NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 20e Jaargang. No. 7808 Verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. ZA.TBBDAG 5 DECEMBER 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEfllENTBEJ PB# DRIB MAANDBNl Voor Haarlem i Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem «de omstreken en franco per post der 1.20 130 1.65 0.02 H 0.37X 0.45 ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts, Buiten hei Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer 0. K3 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenfiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ei Administratie! Groote Houtstraat 55. Istercommanaal Telefoonnummer der Redactie 6G0 en der Administratie 724 Drukserijs Zolder Buitenspaarne 6. Teieloonnnmmer 122. Uitgave der Vennootschap toorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM, Tot de plaatsing van advertenMn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 6 DECEMBER. Schouwburg: Adam ia Ballingschap door het Ensembl^-artistique, 8 uur. De Kroon: Ned. Oper. ensemble: De Klokken van Corneville, 8 uur. KI. Vereeniging: Specialiteiten-voor stelling, 8 uur. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps, uitgesteld tot Donderdag 10 Dec. a.s. OM ONS HEEN No. 847. De nieuwe Schoolplannen. Er is iets komieks in, dat na het be sluit van den Raad. om de H. B. S. met 3-jarigen cursus op te heffen, in dertijd met zekere plechtigheid geno men, de wethouder van onderwijs nu is aangekomen met een voorstel om dien cursus fonkel-nagelnieuw op te richten, in aansluiting aan een twee jarige Handelsschool. Men weet: de kracht der dingen was sterker geweest, dan de wil van den Raad. In weerwil van alle zwaarwichtig opheffingsgebaar is de driejarige cursus gehandhaafd ge bleven in zoover, dat de eindklasse tot heden toe nog bestaat en dat ver ontwaardigd uit den Raad daartegen is geprotesteerd. B. en W. verklaarden toen, dat zij dit in het leerplan over 't hoofd hadden gezien en dat deze derde eindklasse het volgende jaar (1909) zou worden opgeheven. Nu, dat zal dan ook geschieden, maar alleen om plaats te maken voor een volledi- gen, nieuwen driejarigen cursus. Het is gegaan, zooals ik gehoopt en verwacht heb. De vijfjarige cursus heeft als universeel opvoedingsmiddel voor allen, die middelbaar onderwijs noodig hebben, haar tijd gehaxL Zij wordt door het voorstel van B. en W. teruggedrongen op de plaats, die haar past, die namelijk van een op leiding voor Delft. Jougelui, die een andere richting uitgaan, hebben an dere behoeften, waaraan nu de nieu we 3-j. c. en de handelscursus zal te gemoet komen. Wel laat, maar beter laat dan nooit heeft men ingezien, dat een school, die aan niet meer dan tien procent van haar leerlingen -het einddiploma kon verleenen, als éénig instituutvan haar soort toch wel bleek te kort te schieten. Nu B. en W. naast haar een 3-jarigen en een han delscursus willen stellen, zullen wij in Haarlem een viertal scholen voor middelbaar onderwijs bezitten, die aan alle eischen van de ouders kunnen voldoen. Daarom zijn de plannen van B. en W. voor den bloei van Haarlem van het grootste gewicht Laat ons toch niet vergeten, dat zoons van Haarlemsche ouders, die handelson derwijs wenschten, dat te Amsterdam tot hoogen prijs moesten gaan halen cn het misschien een volgend jaar niet eens meer zullen kunnen krijgen. Ook de Amsterdamsche Handelsschool lijdt aan een te grooten toevloed van leerlingen. Er is, naar ik vernam, kans, dat de leerlingen van elders dus zullen worden geweerd. Nu wij in Haarlem zelf handelsonderwijs krij gen, kan ons dat niet meer deren. Gemeentepolitiek is eenmaal een zaak van zelfzucht, die buiten het ge moed omgaat Want ook in Haarlem worden maatregelen tegen de leerlin gen van buiten genomen. Dat zij al leen toegelaten zullen worden, wan neer er voldoende ruimte en leer krachten voor zijn, Is In de toekomst voor leerlingen van buiten een drei gend gevaar. En dan nog zullen nieu we leerlingen J100 moeten betalen, wanneer zij in Haarlem gevestigd zijn en 250, wanneer zij heen en weer trekken Wordt die laatste bepaling aange nomen, dan wordt ons middelbaar on derwijs voor heen en weer reizende leerlingen zoogoed als gesloten. Er zijn maar weinig ouders, die zich de weelde van een dergelijk schoolgeld kunnen veroorloven. Zullen er onder hen wezen, die als 't zoover komt maar huisvesting in de stad voor hunne kinderen zullen zoeken, omdat het reizen en trekken aan de studie toch al niet bevorderlijk is, andere ouders, dien dit geldelijk niet past, zullen zich afvragen, wat zij met hun ne kinderen moeten beginnen. Als ik onzen wethouder van onderwijs maar een weinig ken. durf ik zeggen dat hem dit niet weinig aan 'fc hart zal gaan. Uit andere voorstellen blijkt, wel degelijk, dat hij juist hen, die fi- nincieel niet sterk zijn, bij de opvoe- d:ng van hunne kinderen te hulp wil komen. Indertijd heb ik betoogd, dat uit zonderingsmaatregelen voor leerlin gen van buiten altijd een groot nadeel hebben, in zoover, dat men Haarlem en zijn omstreken dient te beschou wen als één geheel en dat een gezeten bevolking rondom de stad niet au-_ ders dan voordeelig voor Haarlem wezen kan. Wordt door .een zeer hoog schoolgeld de toelating tot de H. B. S. bemoeilijkt, dan loopt die eenheid ge vaar. Maar ik wil wel dadelijk er kennen, dat B. en W. tot hun voorstel genoodzaakt worden door de onbe grijpelijke houding van de Regeering, die :n geen enkel opzicht meewerken wil. Noch door in Haarlem een Rijks. Hoogere Burgerschool te stichten, noch door het thans luttele subsidie te verhoogen. Wanneer dus de ouders van buitenleerlingen gaan klagen, moeten zij niet in Haarlem, maar in den Haag wezen. De onverschilligheid der Regeering overschrijdt de perken. Het subsidie van /700U werd in 1864 gegeven, toen de school 80 leerlingen telde en nu er 435 zijn is het geen gulden hooger. Is dat billijk Is dat logisch Wel is het officieel nimmer gezegd, maar men houdt het er voor, dat het subsidie strekt als tegemoetkoming in de kos ten, die gemaakt worden juist voorde buiten leerlingen. We kunnen er dus wel zeker van zijn, dat uit den Haag in deze richting een waarschuwing zal worden gegeven, maar wij ver trouwen, dat de Raad zich daardoor niet zal laten afschrikken en wanneer het moet, het subsidie eenvoudig op offeren zal. Minister Heemskerk heeft Donder dag in de Tweede Kamer op de moge lijkheid van intrekking van Rijks subsidie gezinspeeld, al heeft hij er aan toegevoegd, dat dit geen bedrei ging is. Een ontwerp voor de regeling van subsidiën is in studie. „Voor 1909?" vroeg de heer Van Styrum. De 1 Minister antwoordde, dat dit moeilijk zou gaan, tenzij een zóó deugdelijke regeling mogelijk bleek, dat tot een suppletoire begrooting aanleiding zou kunnen zijn. Wel is het merkwaardig, dat een plaats als Hoorn een Rijks H. B. S. heeft gekregen, terwijl de wenschen van Haarlem eenvoudig genegeerd worden. De vastberaden houding van B. en W. hiertegenover is dan ook de eenige, die het College past. Niet minder belangrijk, dan de voorstellen over de H. B. S. is het voorstel betreffende de avondschool voor handelsonderwijs. Men moet op dat punt ervaring hebben om te we ten, hoe ontzaglijk noodig dergelijk onderwijs is voor over 't algemeen kinderen van minvermogende ouders. Jongetjes van dertien en veertien jaar komen van de lagere school in win kels en vooral op kantoren en moe ten dan te hooi en te gras trachten, wat kennis van talen en boekhouden op te doen. Veel te missen hebben ze niet, tijd hebben ze dikwijls ook niet te veel, zoodat deze heele opleiding in dingen, die ze toch zoo noodig heb ben te weten, maar zelden veel vruch ten afwerpt. Als de avondschool er is, zal dat anders zijndaar gaat de studie van zelf stelselmatig en kost weinig geld, terwijl de jongen bij de indienst tre ding op een kantoor allicht eerder kan bedingen, dat hij naar de avond school mag gaan, dan naar den een. of anderen lossen cursus. En zoo kom ik als vanzelf tot de kosten. Het schoolgeld van 20 is 't hoogste, daarop volgt een categorie van 10 en een van 5, terwijl kinderen van ge heel onbemiddelde ouders het onder wijs kosteloos zullen kunnen volgen. Deze classificatie naar draagkracht is nieuw, ik hoop hartelijk, dat de Raad het stelsel aanvaarden en ver trouwen zal, dat B. en W. het goed ten uitvoer zullen brengen. Het denk. beeld vooral van kostelooze toelating is frisch en democratisch in de goede beteekenis vam dat veel misbruikte woord. Aan deze avondschool zou ik dan ook een groot succes durven voorspellen." Te meer omdat B. en W. voorstel len, die te huisvesten in het nieuwe gebouw van de H. B. S. Dat heeft het dubbele voordeel, dat de leerlingen in de gunstigste omstandigheden wor den gebracht en dat het schoolge bouw het grootst mogelijke nut ople vert. Een andier voordeel is het, dat bij het eindexamen ingezetenen als verte genwoordigers van den handel kun nen worden uitgenoodigd, die omtrent hunne bevinding aan B. en W. schrif telijk verslag zulien doen. Zoo wordt de belangstelling van de werkgevers in de school opgewekt en het pad ge ëffend voor de leerlingen, om eene betrekking te krijgen, of in een be tere over te gaan. Waarom het onderwijs in stenogra phic aan deze avondschool en aan de handelsschool met 2-jarigen cursus facultatief is gesteld, heb ik niet goed begrepen. Zooveel tijd ver- eischt het niet, of men kan er de leerlingen wel toe verplichten en dan meteen les geven in het behandelen van de schrijfmachine. Voordat deze laatste bestond was de stenographic een tijdpasseering, een aardigheid. Nu meer en meer de correspondentie op kantoren met de machine ge schiedt, in verband met stenographi- sche dictées, had men beter gedaan hiervan een gecombineerd, verplicht leervak te maken. Te meer omdat het goede machineschrijven met alle tien de vingers in de practijk van het kan toorleven niet wordt geleerd en bo vendien dit machineschrijven zelf be ter wordt aangeleerd, naarmate men er eerder mee begint. Een andere nieuwigheid, die toejui ching verdient, is de invoering van gymnastiek als leervak op de Meisjes school voor M. O. In een slecht school gebouw als dit, zonder speelplaats hoegenaamd, is lichamelijke oefening meer dan noodig. En nu dan toch de aandacht op dit punt gevestigd is, zou ik meteen wel eens willen vragen, of de wethouder voornemens is, een an dere fout in deze school te ondervan gen, ik bedoel er nieuwe banken te la ten plaatsen in ruil voor de tegen woordige, die rondweg slecht moeten worden genoemd. J. C. P. buitenlandsch Overzicht Italië en de Driebond. In Italië klinkt 't: abbasso l'A u s t r i a 1" „Abbasso 1"Austria 1" (weg met Oos tenrijk roept het gepeupel in steeg jes en krotten „Abbasso l'Austrial" klinkt in de „kroegen" van jeugdige studentjes „Abbasso l'Austria 1" wordt óók geroepen in de Kamer, waar ernstige, door-denkende man nen overleggen. „Abbasso l'Austria 1".... „Weg met Oostenrijk I"...* Voor de zooveelste maal wordt de vraag gesteld waardoor is deze ge spannen verhouding ontstaan Ita lië en Oostenrijk-Hongarije zijn im mers bondgenooten, dat zijn vrlen- d e n O ip volkomen waar, maarop 't papier! De driebond is in Italië nooit zelfs niet bij de geboorte en in de eerste levensjaren populair en sympathiek geweest. Italië heeft het verbond gesloten omdathet geen beter verbond kon sluiten, en uit dezelfde overweging is het geregeld vernieuwd. Een juiste uitdrukking ismen verdroeg 't verbond. Maar.... niettegenstaande de o f f i- cieele vriendschap, bleef de viiandschap, of althans de haat. Enkele feiten Oostenrijk heeft herhaaldelijk be loofd voor do in het rijk wenende Italianen in Weenen een Italiaansche hoogeschool te stichten 't is altijd bii beloften gebleven De Italianen beschouwden dit als een rechtvaardigen eisch en een recht vaardigen eisch onvervuld laten, is met vuur spelen 1 Daarom hebben de Italiaansche stu denten „Abbasso l'Austria I" geroepen en gaven zij zich over aan hartstoch- teliike excessen en deden bij hunne relletjes bloed vloeien Nu de Balkan-politiek van de Do- nau-monarchie Door de annexatie van Bosnië en Herzegowina worden de belangen van Italië in den Balkan ongetwijfeld geschaad, want Italië heeft er vele handelsbelangen, die bij 't O.-H. rijk in slechte handen zijn vanwege.... de concurrentie. Daa.rom kan Italië de annexatie van Bosnië en Herzegowina niet goedkeu ren daarom roepen de economen „Abbasso l'Austria Italië heeft in de Donau-monarchie spijt den driebond steeds een erf-vijand gezien. Heeft het O.-H. rijk niet de grenzen aan Italië be langrijk versterkt Genoeg om te doen begrijpen waar om elke Italiaan roept „Abbasso l'Austria 1" Ook in de Kamerzitting heeft het „Abbasso l'Austria 1"geklonken. Verschillende sprekers hebben met bewonderenswaardige openhartig heid op het gevaarlijke van den toe stand gewezen. Het merkwaardigste van de rede voeringen bij de bespreking van Ita- lië's buitenlandsche politiek gehoii- den, was ongetwijfeld de verklaring van den afgevaardigde Fortis, die be weerde dat de "eenige mogendheid, waarmede men voor Italië een oorlog vreezen moet in de beteekenis van: verwachten kan Oostenrijk is, Italië's bondgenoot, die al zijn bewa peningen tegen Italië richt. Als Oostenrijk, zeide Fortis, zijne houding niet wijzigt, dan zal de re geering onverwijld nieuwe offers moe ten vragen ten einde de strijdmacht des lands te brengen op de hoogte van den eisch der omstandigheden. Fortis had met deze woorden groot succes I Alle afgevaardigden omring den hem en wenschten hem geluk, en men gelooft zijne ooren nauwelijks w'anneer het de telegraaf agent schap pen hoort erzekeren ook de mi nister-president Giolitti svnd op en ging den spreker de hand drukken 1 Dat gaf aanleiding tot geestdriftige ovaties, onder het geroep „Leve het vaderland 1 Leve Italië Aangevuurd door het hem ten deel vallende succes, ging Fortis voort de Balkan-politiek van Oostenrijk te be strijden. Hij noemde de inlijving van Bosnië en Herzegowina een schennis van het tractaat van Berlijn. Moet Italië daarom zijn verbond met Oos tenrijk onitrouw worden Neen, on danks alles Doch de afgevaardigde wenschte te constateeren, dat de trouw aan dat bondgenootschap voor Italië met den dag moeilijker wordt gemaakt. Op dezelfde wijze uitte zich de afgevaardigde Fradelitto, die, nog sterker preciseerende, verklaarde dat Italië zich tegenover de voortdurende bewapening van Oostenrijk moet voor bereiden, door zich in den Balkan hechte vriendschap te verzekeren en den steun te verwerven van Enge land en Rusland. Tenslotte nam de Kamer met 297 tegen 140 stemmen een motie aan, waarbij de buitenlandsche politiek van minister Tittoni werd goedge keurd. Italië blijft dus voorloopig nog trouw aan den driebond, maar.... Heeft minister Tittoni niet gezegd, dat Italië om den driebond niet de vriendschap met Rusland en Enge land moet afwijzen Dit Is meer dan teekenend Elk, die de buitenlandsche staat kunde volgt, weet, dat Engeland en Rusland reeds lang veel zoo niet alles doen om bij Italië in gevlei te komen. Van den driebond geldthoe lang nog? Zoo ver is 't al met„Abbasso l'Austria 1".... gekomen, dat wanneer Oostenrijk-Hongarije nu in een oorlog zou komen, Italië zeker niet den. bondgenoot zou helpen. Wat beteekent dan zoo'n bondge noot 't Oorlogsgevaar. Zal er oorlog komen Alles hangt af van de houding van Oostenrijk. Die houding is al zeer opmerkelijk. Officieus is gemeld, dat een Oosten- rijksche patrouille van het 44ste regi ment infanterie slaags geweest is met oen Servische bende, waarbij de luite nant en zijn acht manschappen ge dood zijn. Dit bericht is door soldaten per brief aan hun families gemeld. De regeering beweert, dat zij er niets van weet. Officieel wordt namelijk ontkend, dat er een gevecht heeft plaats gehad. Evenwel hebben de oudera van den gesneuvelden luitenant telegrafisch bericht gehad, dat hun zoon dood is. Bij navraag werd hun medegedeeld, dat hij zelfmoord begaan hadhet lijk is echter cp verlangen van de fa milie naar Hongarije vervoerd en het vertoont schotwonden, die o n m o- g e 1 ij k >ïoor zelfmoord kunnen veroorzaakt zijn. Indien dit laatste onwaar is en de regeering doet, alsof zij van het feit onkundig is, wijst dat op het verlan gen van Oostenrijk, om zoolang mo gelijk den vrede te bewaren 1 Een er kenning van het feit door de regee ring, zou haar noodzaken militaire maatregelen op uitgebreide schaal te nemen tegen de Balkanstaten. Dit is eensdeels zeer prijzenswaardig, om redenen van menschlievenden aard, maar anderdeels zal het niet bijdra gen tot de verhoogiag van Oosten-1 rijk's prestige in den Balkan, maar de oorlog-willende staten nog ster ken in hun houding. Hei gebeurde is bovendien een be vestiging van de meening, uitgespro ken in ons vorig overzicht, dat de Oostenxijksche minister baron Aeren- thal de man, die de annexatie van Bosnië en Herzegowina doorgedreven heeft het aangevangen werk niet durft voort te zetten. Hij heeft a ge zegd, maar is bang de b te laten vol gen, de b, dat is in dit geval eene be tooging met wapens. Een later telegram deelt mee, dat uit Weenen twee troepentransporten naar de grenzen vertrokken zijn. W!' Oostenrijk nog de hoogste troef uitspelen en toch de b op de a laten volgen Heeft men slechts willen wachten tot het einde der jubileumsdagen van den keizer Zoo ja, dan toch de opmerking, dat het O.-H. rijk het juiste getij heeft la ten verloopen 1 Engeland-Nederland-België. Ook de Brusselsche „Vlaamsche Ga zet" bespreekt in een hoofdartikel de betrekkingen der kleine Noordwest- Europeesche staten tot de naburige groote mogendheden. Het blad herin nert er aan, dat België zoowel als Holland reden hebben, zich door machtige buren bedreigd te gevoe len. Maar de Vlaamsch-Beigen zouden minder het gevaar van het Duitsche Oosten vreezen, dat de Hollanders be zorgd maakt, dan dat van het Fran- sche Zuiden. Het laatste bezoek van den Duitschen V :zer in Holland zou geen goeden indruk hebben achterge laten, en de onthullingen van „Het Vaderland", die ook in België onrust gewekt hebben, zonden de angstige stemming nog hebben vermeerderd. Verder gelooft het blad, dat de quaestie van een nauwere verbinding tusschen Eng-1 tnd en Nederland overigens reeds formeel tegengespro ken, zooals men weet reeds langen tijd hangende is, en dat Engeland ook België een zoodanig verbond zou wil len opdringen, waaruit het blad de moeilijkheden verklaart, die Enge land in het Comgo-vraagstuk aan België bereidt, om, dan te vragen, of het niet Engeland's schuld geweest is, dat koning Leopold zich met het ver zoek om raad en bijstand tot Berlijn heeft gewend. Engeland, zoo heet het verder, zou een militaire overeenkomst tusschen België en Nederland wenschen. Een in staat t an tegenweer verkeerend België zou het welkom zijn als vriend en bondgenoot, terwijl het de neutra liteit van België voor iets waardeloos houdt. Misschien is de neiging van het ka binet Schollaert voor een legerher- vorming, en het feit, dat het den mi nister van Oorlog Herinebaut is ver oorloofd, zijne persoonlijke overtui ging van den noodzakelijkheid van den algemeenen dienstplicht in de Belgische Kamer te kennen te geven, toe te schrijven aan een door Enge land uitgeoefende pressie. Het blad geeft ten slotte uiting aan de hoop, dat de positie van België te genover de groote mogendheden bii de debatten over de begrooting van Buitenlandsche Zaken een punt van bespreking zal vormen. Wat is van dit alles waar Ook wij kunnen slechts gissen. Wanneer vroeger onze neutraliteit besproken werd, gold steeds de bewe ring Duitschland durft ons niet te annexeeren, omdat het bang is voor Engeland, terwijl Engeland voor een zelfde handeling terugschrikt, omdat de adelaar loert. Dat was in de dagen, toen Duitsch land met z'n bondgenooten vrijwel evenveel ontzag inboezemde als En geland c. 8. Is d>t thans nog 't geval We weten 't zeker van niet. Do driebond staat op scheuretï en wellicht, dat Duitschland alleen over blijft, ingesloten door de Engelsclï- gezinde vijanden. Dan zou het ideaal der Engelsche politiek bereikt zijn. De gemakkelijke sluimer-gedachte Engeland durft niet voor Duitschland en Duitschland is bang voor Enge land, gaat op den duur niet meer op. Dat de groote Europeesche krijg geen 100 jaar meer zal uitblijven, ia wel zeker even zeker is, dat Neder land daarin betrokken zal worden, al is het óok met tegenzin, en alleen tot bescherming onzer neutraliteit. 't Is niet ons doel „stemming" te maken, maar vleien ons toch met de hoop, dat enze diplomatie op den uit kijk zal liggen 1 HET BELGISCHE LEGER-VRAAG- STUK. De Belgische Kamer heeft een motie aangenomen, om over te gaan tot de orde van den dag, die aangenomen werd met 78 tegen 70 stemmen. Daar door verviel de motie van links, om eene commissie te benoemen om het leger-yraagstuk te onderzoeken. Welke maatregelen zal de regeering nu nemen Komt de minister met een ontwerp van persoonlijken dienstplicht Of zou het Kabinet niet willen meegaan met dit persoonlijke idee van den mi nister Nederland en Venezuela. Reuter seint d.d. 4 December uit Willemstad „Het Ilüllandsche pantserschip Ja cob van Heemskerk en de paotserdely- schepen Friesland en Gelderland de monstreerden gisteren in de wateren van Venezuela. Zij stoomden langs de kust van Puerto Cabello naar La Guayra. De Heemskerk kwam hier hedenmorgen terug de anderen voe ren naar Maracaibo, om aldaar een zelfde demonstratie te houden." Een later ontvangen telegram luidt: „De vloot-demonstratie schijnt er op te wijzen, dat men met de voorbe reiding voor een effectieve blokkade gereed is." Deze telegrammen doen veronder stellen, dat Nederland eindelijk han delend is opgetreden gaat optre den. We doen dit onder gelukkige om- standigheden, wantle. is de dwin geland Castro uit het land, om zich in Frankrijk te laten opereeren (mis schien komt hij nooit weer terug 2e. dreigt er nog steeds een omwente ling in Venezuela om 't gehate Castro- bewind door een ander te vervangen, en dan zal onze demonstratie er ze ker toe bijdragen, om een ander be wind en ook betere verhoudingen met Nederland te verkrijgen. Met belangstelling verwachten we nadere berichten. ONLUSTEN TE PRAAG. Deze hebben zich nog niet her haald. De houding der bevolking blijft ech ter onrustig. REVOLUTIE IN IIAïTI. Volgens de jongste berichten is de rust te Port au Prince hersteld. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft het er echter nog gespan nen. De vijanden van president Nord Alexis, nog niet ten volle voldaan nu het voorwerp van hun haat verdwe nen was, koelden toen nog eens hun woede aan de winkels en woningen van diens aanhangers en plunderden deze ledig. Voordat de overheid maat regelen had genomen om aan de plun dering en de vechtpartijen, die daar bij waren ontstaan, een einde te ma ken, waren reeds 12 personen ge dood. Daarna eerst kwam de militaire macht opdagen ze gaf een salvo af op de menigte cn weder vielen acht slachtoffers. Behalve de reeds aanwezige buiten landsche oorlogsschepen zijn nog de Engelsche kruiser „Scylla" en de Amerikaansche kanonneerboot Eagle te Port au Prince aangekomen, zoo dat er nu vijf oorlogsschepen ter be scherming van de buitenlanders in de haven liggen. CHINA ONTWAAKT 1 Steeds duidelijker blijkt het, dat de staten in het verre Oosten in navol ging hunner Westelijke naburen een constitutie verlangen. Na Perzië zal E™pte volgen en ook China schijnt niet langer te willen achterstaan. In de Droclamatie, die bij de kro ning van den jongen keizer werd af gelezen, wordt althans gezegd, hoe zeer het te betreuren is, dat door den dood van den vroegeren keizer diens plannen ten opzichte eener constitutie niet verwezenlijkt konden worden. HEVIGE BRAND OP GUADE LOUPE. De gouverneur van Guadeloupe (West-Indië) seint, dat Donderdag nacht een herige brand 60 huizen ver woestte. Niemand is gewond. Oorzaak onbekend. Stadsnieuws Examen. Voor het examen boekhouden M. O. slaagden te 's-Gravenhage de heeren B. Mater te Haarlem, en H. Maar-, schalk te Velsen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1