DB TWEEDE KAMER zette gisteren het onder wijs-de bat des middags en des avonds voort.1 De heer Ketelaar drong er op aan, dat de verbetering der onderwijzerssala- 'rissea werkelijk dezen ten goede zou den komen, wat In vele gemeenten niet geschiedde; verzette zicli tegen het ontslag der gehuwde onderwijze res in. het algemeen; ontraadde het on derwijs in openluchtspel door militai ren in plaats van gymnastiekonder- wijzers. Naast deze wenken van practischen aard, waarbij later nog een bespre king kwam over de wenschelijkheid van vereenvoudiging en verscherping van de toepassing der Leerplichtwet eu over de verbetering der normaal lessen, droeg het debat een principi eel karakter. Zoo toonde de heer Yer- hey zich niet afkeerig van bijbel-ver- halen op de openbare school, terwijl de heer Schokking betoogde dat die school niet gequalificeerd onchriste lijk behoefde te zijn. Zoo vond de heer Van Vijnbergen alle reden voor de Reg, ov. op dit oogenblik van plannen vJ :e zien en bestreed hij, dat de rech terzijde heropening van den school strijd wenschte. Veeleer was dit ter linkerzijde waar te nemen, blijkens verschillend standpunt. De vraag of de openbare school regel dan uitzon dering "zou zijn, zou door de keuze der ouders worden beslist, meende hij. Ook de heer Schokking wilde de prac- tijk richtsnoer late». Erkennende, dat de schoolstrijd uit was, betreurde hij evenwel, dat de Min. niet» wilde doen lil de richting van helen» opleiding der onderwijzers, verlenging van den leerplichtigen leeftijd, verplicht her- haiingsonderwijs, enz. Ook de heer Tyderuan betwistte, dat de linkerzij de heropening van den schoolstrijd be geerde, maar hij kwam op tegen on- oerlijke concurrentie der bijzondere school en gaf ook zijnerzijds eenige wenken. De heer De Waal Malefijt eindelijk verdedigde het verhuren van leegstaande openbare aan bijzondere scholen en ontraadde den Min., die zich aan de wet te houden had, eenige explicatie van het begrip „neutrali teit". De Minister van Binnenlandsche Zaken kwam op tegen het verwijt, dat hij ontwijkende antwoorden had ge geven. Op verschillende vragen van den heer Ketelaar heeft de Minister reeds vroeger 'geantwoord op een vragen- dag. Zoo kwam o.a. de vraag van den heer Ketelaar jl. Vrijdag 13 jaar na de vaststelling van het bedoelde arti kel uit de onderwijswet (daverend ge lach). Of de schoolstrijd zal heropend worden hangt slechts- voor een klein deel van den Minister af, want men heeft gezien, dat na afloop van den strijd om de wet-Kuyper .toch in 1905 de schoolstrijd een gxoolen rol heeft gespeeld. UI de schoolstrijd heropend zal worden hangt af van de heeren die den strijd zullen voeren. De toe komst zal moeten bewijzen of de Mi nister ind.ien eventueel en strijd, als ar biter zal optreden (gelach). Omtrent de neutraliteit is de Minister het eens met de heeren De Waal Malefijt en Tydcman (daverend gelach). De Mi nister wil zich aan de wet houden en zich onthouden van het plaatsen van een étiquet van christelijkheid op de openbare school. In verhand hiermede behandelt de Minister liet voorgeval lene te Groot-Apimers en betwist dat daar h ts onwettigs is gebeurd. Ais 't noodig is zal de Minister eene aan schrijving richten tot het Schooltoe zicht om het onderwijs meer aan te sturen op de ontwikkeling der chris telijke en maatschappelijke deugden. Dc Minister zal onderzoeken, in hoeverre hel Unie-rapport zal kunnen worden verwezenlijkt en gaat thans op deze quaestie niet verder in. Zijn zienswijze aangaande het bijzonder onderwijs is voldoende bekend. De vraag, of liet Unie-rapport in de wet geving moet worden, opgenomen, zal voorshands en voorloopig niet beves tigend kunnen beantwoord worden. Dat de wet-Kuyper een wraakneming zonde zijn geweest tegenover de lin kerzijde is niet. waar. Nooit is aan wraak gedacht, ook niet door spre ker. (Geroep links ho ho Het ge zegde van den heer Roodhuyzen, dat de subsidies geen blijvertjes zuilen ziin, begrijpt de Minister niet. (Ge lach). Hij ontkent, dat er inzake de toelating op de school deloyale con currentie zou zijn tussclien bijzonder en openbaar onderwijs. Bij eene her ziening der Leerplichtwet zal men aan deze zaak aandacht schenken. Wat het voorbereidend onderwijs aangaat, zegt de Minister niet afkee rig te zijn van een principieele rege ling, maar hier dreigt weer het ge vaar, dat men te veed van boven af zal regelen. In ieder geval zal deze zaak in onderzoek worden genomen. Indien het kan zal de Minister gaarne medewerken inzake de vermeerdering van leerkrachten op de kleine scho len. Voor verplicht herhaiingsonder- ivrs gevoelt de Minister niet veel. De mogelijkheid van aansluiting van het horhalingsonderwijs bij het vak onderwijs zal worden nagegaan. Het Is niet verboden aan de gemeentebe sturen om schoollokalen aan de bij zondere scholen te verhuren, mits zulk verhuren niet. neerkomt op ver kapte subsidie. Het vroeger uitbeta len» vati de subsidóes aan de bijzon dere scholen is een moeilijke zaak, die noch door de wet-Kuyper, noch door de webMaekay is opgelost. De versch'llende criüeke punten, thans door den Minister besproken, Zullen bij de herziening der onder wijswet ter sprake komen. De Minis ter hoopt thans niet te veel te hebben beloofd. (Gelach). (Stemmen Neen. daar behoeft u liiet bevreesd voor te 2ijn). Het rapport der ineenschakelings- eommlssie wordt voor het einde van 1909 tegemoet gezien. Dit rapport Jhoet worden afgewacht vóór belang rijk o maatregelen tot stand te bren gen. De Minister voelt niet veel voor verlenging van den leerplicht tot het 14de jaar. Aan de verbetering der normaallessen wil de Minister zijn kracht wijden. Voor steun aan gecon centreerde bijzondere normaallessen voelt de Minister natuurlijk veel, maar ook dit is een zeer moeilijke zaak. Hij zal onderzoeken of er wat aan is te doen. De uitvoering vnn de wet-Rink gaat buiten den Minister om. De klachten over de Rotterdam- sche motie (ontslag gehuwde onder wijzeres) behoort hier niet thuis. Deze maierie zal moeten leiden tot wette lijke regeling. Oppositie tegen het ge ven van onderwijs in openluchtspelen gelijk dat in Drente is geregeld, komt den Minister vreemd voor; het was een poging om dat onderwijs beter tot zijn recht te doen komen, hetgeen moest worden toegejuicht door hen, die eetn volksleger wenschen. Nog eenige sprekers voerden bij repliek het woord, waarna te 12 3/4 uur het Onderwijsdebat, in het alge meen, gesloten werd. Er waren toen nog 5 leden aanwe zig. Heden 12 uur voortzetting. HET NEDERLANDSCH PAARDEN STAMBOEK. Te Rotterdam is de jaorlijksche al- gemeene vergadering gehouden van de Vereeniging het N'ederlandsch Paardenstamboek, onder voorzitter schap van den heer J. Breebaart K.zn. De vergadering werd o.a. bijgewoond door den heer F. B. Löhnis, inspecteur van den landbouw. Het verslag van dén toestand der vereeniging in. het afgeloopen veree- nigingsjaar, in deze vergadering uit gebracht secretaresse mej. J. Laur- man brengt allereerst een woord van Weemoedige hulde aan de nage dachtenis van den overleden secreta ris, den heer Herman F. Bultman, een der oprichters der vereeniging,. die steeds op zoo'n voorbeeldige wijze ge ijverd heeft om haar bloei te bevor deren. Het Ledental der vereeniging ging iets vooruit en bedraagt thans 1160. In de daarvoor bestemde boeken werden ingeschreven 34 hengsten, 147 merries en 153 veulens, makende een totaal met vroeger inschrijvingen van 898 hengsten, 3892 merries en 3165 veu lens. Uit de rekening en verantwoording over 1907 blijkt, dat de totale ont vangsten, met inbegrip van een vorig saldo van 1905, bedroegen 1348.38, waaronder aan contributie van de af deelingen voor 1160 Leden 580. De uitgaven beliepen f 1252.96; aan bevor dering en bekendmaking van het stamboek, zijn inrichting, enz. werd 150 uitgegeven. Er is een voordeelig saldo van 95.42. Verslag en rekening en verant woording wer den goed gekeur d. Hierna kwamen in behandeling ee nige voorstellen van het hoofdbe stuur. In de eerste plaats een voorstel tot machtiging aan het hoofdbestuur, om toe te treden tot de Koninklijke Ne- dexlandsche Landbouwvereeniging, 't welk bij acclamatie werd goedgekeurd. De begrooting voor 1909, bedragen de in ontvangst en uitgaaf 1095.42, wordt goedgekeurd. Ten slotte kwarn.nog in behandeling het voorstel van Noord-Holland, om te verkrijgen een speciale rijkscommissie voor de keuring van koudbloed-heng- sten, welke commissie eveneens voor het gebeele land zal werken. Besloten werd, dit voorstel tot de volgende algerneene vergadering aan te houden, ten einde de afdeelingen eerst daarover te kunnen hooren. Aan het einde der vergadering deel de de voorzitter mede, dat hij tegen 1 Juli van Het volgende jaar het voor zitterschap der vereeniging zal neer leggen. ARMENZORG IN DE PRACTIJK. In het blaadje „Ziekenzorg", maan- delijksche uitgave van de „Algem. Amsterd. Ver. voor Genees-, Heel- en Verloskundige Hulp", leest men de volgende bijdrage. Uitdepraktijfc. Juffrouw Marie was een jonge on derwijzeres jong in alle opzichten, in leeftijd en in ondervinding. Jong ook in haar beoordeeling van men- schen en feiten. Daarbij had ze een goed hart. zoodat 't haar niet ont ging, dat. Sientje 'smorgens in deklas erg verdrietig scheen van zooiets nam ons onderwijzeresje altijd heel veel notitie. Trouwens, waarom ook niet? Ze begon haar loopbaan op een le kias school, maar ze had veel ijver en lust in haar vak, waartoe ook bijdroeg, dat ze niet geheel onbemiddeld was, en juist die omgeving haar dikwijls in de gelegenheid bracht, zich op de hoogte te stellen van veel smart en el lende, die ze dikwijls kon lenigen, door bij de ouders van sommigen ba rer leerlingen thuis te komen, en daar met raad. ook heel dikwijls met daad te helpen. De juffrouw werd dan ook in ver schillende gezinnen hoogelijk ge res. pecteerdvooral natuurlijk als ze toe gaf aan haar neiging tot weldoen, liefti begrijpelijk was 't dan ook, dat zoo iets in de betreffende buurt, al beel gauw bekend was. Qe juffrouw kreeg nu, van Sientje het verhaal te hooren, dat haar va der „soa siek" was, en van „moeder die sou an 't rimmetiek lee". Ze had 's morgens zonder eten naar school „toe gemotte", omdat er niets In huis was, en broekje kon heelemaal niet naar school omdat hij geen schoenen had. „Maar kind, is je vader* al lang zoo ziek, en wat zegt de dok ter „De dokter wil nie komone, juf- frauw, die eedt, dat ie se tijd beter kan gebruke, dan om na dronke mtn- so te komme kijke, en, me fader Is el ke dag Bièk, en ma moeder seit, dat 'fc wel gauw zal afloope 1" Het gevoelige onderwijzeres je kreeg 't benauwd bij het hooren van zooveel ellende, en ze beloofde 's middags even bij moeder te zullen aankomen. Ze kwam in het nauwe steegje, waar het ongelukkige gezin woonde, en vond na veel zoeken en vragen, ein delijk de „trap", waar ze zijn moest. Hoe hooger ze kwam. hoe benauw- diei* 't werd, in een beaoawen atmos feer van uien, zeepsop, luiers, gebak ken vet en menschen. Na schuiven en stommelen. In het donkere portaal, waar ze nóg even ge voelig baar been stootte tegen een em mer met afval, vond ze de kruk van de deur, en stond tegenover de moe der van Sientje, een vuil, brutaal uit ziend mensch dat, juist nog kijvende tegen een op den grond kruipend kind, onmiddellijk, met een talent, dat haar bij Stoel en Spree benijd zou worden, begon te jammeren en te hui. Ion, bij welke bezigheid de schuine tip van een bijzonder smoezelig boeze laar, een buitengewoon groot aandeel kreeg. „Och juffrouw", kijf-jammert 't mensch, „me men is gesturreve, zoo juist een keiier geleeje. Daar leit ie, m die hoek 1" Het arme meisje, toch al onder den indruk van dat geval, kijkt angstig naar de aangeduide plek, waar ze in half-duister, op een paar stoelen, een paar dobbels onder een vuil laken ziet liggen. „Ja, en behandeld is ie nie geworre, sou 'n vuillik van een dokterniet eens weese, kijke, en wat nou geen cint in huis, en hij mot'r toch onder gestopt wordenoch. och, voor een arrem mins, word ook nooit niks ge daan, die ken krepeeren, en niemand kijkt er na om." Zenuwachtig peutert 't meisje in haar zak. en haalt haar beursje te voorschijn, dat ze geheel leeg stort op tafel. Bijna 3 guiden ziet de treurende weduwe liggen, zoo schuin achter haar schort wegloerende. „En niks in huis", blèrt ze weer", m'n stumpers van kinder©, geen ete en geen kleejing De steunpilaar van het onderwijs neemt met een vol gemoed afscheid en belooft later nog eens terug te ko men. Naar huis gaande, komt het heele beeld van ellende haar weer voorden geest; die kale kamer, dat lijk, waar ze slechts griezelend even van uit de verte naar gekeken hadhaar heelo gevoelige hart kon huilen over zoo veel ellende, maar ook om zooveel hardheid. Daar had je nu zoo'n dok ter, wat een hardvochtigheid om, niet te willen helpen dat was toch zijn ambt, dat was toch zijn plicht 1 Ze kwam zoo langzamerhand terecht in een zee van weemoed, waarin ze toen het besluit nam, om nog meer te hel pen. Wat gaven die paar armzalige gulden 1 Thuis komende, pakte ze al haar geld bij elkaar, dat ze kon mis sen, en was een paar uur later weer op weg naar de nu bekende steeg. Ze stommelde weer naar boven, ge heel vervuld van het genot te kun nen weldoen, ze kwam aan de deur, opende die.... en daar zat de „wedu we", daar waren de bewoonsters van 1 en 2 boog,, daar zat ook ,,'t lijk" hee,l gezellig aan tafel. „En lang sel die leefe in de glau- ria 1" Alles met groote glazen jenever terwijl nog eenige flesschen op tafel stonden. De wensch voor het „lange leven"'was natuurlijk voor den her leefden overledene, die zich de jene ver uitstekend liet smaken, en met zijn weduwe ,,'n fijne lol had, dat ie die meid soo op de hak had genoo- me 1" Half bewusteloos kwam het meisje naar beneden hoe ze thuis is geko men, weet zé zelf niet, maar dat er weken noodig waren, om haar dien slag te boven te doen komen, daarvan heb ik de zekerheid verkregen. 't Hbld. voegt hieraan toe: Een onderschrift hierbij. Wij zouden voor niet zóóveel wil len, dat men eenige tendenz achter dit verhaal zocht,. Als geval, kis bru taal geval, trof het ons zóó, dat wij liet in wijder kring beleend wilden maken. Bn dan ook om er dit aan toe te voegen laat men toch voorzichtig zijn met elke dilettantische arraen- zui'g; phïianthropie is een vakj. dat geleerd moet worden als een ander, zelfs een moeilijk, waarvoor veel prac- tische kennis noodig is, al was het alleen slechts, om heen te kijkendoor gevallen als het hierboven geschetste. VAN GELDLEEN EN. De Algerneene Hypotheek- en Cre- dietinsteiiing Diergaardelaan Rotter dam, die druk adverteert, dat zij gel den ter leen verstrekt, heeft daarvoor nogal eens liefhebbers, die meenen, dat ze bij die instelling geld ter leen kunnon krijgen zonder borgstelling. Wanneer ze nu sclirijven op de ad vertentie, krijgen zij een formulier, waarop de leeningsvoorwaarden zijn afgedrukt, een formulier waaronder geen persoonsnaam of htuulteekening staat, doch alleen gedrukt de naam van genoemde instelling. Heeft men nu dit formulier ontvai> gen, en voor infonnatiekosten van 3 tot soms ƒ40 gestort, dan ontvangt men een brief van den volgenden in houd (Wij geven dien letterlijk weer). Hiermede hebben wij de eer U te berichten voor U gewenschte geldleeiïing, groot alsvorens een definitieven beslissing kan genomen worden- Het noodig wordt geacht, een persoonlijke borg op te willen geven, tot een spoedige afhandeling der zaak geldleening. Wij zien daarom per omgaande tegemoet, wie u daarvoor wenscht op le geven. In afwachting, Hoogachtend, 'Algerneene Hypotheek- en CredieHnstelling, Rotter dam, Diergaard ©laan 80. Die onderteekening 'ie een stempel afdruk van deze firma. Boezemt taal en stijl vah 't epistel al heel weinig vertrouwen in, dat men hier met een Instelling van eeni ge beteekenis heeft te doen, het mag toch zeker wel een vreemde handel wijze heeten, dat waar eerst do men schen juist gelokt worden, door het denkbeeld zonder borgstelling eene som gelds te kunnen leenen, ze ha in- format-iekosten te hebben betaald, plotseling wel een borg moeten heb ben. Een borg, die natuurlijk bijoxa nooit te vinden is voor hen. Ze zijn dan tatusschen hun geld voor die „4n- formatiekosten" kwijt I („Tel.") ONGELUKKEN. In het ziekenhuis te Rotterdam is Zondagmiddag overleden de gemeen te-werkman H. Londen, die Zaterdag middag bij de In aanbouw zijnde beurs van een hoogte van 16 meter viel en ee nschedelbreuk bekwam. Te Enschedé ireraakte een meisje uit Glonerbrug bekneld tussclien een in beweging zijnden tramwagen en een paal der electrische geleiding, met het treurig gevolg, dat zes harer ribben werden gebroken en de linker schouder werd ontwricht. Zij werd tn zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Een lampenist geraakte op het stati- onsemplacement te Amsterdam tus- schen den trein en de spoorbrug aan het Wester-Viaduct bekneld. Zwaar inwendig gekneusd werd hij in allerijl het politiebureau binnengedragen en daarna per rijwielbrancard naar het Binnengasthuis vervoerd» INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per- regel. ZAM-BUK geneest springende banden en winterhanden en -voeten. Elk jaar als de winter op til is, lij den duizenden zoowel jong als oud Vreeselijk aan springende handen en winterhanden en -voeten. Behalve dat zooiets uiterst pijnlijk is, kan het veel gevaar veroorzaken, want ziekte kiemen kunnen het lichaam binnen dringen door de barsten In de huid en de pijnigende rauwe plekken. Ontsteking kan al heel licht ont staan, en de reeds knagende pijn. zóó erg maken, dat zij bepaald een marte ling wordt. Het ernstigste gevaar be staat echter daarin, dat éttering op treedt, en bloedvergiftiging, dragende open plekken en „vochtig" of loopend eczeem veroorzaakt. De beste, veilig ste en natuurlijkste manier om de pijn van springende handen en win terhanden en -voeten te verzachten, en ze te genezen, en alle gevaar voor huidziekte te verbannen, is: Zam-Buk te gebruiken. Het geregeld gebruik van Zam-Buk zal de huid in staat van tegenweer stellen tegen springende handen en „winter", en het barre winterweer kan geen enkele schadelijke uitwerking hebben. Om springende handen en winterhanden en -voeten te genezen, meet men er twee of driemaal pea- dag zorgvuldig Zam-Buk op doen, na dat de huid Lel warm water gebaad en goed, afgedroogd ls. Men warm© han den of voeten vooral niet bij, de kachel. Zam-Buk ls eveneens een zeker ge neesmiddel tegen aambeien, blinde zoowel als bloedende eczeem, loo- pende open plekken, etterende won den, sneden, brandwonden, kneuzin gen, schrammen, zeere beenen, won de enkels, dauwworm, vergiftigde wonden, en alle huidziekten. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 per doos en 1.90 per groote doos. Sport en Wedstrijden DE ADELBORSTEN IN GENUA. De adelborsten aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip „Utrecht'" heb ben op hun reis een tweetal voetbal wedstrijden gespeeld te Genua. Beide wedstrijden waren tegen de Genuee- sche voetbal- en cricketclub, die ver leden jaar het Italiaansche voetbal kampioenschap wonnen. De eerste wedstrijd werd door de Hollanders die begrijpelijkerwijs slechts over beperkte krachten be schikten met 3—0 verloren. In den returnwedstrijd ging het be ter en thans wisten de adelborsten met 21 te winnen. HOCKEY. Tweede kl. afd. A.: Amsterd. H. O. II—de Musschen 1—7. De vlugge en goed samenspelende Musschen von den in het tweede elftal van Amster dam een niet te zwaren tegenstan der. Voor de rust doelpunten de Mus schen tweemaal en zijn overigens de partijen gelijk. Na de rust zijn de vo gels veel sterker en maken nog vijf punten, waartegen Amsterdam II slechts een. De Musschen winnen dus met 7L \\OESTE AUTOMOBILISTEN. Naar „De Auto" meldt, heeft de En- gelsche Automobile Association den strijd tegen roekeloos rijdende auto mobilisten aangebonden en eenige ha. rer leden, die zich hieraan schuldig maakten, geroyeerd. Deze krasse maatregel baarde veel opzien, doch over het algemeen juicht men het ingrijpen der Association zeer toe en het ledental stijgt belang rijk. Dezer dagen werd het 8006e lid aangenomen.. AFSTANDSRITTEN. „Het Paard" schrijft: Mr. Weatherly reed. een paar jaar geleden van Queensland naar Mel bourne, 1020 Eng. mijl, in 17 dagen, 60 mijl per dag. Een geestelijke deed met zijn paard verschillende ritten van 100 en 115 Eng. mijl op één dag en. 800 Eng. mijl, aangespannen, in 8 dagen. Het merkwaardigste Van deze ritten ls, dat deae paarden, door omstandig heden onderweg karig gevoed wer den ,het eerste grooténdeels alleen met gras, liet tweede op den drie- daagschen tocht gedurende de sterke droogte zonder gras, en slechts met twee brooden per dag. Een wilde hengst, die verscheidene jaren in de Honey Comb streek van Wyoming zijn verblijf had, ls gevan gen met het doel hem In de stoeterij te bezigen. Zes ruiters op volbloeds en In relais (met aflossing) rijdende waren hiervoor noodigde hengst legde 80 Eng. mijl af voor hij uitge put was en kon gevangen worden. Koloniën ATJEH. De legercommandant deelde het vol gendie mede: Blijkens telegram van den gouverneur van Atjeh van 28 Oc tober jl. zijn gewond: zwaar, de in landsche fuselier Setrodongso, en licht de inlandsche marechaussee Warso, en de Amboineesche fuselier Lapy. De adsistent-resident seinde bij af wezen van den gouverneur van At jeh: „Bij overvalling van een bende In Keureutoe werden gewond licht 2, on beduidend 2 inlandsche minderen. Te Bireuen werd een inlandsch schild wacht bij nacht door een Atjelier aan gevallen en zwaar verwond, hij is se dert overleden. In Pldië neergelegd 2, gevangen genomen 1 kwaadwillige; in Keumala Nitjah werd gewond licht 1 inlandsche mindere. Letteren en Kunst WAGNER-FESTSPIELE. Ons wordt het volgende ter plaat sing aangeboden Het zal vele lezers verheugen te ver. nemen, dat het Concert- en Theater bureau M. J. de Haan ook dit seizoen Wagner-Festspiele zal organiseeren. Het geheel complete opera-gezelschap van het Stadttheater Barmen, Dixek- tor Otto Ockert, zal opvoeren, te Am sterdam 20, 22 en 23 April „Die Wal kure", „Tristan" und Isolde" en „Der Fliegende Hollander"; te Den Haag 26. 27, 29 cn 30 April „Das Rhein- gold", ..Walküre". „Tristan" en „Der Fliegende Hollander". Nagenoeg de zelfde solisten van da vorige maal zul len medewerken, o. m. Margaretha Kahler als Brunhilde en Isolde Jacq CJrlus als Tristande Bayreulher zanger Soomer als Wotan, Kumewal enz. Latterman van Hamburg, als Fasokl, Hunding, Künlg Marke Löltgen, de voor 1909 verplichte hel dentenor voor het Stadttheater Dres den, als Siegmund, Etrik, Froh. enz. Hocliheim. de voor 1909 verplichte te nor voor Hamburg als Loge, Steuer- mann enz. Elsa Marenyi als Sieglin- de, Senta; Mary Melan als Fricka, Brangane, verder Marg Sommerfeld, en andere eerste-rangs artiesten. Dit maal komt het geheele complete ope ra-gezelschap, ook het koor, en zullen worden meegebracht de speciaal voor dezen cyelus te vervaardigen' nieuwe decors, costumes, zoomede de tooneel- beno od igd heden, verlichtingsappara ten, stoomleidingen en verdere benoo- digde machinerieën. Verder schrijft ons de heer De Haan Met een orkest wordt nog onderhan deld. Evenals den vorigen keer heb ik ook nu het residentie-orkest tot mede werking aangezocht, welke medewer king evenals toen door het bestuur geweigerd is. ik kan niet nalaten mij ne verwondering over deze weigea-ing te kennen te geVen, daar toch, nog niet zeer lang geleden, in de dagbla den openlijk een oproep werd gedaan, om financieelen steun, ten einde het voortbestaan van het residentie-or kest te verzekeren. 'A'-CAPPELLA-KOOR. Het 'Amsterdamsch A-cappella-Koor zal op zijn kunstreis naar België en te Parijs o.m. ten uitvoer brengen het motet Lob und Elire van Joh. Seb, en het motet Ich lasse dich nicht van Joh. Chr. Bach, benevens Mozart's Ave Verum, twee koren van Brahms' en één van Bruckner. Onder de soli van mevrouw Noor dewier zijn aria's en liederen van J. S. Bach. BEETHOVEN-HUIS. Waarom niet ©en Beethoven-Huis? mérkt de heer A. D. Loman jr, op in een uitvoerig artikel, opgenomen in het Weekblad voor Muziek. Het boek van den heer Willem Hutschenruyter heeft vele groote verdiensten, naar zijn meening het is helder en logisch ineengezet. De samenstelling ls zeer kunstig bedacht en geeft-blijk van veel vernuft. Toch heeft de lieer Lo man bedenkingen. Hij is 't niet met den schrijver eens dat 't wenschelijk is om orkest en dirigent aan het oog van den hoorder te onttrekken; de heer Loman persoonlijk verlangt diri gent en orkestmusici te zien. Het be toog van den heer Hutschenruyter be treffende de „omgeving" waarin hij Van Beethoven's symphonieën wil hooren, acht de heer Loman zeer zwak, en hij denkt daarbij onwille keurig aan „mode", aan speculeeren op de modezucht van liet publiek. Dan vraagt de lieer Loman: waarom Bloe- mendaal? „Voor mijn gevoel is mu ziek bij het aanschouwen van schilde rijen (bijvorbeeld( even absurd als het eeuwige duinlandschap bij Van Beethoven's symphonieën: dergelijke denkbeelden passen alleen in dezen eenigszins ziekelijken tijd." Met het oog op de eischen der akoestiek in een bouw als de heer Berlage heeft ont worpen (plaats van het orkest in de diepte en boogvormige zoldering), ls de onderneming „een zeer risquant©" te noemen. -Maar zal het zeer groot ka pitaal ooit gevonden worden? „Wat zou men niet enorm veel met de ren ten van zulk een kapitaal kunnen doen op muzikaal gebied in Neder-1 f land met de zekerheid Iets "nuttigs te bereiken 1" Do heer Loman vreest dat door het bezoek van Amsterdammers aaii liet Huis te Bloomendaal „geld aan de Amsterdamsche muzikale markt" zal worden onttrokken. „Hot resultaat zou kunnen zijn altijd als de plannen zouden slagen dat een. onderneming als het Concertgebouw, die voldoet aan een normale en ge zonde muzikale behoefte, met den dood zal worden bedreigd." Wij hebben de bedenkingen in het kort weergegeven, en voegen hier nog aan toe dat de heer Loman „een be- leediging voelt voor Beethoven's ge nie reeds bij de gedachte dat deze groote componist een bepaalde plaats, een duinlandschap en een buitenissige concertzaal voor de uitvoering zijner werken zou van noode hebben," een gevoelen dat door anderen min of meer gedeeld zal worden. Maar aan' overdrijving, dunkt mij, maakt hij zich schuldig door in het plan een aanval te zien op het leven van het Concertgebouw. Naar hij weet, is in het boek duidelijk do bedoeling uit een gezet om het orkest saam te stel len uit. de beste elementen van ver schillende andere orkesten, en aan de geheel© inrichting te geven een breed, waarschijnlijk internationaal karak ter. Er is slechts sprake van eenige concerten in den zomertijd, die geza menlijk een muziekfeest zouden vor men van zeer bijzonderen aard, een gebeurtenis op symphonlsch gebied die met de Bayreuth-opvoeringen, een op muzikaal-drnmatisch gebied, zou te vergelijken zijn. Ook te Bayreuth) wordt, een groot orkest saam gestelde uit voortreffelijke musici van Dultsch- land, Oostenrijk, Nederland, enz. Ook. Bayreuth wordt bezocht door een pu bliek uit alle oorden. De voorbeeldige- Wagner-opvoeringen van Bayreuth hebben echter die der groote theater»: niet gedood, eer tot een vernieuwd eu' hooger leven opgewekt. (Hbld.) PISSUISSE EN BLOKZIJL. Met genoegen vernemen wij uit de Indische bladen, dat Pissuisse's ziek te gelukkig niet van ernstigen aard bleek te zijn. De koortsen namen af en eene spoedige genezing was te ver wachten. Echter vreesde men, dat het nog eenigen tijd zou duren, eer de zieke weer volkomen op krachten zou komen. Van optreden kon eerst in de ze maand sprake zijn. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen, 7 Dec. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift: „De ziekte van Stokes Adam» en een geval van aangeboren hart- blok", de heer G. C. J. van den Heuvel,, officier van gezondheid 2e klasse IL M., geboren te Udenhout; tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Pro- phylaktische keering bij Bekkenver nauwing", de heer L. A. Veeger, arts, geboren te Groningen. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, de heer A. J. Koldewijn, geboren te Utrecht. Utrecht. Bevorderd tot semi-arts A. H. F. Craaneni L. Loeb en J. L. Siemens. Bevorderd tot artsH. R. G. de la Parra. Bevorderd tot tandarts L. Bosch. Leiden: Bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de universiteit te Leiden op proefschrift: „Over de urine van lijders aan Dermatosen", de heer M. E. Polano, geboren te Amsterdam» VRIJE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men in de theologie de heer W. L. Korfer. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Ophir, van Rotter dam naar Java, passeerde 6 Dec.em- ber Point de Galle. Het stoomschip Kedïri vertrok 5 De cember van Batavia naar Rotterdam. Het st. Ixion vertrok 3 Dec. van Ba tavia naar Amsterdam. Het stoomschip Djocja, van Rotter dam naar Java, vertrok 5 Dec. van Suez. Het stoomschip Sindoro, van Rot terdam naai* Java, arriveerde 6 Dec. te Southampton. Het stoomschip Tabanan, van Java naar Rotterdam, verrok 6 Dec. van Tanger. Het stoomschip Ternate, van Java naar Rotterdam, verrok 6 Dec. van Port Said.- Het stoomscliip Celebes, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 6 Dec. te Marseille. Het stoomschip Java, van 'Amster dam naar Batavia, vertrok 6 Dec. van Suez. Het stoomschip Koning Willem I ar riveerde 6 Dec. van Batavia te Ara sterdam. Het stoomschip Vondel, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Dec. té Suez. Het stoomschip Prins der Nederlan den, van Paramaribo naar Amster dam, arriveerde 6 Dec. des v.m. 8 u. te Havre. Het stoomschip Reyniersz arriveer» de 7 Dec. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Soestdijk, van Rot? terdam naar New-York, passeerde Q Dec., nam 10 uur 10 min., Lizard. Het stoomschip Callisto, gecharterd, door de N.. A. 8. M., vertrok 5 Deó* nam. van Philadelphia naar RotteïV daim

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6