F. P. RESCHERT, Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 14 Doe. 1908. Hoogste barometerstand 773.8 m.M. tHorta (Azoren)laagste 740.4 m.M. Valencia. Verwachting tot den avond van 15 December Windmeest matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt, buiig. Temperatuur r geringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand heden middag ie 2 uur 753 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 751 m.M. Thermometerstaad te Haarlem. Zondag 13 December Hoogste gisteren F. 47° Laagste heden nacht F. 89r Hedenmiddag 12 uur F. 42 Maandag 14 December Hoogste gisteren .F. 48° Laagste heden nacht. F. 41 Hedenmiddag 12 uur F. 49° INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. 17 ANE6ANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. KEUSER'S Schoenenmagazijn, 32 Lange Voorstraat Chem, Wasscherij Ververij. v^7 Seporatie-lnriclitlii? Gr. Houtstraat 90. TELEFOON /f^. Gevestigd 426-1046 te HAABLEM SS*/ Gr. Houtstr, 90. Sj.// BBOÜWEBSTiAET O/ ^-80- Aflevering van Stoom- goederen binnen enkele dagen. Nette afwerking. Concurreerende prijzen, Brandje. Ten huize van den heer A. C. Strumphler, Floraplein 2, brak Zon dagmorgen halt elf een brand je uit in de kamer van de kinderjuf frouw. Aanleiding daartoe was, dat goed, dait te dicht bij een heet gestook te kachel hing, vlam vatte. Het vuur deelde zich mede aan het bed maar was zeer spoedig ge- bluscht, 'laar Jetje snel op de plaats was aangekomen. De brand bepaalde zich dan ook tot die kamer, overigens Was er natuurlijk eenige waterschade, hoewel er niet meer water werd ge geven, dan voor de blussching noodig was. Op het rustige Floraplein heerschte daardoor in de morgenuren vrijwat drukte en beweging. Het belendende perceel, bewoond door den heer Vim- Cent Loosjes, kreeg geen schade. Benoemd. De klerk aan de gasfabriek te Hil- legom, D. Möhlmann, is benoemd tot 8e klerk aan de lichtfabrieken alhier. Haarlemsche Handelsver- eenlging. Naar aanleiding van de Ingediende voorstellen betreffende handelsonder wijs zal de heer Dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, Woensdag op uit nood! ging van het bestuur der Haar lemsche Handelsvereeniging alhier voor de leden der vereeniging en ge- introduceerden over handelsonderwijs spreken. „Onderling Genoegen". Deze pas opgerichte vereeniging tot gezellig verkeer van de bewoners ia het zoogenaamde Leidsche kwar tier in 't leven geroepen heeft Za terdag voor onderling genoegen ge zorgd. De gezellige bijeenkomsten hadden plaats in de Kleine Vereeniging. 's Middags vierden de kinderen der leden Sint Nicolaas-feest. De heer Vrugt vermaakte de vele kleintjes met aardige voordrachten, waarvan ,,De Ongelukkige schoolmeester" wel het leukst gevonden word. Het kinderkoor bracht ook eenige nummertjes ten gehoore. „Opwekking tot zingen" en „In het woud" werden levendig en frisch gezongen, en maak ten dus een goeden indruk. De clou van liet kinderfeest was de komst van Sint Nicolaas te paard in gezelschap van zijn zwarten knecht, welke gasten met luid gezang en hoe- ra-geroep ontvangen werden. Sint Ni colaas was vooral de gewenschte gast, omdat hij edk kind een aardig cadeautje gaf. Ook de dames, die de kinderen op limonade en chocolademelk onthaal den. hadden een dankbare taak. 's Avonds was er feest voor de le den en ook toen was de zaal propvol. Er was veel te genieten. Het ge mengde zangkoor wedijverde met hét kinderkoor, om aardige liederen op verdienstelijke wijze uit te voeren, zoodat de directeur, de heer J. Post, eer van zijn werk had. De blijspelen met zang „De ver liefde sergeant-majoor" en „Weg met de emancipatie" vielen eveneens Ln den smaak der aanwezigen, terwijl om de Artisten-revue hartelijk ge lachen werd. Een bal besloot het feest De vereeniging heeft dus over het welslagen van de bijeenkomsten niet te klagen. Een vraag is het wel aan te be velen, dat 's nachts om twaalf uur nog een kinderkoor zingt De kleu ters van. 8 of 9 jaar hadden al min stens 4 uur onder de wol moeten lig gen I (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMEND A AL. De B. V. V. van Bloem endaal hield Zondagmiddag een voetbalwedstrijd niet Swift van Amsterdam, die ein digde met 14 voor Bloemendaal. In het Koninginneduin is men thans druk bezig om het gedeelte waar de Oriömteertafel moet komen te verhoo- gen. Dit punt zal nog ongeveer 3 Me ter hooger worden gemaakt, waar door het uitzicht nog veel ruimer zal worden, dat zeker nog meer bezoekers zal trekken. HILLEGOM. Vergadering van den gemeenteraad van Hillegom, op Vrijdag den 18en December 1998, des voormiddags ten lö uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijvingen. 3. Benoeming van een lid van de Plaatselijke Schoolcommissie, we gens periodieke aftreding van den heer R. Veldhuijzen van Zanten Gz. 4. Benoeming van 4 leden van de gascommïssie, wegens periodieke af treding. 5. Aanbod van K. Hagedoom c.s. tot verkoop aan de gemeente van een ge deelte van den Loosterweg III. 6. Adres van het Bestuur van „De Christelijke Burgerschool" alhier, in zake aankoop van schoolgebouw met onderwijzerswoning c.a. aan de Kerk straat. 7. Wijziging der begrooting, dienst '1909, in verband met de vastgestelde regeling der jaarwedden van burge meester, secretaris en ontvanger. 8. Periodieke verhooging jaarwed den onderwijzend personeel openbare lagere school. 9. Vaststelling suppletolre kohieren hoofdelijken omslag en belasting op de honden, dienst 1908. BENNEBROEK. De landweerpllcht'ige J. van D., die niet heeft voldaan aan de verplichting van opkomst onder de wapenen is als deserteur afgevoerd. Bij de in de vorige week gehouden verkiezing van een ouderling en dia ken in de Ned. Herv. gemeente alhier werd tot ouderling herkozen de heer J. F. Verschuur; als diaken werd ln plaats van den heer Wesseling, die naar elders is vertrokken, gekozen de heer K. Zwaag. IJMUIDEN. Varia, Da tooneelvereeniging „Varia" is bij haar tweede uitvoering in dit sei zoen uitgekomen rnet het blijspel „Zijn Zoon" van G. von Moser, voorafge gaan door het één bedrijvig tooneel- spel „Moed Adelt', door Willem R. De opzet van dit tobneelspel is wat ge rekt, de dialogen zijn te lang en te weinig boeiend. De opvatting der rollen was over het algemeen zeer goed, uitgezonderd die van Graaf Evert van Westerhorn. De moeilijke wijze, waarop deze zich gewend had te spreken, vermoei de niet alleen hem zelf, doch ook de toehoorders. Zijn geluid geleek meer op dat van een stervende op het slag veld, dan op dat van een oud veld overste. Vooral Dalenstein gaf aan het slot mooi spel, ofschoon het beve rige wat overdreven werd. Als men het blijspel „Zijn Zoon' leest voor men het gaat zien, denkt men onwillekeurig: „Waar haalt de man den onzin vandaan!", doch ook, hoe handig heeft la dat in mekaar gesponnen en weer uitgepluisd. Over den Inhoud kunnen we zwij gen; het stuk is bekend genoeg. Er werd verdienstelijk 6pel gegeven, door allen zonder onderscheid en dat is zeker wel een der redenen, dat Va ria er zoo groot succes mee had. Har telijk wérd er gelachen om de vele maile uitdrukkingen en verwikkelin gen. Dat de drie bedrijven in ééne kamer zich afspelen is niet bevorder lijk aan de afwisseling voor het oog, evenmin als do uniforme kleeding in het geheele stuk. Het lachsucces is evenwel glansrijk en daar gaat 't ten slotte dan toch om. HAARLEMMERMEER. Van school no. 8 zijn meer dan 50 kinderen wegens het heerschen der mazelen absent. 3. Benoeming van een gemeente-op-1 zichter voor 19U9. 4. Benoeming van -de leden der Gas- commissie. 5. Vaststelling eener verordening op de benoeming en indienststelling van het personeel bij de gemeente- gasfabriek en waterleiding. j 6. Wijziging van art. 20 der alge- meene politie-verordening. 7. Vaststelling eener instructie voor de ambtenaren ter Secretarie. 8. Verzoek van bewoners van Bosch en Vaart om de Schouwtjesstraat een anderen naam te geven met voorste' van B. en W. 9. Voorstel van B. en W. tot het ver, leenien van een crediet voor de aan schaffing van gaslampen in het Raad- huis. 10. Ingekomen stukken en mededee- lingen, Doodschouw. Door B. en W. is benoemd tot ge neeskundige belast met de dood schouw voor 1909 dr. M. Colenbran der. ZANDVOORT. Zondagmiddag speelde Z. V. V. van hier een voetbalmatch tegen Hercules te Velsen. Met 2—2 werd deze match besloten. Alhier speelde Z. V. C. tegen Victrix van Haarlem, Z. V. C. verloor met 0-1. Zondagavond Is een begin van brand uitgebroken, in Villa Nova be woond door mevrouw Dijtmers Lick- mer; vermoedelijk door het omvallen van een petroleumlamp. Daar spoedi ge hulp aanwezig was werd de brand met eenige snelblusschers gebluscht. Het huis is wel, doch de Inboedel niet verzekerd. Evenals de kinderen der beide openbare lagere scholen alhier zijn ook die der bewaarschool vanwege mevrouw A. C. J. de Favauge—Bar- naart ter gelegenheid van het Sint- Nicolaasfeest op koek onthaald. Wegens het bedanken van den lieer A. Beekhuis voor de benoeming tot voorzitter van het Kerkelijk Zang koor der Ned. Herv. gemeente is als zoodanig weder benoemd mevr. C. VoetDriehuizen, die de herbenoe ming beeft aangenomen. VOGELENZANG. Voor een talrijk publiek werd Za terdagavond door de tooneelvereeni- ging Nut en Genoegen een goed ge slaagde uitvoering gegeven in Hotel Woestduin, die met een zeer geani meerd bal eindigde, dat tot vroeg in den morgen duurde. SLOTEN. Naar wij .vernemen zullen alle run deren van den veehouder Plessius, waaronder mond. en klauwzeer is uit gebroken, worden onteigend en afge maakt SANTPOORT. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zijn resp. tot ouderling en diaken herkozen de hoeren H. v, Wort en J. J. van Wort. Aan de volksbibliotheek zijn door mevrouw de Wed. Laurillard een aam. tal boekwerken ten geschenke gege ven, waaronder ook eenige van wijlen haar echtgenoot, Dr. E. Laurillard^ HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donder dag den 17en December a. s., des na middags om half acht uur. Te behandelen onderwerpen 1. Nieuwe stemming over het voor stel der Financ. Commissie tot verhoo ging van de jaarwedden der wethou ders. 22. Benoeming van twee gemeente artsen en eene gemeente-vroedvrouw voor 1909. Blnaeelandl UIT DEN SCHALKWIJKSCHEN RAAD. In het~„Utr. Dagblad" komt een verslag voor van de Raadszitting te Schalkwijk, dat een aardig staaltje geeft van de discussies, die in platte landsgemeenten in die achtbare col leges soms gevoerd worden. Wij ne men een paar grepen er uit: Een Raadslid: „Allemaal smoesjes van jou, voorzitter, jij hebt hier den boel in de war gestuurd en nu tracht je met een lollig praatje het weer te redden, neen man, we weten te goed wat er gebeurd is. het doet er alle maal niets toe, wat je hier kletst". De burgemeester blijft onverstoor baar kalm en trekt aan het schel koord. Verschijnt de gemeente-veld wachter. De Burgemeester„Heb je gehoord dat Van Swets (die secretarie-ambte naar) op den dag der ver 1dezing in de gang heeft geroepen, wie de kie zers moesten stemmen De veldawachter „Niets niemendal gehoord, mijnheer de burgemeester.'' De Burgem. tot den Raad „Heb ben jullie 't gehoord Er schreeuwen drie of vier raadsle den door elkaar, om te beweren, dat ze maling hebben aan den veldwach ter. Een roept er „Maar wat zeg je me nou? Ik kan bewijzen, dat Van Swets de menschen de trap heeft opgeleid naar de secretarie. Neen man, ik heb getuigen en wat jij hier nu wil bewe ren, ls larie. Niks meer." Een ander„Wij laten ons zoo maar niet ln de loeren leggen, t Is gewoonweg schande wat hier ls ge beurd." De Bur ge meesteer (altoos even be daard en kalm) „Dat zijn allemaal zaken, die buiten de eigenlijke quaes- tie om gaan. De besehuldiging luidt dat Van Swets de menschen in de gang heeft toegeroepen op wie ze moesten stemmen. Dat nu ls onwaar gebleken ALa er nog andere dingen waren gebeurd, dan had men dat aan mij moeten zeggen, dan had ik het kunnen onderzoeken. Het raads lid Miltenburg, wien ik om nadere inlichtingen vroeg, antwoordde mij op hoogst onbeschoften toon„Dat gaat je geen bliksem aan." Ik begrijp zeer goed, dat men mij in deze ver gadering door een verrassing 'n moeilijkheden heeft willen brengen, en daarom zoo geheimzinnig was.. Maar dan heeft men aan mij toch den verkeerde." De veldwachter „En ik zeg, dat Uc er een eed op wil doen, niets gehoord te hebben hier ln de gang. Ik ben er den beelen dag geweest en had 't dus moeten hooren." Een stem „Hoe is het mogelijk, dat te zeggen, 't Is toch gehoord." Een raadslid „En ik zeg dan maar, dat het gewoonweg schande is. pe burgemeester heeft door z'n praatjes de heele gemeente in oproer gebracht. Ik zeg nog eens, alsdat het een groote een héél groote schande is voor Schalkwijk. Iedereen praat er over. Een ander lid (tevens wethouder) „We zijn nou toch aan den gang en dan moet ik jou, burgemeester eens vierkant in 't gezicht zeggen, dat jij allervuilste praatjes rondstrooit. Je vertelt me daar aan de menschen op den dijk dat ik geldelijke voordeeltjes heb van de gemeente, 't Is geklaagd. Bedoel je daarmee de 5000, die ik uit da gemeentekas heb geleend, met een dag opzeggens Man, daar heb ik nog niet zóóveel aan verdiend. En wou jij me dan zeggen, dat ik er voordeeltjes aan heb gehad? Hoe krijg je 't in je hoofd, 't Is de gemeenste lastertaal, die er ooit is gehoord. De hemel zal je bewaren, ik zou met geld van de ge meente me hebben verrijktMet geld dat je leent met één dag opzeggens is niets te verdienen. Wil ik jou eens wat zeggen burgemeester Je moest je schamen die dingen uit te strooien. (De spreker windt zich al meer en meer op). En dat voor een man als de voorzitter I Bah, hoor je het, bajh 'k Heb er nog geld op toe moeten geven! En dan weten zelfs de schooljongens je te vertellen, dat je met geld uit de gemeentekas winst maakt. Dat ik er 6 mee verdien en aan de gemeente maar 3 betaalGeen rooie cent heb ik er mee verdiend. Dat doe je nou nog in het voordeel van de gemeente en dan wil zoo'n burgemeester vu'Ie praat er van rondstrooien. Je kunt je centen terug krijgen, hoor man. Ont houdt het, 31 December kom ik met het geld en geef jij me de stukken te rug. Afgeloopen. Ik bedank je, om langer dat geld onder me te houden. Wat een vuile lastertaal is ine dat. Én dat van den voorzitter I" Burgemeester (de bedaardheid zelf). Trekt weer aan het schelkoord. Ver schijnt Van Swets ,de ambtenaar van de secretarie. De man trilt van woe de, zoodat liet hekje, dat groene tafel en tribune scheidt, heen en weder schudt. Vaai Swets antwoordt op de desbe treffende vraag des voorzitters, niets tegen de kiezers op den stemdag te hebben gezegd. Dan op eens buldert de man tegen den Raad,,'t Is een schandaal, wat hier door Vul to (den wethouder) is gedaan. Hij heeft me verweten, dat ik secrelariegeheimen verklap. Dat was nog niet genoeg, toen moest mijn godsdienstig leven er worden bijgehaald, dat heeft men u't- geplozen, 'maar omdat er niets op me was te zeggen, heeft men z'n toevlucht genomen tot allerlei gemeene Laaghe den. Ik tart den heelen Raad één ding op te noemen, dat me kan worden verweten." Een der Raadsleden ,,'k Heb met die praatjes niks te maken. We ken nen jou, zeg, neen, maar Een der leden,,Ik blijf maar zeg gen, alsdat het een schande is, méér dan schande, alles wat er ln de ge meente onder jouw burgemeester schap is gebeurd." Een buurman ,,'k Zou m'n ontslag maar vragen, burgemeester, als ik jou was." Een ander „Dat zou 'k zeker maar doen." Een stem ,,'t Is het beste, dat zoo Iemand maar z'n biezen pakt." Wethouder Vulto„Heengaan is het beste, iemand die zulke praatjes rondstrooit....- Een ander„Zeker, dat is een schande voor Schalkwijk." Enz., enz., enz. DRIE INBREKERS GEARRES TEERD. De Amsterdamsche politie heeft Vrijdagnacht een mooie vangst ge daan. Drie Inbrekers, onder wie de beruchte Verkley, zijn namelijk op heeterdaad gearresteerd. De zaak heeft zich aldus toegedragen. Kort na middernacht, ongeveer tegen 1 uur, zag een politie-agent van het afdee- lingsbureau aan den Amsteldijk drie j verdachte Individuen in de Rusten- burgerstraat rondslenteren. Hij volg de hun spoor en constateerde weldra, - dat het drietal het terrein op ging (van perceel 269 in de Rustenburger- straat, ln welk perceel, dat een eind ,van de straat af ligt, de-werkplaatsen zijn gevestigd van de firma E. J. van jWisselingh en Co., kunstzaken, artis tieke meubelen enz. I Begrijpende met een Inbrekersben de te doen te hebben, ging de politie- man oogenblikkelijk de noodige hulp van het politiebureau Amsteldijk re- quireeren en met den looppas rukte toen een brigadier en een aantal man schappen ter versterking aan. Enkele manschappen zetten het terrein af en anderen rukten met den brigadier voorwaarts. Bij het doorzoeken van het terrein, dat door flinke omraste ring is afgesloten, werden reeds twee kerels gegrepen, die zich achter een stapel hout hadden verscholen, i Aan de achterzijde van het perceel bleek een groote vensterruit te zijn ingedrukt. De politie begaf zich door de gemaakte opening met getrokken sabel naar binnen doorzocht de lokar len en arresteerde spoedig den der den inbreker. I Zwaar geboeid werden alle drie ver volgens overgebracht naar liet ge noemde politiebureau, waar ze ach ter slot en grendel werden gezet. De werkplaatsen der firma Van Wisse- Lingh, die men door de voordeur had verlaten, bleven onder politie-toe- zicht totdat Zaterdagmorgen het per soneel kwam. Toen kon geconstateerd worden, dat niets was ontvreemd. De heer en hadden er natuurlijk niet den tijd toe gehad. Wel kon uit voetstap pen worden opgemaakt, dat meer dan een man binnen was geweest, en de openstaande deuren toonden voorts, dat alle vertrekken, ook de kopersla gerij waren doorzocht. Koper was het voornaamste artikel, dat te stelen viel. Geld is in het perceel niet te vin den. Merkwaardig ie, dat zes jaar geleden ook een tevergeefsche inbraak in hetzelfde perceel werd beproefd. De ze werd toen verijdeld, omdat het hoofd der werkplaatsen, destijds nog in het perceel sliep, en tijdig ont waakte. De drie gearresteerde inbrekers zijn Adrianus Verkley, Schotman en La Pière.,De eerste is een berucht heer schap en heeft ook in nauwe relatie gestaan tot het onlangs veroordeelde inbrekers-Trio. Toen de gebroeders Roos einde vorig jaar gearresteerd werden nam Verkley naar Duitsch- land de wijk. Voor eenige maanden teruggekeerd, werd hij In preventie ve hechtenis gesteld, maar wegens ge brek aan bewijs weer vrij gelaten. Thans zal hij den dans niet ontsprin gen. Verkley werd in het perceel ge grepen en op hem werd een breek ijzer en een vijl gevonden. De twee an dere mannen zijn voor de politie on bekenden. 't Ligt voor de hand, dat Verkley hun promotor op liet inbre kerspad is geweest. GEEN KINDERMOORD. Het onderzoek in het laboratorium der pathalogische anatomie heeft aan 't licht gebracht, dat de darmen, Dinsdagmiddag te Rotterdam in een riool aan de Spiegelnisserkade gevon den, afkomstig zijn van een... konijn. GEHEIMZINNIG GEVAL. Men meldt uit Kerk rade aan de „L. K.": In den nacht van 29 op 30 Novem ber, omstreeks 12 uur, werd er ten huize van dr. Widdershoven alhier, aangebeld door twee dronken perso nen die binnengelaten wilden wonden ornaat één hunner verwond was. De dokter liet den gewonden persoon binnenkomen; zijn kameraad moest echter buiten op zijn vriend wachten. In de wachtkamer van den genees heer begon de verwonde zich te ont- kleeden, zelfs zonder dat dit hem door den dokter gezegd werd en vertoonde even daarna op zijn rug een plus mi- dus 6 c.M. diepe, hevig bloedende, en gevaarlijke steekwonde. Ten einde 't bloed t© stelpen, werd de onbekende door den dokter behandeld, onder welke behandeling de verwonde even wel zijn bewustzijn verloor. Denkende, dat de verwonde sterven zou door bloedverlies en uitputting, ontbood de dokter eeng-eestelijke en stuurde tevens naar de marechaus see. Toen er gebeld werd en de dok ter den kapelaan binnenliet, ontsnap te de onbekende, langs den kapelaan sluipende, en liep met achterlating zijner kleeren, weg. Intusschen kwa men de marechaussees ook ter plaat se, die even te voren, den dronken vriend van den verwonde hadden aangehouden. De verwonde liep den geheelen nacht door, totdat hij des morgens geheel uitgeput te Aken aankomende, in het hospitaal aldaar verbonden werd. 't Is gebleken, dat de onbekende v. R. genaamd, is en van Amsterdam af komstig, terwijl hij in Duitschland werkzaam was, zijn vriend R., even eens Hollander, die door de mare chaussee gearresteerd was, verklaar de na ontnuchtering, dat hij in gezel schap van zijn vriend, eenige herber gen bezocht had, totdat zij dronken geworden waren. Hij, noch zijn vriend, de vei*wonde, wisten, w&ar deze dé verwonding had opgeloopen. Door de ijverige nasporingen der marechaussee is de vermoedelijke da der alhier toch gevonden. Pers-Overzicht DE PAPENDRECHTSCHE ZAAK. De „N. R. Ct." heeft een tweetal artikelen gewijd aan de Papendrecht- sche zaak en de behandeling hiervan in de Kamer. Maar geheel anders zijn de om standigheden en geheel anders is het oordeel, waar sprake is van mishan delingen bij een verhoor. Daarbij kan niets van dien aard door den beugel. Daarbij is voor de politie terughou ding, rustigheid, zolfbeheerschiug ab soluut mogelijk en absoluut plicht matig. Maar hoe kan. het daar tot mishan delingen komen, zal allicht iemand in zlin eenvoud vragen. Hoe Het antwoord is al even eenvoudig, maar hooojst bedroevend eenvoudig door de begeerte om een bekentenis te krij gen. Daarop is de politie allereerst uitdie los te krijgen is haar eer, die nilet. los te kunnen krijgen beschouwt zij als haar schande. Voor dat doel wordt vee! beproefd harde woorden, opsluiting, gevangenhouding, hard- handigbeden, misschien zelfs geweld. Daarop vooral moge het onderzoek te Papendrecht zich spitsen; dat is verre en verre do hoofdzaak hoe worden er de verdachten verhoord O. i. ligt in die verhooren zelve de fout. Zeker zou een minister aan de poli'ti a-ambtenaren allerlei raad en last tot ingetogenheid kunnen geven doch baten zal het nietde politde- natuur zal sterker blijken dan iedere mlnüsterleele leerhet is een psycho logisch verschijnsel, dat, naar ons voorkomt, als symptoom niet zal zijn te bestrijden. Daarom kennen wij maar ééne oplossing ieder verhoor van verdachten aan de lagere ambte naren absoluut te verbieden. Dat klinkt velen vreemd, subversief misschien. Zeer ten onrechte. Weet men wei. dat dit tn Engeland geldt. in het land van groole vrljzannigheid en grooten eerbied voor hot gezag Daar staat in de algemeene instruc tie voor de geheele politie op meer dan eene plaats het is verbóden een verdachte te ondervragen hem moet zelfs worden medegedeeld, dait hij nlel behoeft ie spreken, en dat, als hij spreken wil, wat hij zegt tegen hem kan worden gebruikt. In Engeland weet men toch ook misdrijven en overtredingen te vervol gen en te doem veroordeelen. "Maar Liever nog berust men er in een enkel onbewezen vergrijp, dan dat men aan het gestelde beginsel, dat de politie kalm houdJt en haar gezag hoog houdt, zou willen tornen. Is zoo iets uitvoerbaar Ziet, dit zouden wij den Minister wel willen vragen Laat deze Papen drechtsche zaak u eens bewegen, niet alleen tot een ambtelijk onderzoek in dat dorp, maar tot het afvaardigen van een kundig en hoog staand amb tenaar op een ambtelijke studiereis naar de overzijde van het Kanaal voorzie hem van aanbevelingen bij autoriteiten van justitie en politie, in de steden en op het platteland laat hem zien, hooren, opmerken, en over dat alles een rapport uithrengen aan u. Dan wij zijn er zeker van zal voor de oplossing van het politie- vraagstuk hier te lande de allergroot ste dienst bewezen zijn. En als de Papendrechtsche zaak daartoe mag hebben gevoerd, zal die treurige ge schiedenis nog een zegenrijke geschie denis zijn geweest ten slotte. Uit de Arbeiderswereld GEEN DIAMANTHANDEL-CRISIS. Het Weekblad van den A. N. D. B. schrijft De dagbladen hadden het volgende Reuter-telegram uit Londen „De diamanthandel-crisis trekt ki 'de City sterk de aandacht. De berich ten omtrent eene ontbinding van het diamant-syndicaat zijn onjuist. Wel zal het syndicaat gereconstrueerd worden. Enkele der kleinere firma's zullen er uit treden, terwijl Wernher Beit Co., in vereeniging met de fir ma Barnato, nieuwe regelingen zal maken." Dit nieuwtje maakte begrijpelijker wijze sensatie in onze stad en van al le kanten werden wij opgescheld, vra gende wat er aan de hand is, daar van een bijzondere crisis op het oogenblik niets bekend is en niemand tets wist van een reconstructie, laat staan van een ontbinding van het Syndicaat. Op gezag van ter zake ingewijden kunnen wij mededeelen, dat er niet de minste reden tot ongerustheid be staat. Het Reuter-bericht is namelijk een verwringing van het feit, dat het Syndicaat met Ingang van 1 Januari a. 8. zal worden gereconstrueerd, doch zóó, dat zijn positie sterker zal zijn dan ooit te voren. De voorberei- dende maatregelen daartoe zijn af ge, loopen en op den genoemden datum treedt de nieuwe toestand ln, die ech ter naar buiten geen verandering brengt, daar de zaken ook voortaan op de gebruikelijke wijze gedreven zullen worden. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Westelijke 1ste Klasse. VelocitasH. V. V. 26. Quick—H. B. S. 1—3. HerculesSparta 02. Westelijke 2de Klasse. E. D. O.Voorwaarts 11. V. O. C.—U. S. C. 3—0. D. V. S.—V. V. A. 1—3. A. F. C.—Volharding 3—2. AjaxAdelborsten 5—1. Derde Klasse. BloemendaalSwift 41. Reserve Eerste Klasse. Hercules IISparta II 3—1. Ajax II—Haarlem II 52. H. V. V. II—H. F. C. II (g met den stand 8—1). H. B. S. II—V. O. C. II 2—2. Oostelijke 1ste Klasse. QuickVitesse 06. 't Zesde—P. W. 1—0. G. V. C.—U. D. 2—0. k -Ê3 d 8 ba fao •o Q? -e g>„ -is o ba H. V. V. 10 9 1 0 33—11 19 1.90 Sparta 8 6 0 2 33-9 12 1.50 Velocitas 8 5 0 3 28—17 10 1.25 D. F. C. 9 4 3 2 24-17 11 1.22 Quick 9 5 0 4 2913 10 1.11 H. B. S. 10 4 1 5 20—25 9 0.90 Haarlem 10 4 1 5 19—28 9 0.90 Hercules 10 3 1 6 9-36 7 0.70 H. F. C. 10 2 2 6 19-32 6 0.60 Ajax 10 0 1 9 9-35 1 0.10 De Denen in ons land. De H. V. V. (Den Haag) zal met Paschen een zeer sterk elftal van de Akademisk Boldklub, uit Kopenha gen, ontvangen niet minder dan 8 internationals zullen van het elftal deel uitmaken, dat gezegd wordt ster ker te zijn dan het Deonsche elftal, dait het in de Olympische voetbalwed strijden met 2—0 tegen Engeland ver loor. Op den tweeden Paaschdag zal P. W. de Denen te Enschedé ontmoe- HET INTERNATIONAAL VOETBALCONGRES. Do correspondent der Courant seint uit Brussel Op heit Zondag gehouden congres der F. I. F. A. werd do nieuwe Fran- sche Bond voorwaardelijk erkend, terwijl Zwitserland er op gewez-au '.ai worden, dat het de Internationale be palingen zal hebben na te komen, wijl het niet voor royement in aanmerking komt. Zeven lauden „waren vertegen woordigd. HET BELGISCHE ELFTAL. Het Belgische elftal, dat op 8 Janua ri tegen het Engels che elftal zal spe len, werd als volgt samengesteld DoelGlorieux (S. C. Courtra') achterhoedeR. Piérard (U. St.-GU- loise)Hubin (Excelsior S. C.)mid denlinie Lefebre (Darin C. B.)C. Cambier (F. C. Brugeois)C. van Hoorden (Racing C. B.)voorhoede Mathot (U. St.-GLlloise)Vertongon (Racing C. B.)R. de Veen (F. C. Brugeois)Van Hegge (U. St.-Gil-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2