Xsrstbssm- Versi8ringen. Gemengd Nieuws Koloniën Sport eo Wedstrijden Lek„„ eetlust SCOTT'S Emulsion EERSTE HEDERLANDSCHE FABRIEK VAN KUNSTBLOEMEN. P. L. ENGELENBERG, - Speciaal - NATUUR-KERSTBOOMPJES, financieels berichten Reci.^zaken Vervolg Gemeenteraad brengen in de lichamelijke opvoeding der lagere schooL Met twee stemmen tegen werd ten slotte de volgende motie aangenomen: „De vergadering van onderwijzers uit de provincie Drente en omgeving, bijeengeroepen door het hoofdbestuur van den „Bond van Nederlaaidsche Onderwijzers", gehouden 13 December 1908, in het Concerthuis te Assen, „gehoord de inleiding en de daar op gevolgde besprekingen over de cir culaire van den Minister van Binnen. (andoche Zaken <Ld. 31 October j.l., „van meening, dat het toelaten van onbevoegden in de school om, zooge naamd aan de onderwijzers, maar dan toch met de leerlingen ais mate riaal, voorlichting te geven, niet "n overeenstemming is met de bedoeling der wet; „dat het. prestige van den onderwij zer er zeer onder moet lijden, wan neer hij in liet hij zij n van zijne leer lingen moet worden onderricht in een onderdeel van de door hem te behan delen leerstof, „dat liet hygiënisch en paedago. gisch element in de bedoelde lichaams oefeningen zeer wordt geschaad door de leiding en voorlichting als boven bedoeld in handen te stellen van paedagogisch onbekwame, onervaren en tot verkrijging van samenhang on bevoegden ais bedoelde militairen „dat deze maatregel een militair karakter draagt en ten doel heeft de school mede dienstbaar te maken aan de belangen van het leger „spreekt haar oordeel uit, dat be doelde maatregel als zijnde tegen het belang der school, behoort te worden ingetrokken". Pers-Overzicht EEN KEERZIJDE DER ONTZET TING UIT DE OUDERLIJKE MACHT. „Een woord over oen keerzijde der ontzetting uit de ouderlijke macht" aldus de titel van een door mevr. Vlielander Hein—Couperus, uitgege ven brochure. Mevrouw Vlielander Hein, die als bestuurslid van de Haagsche af due ling „Pro Juventute" zeker bij erva ring spreekt, wijst er eerst nog een» op, dat de kinderwetten en de instel ling der Voogdijraden het mogelijk heeft eemaakt, kinderen aan de ouderlijke macht te onttrekken, het geen groote diensten bewijst aan de bescherming van het verwaarloosde kind. Maar... zoo vervolgt de schrijfster, de zaak heeft ook haar keerzijde, die zich vooral duidelijk vei"toont in al die gevallen, waar men met een onder ge stoken kaart te doen krijgt, uitge speeld door ouders, die het er op toe- Leggen zich van de zorg voor hun kind te zien ontlasten. Vrouwen van losse zeden, luie ouders laten zich signaleeren, hetzij tdoor anonieme brieven, hetzij door buren, om de aandacht van den Voog dijraad op hun slecht levensgedrag te vestigen, ontzetting te verkrijgen en zoodoende bevrijd te worden van de zorgen voor hun kind. Meestal betreft het jonge kinderen, want met den leeftijd van 8 jaar hebben de ouders •likwijls reeds te veel profijt van het Vind en treft hun door de ontneming eerder een nadeel. I Iloe liederlij ker het gedrag is, hoe grooter de kans om van de kinderen bevrijd te worden. Moeten al die ouders worden ont zet al die kinderen worden weggeno- Men zie niet voorbij, dat de gemak kelijkheid om aldus van ouderlijke I org ontslagen te worden, de oorzaak tal worden dat zulk een slechte omge ting wordt geschapen voor tal van Kinderen voor wie de ouders, werden £jj strenger aan hun plicht gehouden, anders beter zouden zorgen, en dat pij Lal van ouders, die het spijtig poe ten aanzien, dat dronkaardskin- deren beter varen, dan de hunnen, de /illes inspannende kracht, om hun kinderen te geven wat zij kunnen, dreigt te zullen verslappen. Bovendion, wèl neemt men de kin deren uit een slechte omgeving weg. maar, om hen, zoo vreest mevr. Vlie lander Hein, te laten opgroeien ta; jorgelooshedd, zonder gevoel voor plicht of verantwoordelijltheid. Is het waarlijk de meening van den wetgever geweest, zoo'n groote prenre te stellen op zedeloosheid en dronken schap Schr. besluit met den wensch, dat ,er een middel moge gevonden worden (waardoor de slechte uitwassen van de 'ouder-ontzetting zooveel mogelijk worden gekeerd, en dat voorzieningen worden getroffen, waardoor hij de n bescherming genomen kinderen hnt besef van plicht en verantwoordelijk heid niet uitgedoofd doch krachtig aangekweekt en onderhouden wordt. WERKSTAKING VAN TELEFO NISTEN TE PARIJS. Vrijdag brak een staking uit onder de telefonisten van het agentschap Havas te Parijs, waardoor de dienot eenige uren onderbroken werd. Geluk kig was men spoedig in staat, maat regelen te treffen, en kwamen geen .verdere storingen voor, doch de om standigheden, onder welke de staking uitbrak, waren eigenaardig. De telefonisten, die in 3 ploegen werken en van wie aileen verlangd wordt, dat zij kunnen lezen en een duidelijke stem hebben, hebben een loon van fr. 3.50, dat opklimmen kan ;.tot fr. 6 per dag. Nu was nooit bij ée directie een klacht ingekomen over het te gerin ge loon, totdat plotseling in een brief, 'door 15 telefonisten onderteekend, ge- eischt werd, dat binnen 24 uur het loon van elk der beambten met fr 1.50 per dag zou worden verhoogd. Ais nu de directie te kennen gaf, niet ge neigd te zijn, zoo plotseling op bevel deze loonsverhoogingen in te voeren, wilden de telefonisten niet langer ■werken. Zij weigerden echter de bu reau's te verlaten, zoodat de hulp der politie moest worden ingeroepen om de orde te herstellen. De 15 stakers zijn thans ontslagen. WONEN ER MENSCHEN OP MARS Het is alweer een beetje waarschijn lijker geworden, dat er menschen op de planeet Mars wonen, want de be kende Marsonderzoeker professor Lo well heeft de aanwezigheid van wa terdamp in de Mars-atmosfeer vastge steld. Over zijn proeven daaromtrent schrijft de geleerde, dat hij met voor rood uiterst gevoelige platen het spec trum van Mars en daarnaast dat van de Maan in het gebied van ring A fo tografeerde. Vroegere spectroscopische onderzoe kingen hadden ook voor de Maan, wanneer deze- dicht bij Mars staat, wa- terringen gegeven. Daar nu de Maan geen atmosfeer heeft, lag het vermoe den voor de hand dat het voorkomen van waterdamp in de atmosferen van Maan en Mars slechts een bedriege- lijke schijn was, veroorzaakt door de opslurping van waterdamp uit de Aar de atmosfeer. Lowell's fotografieën vertoonen ech ter de A-ringen alleen maar in het Mars-spectrum, ofschoon Mars en Maan, toen hun spektra gefotogra feerd werden dicht bij elkaar stonden. De geleerde houdt het derhalve voor zeker, dat zich in de Mars-atmos- pheer verdampt water bevindt. DE INKTWERPER. De Berlijnsche inktwerper is veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf. Bij de behandeling zijner zaak erkende hij de japonnen der dames met vuiligheid bespoten te hebben. Hij was ter waarneming gedurende 6 weken opgenomen in een krankzinni gengesticht. De geneesheer verklaar de, bij den beklaagde verschillende defecten te hebben aangetroffen. De beklaagde lijdt aan dwangvoorstellin gen, maar handelt toch met bewusten wil, daar hij in staat geacht moet worden dien dwang te kunnen onder drukken. Op grond van deze verklaring leg de de Rechtbank hem twee maanden gevangenisstraf op. EEN MENSCH GEOFFERD. Te Ranchi, in Bengalen, had een Hindoe landerijen gekocht, die zeer vruchtbaar waven. Hij was daarover zoo in zijr. nopjes, dat hij besloot, uit dankbaarheid 'n mensch te offeren. Tot dit doel huurde hij een jongen, die, naar het heette, In een bosch -vo gels voor hem moest vangen. Daar werd de jongen door twee knechten van den Hindoe vermoord. Het geval werd ruchtbaar en de Hin doe in hechtenis genomen. De rechte bank nam aan, dat de man een halve zot was on heeft hem veroordeeld tot levenslange verbanning. EEN MILLIOENEN-ZWENDEL. Te Lausanne is men een gevaarlij ke 'internationale oplichtersbende op het spoor gekomen, waartoe lieden met geachte namen behooren. Over de opzienbarende arrestatie en de werkzaamheden" van den verval- scherstroep kunnen de volgende bij zonderheden gemeld worden De leden der bende, waartoe een boekdrukker van naam en een alge- meen geacht koopman behooren, zijn gearresteerd, wijl zij zich moeten heb- ben schuldig gemaakt aan het ver- vaardigen en verkoopen van valsche aandeeiem van den Franschen Noor- j der-spoorweg, met den datum „1 Juli 1 1875". Andere medeplichtigen zijn j reeds in Parijs gearresteerd. Er is voor een waarde van een half mi 11 ioen aan valsche obligaties aan gemaakt, waarvan tot dusverre voor 140.000 francs aan den man werd ge bracht. Voor de te Lausanne ge arrestee rdem wier namen door de pers worden ver zwegen, is reeds 100 000 francs cautie geboden; de rechter van instructie wil hen echter niet loslaten President Roosevelt wil het er niet bij laten zitten. Toen hij een commis sie uit de Deep W a tea" ways Associa tion Ontving, zeide hij tegen de hee- ren, voornemens te zijn, om de lieden die 't verhaal van een Amerikaansch Panama-schandaal in de wereld had den gebracht, voor laster te laten ver volgen. In elk geval zouden alle fei ten bekend gemaakt worden. dat de afd. zich door eigen kracht om hoog trachten te werken, in plaat l- van steun te zoeken hij de Bondskas. De vergadering vereen!gde zich met dit gevoelen. Na de pauze kwam ter tafel 'tvoor stel-Noord-Scharwoudelo. Het aan schaffen van verbandkistjes door den bond2o. Het aanschaffen daarvan voor el tie afd. verplichtend te stellen tegen oen kostenden prijs. - De voorzitter zou gaarne zteut dat de afdeeiingen zelve de aanschaffing van deze kistjes bekostigden. Ook dit werd ondersteund. De algemeene vergadering verzoekt liet hoofdbestuur, een onderzoek te willen instellen naar de bevoegdliem van gemeente-veldwachters op Rijks wateren, enz. De voorzitter deelt mede, dat het hoofdbestuur gaarne dit mandaat aanvaardt. Voorstel van het Dag. Bestuur „Met den Stichtschen Ijsbond en de Zuid-IioJi. IJsvereetnaging worde eem overeenkomst getroffen, omtrent de wederzij dsche erkenning van de Bondskaarten op het Ijs", welk voor stel werd goedgekeurd. LAWN TENNIS. I-I o 11 a n d-B e 1 g ië. „La vie Sportive" meldt, dat de Li- gue Beige de Lawn-Tennis den Ned. Lawn tennis-Bond tot een officieel en Holland-België wedstrijd zal uitnoodi- gen. De wedstrijd zou 13 en 14 Juni gespeeld worden, en elkjaar worden herhaald. SUMATRA'S WESTKUST. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is op het eiland Zuid-Pageh (gouvernement Sumatra's Westkust) een patrouille onverhoeds met vergiftigde pijlen beschoten, waarbij een Europeesch militair sneu velde en een Inlandsch militair, bei den beneden den rang van officier, gewond werd. De Hbld.-correspondent te Batavia meldt: Heden zijn vier brigades maré- chaussée van Padang naar de Menta- wei-eilanden vertrokken, waar ver zet is ontstaan wegens den wegenaap- leg. Een patrouille onder den civie- len gezaghebber, van 30 bajonetten, werd met vergiftigde pijlen beschoten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Bovengenoemde Bond hield de jaar lljksche algemeene vergadering in het concertgebouw „Amicitia", te _Pur inerend, onder leiding van zijnen voorzitter, den heer S. Th. Minne ma., van Amsterdam. In zijn openingsrede deelde de voor zitter mede, dat de Ijsbond in deze maand 15 jaar zal hebben bestaan en hij zich in toenemenden bloei mag verheugen. Vertegenwoordigd waren ongeveer 100 afdeeiingen. Negen en dertig nieu we afdeeiingen zijn er bijgekomen, zoodat de vereeniging thans bestaat uit 121 afdeeiingen, over geheel Noord-Holland verspreid. De verkiezing had plaats van twee leden van het Hoofdbestuur. De af tredende heeren W. M. van Vliet, yice- voorzitter en J. Cock, 1ste secretaris, werden met bijna algemeene stem men herkozen. .Jaarverslag en rekening over het afgeloopen dienstjaar wei-den goedge keurd en bedroeg In ontvangst ƒ313.45 in uitgaaf 620,12, voordeelig saldo 193,33. De aftredende districts-voorzitters werden allen herkozen. Daarna trad de afgevaardigde van Medemblik op met liet volgend voor- Stel „Het verleenen van subsidie uit .,de Bondskas voor ruim en doeltref- „fend reddingsraateriaal aan afd., „die door groote wateroppervlakte en „stoomgemalen, meer dan anderen „uitgaven rooetea doen en uit eigen „.kracht daartoe te kort schieten." De voorzitter acht hot wenschelijk, duidt aan dat het lichaam de kracht verloren heeft om die voedende stoffen op te slorpen, die een vol maakt gezond gestel noodig heeft. Scott's Emul sion, als geconcentreerd, eetlust- opwekkend middel, Is zóó verster kend dat het gestel er dadelyk den Invloed van ondervindt en versterkt zynde, als 't ware dwingt om voedsel. Met andere woorden, de eetlust her leeft en door de weldadige werking van Scott's Emulsion volgen spoedig volmaakte gezondheid en nieuwe- kracht. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Londen, volgens hun oor- spronkelyk recept en hun onvergelykelyk bereidings-proces. Ten bewyzevan het echte pre paraat vindt men den naam Scott's Emulsion op de flesch en de verpakking. Bovendien komt op de verpakking voor het handelsmerk van Scott's Emulsionde Visscher met de Visch. Zonder dit handelsmerk is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. Bij alia apothekers en drogisten Barteljorisstraat 23. met pot compleet gegarneerd van f 2.50 ai. GROOTSTE KEUZE. Letteren en Kunst NED. TOONEELVEREENIGING. Bij de Nederlandsche Toomeelverec- niging wordt „Het Rustige Donker", als voorstukje gespeeld bij J. B. Schull's Fatsoen, vervangen door De Aanbeveling, blijspel i nl bedrijf door Max Mauray. BENSDORP Co. In de gister gehouden zitting van de Amsterdamsche rechtbank 3e ka mer, ter behandeling van het verlee nen van surséance van betaling aan de naaml. venn. Chocolade- en Cacao fabriek v.h. Bensdorp Co., werd met algemeene stemmen het verlee nen van een definitieve surséance na mens crediteuren bewilligd. Vrijdag e.k. zal de rechtbank een beslissing nemen. TREURIGE OMSTANDIGHEDEN. In den avond van 10 November wer den de bewoonsters van een perceel op het Rapenburg te Amsterdam plot seling opgeschrikt door den kreet ,,de dief de diefDeze kreet, aan geheven door de bewoonsters van drie-hoog een moeder met twee dochters miste zijn uitwerking niet, In minder dan geen tijd kwamen de bewoonsters van de tweede en de eerste verdieping toesnellen en de juffrouw van één-hoog arriveerde nog juist bijtijds om een vrouw, die de trappen der tweede étage afholde, in haar vlucht tegen te houden. Ze greep het mensch bij de beenen en duwde naar naar boven. Daarna werd ze door de vereenigde andere juffrou wen stevig vastgegrepen en in triomf gevoerd naar de kamer van de twee- ..do verdieping, waar haar een van den zolder afkomstigen rok, dien ze onder haar mantel verborgen had, werd afgenomen. De vrouw wilde ver volgens heengaan, doch dit werd haar belet. Men waarschuwde de poli tie en deze arresteerde de aangehou dene. Later vonden de bewoonsters hij een canapee nog een rok. eveneens van den zolder afkomstig. Blijkbaar had de vrouw dien rok laten vallen, nadat ze aangehouden was. Woensdag voor de 5e kamer dor Amsterdamsche Rechtbank terecht staande, bekende de vrouw de beide rokken gestolen te hebben. De deur van het perceel op Rapenburg had ze opeenge vonden. Ze was toen naai" dei, zolder geloopen en had op een afge sloten zoldergedeelte de beide rokken zien hangen. Door het latwerk had zo de hand gestoken en de rokken afge trokken. De beklaagde is zeer spaarzaam in haar mededeel! ngen, maar zooveel blijkt toch dat ze te Heerlerheide is gedomicilieerd. Zij was vroeger ge huwd geweest met een fabrieksarbei der te Aken. Van deze scheidde ze en keerde toen naar haar ouders te Heer lerheide terug, die daar een boerde rij dreven. Ze kon het evenwel niet met haqr broeders vinden, die haai niet in huis wilden hebben als ze uiets uitvoerde. Ze begon daarop een zwervend leven en trachtte met het verkoopen van prentbriefkaarten aan den kost te komen. In de grootste ar moede levende en bijna geen kleeren aan hel lichaam hebbende, pleegde ze den diefstal. Het U. Al., mr. Boll, eischte twee maanden gev an g enisstraf Mr. Bernh. Cohen pleitte, onder aanvoering der ongelukkige omstan digheden van de bekl., clementie. 3D December a. s. uitspraak. MOORDAANSLAG. Voor het Amsterdamsche gerechts hof diende in hooger beroep de zaak van den 20-jarigen loodgieter, die door de vierde kamer der Amster damsche rechtbank, overeenkomstig den eisch van het O. M. tot 3 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, we gens poging tot doodslag. Bekl. had in den laten avond van 20 Juni 1.1. ruzie gekregen met den bierhuishouder Philip Philips, wonen de aan 't Oude Kerkspiein no. 44. Hij kwam daar een paar strijkijzers terug halen, die volgens zijn. zeggen zijn zuster toebehoorden, maar die de bierhuishouder niet dan na afgifte van een bewijsje wilde teruggeven. Toen ontstond er ruzie en terwijl Phi lips zich op de trap naar den insteek omkeerde, bracht de loodgieter hem met een mes een steek toe onder het linkerschouderblad, waarbij de long geraakt werd. De bierhuishouder werd een maand in het Gasthuis verpleegd. Bij de behandeling zijner zaak voor het gerechtshof, maakte bekl. den in druk van min of meer krankzinnig te zijn. Op de vraag van den president, mr. Vogel, antwoordde bekl.: „Ik ben de prins van Borghese!" En op de vraag, waar en wanneer hij geboren was, zeide hij: ,,Wel nee; ik ben heelemaal niet geboren!" Als getuige en deskundige werd in deze zaak gehoord, dr. Snijders, die bekl. in het huis van bewaring, waar deze uok reeds zonderling deed, in observatie heeft gehad. Dr. Snijders verklaarde, dat bekl. een minderwaardig type is, doch zei- de, niet a priori te kunnen zeggen, of de jongen ontoerekenbaar moet ge acht worden. Een onderzoek naai" zijn geestvermogens achtte dr. Snij ders gemotiveerd. Bekl. nog eens ondervraagd, gaf op luiden toon antwoorden, die maar ten deele op de gestelde vragen betrek king hadden. ,,'k Weet er maar weinig van, van do zaakl" zeide ie. En Phiips door den president be- 'schreven, als een groote zware kerel, met een baard, een worstelaar, zeide hij niet te kennen. „Wel nee", riep ie weer uit: „mijn zwager heet Philipl" „Die Philip heeft 't je niet gemak kelijk gemaakt, is 't wel?" vroeg daar op de president. Weer riep bekl.: „Wel nee!" En ee- nigen tijd later: „'k Zit hier al 'n hee- len tijd in dat rot hok; ik ken 'm niet!' Het gerechtshof besloot daarop als nog een onderzoek te doen instellen naar bekl.'s geestvermogens, ten ein de te vernemen, of bekl. toerekenbaar geacht moet worden en of hij toere kenbaar was, toen hij de daad pleeg de. De verdere behandeling der zaak werd geschorst. („Tel.") HOOGE RAAD. DE CLUB DE BIENFAISANCE. Advocaat-generaal mr. Qrt nam conclusie Ln de zaak van S. P. een F. J. B. A. G., bestuurders van de Ver eeniging Club International de Bien- falsance, te Amsterdam. Advocaat-generaal achtte de beslis sing van het hof juist, dat het bewe zen verklaarde, fs te bescnouwen, als heft houden van een voor het publiek toegankelijk huis van hazardspel. De roulette-tafel heeft gediend tot het plegen van het misdrijf, daar hier door de deelneming van de verboden vereeniging, tot stand kwam en der halve is terecht de vernietiging daar van bevolen. De requiranten behoef den niet te weten, dat de vereeniging, waaraan zij deelnamen, een verbo dene was. De beslissing van het hof, dat de vereeniging onder den vorm van inachtneming der statuten het publiek tn haar localiteiten toeliet, is een tijdelijk onttrekken aan de be oordeeling van den rechter van in structie. 1-Iet vc.eischte, dat liet pu bliek Nederlandsch publiek moet zijn, vindt overigens geen steun in de wet. Het hof heeft voorts aangeno men, dat de statuten niet opgaven het werkelijk doel en het hééft beslist, dat de requiranten, bestuur ders waren. Tot verwerping van het beroep werd geconcludeerd.- Uitspraak 11 Januari. Do Hooge Raad deed uitspraak in le zaak van le. den doopsgezinden predikant te Makku'm. door de Rechtbank te Leen warden ontslagen van rechtsvervol ging ter zake van het in de kerkeka- tner van zijn gemeente tijdens hei heerschen van roodvonk in zijn wo ning catechiseeronderricht geven aar (wee leerlingen van 18 en 22 jaar. Het gold hier de vraag of de wet op Je besmettelijke ziekten op catechisa ties toepasselijk is. De Hooge Raao namdhaafde het ontslag van rechts vervolging, op grond dat in anikei 14 der wel op de besmettelijke zieklei onder „scholen" niet vallen te ver slaan kerkekamers uit den. aar-, be stemd voor bijeenkomsten van den Kerkeraad, waarin catechetisch on derwijs wordt gegevenhetgeen valt af te leiden uit de artikelen 15, 17 en 3D der wet 2e. van den eigenaar van een „che misch laboratorium" te Oegstgeesl, -door de Rechtbank te Alkmaar ver oordeeld tol 3 maanden hechtenis we-, gens onbevoegde uitoefening der ge i leeskunst. Het cassatieberoep werd verworpen. De VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld in handen van B. en W .om advies le. een verzoekschrift van commis sarissen van den Straatweg naa^ Zandvoort, om vergunning tot dem ping van eene sloot aan de Aerden- houtslaan 2e. een voorstel van den heer W. A J. v. d. Kamp in zake opneming var een voorschrift in bestekken voor ge meentewerken, omtrent verzekering /an werknemers Legen de geldelijke je volgen van werkloosheid 3e. een verzoekschrift van H. van 'l Wout, om afwijking van het bepaal de bij art. 7. la, der Bouwverorde ning, ten behoeve van eene te houwen schuur, op een terrein aan de Amster damsche Vaart 4e. een verzoekschrift van de „Stich ting Noorderkerk en School" oip af wijking van het bepaalde bij art. 7, la. der Bouwverordening ten behoev-t van eene te bouwen school, op het terrein (Kad. Sectie G, no. 1269—1271 en 1273) b. dat zijn ingekomen le. een verzoekschrift van J. J. Rtet- man, om hem met ingang van 1 April it)U9 eervol ontsiag te verleenen als bewaarder van <ie Meisjesschool vooi Mid<L Ouderw. (Te stellen in handen van B. en W. ter afdoening). 2e. een adres van A. Rinkema, in zake den'verkoop van grond aan de Leidsche Vaart voor eene te bouwen schietbaan. (Te behandelen bij punt i van den oproepingsbrief). 3e. een schrijven van het Bestuur der Haarl. Politievereen. „Verbete ring zij ons Streven", houdende dank betuiging v oor liet toekennen van een subsidie voor den politievak- en taal cursus en voor de herziening van de regeling van de bezoldiging der agen ten van politie der le., 2e. en 3e. klas- te, een voorstel van B. on W. tot het opnieuw Yéfiéiigen van den termijil, gesteld sub III van het Raadsbesluit d.d. 21 Febr. 1906 No. 17, waarbij in beginsel is verklaard, dat aan R. A. M Grippeling concessie zal worden verleend voor do daarbij omschreven eleclrische tramlijnen 5e. een amendement van Jhr. Mr. F. W. van Sty rum op voren omschre ven voorstel 6e. een verzoekschrift, van den di recteur der Eerste Nederland scrio Electr. Trammaatschappij betreffende een concessie voor eene tramlijn naar O verveen c. dat door den Comm. der Koning in in de provincie Noord-Holland is benoemd tot buitengewoon gemeente veldwachter C. II. Kemper, adjunct- aspect,eur vain politie; d. dat door B. en W. een bezoek is gebracht aan d* instellingen van lief dadigheid, bedoeld bij art, 179 HLt. A der Gemeentewet, welk bezoek tot geen opmerkingen aanleiding heeft gegeven c dat B. en W'. voorstellen in hun ne'handen te stellen ter afdoening het verzoekschrift van het Bestuur der afd. Haarlem van den Volksbond, om bij de aangiften van geboorten aan de ouders, en bij het verlaten van de school aan de leerlingen, kaarten, waarbij gewaarschuwd wordt tegen drankgebruik, te doen uitreiken, ver klarende B. en W. zich bereid de ge vraagde medewerking tot versprei ding van kaarten al9 door adressant bedoeld, te verleenen; dat zijn ingekomen le. een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 3 Dec. 1908 No, 23, hou dende goedkeuring van de verorde ning tot hefting van weegloon aan de Stadswaag 2e. een schrijven van Ged. Staten der provincie Noord-Holland, ten ge leide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit van 18 November j.l. No. 19, tot ruiling van grond aan den Ko ninginneweg. PUNT 2. B. en W. stellen voor: Ter beschikking van het Bestuur van net gemeentefonds ter bevorde ring van de verzekering tegen de gel delijke gevolgen van werkloosheid wordt gesteld een bijzonder crediet van ƒ3400", onder de navolgende voor waarden: a. het genoemde bestuur is be voegd, tot aan 1 Maart 1909 uit dat crediet een bijzonderen toeslag te ver leenen aan werklooze personen, wel ke, lid zijnde eener bij het gemeente fonds aangesloten vereeniging, door tusschenkomst van die vereeniging eene uitkeerlng wegens gedwongen werkloosheid ontvangen, zonder aan spraak te kunnen maken op een bij dag. Op dezen bijzonderen toeslag zijn niet toepasselijk de bepalingen, iiij dat huishoudelijk reglement op len bijslag vastgesteld. b. het bestuur van het gemeente fonds voornoemd zal, zoo spoedig loenlijk na 1 Maart 1909, 'aan den ge- ueonteraad verslag doen van de wij ze, waarop over het genoemde bedrag geheel of gedeeltelijk is beschikt. De heer KLEIJNENBERG wijst er >p, dat de zaak zoo nog niet geheel in orde is. Het reglement bepaalt, dat le vereenigingen aangesloten bij het gemeentefonds koninklijk goedgekeurd moeten zijn. Nu bezitten de vereeni gingen, door den korten termijn, nog geen koninklijke goedkeuring, zoodat nog geen uitkeerlng mogelijk is. Daarom stelt spreker een wijziging van sub a voor, om te lezen: „vereeni gingen voorloopig tot het fond» :oe gelaten.". De heer VAN STYRUM meent, dat lit niet noodig is, omdat het bezwaar ondervangen wordt door de over gangsbepalingen. De heer TH1EL steunt dit betoog. B en W. hebben met hun voorstel be oogd, om alle moeilijkheden te onder vangen. De heer KLEIJNENBERG neemt hiermee genoegen, en trekt het amen- lement in. De heer RINKEMA wijst er op, dat ie raad nu een belangrijk besluit gaat lemen. Dit nieuwe crediet was niet ooodig geweest, wanneer de werk]ie le n zich d a d e 1 ij k bij de werkluo- zenkassen hadden aangemeld, want lan zou er nu reeds geld in de kas tanwezig zijn. Nu de werklieden zon- ler werk komen, loopen ze hard naar le kassen om een uitkeering te ont- /angen. Spreker hoopt nu, dat de werklieden hun plichten wel begrij pen zullen en voortaan bij de kassen iangesloten zullen blijven, terwijl ook de nog niet werkloozen zich nu reeds moeten verzekeren De heer VAN DE KAMP: zeer juist gezegd. De VOORZITTER: deze laatste woorden kan het college van B. en VV-. volkomen onderschrijven. 't Is echter goed, dat dit ook eens door len raad wordt gezegd. De heer LEVERT ziet een bezwaa "n de nu gemaakte regeling. Nu iwingt men de werkloozen naar de kassen te gaan, en benadeelt men ei genlijk de werklieden die hun plicht oegrijpen en zich zelf verzekeren zon- ier werkloos te zijn. Wat moet er gedaan worden, wan neer een werkman niet door de kas sen wordt aangenomen? De heer MODOO begrijpt de rede- fpeering van den heer Levert niet Door de nu gemaakte regeling dwingt men de werklieden om zich bij de kassen aan te sluiten. Dit is waar, maar de gelden die nu uitgekeerd worden komen niet uit de kassen en dus niet uit den zak der welgezinde arbeiders, maar van de werkloosheid commissie en de gemeente. De welge zinde arbeiders lijden er dus geen »chade van. De nu gevolgde weg is hobbelig, maar dit kan moeilijk an ders. Dit jaar moet opvoedend ge werkt worden. De heer KLEIJNENBERG steunt dit. De commissie heeft er lang en breed over gesproken om zoo goed mogelijk te werken. De werklieden moeten nu opgevoed worden, en ge leerd zich te verzekeren. Reeds nu Is een goed resultaat mede te dee'en. Bij een vereeniging zijn "200 personen aangesloten, waarvan er slechts 36 werkloos zijn. Wanneer een werkman door geen der vereenigingen wordt aangenomen, zit er niet anders op, dan dat zoo iemand zich om steun aanmeldt bij de vereenigingen voor armenzorg. De heer LEVERT dankt voor de In- ichtingen. Hij heeft met genoegen 't gunstige resultaat vernomen, zoodat hij het voorstel zal steunen, daar 't niet zijn doel was oppositie te voeren. De werkloosheidsverzekering heeft prekers volle sympathie. Zonder stemming wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. PUNT 3. Voorstel van B. en W. om aan den adjunct-inspecteur van politie C. C. L. Dokter een gratificatie te verlee nen van 60, daar hij bijna een jaar de werkzaamheden van inspecteur- administrateur nauwgezet en met veel Ijver heeft waargenomen. Goedgekeurd. PUNT 4. Ingekomen ls een schrijven van .T. van Smirren, pachter van het buf fet in het slagersgezellenlokaal in 't openbaar slachthuis, die verzoekt hem voor 1909 die pacht weer te gun nen voor 125. Adressant beklaagt zich er over, dat B. en W. voorstel len aan Corn Kossen Pzn. het buffet voor f 110 te verpachten. Wenschen B en W. zijn pacht niet te verlengen, dan verzoekt hij openbare aanbeste ding.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7