Uit de Omstreken Binnenland zuinigheid aanmaande, kon de minis ter wijzen op de zeer groot© stijging van den uitvoer van onze producten naar het buitenland, waaruit dus ble8k, dat het uitgegeven geld voor de vermeerdering van de vakkennis voldoende rente heeft afgeworpen. Wat nu met den Landbouw is ge beurd, moet óók geschieden met onze nijverheid en ook met den handel. Van de verbetering van de vakken nis van onz ekooplieden kan ook onze handel in 't algemeen veel profijten trekken. Alles wat gedaan wordt, om de opleiding van de kooplieden te ver beteren, moet toegejuicht worden en daarom hebben ook de Haarlemsche Voorstellen sprekers sympathie. Het doel van spreker zal zijn, het belang pan het handelsonderwijs te bespre ken en daarbij enkele opmerkingen van opbouwende critiek te maken bver de Haarlemsche voorstellen. Voor deze beschouwing herinnert spreker aan de totstandkoming van Öe wet op het middelbaar onderwijs, Waarbij de ontwerper de bekende staatsman Thorbecke reeds oog gehad neeft voor de belangen van den mid denstand. Hij toch heeft de burgerdag- jchoLen ingevoerd, die zeker veel nut gesticht hebben. Bij de Haarlemsche Voorstellen heeft spreker een leemte aangetroffen. In "een groote stad, zoo- als Haarlem, zijn honderden, mis- Èchien wel duizenden jongelingen van 12 jaar, zonen van kleine neringdoen den, die bestemd zijn om over eenige jaren ln de zaken te worden opgeno- fnen. De ouders kunnen geen kostba re opleiding bekostigen, maar willen hun kinderen wel 1, 2, 8 of 4 jaar on derwijs laten geven, opdat ze voor de practijk voldoende kennis opdoen. In derdaad het is niet zonder beteekenls, om met de belangen van dezen klei- feen handeldrijvenden middenstand rekening te houden. Thorbecke deed het al met de oprichting van zijn bur gerdagscholen. In de plaats van sprekers Inwoning is, naast de H. B. S., een lagere han delsschool opgericht, waar de jonge lui op 12-jarigen leeftijd komen, om deze met 15 of 16 jaar te verlaten, toe gerust met een goede dosis practische kennis. Zoo "worden nuttige krachten voor de kleine bedrijven gekweekte Spr. juicht het Haarlemsche plan, .wat betreft de vijf-jarige handels avondschool toe. Het programma voor het onderwijs is goed, vooral waar gewaakt is voor de overlading van het onderwijs. Spreker vindt het goed, dat tegelijk slechts onderwijs in een vreemde taal zal worden gegeven. Hij acht het ech ter aan te bevelen, dat er wat meer ruimte wordt gelaten voor facultatie ve vakken. De ervaring heeft geleerd, dat bij jongelui van 18, 19 of 20 jaar yaak de lust komt om zich op een speciaal vak toe te leggen. Nu is bijvoorbeeld wel het Franech, Duitsch en Engelsch opgenomen, maar men moet de waarde van het Spaansch niet over 't hoofd zien, aan gezien onze handelsbetrekkingen met Zuid-Amerika waar het Spaansch de hoofdtaal is een grooten omvang hebben genomen. Het Spaansch zou wellicht ais facultatief vak op te ne men zijn., Spreker zegt in 't algemeen voor toepassing van het particulier initia tief te zijn, wat zulke handelscursus sen betreft. De gemeentelijke Inrich tingen zijn gebracht onder toezicht yan de commissie op het middelbaar, wat niet gewenscht is, omdat deze personen geen practische kennis op 't gebied van den handel hebben. Wan neer particulieren een cursus oprich ten kan men met dezen eisch rekening houden. Oo kkunnen particuliere in richtingen meer rekening houden met de steeds veranderde behoeften van 'de practijk. De vereenigingen van be dienden die zulk onderwijs geven, kennen de telkens wisselende behoef ten door de practijk. Spreker vindt het echter laak baar, dat ook bij de oprichting van zulke cursussen door particulie ren gelet wordt op geloofszaken. Kan het onderwijs in 't boekhouden ook al niet of wel christelijk zijn? Daar waar het particiïlier initfiatief zoo vaak faalt, is de tusschenkomst der ge meente niet te versmaden. Spreker zal dan ook de Haarlemsche voorstel len, betreffende de oprichting van een avondhandelsschool van gemeentewe ge zeker niet ontraden, maar daaren tegen warm aanbevelen. Ook de voorstellen tot oprichting Van een handelsschool heeft spreker met veel sympathie gelezen. Hier toch wordt iets uitnemends voorgesteld. De handel heeft ook behoefte aan goed onderlegde beoefenaars, toegerust met veel practische en economische ken nis. De groote vlucht der bedrijven, het bank- en verkeerswezen, heeft ge maakt, dat men aan de opleiding van de handelsmannen steeds grootere ei schen gaat stellen. Zoo'n special© opleiding is fiiet te verkrijgen op een gewone H. B. S. met 5-jarigen cursus. Deze scholen, toch zijn in den laatsten tijd meer en meer geworden een voorbereiding voor de Polytechnische school te Delft. De natuur-wetenschappelijke oplei ding die in de vierde en vijfde klasse gegeven wordt, is voor den toekomsti- gen handelsman van geen belang, ja schaadt nog eerder zijn koopmans- aanleg. Na drie jaren algemeene opleiding 'op de H. B. S. moet de handelsman 2 jaar op de handelsschool onderwezen worden in zaken speciaal den handel betreffende. Zoo zullen goede handelsmannen gevormd worden en daarvan zal Ohfl vaderland zeker voordeel trekken.. Wel zal ook deze opleiding niet vol maakt zijn, zooals bv. een school als te Keulen die kan geven, waar de leerlingen opgeleid worden in de hoo- ge wetenschappelijke handelsbelan gen, zooals bv. exploitatie van spoor wegen, groot bankwezen enz. Ver schillende van deze bijzondere studiën kunnen echter ook buiten de school om ln ons land gemaakt worden. Spr. zou 't bv. een goede gedachte vinden als een groepje weetgierigen zich wil de bezig houden om in cursussen zul ke speciale onderwerpen te bestudee- ren. Een mensch is nooit uitgestu deerd, en ook de handelsman moet steeds trachten zijn kennis te ver- grooten. (Applaus). Van de gelegenheid tot het STELLEN VAN VRAGEN wondt door eenige personen gebruik gemaakt. De beer G. SMITS zou gaarne gebruik men, welke leeraren de spreker aan do handelsschool wil aanstellen. Er is gebrek aan leeraren-, doe ln staat zijn dit onderwijs te geven, waarom 't ook aan te bevelen is, de opleiding van zulke leeraren te bevorderen. De in leider heeft gewezen, op de waarde van het Spaansch voor onze handels lui, maar spreker hecht nog meer be teekenls aan het Meleisch en zou dit onderwijs in de hoogste klasse van de handelsschool verplichtend willen stellen, 't Is immers een feit, dat onze handel voor een belangrijk deel van onze koloniën afhangt, terwijl vele jongelui in Indië een toekomst kun nen vinden. De heer Bos heeft het aanbevolen dat op de avondhandelsschool slechts één vreemde taal zal worden onder wezen. Spreker kan dit echter niet. aanprijzen. Voor den handel heeft En gelsch en Duitsch de meeste beteeke- nig en daarom is het beter het onder wij s in deze beide talen verplicht tend te stellen. De jongeling kan voor uit niet -zeggen, welke taal hij Later 't meest noodig heeft, maar een dezer twee zeker. Tegenover deze uitbrei ding van het programma kan een in krimping verkregen worden b,.v. door de weglating van het onderwijs inde handelsgeschiedenis. De beteekenis van het onderwijs in de handelscor respondentie moet niet uit het oog verloren worden .Wil dit onderwijs echter goed zijn, dan moeten de leera ren ook bevoegd zijn, om er in te do- ceeren. Zou 't niet gewenscht zijn, om de leeraren aan een examen te onderwer_ pen? De heer KLEYNENBERG heeft zes jaar zitting ln de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs, 't Is hem daarbij opgevallen, dat er zoo veel jongelui, die de H. B. S. verlaten om in den handel een positie te zoe ken, geen plaats op de groote han delskantoren kunnen bekomen1, die hun toekomt 't. Zou misschien ge wenscht zijn als een begaafde spre ker als Dr. Bos eens als een Peter van Ammiëns door het Land ging, overal een pleidooi houdende, om zulke jon gelui wel een goede plaats af testaam (gelach). Hoe staat 't nu met de handelscor respondentie De een prijst ze hemel hoog en de ander noemt t „lak". De opmerking van den heer Bos over de ontbreking van de schakel tusschen lager, en middelbaar onder wijs gaat niet op. Wanneer hij gewe ten had, dat we hier nu een school voor m. u. 1. o. hebben., zou zijn oor deel zeker anders geweest zijn. De heer Bos heeft echter weinig aandacht geschonken aan een op1 ei- ding van drie jaar op de H. B. S. Mis schien weet hij 't niet, maar door bij zondere omstandigheden is er op hei. den in onze stad geen H. B. S. met 3-jarigen cursus. Wat is de meen ng van den heer Bos over de 3-jarige op leiding op die II. B. S.„ die nu in de nieuwe Haarlemsche regeling wordt voorgesteld Terecht is door den inleider ge klaagd over het toezicht over deze handelsscholen, dat zal vallen onder de commissie voor het middelbaar on- dewijs. Een speciale commissie zou gewenscht zijn. r De lieer VAN DE KAMP protesteert tegen de u'tdrukking van Dr. Bos, dat het een heilloos streven is, om het handelsonderwijs ook al te brengen op godsdienstig terrein. De afdeelmg Haarlem van de „Hanze" heeft hier ter stede het handelsonderwijs aange vangen, maar bij kennisneming van het programma dezer school, zal elk blijken, dat hier geen speciaal ka tholiek onderwijs bedoeld is. De heer TEN BROEKE (hoofd van de 1ste Burgerschool) heeft ook met belangstelling kennis genomen van de voorstellen van B. en W. Toch meent spreker, dat ook na de verwe-1 zenlij king van deze nieuwe denkbeel den, een schakel tusschen het geheel zal ontbreken, rd. wat de heer Bos wil voortgezet lager onderwijs voor den gewonen burgerman. Het school geld nu op de school voor m. u. 1. o. is te hoog, terwijl de eischen voor toe lating eveneens te hoog zijn. Er moet een school komen, waar de Leerlin gen, die de gewone lagere scholen doorloopen hebben, nog eenige jaren voortgezet onderwijs ontvangen, en op welke school ze toegelaten worden, zonder zelfs de beginselen van een vreemde taal to kennen. Deze school dan zal de schakel vormen tusschen de gewone lagere scholen en de Ambachtsschool, Huishoudschool. School voor Kunstnijverheid en ande: re vakscholen. Onder de toekomstige leerlingen van de avondhandelsschool zullen er ook velen zijn, die overdag nog in geen betrekking zijn. Ook voor hen zou het onderwijs aan zoo'n school gewenscht en nuttig zijn. De heer BOS tot BEANTWOORDING DER VRAGEN overgaande wijst allereerst op de be- teek enig van het onderwijs in han delscorrespondentie. Vroeger werd dit enderwijs zeer slecht gegeven, want alleen het laten overschrijven van brieven heeft geen doel. Neen, bet streven moet zijn, dat de leerling der handelsschool zich in het Neder- landsch. het Duitsch. het Fransch en het Engeisch, fcort en diufdellJK weet1 uit te drukken over handelsaangele genheden. Elk beseft bet groote belang hier van. De leeraren moeten niet alleen do talen kennen, maar ook de prac tijk van den handel, waarvoor een speciale studie noodig is. Het afleggen van examens voor de Leeraren is niet noodig, ook al is het misschien ge wenscht een gelegenheid open te stel len om een diploma te behalen. Ook spreker zal een goede opleiding van de leeraren voor het handelsonder wijs zeer toejuichen ©n ziet er de noodzakelijkheid van in. Da heer Smits heeft afgekeurd, dat er op de handelsavondschool slechts één taal tegelijk 'geleerd zal worden. Waarom Spreker vindt het veel be ter, dat de jongens één taal goed loeren', dan twee half. Wanneer- de eene taal goed geleerd is, kan aan de tweede begonnen worden, waarvoor ook de facultatieve cursussen zijn. Het onderwijs in «de handelsgeschie denis acht spreker van meer gewicht, dan een tweede taal. Onderwijs in het MaLeasch verplich tend te stellen, wordt ook door hem afgeraden. Wat heeft een koopman, die in Drente gaat handelen aan de kennis van M&leisch Wel zou dit on derwijs onder de facultatieve vakken opgenomen kunnen worden. Spreker heeft het belang van een deskundige commissie van toezicht op de handelsscholen reeds bepleit. Een speciale commissie is bij deze wet op het m. o. niet mogelijk j misschien al leen bijzondere commissies bij het af nemen van examens. Aan den heer Kleynenberg antr woordt de spreker, dat de jongelui niet kunnen volstaan met het volgen van drie klassen van de H. B. S. zoo als deze nu in de Haarlemsche rege ling ig voorgesteld. Die eerste drie jaar wordt aan algemeen onderwijs besteed. Met het vierde jaar moet de leerling kiezen, óf een opleiding in de 4de en 5de klasse om later naar Delft te gaan, óf twee jaar het onderwijs aan de Handelsschool volgen. De eer ste drie jaar van meer algemeen© op leiding, geven echter geen eindonder wijs, zoodat de leerling daarmee niet de kroon op zijn studie heeft gezet. Er is een leemte in d© Haarlemsche regeling. Er meet een school zijn, waarin de leerlingen na afloop der lagere school in drie jaar een compleet voortgezet onderwijs ontvan gen. Of dit hier ter stede mogelijk is aan de school voor m. u. 1. o. weet spreker niet, omdat hem de Haarlem sche toestanden niet voldoende -be kend zijn. Da heer Kleynenberg heeft ook ge klaagd over de moeilijkheid van plaatsing van jongelui, die de H. B. S. verlaten. Spreker wil niet als een Peter van Ammiëns rondgaan, want na hem kwamen de kindertochten, die allies weer in de war stuurden (ge lach). 't Is echter aan te bevelen, dat deze jongelui, evenals in Amsterdam, een vereeniging wan oud-leerlingen stichten, opdat ze dan door interna tionale betrekkingen gemakkelijker een plaats kunnen bekomen. Dr. Bos verzekert den heer Van de Kamp, dat hij bij de bespreking van handjelscursussen op religieuzen gron^cloo'. r,W hol oos h-oeft geho-j op Haarlem. Spreker doelde op Vlaar- dóngen, waar onder de partijen een streven was. om elk afzonderlijk een cursus op te richten in handelsonder wijs. Zoo werd het vakonderwijs on mogelijk gemaakt, wat te betreuren was, omdat het vakonderwijs zeker niets met den godsdienst of de poli tiek te maken heeft. De uitlating van spreker was echter geenszins bedoeld, om de Hanze in Haarlem onaange naam te zijn. De Voorzitter bracht dank en hulde aan Dr. Bos voor zijn rede. Daarbij sprak hij den wensch uit, dat de aan wezige raadsleden zooveel geleerd mo gen hebben, dat ze overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van het handels onderwijs, opdat onze stad zich spoe dig in het bezit van deze onderwijs inrichtingen zal kunnen verheugen. (Applaus), Vrij zinnl g-Herv o rmden. Het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden deelde aan leden en begunstigers mede, dat in 't gebouw. Weten en Werken in 1909 we derom de godsdienstoefeningen van wege de Vereeniging zullen gehouden worden. All© spreekbeurten voor 19Ü9 behalve die voor Oudejaarsavond zijn reeds medegedeeld. Op len Kerstdag treedt op Dr. J. D. G. Koeh alhier. Op Oudejaarsavond Ds. A. S. Carpentier Altingj van den Haag, en 3 Januari a. s. Ds. W. H. Roobal van Veendam. Voor zoover noodig wordt in herin nering gebracht, dat gezongen wordt uit de Psalmen- en Gezangenbundels, daaronder begrepen de nieuwe Gezan gen, dat de plaatsen voor zoover niet verhuurd, vrij zijn, dat een vaste plaats 3 per jaar kost, en bij het uit gaan gecollecteerd wordt, eerst ten behoeve der Vereeniging, daarna ten bate der Commissie voor steun aan hulpbehoevende geestverwanten. UIT VELSEN's RAAD. Vergadering van Dinsdag. Afwezig zonder kennisgeving de heer F. P. Vermeulen. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken o.m. een dankbetuiging van het hoofd der seheeï te Santpoort, de-a heer C. G- Dekker voor de verleende subsidie voor onderwijs in paardenkennis. De heer Netscher deelde nog mede, dat de cursus zal worden gehouden op Woensdag en het aantal leerlingen is gestegen tot 25, Nog is ingekomen een bezwaar schrift tegen de vastgestelde kiezers lijst van kiezers voor de Kamer van Koophandel en fabrieken, door den heer F. P. Vermeulen,- Deze had zich niet op de lijst ge plaatst gezien, ofschoon zijne echtge noot©, die hij daarvoor eene machti ging had gegeven, zijn behoorlijk In gevulde biljet had ingeleverd. De Voorzitter zegt, dat B. en W.' adviseerm tot niet plaatsing op de lijst, op grond dat een dergelijke machtiging alleen geldt voor burger lijk©, doch niet voor staatsrechterlij ke zaken. Van den wethouder Net scher vernemen we, dat zonder onder scheids des persoons, juist strikt was vastgehouden aan de bepalingen van het Kon. Besluit te dier zake, waarop de heer Vermeulen niet op de lijst ge- plaatstwordende in hooger beroep kan gaan en een rechtsuitspraak zal wor den verkregen, die een leiddraad in volgende gevallen kan zijn. In dit speciale geval a£h het verzoek vol doende, zou voortaan een vrouw met machtiging ook bij verkiezingen haar stem voor den man kunnen uitbren gen. Het voorstel van B. en W. tot niet- plaatsing op de lijst wordt aangehou den, wegens staking van stemmen, 7 voor 7 tegen, links tegen rechts. Een adres om verlichting van den Duinweg, af deeling Jan Gij zenvaart werd voor kennisgeving aangenomen, omdat daarin reeds voorzien wordt. Mej. D. de Boer kreeg zonder ©eni ge oppositie weder haar toelage van 50 voor 1908. Het verzoek van de geheel-onthou- dersvereeniging „Velsen en Omstre ken" om gebruik van schoollokalen voor vergaderingen, werd geweigerd, ondanks een pleidooi van den heer Van Rhijn. Een voorloopig crediet ad f 1000, ge vraagd door het R. K. armbestuur, werd toegestaan. Benoemd werden: a. tot armmeester van het schaal- armbestuur de heer J. van Donseiaar; b. tot idem van het R. K. Armbe stuur de heer Joh. Gerrits; c. herbenoemd werden tot leden der commissie voor de gecontracteerde wegen te IJmuiden, de heeren v. d. Does en Brok. d. idem voor de Commissie van bij stand in het beheer der openbare werken de heeren Boekei, Zegel en Schuitenmaker. De voordracht van B.. en W. voor voorzitters, leden enz. der stembu- reaux werd zonder bemerking goed gekeurd en de voorgestelden dus be noemd geacht. Tot vaccinateuren werden op voor dracht van B. en W. benoemd: te Vel sen Dr. P. E. Rot, te Santpoort Dr. A. de Groot en te IJmuiden Dr. F. H. Veldman. Bij de rondvraag zeide de heer Brok, dat, waar een poging tot ver- .krijging van een eigen Hoogere Bur gerschool mislukt is, het misschien overweging verdient, door de omlig gende gemeenten van Haarlem geza menlijk aan de regeering een hooge re subsidie voor de school van Haar lem te vragen, omdat anders die school 31 Aug. 1909 voor die buiten leerlingen zal gesloten zijn, die niet de volle f 300 (dit is een vergissing, moet zijn f 250. Redactie), schoolgeld kunnen betalen. De heer Netscher lichtte toe, dat de minister wel geen gelden op de be grooting voor 1909 kon brengen, doch dat dit een volgend jaar wel zou kun nen gebeuren. Voor de^e gemeente is een verhoogd subsidie voor Haarlem, dat behoefte heeft aan een tweede H. B. school niet voldoende. Komt daar nl. een tweed© school, dan krijgen wij de onze zeer zeker niet. De heer Netscher vroeg en bekwam verlof voor d© navolgend© mededee- ling: Binnenkort wordt de Waterstaats- begrooting behandeld ©n zal natuur lijk, de Velserpont ter sprake komen. Om te voorkomen, dat weder verkeer de voorstellingen in de Kamer worden gedaan, omtrent het verkeer met de pont, wensch ik uitdrukkelijk te con- stateeren, dat gisteren )dus Maandag middag 14 Dec.) de stoomtram van half vijf niet op de pont kon komen, waardoor nietalleen het tramver keer, maar alle rijtuigver voer een uur vertraging ondervond. D© openbare vergadering werd daarop gesloten.. TWEEDE KAMER. De reeds minimale belangstelling in de begrooting van Oorlog daalde tot nabij het vriespunt, toen de behande ling der artikelen begonnen was. Lotsverbetering voor de rijkskleer- makers zonder vaste aanstelling, door den heer Helsdingen bepleit, werd door den Minister afgewezen. De heeren Mees en Blooker vestigden de aandacht op den onvoldoenden toestand van de meeste hospitalen, die niet beantwoorden aan de mo derne eischen der wetenschap, nóch wat de gelegenheid tot opereeren, nóch wat de verpleging betrof. En eerstgenoemde was voor verzorging in de burger ziekenhuizen. De Minister, dankbaar voor de be langrijke wenken, achtte de hospita len noodig vooral voor oorlogstijd en ovenzoo militaire artsen, diie veelal verpleging door mannen prefereerem. De minister zou overigens gaarne aandacht geven .aan de belangrijke opmerkingen. De minister beloofd© vervolgens den heer Helsdingen te zullen na gaan het geven van toelagen aan de sergeanten-vuurwerkmakers. De heer Paasioors hield een lang durige beschouwing over het wapen der maréchaussée. De manschappen moesten beter bewapend, beter be zoldigd en sneller bevorderd worden. De heer Thomson keurde het goed, dat de Minister het corps een afzon derlijken commandant wilde geven, als dit een eerste stap was om het corps geheel los te maken van Oorlog en te brengen bij Justitie. De maré chaussée moest ook minder „voor schriften" hebbende veiligheid in d© suMelijke provinciën sou er bij wirmeh, aïs de marëcbaussêes meer aan hun eigenlijken dienst konden doen. Het huwen der manschappen moest worden bevorderd, teneinde hen ook moreel stevig t© doen staan. De manschappen hadden ook meer behoeft© aan rusttijd en ontspanning; in die kazernes moest voldoende ruim te zijn voor gezinnen, met apai'ten toegang. De heer Van Idslnga bepleitte vol komen losmaking der maréchaussée van het leger. De Minister ging tegen deze richting inhij rekende in oor logstijd op de diensten van het corps. De heer Smeenge oordeelde, dat men beter kon debatteeren, indien een uitgebreid rapport over de maré chaussée ware overgelegd. Hoewel ook zijnerzijds het gehoorde onder steunend, merkte hij op, dat sedert 1875 do positie der manschappen was verbeterd, o.a. in 1899. Z. i. behoorde de justitieele en poliitioneele taak der maréchaussée door Justitie te worden geregeld en "dan konden ook de offi cieren worden gemist. De heer Van Sassen van IJsselt wil de de maréchaussée bij het leger la ten, doch als een corps politïe-ambte- naren, staande onder den invloed van Justitie. Z. i. wae door samen werking der beide departementen een goeden toestand te scheppen. De bezoldiging behoorde evenwel te worden verbe terd. Nadat een amendement-Ter Laan c s. (dat aangehouden was) om de derde herhalingsoefening niet te hou den, was verworpen, met 58 tegen 23 stemmen en de lieer De Stüers het behoud dor maréchaussée als militair corps had bepleit kwam de minis ter aan het woord, die mededeelde, dat Justitie een deel der kosten van hot corps op zich had genomen voor de diensten daarvan in tijd van vre de, namelijk voor de politie. Uitslui tend een politiekorps er van te ma ken, de Minister was er tegen, want het wapen moest blijven onder mili taire tucht. De minister bleek overi gens bereid om aan billijke en recht matige wensehen te voldoende dienstvoorschriften moesten niet over dreven wezen, de woningtoestanden zoo goed mogelijk. De diensten van het wapén waren bij mobilisatie on misbaar, of men zou er andere man schappen voor moeten hebben en dat kostte weer meer geld. Officieren af schaffen, gLqg niet. Wel, als het noo dig was, betere soldij te geven. Bij de verdere artikelen kwamen nog twee belangrijke amendementen op de proppen. Het een, om geen geld toe te staan voor een nieuwe eava- lerie-kazerne in Noord-Brabant, werd verworpen niet 67 tegen 8 stemmen het ander, om geen geld te geven voor de vestingen Edam en Pürmer- end, in de stelling Amsterdam, door den heer Van Kol verdedigd, door den minister bestreden, werd verwor pen met 44 tegen 21 stemmen. De ge- heele begrooting werd goedgekeurd met 48 tegen 17 stemmen (van links). In de avondvergadering werden een aantal kleine ontwerpen, meest ua kort of zonder debat, goedge keurd. Daarna kwam men aan de Water- staatsbegrooting ©n hoorde onder het noodige gelach de mededeeling van den Voorzitter, dat 59 sprekers wa ren ingeschreven met 70 redevoerin gen l Als naar gewoonte kreeg men bij dit hoofdstuk naast de algemeene" de provinciale, districts- en gemeente lijke belangen op de proppen. De heer Van Foreest bepleitte af damming van de Zuiderzee, omdat dan een zoetwatermeer zou worden verkregen tot waterverschaffing in den zomer en tot waterlooziug in den winter. Voorts klaagde hij opnieuw over 't bouwen van te dure woningen" en over de traagheid bij de uitvoe ring van werken, waarover de op zichter Maas het een en ander bekend heeft gemaakt. De heer Smeenge bepleitte aanleg van een Kanaal door de Geldersche vallei de heer Zijlma de indijking van de Lauwerzee, naar het plan van de provincie Groningen de heer Jannink het rnaken van een zijtak naar Enschedé in het Kanaal van Almelo naar Noordhorn de heer Van Kol kanalenaanleg in het alge meen en van een kanaal Enschedé— HengeloOldenzaal in het bijzonder en verbetering van een brug bij Prin ce nhage de heer Van den Berch van Heemstede verbetering van polder dijken nabij Oosterhoutde heer Hu- gen holtz verbetering van het boven- pad van het riviertje de Linde in de gemeente Ooststellingwerf, en steun voor de bevloeiing van het water schap Havelte, terwijl de heer Hels dingen ingrijpen van den Staat vroeg tegen oever-verzakkingen, met name bij het Damsterdiep en andere wate ren in het noorden des lands. De heer Pollema ondersteunde dit betoog; drong ook zijnerzijds aan op het maken van een afsluitdijk in de Zuiderzee en in afwachting daarvan op de voor Friesland zoo hoog noo dige indijking der Lauwerzee. De heer De YVaal Malefijt meende, dat een onderzoek naar de mogelijk heid van drooglegging van de plas sen beoosten de Vecht tot de taak van het Rijk behoort. De Minister van Waterstaat beant woordde de sprekers. Het Zuiderzee-ontwerp had hij gaarne gehandhaafd, omdat hij van oordeel was dat met een deel van het groote werk moet worden begonnen. De beambtenwonlngen zijn niet te duur. De heele Staatsmachine loopt lang zaam, niet speciaal bij Waterstaat. Het Rijk kan in de kosten van de indijking der Lauwerzee niet 3/4 der kosten dragen. Het blijft tot steun aan dejxroyiacics bereid, Het onderzoek in zake het kanaal door d© Geldersche vallei en dat bij Noordhorn wordt voortgezet. De brug bij Princenhnge behoort door de gemeente Breda te worden on derhouden en verbreed. Van de beschuldigingen van den opzichter Maas is niets waar geble ken. De oeverafschuivingen moeten de ei genaren zelf tegengaan. Naar de pol ders bij Oosterbout ls onderzocht. De zorg voor de Linde behoort bij d© betrokken waterschappen. Bevloeiingswerken ln hel water schap Havelte behooren tot de zorgen van het Departement van Landbouw. De provincies hebben den onder houdsplicht van rivieroevers. Naar de wenschelijkheid van droog legging van de plassen beoosten de Vecht zal een onderzoek worden inge steld. Na replieken werd de vergadering verdaagd tot hedenochtend 10 1/4 uur.. ONGELUKKEN. Voor een paar dagen had op de Bolderhaar, onder Ambt Hardenberg, oven over de Pruisische grenzen, een droevig ongeluk plaats. De landbou wer Ten Kate was bezig met de dorschmachin© en wilde de paarden tot wat meer spoed aanzetten. Door den forschen ruk der paarden brak oen der boomen en kwam een der stukken met zulk een geweld tegen zijn lichaam, dat hij binnen weinig© oogenblikken stierf. DE DIAMANTVERDUISTERING TE AMSTERDAM. Gelijk we gister reeds meedeelden is de oneerlijke commissionnair Stok vis te Amsterdam gearriveerd en naar liet Huis van Bewaring overge bracht. Het Hbll. schrijft hierover nog: Men kan van geluk spreken, dat dit zoo vlot is verloopen, waardoor vele moeilijkheden zijn voorkomen. De uit levering toch van Stokvis was van Nederlandsche zijde niet aan te vra gen geweest. Artikel 1 van het uitle- véringstractaat, tusschen ons land en Engeland gesloten, spreekt van uit levering ter zake van misdrijven op het territoir van een dér landen ge pleegd. Stokvis heeft echter zijn verduiste ringen te Antwerpen, dus op Belgisch grondgebied gepleegd, zoodat de uit- leveringsaanvrage van Belgischen kant had moeten geschieden. Bij. mo gelijke tegenstrijdigheid van belangen zou dit, en daarna weer de uitlevering door België aan Nederland, veel voe ten in de aarde hebhen gehad. Ten einde nu alle moeite en verwik kelingen te coupeeren, werd door mr. L. W. van Gigch en de benadeelden besloten, langs particulieren weg te bewerken, dat Stokvis zich hierheen zou „begeven". Dank zij de bewaking van de woning van Stokvis door de tectives, wist men van den inhoud van een aan zijn vrouw gerichten brief kennis te nemen en aldus kwam men zijn adres te Londen op liet spoor. Gelijk- gemeld is, werd Stokvis spoedig daarop door detectives ln ge zelschap van enkele benadeelden in Londen gegrepen. Men liet niets van. een optreden der justitie tegen hem bemerken, integendeel gaf men voor, dat alles nog wel goed. zou afloopen, indien bij vrijwillig medeging naar Amsterdam, om de zaken zooveel mo gelijk te regelen. Stokvis beloofde zulks te zullen doen. De reis naar Amsterdam werd via RotterdamDen Haag gemaakt. Te 9.32 uur Woensdagmorgen kwam het gezelschap, Stokvis en de inspecteur Quanjer, benevens de medereizende benadeelde juweliers, aan het Cen- traal-Station aan. Eerst onder Am sterdam werd Stokvis medegedeeld, dat een bevél tot inhechtenisneming tegen hem was uitgevaardigd. Van het Centraal Station te Am sterdam begaf men zich naar den sta- tionspolitiepost en vandaar werdr Stokvis per rijtuig naar het Huis van Bewaring aan de Weteringschans overgebracht. Het in beslag genomen geld, dat op Stokvis werd bevonden, beloopt slechts ongeveer 1000 francs. En voorts zijn nog eenige sieraden, als ringen en armbanden op hem bevon den en met beslag belegd, waarin dia manten gezet waren. De waarde is niet groot. Of het door hem voor eenige dagen uit Engeland naar hier gezonden pak ket met een aangegeven waarde van f 30.000, werkelijk die som bevat, is nog niet vastgesteld. Van belang is de mededeeling, dat op Stokvis slechts een klein bedrag aan geld en in het geheel geen dia manten zijn bevonden. Dit maakt voor de benadeelden de zaak natuur lijk bedenkelijker. Onze oorspronke lijke informaties van bevoegd© zijde, dat er voor ben niet veel zou terecht komen,- blijken maar al te zeer te worden bewaarheid. Maar dat zóó weinig te redden viel bij zulk een spoedige arrestatie valt tegen. Stokvis toch heeft in elk geval vlak vóór zijn vlucht 120.000 francs dia mant te Antwerpen contant ver kocht. Waar is dit geld gebleven en dat, wat hij gemaakt moet hebben voor een partij diamant van ongeveer 50.000 francs waarde, die een beken de Amsterdamsche juwelier, noodlot-j tigerwijze j.l. Woensdag te Antwer pen vertoevende, hem vlak voor zijn vlucht nog heeft toevertrouwd? Van de tonnen gouds, die de andere groo te partijen aan waarde vertegen woon- digden spreken wij dan nog niet en: hiermede zullen nok deels gaten van vroegeren zwendel zijn gestopt, MILITAIREN EN GYMNASTIEK ONDERWIJS. Zondag is te Assen een zeer druk be-, zochte vergadering gehouden van om[ derwij zend personeel in d© noordelij-, ke provinciën, uitgeschreven door het hoofdbestuur van den Bond van Ne-j derlandsche Onderwijzers naar aan» leiding ven het afreizen der scholen in Drente door eenige officieren ea, onderofficieren, ten einde op laat van het Ministerie van Oorlog en met toe stemming van den Minister van bin-J nenlandflch© Zaken verandering tw

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6