NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ÏG J.iarging. No. 7810 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. DINSDAG 15 DECEMBER 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1,1',1.28 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. 0. PEEREBOOM. ADVERTBNTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /Lr--, elke regel mee? ƒ0.ÏS Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. letercommnnaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Baitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 16 DECEMBER. Schouwburg: Het Cagliostro Thea ter: E. Basch, 2 en 8 uur. Gemeenteraadsvergadering, 1 1/2 u. Buitenlandsch Overzicht Nederland en Venezuela. Na de inbeslagneming van het Ve- nezolaansche kustvaartuig „Alix", is er nog niet veel bijzonders gebeurd. Wel liepen er overal (ook b.v. in Den Haag) geruchten, dat de oorlog verklaard zou zijn, maar dit is alles voorbarig. Onze regeering deed gisterenavond in de Staatscourant officieele mede- deeling van het optreden van ons pantserdeksi bij geschreven wordt, dat aan de Venezolaansche regee ring de kennisgeving is verzon, den, dat deze maatregel NIET GERICHT IS TEGEN HET VE- NEZOLAANSCHE VOLK, DOCH TEGEN HET PERSOONLIJK BESTUUR VAN PRESIDENT CASTRO, en dat de Nederland- sche Rogeerlng daartoe is overge gaan, om zich te vrijwaren tegen herhaling van molestaties van schepen onder Nederlandsche vlag, als gedurende de laatste jaren herhaaldelijk zijn voorgeko men, en ten opzichte waarvan president Castro geenerlei toezeg ging voor de toekomst heeft wil len doen. In verband hiermee herinneren we er aan, dat onze regeering in haar nota van 3 September aan het Vene zolaansche bestuur een uiteenzetting harer grieven gaf Krachtig daarentegen meent Hr. Ms. Regeering er tegen te moeten op komen, dat de aangehouden vaartui gen ook wanneer er niet de minste grond voor verdenking van smokke larij bestaat naar eene der Vene zolaansche havens worden, opge bracht en derhalve geheel onnoodig overlast en oponthoud ondervinden. In dit verband meent Hr. Ms. Regee ring te mogen wijzen a) op het geval van de aanhouding van de Estela (begin November 1907), b) op dat van de Penelope (begin Maart 1908), c) op dat van de Justicia (Maart 1908), d) op dat van de Carmita (half Juni 1908), e) op dat van de Marion (half Juni 1908). Hot optreden van onze marine moet dus als een represaill e-maatre- gel beschouwd worden. Door zulk optreden worden de Venezolanen ver hinderd troepen en munitie paar de verschillende havens te transportee- ïen, W£èr4e-or onzs pogitie steeds moeilijker wordt. Toch heeft het gebeurde in Vene zuela veel ontsteltenis gewekt. Te Ca racas verzamelde zich een talrijke menigte op een marktplein, om ten gunste van de regeering te be to ogen, maarde tegenpartij hield een te- ge nbeitooginig 1 De menigte, waaronder zich eene menigte studenten bevonden, ge raakte buiten het bureau van het blad „Ei Constitucional" het orgaan van Castro, dat er steeds op uit is om de zen stroop om den mond te smeren 1 handgemeen met het personeel van het blad er ontstond een geregeld gevecht, en er werden schoten gewis seld. Het gevecht duurde 5 minuten. Er werden verschillende personen ge wond, waarvan er een reeds is over leden. De politie, die ontboden werd, ver scheen, gewapend met geweren, en joeg de menigte uiteen. Generaal Gomez die Castro tij- del" k vervangt heeft een dekreet uitgevaardigd over de inbeslagne ming van de ,,Alix". waarin hij dan verder zegt ,,Ik beschouw deze handelingen als een waren inval op Venezolaansch fiebied, als een aanval op de Venezo- aansche regeering en als een zware beleediging. Nu de nationale souverei- nlteit wordt bedreigd, de territoriale integriteit en de eer en waardigheid Van het vaderland in gevaar zijn, be veel ik, dat het volk in staat van ver dediging zal worden gebracht. Dien tengevolge neemt het hoofd van het uitvoerend bewind de buitengewone volmachten op zich, die hem worden verleend bij paragraaf 8 van art. 18 van de Venezolaansche grondwet." De heer Paul, de (bekende of be ruchte Venezolaansche minister van bui'cenlandsche zaken, heeft een diplomatieke nota gezonden aan het corps diplomatique, waarin hij krach tig protesteert tegen de voortdurende schendingen van de territoriale rech ten van Venezuela door de Nederland sche oorlogsschepen, die sedert 2 De cember tn de Venezolaansche wate ren kruisen. De nota wijst er op, dat er g blokkade is afgekondigd en dat deze belemmering van de kustvaart van nadeel is voor den handel van de neutrale mogendheden. Zoo volhardt officieel Vene zuela nog bij de houding van Castro Nederland heeft in het geschil onge lijk en Venezuela gelijk. Dit is officieel Venezuela 1 We hebben echter voldoenden grond voor de veronderstelling, dat niet alle Venezolanen aldus denken. Reeds de contra-volksbetooging te Caracas geeft daarvoor het bewijs. Bovendien wordt nog steeds de juistheid volge houden van de berichten omtrent een revolutie, die op uitbreken staat, om het Castro-bewind omver te werpen. Dit is de eerste machtsdaad van Nederland. We weten en kunnen bij de stilzwijgendheid onzer regeering niet vermoeden, wat de tweede zal ziin. De houding van officieel Ve nezuela schijnt naar een oorlog te gaan, want Gomez heeft gelast, dat het volk in staat van verdediging ge bracht moet worden. De Venezolaansche vloot zal echter al heel weinig tegen onze nogal mo derne oorlogsschepen kunnen uitrich ten. Over enkele dagen hebben we er v ii f sterke schepen en Venezuela be zit 8 schepen, maar.... lees dit li.istje eens nauwkeurig 3 kanonneerboo- ten Restaurador (uit 1883, metende 509 ton en met 3 kanonnen), Bolivar (uit 1891, met 6 kanonnen en 2 torpe- do-lanceerbuizen) en Miranda (200 ton en 2 kanonnen), het transport schip Zamora, de sleepboot Zumbador de torpedoboot Margareta en twee andere vaartuigen, waarvan de naam nog niet genoemd wordt. Een van deze laatste zal de Alix wel zijn, zoo dat er nu nog maar 7 overgeschoten z::n. Die kan de „Gelderland" alleen wel aan De buitenlandsche pers heeft nog niet veel over ons handelend optre den geschreven. De Deutsche Voss. Zeit. heeft echter al haar meeniing verkondigd, betoogende „Eerder dan men naar de berichten van de laatste weken kon verwachten, heeft Nederland den Venezolaanschen roofstaat getoond, dat zijn lankmoe dig geduid bij -alle uitdagingen van Venezuela met mocht worden opgevat als een absoluut gebrek aan initia- ef." Het opbrengen van de „Alix" is een aangename verrassing, die met vreug de begroet moet worden als een daad van groot nut voor de belangen van alle Europeanen in Venezuela. Een gunstig oordeel alzoo 1 De reis van Gastro. De ratten verlaten het zinkende schip Moeten we aan dit gezegde denken, nu we Castro in Europa zien Gisteren is gelijk we al in 't kort tnalddm Castro y&n Keulen naar Berlijn gespoord. Castro kwam Maandagavond te ze ven uur aan station „Zoölog^scher Garten" te Berlijn en werd daar ont vangen door de Venezolaansche auto riteiten. In automobielen retod Castro met gevolg naar h©t Esplanade-hotel, waar hij voor ©eft maand 32 kamers huurde. Op het station en daar buiten stonden honderden nieuwsgierigen. Let wel: nieuwsgierigen. Elk wil zoo'n zonderling personage wel eens zien 1 Officieus wordt gemeld, dat het be zoek van Castro een particulier ka« rakter draagt. Nu de verstandhou ding tusschen Duitschland en Vene zuela correct is, bestaat er geen reden om onvriendelijk jegens den presi dent te zijn. Mocht Castro wenschen met de regeering in aanraking te ko men, dan zullen eventueele voorstel len, die hij ter sprake zal brengen, vriendelijk aangehoord worden. In verband met het bericht in Fransche bladen, dat Castro te Ber- liin pogingen zal doen de regeering te bewegen tot interventie in het geschil met Nederland, en het gerucht, dat Castro een leening wil sluiten *n Duitschland, wordt deze laatste zin van belang geacht en twijfel geopperd qf Casitro wel alleen gekomen zou zijn om gezondheidsredenen. De Franeche pers is nog altijd hevig vertoornd op de regeering, dLe zoo'n slappe houding tegenover Castro heeft aangenomen. Die boosheid is te begrijpen. De Crisis ln den Balkan. We vermeldden reeds het groote nieuws, dat de onderhandelingen tus schen Oostenrijk en Turkije weer her vat zijn. Markies Pallavicinl, de ge zant der Donau-monarchie, heeft den Turkschen groot-vizier een bezoek ge bracht, la, als altijd, welwillend door Klarnil ontvangen en heeft namens ziin regeering gezegd, dat de boycot niet langer een beletsel zou zijn voor onderhandelingen tusschen beide sta ten. Een belangrijke schrede voorwaarts vooral daarom belangrijk, omdat Oostenrijk den eersten stap tot ver zoening deed, wat wijst op het minde ren van Van Aehrenthal's hardnek kigheid. Evenwel, welke goede resul taten Oostenrljk's schrede tengevolge moge hebben, Von Aehrenthal's poli tiek vertoont wederom zwakheden, waarvan Oostenrijks' tegenstanders met zullen nalaten gebruik te ma ken. Het feit, dat de dubbel-monarchie haar standpunt ten opzichte van den boycot waarvan verklaard werd dat men het nimmer zou laten varen verlaten heeft, mag veilig als een succes voor Turkije beschouwd wor den, en wij zullen ons dan ook niet verwonderen als de Porte niet gerin ge eischen aan Oostenrijk zal stellen. Stijfhoofdige politiek heeft de Porte in den laatsten tijd meer dan één voordeel opgeleverd. De beweegredenen voor Von Aeh renthal's veranderde houding zijn niet gemakkelijk te beoordeelen. Pres sie van Duritschland Angst voor moeilijkheden 'n de dubbel-monarchie zelf Vrees voor Rusland Dat alles is mogelijk. Waarschijnlijker echter komt het ons voor, dat de aanstaande bijeenkomst van het Turksche parle ment het meeste gewicht ln die schaal legt, dat Von Aehrenthal zooveel mo gelijk alles in orde wil hebben, voor dat het parlement, waarin hef Turk sche nationaliteitsgevoel ongetwijfeld sterk op den voorgrond zal treden, alle onderhandelingen voorshands on mogelijk maakt. Von Aehrenthal's onstandvastige houding begint ook in Oostenrijk wre vel te wekken, men ziet tn, dat de jongste terugtocht niet zeer eervol is. De „Arbe'terzeitung" schrijft dan ook: Von Aehrenthal heeft in de laatste 8 weken heit record in het zich blamee- ren geslagen er behoeft dus geen reden te bestaan om hem nog 10 jaar lang in dienst te houden. Hoewel de meeste groote Oostenrijksche bladen den jongsten terugtocht zoo goed mo- reliik trachten goed te maken, Is toch uit alles zeer goed merkbaar, dat men heit oneervolle er van voelt. De boycot tntnsscben gaat rustig voort. Volgens de „Petersburger Zei- tung" heeft een conferentie van de. vertegenwoordigers van west- en zuid-Slavische volkengroepen, gehou den te Moskou, besloten tot den boy cot van alle Duiitsche warenMen verwacht, dat ook de Russische koop lieden zich bij de beweging zullen aansluiten. De „New-York Herald" verneemt uit goede bron, dat Oostenrijk aan Turkije een schadeloosstelling van 50 millioen francs heeft aangeboden. De Porte zou besloten hebben, dil aanbod als totaal onvoldoende van de hand te wijzen. De Bulgaarsche regeering heeft op de eischen van Oostenrijk-Hongarije en Duitschland geantwoord met een mondelinge nota, waarin zij beves- t, oat SuIgSïoê is beginsel geneigd de onderhandelingen, met het oog op een voorafgaande (aan de confe rentie der mogendheden namelijk) overeenkomst, met Turkije weder op te nemen, op voorwaarde, dat deze laatste mogendheid haar onderhan delingen met de Oriënt Spoorweg- Maatschappij betreffende den terug koop van dien spoorweg staakit. Duitschland maakt militaire voor zorgsmaatregelen. Gezegd wordt voor manoeuvres, maardat in den winter 1 DE REORGANISATIE DER TURK SCHE VLOOT. De Turksche regeering had on langs de Engelsche regeering aange zocht tot Let verleenen van de goede diensten van Engelsche marine-offi cieren, ter reorganisatie van de Turk sche vloot, terzelfder tijd, dat zij Frankrijk het verzoek deed, een Fransch officier af te staan. De kwestie bleef hangende, wegens financieele redenen, maar is thans opnieuw aan de orde. Het is zoo goed als zeker, dat de schout-bij-nnoht Gamble voor twee jaar zal worden afgestaan. Sommige ondergeschikte kwesties, o. a. den rang, dien aan Gamble 4n de Turk sche marine moeit worden verleend, blijven nog te regelen. DIAMANTEN IN ZUID-WEST- AFRIKA. Volgens de „Norddeuteche Allge- meiné Zeitung" heeft het bestuur van Duitsch Zuid-West Afrika de op dracht gekregen, om spoed te niaken met het instellen van uitvoerende rechten op ruw diamant, ten bedrage van 10 Mark per karaait. In het over gangstijdperk zullen tolkredieten wor den toegestaan. De onderneming van het exploiteeren der diamantvelden zal zooveel doenlijk een onafhanke lijk Duitsch karakter moeten aanne men indien het mogelijk is zal men door vereeniging van alle belangheb benden een organisatie tot stand trachten te brengen. Deze organisatie zal ook de nationale diamantslijperij bevorderen. SAMENZWERING IN ENGELSCH- INDIë. De resultaten van een onderzoek hebben aan het licht gebracht, dat er in Bengalen een samenzwering be staat, die veel ernstiger en uitgebrei der is dan men gedacht had. De zeld zaam goed georganiseerde samenzwe ring heeft speciale afdeelingen voor de pers, de financiën, en de bewape ning. De financieele afdeeling aarzel de niet rooftochten op touw te zetten, om zich geld te verschaffen en de be- wapenings-afdeeling verzamelde wa pens en maakte bommen. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Voorstel van B. en W. om J. A. Wol- fers te ontslaan uit de huur van een stuk grond aan de Oude Raamstraat en dit" aan C. Nederkoorn voor 800 te verkoopen. Voorstel van B. en W. om aan Mevr. Visser van Hazerswoude—van Merlen te verkoopen een stuk grond aan de Leidschevaart, groot 309 vierk. M., tegen f 10 per vierk. M. Voorstel van B. en W. om aan de Directie van de E. N. E. T. toe te staan, de ligging van het wisselspoor in de lijn HaarlemBloem endaal in het Kleverpark te wijzigen. - Ingekomen is een schrijven van J. van Smirren, pachter van het buf fet in het 8lagersgezellenlokaal in 't openbaar slachthuis, die verzoekt hem voor 1909 die pacht weer te gun nen voor f 125. Adressant beklaagt zich er over, dat B. en W. voorstel len aan Corn Kossen Pzn. het buffet voor 110 te verpachten. Wenschen B. en W. zijn pacht niet te verlengen, dan verzoekt hij openbare aanbeste ding. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 17 December 1908, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Toccate en Fuga (C-Dur), J. S. Bach. 2. Andante, Niels W. Gade. 3. Sonate No. 3, A. Goilmant. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. 4. Vorspiel zu Parsifal, R. Wagner. 5. Traumerei, Schumann. Leesm useum. In de vergadering van leden van het Leesmuseum werden gisteravond als leden van bet bestuur herkozen ie heeren C. Heyman, Dr. J. D. Bierens de Haan en R. Zuidema. 2e LIEDERENAVOND-GERARD ZALSMAN. Dank de bemoeiingen van onzen Ge rard Zalsman hadden wij ons gister avond te verheugen in het optreden van een kunstenares van grooten naam, een ster die reeds vele jaren lang met ongewonen glans schittert aan den kunsthemel de pianiste Clotilde Kleeberg. Het verschijnen van deze kunstena res in onze concertzaal heeft aan Zalsm&u's tweeden Liederenavond de belangrijkheid gegeven van een heu gelijk feit in ons muziekleven. Mevr. Kleeberg heeft ons haar terecht zoo boog geprezen talent doen genieten in de voordracht van eenige werken zoo wel uit het klassieke als uit het meer moderne piano-repertoire. Zij opende haar programma met Schubert's Im promptu in Bes, waarvan zij de heer lijke variatiën speelde met een fijn heid van opvatting en een glans van techniek die onmiddellijk de volle aandacht in beslag nam. Later gaf zij achtereenvolgens een „Plèce" in C, van Scarlatti, de „Novellette' op. 21, no. 2, van Schumann, twee Etudes en als bisnummar een Nocturne van Chopin. Maar zelfs bij een veel uitge breider programma zou de belang stelling der toehoorders geen o ogen blik zijn verflauwd; want het luiste ren naar dit gracieuse, teergevoelige, maar altijd toch zoo kristalklare, in- gezonde klavierspel was veeleer een verkwikkend dan inspannend genot. Een tweede belangwekkende ver schijning op het podium was mevr. Jeanne Salomon sonAsser, sopraan- i, van Almelo. Een niet be paald milde, maar frissche heldere, alleen in de hoogere tonen wat sqher- pe stem, die zich uitmuntend leent tot de lichte, levendige fijn genuan ceerde voordracht der geestige Fran sche liederen (van Nevin, Gerbig, Pri- vas en Holmés), welke het tweede deel van mevr. Salomonson's programma uitmaakten. Toch had de zangeres reeds in het eerste deel van den avond haar audi torium sterk voor zich ingenomen door haar zeer gevoeld zingen van Hildach's Jezuslied, Schumann's Nuss baum en vooral Taubert's „In der Fremde". De alt-soliste, onze stadgenoote mej. Nolly Francken, opende den concert avond met een zeer somber getinte Itaiiaansche aria van D'Astorga. Haar donker sonoor geluid en haar warme muzikaliteit deden aan het ka rakter van deze indrukwekkende com positie alle recht. Onder de later gezongen liederen van Wolf en Bramhs heeft mij Der Jager van laatgenoemden componist het meest bevredigd, hoewel-het m. i. minst geslaagde „Er ist's" van Wolf de zangeres de meeste toejuiching be zorgde. De heer Zalsman had zich met een betrekkelijk bescheiden' taak tevreden gesteld. Hij gaf eerst drie liederen van .Weingartner, Jensen en Smul ders; later nog drie van Liszt, Willem Landró en G. Mahler. In de volle be schikking over zijn machtig orgaan, heeft hij ons natuurlijk bij herhaling de volle mate geschonken van zijn steeds schooner bloeiende en sterker boeiende voordrachtskunst. Niet het minst was dit het geval in de liede ren van Liszt en Landré, en het al lermeest misschien wel Ln Mahler's „Wer hat dies Liedlein erdachtl" waarmede hij de séance maar liever had moeten sluiten, in plaats van met mevr. Salomonson nog een paar duetten te laten volgen, die al lerminst aan den totaalindruk van dit in menig opzicht zoo belangrijke con cert ten goede kwamen. Den heer Henk van Breemen deed den geheelen avond door zijn groot talent als pianist en begeleider waar- deeren. Bloemen werden in den loop der uitvoering aan de dames en een groo te lauwerkrans den heer Zalsman aangeboden. PHILIP LOOTS. In de heden gehouden al- gemeene vergadering van de N. V. Haarlemsche Drukkers- en Uitgevers- Maatschappij v/h. Gebr. Nobels, wer den balans, winst- en verliesrekening over het boekjaar 1907/08 goedge keurd. Tot directeur werd benoemd de heer L. F. Nobels, door wien het Alrectenrschap reeds sinds 13 Febru- i 1.1. was waargenomen, Dë perio diek aftredende Commissaris, de heer P. Kleiweg Dyserinck, werd herkozen. TENTOONSTELLING VAN DIAMANTEN EN PAARLEN. Naar wij vernemen zal Zondag 20 Dec. alhier een tentoonstelling wor den gehouden van de kunstvoorwer pen van diamant, paarlen en ande re kostbaarheden, geschonken voorde verloting tot het totstand brengen van een Centraal Israëlitisch krankzinni gengesticht, welk gesticht nadr men hoopt ln het eerste kwartaal van 1909 zal kunnen worden geopend. De tentoonstelling zal plaats heb ben in de bovenzaal van de Kroon en geopend worden om 12 uur. De „Nieuwe Courant" schrijft hier over o. m. „Het doel is niet zoozeer om loten te verkoopen, die gaan ook zonder eenige reclame wel van de hand, al leen ln Amsterdam zijn er 20.000 ge plaatst, maar veeleer om ook buiten de hoofdstad te laten zien de offer vaardigheid van de leden van de Am- sterd. Juwellersvereenlging voor het nobele doel, die stichting van een cen traal gebouw voor zielszieken waar aan voor die Israëlieten in ons land een zoo dringende behoefte bestaat. Die offervaardigheid la schitterend ge bleken. Niet minder dan 300 prijzen, alle kunstwerken van het zuiverste alloo*1, ringen, broches, doekspelden, colliers van diamanten en andere kostbare edelsteenen, zijn afgestaan en vormen samen een collectie, zooals wel nim mer in ons land voor een liefdadig doel zal zijn bijeengebracht." Eenige dames en heeren zullen aan wezig zijn, om den bezoekers inlich tingen té verschaffen en zich welwil lend met den verkoop van de nog ever zijnde loten hebben belast. Gaarne bevelen wij deze verloting bij onze lezers aan, daar hiermede een nuttig werk wordt verricht. De toegang ia kosteloos. Wij hopen' op deze expositie nader terug te komen. ÜP DE BOTERMARKT. „Meheer, heb u geen grootere elle- bogies, want deze is te klein, ik kan. 'ein niet gebruiken „Nee, juffrouw, grooter heb 'k ze niet." „Dan moet ik me twee dubbeltjes terug hebben." „Twee dubbeltjes terug hebben En u heb dat pijpie gekocht 1" „Ja, maar, ik kan 't niet gebrui ken." „Dat gaat me niks an, u heb 't ge kocht en u kan dat pijpie meenemen, maar cente weroin krijgt u nietl Wil u 't hier late ligge, ook goed." „Ja, maar...." „Ja maar, u heb 't gekocht, dan had u maar beter uit uw ooge motte kij- ke Asjeblieft, hier is uw pijpie 1" „Nee, 'k moet me twee dubbeltjes terug hebbe." „Nou maar, daar ken u lang op wachten 1" De juffrouw, nijdig met hoog-roode kleur, blééf wachten. De baas van de uitdragerij-tent lachte genoeglijk tegen de omstan ders „Nee maar, dat was 'n goeie, eerst koope en dan d'r cente werom hebbe." En de menseben. meest jon gens, die blij waren, dat ,,'r wat te doen is", gaven 'em groot gelijk. Wel 'n vijftien menschen waren da. deiijk om de tent komen staan, nieuwsgierig, wat dat was met die juffrouw. En de Botermarkt-jongens ook, waren op 'n draifie komen aan- loopen „Wat is dat, wat is dat?" „Die juffrouw heb verleje week 'n ellebogie gekocht en nou wil ze d'r twee dubbeltjes terug hebben, omdat ze 't niet gebruiken kan. 't Is te groot geloof 'k." „Ze staat hier al 'n half uur* „Op die twee dubbeltjes te wach ten „Ja Nee maar, die was goed, „dat mensch iieb zeker 'n slag von de mo len te pakken." En de juffrouw met de paraplu bo ven 't hoofd vlak voor de tent ln het midden en de jongens daar omheen. „Toe, geef die twee dubbeltjes nou an die juffrouw werom schreeuwt 'r een. „Jongens", 'n ander, „de man 'n cent, dan ken de juffrouw de huur betale. Ze komt net twee dubbeltjes te kort." „Ja, dat kom ik ook", zei de juf frouw, die heelemaal op 'r Zondags was, heel gewoontjes. Toen zei die wat en die en die. Toen werd de juffrouw 'n heel klein beetje nijdig: „Waar bemoe'e jullie je mee? Ga heen." „Nou, nou, bedaar maar asjeblieft, je woont ook maar in de kouwe aard appel© buurt." En d'r kwamen hoe langer hoe meer menschen om de tent staan, en de jongens werden hoe langer hoe vrooiijkef. Daar had je 'tEén begon te dou wen, nog één en nog één en uog meer en de juffrouw rolde legen de bent en de jongens tegen haar aan. Toen de politie De juffrouw moest doorloopen. „Ja maar^ melieer...." „Doorloopen, asjeblieft." En onder 'n groot hoera ging de juffrouw, achtervolgd door twee po litiedienaren en de heele bent jongens. W. v. V. Benoeming. Thans kan met zekerheid worden gemeld, dat de agent van politie C. Duindam alhier, met ingang van 2 Januari 1909 door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is be noemd tot gemeen te-veldwachter te Rijswijk. Hooger beroep. Door W. C. Scholten te Schoten is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van heling van een rij wiel is veroordeeld tot 5 maanden ge vangenisstraf. Faillissementen. Bij vonnissen der Arr.-Rechtbank alhier d.d. 15 Dec. 1908 zijn ln staat van faillissement verklaard: J. Lagerwey, bakker, wonende te Aalsmeer. N. de Winter, koopman, wonende te Beverwijk. Rechter-Commissaris: Mr. E. J. Dor- hout Mees.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1