KWARTJES ADVERTENTIE N VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENTIES 1-6 RECELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f OL50 VOORUITBETALINC Binnenland openbare school hadden B. en W, aanbevolen de geneesheeren Ootmar en Schuilenburg. Met 5 van de stemmen werd de heer Ootmar be noemd. J. M. Westendorp werd met alge- meene stemmen benoemd tot bevol- kingsoontroleur. Als tweede op de voordracht was geplaatst J. Dtogs- hoi. Voor de aanstelling tot marktmees ter waren dezelfde personen aanbe volen. Nu verkreeg Westendorp zes stemmen. Met algemeene stemmen werden de heeren Stut, Brouwer, Hooy en De Gxaaff herbenoemd tot leden van het Burgerlijk armbestuur. Vier aan te leggen straten, parallel loopende met de Javastraat, werden genoemd Borneo-, Sumatra-, Cele bes- en Atjehstraa/t. De aannemer van de gasfabriek J. Meerman deelde mede, dat hij bij den bouw der gasfabriek f 884 schade geleden heeft, waardoor hij vader van een talrijk gezin, totaal geruï neerd wordt. Deze tegenslag is gel men door de opvoering van de opj zweepte concurrentie. In het staan sommen, die hij anders begre pen heeft, waardoor hij werken moest uitvoeren, waarop hij niet gerekend had. Haarlem heeft indertijd hij den bouw der gasfabriek aan den aanne mer ook eene schadeloosstelling ge geven. J Adressant verzócht daarom een te gemoetkoming. B- en W. adviseeren afwijzend te Ir De aannemingssom was 7450 boven de raming van den ge- meente-opzichterHet bestek *s niet 'gelezen in het nadeel, eerder in het Voordeel van den aannemer. De bouw 4s te laat opgeleverd, maar de ge meente heeft geen boete geëischt. On aangenaam is in het adres te lezen, dat hij zijdelings de schuld aan den gemeente-opzichter geeft. Wanneer de adressant zijn rekening gespecificeerd Ingeleverd had, kon men beter over Üe scha/ie oordeelen. De heer Hooy kon zich met dit ad- Vies vereenigen. Bij het toestaan zou de gemeente zich op een hellend vlak begeven. Een dergelijk verzoek wordt wei eens ingewilligd, wanneer de aannemer met bijzondere tegenspoe den staking, vorst, enz. heeft te kampen. Hier heeft de aannemer on der gunstige omstandigheden ge werkt. e De Raad vereenigde zich met het voorstel van B. en W. E. J. Klop verzocht, hem aan te stellen als makelaar in hypotheken en assurantiën. B- eD W. wilden dit afwijzen, om dat adressant pas op 30 November in de gemeente is komen wonen en op o December het verzoek heeft inge diend. Bovendien is er geen bepaalde behoefte aan uitbreiding van het aan tal makelaars. De heer Hooy meende, dat men het .verzoek niet kan weigeren op anderen grond, dan dat een verzoeker niet gunstig bekend zou staan. De Voorzitter Wanneer de man langer in de gemeente woont, kan •men over zijn gedrag beter oordee len. Na eenige discussie werd het adres aangehouden tot de volgende verga dering. Door den heer Bred lus was een plan van bebouwing ingediend voor een vlila-terrein aan den Schoter- Weg, in overeenstemming met het on langs vastgestelde uitbreidingsplan. Tegenover het raadhuis zijn tot aan den Middenweg drie wegen geprojec teerd, waartusschen de villa's ge bouwd kunnen worden. De midden weg wordt doorsneden door een plant soen, waarnaast aan eiken kant zes meter gras, daarna zes meter grint weg en weer zes meter gras. Het huis van den burgemeester k in het plan opgenomen. Het plan gaf tot verschillende aan merkingen aanleiding, waarom de Vaststelling werd aangehouden. O. a. werd de wenschelijkhetd uit gesproken de grintwegen te vervan gen door een bestrating. Aan den heer J. Rijs, hoofd der gchool, werd een gratificatie van f 100 Verleend voor buitengewone diensten, bewezen gedurende de overplaatsing der school. Gedurende ©enigen tijd had deze onderwijzer een school te Schoten en twee klassen in verschil lende scholen te Haarlem. Bij de rondvraag drong de heer 'Höoy aan op spoed met de voorstel len tot liet toekennen van de reeds toegezegde gratificatiën aan perso neel der gasfabriek, voor buitengewo ne diensten. De gascommissie beloofde spoed'g inet een foorstel te komen. Hierna werd weer geheim verga derd. TWEEDE KAMER. Het was kort na 3 uur, dat, terwijl de behandeling der begrooting in vol len gang was, de gezamenlijke minis ters aan de groene tafel kwamen plaats nemen. Sommigen daaronder uw bericht gever wisten wat er komen zou. Maar over het geheel was men zeer verrast en gespannen op een mede deeling, die... nog niet kwam, want de voorzitter liet eerst nog een paar sprekers aan het woord. Niemand luisterde naar hen. Eindelijk kreeg Minister Heemskerk het woord voor de volgende mededee- -Itag: „Door Hare Majesteit de Koningin daartoe gemachtigd en met groote dankbaarheid heb ik de eer aan de Kamer mede te deelen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd, den Raad van Ministers uit te noodi- gen openbare bekendheid te geven 'aan de volgende verklaring, welke he denavond in de Nederlandsche Staats courant zal worden geplaatst. 's-Gravenhage, 21 Dec. 1908. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw! Wij achten ons gerechtigd tot de Verblijdende verzekering, dat bij Uwe Majesteit ontwijfelbaar zwanger schap bestaat en dat deze tot in de 2e non hoor duur la cwv/irderd. Het verheugt ons tevens te kunnen verklaren, dat alle verschijnselen in overeenstemming zijn met den toe stand van volkomen ongestoorde zondheid. Dr. ROESSINGH. Prof. dr. B. J. KOUWER. De Volksvertegenwoordiging stemt, daarvan is de Raad van Ministers overtuigd, van harte in met den In- nigen wensch, dat dit onder Gods ze gen moge strekken tot heil van de Koningin en Haar Huis en van het gansche Nederlandsche volkl" Een algemeen en driewerf hoera! uit de Kamer en de tribunes, begroet te 's Ministers mededeeling. De Voorzitter, jhr. mr. Roëll, dank te de Regeering voor de verblijdende mededeeling, aan de Kamer gedaan. Hij was verzekerd, dat de geheele ver tegenwoordiging met vreugdevolle aandoening van de blijde tijding ken nis genomen had en hij uitte namens de Kamer den eerbiedigen wensch dat de hoopvolle verwachting door H. M. en Haar Huis gekoesterd onder Gods zegen voor Haar en 't geheele volk moge worden verwezenlijkt! (Herhaald driewerf hoera!) De heer Troelstra vroeg 't woord. Men protesteerde. Niet geven! werd geroepen. De voorzitter meende geen recht te hebben den spreker te weige ren het woord te voeren. Daarop verklaarde de heer Troel stra dat hij zich geroepen achtte om, nu naar aanleiding van de gedane mededeeling een demonstratie was ontstaan, waarbij telkens van de „gansche Kamer" was gewaagd, te verklaren dat er ook Leden zijn die in an© mededeeling geenerlei aan leiding Yinden om hun vreugde te toonen, zoodat zij zich niet verant woordelijk stellen voor eenige demon-'ontremiging, de instelling van strati© van de Kamer. (Teekenen van afkeuring, gefluit en gesis). De Ministers verlieten daarna de zaal. verklaarde de heer Tydeman zich voor de subsidie, over tuigd als hij was dat onze groot-Indus trie zou deelnemen, en dat de wereld tentoonstelling te Brussel kon bijdra gen tot vergrooting van het afzetge bied van onze tuinbouw- en zuivel producten. Nadat de heer Van Kol zich tegen den post had verklaard, voornamelijk omdat hij het meedoen niet gerechte vaardigd achtte tegenover Lndië, waarvan voor dit doel geen f 125.000 mag worden gevraagd, verdedigde de Minister van Landbouw breedvoerig onze deelneming. De post kwam in stemming en werd goedgekeurd met 59 tegen 18 stam men. Daarna kwam de afdeeling Arbeid in bespreking. Daarbij verklaard© de heer Schaper te zullen afwachten den arbeid van de>n nieuwen Directeur-Generaal op het gebied der arbeidsbescherming. Hij bepleitte voorts herziening van de Koninklijke Besluiten betreffende de veiligheidswet en preventieve maat regelen tegen tu b er c u 1 ose-infectie op bleekerijen en wasscherijen en drong aan op spoed met de afschaffing van den nachtarbeid der bakkers, waar voor z. i. de Minister te lang onder handelt. De heer Van der Voort van Zyp miste In de plannen des Ministers een voorstel voor Zondagsrust voor ar beiders bij het, bedrijf van Laden en lossen, voor machinisten, stokers en zeelieden. Hij hoopte, dat de Minis ter bij zijn ambtgenooten zou aan dringen op Zondagsrust voor militai- bakkers, postbeambten, sluis- en brugwachters, enz. Nadat de beer Van Dedem had ge pleit voor maatregelen tegen veront reiniging van de Vecht in Overijsel, besprak ook de heer Bos de waterver ontreiniging to het gansche land. Hij bepleitte ter voorkoming van de ver in een zaak, dl© ernstige studie be hoeft, en waarvoor z. i.„ omdat de wet geen hoofdinspecteur kent wetswijziging rtoodig was. De heer Lohman bepleitte ook krachtig uitstel. De Kamer mocht niet toelaten, dat de Minister hier kalmp jes zulke gewichtige voorstellen er door trachtte te halen, waarover de Raad van State niet was gehoord. Nadat de Minister nogmaals het woord had gevoerd, werd het amen dement (uitstel van behandeling der reorganisatie van de arbeidsinspec tie) aangenomen met 32 tegen 23 stemmen. Daarna werd de vergadering ver daagd tot heden 101/4- uur. DIEFSTALLEN OP DE MAAS. Het aantal diefstallen op de rivier te Rotterdam neemt weder gestadig toe. Dezelfde koopman, die Donderdag j.l. werd aangehouden met 11 zakken graan, werd Maandagnacht in de Maashaven aangehouden met 23 zak ken maïs, ook weder van een onbe kenden schipper gekocht. In de Maashaven werd voorts to be slag genomen een onbeheerde roei boot, met meer dan 20 zakken salpe ter. In de Persoonshaven werd een schipper wakker, doordat hij onraad hoorde op het dek van zijn schiphij kwam nog juist bijtijds om de dieven Ln een roeiboot te zien vluchten, en zond hun nog twee revolverschoten na. Zij verwijderden zich in de rich ting van de Oude Plantage. Ook op verschillende andere plaat sen werden nog pogingen tot diefstal verijdeld. tusschenkomst van Ged. Staten tot den Raad gerichte uitnoodigimg van den Minister van Binnenlandsche Za ken, heefl de Raad thans de bepaling ingetrokken. In plaats daarvan is thans bepaald, dat B. en W. binnen een maand nadat een onder w'jzeres is gehuwd, in overweging zullen nemen of er termen bestaan, haar voor eer vol ontslag aan den Raad voor te dragen. INVOER VAN PAARDEN EN EZELS IN DUITSCHLAND. Maandag seinde Reuter uit Berlijn, over veterinair onderzoek, dat door de „Landespolizei" van Düsseldorf zou zijn gelast om het overbrengen, voornamelijk van den kwaden droes, te voorkomen, „„die in Nederland in INTERNATIONAAL BRIEFPORT. In de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotter dam wees de heier Reuchlin er op, dat tusschen de postadministrat/i© dei- Vereen igde Staten en die van Duitschland en Engeland eene over eenkomst 'is gesloten, waarbij het briefport voor rechtstreekse!, ver keer verlaagd *s tot 5 ct. Hij meent, dat als Nederland daaromtrent een verzoek richt tot de Vereenigde Sta ten, dart ook zal worden ingewilligd. Deze zaak werd gesteld in handen der commissie voor de posterijen. INBRAKEN. Een zeer brutale diefstal heeft te Deursen plaats gehad in het klooster der eerwaarde zusrers. Daar heeft men op sluwe manier togebroken, zoodanig, dat het voor onbekenden haast niet mogelijk was. En geen kleinigheid hebben de dieven uit den schoorsteen gehaald, namelijk het spek, de hammen, enz., van twee zware varkens, kort geleden ge slacht, en hovend'en eenige stukken rookvleesch. Dat dit moment van den dag het belangrijkste was, zal iedereen wel willen gelooven. Want bij Landbouw gaat het voor een deel als bij Water staat: allerlei belangen en belangetjes passeeren, die slechts in zeer kleinen kring waardeering kunnen vinden. Wij slaan ze over. De „mijnen" namen een stuk van =n dag in beslag. De heer Van Cit- ters wensch teeen afzonderlijk staats- mijnbeheer, los van de financieel© administratie des Rijks, doch minister Talma achtte daarvoor nog meerdere ervaring noodig. De heeren Ruys de Beexenbrouck en Van Kol betoogden de noodzake lijkheid der aanstelling van arbeiders- controleurs, die voor de belangen der arbeiders konden waken en voor de richtige uitbetaling van het loon. Mi nister Talma zou de Instelling gaarne zien en zoeken naar het beste stelsel van het buitenland; hij was er zeer voor. De heer Nolens gaf hij de verze kering, dat alle aandacht zou worden geschonken aan diens wenken betref fende de veiligheid in de mijnen, als ook aan dien van den heer Van Kol, die op het slordig omspringen met dynamiet had gewezen. De heer Bolsius verdedigde vervol gens een amendement om f 270.000 minder uit te trekken,, ten einde in 1909 geen diepboringen te doen ver richten en om uit te maken, dat geen verder onderzoek zou plaats hebben in de Peel en in Oostelijk Nederland, waarmede z. i. onbevredigende resul taten waren verkregen. De heeren De Ram en Van Doorn waren het met hem eens, maar lang niet de heeren Van Kol, Citters en Bos, die de diepborto- verdedigden als middel om ons te orienteeren en de rijkdommen van den bodem te leeren kennen. Natuurlijk bestreed ook de Min. het amend., dat met 49 tegen 29 stemmen verworpen werd. De Minister beloofd© ln het verdere verloop der beraadslaging de Vissche- rijwet het volgend jaar te doen invoe ren, de ZuiderzeevlsscheriJ te doen onderzoeken, een algemeene ambtelij ke enquête te doen tostellen naar de visscherij. De heer Aalberse zong den lof van het departement voor allerlei bemoei ingen met den handel en den Midden stand. Dankje van den Minister. Maar op een vraag naar een publiekrechte- I ij ke mid denstan dsver tegen woordi- gtog ging hij nog maar niet ln. Alle wenken zouden overwogen worden. In de avondvergadering was aller eerst aan de orde liet artikel waarbij als eerste termijn f 100.000 was aange vraagd van een crediet van ten hoog ste 265.000 voor de deelneming van Nederland aan de Brusselsch© ten toonstelling. De heer Mees verklaarde zich thans, nu' van belangstelling van industriee- len is gebleken, vóór deelneming. Daarentegen was de heer Liefttock niet bekeerd, van oordeel als hij was, dat de groot-industrie geen blijken had gegeven iets voor deelneming te gevoelen. Degenen die deelneming hebben toegezegd, gaan naar Brussel om te verkoopen. Daarvoor wilde hij geen subsidie geven. Ook de heer Roodhuljzen verklaar de op deze gronden te zullen tegen stemmen, ook omdat deskundigen hem hebben verklaard dat men reeds veel te laat komt en voor deze som niet behoorlijk voor den dag kan ko men. Op de vroeger door hem ontwikkel de prinolpieele en financieel© gronden weigerde ook de heer Plate zijn, steun aan het voorstel des Ministers, technischen dienst, die voeling kan houden met de leiders der fabrieken. De Minister, de sprekers beantwoor dende, dieelde mede, dat de wijziging in de Veiligheidsbesluiten nagenoeg gereed zijn. De bescherming der ar beiders in de wasscherijen zal de Mi nister ernstig onderzoeken. Het ont werp in zake de afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers kan zeer goed vóór Juni worden behandeld. De zaak wordt verdaagd door de regeling voor de Israëlietische bak kers en van de Zondagswet. De Zondagsrust voor arbeiders Is een zaak, die de Minister in de eerst volgende tijden moet ter hand nemen. Tégen dé verontreiniging van open bare wateren zou een technische dienst in ons kleine land niet doelma tig zijn. Onder erkenning, dat de Hin derwet niet voldoende baat kan ge ven, verwachtte de Minister veel van speciale commissies. Bij de onderafdeeling Arbeidsin spectie verklaarde de Minister zich teleurgesteld over het verzoek der Commissie van Rapporteurs van uit stel van behandeling van de herhaal delijk gevraagde en toegezegde, en bovendien goed toegelichte plannen tot reorganisatie van de arbeidsin spectie. Hij verzocht een uitspraak der Ka mer over dit voorstel der Comm., dart de heer v. Idsinga verdedigde in ver band met den wensch der Khmer om de belangrijke reorganisatie, ook in ham financieele gevolgen, ernstig te besludeeren. Hij diende du$ een amen dement in om over uitstel te beslis sen. De heer Schaper verzette zich met kracht-tegen dit amendement Hij ver weet der Kamer terug te krabbelen, terwijl zij vroeger en ook de Eerste Kamer om de plannen tot reorgani satie bad gevraagd. De reorganisatie die de Minister voorstelde, zat goed in el kandei-, al had spr. eeni ge beden kingen. De heer Treub verklaarde vóór hot amendement te zullen stemmen, niet i gediend als hij was van schijnapoed een voor de Nederlandsche paarden fokkerij dreigenden omvang heerscht" Naar aanleiding daarvan beeft het Hbld. te Amsterdam informaties inge- wonnen4 maar van een „heerschen van kwaden droes" wa© hun, die het zeker weten zouden, niets bekend. Wat eigenlijk de aanleiding van het bericht is, blijkt uit hetgeen in de Kamerzitting van gisteren door den heer Reyue is meegedeeld. Deze waar schuwde er tegen, zich door het alar- meerend bericht uit Düsseldorf niet te laten verontrusten. Kwade droes komt niet epidemisch voor, maar spo radisch, en de bedoelde paarden wa ren niet uit ons land afkomstig, doch Engelsche slachtpaarden. Het is niet de eerste maal, herinner de hij, dat de agrariërs zulk een mid del gebruiken om onzen veestapel ver. dacht te maken. De Minister van landbouw gaf de verzekering, dat de „wolk over de Oostergrenzon"" nauwlettend zal wor den gevolgd. PROF. DR. FLORIS DE BOER. In 62-jarigon ouderdom overleed te Groningen de oud-boogleeraar aan de Universiteil aldaar, dr. Flcris de Boer. De overledene, in 1846 te Assendelft geboren, legde in 1864 het examen voor hulponderwijzer af. Daarna ging hij studeeren en werd in 1871 aan de Leidsche hoogeschool bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde en cosmographle. Na leeraar te zijn ge weest aan de H. B. S. te Deventer en te Leiden, volgde in 1884 zijn benoe ming tot hoogleeraar in de wiskunde aan de Gioningsche Universiteit. GEHUWDE ONDERWIJZERES. Zooals onlangs werd medegedeeld, hadden Ged. Staten van Friesland aan de Koningin ter vernietiging voorgedragen de door den Gemeente raad van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde gemaakte bepaling, dat een onderwijzeres binnen een maand nadat zij ie gehuwd, haar ontslag als SLIMME KRAAIEN. Aan de ,,N. R. Ct." schrijft men uit Veen dam Een looze kraalenfam'lie. Een boe-" renarbeider, die hier zijn werk op het land had, vermiste een paar da gen achter elkaar telkens zijn boter ham, hoe wei hij er van overtuigd was dart deze, gewikkeld in een stuk van een courant, in zijn jaszak was gestoken. Hij en rle boer besloten nu eens een oogje in het zeil te houden. Evenals andere dagen werd de jas op den slootkant neergelegd. Nauwelijks hadden zij zich van de plaats verwij derd, of een kraalenfamilie kwam aangevlogen en bleef in de nabjjhe'd van de jas trippelen. Het hooFddoel bleek de jas en weldra zag men het paar trekken en trekken. En jawel, de boterham kwam voor den dag. Beide mannen liepen er op af, zoo- dat het kraaienpaar geen tijd had den buit mee te nemen. De dieven wa ren nu gesnapt. RELLETJES TE BERGAMBACHT. Na het vertrek der soldaten en de groote politiemacht is.men te Berg ambacht weder begonnen met relle tjes naar aanleiding van de afschaf fing der kermis door den gemeente raad. De vorige week zijn er weer ruiten ingegooid en muren met teer be smeerd. INVAL IN EEN SPEELHUIS. Perceel No. 3 in de Hemonylaan te Amsterdam mag zich sedert eenigen tiid verheugen in een zekere ver maardheid, vooral onder het publiek dat geregeld speelhuizen en nachrt- eocïëteïten bezoekt. Het, huis had reeds langen tijd aanleiding gegeven tot klachten bij de pobtie en men verwachtte dan ook reeds lang den inval, welke Maandagnacht plaats l had. De inspecteur van politie, de heer Goske, vergezeld van een sur numerair, meldden zich aan den in- gang aan en werd, daar hij behoorlijk voorzien was van een tovitatiebiljet, toegelaten. Boven gekomen troffen de heeren, die natuurlijk niet in uniform gekleed waren, een gezelschap aan, bestaande u't een 20-tal mannen en vrouwen, de vrouwen natuurlijk al len behoorende tot liet soort, dat ge regeld deze nachtsociëteiten en speel- huizen bezoekt. Daaraan was het dan ook te wijten, dat de inspecteur Goske, die reeds meermalen een inval in verschillende speelhuizen had geleid, terstond her kend werd. De portier, die ook lont rook, had zich spoedig naar boven begeven, ten einde de aanwezigen, te waarschuwen. Men trachtte nog in tijds weg te komen, doch op dit oogen- blik maakte de heer Goske z'ch be kend en liet alle 20 personen naar het bureau Ferdinand Bolstraat vervoe ren. Proces-verbaal weird tegen den on dernemer opgemaakt wegens overtre ding der Drankwet, terwijl mede de vlotbrug in beslag werd genomen. LANDVERHUIZING NAAR BRAZILIë. de Onze gezant te Rio-de-JaneLro, heer Advocaat, heeft aan de Regee- rtog een rapport ingezonden, waar uit ten behoeve van hen, die overwe gen om naar Brazilië te emigreeren, in „Handelsberichten" no. 88 ver schillende opmerkingen en wenken worden meegedeeld, die voor hen van belang geosht mogen worden en er toe kunnen bijdragen, dat moeilijk heden worden voorkomen en ver keerde voorstellingen en Verwachtin gen, door hen gekoesterd ten opzich te van het Braziliaansche kolonisatie gebied, worden weggenomen. Zooals bekend, werd door de Braizi- llaansche regeering een propaganda- commissi© voor de emigratie naar Brazilië ingesteld. Deze commissie zou to Eurojia trachten, belangstel ling te wekken voor verschillende deelen der republiek en de landver huizing daarheen, voornamelijk van landbouwers met hun gezinnen, in de hand werken. Ben bureau van commissie werd te Antwerpen geves tigd, van waar uit ook Nederland werd. bewerkt. Voor hen, die, voornemens om naar Brazilië te verhuizen, nich uit de brochures, verspreid door de propa- gandarcommissie, een beeld van liet land hebben gevormd, is het wellicht niet ondienstig, zegt het Regeerings- weekblad. de verschillende mededee- lingen to dio brochures met- eenig voorbehoud te aanvaarden. Dat een en ander daarin wel eens te rooskleu rig wordt voorgesteld, en dat de scha duwzijden t9 weinig zijn aangegeven, moge uit een enkel voorbeeld blijken. Men spreekt ln bedoelde geschrift- jes herhaaldelijk van de groote vrucht baarheid van den bodem; maar zoodanig moet aanvragen. Op door wordt geen gewag van dat de toestand der wegen or het ge»" mis daarvan en verder de hooge loonen en de buitensporige transport, kosten het geteelde product menig maal Onverkoopbaar maken. Het ver voer in het binnenland is vaak zóó be zwaarlijk, dat men te Rio-de-Janeiro voor de gebouwen der nationale ten toonstelling en voor den in aanbouw- zijnden nieuwen schouwburg, waar aan geen kosten worden gespaard en die reeds meer dan 7 :aillioen gul den heeft gekost, tal van materialen, kostbare gesteenten en houtsoorten- welke in Brazilië zelf in onuitputtelij- ken voorraad worden aangetroffen, uit Europa heeft aangevoerd, eem voudïg wegens de enorme transport- Kosten daar te lande. Uit den aard der zaak worden het meest voor kolonisatie geschikt ge acht landbouwers en veefokkers. Het getal personen in die beide takken van bedrijf, die bereid gevonden wor den zich in Brazilië te vestigen, is betrekkelijk gering. Wanneer men op deze elementen alleen gewacht had zouden de bestaande koloniën dan ook nauwelijks het derde gedeelte hebben bereikt van haar tegenwoor- digen omvang. Uit den deels bloeien- den, deels zeer bevredigenden toe stand der koloniën mag de gevolg trekking worden gemaakt, dat ook andere kolonisten dan landbouwers in dit land kunnen slagen, wanneer zij krachtig genoeg zijn voor den 11- chaamsarbeid en daartoe ook den noodigen lust bezitten. Heeft (le Immigrant vermogen en wenscht hij zich in de koloniën te ves tigen en er grondbezit te verwerven, dan wordt hem dit gemakkelijk ge maakt. Intusschen dient men er reke ning mede te houden, dat ook in dit geval zonder zelf hard mede te wer ken bezwaarlijk op vooruitgang in dit land te rekenen valt. 'Oa eerste Nederlandsche emigran ten, door tusschenkomst van de Ant werpse he commissie op kosten der Braziliaansche regeering vervoerd, kwamen ln April 1.1. te Rio-de-Janeiro aan. Van dit uit 134 personen (23 ge zinnen) bestaande Nederlandsche con tingent ging het kleinste gedeelte naar Minas Gerae3 en de meerder heid naar Rio Grande do Sul. Ver melding verdient, dat onder al deze Nederlandsche emigranten zich niet één landbouwer bevond. Op een des betreffende vraag bleek dat deze men- schen, met medeweten van degenen, die hen als emigranten hadden aan genomen, zich voor landbouwer had den doen doorgaan. Waar, zooals is opgemerkt, men in Brazilië voorna melijk de bevordering van den land bouw door emigranten beoogt, is het duidelijk dat landvorhuizers, die de daartoq vereischte kundigheden nïët bezitten, met groote moeilijkheden te kampen hebben. Dat van de bovenge noemde groep Nederlandsche land verhuizers klachten zouden komen, kon dus reeds vooraf worden aange nomen, te meer daar Nederlanders, als de hier bedoelden, zich in voor hen vreemde omstandigheden moeilijk kunnen schikken. Klachten van ver schillenden aard zijn dan ook niet uit gebleven. Naar aanleiding van eenige der klachten van Nederlandsche landver huizers, behoorende tot een later aan gekomen transport, betreffende min der goede behandeling bij aankomst te R'o de Janeiro, waar, zooals bekend is, de voor rekening van de Braziliaansche regeering uit Europa vervoerde emigranten tijdelijk op het eiland Flores worden gehuisvest van den dag hunner aankomst tot het tijd stip van vertrek naar de plaatsen van bestemming in het binnenland werd door den heer Advocaat" ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het >ezoeik aan hel eiland was niet aan gekondigd, zoodat geoordeeld kon worden over den staat van een en ander, zonder dat voorbereidende maatregelen waren genomen. De door hem ontvangen indruk was allergun- itrtgst. Hoewel maatschappelijk het gehalte der Nederlandsche kolonisten en dat van een deel der Duilsche stellig ver boveai het gemiddelde staat, verzeke ren de ambtenaren der emigratie in Brazilië, dat er geen lastiger lieden komen dan de Hollanders. Dit is eenigszins te verklaren, wanneer men er rekening mee houdt, dat zij veelal ia Nederland reeds in beter condit'e verkeerden dan hun lotgenooten van andere nationaliteiten daarbij wordrt aan boord der. booten van den Kon. Holl. Lloyd steeds uitstekende Hollandsche kost verstrekt, zoodat klachten over liet inheemsche eten id Brazilië verwacht kunnen worden. Polen, Russen, Walachen en emi granten van menige andere nationa liteit hebben daarentegen veelal in hun eigen land een zoo armzalig be staan geleid, dart het leven aanboord en het verblijf op het eiland hun een hemel op aarde toeschijnt. Mochten Nedsr andsche belangheb benden, na lering van de mededeelin- gen van d*n heer Advocaat, omtrent eenig punt nog nadere bijzonderhe den wenschen te vernemen, dan is afdeeling Handel (Lange Houtstraat 36) gaarne bereid, hen te antwoor den. (Nummers van het weekblad Han delsberichten." zijn, voor 10 ets., aan genoemd adres te bekomen). AFSCHAFFING RAKKERSNACHT- ARBEID. Het Nationaal Comité tot A. v. N. beeft van den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel een s<-.hrij*en ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de Minister het op piijs zoude stelten met enkele afgevaardigden van het Comité en van het Nationaal Comité voor de Joodsche bakkerijen in z»se afschaffing van nachtarbeid op Maan* dag 28 Dec. te 2 uur aan zijn Departe ment eene bespreking te houden, be treffende de uitzonderingen, die op een wettelijk verbod van nachtarbeid' ln broodbakkarijen ten behoeve van) de Israëlietische bakkerijen behooren te worden toegestaan. Door 't Nationaal Comité zijn aan gezocht aan deze conferentie deel te nemen en hebben zich ook bereid ver< klaard de heeren J. Goudsmit, Boekhorst en A. Fontein, terwijl d< heer H. B. F. van Bossum als rappori teur de conferentie zal bijwonen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6