E.Br^ndsm^ IHMEBE 1KB t C" UIL BLOOKER'S G. HONING ZOON, TWEE-GULDENS Anthracietnootfeskolen CLAUSÏNG's Petroleum Kachels SUNUGHT-ZEEP Stoomvaartberichten Slechts 90 cents HEI BEITSEN EN KLEUREN VAN HOUT INSEINDE" te Haarlem. P. CLAUSING ZONEN, Lijders aan Asthma! II Een uitstekend fabrikaat; een voorbeeldige verpakking. CACAO 1 kilo (2 pond) ƒ2.- 'A (1 i.os 'A C/2 0.58 (1 ons „0.24 Handelaars' in alle soorten Brandstoffen. HAARLEM, BLOEMEND AAL garhervorming terug, in verband met het gebrek aan kader. Hel belang der kaderquaeétie werd door spr. erkend en door hem toegejuicht de aanwij zing voor- kader. Absurd achtte hij echter het denkbeeld om den dienst plicht op het 30ste jaar te doen eindi gen. Mocht daartoe besloten wórden, dan bepleitte spr. opkomst van den landstorm in 2 ploegen, ter verkrij ging van de noodige weerbare mannen in oorlogstijd. Eindelijk verdedigde hij een weerbe- lasting te heffen van de van dienst vrijgestelden, welke 2 niillioen zou kunnen opbrengen. De heer Tydeman betoogde, dat de vastheid in 's Ministers plannen, ver trouwen wekt bij het volk en in het leger en omschreef de denkbeelden van den Min. aldus: opbouw en conso lidatie van de denkbeelden van de le- gerwet van 1901: een beperkt contin gent, maar daarnaast een poging om in tijden van nood het geheele Neder- landsclie volk aan de verdediging te doen deelnemenmet de wapenen in de hand. Om deze redenen keurde spreker de opzet en de beginselen van het stelsel van 'den Min. goed, ook omdat het ons dicht bij den algemee- neu dienstplicht brengt. Afschaffing van liet miserabele vergoedingssys teem en opheffing van het mislukte instituut der viermaanders juichte hij mede toe, terwijl hij bepleitte dege lijk gymnastiekonderwijs in de lagere school in verband met een latere mili taire vorming. Breedvoerig besprak hij voorts de guaestie der beoordelingslijsten, af keurende dat- geëischt wordt een zoo nauwkeurig mogelijke persoons- en karakterbeschrijving van den beoor deelde een stelsel dat totvwillekeur zal voeren en bepleitende een per manente, alle 3 jaar te vernieuwen commissie van beoordeeling. De heer Duymaer van Twist het beleid des Ministers kenschetsende als vooruitstrevend, kalm en strevend naar bezuiniging, juichte de verkor ting van den diensttijd van 15 op 10 jaar toe. Van de verhooging van het contingent met 4500 man kon z. i. nog wel wat af, door betere wervingsvóör- schriften en toetreding van meer vrij willigers. Ook de afschaffing van de vergoeding voor de kostwinners kon 6pr. goedkeuren, 'gelijk hij trouwens 1 in vergelijking niet die van Minis ter Staal de plannen van den tegen- woord igenMinister de voorkeur gaf, omdat de persoonlijke lasten gelijk matiger zullen worden verdeeld en de financieele lasten niet grooter zullen worden dan thans. Ter oplossing van de kaderquaestie bepleitte spr. verbetering der kazer neering, regeling der rechtspositie, en aansturen op het capitulantenstel&el. Voorts" dient meer gelet op ontwikke ling van het reservekader dan op het trekken van officieren uit het militie- kader. 'De heer Thomson kon zich met het beleid des Ministers niet vereenigen, omdat het ons hoe langer hoe meer van het Volksleger afvoert; omdat 't 't leger buiten het volk plaatst. Ver schillende maatregelen somde hij op ten betooge, dat de Min. lijnrecht in gaat tegen de democratiseering van ■het leger. De sold ij regeling door den Minister voorgesteld, achtte spr. on voldoende; de tegenwoordige pansi- oenregel onbillijk. Hij bepleitte inkorting van de der- dè herhalingsoefening en afschaffing van de ransels; terugwerkende kracht van een eventueele pensionneertng van weduwen en weezen van onder officieren, om eindelijk, met een be roep op hetgeen met een verwonden wachtmeester te Bergen-op-Zoom 1 is gebeurd, te betoogen, dat de aldaar aanwezige officieren van gezondheid in hun taak te kort zijn geschoten; aldaar voorts verplegings- en een ope ratie-gelegenheid ontbreekt. De heer Mnrchaiit bepleitte een he tere' regeling van den rechtstoestand- van officieren en minderen en in ver band daarmee oordeelde hij ongunstig over de regeling der conduitestaten, ln zake Romer.zich geheel aansluifen- de bij den heer Van Idsinga, Wat de toekomstplannen van den Min. aan gaan, spr. zag daarin meer schijn dan wezen. Spr. ontwikkelde bezwa ren tegen de loting; bepleitte uitbrei ding van contingent, doch met ver korting van den opleidingstijd en be treurde de opheffing der viermaan ders. Ook van den' bezuinigingsgeest des Ministers verwachtte spr. niets. Heden 10 1/4 uur kwam de Minister aan het woord. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Een mlllioen francs diamanton verduisterd. Gister berichtten we reeds, dat er in da Amsterdamsche diamantwereld groote consternatie heerscht., tenge volge van een reusachtige verduiste ring. Het Handelsblad" meldt hierom trent nader: De dader heet N. B. Stokvis, Is oom- missionair in diamanten, ongeveer 82 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, wonende Plantage-Kerk- laan te Amsterdam. Stokvis genoot als commissionair in diamanten, die voornamelijk op Antwerpen reisde, een zeer groot vertrouwen bij tal van diamanthandelaren te Amsterdam en kreeg van dezen bij voortduring, goe deren in commissie ter. verkoop ln Antwerpen, tot door hen opgegeven prijzen. De commissionair was gewoon des Dinsdagsmorgens voor zijn zaken zich naar Antwerpen te begeven, om dan dés Vrijdagsavonds in zijn familie kring terug te keenen. In de laatste dagen waren de betalingen voor de verkochte goederen niet zoo vlot ge- loopen als men dat van Stokvis ge wend was, en toen daarop door en kele belanghebbende juweliers werd aangedrongen, had hij de menschen onder allerlei voorwendselen aan de praat gehouden. En ouder gewoonte was de man jl. Dinsdag 8 December, weer naai' Antwerpen op reis gegaan, van vele goederen voorzien. Echter, keerde Stokvis jl. Vrijdag 11 Decem ber niet te Amsterdam terug.- Toen dit bekend werd rezen aan stonds sterke vermoedens en werden door betrokkenen de voelhorens in België eens uitgestoken. Daarbij bleek dat Stokvis het laatst is gezien op jl. Woensdagavond, 9 December, te Brus sel. Na dien tijd heeft hij bij niemand meer iets van zich laten hooren en is men zijn spoor totaal bijster. De com missionair Stokvis was gewoon om in het hotel „Terminus" te Antwer pen te logeeren en ook nu had hij er weer een kamer, maar hij is er na Woensdagmorgen niet teruggekeerd om zijn brieven en telegrammen in ontvangst te nemen. De verdwenen commissionair moet in het bezit zijn van aanzienlijke waarden aan geslepen en ruwe dia manten, terwijl hij, groote. partijen diamant in de laatste dagen eon- t,a.nt- heeft verkocht, dus ook aanzien lijke bedragen in geld in zijn bezit' moet hebben. De betrokken juweliers- firma's lijden natuurlijk groote scha de. In het geheel zijn er een tient-al benadeelden, en de totale schade moet meer dan 1.000.000 francs beloopen. Zaterdagmiddag werd aangifte bij de politie gedaan, die dadelijk verhoo- ren afnam om vast te stellen, welke diamanten de voortvluchtige bij zich had. V-an politie-wege zijn aanstonds maatregelen genomen. In verschil lende richtingen zijn naar het bui tenland telegrammen verzonden, ter wijl de Belgische justitie reeds in heit bezit van bijzonderheden en een goed- gelijkend portret van den voortvluch tige werd g steki, voor snelle over brenging waarvan de commissaris Van Asperen (bureau Jonas Daniël Meyerplein) goede zorg droeg. Stok vis is iemand van middelmatige grootte en lichaamsbouw, met nog jeugdig uiterlijk en denkeren, eehigs. zins afhangenden knevel. Ook het hoofdhaar is donker gekleurd. Bij zijn familie di.e wanhopig is over" het' gebeurde is. ook niets na ders bekend. Hij is gewoon Dinsdag morgen bij zijn vrouw de deur uitge gaan en heeft daarna niets meer van zich laten hooren. De politie doet zijn wonin g bew aken. Van de benadeelden hebben de voornaamsten zich tot mr; L. W. van Gigch gewend en diens hulp ingeroe-' pen; Het laat zich denken, welk een con sternatie er heerscht, niet alleen in de kringen der benadeelden, maar op de geheele Amsterdamsche diamant markt. Men spreekt ln verband met die kapitale sommen, waarover de ver duisteringen loopen, van een cata strophe en. men verbaast zich alge meen over het gebeulde, omdat de commissionair Stokvis tot een zeer respectabele familie behoort, wiens oudere broeder eveneens commissio nair in het diamantvak is en als zoo. danig liet grootste vertrouwen geniet. Des te meer is zeker het feit te be treuren. Toch is men in de diamantwereld de meening toegedaan hier met een gepremediteerde vlucht te doien te hebben, welke meening ook vooral steun vindt in het feit, dat Stokvis naar- hét onderzoek reeds heeft aan getoond nog jl. Woensdagmiddag voor 120,000 francs aan diamanten te gelde heeft gemaakt. Ook wordt in dsze kringen het vermoeden, geuit, dat hij alle nog onder zijn berusting zijn de goederen onder de waarde heeft verkocht, en met veel- geld voortvluen- tig is. Voor de diamant markt heeft de ze catastrophe een zeer bijzondere en groots betee-kenis, gelukkig ook ten goede. In den laatsteü tijd toch wer den op do diamantmarkt te Antwer pen vele goederen goedkoop gepre senteerd. In Amsterdam trok dit feit in de kringen' der belanghebbenden natuurlijK in sterke mate de aan dacht. Men verbaasde zich er niet al leen over,'dat er goederen zóó goed- Koop aan de markt werden gebracht, maar onder de werkgevers in de dia- manlnij verheid wekte het ook onge rustheid. Nu heeft men de oorzaak in de juiste richting te zoeken; ofschoon de koopers van geslepen goederen, wel kte thans te Amsterdam aan de markt zijn, de daling van verschillende ge slepen goederen allicht aan een ande re oorzaak zuilen willen toeschrijven, moet het nu de catastrophe ont dekt is toch in het belang van de Amsterdamsche fabrikanten worden geacht een afwachtende houding aan te nemen en hun -goederen niet lan ger tegen de lage prijzen van de hand te doen. Zeer waarschijnlijk toch zal thans blijken, dat de goed koop© geslapen' goederen aan de markt inderdaad geen gevolg zijn van daling in de ruwprijzen, maar van mala-fide handelingen als waar aan de commissionair Stokvis thans schuldig staat. In 1902 heeft men ln den diamant handel een gelijksoortige periode ge kend als ln de laatste maanden. Zon der dat mén de oorzaken ontdekken kon, werden de prijzen van de gesle pen goederen omlaag gewerkt, tot dat de uitbarsting kwam «w com missionair had voor enkele tonnen aan diamant onder de waarde ver zwendeld. Na ds ontdekking benam do handel weer zijn gezonde ver loop. Stokvis heeft, nu vermoedelijk- ook „gerold" met de hem ten verkoop toe vertrouwde goederen. Dat wil zeggen, dat hij den eenen lastgever betaalde met de goederen van den ander, No. 1 betaalde met de opbrengst van de goederen van No. 2, b.v. en No. 10 met liet geld van van de goederen van No. 11 enz. Zoolang hij maar volg nummers vindt, die hem diamant blijven toevertrouwen, blijft het zaak je rollen, maar volgt er maar even 'n onderbreking, één oogenhlik geen ver lenging van de keten van verkoopers dan volgt de catastrophe, omdat dé dekking ontbreekt. Stokvis verkocht goed, naar nu dn deskundige kringen als vaststaande wordt aangenomen, tegen te lage prij zen. Hij betaalde dan, quasi tegen behoorlijken en dén opgegeven ver koopprijs zijn lastgever voorloopig voor de helft uit om het gat als het noodig was weer te stoppen door verdere verltoopen. De betrokken ju weliers kregen aldus hun geld. per saldo binnen. Voor hun oog was hun diamant tegen den opgegeven prijs verkocht. Stokvis kreeg den naam \an gewiekst verkoöper, de diamant stroomde hem toe in groote partijen ruw, gekloofd en geslepen... Zoo heeft hij ten slotte voor meer dan een millioen francs aan goede- ren in commissie verkregen en'langer nog zou' allicht de kruik te water zijn gegaan, indien niet ©enige verkoopers met hun commissies hadden gestaakt en op betalingen aangedrongen. Men vreest, dat wat .Stokvistoen nog aan diamant had, door hem tegen lage prijzën bij Poolseh© en Armenische kooplieden te Antwerpen is te gelde gemaakt. Van de vermiste bedragen zal, vreesde men, heel weinig terecht ko men, want wat eenmaal verhandeld is, is niét meer voor den oorspronke- lijken eigenaar herkenbaar, dan in zeer bijzondere gevallen. En het mees te, of mogelijk alles, zal wel afhan- deld zijn. Het justitieel onderzoek wordt bovendien nog bemoeilijktdoor het feit,dat het. délict in het buiten land heeft plaats gegrepen en het hooren hier van getuigen uit Antwer pen zijn belemmeringen en oponthoud ondervindt. De dossiers van de zaak'en de pro cessen-verbaal van de afgenomen, ver- hooren zijn in handen van de justitie gesteld. De substituut-officier van jus titie rnr. P. W. Boll treedt In. deze zaak als ambténaar van het O. M. op. De volgende firma's zijn direct bij de verduisteringals benadeelden be trokken en voor de achter hun namen gevoegde bedragen, welke alle „Onge veer" zijn. De juweliersfirma Weyl en Vita Israël 200.000 francs Gebroeders Davids 40.000 francs, E. Beffie 6Ö.000 80.000 francs. Nopal en Geleerd en de Wed. Nopal 300.000 francs, Gebroe ders Erwteman 40.000 francs, Gebroe ders Jacobs bedrag niet bekend) én A. van Nunes 24.000 francs. Dit zijn dan de voornaamste thans reeds be kende bedragen en alleen van hen, die rechtstreeks aan Stokvis goederen in commissie hebben gegeven. Vele anderen, enkele voor groote bedragen van 40.000 tot 80.000 francs, worden indirect medegesleept, omdat hun goederen door tusschenkomst van eèn der genoemde firmanten in handen van Stokvis waren. Na de verliezen, die de jongste cri sis in de diamantnijverheid heeft ver oorzaakt, treft het gebeurde des te erger. Men vreest ook thans nog, dat niet veel van de verduisterde diamant welke voor de groote meerderheid uit geslepen brillanten, dan enkele partijen roosjes en voorts partijen ge kloofde ruwe steenen bevat zal te recht komen, omdat Stokvis wel het e gat met het andere zal hebben gestopt, totdat hij vast zat. Intusschen wordt voor de benadeelden gehoopt, dat er nog diamant terecht zal komen. DE DADER GEGREPEN! Het Hbld. vernam uit Londen, dat Stokvis, de voortvluchtige commissio nair, daar gisteravond is gegrepen. Hij zal spoedig naar Amsterdam wor den overgebracht. De Antwerpsche correspondent van dit blad seint: ,De Amsterdamsche commission- nair Stokvis werd alhier uit de Dia mantclub gesloten wegens zwendel. Enkel als makelaar wist hij in wei nige maanden zijn zaken tot een cijfer op te drijven, dat de verbazing van ernstige handelaars wekte. In den laatsten tijd viel er de agh,- dacht op, dat bewerkte goederen ge makeld werden tot een prijs weinig hooger darj liet ruw. Kappen ter waar de van 120 ffs. werden door Stokvis verkocht voor 80. 70, 60 frs. en min der, telkens tegen „ready cash".- Geen dag werd door Stokvis op het geld gewacht Het bleek', dat het vertrouwen van Amsterdamsche firma's werd ver schalkt. Zijn er slachtoffers te Am sterdam, te Antwerpen maakten som mige huizen groote winsten."- Het stoomschip Rdndjant van Java naar Rotterdam, vertrok 12 Dec. van Padang. Het stoomschip Teroate, van Java naar Rotterdam, arriveerde 13 I te Marseille. Heit stoomschip Wilis, van Java paar Rotterdam, vertrok 13 Deo. vaal Port Said. uit het Duitsch bewerkt door O. P. v. HOEK, Prijs 90 cents, is een practische Handleiding en onmisbare Vraagbaak van blijvende waarde voor H.H. Meubelfabrikanten en Meubelmakers, Kuis- en Decoratie schilders, Timmerlieden, Schrijn werkers, enz. Op ontvangst van een postwissel van ©O CENTS volgt franco toezen ding door de V. Drukkerij en Dltgeverszaak, Verkrijgbaar te: Haarlem bij: Bloemendaal Halfweg Heemstede, Velsen, IJ muiden, Zand voort D. VEEN Co. J. VAN GULIK. J. WINDHORST. Wed. KOOLHAAS J. PEEPERKORN SCHEERES. A. MULDER. D. H. v. INGEN. ZIJN REUKELOOS en GEËMAILLEERD, dus geen onderhoud, geven een aan-' genamé warmte en zijn billijk in prijs. Barteljorisstraat 25. Zoolang de voorraad strekt, bekomt men in ryll voof omslagen prachtig geïllustreerde Kallen diers 1909, fijn© To08©tzeep, stevige Kieerborstels, Servetringen ©n vei© ander© voorwerpen. Leest omslag rond de seep. Zendt ze franco aan SUNU6HTZEEP, Rotterdam. Het Poeder tegen Asthma van Apotheker BOOM geeft bij inademing da, dolijk verlichting tegen de Benauwdheid en Borstbeklemming zelfs bij den 'hevigsten aanval. Dit Asthma-Poeder is veel beter en goedk-ooper dan liet Fransche en Engelsche Asttoma-Poeder. Het is met Goud bekroond te Londen, Amsterdam, Brussel en Parijs Prijs por doos 65 Ct. Overal verkrijgbaar in de Drogist winkels; te Haarlem bij A. J. v. d. PIGGE, v. d. PAVORD SMITS, J. F. GöPPINGER, K. VAN EDEN, Th. KLINKSPOOR; te Amsterdam bij H. SANDERS, Rokin 8, M. CLEBAN Co., Heiligeweg. Te Allernaar bij NIEROP en SLOTHOUBER, te IJmui- den, bij H. SANT. TRADE HARÏ Verkrijgbaar ie alle buurten dsr stad. In het bijzonder wordt d© aandoelifc gevestigd op k f 1,30 per ljt K.G. Volgestort Kapitaal f 6.000.Ö00.— BEjknftoor: Haarlem, Groots SViarkt 1—3. Geeft Reiscredietbrieven uit, geldig over de geheele wereld. Verhuurt Safe-loketten in haar brand- en Inbraakvrije kluis. Neemt gelden Deposito. Directe afgifte van Wissels op Nederl. Indië, Straits-Settlements, Shanghai, Hongkong, Rangoon, Vereenigde Staten van Noord- Amerika, Canada, Zuid-Afrika, enz. enz. II 19 II IS 91 91 II 91 99 ViO Nieuwe Gracht 36, Weg 217b, Tel op hoon Mo. 230 Telephoen Ho* ®S7, raden hunne geachte begunstigers aan om HONING'» bekende reclame vaas. f 1.SO pep H.L. te probeeren, daar deze beslist onovertrefbaar zijn.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6