NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onze Laehhoek. Uit de Omstreken FEUILLETON De Roods Pimpernel 26a Jaargang. No. 78_h Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 23 DECEMBER 1908 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEH PBR DREB MAANDEN) Voor Haarlem ..11 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers9 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per pos1, 1.20 130 037H 0.45 DItgave der Vennootschap Locrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOSL ADVERTENT! ÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere rege! meer 10 Cis. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i—elke regel meer ƒ0. Reclames 30 Cent per tegel. By Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts, voor 3 plaatsingen 4 contant. Redactie en Administratiet Groote Houtstraat 55. fetereommanaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 DrukkerijZulder Buftenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten, het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 859. Winkelier en Warenhuis. De Amsterdamsche accountant Schön- berg heeft uit Amerikaansche, Duit- eche en Fransch© gegevens een boekje samengesteld: Wat kan enmoet de winkelier van het wa renhuis leeren? en dat in de wereld gestuurd met een, hoe zal ik het noemen, een waarmerk van echt heid, als een stempel van een bureau .voor chemische onderzoekingen, in den vorm van een voorrede van den hoer J. S. Meuwsen, den ijverigen voorzitter van den Middenstandsbond. Nadat een tijdlang de inleidingen en voorreden uit de node waren, zijn ze hu weer in den smaak gekomen, en Iwel niet beter te> vergelijken dan hij de woorden van een forschen oom, die een verlegen neefje binnenleidt in den kring van vrienden en hekenden. 'Het kind is daardoor gauwer op zijn gemak enwordt allicht vriendelij ker ontvangen, dan wanneer het zoo maar dood alleen kwam aangestapt. Misschien zullen ook Haarlemsche vrienden en kennissen belangstelling hebben voor het papleren wicht. Niet omdat zij ooit in hun eigen stad een warenhuis zullen zien verrijzen. Ten zij de gemeente Haarlem een stad worde van vier- of vijfmaal honderd duizend zielen', wat, als het ooit ge beurt, toch wel niet door het huidige geslacht zal worden beleefd. Reden te meer, zou men zeggen, dat de Haar lemsche winkelier met een koel hoofd en een kalmen pols het warenhuis el ders aanziet, om uit zijn inrichting en wijze van zaken doen voordeel te trekk'en voor eigen onderneming. Welk van de punten, die het boek je behandeltexploitatie, organisa tie, inkoop, verkoop, kas-systeem en goederen-comtröle, om maar enkele te noemen, voor den Haarleinschen win kelier van belang kunnen zijn, zou ik niet wagen te beslissen. Dat weet hij zelf het best. Ik wil dan ook alleen door enkele grepen uit het vrij lijvige boekje de aandacht van belangheb benden daarvoor een oogenblik vast houden. De hulp-inkooper stempelt de ver koopprijzen op de artikelen, opdat die niet zoo gemakkelijk als bij ge schreven schrift veranderd kunnen worden. Toch kan zoo'n prijsveran- dering betrekkelijk spoedig plaats hebben, namelijk wanneer een- stuk niet verkocht wordt. Daar het stelsel van de warenhuizen Is, met het aan wezige bedrijfskapitaal een zoo boog mogelijken omzet te bereiken, moet alles vlot van de hand. Berekend wordt, dat het kapitaal per jaar zes maal wordt omgezet. Gaan sommige goederen dus niet met winst weg, dan moet het kapitaal er tenminste weer uitkomen. De prijs wordt, meest al na drie maanden, verlaagd, de ver koop van deze artikelen zoo sterk mogelijk geforceerd en dan koopen de bezoekers ze wel. Het is duidelijk, dat zoo'n inkooper een goeden kijk dient te hebben op wat bij in zijn afdeeling verkoopen kan en wat niet. Vraagt het publiek niettemin iets, dat niet voorhanden is. dan schrijft het personeel dat ar tikel op een zoogenaamd niet- voorhand© n-b r i e 1 j e, waar door de directie een contróle heeft op di bekwaamheid van den inkooper en deze op de hoogte komt van de aanwe zigheid van nieuwe artikelen. De kas ls in kleine magazijnen bij den ingang, bij groote achter in bet maar mag de som aan orders beste- j magazijn. Daardoor belemmert het voor de kassen dringende publiek het Vooreerst is het merkwaardig, dat hot warenhuis het inkoopen overlaat aan een specialen bediende. Hij heeft daarvoor een vooraf bepaald crediet tot zijn beschikking. Wanneer bijvoor beeld zijn afdeeling ln de maand Med .van het vorige jaar voor 30.000 beeft omgezet, dan kriigt hij 'die som tot Zijn beschikking, na aftrek van 25 procent voor winst, en dan na aftrek >van 20 procent als reserve. Er blijft dus een som van 18150 over en daar van krijgt de Inkooper dadelijk 2/3 tot zijn beschikking en de rest op den 15den van de maand. Dat wil zeggen hij krijgt het geld niet in handen, Van elke order ontvangt de le verancier een kopie, die moet zijn afgestempeld door de inkoop-directie, die haar kantoor heeft in de onmid dellijke nabijheid van de lokalen, waar offerte gemaakt en de goederen in ontvangst genomen worden. Fabrikanten, die de firma of den inkooper te kort hebben gedaan, wor den op de zwarte lijst geplaatst. Van. hen wordt in geen geval meer ge kocht. Een voorstel daartoe wordt door den inkoopen* schriftelijk ge daan en wordt door twee personen onpartijdig onderzocht. Staat een fabrikant eenmaal op die zwarte lijst, dan kan hij alleen met toestemming der hoofddirectie daarvan geschrapt worden. Do inkooper maakt zelfs wel Inkoop- reizen, maar hij moet die officieel aanvragen en eiken dag op reis be richt van zijne werkzaamheden zen den. Als de goederen komen worden zo natuurlijk zorgvuldig nagezien en ver geleken met de orders. Het bedrag van de factuur wordt geschreven in het tokoopboek, waarvan er altijd twete in gebruik zijn, een voor de even en een ander voor de oneven dagen der maand. Een kleine, maar practische handigheid, waardoor de boeken ook niet zoo zwaar behoeven te wezen. Ontbreekt er iets op de factuur, bij voorbeeld het nummer der afdeeling, dat van de order en de datum daar van, dan krijgt onmiddellijk de fabri kant bericht, dat wanneer dit weer voorkomt, de zending niet zal wor- verkeer bij do deur niet en bovendien moet het publiek nog eens door het magazijn heen en ziet dan allicht nog wat nieuws, dat het koopen wil. De contröle gebeurt hier door bons zoogenaamde „blauwtjes", in een van de warenhuizen zendt de verkooper geld en bon door een luchtdruk-in richting naar een centraalpunt, en krijgt van daar door een andere buis het wisselgeld terug. Hoe de kas- houdsters en -houders allen op hun beurt weer gecontröleerd worden, zou mij te ver vooren. Sommige waren huizien hebben groepen van 20 of 30 personen, die niets anders doen, dan narekenen wat er den vorigen dag ontvangen is en dat natuurlijk pre cies niet de bons moet overeenkomen. Eiken dag moet dit werk bij zijn. Goederen worden meestal meegeno men, maai* cok wel aan buis bezorgd. Dat dilt per automobiel geschiedt in geval van haast, spreekt van zelf. Zelfs dit personeel wordt gecontrö leerd, daar aan de klanten verzocht wordt het uur, waarop dezen de goe deren ontvangen, op een bon aan te teekenen en bovendien door contrö- leurs, die por fiets de stad doorkrui sen, om een langzamen rondbrenger, die in de kroeg is gegaan, tot beil- zamen spoed aan te sporen. Voor bet personeel beeft natuurlijk elk warenhuis eetn reglement. In dat opzicht, zooals ook in menig ander, doet het dei.ken aan een corps amb tenaren, maar het werkt waarschijn lijk iets harder en wordt bij plichts verzuim zeer spoedig ontslagen. Wan neer de gang van zaken in een wa renhuis was als bij een openbaar bestuur, dan zou er waarschijnlijk noott een cent worden verdiend. Het gelieim van de inrichting zit in de goede werkverdeeling en in de con tróle, met vermijding evenwel van allen omhaal. Merkwaardig is het, dat terwijl die Duitsche warenhuizen strikt zich houden aan den contanten verkoop, de Amerikaansche weer zijn overge gaan tot het geven van een groot crediet. Zoodra iemand een waren- huls daar binnenkomt en iets koopt, wordt hem zijn naam en adres ge vraagd, om een rekeningcourant met hem te kunnen openen. Er wordt dan naar zijn soliditeit en positie geïnfor meerd en een bedrag bepaald waar voor bij elke maand crediet heeft. Aan het einde van elke maand volgt dan de afrekening, 't Is een speculatie op het fedJt, dat vooral vrouwen veel meer koopen, wanneer zij niet dadelijk be hoeven te betalen. Een eigenaardig verschil is er tus- schen de manier, waarop in Duttscb- land en in Amerika het personeel be handeld wordt. In Duitschland is het personeel veel vaster aan de zaak verbonden, in Amerika worden de jonge mannen en vrouwen meer als daglooners behandeld. Wie niet vol doet, gaat er daar op slag, met een week salaris uit. Zieken- en onder steuningsfondsen bestaan daar niet, iedereen heeft voor zichzelf te zor- Ziehier ankele trekj'es uit het inte ressante boekje, waaruit voor mannen van 't vak zeker nog veel meer te ba len zal zijn. J. C. P. Stadsnieuws BROODLEVERING OP ZONDAG AAN DE INFANTERIECANTINE. ba liet laatst van October zijn door de betrokken vakorganisaties omtrent de Levering van versch brood op Zon dag door de Haarlemsche Broodfa briek aan de cantine van de infante- rle-kazerne alhier bij de bevoegde mi litaire autoriteiten pogingen in bet werk gesteld om dezo levering te doen ophouden. Deze levering was n.l. volgens de organisatie een sta-in-den-weg, voor een goede oplossing van het vraag stuk de Zondagsrust in het broodbak kersbedrijf. Deze pogingen evenwel hadden geen resultaat. In het analytisch verslag van de verhandelingen dei* Tweede Kamer ln de vergaderingen bij de algemeen© beschouwingen over de Staatsbegroo- ting voor 1909, Hoofdst VIII (Depar tement van Oorlog), treffen wij aan een gedachtenwissellng aangaande dit punt tusschen den heer K. Reyne, afgevaardigde yoor Kampen, en den Minister van Oorlog, den heer Sa- bron. Hieraan ontleenen wij De heer Reyne acht het Jammer, dat de Minister weigert, een einde aan den bestaanden toestand te maken. Zoolang versch brood la te krijgen, zégt de Minister, is er geen reden den militairen het gebruik maken daar van ts verbieden. Spreker maakt daar uit op. dat de Haarlemsche Broodfa briek niet contractueel verplicht is dos Zondags versch brood te leveren. Daar volgt dus uit, dat men hier han delde, als elke particulier zoolang er nog brood te krijgen is, neem ik het, al of niet 's nachts gebakken. Op deze wijze werkt bet garnizoen echter te gen het streven naai* afschaffing van den nachtarbeid van Zaterdag op Zondag. Te Haarlem is dat vooral te betreuren, omdat daar wel is waar Zondagsarbeid in vele vakken door overleg niet de cliënten afgeschaft is, maar de Haarlemsche bakkerij aan de Bakenessorgracht weigert, met het oog op de levering aan het garnizoen, waardoor nu ook aan particulieren wordt geleverd. Spreker hoopt, dat de Minister zijn opinie in de Memorie van Antwoord zal willen herzien dan is de kans groot, dat ln de geheele stad de Zondagsrust weldra zal zijn ingevoerd. De Minister repliceert hierop Dat is geen levering aan de troe pen, maar aan de cantine, en men ziet de zaak wel wat donker in. Den lsten September werd aan het Depar-, tement verzocht, ook de broodlevering aan de cantine op ZondagmorBcn te doen ophouden. Spreker wen9chte ech ter niet in te grijpen in de bevoegd heid van den garnizoenscommandant en wijst erop, dat de meest belangheb bende, de broodfabriek, bet verzoek niet deed. De broodfabriek deelde bo vendien mede, dat de hoeveelheid, door de cantine verbruikt, in geen ver. houding staat tot die, welke door par ticulieren wordt gebruikt, en dat het in de werkregeling der arbeiders geen. wijziging zou brengt, of de cantine al geen vetrsch brood meer wenschte. Spreker zal op het gesprokene ei ever Intus8chen de aandacht van der garnizoenscommandant vestigen. De heer Reyne ls onbevredigd door 's Ministers antwoord. Het doet spre ker leed, dat de Invloedrijke garni zoenscommandant tot de onverschilli gen behoort, en de Minister daar ver goelijkend over spreekt. Spreker wenscht geen bevel uit den Haag in dezen. Maar de zachtste wenk zou al goed kunnen werken. Als Minister's antwoord lezen wij ten slotte Spreker is sterk voor afschaffing van nachtarbeid, en zou er zelfs wel nooit versch brood om Willen eten vóór 6 uur 's avonds, maar spreker kan hier geen ingrijpen toezeggen. Spreker herhaalt de toezegging, de hier daarover gehouden belangrijke redevoeringen onder de aandacht van den garnizoenscommandant te zullen brengen. Als ie Haarlem afschaffing van nachtarbeid van Zaterdag op Zondag verkregen kan worden door bet niet meer vragen van die enkele cadetjes voor de cantine, zal het spre ker genoegen doen. FEESTAVOND VAN HET PERSONEEL DER E. S. M. Het personeel dei- Electrische Spoor weg Maatschappij hield Dinsdag avond eene feestelijke bijeenkomst in de groote zaal van het Brongebouw. Nadat de voorzitter der feestcommis sie een woord van verwelkoming had gesproken, werd aangevangen met de uitvoering van het uitgebreide pro gramma, dat zeer in den smaak viel bij het in groot aantal aanwezige personeel. Heel verdienstelijk werd de E. 8. M.-Marsch door een drietal da mes voorgedragen, terwijl het blijspel in éen bedrijf, ,:Hoe ouder hoe gek ker of een vrijer van 50 jaar" vooral veel succes had. Het feest werd besloten met een bal zoodat het reeds laat was, toen het einde van dezen uitstekend geslaag den feestavond was gekomen. Rnbriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op veraohlllend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, tn te seaden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven od, voor tooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG: Waar moet ik mij vervoe gen voor inlichtingen omtrent koste- loozen overtocht naar Australië? ANTWOORD: Van kosteloozen over tocht ls ons niets bekend. Zie het in gezonden stuk in ons vorig nummer van Richard Arthur. VRAAG: Moet een loteling, die voor den militieraad als reden van vrij stelling broederdienst opgeeft, daar voor getuigen meebrengen of kan hij met andere bewijzen volstaan? ANTWOORD: Om vrijstelling we gens broederdienst te verkrijgen moet men aan den Militieraad nopens den dienst van elk der dienende of gediend hebbende broeders overleggen betzij een uittreksel uit het stamboek, het zij een bewijs van werkelijken dienst of een paspoort of wel een ander be wijs van ontslag en bovendien een getuigschrift van den burgemeester, waaruit blijkt het aantal zonen tot het gezin behoorende. Ik kan niet uitspreken, mejuf frouw, wat Ik voor u voel! Ware lief de is stom.- Bakvischje. Neen, ware liefde spreekt met mama. Hoor eens, ik moet m'n geld, dat ik je geleend heb, terug hebben. Ik heb het zelf hard en hard noodig! Hoe kom je ln jou omstandighe den er ook aan om zóó lichtzinnig met je financiën om te springen! Rechter. Twee jaren lang heb ben de belde hoeren samen vreedzaam gevischt, waarom hebben ze nu herrie gekregen1 Edelachtbare, het was de eer ste vlsch dien wij vingen. Rechter. Waar woon je? Eerste vagebond. Nergens, Edel* Achtbare. Rechter: En jij? Tweede vagebond. Vlak naast hem. Dochter. Vader, baron Von Salm" heeft om mijne hand gevraagd! Vader. Zoo! En hoeveel zal ik er In moeten leggen? Neem mij niet kwalijk, juffrouw, zei een man, die belde, tot een juf frouw, die de deur opende; maar als u even vriendelijk wilt kijken, zal ik met ddt toestel een portret maken. Ik' reis te voet, en maak een verzameling fotografieën, van onze mooie Holland- sche vrouwen. Dank u, het ls al klaar.- Toen gaf de goede, oude dame hem odelmoedig een fooitje, wat hij, hoffe lijk buigend, aannam. Weet je, sprak hij tot een vriend, die hem opwachtte, het heeft mij niets geen moeite gekost, dit sigarenkistje zwart te verven en er een rond gat in te maken, en het gaat altijd goed. De dames denken, dat het een fotografie toestel ls, en dat haar portretten in de verzameling komen. Maak er ook eent en je kunt leven als een prins. Professor (een brief uit den zak ha lend). Da's vreemd. Ik weet zeker, dat ik dien brief in de brievenbus heb gegooid, maar (verder zoekende) waar is m'n zakdoek! t Mijn grootste trots, zei de can- dïdaat in een verkiezlngsrede, is dat ik, toen het vaderland in nood was, achter de kanonnen heb gestaan. Stem uit de zaal. Hoever daar achter? SCHOTEN. Raadsvergadering. De Dinsdagavond gehouden openba re raadsvergadering begon niet als gewoonlijk om 6 1/2 maar om 7 3/4 uur, omdat de heeren eerst wat ge heim vergaderd hadden. Allereerst werd overgegaan tot en kele benoemingen. Voor de aanstel ling van een schoolarts (alleen voor 1909), belast met het geneeskundig onderzoek van de leerlingen der Naar liet Engelsch door Barones Orczy. Alleen de Minister nam boven aan da trap voor goed afscheid van de mooie Lady Blakeney beneden op net portaal stond een waar leger van edellieden to wachten om de ko-' nlingin van schoonheid en mode een laatst afscheidswoord toe te voegen, terwijl daarbuiten onder de ruime Sortiek, de prachtige volbloed paar- en van Sir Percy ongeduldig op den grond stonden te stampen. Boven aan de trap, ju'st toen zij af scheid had genomen van haar gast heer, zag zij plotseling Chauvelin, hii kwam langzaam de trap op en wreef *lch zachtjes ln de magere handen. Er lag eetn eigenaardige uitdruk king op zijn beweeglijk gelaat, half Verheugd en zeer raadselachtig, en toen zijn scherpe oogea die van Mar guerite ontmoetten, werden zil zeer sarcastisch. M. Chauvelin, ze' ze, toen hij boven aan de trap bleef staan en een overdreven buiging voor haar maak te.. mijn rijtuig staat te wachten mag ik u om uw arm verzoeken Even galant als altijd bood hij baar zijn. arm aan en bracht baai- naar hene^en. Er waren veel roemschen beneden, sommige gasten vertrokken, anderen stonden, tegen do ball us trad en leu nende, alle vertrekkende gasten op te nemen. Chauvelin, zei ze eindelijk wan hopig. Ik moet weten wat er ge beurd is. Wat er gebeurd ia, mylady zei hij met gemaakte verbazing. Waar Wanneer Je kwelt mij. Chauvelin. Ik heb je vanavond geholpennu heb ik toch zeker wel het recht om te we ten Wat is er zooeven om één uur in de eetkamer gebeurd Zij sprak fluisterend, Sn het ver trouwen, dat het algemeen rumoer haar woorden voor iedereen behalve voor den man aan baar zijde onver staanbaar zou maken. Kalmte en rust heersebten daar vóór alles, schoone dame op dat oogenblik sliep ik in den hoek van een sofa en Sir Percy Blakeney in ,e>en anderen. Kwam er niemand de kamer binnen Niemand. Dan is het ons mislukt, u en mij? Ja I bet is ons mislukt mis schien Maai*, Armand zei ze. O 1 de kansen van Armand St. Just hangen aan eon zijden draad bid God, schoone dam§, dat drte draad niet breekt. O, Chauvelin, ik heb ernstig, op recht voor Je gewerktdenk daar- Ik denk aan mijn belofte, zeidc hij kalm den dag, waarop de Roode Pimpernel en ik elkaar op Franschen bodem ontmoeten, zal St. Just naar zijn bekoorlijke zuster snellen. Hetgeen betèekent, dat 't bloed van een dapper man over mijn hoofd zal komen, ze'de ze, met eene huive ring Zijn bloed of dat van uw broe der. Werkelijk, op dit oogenblik mag u evenals ik hopen, dat dLe geheim zinnige Roode Pimpernel vandaag naai* Calais zal vertrekken, Ik ben mij alleen van één boop bewust, burger. En die is Dat Satan, uw meester, u ergens noodig zal hebben, voor dat de zon vandaag boven de kimmen verrijst. U vleit mij, burgeres. Zij had hem halverwege de trap even staande gehouden, in de hoop, de gedachten te kunnen raden, die achter dat magere vossengezicht ver borgen waren. klaar Chauvelin bleef minzaam, sarcastisch, geheimzinniggeen lijn in zijn gelaat verried of de arme, angstige Yrouw moest vreezen of ho pen. Beneden op het bordes was zij spoe dig door vrienden omringd. Lady Blakeney ging nooit uit een of ander huis in haar koets zonder een zwerm menschel ijke muggen, die om het schitterende licht van naar schoonheid vlogen. Maar vóór zij afscheid nam van Chauvelin, stak zij een fijngevormde hand naar hem uit, met die lieve kinderlijke beweging, die baar spe ciaal eigen was. Geef mij wat boop, Chauvelin, verzocht zij. Met volmaakte galanterie boog hij Zich over die hand, die zoo bekoorlijk en blank door de fijne, zwarte kant schemerde, en kuste de toppen van haar rose vingers. Bid God, dat de draad niet breekt, herhaalde hij, met zijn on- veranderlijken glimlach. En achteruU gaande, gaf hij de muggen gedegenheid wat dichter om het licht te fladderen, en de schitte rende jeunesse dorée verborg het scherpe vossengezicht yoor haar oog. HOOFDSTUK XVI. Eennachtelijk gesprek. Een paar minuten later zat zij in kostbaar bont gewikkeld naast' Sir Percy Blakeney op den bok van zijn prachtig rijtuig en de vier vurige paarden draafden met zwaar hoef gekletter langs de rustige straat. Het was een warme nacht, in weer wil van het zachte briesje, dat Mar guerite's gloeiende wangen afkoelde. Spoedig hadden zij de huizen van Londen achter zich gelaten, en met ratelend geweld ging het de oude Hammersmith Brug over naar bui ten. naar Richmond toe. De rivier kronkelde zich in het maanlicht als een zilveren slang door het landschap. Lange schaduwen van overhangende boomen toekenden hier en daar donkere strepen over den weg. De paarden liepen of hun leven er van afhing, daar zij door de sterke, zekere handen van Sir Percy maar heel weinig in bedwang gehouden werden. Deze nachtelijke ritten na bals en soupers tn Londen waren een bron van telkens terugkeerend genot voor Marguerite, en zij stelde den gril van haar echtgenoot zeer op prijs, om altijd naar hun prachtig huls aan de rivier terug te willen keeren, in plaats \au in nun niet comforta» bele woning in Londen. Hij hield er van, om zijn vurige paarden langs de eenzame, door ae maan beschenen wegen te sturen, en zij Weid er van om op dm bok te zit ten, terwijl een zacht briesje langs haar gelaait streek, een heerlijke ver koeling na de warme atmosfeer op een avondfeest. De rit duurde Wet lang minder dan een uur soms, als de paarden frisch waren en Sir Percy ze den' vrijen teugel gaf. Hedennacht scheen hij vuur ln zijn: vingers ie hebben, en de koets scheen, langs den weg op zij van de rivier te vliegen. Zooals gewoonlijk, zeide hij niets tot haer, maar staarde recht voor zich uit, met de teugels los ln zijn slanke, blanke handen. Marguerite keek hern één- of twee maal onderzoekend aan zij kon zijn knap profiel zien en een slaperig oog met de rechte, fijngeteekende wenk brauwen. Het gelaat zag er ln het maanlicht heel ernstig uit, en wekte in Mar guerite's kloppend hart de herinne ring aan die gelukkige dagen van hofmakerij, vóór dat hij de langzame stroopop, de dwaze fat was gewor den, die zijn leven maar het liefst scheen te slijten !n speel- en eet kamers. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5