NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Uit de Omstreken 26e Jaargang. No. 7809 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 7 DECEMBER 1908 A ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDEN) Voor Haarlem 1-23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gefneente)sJ-30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummersjMgH Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 EJitgave der Vennootschap Loureos Coster. Directeur J. C. PEEREBÖÖM» Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f1—elke regel meer ƒ0.2d Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ee Administratie* Groote Bontstraat 55. tater communaal Telefoonnummer der Redactie 600 es der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarse 6> Telefoonnummer 122, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 8 DECEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Vergadering Prov. Staten, 10 1/2 u. Beverwijk: Gemeenteraadsvergade ring, 9 1/4 uur. Nederland en Venezuela. Door de i>« weging onzer vloot voor ie havens van -'enezuela wordt in x-ns weer allo aandacht naar West- Indië getrokken'. Voor do hoeveelste maal De gespannen verhouding duurt nu al meer dan een half jaar, en in ai dien tijd zijn we nog bitter weinig gevorderd. We zijn nog haast even ver, zoo niet verder, van een oplossing af, dan bij 't uitbreken van het con flict. Nu 't al zoo lang geleden is, moge eerst een kleine geschiedkundige her innering aan onze beschouwing voor afgaan. Onze koloniale bezitting in West- [ndië en daarvan vooral het eiland Curasao, had. handelsbelangen met ie republiek Venezuela. Nu heerschte In Juni in Venezuela pest, waarom ons bestuur op Curasao de haven voor Venezolaansche schepen geslo ten had. Dit was een goed recht, ech ter niet in de oogen van den president van Venezuela den beruchten Cas tro, den gewezen muilezeldrijver, den revolutiemaker en vechtgeneraal lüc uit wraak tweo Nedorlandsch© schepen in open zee liet aanhouden en opbrengen. Hierna voigde de uitzet- ting van onzen minister-resident De Reus waaraan we zelf ook wel eeu beetje schuld hadden door de voor Castro beleedigende artikelen in Hou en i'rouw's weekblad en tenslotte't bevel tot geheelen stilstand van den handel tusschen Venezuela en Cura sao. Uiize regeering heeft gedurig lar.gs iiplomatiekeu weg onderhandeld, om te 'radium m<V,.d© ;xpuk!i-!v tut vreedzame oplossing ie komen, rnuar tot heden zonder resultaat. De zonder linge en brutale president deed 't in iijn nota's voorkomen, alsof hij geheel onschuldig was en Nederland alleen aanleiding tot 'L gebeurde had gege ven, waarvoor met veel bombarie ver wezen werd naar de behandeling van den Venezoiaanschen consul te Cura sao, die door de bevolking wel met vriendelijk behandeld is, maar waar voor onze regeering niet geheel aan sprakelijk kan worden gesteld, te- oieer daar de bewoners van Curasao door den consul en kornuiten getart was. in afwachting van de dingen, die komen zouden, zond onze regeering een drietal oorlogsschepen naar de Venezolaansche wateren, terwijl eu- kele dagen geleden 't vierde vertrok ken is. Reeds eenige keeren had Nederland met een blokkade en bombardemuet van de Venezolaansche havenplaatsen gedreigd, maar de veel besproken 1 November kwam zonder dat zulks" schiedde. Nu werden we Zaterdag verrast door het telegram, dat de „Heems kerk, d e,F,riesland" en de „Gelder land" Vrjjdag een demonstratie hiel. den in de wateren van Venezuela, ter- wijl daarbij gemeld werd, dat dit waarschijnlijk de voorbereiding voor een effectieve blokkade. We schijnen dus tot wapengeweld over te gaan Nu, ons talmen heeft lang geduurd. Niet, dat we ons land zoo gaarne in oorlog zien met Venezuela, maar 't strijdt toch ook met onze waardigheid oui ons duor Castro alles te laten aanleunen. UI onze regeering echter van laksheid te beschuldigen is Over éen feit zijn allen het eens, namelijk, dat 't ons belang 't belang van de onzen in Curagao is, om betere be trekkingen met Venezuela te bewer ken, want zonder dat zal de handel in onze kolonie er steeds onder b 1 ij- v e n lijden. Evenzoo staat 't vast, dat betere verhoudingen ge makkei ij kei- langs vredelievenden weg dan met ge weld. te verkrijgen zijn. Althans in ge wone omstandigheden, maar in Vene- fcuela schijnen blijkbaar ongewone omstandigheden aanwezig te zijn. 't Is ous althans niet mogen geluk ken ons doel bij minnelijke scliikking te bereiken. l-Ieeft onze regeering daarom beslo eten, thans tot krachtiger middelen de toevlucht te neonen De berichten duiden hier op Reeds in ons vorig nummer wezen We er op, dat onze actie onder gun stige omstandigheden geschiedt. Pre sident Castro is uit Venezuela ver trokken, om naai- Frankrijk te rei zen. Welnu, er is steeds beweerd, dat Castro van alles de schuld was, en de Venezolanen goede betrekkingen met Nederland wenschen welnu, laten zo dit thans ook toonen 't Is de groote vraag of Castro wel ooit meer den voet op Venezoiaan schen grond zal zetten, 't Beweren is, dat hij naar Frankrijk komt om zich te laten opereeren. maar van een zoo ernstige ziekte is tot heden niet heel veel gebleken, terwijl bovendien be weerd worlt, dat alles komedie-spel is, en Castro de vlucht genomen heeft daar hij bevreesd werd voor de revo lutionaire beweging, om hem van den troon te stooten. Nu zeker is, dat geen der Europee- sche mogendheden er rouwig om zou zijn, als de Venezolanen Castro aan den dijk zetten. Er moet toch een hee. le slechte president komen, wil hij zóo ongeschikt zijn als Castro 't Is niet onmogelijk, dat ons geschil met Venezuela dus spoedig geregeld zal worden. Wellicht is onze vlootbe- tooging or op gericht, om eenigen spoed achter de zaak te zetten. Waartoe eigenlijk deze vlootdemon- stratie Hieromtrent wordt de volgende ver onderstelling geopperd I-Iet eenige middel om. zonder be paald tot feitelijkheden over te gaan, de aan het roer zijnde regeer ing van Venezuela te treffen, zou zijn de ka- nonneerbooten en de recherchevaar tuigen in beslag te nemen. Niet om die schepen voor goeden prijs te ver klaren, doch om ze, zoolang dit noo- dig is, vast te houden. Die inbeslagne ming zou kunnen plaats hebben in de Venezolaansche havens of in zee. Tot het eerste zal men niet licht over- gaan, omdat dit al heel spoedig tot feitelijk verzet zou leiden. Legt men in zee beslag op die vaartuigen, dan zal dit waarschijnlijk zonder bloed vergieten afloopen. Onzerzijds zoude opbrenging van die Venezolaansche vaartuigen bij wijze van représaille- maatregel geschieden. Mogelijk zou't zeker zijn, dat een oorlogsverklaring van Venezuela er het gevolg van werd. Beschikt de regeering van Ve nezuela niet meer over vaartuigen, dan zou het haar onmogelijk wezen Lrocpen te vervoeren naar plaatsen, waar hel yezag der regeering verlo ren iireigi le gaan, immers vervoer over land is aa i groote bezwaren on derhevig en vordert in elk geval zeer veel tijd, terwijl verder de uitvoer handel in den vorm van smokkelhan del van Curasao door Venezuela niet verhinderd zou kunnen worden. In de betooging onzer oorlogssche pen wil men nu zien een poging, om de hand op de Venezolaansche regee- ringsvaai tuigen te leggen. Meer dan een veronderstelling is dit echter niet, daar aan het departement van marine do grootst mogelijke geheim houding wordt betracht. Met belangstelling verwachten dus nadere bijzonderheden. Aan de „Times" wordt uit Parijs geseind, dat in de eerstkomende ver gadering van den Franschen minis terraad, een beslissing zal worden ge nomen omtrent de voorwaarden, on der welke Castro, de president van Venezuela, in Frankrijk zal mogen landen. Oorspronkelijk heette het, dat de president genoodzaakt was om naar Europa te komen, ten einde daar bij een specialiteit genezing te zoe ken voor een ernstige ziekteuit na dere informaties is het echter aan het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken gebleken, dat zijn hoofd doel is te Parijs de gastvrijheid te genieten, die vermogende Zuid-Ame rikanen daar gewoonlijk vinden. Mocht dit werkelijk het geval zijn, dan zou de president, volgens den be richtgever, wel eens bedrogen kunnen uitkomen, in verband met den ge spannen toestand. die tusschen Frankrijk en Venezuela heerscht naar aanleiding van de uitwijzing indertijd van den Franschen gezant uit het Ve nezolaansche gebied. Ce Crisis in den Balkan. Hier is een St. Nicolaas-surprise achtergebleven. Wel werd gemeld, dat te Keuprulu, op de lijn LskubSaloniki, het tus schen reservisten en het kader tot een gevecht gekomen is, waarbij van de vuurwapenen gebruik werd gemaakt-. Er waren, zoo 't heette, 2 officierenen 12 man gedood, maar dit bericht, en ook vorige berichten over botsingen aan de grenzen worden officieel te gengesproken. Algemeen wordt daarentegen ge wezen op de verbetering der verhou ding tusschen Oostenrijk en de mo gendheden, inzonderheid wat Turkije betreft. „Men" verzekerde daarbij, dat Engeland daartoe aan Turkije een wenk gegeven had, wat nu niet bepaald onmogelijk Is, want dat En geland achter de schermen aan de dlgden, waaronder 150 touwtjes trekt is wel aannemelijk. Zoo stijgen dus de kansen voor de bijeenkoming van een conferentie, ook al zullen er nog heel wat moei lijkheden overwonnen moeten worden en zal het O. H. rijk nog tot menige concessie met een zuur-zoet gezicht- toestemming dienen te geven. Gelukkig is 't oorlogsgevaar thans niet meer zoo dreigend, als enkele da gen geleden. Oostenrijk heeft zelfs de berichten van een oproeping der reserve tegen gesproken. We hopen dus nog I Servië gaat, helaas! het voorbeeld van Turkije volgen en ook een boy cot tegen Oostenrijk op touw zetten. Volgens de Wetsjernje Nowosti n.l. zullen te beginnen met 1 Jan. in het geheele land de Oostenrijksche wa ren worden geboycot. Ook zullen de spoorwegarbeiders en dokwerkers worden aangespoord zich bij den boy cot aan te sluiten en te weigeren Oos tenrijksche goederen te laden of te lossen. REGEERINGSCRISIS IN ENGELAND De Liberale Vrouwenbond hield Za terdagmiddag een kiesrechtvergade- ring in Albert Hall. die buitengewoon druk was bezocht. Gedurende het eer ste uur kon minister Lloyd George niet aan het woord blijven, daar hij voortdurend in de rede werd gevallen door suffragettes uit alle gedeelten van de zaal. Een groot aantal vrou wen en enkele mannen werden bui ten het gebouw gezet. Ten laatste kon de minister zijn rede ten gunste van het vrouwenkiesrecht vervolgen. Hij verklaarde namens het kabinet te kunnen mededeelen, dat de regeering een wetsontwerp nog in deze zitting van het parlement zou indienen. Hij gaf den suffragettes den raadde kans dat een groot aantal leden van het parlement vóór dit ontwerp zouden stemmen .niet door een domme tak- tiek te verminderen. Ook verklaarde minister Lloyd George, dat bepalingen omtrent het vrouwenkiesrecht zouden worden op genomen in het regeringsontwerp op de kiesrechthervormingen. Mocht het Hoogerhuis deze bepalingen verwer pen, dan zou dit een der verkiezings leuzen zijn van de regeer ing in haar beroep on het land bij een ontbinding die plaats zal hebben op een tijdstip, niet' zoo ver verwijderd als enkelen wel denken. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De eerste beraadslaging over de be grooting werd Zaterdag ingeleid met een uitvoerig financieel overzicht van den staatssecretaris van financiën Sydow, waarop de heer Speck van het Centrum, aandrong op minder grooten spoed bij den vioolbouwwel ke een guustigen indruk zou maken in het buitenland, en op een rijkssub sidie voor de wereldtentoonstelling te Brussel, die. ondanks de slechte on dervindingen, die men bij vorige ge legenheden heeft opgedaan, toch moest worden toegestaan met het oog op de goede betrekingen met België. De heer Bassermann, nationaal- liberaal, besnrak de rede van Lord Roberts in hét Engelsche Hoogerhuis en kenschelste diens uiteenzettingen als phantasieën .terwijl hij tevens een meer juiste voorstelling gaf van de sterkte der Dnitsche vloot in verhou ding tot de Enselsche, dan de in En geland gangbare. Hij achtte een vaststelling van de beiderzijdsche vlootsterkto door mid del van een verdrag niet raadzaam, daar zulk een verdrag zou beteeke- nen. dat Duitschland afstand doet van zijn rang als groote mogendheid en kapituleert voor Engeland. Overigens oefende spreker critiek op de buitenlandsche politiek der regee ring en wees hij daarbij o. a. op de buitengewoon ongunstige stemming in Nederland, ontstaan, nadat be kend was geworden, dat de keizer een plan de campagne tegen de Boeren had opgemaakt en hij eindigde met de uitspraak, dat het thans noodig is voor Duitschland zich op te heffen en t.e verdedigen, niet tegen het buiten land, maar tegen de tekortkomingen van de ei "en buitenlandsche politiek. Heden voortzetting der besprekin gen. KEIZERLIJK JUBILEUM. Het Zweedsche koningspaar is door keizer Frans Jozef hartelijk ontvan gen. Ook heeft de keizer een eigenhan dig schrijven aan den minister-presi dent Von Bienerth gezonden, waarin de monarch zijn warmen dank uit spreekt aan allen die van hun belang stelling In zijn 60-jarig jubileum blijk gaven. HET TURKSCIIE PARLEMENT. Er zijn thans gekozen 220 afgevaar- Mohamedo- nen, 33 Christenen en 2 Israëlieten. Van de beloofde opening op 14 De cember zal wel niet veel komen, want men moet nog.... naar een vergader lokaal zoeken DE REVOLUTIE OP HAÏTI. Een leger van 8000 revolutionnairen trok Zaterdagochtend te 8 uur de stad binnen met generaal Simon aan het hoofd, waarbij de troepen zich uitste kend gedisciplineerd betoonden. Een delegatie van het comité voor openbare veiligheid ontving den ge neraal officieel en stelde hem een palmkrans ter hand. Begeleid door een talrijke menigte, die uitriep „Lang leve generaal Si mon I", begaf de generaal zich naar cte kathedraal, waar een Te Deum werd gecelebreerd, welke plechtigheid geleid werd door den aartsbisschop. Daarna reed de generaal onder toe juichingen en klokgelui door de stad en begaf zich toen naar zijn particu liere woning. De oud-president Nord Alexis heeft de Fransche kruiser Duquay-Trouin verlaten en is met het Duitsche stoom schip „Sarnia" vertrokken naar Kingstown op Jamaica, Alexis was 88 jaar. Dart hij door de vlucht zijn leven heeft moeten red den, Is eigenlijk volkomen normaal het gaat in de republiek Haïti nu eenmaal zóó en niet anders. Sinds 1804, in welk jaar Haïti zich onafhan kelijk verklaarde, zijn er tn de neger republiek 16 staatshoofden geweest, waaronder d rie.... keizers Van de ze drie word er één vermoord, de tweede pleegde zelfmoord, en de der de verdronk bij een poging om voor zijn vijanden de vlucht te nemen. Van de 13 overige heerschers over het onafhankelijke Haïti, is er maar één tijdens zijn ambtsvervulling em op normale wijze in zijn bed gestorven. Van de 12 anderen werden er één ver bannen, twee vermoord, drie tot af stand doen van het gezag gedwongen, vier moesten er de vlucht nemen om het veege lijf te bergen, een werd er afgezet na een regeering van luttele maanden, en de laatste stierf aan koorts (of vergif). UIT MAROKKO. Sultan Moulay Hafid heeft thans, zonder eenig voorbehoud, definitief de Fransch-Spaansche nota, goedge keurd door de mogendheden, aange nomen. Zooais men weet, heeft de Sultan van Marokko daarmede de volgende verplichtingen op zich geno men Erkenning van de Acte van Algeciras ©n van de verdere contrac ten en overeenkomsten, gesloten door den Makhzeuerkenning van de rechten Ier schadeloosstellingscom missie voor het bombardement van Casablanca en aanvaarding der ver antwoordelijkheid voor de betaling der te bepalen schadevergoedingen de belofte geen heiligen oorlog te zul len beginnen. Daartegenover behouden zich Frank rijk en Spanje voor, rechtstreeks de quaest'ie burner bijzondere belangen te regelen, meer bepaaldelijk de terug betaling der gemaakte onkosten voor militaire doeleinden en een schade loosstelling voor den moord op hun onderdanen. AARDBEVING. Te Galati de Forterici had een hevi ge aardschudding plaats, waardoor de muren \an kerken en huizen scheurden. Sedert een paar dagen werden er herhaaldelijk schokken waargenomen. Stadsnieuws KRIJGSGESCHIEDENIS. Aan het dezer dagen rondgezonden 13de jaarverslag van het Krijgsge schiedkundig archief van den Gene- ralen Staf te 's-Gravenhage, ontlee- nen we o. m., dat onze stadgenoot, de kapitein F. W. J. de Witt Huberts, zijn reeds sedert eenige jaren loo pend onderzoek in het Huis-archief Rechteren-Rechteren te Dalfsen, heeft voortgezet en voleindigd. Een schat van gegevens voor onze krijgsge- schiedkunde en andere stukken tot de kennlis de<r militaire toestanden in de Republiek der Vereenigde Nederlan den zijn door hem opgespoord en be schreven, evenals uit. rle archieven van Baron Van Dedem en Baron Van Tuyll van Serooskerken. „Het door kapitein De Witt Huberts ingediende verslag, evenals de door hem bewerkte bundels, getuigen op nieuw van zijn krijgsgeschiedkundige kennis en den ijver, waarmede hij zijne moeilijke taak heeft volbracht", aldus meldt de directeur van ge noemd archief, de kolonel F. de Bas. Uit het verslag blijkt nog, dat ver schillende Haarlemmers nasporingen in genoemd archief deden en de in stelling met verschillende geschenken verrijkten. IJsvereenïging. De Ijsvereeniging „Haarlem en Om streken" verspreidt een circulaire, om stadgenooten op te wekken zich ala lid of donateur aan te sluiten. Herinnerd wordt, dat de vereent- ging verleden jaar haar dubbele taak van werkverschaffing en ijsverbete ring begon, en dat ze hierin slaagde blijkt uit het feit, dat zij behalce de stadswateren ruim 40 K.M. ijsbaan berijdbaar hield en aan ISO werkloo- zen dagloonen uitbetaalde tot een be drag van ongeveer 2000. Vrouwenkiesrecht De afdeel ing Haarlem der Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht heeft de officieren van 't garnizoen uitgenoo- digd tot bijwoning dor vergadering, waar de eerste luitenant A. Kaptein uit Leiden als spreker zal optreden. Gemeenteraadsverki ezing. Het Volk deelt nog mede, dat de S. D. A. P. met 't oog op de kosten be sloten heeft, alleen in district III en dus niet in district I aan de verkiezing deel te nemen. Te water. Zondagavond raakte een juffrouw in den Heerensingel te water, die uit een der omliggende woningen was ge komen. Een man kwam even later uit het huis gevlogen, sprong te water en bracht na eenige moeite haar op het droge. Een en ander veroorzaakte een groo ten volksoploop. Eentrouwehond. Vóór een viertal weken kwam de moeder van den heer P. aan de Wes tergracht, alhier voor eenigen tijd uit Schiedam logeeren en liet haar hond ter verzorging aldaar achter bij haar dochter. Het trouwe beest, dat vroe ger al eens hier per spoor was ge weest, beviel het niet langer te Schie dam zonder zijn meesteres en het kwam vandaar loopen naar onze stad. Vrijdagmiddag kwam het dier alhier aan de Westergracht aan, niet weinig verheugd zijne trouwe verzorgster te hebben weergevonden. Niet alleen een voorbeeld van trouw, doch ook van een hoog ontwikkeld instinct. Jubileum. De heer C. P. W. Ivriens herdenkt zijn 25-jarig directeurschap op 1 Ja nuari a. s. 20 jaar bracht hij daar van te Haarlem en 5 jaar ln Den Bosch door. ERNSTIGE MISHANDELING. De melkhandelaar, de heer J. Ver hel, die zijn winkel heeft Kleverpark weg 2, ontvangt eiken morgen om streeks 7 uur aan zijn fabriek in de Wouwermanstraat een boer, die hem melk levert. Deze boer verkoopt ech ter ook melk aan den concurrent Schermer in genoemde straat, die steeds een 17-jarige jongen, N., stuurt om de melk in ontvangst te nemen. Dit jongeinensch heeft steeds de min der goede gewoonte om de knechts van den heer Verdel lastig te vallen en te plagen. Reeds meermalen was liem gezegdwe willen niet hebben, dat je hier aan onze fabriek de melk ontvangt, je hebt hier niets te ma ken." De jongen stoorde zich echter niet aan deze vermaningen en ook Zondagmorgen was hij aan de fabriek van den heer Verdel aanwezig. We derom zei een der knechts„ga toch weg 1" en deed de deur voor den jon gen toe. Deze was hierover erg ge belgd, trapte tegen de deur en. kwam de fabriek binnen. Natuurlijk werd hij bij den kraag gepakt en op straat gezet. Dit had echter ten gevolge, dat <te 17-jarige nog boozer werd, onver wacht een knipmes trok en een der knechts P. Hameterman een steek in den rechterarm toebracht. De gestokene wilde in de fabriek vluch ten. maar ontving nog een tweede steek Ln den rug. Hierna koos de jongen het hazen pad. en kwamen op 't hulpgeroep de heer Verdel en enkele omwonenden toeschieten. De wonden bloedden he vig, waarom aanstonds de hulp van den heer Van Wraveren, arts, werd ingeroepen, die een verband legde en den getroffene naar zijn huis in de Gortesteeg liet brengen. Hoewel Ha meterman nog al veel bloed verloren heeft, zijn de wonden niet heel ern stig, zoodat er geen levensgevaar be staat. 't Scheelde echter zeer weinig of met den steek in den rug was de long geraakt, wat natuurlijk ernsti ger gevolgen had gehad. Komen er geen complicaties bij, dan zal H. wel licht bimien een week weer zoover zijn, dat hij zijn werkzaamheden kan verrichten. In den loop van den dag stelde de politie een onderzoek in, waarbij de inspecteur Ten Broeke de kleeren van den gestokene, alsook het mes, waar mee de wonden zijn toegebracht, in beslag nam. Tegen den dader is pro ces-verbaal opgemaakt K e g e 1 w e ds t r ij d. Aan den kegel wedstrijd op de banen van Café Brinkmann te Haarlem, uit geschreven doo rde kegelclub „de Phoenix", namen deel op Zondag 6 December de kegelclubs Haarlemmer poort-Amsterdam 274 houten, O.V. Am sterdam 236 houten en Elk houtje telt 237 houten. Brandje. Zaterdagavond omstreeks 8 uur lieeft een voorbijganger eeu branden de sigaar of lucifer in een kelder- luchtgat van den winkel van den heer Anton Bosse in de Barteljorisstraat geworpen. Eenig stroo, waarmee de kelder voor 't bevriezen der inkt is af gedekt, vloog in brand, wat natuurlijk een groote vlam teweeg bracht. Met enkele emmers water werd het vuur echter spoedig gebluscht, zonder dat eenige schade was aangericht, 't Brandje had Ln de drukke winkel straat echter veel kijklustigen gelokt. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). HEEMSTEDE. Zondagavond is onder Heemstede uit' een rijtuig der Noord- en Zuid- Hollandsche Stoomtram voor een be drag van veertig gulden aantram kaartjes ontvreemd. Tot lieden van den dader geen spoor. SCHOTEN. Men schrijft ons Gisterenmorgen zogen wij onzo schooljeugd onder leiding van het onderwijzend personeel in optocht naai" hot hulplokaal aan de Papento- renvest trekken. Aldaar wachtte haar St. Nicolaas, die aan leder kind een klein cadeautje gaf. Verder konden do kleinen zich te goed doen aan do chocolademelk en speculaas, waar voor ruimschoots was gezorgd. Wel voldaan keerde ieder huis waarts. Wü zouden hier geen bericht van maken, ware het niet de eerste maal, dat aan de Schotensche schooljeugd zoo'n feestje werd gegeven. Dit is dan voornamelijk te danken aan de ont werpers, het onderwijzend personeel, en aan de bijdragen van den burge meester en van nog een anderen mil- den gever. Dat vele ouders hiermede zijn ingenomen, kan blijken uit het geen een hunner zeide „Ik wou dat ze maar waren rondgekomen met een lijst". Dus, onderwijzers en onderwij zeressen, gaat liet volgend jaar er op uit en ge kunt het feest nog verhoo- gen. Wij wenschen u daarmee dan ook alle succes. AERDENHOUT* Wegens het groot aantal tijdelijke onbewoonde villa's alhier, is het poli tietoezicht zoodanig verscherpt, dat zoowel dag als nacht deze villa's voortdurend onder contróle worden genomen door politie in politiek, voor zien van een flinken hond. ZAND VOORT. Zondagmiddag speelde Z. V. V. van hier een voetbalmatch tegen H. F. C. III aan de Spanjaardslaan te Haar lem. Deze match werd door Z. V. V. verloren met 41. Omtrent den aangehoudene G. V., die overgebracht is naar Breda en aldaar voorloopig in arrest is gesteld, meldt onze berichtgever, dat hij een ontslagen brievengaarder is eü veroor deeld geweest wegens verduistering en valschheid in geschrifte. De burge meester van Sittard waarschuwde in 1906 tegen hem, omdat hij in verschil lende lokale bladen advertentiën plaat ste eener 5 pet. premieleening in de IJmburgsche Witte Kruieleening, waarvoor aandeelen bij voormelden V. te verkrijgen waren en dat voor zooverre den burgemeester bekend geene Limburgsche Witte Kruis-lee- ning bestond. Zaterdag is aan de beide openbare lagere scholen ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest koek uitgedeeld van wege mevrouw de Favauge, uit Heem stede. Door den heer L. B. Diemer alhier, ls aan B. en W. dezer gemeente ver lof verzocht voor den verkoop van al coholhoudenden drank, anderen dan sterken drank ln het perceel plaatse, lijk gemerkt no. 2 en gelegen aan het Kerkplein alhier.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1