspoelen. BRANDSTICHTING. Door de rijkspolitie te Oudenbosch is Zondagmiddag de dienstbode van H. Ossenblok, op den Langenberg, te Oud-Gastel, C. de R., aangehouden, verdacht van oo Zaterdag j.l. brand gesticht te hebben. Eenige uren vóór de brand uitbrak had zij vrouw O. bedreigd met wraak te zullen nemen over onrecht, haar aangedaan. VALSCH GEI.D. Er zijn te Arnhem weer valsche rijksdaalders in beslag genomen, zóó bedriegelijlt nagemaakt, dat de valschheid bijna niet te ontdekken was. De kleur en de klank, ook de zwaarte waren goed, maar in het randschrift staat de m van m e t om gekeerd. GEHEIMHOUDING VAN FABRIEKS ZAKEN. Naar aanleiding van het ontslag Van een werkman aan de Neder 1. Gist en Spiritusfabriek te Delft, wegens het verklappen van fabrieksgeheimen, wordt in ,De Fabrieksbode" nog eens een artikel afgedrukt, door den heer J. C. van Marken in 1891 over dit on derwerp geschreven en waarin hij breedvoerig motiveerde de verplich ting tot geheimhouding, die ieder lid van het personeel heeft, omtrent al les waarvan hij door zijn werkkring of door het lidmaatschap van het per soneel, kennis draagt, ten opzichte van de fabricatie, stand der zaken, enz. van de fabriek. En dan wordt over het ontslag in kwestie gezegd: Wij behoeven er niets aan toe te voegen, het stuk is nog even actueel als toen het 17 jaren geleden werd geschreven. Maar wèl mogen wij con- stateeren, dat gelukkig maar één roep is in onzen kring, waarbij u;tingwordt gegeven in woorden, d'o wij hier niet behoeven te herhalen, aan een gevoel van verontwaardiging en verachting Naar het Engelsch door Barones Orczy. 19) Zoo draalde zij bij de toegang-s poort, terwijl door de vroolijk ver lichte vensters van de gelagkamer vroolijk lachen, kreten om „Sally"en om bier, het s too ton van kroezen en het gooien van dobbelsteenen ver mengd met het onnoozele en vreugde- looze lachen van Sir Percy Blakeney tot haar doordrong. Chauvelin stond naast haar, met zijn slimme, bleeke, gele oogen op haar mooi gelaat gevestigd, dat er in de zachte Engelsche zomerscheme- ring zoo lief en kinderlijk uitzag. U verrast mij, burgeres, zei bij kalm, terwijl hij een snuifje nam. Doe ik 't heusch antwoordde zij op vroolijken toon. Gelooi mij, Chau velin, Ik zou gedacht hebben, dat u met uw scherpzinnigheid wel zou hebben kunnen gissen, dat een atmos feer van mist en stijfheid nooit ge- K-hikt zou zijn voor Marguerite St. Just. over de slinksche wijze, waarop is ge tracht, gegevens de inrichting en fa- bikatie betreffende, te verkrijgdn, om die „in dienst' van een concurreeren- de bultenlandsche firma te misbrui ken. STANDBEELD VOOR DEN KONING STADHOUDER. Op het schrijven van de gewestelij ke commissie van Zuid-Holland d.d. 28 September, waarin aan het Hoofd- comité verzocht werd de provinciale comité's bijeen te roepen, ten einde te beraadslagen over de wenschelïjkheid om alsnog verandering te brengen in de beslissing van het hoofdcomité om het standbeeld voor den Koning-stad houder Willem III te plaatsen te Bre da (en niet In Den Haag), heeft het hoofdcomité geantwoord met een wei gering. Het acht een terugkomen op het genomen besluit onmogelijk' en meent dat het zich door aan het ver zoek van Zuid-Holland te voldoen, aan de rechtmatige verwijten van ve len, o.a. de leden van het Noordbra- bantsch comité, zou blootstellen. Vermoedelijk zullen nu door de ge westelijke commissie van Zuid-Hol land stappen gedaan worden orn bui ten het hoofdcomité om een bijeen komst der gewestelijke commission te doen plaats hebben. (N. Ct.) PROF. LORENTZ TE LONDEN. Reuter seint uit Londen Op het gehouden jaarlijksche feestmaal van de Royal Society, bracht prof. Lo- rentz van Leiden, Wien door de ver- eeniging de Rumenord-medaille was toegekend, den voornaamsteai toast uit. VALSCHE BANKBILJETTEN. Het bericht dezer dagen in. een paar bladeai opgenomen van een valsch bankbiljet van f 40, kunnen wij aan vullen met de mededeel ing, dat een valsch biljet van f 40, eveneens ge nummerd NC 5355, dezer dagen in handen van de politie kwam zonder dat men beproefd had door inpersing va.n witte let terfiguren, geheel afwij kend van de geschaduwde letters in de echte biljetten, een watermerk.na te bootsen. Aan de vuil groene kleur de verf waarmede het papier be smeerd is, geeft groene vlekken aan de keerzijde en de egale tint der lijnen, aan het gladde papperige pa pier, aan het ontbreken van de witte lijnen met arceering van den onder druk is liet valsche biljet spoedig te herkennen. (Hbld.) NEDERL. JURISTEN- VEREENIG ING. Voor de algemeene vergadering, in 1909 te Utrecht te houden, zijn de vol gende onderwerpen gekozen 1. Behoort in burgerlijke zaken de cassatie te worden vervangen door hooger beroep op een centraal colle ge zoo neen, behoort dan de tegen woordige regeling te worden gewij zigd? (Praeadviseursmr. J. A. A. Bosch, raadsheer in het gerechtshof te 's-Herto-genbosch en jhr. mr. E. N. Do Brauw, advocaat, den Haag). 2. Is een betere omschrijvir-j van het begrip ontdekking op heeterdaad en een andere regeling van de be voegdheid van politie en justitie bij heeterdaad gewenscht (Praeadvi seurs mr. L. Ch. Besier, subst.-off. v. justitie te Amsterdam, jhr. mr. E. Th. M. van der Does de Willebois, raadsheer in het gerechtshof te Arn hem en mr. L. W. van Gigh, advocaat te Amsterdam). TUBERCULOSE-MUSEUM. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft een Rotterdamsch .geneesheer, „overtuigd, dat aanschouwelijk on derricht een der beste middelen is om het volk het belang der tubercu- loss-bestrijding in te prenten", 200 ter beschikking gesteld van de tubev- culo-se-eommissie der Zuid-Holland sche vereeniging ,,Het Groene Kruis" al3 bijdrage in de kosten van het op te richten Tuberculose-museum. MISHANDELING. Te Hoornsterzwaag (Fr.) heeft bij een vechtpartij zekere S. den 23-jarï- gen jongeling K., met een scherp voorwerp zoodanige ernstige verwon ding toegebracht, dat zijn toestand hoog ernstig is en zelfs voor het be houd van het leven wordt gevreesd. De getroffene werd in een nabij ge legen woning binnengebracht en mag niet naar het ouderlijk huis worden vervoerd. Neen maar is het zoo erg vroeg hij met spotachtige schrik. Ja, antwoordde zij, en nog erger. Vreemd lk dacht, dat een mooie vrouw zich best in liet Engelsche bui tenleven zou kunnen schikken. Och Chauvelin, je kunt er je geen idéé van maken, hoe stijf en bekrom pen men hier is. Geen wonder, antwoordde Chau velin galant, dat de talentvolste vrouw uit Europa aan verveling lijdt. Zij lachte, een van haar melodieu ze, klaterende, kinderlijke lachjes. Het moet heel erg zijn, niet waar zei ze echalksch, anders zou het rnij niet zooveel genoegen gedaan hebben u te ontmoeten. En dat nog wel binnen het jaar van een romantisch huwelijk uit liefde?.. Ja I... een jaar van een roman tisch huwelijk uit liefde., dat is juist de moeilijkheid.... Aha die id/lische dwaasheid, zei Chauvelin spottend, kon dus een tijdruimte van... weken niet overle ven? Idjlische dwaasheden duren nooit lang, Chauvelin... Zij overval len ons als de mazelen.... en worden even gemakkelijk genezen. Chauvelin nam weer een snuifje; hij scheen aan die gewoonte van die dagen verslaafdook vond hij mis schien wel het nemen van een snuif- DE TROONSBESTIJGING IN CHINA. De gezant van China bij het Neder- kmdsche Hof heeft van zijn regeering een telegram ontvangen, houdende mededeeling, dat de troonsbestijging van Z. M. keizer Pou-Y zal plaats hebben heden, 2 December, te 111/4 uur. Ter gelegenheid van deze gebeur tenis zal de nationale vlag worden ontplooid aan het legatiegebouw, en de plechtigheid van het afleggen van den eed vun Ircuw aan den nieuwen keizer, voor alle leden der legatie, ge schieden in de woning van den ge zant. r COMMISSARIS VAN POLITIE. De gemeenteraad van Harderwijk verzocht onlangs aan de regeering van de benoeming van een commissa ris van politie verschoond te mogen blijven, daar de Raad de Vervulling dezer functie, die de gemeente jaar lijks 1000 kost, geheel onnoodig achtte. De regeering heeft echter geant woord, dat er geen termen bestonden om aan het verzoek van den Raad te voldoen. Harderwijk zal dus eerlang noodgedwongen een commissaris moe ten accepteeren. TWEEDE KAMER. WIJZIGING LANDWEERWET. Blijkens het afdeelingsverslag ver klaarden vele leden met ingenomen heid de indiening van het .wetsont werp tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der Landvveerwet te hebben gezien. Nu de afschaffing der schutterijen 'n feit geworden is, is het noodig dat de landweer kan gebruikt worden tot handhaving van de openbare orde. Verder verklaarden zich verscheidene leden zich zeer ingenomen met de ver ruiming van de bestemming, waarme de de vierinaandei's naar de landweer overgaan. Ook ha dliet vele leden ver heugd, dat door wijziging van art. 31 wettelijke sainotie wordt gegeven aan het medegeven van geweren aan de landvveerplichtigén. Verscheidene leden meenden, het sinds de opheffing der schutterijen geenszins' gebleken is, dat de burger* lijke autoriteiten behoefte hebben aan de landweer ter handhaving van de openbare orde. Andere leden, van meening, dat de ze wetswijziging mede dient om de landweer voor dekking der mobilisa tie te kunnen bestemmen (waarvoor wetswijziging niet noodig was naar de meening van nog andere leden), vroegen waarom deze wijziging niet was ingediend, zóó tijdig dat de dure noodwet zoowel als de wijziging der Militiewet, welke zulke bedenkelijke veranderingen brengt in de eerste oe fening der miliciens, onnoodig ware geweest. Van andere zijde werd echter be toogd, dat niet blijkt, dat deze wets wijziging strekt om het gebruik dei- landweer voor de dekking der mobili satie mogelijk te maken en dat ook thans de landweer daarvoor mag wor den gebruikt. Volgens sommige leden behoort de landweer, voor een groot gedeelte ait huisvaders bestaande, niet voor dek king der mobilisatie te worden gebe zigd. Door sommige leden werd betoogd, dat met een landweeroefening van zes dagen kon worden volstaan, waarte gen door anderen met nadruk werd opgekomen. Met voldoening was gezien, dat dit wetsontwerp de gelegenheid wil ope- nen de landvveerafdeelingen ook in vredestijd bij de korpsen van het leger in te deelen. Het denkbeeld van enkele leden, om het jaarlijksch onderzoek af le schaf fen, vond bij andere leden gewichtige bezwaren. Naar aanleiding van het feit, dat het advies van den Raad van Defen sie eerst is gevraagd 12 dagen nadat het wetsontwerp bij Koninklijke Bood schap is aangeboden, werd bet ver trouwen uitgesproken, dat deze gang van zaken, die zich ook bij de herzie ning der Militiewet heeft voorgedaan, niet een antecedent zou worden voor de wijze van handelen bij het indie nen van wetsontwerpen In de toe komst. De vraag werd gedaan of over de landweer reeds zal kunnen worden be schikt, vóórdat, met het oog op den oorlog, het oorlogsgevaar of de an dere buitengewone omstandigheden de dienstplichtigen van het leger on der de wapens zullen zijn geroepen. Het beginsel toejuichende, dat ter handhaving of tot herstel van de open bare orde of rust, tot uitvoering van wettelijke voorschriften of om andere overwegende redenen over de land weer zal kunnen worden beschikt, we zen sommige leden er intusschen op, dat de onderhavige bepaling, de land weer ter beschikking stellende van de Kroon, den gemeentebesturen het ge mis der schutterij geenszins vergoedt, Immers, de burgemeesters krijgen de bevoegdheid niet om tot dit doel de landweer op te roepen. Enkelen wil den de bevoegdheid onder zekere waar borgen geven aan den districts-com mandant. Eenige leden vroegen inlichting omtrent den toestond van de geweren, bij de landweermannen in bewaring. HET „TOEVAL" BIJ ONTDEK KINGEN. Bij tal van ontdekkingen heeft, wat wij het „toeval" noemen, een groote rol gespeeld en misschien heeft dit het beste gedaan als er iets nieuws 1 gevonden werd. Archimedes stelde da wet van het drijven vast bij gelegen heid van liet baden en Galileï is, naar bekend is, op zijn beroemde wet ;van het vallen gekomen, door een vallenden appel. Bij een theepot was de tuit door een klepje gesloten. De damp van het heete water hief dit klepje van tijd tot tijd een weinig op, en dat bracht een gemalen kop op de idéé, of de stoomkracht niet ge bruikt zou kunnen worden om een wagen voort te drijven. De tegenwoor dig gebruikelijke vorin van stoom- bootschroeven dankt zijn ontstaan eveneens aan een merkwaardig toe- I val. De uitvinder had eerst een as met twee heele schroefomslageu ge- maakt. Het apparaat was heel mooi geconstrueerd helaas, het stoom schip wilde niet recht vooruit. Bij on geluk stootte het ook nog op een paal, waarbij de schroef derwijze stuk sloegy dat slechts eenige vleugels over bleven. Nu scheen zij tolaal verloren te zijn. Zou er nogmaals geld geof ferd worden, om een nieuwe te bou- t wem Doch zie nu werd in eens duidelijk, dat de schroef uitstekend werkte. En dit vooral is de aanlei- din" geweest, dat men de schroeven niet met volledige omslagen bouwt, maar slechts met vleugels of vinnen, die een deel van een schroefomslag j vormen. j Ook op het gebied van de eleotri- cïteit danken wij veel aan het toeval. Galvani kwam, gelijk men weet, door een vorschennoot, die tusschen koper en ijzer in trilling kwam, op de idéé eener, nieuwe electriciteit, die echter eerst Volta, later a/s gevolg van contact erkende. Röntgen heeft zijn j beroemde stralen ook niet direct ge zocht. maar hij had opgemerkt, dat van de plaats eenev ledige buis, die door de Kathodenstralen getroffen j werd, bijzondere nieuwe stralen uit- gingen, die de wonderbaarlijkste eigenschappen hadden. Ook de zin gende booglamp is bij toeval ontdekt, j Een professor arbeidde in zijn labo ratorium met een booglamp en be merkte, dat deze bij sommige gele genheden tonen voortbracht. Hij be vond, dat in een andere kamer elec- trische proeven genomen werden, en dat de daartoe gebruikte geleiding een eind langs die van zijn eigen booglamp liep. Hier had dus blijkbaar inductieve overdraging plaats, en zoo kwam men tot de wetenschap, dat door verandering in den stroom eener booglamp tonen kunnen worden op gewekt. De verdienste van deze ontdekkers wordt niet verkleind door de omstan digheid, dat hun vindingen geschen ken van het toeval waren. Want er behoorem in elk geval open oogen toe, om zulke dingen op te merken. Er z:;n vele appelen van de boomen vallen, maar slechts door dien eenen heeft Galileï de wet van het vallen gevonden. TELEGRAAF- EN TELEFOON VERBINDING. Men meldt uit den Hoek van Hol land De nieuwe telegraaf- en telefoonver binding tusschen hier en Den Haag, waaraan reeds lang behoefte bestond en waarvan vooral tijdens de ramp van de „Berlin" het gemis zeer ge voeld werd, is Dinsdag klaar geko men. Heden worden de lijnen in ge bruik genomen. je een geschikt masker om de vlug-ge, listige blikken te verbergen, waarmee hij in de ziel trachtte te lezen van de menschen, met wie hij in aanraking kwam. s Geen wonder, herhaalde hij met dezelfde galanterie, dat het meest werkzame brein uit Europa door ver veling gekweld wordt. Ik hoopte, dat u een middel te gen die ziekte kende, waarde Chau velin. Hoe kan ik hopen ie slagen in iets, dat Sir Percy Blakeney niet heeft kunnen bereiken? Laten wij voor 't oogenblik Sir Percy buiten de quaestie laten, waar de vriend? zei ze droog. O 1 mylady, neem mij niet kwa lijk, maar dat gaat nu juist niet, zei Chauvelin. terwijl weer zijn oogen, scherp als van een vos, die op den Loer ligt, vlug een blik op Margue rite wierpen. Ik heb een uitstekend middel tegen den ergste-n vorm van verveling, dat ik u heel graag aan de hand zou doen, maar.... Maar wat? Sir Percy is er ook, Wat heeft hij daarmee te 'ma ken? Heel veel, vrees ik. Het middel, dat ik u aan de hand wilde doen, schoon© damei, is zeer plebejisch yan aard: Werkl Werk Chauvelin keek Marguerite snel en onderzoekend aan. Zijn scherpe, blee ke oogen schenen elk harer gedach ten te willen doorgronden. Zij waren alleen hun zacht gefluister ging ver loren in het gerucht, dat uit de kof fiekamer kwam. Chauvelin ging een paar passen de poort door, keek vlug en aandachtig om zich heen en toen hij nu zag, dat er werkelijk niemand binnen bet be reik van hun stemmen was. kwam hij weer vlak bij Marguerite staan. Wil u Frankrijk een kleinen dienst bewijzen, burgeres vroeg hij plotseling met iets ernstigs in zijn wezen. Kom, man I hernam zij luchthar tig, wat zie je er plotseling ernstig uit... Ik weet werkelijk niet of ik Frankrijk een kleinen dienst zou wil len bewijzen in elk geval hangt het af van den aard van den dienst, dien u van mij vraagt. Heeft u ooit gehoord van den Rooden Pimpernel, burgeres St. Just? vroeg Chauvelin plotseling. Gehoord van den Rooden Pimper nel? antwoordde zij lang en vroolijk lachend. Wel natuurlijk, man 1 wij spreken over niets anders... Wij heb ben hoeden la Roode Pimpernel onze paarden heeten, Roode Pimper nel op het souper van den Prins van Wales hebben wij gisterenavond een soufflé la Roode Pimpernel gehad... ELLENDE. Een werkman, bezig in dienst van het Comité voor Werkverschaffing te Utrecht met het lossen van oud spoor- hout aan het station aan de Malie baan, zakte door uitputting ineen. Toen hij bijgekomen was, bleek het, dat gebrek aan voedsel in de laatste dagen de oorzaak was van zijn flauw te D© voorzitter en de penningmees ter waren op liet terrein, voorzagen den man van het noodige en lieten hem per tram naar huis brengen. Eenige boterhammen, die de andere werkloozen hun kameraad direct ga ven, probeerde hij op te eten, maar zijn maag bleek dat zware voedsel reeds niet meer te kunnen verdra gen. TEGEN DEN ACCIJNS. Door het hoofdbestuur van de „Ne- derlandsch© Vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken," is aan de Tweede Kamer een adres ge richt, waarin op de bekende gronden verzocht wordt, het wetsontwerp tot verhooging van den accijns te willen verwerpen. Bij het adres is tevens gevoegd een afdruk der artikelen op 21 en 28 No vember opgenomen in het „Sociaal Weekblad" terwijl In het adres o.m. nog wordt gezegd: dat met zeer groote bevreemding vernomen is, dat de minister het nut tigen van belangrijke hoeveelheden bier, zelfs tot een omvang als in Duitschland geschiedt, blijkbaar als een onschadelijke volksgewoonte schijnt te beschouwen, omdat „daar bij van dronkenschap geen sprake is" en er alleen vrees voor toename van het biergebruik in Nederland zou be hoeven te bestaan, „indien daardoor dï gevallen van dronkenschap zouden toenemen." dat toch de minst elementaire ken nis van het alcoholvraagstuk leert, dat de alcoholisatie van een volk geens zins uitsluitend afhangt van het ge bruik van sterken drank, maar van het gebruik van alcohol in verschil lende vormen en dat speciaal het bier gebruik in Duitschland verre overtreft dï grens, door alle deskundigen aan het matig gebruik gesteld. SALARISREGELING POST- EN TELEGR A AFBE AMBTEN. Te 's-Gravenhage vergaderde de Ned. Bond van Post- en Telegraafbe- ainbten „De Post", ter bespreking van de herziening der salarisregeling. Drie sprekers voerden het woord, waarna een motie werd aangenomen, waarin de vergadering, gehoord de bespreking inzake het urgente eener herziening der traktementsregeling, overtuigd dat de verhooging van 19U5 door de stijging van de prijzen der levensmiddelen geheel is te niet ge daan, van meen ing, daL den brieven gaarders een Rijkswoning mede uit dienstbelang dient te worden ver strekt, mede dat alle dienstjaren, doorgebracht bij de administratie, bij promotie dienen te worden medege- teld den wensch uitsprak dat deze vergadering er toe moge bijdragen, om de inwilliging der ingediende ver. zoekschrifben van lieden en van voor heen te bevorderen. De drukbezochte vergadering werd o. a. bijgewoond door vertegenwoor digers van den Bond van Conduc teurs „Ons Belang", door den Ned. Bond van Adsistenben, door de Veree- nigiag van Lijnwachtérs, en door een vertegenwoordiger van den directeur- genéraal, die zelf verhinderd was te komen. VRIJER EN HORLOGE KWIJT. Een dienstmeisje te Dieren had van haar vrijer, een schoenmakersknecht wiens familie te Apeldoorn woont, een gouden horloge gekregen, het geen zij begrijpelijkerwijs, bij een be zoek aan Apeldoorn, aan de kennis sen liet zien. De gemeentepolitie kwam dit ter oore en verdacht voor en bij een onderzoek, bleek dat dit horloge in het voorjaar door een jon gedame aklaar was verloren en trots alle nasporingen niet terecht kwam, maar door den vader van het schoen makertje was gevonden. De politie maakte proces-verbaal op en nam het horloge in beslag; terwijl het meisje, terecht niet tevreden over de opvat tingen, die haar vriend omtrent het mijn en dijn had, hem afschreef en zoo onverwacht vriend en horloge kwijt was. Mevrouw (in de restauratie op staande) Nu, man, ik ga vast naar huis hoor, plak nou niet te lang. lk kom dadelijk, lieve, dat ia mijn laatste glas bier. Dan als mevrouw weg is tot den kellner Zet dit zoo lang weg en breng mij dit glas het iaatsi van alle ande re. die ik nog drinken ga. Kun je soms een bankje van vijf- en-twintig in twee tientjes en rijks- poppen wisselen Ja, dat zal wel gaan. Mooi zoo, dus dat kun j'e leen me dan maar één van de tientjes. HUWELIJKS-ADVERTENTIE. „Jonge dame le Amsterdam, die haar connecties heeft in de eerste kringen der stad zoekt enz." De zoon van den heer D. schreef op de annonce en liet bleek, dat de da me niet gelogen had, want zij was te lef oon j uf f r o uw. Meneer sprak een man tot een advocaat die schelm van een Der- kels heeft me opgeiicht. Ik eiscll vijf tig gulden schadevergoeding. Waarvoor Ik kocht een flesch met goedje tegen tandpijn bij hem, betaalde er eeii gulden voor en het blijkt larie te zijn, het helpt niets. Maar is dan vijftig gulden scha devergoeding niet te veel Neen, want ik reken dat u me wel 49 kosten zult noteeren en dan heb ik ten minste m'n gulden te rug I Hier hebben wij, sprak een zeer abstracte „pref" tot de studenten, een zeer merkwaardig geval, mijnehee- ren De hersens van dezen mail moe ten totaal ongelijk zijn aan die van de normale menschen. Het geheugen van den man is wonderbaarlijk maar zijn begrip is gelijk nul. Bij tus^ schenpoozen treedt er verdooving in en dan weer een opflikkering. Ik zal het u bewijzen (en zich tot den zieke wendend) r— Heb je je hersens bij je? at Iheb je een millioen, lieve Anna! Daar ben ik ontsteld van. Welk een teleurstelling ik wou je uit liefde trouwen 1 En hoe gaat het met jou, met je litterurisohen arbeid lk dicht er maar oplos 1 r— En wordt je er voor betaald? lk ga ten minste vooruit. Verle den jaar heb ik al mijn postzegels reeds verdiend van i jaar haal ik al mijn pennen en inkt er ai uit. EEN VERMAKELIJK TOEVAL. Tijdens de kermis te Goes kreeg de eigenaar van een der op de Markt staande theaters van den burgemees ter permissie om met een lijst rond te gaan tot het geven van een voor stelling voor de schoolkinderen. Ni-et de directeur, doch diens vrouw bood de lijst aan, en daar de direc teur denzelfden naam draagt als een algemeen geacht anti-revolutionnair ingezetene, en de echtgenoote van een theater-directeur zich ten allen tijde mevrouw laat noemen en zich zoo ook aandient, is door deze overeen komst van namen een begrijpelijke verwarring ontstaan. Velen, die niet zouden ingeteekend hebben, deden 't wel, nu de lijst werd aangeboden na mens mevrouw X. en later eerst ver namen ze die werkelijkheid. Menig vurig tegenstander van het komediespel neelt dat z. i. zondig be drijf nu gesteund tegen wil en dank. Zelfs de Goescho gemeenteraad heeft zich-ermee bemoeid, maar toen was het kalf al verdronken. OUD MOEDERTJE. Het ,,N. v. d. D." vertelt Oudnioedertje was al sinds tijden sukkelender kwelde haar iets, en zij wist niet wat. Zij moest toch eens, zeiden allen om haar heen in liet ge sticht, waar zij verpleegd was, den dokter er over spreken. En de dok ter kwam, zag en onderzocht en meende op zijn beurt dat hij er den professor eens over spreken moest. Een professor, dat was dus wel ernstig Moedertje moest maar eens naar de ziekeninrichting komendan zou ze wel gauw beter worden. Moedertje ging. Toen kwam de dag. „Moedertje, we zullen doen wat we kunnen om je beter le maken. Als alles goed gaat, loop je binnenkort weer net zoo vief als vroeger. Ga nu maar eens gemakkelijk liggen. Geloof mij 1 voegde zij er vroolijk bij, onlangs bestelde ik bij mijn naai. ster een blauwe japon met groen ge garneerd, en verbeeld u, zij noemde dat la Roode Pimpernel. Chauvelin had zich niet bewogen, terwijl zij vroolijk doorpraatte; hij deed zelfs geen poging haar te doen stilhouden, toen haar muzikale stem en kinderlijke lach door de avondstil te weerklonken. Maar hij bleef kalm en ernstig, terwijl zij lachte, en hij verhief zijn stem niet hoven een dui delijk gefluister toen hij zei Als u ook van dat geheimzinnige wezen gehoord heeft, burgeres, dan moet u ook geraden hebben en we ten, dat de man, die zijn identiteit onder die vreemde pseudoniem ver bergt, de grootste vijand van onze republiek, van Frankrijk... van man nen als Armand Si. Just is. Och jazei ze met een eigen aardig zuchtje, dat is zoo... Frankrijk heeft tegenwoordig veel bittere vij anden. <-— Maar u, burgeres, is een dochter van Frankrijk, en zal klaar zijn om haar te helpen in een oogenblik van doodsgevaar. Mijn broeder Armand heeft zijn leven veil voor Frankrijk, antwoord de zij trotsch wat mij betreft, ik kan niets doen... hie>r in Engeland. Ja, dat kan u wel.... drong hij nog ernstiger aan, terwijl zijn smal vossengezicht plotseling indrukwek kend en waardig scheen te zijn ge worden, hier, in Engeland, burge res... kan u alleen ons helpen... Luis ter lk ben hierheen gezonden dooi de Republikeinsche Regeering als haar vertegenwoordiger morgen zal ik Mr. Pitt mijn geloofsbrieven aan bieden. Een van mijn plichten hier is alles te weten te komen omtrent den Bond van den Rooden Pimpernel, die een aanhoudende bedreiging voor Frankrijk is geworden, omdat zij is opgericht om onze verwenschte aris tocraten verraders van hun land en vijanden van het volk te helpen ontsnappen aan liet rechtvaardig lot, dat zij verdienen. U weet even goed als ik, burgeres, dat die Fransche uit gewekenen als zij eenmaal hier zijn, trachten stemming te maken tegen de Republiek.... Zij zijn bereid zich aan te sluiten bij iederen vijand, die bru taal genoeg is Frankrijk aan te val len.... In de laatste maand hebben verscheidene uitgewekenen, sommi gen alleen verdacht van verraad, an deren werkelijk veroordeeld door liet Volkscomité van Algemeen Welzijn kans gezien het Kanaal over te ste ken. {Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5