HAARLEM'S DAGBLAD. WHK!r.S!^L OM ONS HEEN FEUILLETON De Moeste Pimpernel Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Binnenland Onze Lachhoek. No. 848. Een Boek over Vrouwen! Terloops is er in dit blad op gewo gen, dat op den handels-avondcursus, dien B. en W. voornemens zijn te doen geven, zoowel moesjes als jon gens zullen worden toegelaten. Het kan wel zijn, dat sommigen dit in den beginne vreemd zullen gevonden heb ben en zich afgevraagd, wat een meisje toch wel met handelsonderwijs te maken kan hebben. Hebben zij wel gedacht aan de tallooze winkel juffrouwen, aan meisjes op kantoren, die zich nu, gewoonlijk meer nog dan de jongens, moeten tevreden stel len met de wetenschap, die ze op de lagere school hebben verkregen al leen Deze jonge vrouwen kunnen het maar zelden verder brengen, dan een pover bestaantje, omdat voor iets beters haar ontwikkeling ontoerei kend is. Daarom is het goed gezien, dat ook zijin den avond wat talen, boekhouden, correspondentie zullen leeren. Trouwen ze later, des te beter Voor haar man en kinderen, wanneer ee zulke nuttige dingen hebben ge leerd. Trouwien ze niet, dan maken dergelijke kundigheden haar sterker in den strijd dm het bestaan. Langzamerhand is immers de toe- Stand zóó geworden,dat de vrouwen iin aantal de mannen ver overtreffen, zoodat wanneer allerjonge mannen in het huwelijk treden, er nog duizen den en duizenden vrouwen zouden 'overblijven. We kunnen niet vergen ten ook niet verwachten, dat die alle maal kinderjuffrouw, of juffrouw van gezelschap, of verpleegster, of huis houdster zullen gaan worden trou wens dan zouden er In die beroepen ook weer veel te veel komen. En d'te Ier. overblijven te laten onderhouden door haar familie, met meer of min der goeden wil, is waarlijk ook geen ideaal. De vrouw moet dus als van zelf aan 't werk. Welk werk Dat te de groote vraag. En terwijl wij lachen om de feministen, die met zwaren stap op het onderwerp losgaan en met grove stem zeggen „Alle werk", voelt iedereen, die niet doordraaft, dat dit de oplossing biet wezen kan en dat er naar een andere formule gezocht dient te worden. De man wil iets doen, de vrouw Wi .voor iemand ietsz ij n, ziedaar een uitspraak van den Duitschen pro fessor Zimrner, waarmee iedereen het Wel eens zal kunnen wezen. Ik vond die in een pas verschenen boek van mejuffrouw Margaretha Kalff (1), dat bestaat uit een reeks opstellen, die alien op 'een of op de vrouw betrek king hebben. En terwijl zij het stukje W a t z ij n vrouwelijke beroepen? ver siert met de Duitsehe verklaring, die Ik zooeven aanhaalde, geeft zij zelf het antwoord op de vraag aldus „Alles wat, in ruimen zin opgevat, In de lijn der werkzaamheden ligt, die de echtgenoote, moeder en huis vrouw verricht, dat is echt vrouwe lijk beroep". Hieruit alleen kunnen we al opma ken, dat de schrijfster waarlijk geen feministe is. Haar boek is dan ook een ware verkwikking in een tijd als deze, dat geen vrouw over de vrou- wen-quaestie schrijven kan, of ze is hoe kalm ook begonnen op blad zijde 20 of vroeger al midden in de gelijkwaardigheid, en de onderdruk kingstheorie en de rest van dezen ovörbekenden catechismus verzeild. Dan krijgen we gauw te hooreh van de eerste vrouwelijke burgemeester ih..... Australië en van vrouwelijke advocaten in Amerika, die o zoo knap ziin en door de eene of andere be roemdheid dan ook uitbundig zijn geprezen. Vreemd sta je dan te kij ken, als je zoo lezende bemerkt, dat (1) Uit den Strijd om het Recht. Zutfen, W. J. Thieme Cie. Naar het Engelsch door Barones Orczy. 83) Selma Storace was door haar tal rijke bewonderaars na haar groote aria hevig toegejuicht, Benjamin 'In- cledon, de bekende gunsteling der dames, had speciaal groote dankbaar heid geoogst uit de koninklijke loge, en nu viel het gordijn na de schitte rende finale van het tweede bedrijf, en het auditorium, dat in groote be- toovering aan de lippen van den groo- teh maestro had gehangen, scheen gezamenlijk een lange zucht van vol doening te slaken, voor dat de hon derden gewichtige en beuzelachtige tongen loskwamen. In de mooie eerste loges was me nig welbekend gelaat te zien. Mr. Pitt, overstelpt met politieke bezigheden, vond hier een kortston dige afwisseling in muzikaal genot de Prins van Wales, joviaal, dik, iet wat ruw en burgerlijk van uiterlijk, ging van de eene loge naar de andere, om een oogenblikje met zijn intiem- 6te vrienden te praten. Ook dn de loee van Lord Grenville voor die bolleboozen de lof van een man toch maar weer de grootste be looning schijnt te wezen I In een van de schetsen, De wer kende vrouw, haalt mej. Kalff een merkwaardige uitspraak aan van den president der Vereeuigde Staten, Theodore Roosevelt, die toch zeker wel niet van ouderwetsche neigingen zal worden verdacht. „De eerste plicht van den man", zoo zegt hij, „te om te werken en kostwinner te zijn, de eerste verplichting van de vrouw is te zijn moeder en huis vrouw. Alle quaesties van tarieven en financiën verzinken In 't niet, als ze vergeleken worden met de ontzag lijke levensvraag, om te trachten, de toestanden zoo in te richten, dat deze twee plichten van man en vrouw, on der tamelijk gunstige omstandighe den, ve,rvuld kunnen worden." Naar aanleiding daarvan maakt de schrijfster een opmerking over som mige vrouwen, die overdenking ver dient. Sprekende van de intelligente middelklasse zegt zij namelijk „in theorie en practijk toont men zich daar afkeerig van hetgeen president Roosevelt beschouwt als de eerste plicht der vrouw. De idealen, wen- schen en begeerten dier jonge vrou wen zijn alle gericht op het openbaar, niet op het bijzonder leven. Het zou haar een onmogelijkheid zijn, een dier „verborgen levens" te leiden, waarvan, zooals George Eliot zegt, hét voornamelijk afhangt,' dat het goede zijn weg v'ndt >im de wereld. Zij willen allen iets voortbrengen, liefst op het gebied der kunst En verder zij kenmerken zich al len door eene onmatige behoefte aan vrijheid, een afwerpen van alle be perkingen en gezag, nog vóór levens ervaring baar heeft doen rijpen tot zelfstandigheid. Waarschijnlijk geeft zij er zich geen rekenschap van, hoe veel zelfzucht er ligt in die behoefte aan absolute vrijheid, hoe weinig ge legenheid zij hi haar nieuwe leven heeft, in practijk te brengen Vos- maer's uitspraak „liefde is zoo iets goeds, omdat zij de menschen zacht maakt en ons leert den eigen, egoïsten wil te huigen naar den wil van een ander." Wat dunkt hiervan al onze studee- rende meisjes, die haar levensgeluk, och arme, denken te vinden in rech ten of medicijnen, in beroemdheid van zang- of snarenspel Zij zullen het wel niet. eens zijn met Lucas Ma- let, de pseudoniem van een der doch ters van den bekenden romanschrij ver Kingsley, waar zijzegt„Echter, deze stvooming in het geestesleven onzer dagen zal weer voorbijgaan de vrouw, naar hartelust geofferd heb bende aan deze mode, zal, zij het als een vernieuwd wezen, terugkeeren tot huishouding en kinderkamer." En gelukkig gaat ook nu dikwijls nog de natuur boven de leer. Niet later dan verleden week heb ik ver nomen van een advocate, die nu ge- engageerd, zich het keukenschort had voorgebonden, om al wat de huishouding aan geheimen oplevert, te leeren doorgronden. Het corpus juris lag, dik onder 't stof, op een hoek van haar schrijftafel. Ik zeg nog eens lees dat boek van mej. Kalff. 't Is de bloemlezing van een bezonken geest. Toch lang ntet het werk van een berustende, die al de heerschende toestanden maar ge makshalve als idealen aanvaardt. Maar ook niet als dat van de hope loos eenzijdige wezens, die tegenwoor dig met groot gefanfaar van trompet ten, haar meening over wat de vrouw moet zijn, als de ware opinie trachten ingang te doen vinden. Die brenge-u. met haar apodictische verklaringen menig zieltje, dat zoo heel sterk niet staat, van de wijs. Ouder wetsch heet een schetsje uit den bundel, waarin een lief, jong vrouwtje wordt beschreven, dat zich minder voelt dan de zusters van haar man, welke zach hebben aangesloten bij hén, die in wetenschap en kunst de hoogste beschaving zoeken. Het trok een merkwaardige, interessante persoonlijkheid ieders aandacht; een magere, kleine gestalte met slim, sar castisch gelaat, .en diepliggende pogen, vol aandacht voor de muziek, de toehoorders scherp, crltiseerend, gekleed in onberispelijk zwart, met zwart haar, dat totaal niet gepoederd was. Lord Grenville Buitenlandsch Secretaris van Staat behandelde hem met merkbare, ofschoon koude onderscheiding. Hier en daar tusschen de duidelijk uitkomende Engelsche schoonheden vormden een paar aangezichten van 'vreemdelingen groote contrasten: de voorname aristocratische oogopslag van de vele Fransche koningsgezinde uitgewekenendie vervolgd door het wraakzuchtige, revolutionaire deel van hun volk, een. rustige schuil plaats in Engeland hadden gevonden. Op deze aangezichten stonden ver driet en zorgen geschreven de vrou wen in 't bijzonder schonken maar weinig aandacht aan de muziek of aan het schitterend gezelschap on getwijfeld waren hun gedachten ver weg bij echtgenoot, broeder, zoon, .misschien, nu nog in gevaar of door een wreed noodlot omgekomen. Ouder deze was de Gravin De Tour- 'nay de Bassérive, maar pas uit Frankrijk aangekomen, een zeer In 't oog vallende figuur gekleed in zwa re zwarte zijde, met enkel een vrouwtje vreest, dat zij haar man zal gaan vervelen. Ze wil óók worden als haar schoonzusters, gaat boeken le zen, die ze niet begrijpt, woont lezin gen bij, waarvan zij de strekking niet vat, begint het leven, vol eischen waaraan zij meent te moeiten voldoen, moeilijk te vinden, kortom, is op weg naar de kwaal der zelfontevre denheid, totdat gelukk'g haar man haar .eens in tranen vindt en het hoo- ge woord er weet uit te krijgen. Dat hij haar lief heeft zooals ze is en niets anders van haar heeft wil len maken, heeft haar weer nieuwen moed gegeven en ze is weer vroolijk haar weg gegaan, dankbaar in het bewustzijn, dat de taak, die zij in de wereld te vervullen heeft, hare krach ten niet te boven gaat. Zoo zijn we wel ver afgedwaald van de Haarlemsc-he handels-avondschool. Maar al deze zaken houden toch met elkaar verband en ik zal er dankbaar voor zijn, wanneer ik met dit korte uittreksel de aandacht van sommigen op heit echt vrouwelijke hoek van mej. Kalff gevestigd heb. J. C. P. STUKKEN VAN DEN RAAD. Ontslag gevraagd. Dr. P. G. Buekers, leeraar aan de Burgeravondschool, verzoekt met in gang van 1 Januari eervöi ontslag en pëns'ioen, onder overlegging eener geneeskundige verklaring, dat de staat zijner gezondheid niet toelaat langer deze betrekking waar te ne men. Dr. Buekers heeft de betrekking 26 jaren vervuld. M. U. L. O. Voor de benoeming van twee on derwijzeressen aan de school voor m. u. 1. o. (door het vertrek van me juffrouw G. II. Nauta en door uit breiding van het aantal leerlingen) hebben B. en W. de volgende voor drachten ingediend Eerste voordracht 1. Mej. J. W. Ledeboer, te Purmer- end, f 925. 2. Mej. F. Polak, te Kinderdijk, f 1050. 3. Mej. J. v. d. Waerden, te Eindho ven, f 775. Tweede voordracht 1. Mej. A. C. Sluiter, te Bloemen-' daal, 1100. 2. Mej. M. S. S. Leupen, te Hille- gom, 1000. 3. Mej. M. G. G. Roos, te Haarlem, ƒ850. Geubouneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeadeu bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Moet een huurcontract van onroerend goed gezegeld zijn en geregistreerd worden ANTWOORD. Het moet geschre ven worden op gezegeld papier van een hooger of lager bedrag, wat af hangt van prijs en aantal jaren. Het contract wordt binnen drie maanden na de dagteekening gratis gere gistreerd. VRAAG. Waar kan ik mij vervoe gen om kosteloos een paar werkmans- schoenen te krijgen? Ik lean ze niet kcopen en mij dus ook niet op straat bewegen, om te trachten iets te ver dienen. ANTWOORD. Probeer eens of de armen-cpzicliter, de heer H. J. Bou- man, er raad op weet. VRAAG. Wanneer was het bloemen corso te Bloem endaal? ANTWOORD. In April 1896. EEN SINT NICOLAASFEEST. De vereeniging „Kindervreugd" vierde gistermiddag eu -avond in de Bron 't St. Nicolaasfeest. 250 kinderen van de 94 leden waren daar te zamen om pret te maken; En pret hebben de jongeluidjes ook gehadI Om vier urn- begon de pret all Eerst een welkomstlied van „trala la, tralala, hupsasa, hupsasa," enz. Zoo kwam er al gauw de rechte feest stemming in. Die werd nog verhoogd wit kanten zakdoek, hetgeen 't rouw- achtige in haar uiterlijk nog meer deed uitkomen, zatzij naast Lady Portarles, die tevergeefs trachtte door grappige uitvallen en ietwat ruwe anecdotes een glimlach te bren gen, om dein treurigen mond der Gra vin. Achter baar zat de kleine Suzanne en de Vicomte, beiden zwijgend en ietwat verlegen tusschen zooveel vreemdelingen. Suzanne keek pein zend voor zichtoen zij eerst binnen kwam had zij overal begeerig rond gekeken, iedere loge en ieder gelaat onderzoekend bekeken. Blijkbaar was het eene gelaat, dat zij wenschte te zien, er juist niet, want zij ging kalm achter haar moeder zitten, luisterde zonder veel belangstelling naar de muziek, en lette op niemand meer. O, Lord Grenville, zeilde Lady Portarles, toen na een bescheiden ge klop het verstandige, interessante hoofd van -den Secretaris van Staat in de deuropening van de loge ver scheen, u kon niet beter op tijd ko men. Hier is mevrouw de Gravin De Tournay, die vol verlangen is om heit laatste nieuws uit Frankrijk te hoo- ren. De bekende diplomaat kwam nader bij- en drukte de dames de hand. Helaas, zei hij treurig, het fs daar al zoo ernstig mogelijk gesteld. Da moorden zijn aan de orde van den dagParijs stroomt letterlijk yan 't toen enkele meisjes 't feestlied inzet ten en 't klonk: Laat ons .kinderen nu verheugd zijn, Op deez' f eestelij ken dag, Nu wij weer aan Sint gedenken. Die ons gaarne vroolijk zag. Ja wij zijn thans zeer verblijd, Na enkele voordrachten van „Jan en Aal" en „De nieuwe landweer" kwam de eerste clou de opvoering van „Asschepoetster", een kin dei-operette in vijf bedrijven, waaraan 40 jongens en meisjes deelnamen, 't Stuk liep prachtig van stapel, de kinderen in hun mooie pakjes speelden en zongen, dat 't eén lieve lust was om te zien. Natuurlijk is 'V onnoodig te zeggen, dat de kleine spelers hartelijk werden toegejuicht en met veel applaus be loond. Vooral asschepoetster en de prins waren bolleboozen. Nu kwamen weer een serie voor drachten „Bij maneschijn", de 100.000, de boerin, op de kostschool, finale uit verkoop, respectievelijk door jongens en meisjes ten beste gegeven. Hierna kwam de heusche clou van den avond,, de intre&e van Sint Nico- laas. Natuurlijk werd hij met blij gezang ontvangen; St.-Nicolaas is weer gekomen, Iliey van-avond In de .zaal, Waar wij alle nacht van droomen Vast krijg ik een gul onthaaL -Liéve Sint, ach wil vergeven, Dat wij vaak' ondeugend zijn, 'k Sta al voor de knecht te béven, Neen de zak is niet voor mijn, We beloven, goede- heer, Plagen nooit ons broertje (zusje) meer Dit laatste willen we hopen l Na deze officieels ontvangst van St.- Nicolaas had de uitdeeling van de ge schenken plaats en ging men huis waarts. -Eerst werd echter nog eens gezon gen, en wel een huldelied aan 't be stuur van.,;Ki.ndex'vreugd" voor 't or ganiseerden van dit welgeslaagde feest. Dit zongen de kleinen uit volle borst.. Geen wonder, want ze hadden genoten. Veel aardigs gezien en ge hoord en... veel lekkernijen gegeten en gedronken. Ook de talrijke ouders, die van de gaanderij 't kinderfeest volgden, stem den van harte in met 't refrein van 't slotlied: hulde en hoera voor 't bestuur van Kindervreugd. HOFBERICHTEN Men meldt uit Apeldoorn. Z. K. H. P,x;ms Hendrik kwamver- gezeld van zijn adjudant jhr. v. Such- i telen v. d. Haaren, met den trein van 8.18 Zondagavond hier aan. Met den zelfden trein arr-iveerdenenkele g-enoo- digden voor_ de jachtpartijen, deze week te houden. EEN BELANGRIJKE ARRESTATIE. Zondagavond legde de Amsterdam- sche politie-agent Van Waayenvol. gens een vernaai in 't Hbid. een buitengewone activiteit aan den dag. Hij was in burgerkieeren gestoken en buxten dienst. In de Heei'enstraat zag hij den 42-jarigen Johannes de Wolf, bijgenaamd „Jan Blommetje", die on langs uit de gevangenis werd ontsla gen, na daarin .vijf jaren vertoefd te hebben, wegens medeplichtigheid aan diefstal, in gezelschap van een hem onbekend persoon, die later bleek te zijn de 2-4-jarige Cornelis de Gooyer, bijgenaamd de „kurkensnijder" en woonachtig in de Ridderstraat no. 4. De politie-agent Van Waayen volg de het tweetal zoo voorzichtig moge lijk en zag zijn moeite spoedig be loond. Bij perceel 252 aan de Prinsen gracht, hoek Lauriergracht, waarin do sigarenwxnkel van den heer 1-?. Kramer is gevestigd, zag hij het twee tal halt houdexi. Hij nam vexxiarwaar dat De Gooyer met sleutels de voor deur van -hot winkelperceel opensloot terwijl De Wolf op den uitkijk was gaan staan. Onmiddellijk ijlde Van Waayen naar het naburige politie-bureau aan die Lauriergracht om adsistentie te halen. Deze werd natuurlijk verleend. Een zestal politic-agenten, onder wie bloed, en de guillotine vraagt dage lijks honderden slachtoffers. Bleek en mei tranen in de oogen leunde de Gravin achterover in haar stoel, vol afschuw luisterend naar het korte eix juiste verslag van hetgeen in haar rampzalig land plaats greep. O, mijnheer, zei ze in gebroken Engelsch, het is verschrikkelijk, dat alles te hooi-en en mijn arme echt genoot is nog in dat ongelukkige land. Het is haast voor mij niet uit te hoxiden, om hier veilig en wel in een theater te zitten, terwijl hij in doodsgevaar verkeert. Kom, Madame I zei de oprechte, ruwe Lady Portax-les, al zat u ergens anders, dan zou uw echtgenoot daar door niet in veiligheid komen, en u moet om uw kinderen denken; zij zijn te jong om nu al met angst en voor barige droefheid geplaagd te wox-- den. De Gravin glimlachte door haar tranen heen, om de heftigheid van haar vriendin. Lady Portarles, wier stem en ma nieren hij een jockey niet misstaan zouden hebben, had een hax-t van goud, en vex-horg oprechte sympathie en zachte vriendelijkheid achter eenig.sztns ruwe manieren, die som mige dames uit de groote wereld zich ln dien tijd aangewend haddien. Bovendien, Madame, voegde Lord Grenville er bij, vertelde u mij gisteren niet, dat de Bond van den •een paar rechercheurs, trokken naar het perceel en. omsingelden dat, waarxxa de woning, welker bewoners uit waren, wexxl binnengedrongen. De politiebeambten vonden de straatdeur ongesloten, terwijl in de woonkamer een gaspit flauw brand de. In die woonkamer was alles Lot zelfs liet bed overhoop gehaaid. Bij het doorzoeken der woning werd De Gooyer achter de toonbank op de knie- en liggende aangetroffen. N iet tegen sta arido zijn heftig verzet werd hij overmeesterd en gevankelijk wegge voerd Zijn verxnoedelijke medeplich tige De Wolf, die natuurlijk het ha zenpad. gekozen had, werd nog den- zelfden nacht gearresteerd ten huize eener vrouw, inde Oude Kennissteeg, met wie hij leeft. Op De Gooyer werden bevonden een breekijzer, een aantal loopers, eenig gekl en éenige gouden en zilveren sie? raden. Deze sieraden, alsmede nog ©enige op den gearresteerde bevonden voorwerpen werden later door den be stolene als zijn ontvreemd eigendom herkend. De politie heeft door deze arrestatie een zeer belangrijke vangst gedaan. J>e Gooyer moet een bekende inbre ker zijn en De Wolf is een individu, die reeds herhaaldelijk tot langduri ge straffen weid veroordeeldzijn specialiteit is niet zoozeer het doen van inbraken, als wel het verschaffen van valsche sleutels aan inbx-ekers en bet opensluiten van perceelen, waar inbrekers het op gemunt hebben; De Tel. méldt nog Blommetje, eigenlijk Jan Wolf, heeft eehigen tijd geleden, toen hij in 'het huis van bewaring was opgeslo ten, een avontuurlijke ontvluchting beproefd en met succes uitgevoerd. Hij maakte ia de zoldering, van zijn cel een gat. kwam op het dak, -van daar in dé gang én eindelijk in het. gebouw van het kantongerecht, van; waar hij doodbedaard ue straat op wandelde. Later gaf hij.-zichzelf bij de politie i aan. Hij had geen zin gehad, een out-1 vluchting naar Londen te beproeven, omdat zijn „liefje" hem daarbij niet wilde vergezellen. EEN ARRESTATIE MET HINDERNISSEN. Toen Zondagmiddag een politie agent te Enschedé een dronken per soon wilde arresteeren werd hij hier in verhinderd door een twaalftal vrienden van dezen. In de hierop volgende vechtpartij werd den agent z'n wapenstok ont rukt. Deze trok hierop zijn- revolver, schoot in de lucht en bracht een der -belhamels met dit wapen een slag op hét hoofd toe. Met behulp van eenige andere agenten, mocht het gelukken twee der belhamels te arresteeren. OVERLEDEN. In het ziekenhuis te Roterdam fs overleden de 25rjarige brandstoffen- handelaar en varensgezel N. J. Cori- no, wien Zaterdag door den 55-jarïgen greentenschipper G. Schoonenburg een messteek in d>en buik werd toege-1 bracht, waardoor de Lever doorboord werd. G. handelde in drift, daar C. i hem een stomp in het gelaat had ge-j geven. DE GEVOLGEN VAN EEN ADVERTENTIE. - Regenten van het burgerweeshuis te Alkmaar hebben gezamenlijk ontslag genomen wegens de door den raad j dier gemeente uitgesproken afkeu- ring van het herbenoemen van den weesvader, die om zijn betrekking te kunnen behouden na dep dood van zijne vrouw per advertentie een andere had gezocht en daarna door regenten op proef werd in dienst ge houden. DE SIGARENMAKERSSTAKING TE ALKMAAR. In vei'band xnet de sigarenmakers-, staking verneemt men, dat de heer Van der Veen bereid is de elf sigaren makers, die het werk hebben neerge legd, weer in dienst te nemen, doch dat hij in geen geval den sorteerder, die met hen solidair was, weer weiischt aan te stellen. De sigarenma kers blijven evenwel thans solidair met den' sorteerder en willen niet aan het werk'gaan, zoolang de sorteerder niet aangenomen is. EEN MEEVALLER 1 Een ingezetene van Druten, vroeger welgesteld, maar sinds jaren door te genspoed arm geworden en 63 jaren oud, ontving van een ver verwijderd bloedverwant een efrenis van iöOOO. Rooden Pimpernel zijn eerewoord ge geven had, den Graaf veilig over het Kanaal te brengen O ja, antwoordde de Gravin, en dat is mijn eenige hoop. Ik sprak Lord Hastings gisterenhij stelde mij weer gerust. Dan ben ik overtuigd, dat u niet bang behoeft te zijn. Wat de bond heeft gezworen, zal hijzeker vol brengen. Och ja voegde de oude diplomaat er met een zucht bij, als ik maar een paar jaar jonger was.... Och kom, man I viel de eerlijke Lady Portarles hem in de rede u is no^ jong genoeg om dien Franschen vogelverschrikker, die vanavond in uw loge zit, den rug toe te draaien. Ik wenschte, dat ik het kon maar u moet niet vergeten, dat men alle vooroordeelen ter zijde moet la ten, aJs men zijn land wil dienexx. Monsieur Chauvelin is de aangestelde vertegenwoordiger van zijne Regee ring Onzin, maxi 1 voegde zij hem toe, u kan die' bloeddorstige schurkexi van de overzijde van het Kanaal toch niet als de eerste mannen van een regee- ring beschouwen, is 't wel Men heeft het tot nu toe nog niet raadzaam geoordeeld, zei de Minister voorzichtig, om vnn den kont van Engeland alle diplomatieke betrek kingen met Frankrijk af te breken, en daarom kunnen wij niet weigeren den agent, dien zij verkiezen ons te ONZE BEDIENDEN. Kamerdienaar. Heer baron, daar zijn zestien schuldeischers in dc voorkamer diie willen allemaal u\ spx-eken. Gesorteerd heb ik ze aJ een beetje 1 GOED VOORBEELD. Mina (tot haar zuster, die ook wil gaan dienen). Je moei het niet to zwaar'opnemen, Tx-ui. In mijn laat- sten d'ienst beviel het me den eersten tijd heelemaoJ niet, en toch ben ik er acht dagen lang gebleven. OM KORT TE GAAN. Leeraar. „In het jaar dei-tien.... ik zeg, om kort te gaan, met voor dacht maar dertien, en niet een dui zend acht honderd en deinen..." EEN WELRIEKEND KRUID. Hoe heb je 't toch aangelegd om zoo gauw door de menschenmenigte te komen ik heb er haast een vol uur over gedaan. O, heel eenvoudig ik rookte 3o sigaar, die je mij vanmorgen gege ven hebt. GOED BEDACHT. Bewaarder van het oude slot (op een helm met geopend vizier wijzend). Deze helm hier heeft graaf Udo van Donherschwexi. ih den slag bij Nancy gedragen thans, dames en heeren, dient hij als fooiexibus. VOOR DE ARNHEMSCHE RECHTBANK. T. Px-esident. Beklaagde, jij drinkt zeker veel Beklaagde. Dat vraagt u zeker omdat ia zoo'n kleur heb President. Neen, omdat je al zo" dikwijls voor dronkenschap verc deoid bent. II. Kerut u den beklaagde vraagt een van de rechters aan een 78-jax*i- gen man, die van een 21-jar'gen woes teling een geweldigen vuistslag heeft' gekregen. Neen, mijnheer, antwooi'dde de grijsaard niet zonder humor, het was onze eerste kennismaking. (Historisch). DROEVE WAARHEID. Ga je al weg 1 Heb je sotns geen huissleutel Heer (sedert kort getrouwd, met een zucht). Neen, dien heb ik ver kocht voor twintig duizend gulden. VERKEERD BEGREPEN. Boerin (met haar kinderen voor een fotografietent op de kermis). Wat kost dan dat fotografeeren Fotograaf. Twee gulden het dozijn. Boerin (wijsend naar haar kinde ren). Ja, maar we zijn maar met z'n elven. OM EEN KOE. Te 't Meer bij Heex-enveen loopt nog een vette koe in het land, welke het voorwerp is eener procedure tusschen een boer en een slager, die haar ge kocht heeft doch weigert haar te ont vangen, omdat zij „wild" is. Béide partijen hebben een advocaat geno men en de rechter zal nu moeten Ixe- slissen. Het arme dier ontvangt in het land bijvoeder van een nabijwonen- den veehouder. EEN POGING TOT ONTVLUCHTING Door de politie te VTissingeh is aan gehouden de Duilscher, die van het Duitsehe stoomschip „Admiraal", lig gende aan de reede aldaar, ovei-boox'd was gesprongen en naar den wal ge zwommen. Genoemde Duilscher was onder geleide op zijn reis naar Duitschland, omdat hij nog eenige ja ren tuchthuisstraf moest ondergaan. Hij is ter beschikking gesteld van de justitie te Middelburg. BRANDEN. Bij den winkelier Kielfen, te Zuid- Seharwoude, is Zaterdagnacht brand ontstaan. i_>e kanier vuxx een onuer- vvijzer, die daar inwoont, b r a nude ge heel uit, zonder dat iets kon woruen gered. Ook een beiendende kamer van een onderwijzeres kreeg veel schade, terwijl veel manufactux'ën door rook en vuur bedorven werden. Oorzaak van den brand onbekend. Verzeke ring dekt de schade. De bewoners moesten in nachtge waad het huis ontvluchten, daar de vlammen reeds om zich heen hadden gegrepen toen de bewoners den brand bemex-kten. zenden, met beleefdheid te ontvan gen. Vervloekt zijn de diplomatieke betx-ekkirigen, mylord 1 Dat sluwe vosje daarginds is niets'anders dan een spion, daar durf ik wat om ver wedden, en u zal dat ondervinden ik moest-mij al erg vergissen, als hij zich niet heel weinig met diplomaten in zal laten, behalve dat hij zal •trachten aan de Fransche uitgeweke nen, aan onzen heldhaftigen Rooden Pimpernel en aan de leden van dien dapperen bond kwaad te berokkenen. Ik ben zeker, zei de Gravin, ter wijl zij haar dunne lippen optrek, dat als deze Chauvelin kwaad tegen ons in 't zin heeft, hijeen trouw^ bondgeuoote zal vinden fn Lady Bla- keney. Lieve tijd 1 riep Lady Portarles uit, wat moet ik nu hoox'en Lord Gi-enValle, u heeft de gave van heb woord, wil u zoo vriendelijk zijn me vrouw de Gravin uit te leggen, dat zij als een dwaze spreekt In uw positie hier in Engeland, Madame, voegde zij er bij, terwijl zij de Gravin een woe dend en beslist gelaat toekeerde, kan u die weergasche airs van uw Fran sche aristocraten, waarop gij zoo ge steld zijt, wel thuis laten. .(Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5