Kerstboom- Versieringen. Weerbericht Thermoineterstand KEIJSER'S Schoenenmagazijn. EERSTE NEDERLAHDSCHE FABRIEK VAN KUNSTBLOEMEN. P. L. ENGELENBERG, - Speciaal - Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland Rechtszaken Spert es Wedstrijd®® Leger en Vloot MEDEDEEL1NGEN VAN HET JCONINKL. NED. MET. INSTITUUT. {Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 10 Dec. 1908. .Hoogste barometerstand 773.1 m.M. Ie Horta (Azoren); laagste 732.1 m.M. lie Thorshavn. Verwachting tot den avond van 11 December: Wind: krachtige tot etormachtigen fcuid-Westelljken Wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar bewolkt, tot betrokken, regenbuien. Temperatuur: iets zachter. Barometerstand te haarlem. Barometerstand hedenmiddag te 2 '.Uur 747 m.M. Achteruitgang. Vorige stand 752 m.M, te Haarlem. Donderdag 10 December Hoogste gisteren 2 uur F. 45 Laagste hedennacht F. 8T Hedenmiddag te 19 uur F. 49 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. par regel. F. P. REICHERT. 17 ANEGAN6 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. 32 Lange Veerstraat BartelJorisstraat 23. Grootste sorteering. 'Aanbestedingen. Door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland werd heden aanbe steed: Het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de leerschool en het teekenlokaal, behoorende bij de Rijksleerschool te Haarlem, gedu rende de jaren 1909 en. 1910. Minste inschrijvers: J. E. A, Kaub en A, Bierboom te Haarlem, voor f 1460. Het onderhouden van en het doen Van herstellingen aan de gebouwen van het Paviljoen „Welgelegen" te Haarlem, gedurende de jaren 1909 en 1910. Minste Inschrijver J. H. J. Daudey te Haarlem, voor f 4227. Het maken van een selninxichting Dablj de groote schutsluis te IJmui- den, tot het aangeven van den diep gang, waarmede de schepen geschut kunnen worden. Minste inschrijver K. van Ree, te Alkmaar, voor f 2665. De Fabrieksbaas. Morgen, Vrijdag, geeft het gezel schap van het Grand'Theater te Am sterdam in de Kroon het bekende too- ueeispel ,,De Fabrieksbaas". Louis Bouwmeester vervult daarin de rol van Cyrus Bienkarn, een van zijn beste rollen. Ze kon voor hem ge schreven zijn. Wat hij als de fabrieks baas te zien geeft, la zóó boeiend en aangrijpend, dat wel niemand zulk een indruk zou kunnen teweeg big gen, ala hij daarmee doet. De bewonderaars van onzen grooten 'acteur moeten hem nog eens In dit stuk gaan zien. Militaire Zaken. Heden werd onder leiding van den regiments-commandant den kolonel Neeteson, een kader-oefeniing op de kaart gehouden, waaraan werd deel genomen door de hoofdofficieren van net regiment en door de kapiteins van het korps, alhier in garnizoen, als mede door twee ritmeesters van de cavalerie on twee kapiteins van de veld-artillerie, respectievelijk te Den Haag en Leiden in garnizoen. Bil Koninklijk besluit Is overge plaatst a. in rang en ouderdom van rang, bij het wapen der Infanterie van het leger in Nederlandsch Indlö, de twee de-luitenant W. A. Laverman» van jvet 10de regiment infanterie b. in zijnen rang bij het wapen der infanterie van het leger hier te lan de, en wel bij het 10de regiment, de tweede-luitenant der infanterie T. H. Schol, van het leger in Nederlandsch- Indiö. B e s m e ttZiekten. In de week van Woensdag 2 tot en met Dinsdag 8 December zijn te Haar lem voorgekomen tien gevallen van Roodvonk en een geval van Diphithe- rdtils. Te Haarlemmermeer 2 gevallen van Typhus en fehris typhoidea. To Zandvoort eeai geval van Diph- theritis. MOORD TE ZAANDAM. De rechtbank heeft den Amster- damschen sigarenmaker J. P. van Wijk, wegens moord op de Zaandam- sche vrouw Bets, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De eisch was 12 jaar. VELDWACHTER EN STROOPER. De strooper Andringa werd vrijge sproken van de beschuldiging, den rijksveldwachter Van der Lee, te Vel- sen, te hebben bedreigd met een ge weer. De geschorste veldwachter Van der Lee werd wegens mishandeling van Andringa veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf. Da eisch was tegen hem 2 maan den. KINDERWETTEN. Hedenmorgen stonden weder ver schillende beklaagden beneden den 18-jarigen leeftijd terecht. Deze zaken werden als altijd met gesloten deuren behandelde UITSPRAKEN: J. C. de Jong, werkman, zond/er vas te woonplaats, bedelarij", 5 dagen hechtenis en 1 Jaar 4 maanden opzen ding. J. P. v. d. Klashorst, zonder beroep te Heemstede, verduistering, 7 maan den gevangenisstraf, H. van .lm Woude, vrachtrijder te Haarlemmermeer, mishandeling, f 20 boete of 10 dagen hechtenis. J. Kerkman huisvr. van D. Dibbits, zonder beroep te Hillegom, mlsh. vrij gesproken. G. Zeeuwe, bloemistknecht, te Over- veen, diefstal, f 5 boete of 8 dagen hechtenis. B. H. C. van der Horst, loodgieters- knecht te Haarlem, brandstichting door schuld, vrijgesproken. FEEST IN T „BUITENHUIS". Gisteren was 't de jaarlijksche feestdag in 't Stads-armen- en zieken huis, die steeds georganiseerd wordt door „de ronde tafel", een clubje stamgasten uit 'i café van den heer Bottelier in de Smedestraat, Het gezelschapszaaltje even pri mitief als de geheele om verbetering schreeuwende inrichting i was met wat groen en bloemen in feestelijk ge waad gestoken. De jonge en oude verpleegden zaten daar gezellig en knusjes bijeen, om Sint-Nicolaas te vieren. Vreugde straalde van de ge rimpelde gezichten der oude mannen en vrouwen, de oudjes zongen en lachten zooals ze alleen maar op de zen eenen feestdag kunnen een zonnestraal in hun eentonig leven. Er was gisterenavond veel voor hen te genieten. Onze voordrager, de heer Vrugt, had ook nu met z'u dochtertje ziju gewaardeerde medewerking toe gezegd en heeft de oudjes met zijn voordrachten kostelijk vermaakt, 't Meest werd er gelachen om den reci teer wedstrijd, waartoe dan ook alle reden was. Ook eenige ernstige stuk ken o. a. het gevoelvolle „Tjeerd Wouters" werden niet onverdeelde aandacht gevolgd. Het mandoline-ensemble „ConAmo- re" werkte ook nu mee. De nummer tjes mooie muziek door dit clubje hee- ren op zeer verdienstelijke wijze uit gevoerd, werden door een luid applaus beloond. De bliDde pianist, de heer Oort, ver schafte den feestvierders veel genot, door hun gezang te begeleiden. Nu klonken hun Liederen zoo opgewekt en vroolijk. Ook begeleidde de heer Oort de zangnummers van den heer Vrugt. Zoo was dit een welgeslaagd feest. Om dit welslagen nog nader te be wijzen moeten we melden, dat de ver pleegden op royale wijze onthaald zijn. De kas liet 't toe, want op de lijst was voor 70 ge teekend, terwijl enkele firma's nog geschenken zon den. Zoo ontving men van den bak ker Smit. 125 Kerstbroodje3, van den vischhandelaar 100 gebakken schol len, van de „Sierkan" 80 liter choco lademelk, van de firma Kuypers spe culaas, enz. Er was dus ook voor de maag veel te genieten. De heer Rozenhart had voor de ver siering der zaal gezorgd en de heer Heemskerk v-oor een piano. De oudjes hebben zich alles heerlijk laten smaken 1 De ouderdom wordt geëerd't Oud ste mannetje kreeg ais extra gift een pijp met een pond tabak, 't oudste vrouwtje een flesch odeur en een doos bonbons. De verpleegden van 't Buitenhuis zijn den leden van de ronde tafel als ook den anderen milden schenkers, zeer dankbaar I De Arr.-Rechtbank alhier heeft bij vonnis, d.d. 10 December 1908 in staat van faillissement ver klaard Cornells van Dongen, scheeps bouwmeester te Zaandam, Rechter-Commissaris Mr. E, J. Dor- hout Mees. Hooger beroep. C. van Raffen, wonende te Am sterdam, gedetineerd alhier, die bij vonnis der Arr.-Rechtbank alhier ter zake van diefstal met braak Is ver oordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. aoeagexeurae statuten. In da Staatscourant zijn opgeno men de Koninklijk goedgekeurde sta tuten van de af deeling Haarlem en Omstreken van den Koninklijken Ne- derlandschen Bond van Oud-onder officieren. Deze vereeavlging is aangegaan voor den tijd van 25 jaren, te rekenen van den dag der oprichting, zijnde 26 Maart 1S88. Met uitsluiting van elke politieke of godsdienstige overweging, stelt de vereeniging zich ten doel a. Toewijding aan Vorstin en va derland, alsmede verhooging van 's Lands weerbaarheid b. de kameraadschappelijke en stof felijke belangen te bevorderen c. weldadig te werken in het be lang der hulpbehoevende leden en weduwen t an leden d. het aankweeken en bevorderen van eensgezindheid, goede verstand houding en kameraadschap. De vereeniging tracht het doel te bereiken door a. 1. bij mobilisatie hare bereidwil lige leden ter beschikking van de Re- ge ering te stellen 2. het houden van schietoefeningen en -wedstrijden"; b. 1. het houden van bijeenkomsten; 2. hare leden en de actief dienende onderofficieren (adspirantlid zijnde), die den militairen dienst wenschen te verlaten, behulpzaam te zijn in het verkrijgen «ener betrekking c. het vormen van fondsan om daar uit haar leden 1. bij ziekte of tegenspoed geldelijk bij te staan 2. tijdelijke rentelooze voorschotten te A'erstrekken 8. hunne weduwen verder geldelijk te steunen. Examen M. O. Boekhouden (huisacte). Geslaagd de heer H. Pieters, van Haarlem. bennebroek. Nationale Militie lichting 1910. Voor de inschrijving voor de Natio nale Mlilitae zal in deze gemeente meer bepaald zitting worden gehouden ter secretarie der gemeente op Vrijdag 15 Januari a.s., des voormiddags van 10—12 uur. ZUID-SCHALKWIJK. In de vergadering der 'fjsclub Christlania alhier werd na behande ling der gewone jaarlijksche punten, besloten tot aanschaffing van een ijs- tent; de aftredende bestuursleden wer den herkozen, voorts werd goedgevon den om als afdeeling van den Ijsbond de baan op het Spaarne van de Haar- lemsche grens tot de Kolk te Heem stede aan te leggen en te onderhou den. HAARLEMMERLIEDE. De heer J. Vriesekoop, sedert vele jaren bestuurslid van den Binnenpol- dex en de laatste jaren voorzitter, wenscht wegens hoogen leeftijd bij de a.s. aftreding niet meer in aanmer king te komen. SCHOTEN. Heden werd ten Raadhulze aanbe steed het bestraten van het Pretoria- plein en het herstellen van den Ver gierden weg. Ingeschreven werd door: P. Boks, Pretoriapleln voor f 2620 en f 2340; Vergierdenweg: f 588. Kaub en Bierboom, Pretoriapleln: f 2635, f 2719, 3180 en f 2847, Vergier denweg f 693. Bezuur, Petorfaplein: f 8177 en f 3917, te samen. Turkenburg, Pretoriaplein: f 2568, f 3149 en 2655; Vergierdenweg f 649. G. van Polen, Vergierdenweg f 865. HEEMSTEDE. A., uit Den Haag, die hier Maan dag zoo noodlottig om 't leven kwam, is hier heden op de algemeene be graafplaats ter aarde besteld. NEDERLAND EN VENEZUELA. Nadat Woensdagmorgen met be langstellenden uit verschillende dea len des lands een voorloopige samen komst was gehouden, had des mid dags in een der zalen Yan het Zuid- Hollandsch Koffiehuis te 's-Gravenha- ge een© vergadering plaats van het comité voor vrede en overleg met Ve nezuela. Ook eenige dames waren te genwoordig. Na eenige besprekingen, waarbij men vrij algemeen van gevoelen bleek, 'dat de propaganda voor den vrede met Venezuela krachtig en waardig moet worden voortgezet, dit te meer "waar als vrii zeker kan wor den vastgesteld, dat de tegenwoordige Regeering van Venezuela dien vrede niet onwelgezind is, terwijl het hier niet om personen, doch om het begin sel voor of tegen den oorlog, gaat, werd meded-eeling gedaan van ver schillende adhaesiebetuigingen, waar onder van eenige journalisten en let terkundigen. Besloten werd, dat de propaganda zich uitsluitend zal bepalen tot Ne derland en een eigen orgaan zal wor den uitgegeven. Het voorloopig bestuur, bestaande lit de hoeren W. J. Martin, H. J. L. Dreckmeier (secretariaat Brinklaan, Bussum) en mevrouw G. Dekker Roelofs, werd definitief gekozen en iet comité tevens definitief opge richt. Als redacteuren van het orgaan vverden twee leden-journalisten be- ïoemd. D© navolgende motie werd met na genoeg algemeene stommen aangeno men De vergadering, zich stellende op het neutraal standpunt van den we reldvrede, van oordeel, dat het con flict tusschen Nederland en Venezue la, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden, langs den weg van vreedzaam overleg, kan en moet wor den opgelost en een oorlog voor Ne derland en West-Indlië niet dan de nadeeligste gevolgen kan hebben, be sluit do propaganda voor dien vrede krachtig en waardig voort te zetten, en zuiks in net belang van Nederland en zijn koloniën en van de vredes- idéo. Den Minister van Buitenlandsche Zaken is telegrafisch van deze motie kennis gegeven. Alvorens de Vergadering uiteen ging, werd dioor een der aanwezigen hulde gebracht aan den schrijver van de brochure „Waarom ten oorlog te gen Venezuela en diverse antikelen, wiens krachtig pleidooi voor den vre de, den eersten stoot tot de oprich ting van het comité heeft gegeven, al neemt het comité het standpunt van den schrijver niet geheel in. Als plaats voor de volgende verga dering werd Utrecht aangewezen. TWEEDE KAMER. ANALYTISCH VERSLAG. Bij nota van wijziging is op de Mid delenwet een ontvangpost gebracht wegens opbrengst van het Analytisch verslag ad 4000. Aangezien op liet Ilde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1909 een post is uitgetrokken voor de kosten van het analytisch verslag on het in de bedoeling ligt om de druk- en uitgeofkosten niet ten laste van de Landsdrukkerij-beigroo- ting te lateai, doch met bovenbedoel den post te verrekenen, komt het aan den minister van Financiën regelma tig voor om daartegenover een ont vangpost op de Middelenwet te bren gen, te meer daar liet althans in den eersten tijd wenschelijk Is, dat duidelijk blijke hoeveel de baten zoo wel als de kosten bedragen. Tot dusver beloopt het aantal abon- né's tegen betaling van f 1 925, en tegen betaling van 0.50 5615. Hier voor voor het jaar 1909 respectievelijk 1000 en 0000 stellende, wordt het te ramen bedrag voor die abonnements gelden f 4000. STAATSBEGROOTING VOOR 1909. MARINE-BEGROOTING. Voorgestelde amendementen. De heeren Eland, Jansen, Thomson en Verhey hebben een amendement voorgesteld om de artikelen 16 en 18 te verminderen, respectievelijk met 22.000 en f 276.312, met de bedoeling om de verwapening der twee schepen type „Kortenaer" na te laten. De hearen Eland, Thomson en Ver hey hebben een amendement voorge steld om art. 17 te verminderen met ƒ500.000, met de bedoeling slechts geld toe te staan voor den bouw van één torpedojager. De voorstellers van oor deel, dat bezuinigen, waar ©enigszins mogelijk, plicht is, achten den aan bouw van een tweetal jagers op dit oogenblik niet noodig. De heer Hugenholtz heeft een amen dement voorgesteld om de artikelen 17 en 19 te verminderen respectieve lijk met f 215.000 en f 17.360, met de bedoeling om niet over te gaan tot dr aanbouw van eene onderzee boot. UITBREIDING LANDSDRUKKERIJ. Uit het afdeel ingsonder zoek van de suppletoir© waterstaatsbegrooting voor 1908 blijkt, dat vol© leden met bevreemding gezien hadden, dat reeds zoo spoedig nadat de Kamer een belangrijk bedrag toestond voor verbouwing en uitbreiding der Lands drukkerij, weder een voorstel van ge lijke strekking gedaan werd. Verscheidene dezer leden waren des niettemin bereid, d© geiden voor dat doel toe te staan, omdat di© uitbrei ding uit een commercieel oogpunt aanbeveling verdient Anderen konden zich hiermede niet vereenigen, niet inziende, waarom het noodig zou zijn alle bescheiden, die van staatswege gedrukt moeten wor den, ter Landsdrukkerij te deen druk ker^ omdat deze inrichting duurder werkt dan verschillend© te 's-Graven- hage gevestigde particuliere drukke rijen. Voorts werd naar de kosten van verbouwing en inrichting der aan te koópen perceelen gevraagd en verder betoogd, dat de kosten van het analy tisch Kamerverslag, ten behoeve waarvan de aankoop voor een deel zal geschieden, te hoog worden als de uitgave van dat verslag gebezigd wordt als motief voor een zeer dure uitbreiding der drukkerij. Tegen den prijs, welke voor de aan te koopen perceelen zal worden be taald, werd door vele leden bezwaar geopperd- O. a, werd er op gewezen, nat O© koopprijs van het gebouw der Vrijmetselaarsorde, dat een uitge strektheid. heeft van 17 A. 90 c.A. we der komt op bijna 109 per vierk. Meter. Anderen meenden dat de voorkeur zou verdienen aankoop van dien ach ter het gebouw der Landsdrukkerij gelegen tuin. toebehoor end© aan de weduwe Gebel, welk terrein, 50UU vierk. Meter, meende men. groot is. is het niet mogelijk, vroeg men, be doelden tuin tegen billijken prijs aan te koopen. RAADSVERKIEZING ROTTER DAM. Bij de Woensdag gehouden verkie zing voor den Gemeenteraad district I werden uitgebracht 1715 stemmen op den heer J, C. Mulder (liberaal) 809 stemmen op den heer P. F. M. Thijssen (katholiek) eu 1190 stemmen op den heer G. Voorhoeve (chr.-hist.), zoodat herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren Mulder en Voorhoeve. EEN ONTAARD ZOON. Voor een huis im de Marnixstraat te Amsterdam wordt sinds eenige dagen door de politie gepost om... een moe der tegen haar zoon te beschermen. Dit heerschap, dat voor het maken van valsche bankbiljetten reeds ge vangenisstraf onderging, voerdeniets uit en eischte dan van zijn moeder geld om te kunnen spelen- Bij weige ring liep het arme mensch een pak slaag op. Ten einde raad heeft de vrouw, die weduwe is. en met het houden van commensalen in haar onderhoud moet voorzien, de hulp der politie in geroepen, die zoonlief de deur heeft uitgezet en nu wijl hij van huls sleutels la voorzien op verzoek der moeder zijn binnendringen belet door het huis te bewaken. Reeds deden geruchten de ronde, dat de politie den zoon zocht op ver moeden de band te hebben In den aan maak der in omloop zijnde valsche bankbiljetten. Men ziet, dat dit een mystificatie Is. (Hbld.) KOPPELARIJ. Zooals men weet, werd te 's-Graven- hage eenige weken geleden een meis je door de politie gevonden op een ka mer met nog 5 andere meisjes van 1618 jaar, daar opgesloten door een vrouw, di© ze allen met het uitzicht op een goede betrekking als dienstbo de in den val had laten loopen. De brieven aan hare ouders waren onderschept. De vrouw werd aangeklaagd we gens koppelarij. Het „Haagsche Weekblad'' meldt intusschen, dat zij buiten vervolging gesteld is op haar betuiging, dat zij spoedig zou trou wen en zich verder goed gedragen. VELE KLEINTJES MAKEN EEN GROOTE Het Haagsche Kinderziekenhuis is ©en nieuw vrljbed rijker geworden. De wijze waarop de benoodigde som is bijeengebracht is buitengewoon aardig en aantrekkelijk. Sinds tal van jaren toch heeft me vrouw Therese Hoven in haar tijd schrift voor jonge meisjes propagan da gemaakt voor het wat afstaan ten bate van minder bevoorrechten, 'tzij door het doen van eenige moeite, bijv. postzegels, theeloodverzameling, of door het zich getroosten van eenige opoffering, bijv. eens loopen in plaats van trammen. Daar sloten zich de poppententoonstellingen hij aan, zoo bijv. de laatste in Scheven in gen in 1908 met haar zeer mooi resultaat. Een groot deel van die giften kwam het Kinderziekenhuis ten goede, eerst in een vorm van bijdragen zon der bepaald aangewezen doel, later (na 1901) tot vorming van een fonds voor een vrijbed. Thans is de noodi- g© som daarvoor (ƒ6000) bijeen. Dit resultaat is bereikt uit groote en klei ne giften. Boven loet bedje zal vermeld staan „Dat het gesticht is door de „meisjes van Nederland". ONGELUKKEN. Te Rijssen waren eenige Jongens aan het spelen met de z.g.n. kipkar ren., loopende over rails, waarmede de leem naar de steenfabriek van den heer B. aldaar wordt gebracht. Een 12-jarig© jongen van W., uit Eisen, geraakte onder een zwaren wagen en bezeerde zich ernstig, 't Eene been was geheel en 't andere gedeeltelijk verbrijzeld. Te Amersfoort werd een jongen uit gezonden om zuiveringzout te halen. Aan wien de schuld lag is onbekend, maar de knaap kwam terug met zu ringzout, en diit goedje werd ingeno men. Gelukig wist spoedig ingeroe pen geneeskundige hulp erger te voor komen. ONTTREKKING VAN GOEDEREN IN EEN FAILLISSEMENT. Voor de Rechtbank te Arnhem had zich te verantwoorden een koopman te Nijmegen, wien ten laste werd gelegd,, dat hij, koopman, die bij vonnis der Rechtbank te Arnhem van 24 Septem ber 1908 in staat van faillissement is verklaard te Nijmegen op of omstreeks 12 Juni 1908 ter bedriegelijke verkor ting van de rechten zijner schuldei- schers goederen aan zijn boedel heeft onttrokken. Bekl.'s beweren is dat zijn vrouw 10.000 Mark bezat en dat hij haar te gen dit bedrag de goederen van zijn zaak gaf. Dit geschiedde om de toe komst van zijn vrouw te verzekeren, niet omdat hij wist dat zijn zaak slecht stond. De officier tracht bekl. aan te too- nen dat er van een schenking van 10.000 Mk. aan zijn vrouw niets waar is en gaat voorts bekl.'s financieelen toestand na. Bekl. had de zaak, zon der een cent te bezitten, gekocht van Thijssen en Van Haaren voor 71.000 plus 20.000 en terstond twee hypothe ken ieder van 45.000 gesloten. Voorts was de bepaling gemaakt, dat bekl. de helft van zijn inkomsten moest af staan aan zijn oom Thijssen. Na een jaar (December 1907) bleek dat de zaak niet goe dging en dat zijn vorderingen aan de Maas en Waal- sche Bank waren verpand. Bekl. had bij die bank een krediet van 14.000, doch zijn schuld steeg tot 28.000, zoodat de bank aandrong op liquida tie der rekening. .Voorts wijst de off. bekl. er op dat deze in de meening verkeerde f 40.000 van zijn zwager te zullen krijgen. Uit de verklaring van een der curatoren, mr. A. v. d. Goes, blijkt, dat bekl.'s actief f 12.000, zijn passief f 90.000 bedraagt. De liquida tie van het faillissement was voor bekl. niet voordeelig. Als Z.E.A. de balans voor bekl. moet opmaken, dan staat aan de eene zijde een hemeltergende lichtzinnig heid van bekl., die een jonge vrouw meesleept in zijn val; bekl. leefde weelderig, doet meer als een Ameri- kaansch milllonair, dan als een een voudig Nijmeegsch© handelaar in ijzerwaren en huishoudelijke artike len. Aan de andere zijde staat bekl.'s jeugd en het feit, dat hij had slechte raadslieden. Wanneer notaris Ten Pol de lijst van den inventaris bij de akte van huwelijksche voorwaarden goed had gelezen, dan had hij gezien, dat het een onzin-akt© was, want gaan vrouwtje brengt, om iets te noe men, 80 schermmaskers mee ten hu welijk, Met een en ander moet reke ning gehouden worden bij de opleg ging der straf, zoodat Z.E..A. 5 maan den gevangenisstraf eischt, KWAKZALVERIJ. Voor den Hoogen Raad is behan deld de zaak van den „eigenaar van een chemisch laboratorium" te Oegst- feeat, door het kantongerecht te Me- emhMik en de rechtbank te Alkmaar veroordeeld wegens onbevoegde uit oefening- der geneeskunst, bij hcrlia- ling, drie maai gepleegd. Hel kantongerecht had hem drie hechtenJsstraffen elk van een maand, de rechtbank één hechtenisstraf van drie maanden opgelegd. De requirant had ie Andijk eenigen patiënten tegen betaling geneeskundigen raad en b.'j-' stand verleend, door hen met eer© stethoscoop te onderzoeken, hun me dicamenten voor te schrijven, aan een der patiënten te vragen naar zijn eetlust en op welke zijde hij gewoon lijk sliep, cn tot een ander te zeggen „je mag weer loopen en fietsrijden, maar langzaam aan, want er zit nog een korstje om je longen." In hooger beroep had de officier van justitie gevorderd, dat een onderhoek zou worden ingesteld naar den toe stand der geestvermogens van dezen beklaagde, die aan den minister van Justitie een aantal adressen richtte met klachten omtrent beleedigingen, welke hij van rechterlijke autoritei ten bij de behandeling zijner zaak zou hebben ondervonden. De rechtbank vond echter geen ter men, dit verzoek in te willigen. Geconcludeerd werd tot verwerping van het niet door cassatiemiddelen ondersteunde beroep. Uitspraak 14 December. SMAAD. Voor den Hoogen Raad werd gepleit door mr. De Mos, advocaat te Sche- veningen, in de zaak van een veehou der te Maartensdijk, door het Ge rechtshof te Amsterdam met vernieti ging van een vonnis der- Rechtbank te Utrecht veroordeeld wegens smaad tot gevangenisstraf van 10 dagen. De requirant had in een tapperij Hendrik Verwey, den kerkvoogd der Ned. Hervormde Gemeente te Blauw kapel, ten laste gelegd, dat hij 250 had gestolen van de kerk te Blauw kapel. GEEN WEDSTRIJDEN. Eenige groote automobielfabrikan ten in het buitenland zijn voornemens in het vervolg niet meer deel te ne men aan de groote wedstrijden, daar de wedstrijdauto's reeds zoo volmaakt zijn, dat van verder© wedstrijden geen belangrijke verbeteringen zijn te wach ten, het publiek er geen belang meer in stelt en... ze de fabrikanten op hooge kosten jagen. DE ZESDAAGSCHE WIELER WEDSTRIJD. Dinsdagmorgen te een uur waren 25 uren verloopen sedert het begin van den zesdaagschen wedstrijd. Acht van de racende paren hadden 533 E.M, afgelegd. Verleden jaar was de eerste 25 uren 529 E.M. afgelegd. Downey en Logan (Ierland) hebben den strijd opgegeven. Logan kwam te vallen en werd naar het hospitaal gebracht en Downey weigerde zijn partner te ver vangen. Ondanks den snellen gang vertoonen de rijders geen sporen van vermoeidheid. VOETBAL. EEN KEURIG SOUVENIR. Toen de bekende Nederlandsch® voetballer, Bertus Stom naar tro pisch Nederland vertrok, werd beslo ten den populairen H. F. C.'er een souvenir aan te bieden. Door de groote medewerking kon de commissie een kostbaar kunstwerk doen vervaardigen door den beken den Utrechtschen kunst-industrieeL C. J. A. Begeer. In een even smaakvol als artistiek bewerkt album zijn taliooze photo's van wedstrijden, waarin Stom mede- speelde, bijeen gebracht; vooral het verzamelen der oudste photo's was geen gemakkelijke taak. Het albuin is gevat in ©en zwaar perkamenten band, die de geschilderde opdracht bevat, versierd met een rand van fili- grain en émaiile-werk. Dit filigrain bestaat uit zeer dun goud- of zilver draad, tot allerlei smaakvolle figuren gebogen en door eenge s tren g e 1 den daarna vastgesóldeerd. Met veel goe den smaak en kunstvaardigheid is deze arbeid uitgevoerd. De filigrain, met de kleurige émail- Le-schildjes, op den achtergrond van het ivoorkleurig perkament, maakt een soberen, deftigen indruk. Do photograai Hendriks belastte zich met de reproductie der photo's, hetgeen geen gemakkolijke taak was, daar er heel wat minder goed geslaag de amateur-kieken onder waren, die alle opnieuw in denzelfden tint moes ten worden overgedrukt. Nog bevat het album een aardige plaat in kleurendruk, naar een teeke- ning van jhr. Jan Feith. Willy Sluy- ter boekende een grappig „Tot weer ziens, Stom". In verschillende voetbal-centra zal het album, vóór het de Indische reis aanvaardt, worden ten toon gesteld. EEN AéRODROOM IN DUITSCH- LAND. Een groot station voor de lucht scheepvaart zal in de buurt van Ber lijn gebouwd worden. Het aangren zend terrein zal dienst doen voor oe feningen met aeroplanes. KERST-V A CANTIE. Ter gelegenheid van het Kerstfeest wordt aan de cadetten der Koninklij ke Militaire Academie te Breda ver lof verleend van 23 December a.s. tot en met 2 Januari 1909. SCHEPEN NAAR WEST-INDIë. De „De Ruyter" zal, zooals oor spronkelijk het plan was, 15 Decem ber a. s. naar do West vertrekken. De „Utrecht", welke dezer dagen van de oefenlngsreis uit de Mlddellandsche Zee te Willemsoord verwacht wordt, zal na in gereedheid te zijn gebracht, eveneens naar West-Indië vertrekken.- De luit-generaal J. M, Campbell, Inspecteur van het wapen der Infante rie, zal In den loop van het a.s. voor- Jaar den dienst met pensioen verlatens.' (N. R. Ct.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2