NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandsch Overzicht £ös Jaargang. No. 7815 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG H DECEMBER 1S08 HURLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRAB MAANDEN» Voor Haarlem I,I 2 l 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037^ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur 3. PEERBBÖGM. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /l—elke regel meer f0.23 Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertenüön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen ft contant Redactie es Administratie! Groote Houtstraat 55. Istorconmuraaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Zulder BuUeü3paarci 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Wannoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN* EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 15 DECEMBER, De Kroon, bovenzaal: Voordracht Van den heer J. H. Tours, 8 uur. De Kroon: Vrijz. Propagandaclub „Haarlem": Vergadering, spr. de heer Breda Kleijnenberg, 8 uur. Vergadering: Prov. Staten, 10 1/2 uur. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Nederland en Venezuela. De vijandelijkheden zijn begonnen Althans, wanneer men een vloot-de- m ons tralie, met alles wat daaraan verbonden is, als vijandelïjkhe- d e n wil beschouwen. V r i e n d e- 1 ij k h e d e n zijn 't zeker niet, maai' men moeit wel het onderscheid weten iusschen een oorlog en een b 1 o k- a d e van oorlogsschepen. Bij een blokkade behoeft geen drop pel bloed te vloeien, terwijl men bij een oorlog de slachtoffers minstens bij duizenden moet tellen. Wat is een blokkade Venezuela de republiek in de on middellijke nabijheid van onze West- Indische koloniën gelegen, en waar mee we de bekende staatkundige moeilijkheden hebben moet voor ■voer vijfde van den buitenlandschen handel leven. Deze handel moet voor 99/100 over de zee geschieden, zoodat het land niet meer getroffen kan wor den dan door een bemoeilijking of totale verhindering van den handel. Vooral in deze maanden, nu de koffie uitgevoerd moet worden, heeft de handel voor Venezuela een buitenge wone beteekenis. Nu kan Nederland met zijn drie thans aanwezige oor logsschepen en de twee andere bo dems, die reeds onderweg zijn de havens van Venezuela afsluiten, zoo dat de uitvoer der handelsartikelen onmogelijk is. Dan heeft Venezuela geen handel en lijdt daardoor onnoe melijk schade. Zoo zou Venezuela gedwongen kunnen worden om voel toeschietelij ker tegenover Nederland te zijn en onze eischen In te will'gen. Zoo ver zijn we echter nog niet 1 Op dit cogenblik hebben onze oor logsschepen nog niet de bevoegdheid, om schepen, niet behoorende tot den dienst der Venezolaansche oorlogs vloot of politie, doch alleen handel drijvende op Venezuela, aan te hou den. Onze schepen zijn dan ook daartoe no0- niet overgegaan. Wel heeft de „Gelderland" Zaterdagmiddag het Ve nezolaansche kustvaartuig „Alix" na- bii Puerto Cabello, bemachtigd. Op de ..Alix" werd de HolJandsche vla? gehesclien, de bemanning werd naar wal gezonden. Een der Neder- landsche mar'ne-offieieren bleef aan boord van de „Alix". die naar Willem stad gesleept werd, waar het vaar tuig Zondagmorgen aankwam. Of schoon van de Venezolaansche forten te Puerto Cabello gemakkelijk te zien was, dat de „Gelderland" zich van de „Alix" meester maakte, werd er eeen vuur gegeven. Zijn de Aenezolanen aan de Castro- heerschappij ontrouw geworden Heit niet beantwoorden der vijandelijkhe den wijst daar op, en bovendien komt uit Maracaibo het hardnekkige ge rucht, dat In het binnenland van Ve nezuela een revolutie tegen de Cas- tro-heerschappij is uitgebroken. Blijkt het waar, dan zal Nederland wellicht een gemakkelijke taak heb ben, wijl <en nieuwe regeering Ne derland niet zoo onsympathiek zal ziin als Castro en zijn kornuiten. Intusschen afwachten 1 De reis van Gastro. President of m'nheer Castro is nog aan het reizen. De stakker moet ver bazend ziek zijn, wat wel blijkt uit het menu, voor 't te Bordeaux gebruikte twaalf-uurtje, dat ils volgt was sa mengesteld wildsoep, geroerde eie ren met truffels, tong op rolletjes, biefstukjes met gebakken aardappe len, chaudfroid van snippen, eetbare paddestoelen, citroenpudding en na gerecht. Hij at rijkelijk van al deze gerechten en droeg zorg, ze met een paai* uitstekende Fransche wijnen te besproeien, 's Middags at hij nog uit voeriger zeven hoofdgerechten met vier verschillende wijnen. Arme, arme zieke Met ons medisch leekenverstand dachten we, dat iemand, die zich wil laten opereeren, op dieet gesteld moet worden Misschien maakt men voor Castro «■ene uitzondering 1 De Fransche pers ia heelemaal niet Ingenomen met de houding der regee ring tegenover m'nheer Castro. Men had den „vent" de deur moeten wij zen. zonder verder commentaar. De eene courant toornt nog sterker dan de andere, maar ontevreden zfju alle redacteurs. Een voorbeeld De Temps" zegt, dat de zwakheid van Frankrijk tegen over Venezuela legendarisch dreigt te worden. Op dit oogenblik doen de Nederlan ders, die over minder middelen be schikken dan wij, zich eerbiedigen en geven ons een bescheiden les in de houding, die men bij dergelijke gele genheden behoort aan te nemen. Eeni- gen hunner verbergen dan ook niet, hoe verrast zij zijn bij het rten van de welwillende behandeling door Frank rijk toegekend aan een Castro, over wien de Franschen zich nog ernstiger te beklagen hebben dan de Nederlan ders. Niettegenstaande het verbod, heeft Castro zich te Parijs laten intervie wen en wed door een redacteur van de Temps". Castro zei Ik denk in &j_allereerste plaats om mijn gezond heid en ga naar Berlijn, om me daar te laten behandelen. Dan ontkende hij, dat hij de staats kundige zaken wilde regelen, zeg gend zulke zaken moeit men aan de gowone bemiddeiaai's overlaten. Ten slotte verklaarde hij plechtig en met veel klemtoon, dat Venezuela niet an ders wenscht, dan in vrede en een dracht met alle volken en landen te willen leven, ook met Frankrijk, en ook meii Nederland. Maar die vrede hangt niet uitsluitend van Venezuela af aldus besloot m'nheer Castro. Veel bijzonders leverde het inter view dus niet op, want de laajtste ver zekering Is toch zoo-zoo. Frankrijk heeft echter niet lang pleister van Castro. Zondagmid dag om 1.50 verliet hij met zijn gevolg zonder eeni® incident Parijs, ten ein de naar Keulen te sporen. Daar is Castro 's avoaxds om 11 uur aangeko men en heeft in 't Domhotel zijn in trek genomen. Heden ^Maandag) zou hij naar Ber lijn reizen. Om zich te laten opereeren De Crisis in den Balkan. De onderhandelingen tusschen Oos- tenrijk-Hongarije en Turkije zijn hervat. Het initiatief is daartoe uitge gaan van de Donau-monarchie, die zijn eisch opheffing van het boycot, heeft laten varen. Voor het O.-II. rijk is dit zeker een heeie opoffering, en wel ee.i bewijs, dat het weinig lust heeft om den oor log te beginnen. Ook de in Petersburg ontvangen nota van de Donau-monarchie wijst op het verlangen, dat de zaken zon der wapengeweld geregeld worden. Nu verzet Franz Joseph zich niet meer togen de bespreking van de an nexatie van Bcsniè en Herzegowina op de conferentie der mogendheden, maar verbond er alleen den eisch aan dat de verschillende land-en voor de b:;eenkomst der conferentie met het O.-H. rijk eene overeenkomst sluiten ten dien opzichte. Rusland zal hier wellicht op In gaan. Of het echter aan baron Aehrenthal gelukken zal om met alle mogendhe den tot overeenstemming te komen We betwijfelen d'it wel, vooral wat Turkije betreft. Ook Rusland zal om Servië en Montenegro te dienen wel tegenwerpingen maken, om die annexatie goed te keuren. Zoo is het voorstel van de Donau- monarchie eigenlijk niet veel anders, dan een verplaatsing der moeilijk heden I Nu komt er weer een moeilijkheid voor Oostenrijk-Hongarije. De bevol king van Bosnië en Herzegowina gaat zich tegen de annexatie verzetten, en dreigt met opstand. Het „oproer-co- mlté" wil een zelfstandig bestuur on der regentschap van een Turkschen prins. Dat zal de Donau-monarchie na tuurlijk nooit toestaan 1 In bevoegde kringen worden de be richten over het sluiten van een of fensief en defensief verhond tusschen Servië en Montenegro tegengespro ken. DE TURKSCÏIE VERKIEZINGEN. Tien candldaten uit het Jong-Turk- sche comité zijn te Constantinopel tot afgevaardigden oekozen onder hen bevinden zich 5 Turken. Bovendien zijn nog 2 Grdeksche ad vocaten, 2 Arpieniscne advocaten en een Israëliet gekozen. De groo'i-vizier, Kiamll pasja, en de minister van Onderwijs hebben een nederlaag geleden. EEN TOESPRAAK VAN DEN PAUS. Zondag had op het Vatlkaan, in tegenwoordigheid van den Paus, de lezing plaats van drie besluiten voor de zaligverklaring van verscheidene zendelingen en de erkenning van de wonderen, die leidden tot de zalig verklaring van Jeanne d'Aro. De redevoeringen van verschillende kardinalen beantwoordde de Paus met een 'ange rede, waarin hij o.a. zeide, dat hij zich gelukkig acht, dat alle voorbeelden van heldenmoed uit Frankrijk komen, waar zij, die op de openbare zaak toezicht houden, het vaandel van den opstand ontplooid hebben en eiken band met de kerk verbraken. Nadat de Paus had gezegd, zeker te zijn, dat Frankrijk In den schoot der kerk terug zal keeren, voegde hij daarbij, dat hij in die zekerheid ver sterkt wordt door de bemiddeling dei- nieuwe heiligen. REVOLUTIE OP HAÏTI. De zwarten zijn weder rustig. Ge neraal Antolne Simon, als hoofd van hot uitvoerend bewind, heeft een be vel uitgevaardigd, waarbij tegen 17 December een congres wordt bijeen geroepen, met het doel een president to kiezen. Tot zoolang verwacht men, dat de rust in de republiek niet ver stoord zal worden. Daarna bestaat echter weer alle kans, dat.... het lieve leven van voren af aan begint. Stadsnieuws HET TOONEEL „ECHTSCHEIDING", DOOR DB ROTTERDAMMERS. In Frankrijk meer dan in enkele andore landen meer ten minste dan in Dui'tschland en dan in Nederland Is het to ones 1 onderhevig aan -Ie groote geestelijke stroomingen, die in het denken van het volk plaats heb ben. Het tooneel geeft er in dat land spoedig een weerspiegeling of echo van. Leeft in Frankrijk het „revanche"- idee weer eens op, houdt de quaes tie der afschaffing van de doodstraf de geesten bezig, dan vindt men ze al heel gauw op de planken behandeld. Het tooneel reageert daar zeer sterk op de geestelijke stroomlngen onder het publiek. En daar, tengevolge van den maat- schappelijk-kerkelijken strijd van den laats ten tijd, do quaestie van het hu welijk en de echtscheiding in Frank rijk weer actueel is geworden en in bijzondere mate de geesten is gaan bezig houden, was 't te voorzien en te verwachten, dat dit te Parijs zoo brandende vraagstuk ook wel op de planken behandeld zou worden De. men, die zich daarvan heeft meester gemaakt, is Paul 'Bourget, de Fransche romanschrijver, die de hulp van André Cuiy had ingeroepen, om de tooneeldiraai aan zijn onderwerp te geven. Zoo zijn zij aan 't schrijven van „Echtscheiding" gegaan. In dit stuk heeft hij rekening ge houden met de zienswijze van den vrijdenker in Frankrijk over het hu welijk, evenals met de opinie van hen die het huwelijk als een sacrament De- schouwen zoodat 't onontbindbaar is en met de denkbeelden van de voorstanders der vrije verbintenis. Dat 't Bourget alleen te doen was om een thesis op het tooneel te bren gen .blijkt wel hieruit, dat hij deze drie aspecten van de huwelijksverbin tenis in een-en-hetzelfde gezin laat vertegenwoordigen hij doet de waar. schijnJLijkheid. dus geweld aan, om al les maar opeen te kunnen dringen en Ln een zoo beknopt mogelijk bestek te kunnen behandelen. De dialoog is over 't algemeen on derhoudend geschreven. Wel kan ze niet voortdurend bezig houden, om dat er meermalen over zaken worlt geredeneerd, die ln ons land anders zijn, en ons daardoor niet interessee ren, maar over 't algemeen boeit de dialoog toch wel. Aan het stuk viel een zeer goede vertolking ten deel, door mevr. Tar- taud als de verpleegster, die voor ile vrije verbintenis is, door Tartaud, den vrijdenker, en door mevr. Van Eijsden, die bekeerd wordt tot hel inzicht dat het huwelijk een sacra ment isde heer v. <L Lugt Melsert speelde zeer beschaafd de moeilijke rol van een jeugdig minnaar. De zaal was goed bezel FRANS NETSCHER. Marcel My 1 n. De heer Myin van het Nederl. Too neel komt hier zijn 25-jarige tooneel- loopbaan herdenken met het bekende Trilby van du Maurier. Reden van Schoolverz uim. Dat sommige moeders er nog wel wat voor over hebben, Indien zij hun kroost een schooltijd doen verzui men, kan blijken uit hetgeen onlangs in eene naburige gemeente is voorge vallen. Een der leerlingen uit de laagste klasse, een jongetje van 7 jaar was des morgens afwezig geweest, en bracht van zijne moeder het volgen de briefje voor de onderwijzeres me de: Juffrouw! Mijn zoontje is hedenmor gen tliuls gebleven, omdat ons var ken is geslacht. Ik begrijp dat dit voor u niet pleizierig is moeder liet na te melden of zij hiermede den dood van het varken of het schoolver zuim bedoelde maar juffrouw ik wil het goed maken, want ik heb mijn zoontje een flink stuk lever van het varken mede gegeven, en ik hoop dat u dat met smaak zult opeten. Ter wijl do juffrouw bezig is met lezen, trekt het 7-jarig knaapje een stuk le ver ln een courant gewikkeld, uit zijn zak, en geeft dit aan de juffrouw, "die van deze St.-Nicolaas-surprise den grootsten schik had en haar na tuurlijk ln dank aanvaardde??? De Haarlem sche afdeeling van 't Ned. Onderwijzers-Genootschap vergaderde Zaterdagavond ln 't Nut Medegedeeld werd een schrijven van B. en W.f dat voor zooveel uit de aan genomen salarlsregeling niet 't tegen deel blijkt op de verzoekschriften van 12 Maart en 15 Septemer, afwijzend beschikt is, voorts dat de afdeeling vertegenwoordigd was op de begrafe nis van den heer Schmölling en een bezoek gebracht is aan de suikerfa briek te Halfweg. Mej. Boelhouwer en de heer H. Swaanswïjk werden in het bestuur herkozen. Voor 't ondersteu ningsfonds werden op een na alle stemmen op den heer Boshouwers van Gemonde uitgebracht. De Commissie tot nazien der reke ningen had alles in de beste orde be vonden en bracht hulde voor 't zui nig beheer der geldmiddelen. Van de alg. verg. waren de ontvangsten 1597.50, de uitgaven 1326.11 1/2, voordeelig saldo 271.58 1/2. Van de afdeelingskas bedroegen de ontvangsten, dit saldo Inbegrepen, 612.88 1/2. Een nadeelig saldo over 1907 van 37.19 1/2 is gedelgd. Nu sluit de reKening met een voordeelig saldo van 267.38 1/2. De le secreta ris bracht een zaakrijk verslag uit over 't afgeloopen vereenigingsjaar. Hierna kreeg de heer J. W. Boon, werkzaam aan 't Technisch Bureau D. de C'.ercq, te Bloemendaal, 't woord over verlichting. Hij zette uiteen wat licht is en 't groote belang er van voor al wat leeft. Nagegaan werd de verlichtingsgeschiedenis (met alle bestaande verlichtingsmiddelen), n.l. llchtfakkels, vetkaars, kaars met ste- arinepit, stearinekaars, lamp met plantaardige olie, petroleum. Hier werd meer in bijzonderheden afgedaald en verteld van de bereiding van geraffineerde olie uit de teerach- tige, gevaarlijke, ontplofbare aard olie, waarbij o.a. gasolne, benzine, machineolie, paraffine enz. ontstaat, 't doel en nut van 1 lampeglas. Be handeld werd ook 't steenkoolgas, ge wezen op de groote verbetering door Auer bedacht; waarbij een kousje ge drenkt in salpeterzuur en metaal de blauwe gasvlam heldergloetend maakt Verder 't Calcium carbid en 't elec- trische licht. In bijzonderheden werd nu 't lichtgas behandeld. Zaterdagavond gaf de Bond van Oud-Onderofficieren het Sint-Ni- colaasfeest ln het Brongebouw. Om 7 uur waren de kleintjes allen aanwezig en werd den goeden Sint een hem waardige ontvangst bereid. Vergezeld van zijn trouwen knecht, kwam hij de zaal binnen en deelde met ruime hand pepernoten rond, gaf handjes en de noodige vermanin gen. Trouw aan zijn gewoonte had hij aan elke kleine een geschenk toege dacht, en mocht men meenen, dat hij zoo zachtjes aan was uitverkocht, dan had men zich ter dege vergist; het bleek dat hij voor deze gelegenheid nog fraaie voorwerpen had bewaard en om eerlijk te blijven tegenover zijn kleine vriendjes, moesten zij er maar om loten wat voor moois hun eigen dom zou worden. Toen allen hun geschenk ïn ont vangt hadden genomen en den Sint uitgeleide was gedaan, gingen de kleintjes omstreeks 10 1/2 uur gepakt en gezakt naar huls, om nog lang te denken aan de goede kindervrienden, dlo de Bond bezit. Nu was de beurt aan de grooten om zich te vermaken. Van eenige voordrachten door jon ge meisjes vermelden wij „Het zorge- looze dames-regiment" voorgedragen door zes meisjes, dat heel aardig was. Een welgeslaagd bal besloot dezen feestavond. Het geheel stond onder leiding van de heeren Martin. H a a r 1 e m's Kinderkoor. Men schrijft ons: Niet velen der bijna 200 leerlingen der laagste afdeeling van Haarlem's Kinderkoor ontbraken ter repetitie van Zaterdag namiddag, want... Sint Nicolaas, die zooals hij persoonlijk mededeelde, alleen om hen zijne te rugreis naar Spanje had uitgesteld, verscheen in groot ornaat vergezeld van zijn zwarten handlanger in de Groote Vauxhall. Met blij gejuich, dat lang aanhield ontvangen, heette de directeur, de heer J. de Nobel hem hartelijk welkom en noodigde Sint Nicolaas uit op den eere-zetel plaats te nemen, waarna uit zoovele frissche kelen klonk de cantate: „Sint-Nicolaas" van B. Zweers. Met veel aandacht luisterde de hoo- ge gast naar de opgewekte melodieën en bevattelijken aardigeu tekst, zoo dat het alleszins begrijpelijk was, dat hij met milde hand voldeed aan „Blief je wat te geven"; En dankbaar werden de goede ga ven aangenomen, waarop tot beloo ning nog eenige liederen volgden. Het was een goede gedachte van het bestuur van Haarlem's Kinder koor, om aldus de kinderen aan zich te verplichten. Militaire Zaken. De milicien <le M. van het 10e regi ment infanterie te Haarlem is dooi den krijgsraad alhier veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf ter zake van net opzettelijk en wederrechtelijk ver nielen van eeuig goed, dat geheel aan een ander toebehoort. Ons middelbaar onderwijs. In Bloemendaalsch Weekblad vin den wij een beschouwing over de plan nen van B. en W. van Haarlem, ten aanzien van de buiten-leerlingen op ■cle scholen voor middelbaar onder wijs. Wij komen daarop in ons volgend nummer terug. PROVINCIALE STATEN. De verschillende commissies hebben rapport uitgebracht over de adressen en voorstellen in hun handen geste'd om advies. Haarl. Huishoud- en Industrie^ school. Door Ged. Staten werd een brief overgelegd van het bestuur d;er school, waarin werd bericht, dat het bedrag van 1200, hetwelk door de ge. rneentè Haarlem minder was toege zegd dan de aanvrage luidde, door toezeggingen van particulieren is ge garandeerd. Voor het geval deze waarborg niet voldoende mocht ge acht worden om het gevraagde be drag van 3000 toe te staan, en uit de provinciale kas om die reden slechts ƒ2200 kon worden toegestaan, ver zoekt het bestuur, deze bijdrage slechts over één Jaar te willen ver- leenen. De blijkbare bedoeling van dit ver zoek is, om hot volgend jaar, wan neer de gemeente Haarlem eventueel mocht besluiten een grooter subsidie toe te staan, weder met een hoogere aanvrage tot de provincie te komen. Een lid der commissie meende, dat de 1200 van particuliere zijde bijge dragen by het gemeentelijk subsidie getrokken moet worden, zoodat de provincie 3000 kan uitkeeren, andere leden achtten dit onjuist. Ook werd opgemerkt, dat de buiten gemeenten, die ook van de school pro- fiteeren, slechts weinig flnancieelen steun geven. Met het verzoek om de subsidie van f 2200 over één Jaar te verleenen kon de meerderheid der commissie zich vereenigen. Zij adviseert dus daartoe. Vlsschorljschool te IJmuiden. De goede werking der sohool werd geroemd; Ook in verband daarmee, adviseert de commissie de aange vraagde subsidie van /2000 per jaar toe te staan, ook al wil de gemeente Velsen niet meer dan f500 geven. De ontbrekende f 500 zijn toegezegd door een Amsterdamsche vereeniging. Wanneer de gemeente deze ƒ500 nog had moeten geven, zou de hoofdelijke omslag nog verhoogd zijn geworden. Handelscursus. De commissie kan zich met de strek king van het voorstel van Ged. Staten om het verzook der R. K. midden- standsveroön-l gng te Haarlem- om een subsidie van 200 voor een han delscursus, voorwaardelijk in te wil ligen, vereenigen, maar stelt voor, de bepaling, dat de gemeente Haarlam /4UÜ moet geven, te vervangen door ƒ300. Polder. Voorgesteld wordt goed te keuren' een ontworpen reglement voor den Veerpolder onder Haarlem en Heem stede. Dr. LINGBEEK. Men schrijft ons Veel jongelui (meisjes en jongens) bij elkaar Ln den Foyer van de Kroon, een aardig opwekkend publiek voor Dr. M. S. Lingbeek, vroeger te Pre toria, nu te Arnhem woonachtig, die zou spreken voor de Jongelïeden-af- deeling „Jong Nederland" van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Vooral voor de jongelui, die tegen woordig in briefwisseling zijn met Afrikaansche jongens- en meisjes een nieuwigheid, uitgaande van het Algemeen Nederla -isch Verbond, die veel opgang maakt was het hoogst belangwekkend, eens iets te hooren omtrent het land, waarheen ze schrij ven en vooral over het volk en zijn toekomst. Een paar verdienstelijk ge speelde muziekstukjes van twee le den (viool en piano) gaven een aar dig afwisseling. Spreker vertelde eerst de historie van de Kaap van de ontdekking af (door de Portugeezen) tot nu toe, met sprongetjes, maar nu en dan schilde rend als b.v. den Jameson-inval, die voor menigeen nu veel klaarder werd en begrijpelijk; daarop volgden eigen indrukken van vlak na dien in val tot na den oorlog beschrijving van hoog gaand nationaal leven, die pe inzinking en weer omhoog komen van het volk, dat met zijn karakter vol geduld en volharding door de eindelooze vlakte, de ijle, zonnige lucht (spreker las ook voor van dat mooie vers van Celliers „De Vlakte") met zijn humor (de staaltjes er van deden de toehoorders schateren), met ziin behoedzaamheid en beleid door den strijd met inboorling en roofdier ontwikkeld het volk dat met al die eigenschappen zich weer zou opheffen en daarmee al druk bezig was. De Boeren waren ook de eenigen, die goed met Kaffers wisten om te gaan. En spreker wees er op, wat het Ilollandsche element daar al niet ge daan had en nog doon kon. Er werden vele punten aangeroerd, die voor uitvoering vatbaar waren als het voor ons zoo opwekkende, dat er meer en meer vraag komt naar Ne- derlandsche onderwijzersals de ge weldige toeneming van de studie en kennis van het Nederlandsch, sedert de vereenvoudigde spelling er de ol- gemeene geworden is, en het werken niet succes, om daarnaast, niet er tegenover, de Afrikaansche taal te ge bruiken. Het was een rijke avond on een ge weldig applaus beloonde terecht den spreker. Kegelwedstrijd. Aan hot kegelconcours op de baneiï van Café Brinkmann te Haarlem, uit- gesclureven door de kegelclub „de Phoenix" werd op Zondag 12 Decem- be rdeelgenomen door de volgende clubs.: A. T. G. V., "Amsterdam, 252 houten. H. E. R. A., Amsterdam, 214 houten' Hout of Fout II, Overvcen, 207 hou ten. Idem I, Overveen, 238 houten. Op de Plank I, Amsterdam, 259 houten. Idem II: Amsterdam, 196 houten. G. G. P., Amsterdam, 296 houten. Scheepvaart, Rotterdam, 246 houten De Vijf Puntjes, Amsterdam, 219 houten. Onder Ons, Amsterdam, 257 houten. Linker Maas Oever, Rotterdam, 211 houten. D. H. K., Amsterdam, 220 houten. D'r deugt geen bal van I, Amster* dam, 278 houten. Idem II, 179 houten. Uitspanning door Inspanning,; Amersfoort, 231 houten. Onderling Genoegen II, Amsterdam 164 houten. Idem, I, Amsterdam, 184 houten. Ervaldi, Amsterdam, 245 houten. .De Poedelaars, Breukelen, 215 hou ten. T. O. P., Amsterdam, 186 houten. Je doe Maar, Amsterdam, 219 hou ten. S. S. S. I, Amsterdam, 253 houten. Lange Tom I, Santpoort, 225 hou ten. Idem II, Santpoort, 154 houten. Zou er kans zijn, Alkmaar, 240 houten. Houdt Plank I, Lelden, 235 houten. Idem II Leiden, 192 houten.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1