NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Jaargang. No. 7824 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 24 DECEMBER 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB JHAANDENl Voor Haarlem I I!.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Göllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H s de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonress Coster. Directenr J» C. PEEREB008L ADVERTENTIÊNJ Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft.—elke regel meer /0.8fc Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenüën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Grcote Boots traaf 55. Mercommunaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ta dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Wegens de Kerstdagen en den daarop volgenden Zondag zal 't eerst volgend nummer van onze Courant Maandag worden uitgegeven. AGENDA VRIJDAG 25 Dec. (len Kerstdag). Soc. Vereeniging: Kerstfeestviering '*v. Ik Leger des Heils, 's morgens 6, 'e middags 2, en 's avonds 8 uur.. ZATERDAG 26 Dec. (2en Kerstdag). Schouwburg: D. I. U.: De Kilome tervreter, 7 1/2 uur. De Kroon: Matinée Artïstigue, 2 u. De Kroon: Ned. Oper. Ensemble; Het lustige Weeuwtje, 8 uur. KI. VereenigLng: Specialiteitenvoor- liaig, 8 uur. Gr. Vauxhall: Anti-Milit. Vereen. Cursusvergadering, 's morgens 10 u. St. Bavo: Smedestr.: Bioscope-voor- stelling, 2 uur. ZONDAG 27 DECEMBER. Schouwburg: Specialiteiten-voor stelling: Solser en I-Iesse, 8 uur. De Kroon: Pepina en de Dwergjes, 2 uur. Brungebouw: VaudevilLe-Gez.: 'n Model Schoonmoeder, 8 uur. KI. Vereeniging: „De Kampioen", Wieier- en Halterwedstrijden, voorm. 10 uur. KI. VereenigLng: Speclaliteitenvoor- tlng, 8 uur. Bloemendaal: Hotel Zomerzorg: Concert „Crescendo", 8 uur. Luitenlandsch Overzfofal De toestand in Venezuela. Bestond, aanvankelijk eenige vrees, dat al 'L mooie nieuws overdreven of onjuist voorgesteld zou blijken, nu hebben we stellige en alles bevestigen de berichten, zuodat we de (gerecht vaardigde achterdocht kunnen laten varen. Al 't mooie en verrassende nieuws is dus waarVenezuela is een nieuw tijdperk ingetreden neen, Venezue la is geheel nieuw I De republiek is uit deze bange worsteling gekomen als de voge] Phoenix uit 't vuur.... ver nieuwd en mooier I Omtrent den gang van zeken wor den ons geen nieuwe feiten gemeld. Wel zijn we nu in 't bezit gekomen van de proclamatie van Gomez, waar in de vroegere vice-president het presidentschap aanvaardt. Deze luidt: Medeburgers 1 Ik heb, overeenkomstig de bepalin gen der grondwet, het presidentschap van Venezuela aanvaard. Ik heb die taak op mij genomen zonder eenige persoonlijke eerzucht. Van den aan vang aan heb ik getracht de wenschen va nhet volk met de mij opgelegde zware verplichtingen in overeenstem ming te brengen en daarom heb ik een regeering benoemd, die overeen komstig onze nationale instellingen, alle persoonlijke waarborgen van den buvger erkent. Ongelukkigerwijze zijn mijn goede bedoelingen gestuit op de onbegrijpe lijke oppositie van sommige personen die zien intieme vrienden van Castro noenicien. Dezen hebhen mij niet alleen bele.mneid in de tenu.tvoei legging van mijn 'wettelijke verplichtingen, maar zij hebben ook een samenzwering op touw gezet, een duivelsch complot te gen mijn leven. Deze samenzwering heb ik hier den kop ingedrukt door persoonlijk de samenzweerders tege moet te Lreden en hen in hechtenis te laten nemen. Aldus handelende heb ik meer ge daan dan mijn eigen leven gered, ik heb het prestige gehandliaafd van den eersten ambtenaar der republiek, wiens betrekking ik hoop te doen zijn een bron van zegeningen voor de re publiek. Ik heb een ministerie be noemd, dat de openbare meening ver tegenwoordigt en met zijn. medewer king zal ik de grondwettelijke waar borgen hersteilen, de autonomie der versehiilei'-de staten van de republiek doen eerbiedigen, de plaatselijke in dustrieën beschermen tegen verderfe lijke machinaties, een waardige en vreedzame oplossing vinden voor on ze internationale geschillen, in vrede en harmonie in binnen, aa buitenland en zorgen, dat alleen de wet een onbetwistbare souvereiniteit uitoefent In het geheele gebied der re publiek. Gomez wil een Vreedzame waardige en vinden voor de internationale geschillen. Ze ker een prijzenswaardig streven, te meer wijl de nieuwe president zijn voornemen met daden bewijst. Niet alleen, dat hij aan Nederland een be langrijke concessie heeft geda maar hij heeft ook aan Amerika om regeling der geschillen gevraagd en tevens voor Columbia nadeelige bepa lingen be treffende den handel opge heven. Amerika heeft tegen onderhande ling geen bezwaar en daarom is reeds een gemachtigde naar Venezuela ver trokken. Een oorlogsschip zal den ge zant naar Caracas brengen. Weereen oorlogsschip 1 Hoeveel heeft Amerika er nu ai in de Venezolaansche wate ren Gelukkig is nu door de regeering bekend gemaakt, dat de zending dei- schepen geen andere beteekenis had, dan om de draadlooze telegrafie te la- ben werken. Geloove wie 't wil Zeker is, dat de verzegelde opdrachten door den verwachten keer der dingen nu wel verzegeld zullen blijven 't Rechte zul len we van deze zaak wellicht nooit te wetieoi komen 1 De val van Castro wordt overal in Amerika, in Frankrijk, in Duitsch- land, in Engeland, enz., met vreugde begroet. Kort maar krachtig is de uiting van enkele Franschs bladen. De „Temps" wenschit Venezuela geluk met de ten slotte verkregen be vrijding, dat zij duurzaam moge zijn. De „Journal des Pébats" meent, dat Casitro thans naar zijn rechte waarde w ordt geschat. De Venezolanen deden hem tot net particuliere leven terug- keeren. Wij hopen dat dit voor al tijd is. Ons geschil met Venezuela. Ook in Holland heeft een juichtoon geklonken,, toen Castro's val bekend werd. Geen wonder I Nog hartelijker kon die vreugde zijn tóen bleek, dat de nieuwe president naar een vredelievende oplossing van liet geschil met Holland streeft. Dit is voor ons wel '1 voornaamste Reeds gisteren stelden we in 't licht, dat onze regeering met alle kracht de intrekking van het decreet van 14 Mei heeft gevorderd, daar niet gedoogd inoeht worden, dat de bewoners van Curasao ;n hun vrijheid om handel te voeren, belet werden. Dit was de kern van de reeks ge schillen en geschilletjes tusschen Ne derland en Venezuela. Toen do Venezolaansche regeering aanbood om arbitrage toe te passen, weigerde Nederland, omdat eerst in trekking van dit decreet werd ge- eischt. Nu IS het ingetrokken en belet niets om de onderhandelingen te he mmen. Ja, we mogen veronderstellen dat deze onderhandelingen niet an ders dan een gunstig verloop kunnen hebben, want alle verdere geschillen zihi slechts bijzaken, voornamelijk ge volgen van dit groote geschil. Hoe deze onderhandelingen zullen plaats hebben is nog niet zeker. Wel wordt verzekerd, dat de minister Paul (die re»ds onder Castro's bestuur aan Holland sympathiek was I) naar Europa zal komen om te onderhande len. Daarentegen wordt ook gemeld, dat Venezuela eenige gemachtigden naar Willemstad za.1 zenden, om wel licht met onzen gouverneur te conle- reeren. Nu Venezuela een belangrijke con cessie deed, kon Nederiand niet ach terblijven, en moest da v 1 o o t d e- monstratie staken. De Ministers van Marine en Kolo niën hebben dan ook gisteren aan de commandanten onzer oorlogsschepen getelegrafeerd, met de betoogingen op te houden. Ook wordt voorts verzekerd, dat een of meer oorlogsschepen heel spoedig naar Nederland terug zullen keeren. Verder verblijf wordt onnoodig ge acht. Zeker een goed teeken Elders in dit blad kan men een uit treksel lezen van het door onze regee ring gepubliceerde Oranje-boek. Na de plotselinge regeling van de ge schillen is dit boek vrijwel overbodig geworden. Alleen heeft 't nu waarde, omdat men zich een oordeel kan vor men over de houding van onze regee ring in dit geschil. Het oordeel kan niet anders dan zeer gunstig zijn I Zonder eenig bloedvergieten of ander wapengeweld waarover later haat of wrok, bij Venezuela of bij andere mogendheden zou kunnen ont staan is het geschil geregeld. Inderdaad, we kunnen ervaren, nu een diplomaat als minister van Buitenlandsche Zaken te hebben 1 De Crisis in den Balkan. Helaas 1 we kunnen over deze ge schillen niet met evenveel opgewekt heid schrijven. Nog altijd wordt naar eene oplossing gezocht, en nog altijd dreigt het oorlogsgevaar. De wapentoerustingen worden voort gezet. Oostanr ijk-Hongar ij e heeft zijn troe pen aan de Servische en Monteur grijnsche grenzen nog meer versterkt, om bij mogelijke gebeurtenissen ter stond bij de hand te zijn. Bij de Dri- na staan 00.000 man, 40.000 in Bosnië en 30.000 in Zuid-Dalmatië. Ook Turkije breidt bet oorlogsmate riaal steeds uit. Servië en Montenegro blijven even onrustig. Het groote gevaar voor oorlog is nu •nog altijd in het noorden van den Balkan gelegen. Servië begint in te zien, dat het, na het heropenen der onderhandelingen tusschen Oosten rijk en Turkije, van hulp op die zijde niet meer kan rekenen, terwijl ook Rusland hoe langer hue minder lust gaat gevoelen om zich ter wille van Servië in moeilijkheden te begeven. Een Reuter-telegram meklt reeds, dat in Herzcgowma op verschillende pun ten een opstand is uitgebarsten. De vonk in het kruit Wij zullen eerst de bevestiging van het bericht af wachten. Montenegro heeft aan de gezanten van Rusland, Engeland, Italië en Frankrijk een nieuwe nota gezonden, waarin het te kennen geeft, dat in dien Oostenrijk de annexatie van Bos nië en Herzegowina handhaaft, het de onderdrukking van artikel 29 vaii het verdrag van Berlijn zal eischen en Spizzo zal bezetten. Een directe bedreiging dus I En met de confereaitie schiet men maar niets op. Nu heeft Rusland weer een nota gepubliceerd, waarin ge schreven wordt Oostenrijk volhardt thans niet meer bij zijn eisch, dat de quaestie der in lijving door de mogendheden niet zal worden besproken en stelt een nieu we wijze van behandeling voor, waar- togen naar Rusiarwl's opvatting wel iswaar gewichtige bezwaren zijn, maar die toch geschikt is om het ge vaar voor al te scherpe meemngsver- schillen ter conference u«t den weg te ruimen, en bovendien voldoende- rekening hcudt met hot door Rusland steeds voorgestane beginsel, datalle vraagpunten met goedkeuring van al le verdragsmogendheden moesten vvorden opgelost. Rusland verklaart zich derhalve bereid geen bezwaren t-e zullen inbrengen tegen deze wijze van behandeling. Maar met dit al is er nog geen op lossing der werkelijke geschillen. UIT DE FRANSCHE KAMER. De heer Argelies doet het voorstel, amnestie te verleenen ter zake van feiten, gepleegd b:i de ongeregeldhe den te Vigneux, Draveil en VUleneu- ve. De heer Clemenceau zeide, dat eene amnestie moet blijven uitgaan van de regeering en best/reed de ur gentie van het voorstel, dat dan ook met 269 legen 234 stemmen werd ver worpen. Op de agenda kwamen nog voor de interpellaties over Marokko en de be handeling der kredieten voor Marok ko. Minister Pichon verklaarde het wenschelijk te achten, deze belangrij ke bespreking uit te stellen tot na de hervatting van de zitting tn Januari. De minister ze^de „De mogendheden zi;n eenparig bereid Moulay Hafid te erkennen. Wij zullen met hem onder handelingen beginnen in den geest van wederzijdsch vertrouwen en we- derzijdsche vriendschap". Met 296 tegen 250 stemmen besloot de Kamer de interpellaties uit te stellen. UIT DEN BELGISCHEN SENAAT. De Senaat besloot het voorstel om trent instelling van den persoonlijken dienstplicht in tijd van oorlog in be handeling te nemen, ondanks de be zwaren van den minister van oorlog. DE KONINGIN VAN ZWEDEN. De gezondheidstoestand van de ko ningin van Zweden laat sedert haar terugkeer van een buitenlandsche reis te wenschen over. De koningin ligt meestal te bed. OMKOOPING. Zeven leden van den Pittsburger stedelijken raad en twee bankiers zijn in hechtenis genomen, in ver band met een aanklacht over omkoo- perij. Zes raadsleden zijn verdwenen. Naar wordt medegedeeld, hadden 60 raadsleden 45.000 dollars ontvangen als omkoopsom in verband met som mige stedelijke contracten. Slechts zes raadsleden staan geheel bulten deze zaak. Stadsnieuws Leger des Heils. De potjes van het Leger des Hells hebben het niet onaardige bedrag van f 606.72 opgebracht. Zij, die daarbij het toezicht hadden, maken met erkentelijkheid melding van de vriendelijkheid der omwonen den, die hen geregeld van koffie, thee, chocolade en zelfs koek hebben voorzien, wat hun in het koude weer goed te pas kwam. Rubriek voor Vragen Geobomxeei-den hebben liet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beautwoording vatbaar, in te zeadoti bij de Redactie van Haarlem'a Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag ur. de inzending. VRAAG. Uw abonné heeft een zeer kloin hondje van 11/2 jaar dit diertje krijgt nu, daar het nooit op de stee- nen loopt, zeer lange nagels, te lang, hoe moet men daarmede handelen ANTWOORD. Afknippen, en zoo u dit niet kunt, dan laten doen door een pedicure voor dieren. VRAAG. Is het tegenwoordig smaak dat bij een ondertrouw-advertentie het eerst de naam van de vrouw en dan die van den man wordt vermeld Of is de emancipatie al zoover door gedrongen, dat reeds vóór den huwe lijksdag de vrouw den schepter zwaait AN 1'WOORD. Daarvoor bestaat geen vaste regel, de een doet het zus en de ander zoo. Met de emancipatie heeft het niets te maken. Lang vóór dat zelfs dit woord bestond hebben vrouwen den schepter gezwaaid, wan neer hunne mannen niet voldoende energie bezaten om zelf de teugels te voeren. VRAAG. Bestaat hier in Haarlem ook een gelegenheid om te worden op geleid vuor liet afleggen van het exa men voor machinist voor de kust vaart en zoo ja, waai' en zijn de kos ten hoog? Ax\iWOORD. Te Haarlem, niet. In Amsterdam bestaat de Kweekschool voor Machinisten. De duur van den cursus is 1 jaar, deze begint Februari. De kosten voor externe leerlingen zijn 4 per maand, V UAAG. V» unaocr «ai waar en hoe laat is de directeur van het gesticht Meerenberg te spreken ANTWOORD. Gewoonlijk dagelijks aan het gesticht tusschen 12 en 3 uur. VRAAG. Ili heb een hondje, dat last heeft yan lintwormen, kunt u mij ook zeggen wat ik daaraan meet doen AiVTWOORD. Uw hondje 36 uren laten vasten, is het een volwassen diertje tea- grootte van een terrier, dan geeft u het 30 grein arecanoot- poeder in en na een 1/2 uurtje een do sis ricinusolie, jesn en ander ver krijgbaar in drogisterijen) en pas 4 ct 5 uur daarna weder voedsel. Smedencrediet. Men schrijft ons: Op de laatst gehouden vergadering van de afd. Haarlem van den Bond van Smedenpatroons in Nederland, werd besloten, in 1909 over te gaan tot liet verkorten van het credaet. Men wil namelijk de jaarrekeningen afschaffen en daarvoor in de plaats stellen drie maands nota's, welker be dragen per quitantie zullen worden geïnd, indien niet binnen twee maan den na het afgeloopen kwartaal de nota is voldaan. Men heeft overwogen dat deze re geling te billijken is en den clienten zeer zeker ten goede zal komen. Wil men tegenwoordig goedkoop koopen en concurreeren dan is men verplicht zijne goederen op drie maanden te be talen, in veel gevallen zelfs per maand. Indien dus voortgegaan wordt met de oude traditie van op het jaar te leveren, kan het niet anders of de cliënten moeten de rente betalen van de bedragen, die de leveranciers ten hunnen name in de boeken hebben staan. De leden van de afd. Haarlem van den Bond van smedenpatroons twijfelen er dus niet aan, of zij zullen op de medewerking van het publiek ten volle kunnen rekenen. Een en ander is naar aanleiding van de actie tot credietverkorting op touw gezet door de R.K. Middenstands vereeniging „de Hanze", de Haarlem- sche Handelsvereeniging en de Veree niging van Industrieelen en Kooplie den. WEIHNACHTS-ORATORIUM. De re petitiën voor het Weihnachts- Oratorium, dat onder leiding van den heer Jac. de Jong Dinsdag a.s. zal worden uitgevoerd, zijn in vollen gong. Het is, 'naar ons wordt meege deeld, een werk met rijke afwisseling van quartet- en solo-stemmen. Hon derd en twintig dames en heeren werken er aan mede, en onze stad genoot, de kunstschilder Frans Loots, heeft er de tableaux vivants voor In elkander gezet. Wij zullen een van deze repetitiën bijwonen en in ons volgend nummer daarover een en ander meedeelen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Voorstel van den heer Van de Kamp om in de bestekken van gemeente werken de bepaling op te nemen, dat werklieden, die daaraan medewer ken, moeten zijn verzekerd tegen de gevolgen van werkloosheid. Er op wijzende, dat slechts onge veer 400 werknemers zich bij de zes bestaande organisaties hebben ver zekerd, wijst de voorsteller er op, dat zijn doel is, deze deelneming meer al gemeen te maken en dat hij hoopt, dat de werkgevers (is eenmaal de be paling in de bedoelde bestekken op genomen) het voorbeeld der gemeente zullen volgen. Adres van het bestuur van den Haarl. Coöp. Bouwersbond, om scha devergoeding. daar een rotte boom aan den Wagenweg gevallen is op een huis, dat bij beu in aanbouw was en een schade van omstreeks 160 heeft teweeg gebracht. B. an W. achten daartoe geen ter men aanwezig, dat de boom gevaar opleverde voor de omgeving was aan de gemeentelijke deskundigen niet bekend. Adres van den heer H. B. Goettsch, te Utrecht, reeds vroeger door ons vermeld, om de schilderijen van Frans Hals, elk afzonderlijk, van Adolphs brandkasten te omgeven, zoo dat zij niiet alleen tegen brand, maar ook een groot, deel van den tijd tegen lichten lucht beveiligd zullen zijn, die zooals bekend is, nadeelig op schilde rijen inwerken. B. en W. achten het niet gewenscht tot den aankoop over te gaan. Adres van A. Wijnands en 24 anderen, om de keien van den Wa genweg door klinkers van goede qua- lïteit te vervangen. De gladheid van de keien, waarover reeds verleden jaar geklaagd werd, is niet vermin derd, maar veirmeerderd, zoodat geen dag voorbijgaat, of «en of meermalen komen paarden te glijden en te vol len, zoodat schade wordt geleden door breken van lemoenen en tuig en het gewond raken van paarden. - Adres van het bestuur der veree niging Christelijke Avond-Naaischool te Haarlem, waarbij nogmaals aan gedrongen wordt op een geldelijke toelage, die door den Raad onlangs werd afgewezen. Het bestuur meent, een nuttig werk in de gemeente te doen en wijst er op, dat zij de haar toegestane lo kalen van de hulpscliool aan dev Bo termarkt niet in gebruik kan nemen, daar de kosten van verwarming, ver lichting, schoonhouden enz., hare krachten te boven zullen gaan. B. en W. vinden ook thans nog geen termen, om aan het herhaalde verzoek van adressanten, om een toe lage te voldoen en stellen dus voor, daarop afwijzend te beschikken. Voordracht voor onderwijzer aan de school No. 6 R. M. van der Hart, Heemstede. J. H. Kuyper, Beverwijk. E. Weeshoff, Krommenie. TEYLER'S STICHTING. Woensdagavond heeft Dr. K. Kui per, hoogleeraar te Amsterdam, eene lezing gehouden over den Griekschen geschïedsc hr ij ver Heródotus. Allereerst stelde spreker de beteeke nis van de historische wetenschap in 't licht; beloogende, dat deze meer kan zijn dan herdemkingslust^ en moet rusten op 't streven, om de ge- scniedenas der volken als éen .geheel be beschouwen, opdat daarvan voor T nu levende geslacht een opvoedende tracht kan uitgaan. Heródotus de vader der histori- graphie heeft reeds dadelijk dit go ene beginsel toegepast. Hij leefde ruim 4D0 jaar vóór Christus én was dus getuige van den val van het groo te Perzische rijk en de wondervolle zegepraal van het kleine Grieken land. Dit heeft bij hem de lust opge wekt, om de geschiedenis van dezen veel be toe kanenden oorlog te be schrijven, bij welke taak hij de nood zakelijkheid inzag, om ook de vroe gere geschiedenis dar volken te be- studearen. Zoo ontstonden de negen geschiede nisboeken, die nog bewaard geble ven zijn en in den loop der tijden een rijke bron voor de historici zijn ge weest. Ook spreker heeft ze steeds met veel belangstelling gelezen en ge waagd er nu met veel waardeering over. De werken van Heródotus kun nen door de tegenwoordige geschied schrijvers niet' geheel zonder critiek aanvaard worden. Inzonderheid geldt dit de beschrijving van wonderen en legenden waarvan 't soms onduide lijk is, of ze bedoeld zijn ais waarheid of verdichting. Bij de beoordeeling vah deze wijze van beschrijving moet wel bedacht worden, dat Heródotus zijn werk schreef in den tijd, dat het geloof aan wonderen In Griekenland sterk ontwikkeld was. Onjuist is dus do soms uitsesnroken ate] Line. dol me nlleródotus' boeken meer moet be schouwen als werk van een novel list, dan van een historieschrijver. Spreker schetste voorts de tris- sclie en onderhoudende schrijfwijze van dezen eersten geschiedschrijver en las ter verduidelijking velschillen- do citaten voor. Dr. Kuiper liod een talrijk en aan dachtig gehoor. Onder de aanwezigen werd o. a. opgemerkt de heer Mr. G. Yan Tieniiovert, Commissaris dor iiow niugin. HAARLEMS ONDERWIJS. Van den 5den jaargang van dit 2niaandeiijksche blad is No. 1 ver schenen, dat aanvangt met een hoofd artikel „Onze Salarisregeling", waar aan we oxitieenen, dat de raad in een werkelijk milde stemming van de in gediende voorstellen heelt gemaakt, wat er van te maken was en dat de redactie dit nog slechts als een stap in de goede richting beschouwt. Met instemming vermelden we de opmerking, dat de vergaderingen der schoolcommissie in het openbaar be hoorden te worden gehouden, zooals in Amsterdam en den Haag. Aangaande speelplaatsen wijst de redactie op buitenlandsche steden, die daarvoor dikwijls kostbare terrei nen bestemmen. Wij hebben al zoo vaak gezegd zoolang de gemeenteraad geen stuk grond wil afstaan omdat het geld waard is. komen er geen openbare speelplaatsen. ROEI- FN ZEILVEREENIGING „HET SPAARNE". Het nieuwe gebouw van de Haar- lemsche Roei- en Zeilvereeniging Het Spaarne" '.s nagenoeg vol tooid. üe loods met conciërgewoning is op den Spaarueoever, aan de stads- zijde van de groote spoorbrug, ge bouwd. Uiterlijk ziet liet gebouw er nog niet bepaald fraai uit, want het zit in een grijze grondverf, en 't groo te hek er naast is nog verveloos. Maar het innerlijke I daar komt het op aan 1 Gaat men de breede hoofddeur van de loods, die rechts van de conciërge woning staat, binnen, dan komt men Ln een korte gang. Rechtsaf is de groote ruimte, waarin de roeivaar tuigen geborgen worden, 't Is een groote, lage zaal met naar den wa terkant afhellenden vloer. Óp dien vloer, en op rekken er boven, tel kens drie hoog, staat het vol booten. Al de booten der vereeniging zijn al present, bovendien een viertal parti culiere wherries, vijf zeilbooten en een motorboot, welke laatste er echter maar tijdelijk onder dak zijn. In den zomer liggen de zeilbooten aan 't stuk oever tusschen de loods en de spoorbrug, dat ook aan „Het Spaarne" toebehoort, gemeerd. Ach ter in het schuitenhuis staat de groo te werkbank van den pedel. De eigen roeivaartuigen der vereeniging zijn nu: twee vierriems gieken, twee wher ries, twee sloepen, vier tweeriems gieken, één double-scull en één sirtgle- scull. Binnenkort komt daar een drietal nieuwe booten bij. Om het uitbrengen der booten te vergemakkelijken, zijn in den hellen den vloer van de loods eenige ijzeren rollen aangebracht, en buiten, vóór do openslaande deuren, drijft een groot vlot op tonnen, vanwaar de booten gemakkelijk te water kunnen srelaten worden. Naast de bootenloods, aan 't efnde der gang, ligt de ruime, gerieflijk in gerichte heerenkleedkamer, waarin een kleine negentig kastjes, een drie tal douches en waschgelegenheden zijn. 't Is een prettig, licht verblijf, dat een lieele tegenstelling vormt met de kleine, donkere kleedkamer in de oude loods. We gaan nu de trap op naar de bo venverdieping. Daar is aan den kant van den straatweg de kleine dames- kleedkamer, en aan de Spaarne-zijde het clublokaal. Hoog, ruim en met groote, openslaande ramen ziet de laatste er aanlokkelijk uit. Een zijdeur voert naar het terras, het met kiezel bedekte dak van de bootenloods, dat door een balustrade omringd is. We hebben er een aardig uitzicht op het Spaarne en de stad. Maar 't is er nu koud, en het herinnert ons, dat het roeiseizoen pas over twee maan den begint, dat „Het Spaarne" met Maart pas hare nieuwe woning in ge bruik zal nemen. Moge het komende roeiseizoen een jaar van bloei en glorie voor „Het Spaarne" zijn 1 MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Gedurende de Kerstdagen zullen in het trapportaal van het Museum van Kunstnijverheid alhier, tentoonge steld zijn eenige proeven van teeken- werk en van ornamentale samenstel ling vervaardigd door do leerlingen van de aan het Museum verbonden •chooL

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1