NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26d Jsargang. No. 7825 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HAA.NDAG 28 DECEMBEB 1S08 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB «AANDENl Voof Haarlem 1,11.28 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 1.3Q Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummersB 0.02 X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. PEEREB00E ADVERTEMTIÉNJ Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer ƒ0.88 Reclames 30 Cent per regeL By Abonnement aanzienlijk rabat AdverientiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie es Administratie: Groote Houtstraat 55. laterccinmunaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs Zuider Buftenspaami 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiCn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 29 DECEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Schouwburg: N. V. „Het Tooneel": Mercadet, 8 uur. Soc. Vereeniging: „Arti et Retigio- ni", concert, 8 uur. De Kroon: Haarl. Tooneelver. Jacob van Lennep, Momusavond, 8 uur. Haarlemmerliede c.a.: Raadsverga dering, 10 1/2 uur. Heemstede, Ned. Herv, Kerk: Con cert „Ex Animo", 8 uur. Naklank van de feesten van den Aljj. Nederl. Wielrtjdersbond Toen in Juli van dit jaar de feesten ter gelegenheid van het 25-jarig be slaan van den A\ N. W. B. in Haar lem hadden plaats gehad, had men nauwelijks lofs genoeg voor de Haar- lemsche Commissie, die eenige gede legeerden uit het dagelijksch bestuur van den Bond hadden bijgestaan in de voorbereiding, de regeling en de uitvoering van deze feesten. Wiemen ar over sprak of wat men er over los, alles kwam neer op hulde, hulde, warme hulde voor het zoo schitterend geslaagde feest. De Kampioen, het orgaan van den Bond, bleef niet achter om zijn stem te doen hooren in dit harmonische koor en de leden van de Haarlemsche Commissie werden verblijd niet een 'schriftelijke en hartelijke dankbetui- gug van het dagelijksch bestuur van den Bond voor de moeite, die zij zich hadden getroost om het feest, tot een zoo goed einde te brengen. Plotseling, ruim vijf maanden la ter, vernemen wij een anderen toon. Het algemeen bestuur van den A. N. W. B. heeft Zaterdag 19 en Zondag 20 December met alle leden van het dagelijksch bestuur vergaderd en o. a. in behandeling genomen Mededee- ling van de rekening der Bondsfeesten te Haarlem. Wij vinden hierover in de Kampioen het navolgende verslag „Nadat de voorzitter een overzicht heeft gegeven van alle uitgaven, die de. verschillende cnderdeelen der fees ten hebben gevorderd en medegedeeld heeft, welke feesten daartegenover hebban gestaan, ze et hij. dat de fees ten een nadeelig sa!dn hebben opge teerd van circa f 19000. Verschillende led-en voeren over de ze zaak 't woordin 't algemeen uit men zijn verbazing, dat de kosten der feesten ditmaal zoo enorm hoog zijn geweest en het Uitvoerend Comité zoo weinig rekening heeft gehouden met het beschikbaar gestelde crediet. Men vraagt, of het Dagelijksch bestuur ge weten heeft, dal bet crediet zoo sterk zou worden overschreden en of het daartegen niet heeft geopponeerd. De voorzitter verklaart, dat het da gelijksch bestuur eei'9t op 7 November de afrekening van de Bondsfeesten, van het Uitvoerend Comité heeft ont vangen, nadat daarom herhaaldelijk was gevraagd en dat het toen eerst, tot. do ontdekking is gekomen, dat. het nadeelig'saldo zoo hoog was. Daarop z">n aan het Uitvoerend Comité in lichtingen gevraaerd, doch deze heb ben het dag. bestuur niet. bevredigd, hoewel ongetwijfeld het zeer hooge eindcijfer voor een gedeelte te wijten is aar. niet te voorzieno omstandighe den. Het Comité zegt, dat het, de in komsten der feesten van zijn uitgaven aftrekkende, het saldo niet zoo hoog vindt voor de werkelijk zeer schoone en uitstekend geslaagde feesten. Het Comité vergeel, dat ook buiten het zelve om, rechtstreeks door den A. N. W. B. uitgaven voor de feesten zijn gedaan, die. onder het crediet behoor den en die hot. kon weten, dat gedaan moesten worden. Na zeer langdurige besprekingen stelt de heer Lugard een motie voor, luidende „Het algemeen bestuur, even- „els het dagelijksch bestuur, be treurende de belangrijke over schrijding van het toegestane „bedrag voor de Bondsfeesten te „Haarlem overwegende, dat door „het uitvoerend comité niet die voorzichtigheid bij de uitgaven is ,,b.»tracht, welke kon verwacht „worden van een comité, hetwelk „te dier stede gewoon is feesten „te geven en aan wien is medege- „deeld, welk crediet voor dat doel „door het algemeen bestuur be schikbaar was gesteld, verzoekt „het dagelijksch bestuur deze mo- „tie ter kennis te brengen van het „uitvoerend Comité te Haarlem." Twee andere moties, respectievelijk ■floor de h eer en Van Schouwen en Nauta en den heer Roskam ingediend, worden door dezen teruggenomen en de mo tie-Lu gard met algemeene stem men aangenomen. Tot zoover het verslag in de Kam pioen. Wij zijn ervan overtuigd, dat menig Haarlemmer toen hij op Kerstmis ver rast werd met deze tijding, zich de oogen eens zal hebben uitgewreven en deze merkwaardige motie overgelezen om er zeker van te zijn, dat. hij die wel goed begrepen had. Welk een apotheose op de feesten Het algemeen bestuur aan het Haar- lemsche Comité verwijtende, dat het te veel geld heeft, uitgegeven, hoewel het wist, welk crediet daarvoor be schikbaar was en sterker nog, het dagelijksch bestuur zich daarmee ver- eenigende, na al die hooggestemde missives van warmen dank en hulde aait de leden, van het Comité, na de plaques, die aan enkelen hunner, bij zonder verdienstelijk als ze zich be toond hadden, ter herinnering aan de feesten waren uitgereikt. O slagscha duw van vroegoren zonneglans, o bik tere nasmaak van den beker- vol zoe ten wijns, o toppunt van Inconse quentie Er is iets kluchtigs in dit gebeuren. Tets, dat denken doet aan den bruide gom, die bij zijn zilveren huwelijks feest de medewerking van zijn beste vrienden heeft ingeroepen om het feest in alle opzichten schitterend te doen slagen en die, wanneer hij na afloop de rekening moet voldoen, ter wijl zijn enthousiasme verdwenen en zijn herinnering aan de schoonheid van het feest verflauwd is, losbarst in bittere klachten, dat het zoo kost baar is geweest. Het doet ook denken aan den rentmeester Valere in een van Molières beste werken, die tot 1-Iarpagon's kek zegt,,'t Is geen kunst om een lekkeren maaltijd op te disschen voor voel geld 1 Dat is de ge makkelijkste zaak van de wereld, een domkop zou dat kunnen, maar wie als een bekwaam man wil handelen, moet een lekkeren maaltijd weten te ver schaffen met weinig geld." De kok, op zijn beurt, zegt tot den spreker „Op mijn woord, mijnheer de rentmeester, gij zoudt mij bijzon der verplichten door mij dat geheim eens te ontnullen en mijn baantje van kok maar over te nemen." En zoo zeggen wij ook tot het alge meen bestuur en het dagelijksch be stuur van den A. N. W. B. 1 Maar hiermee hebben wij dan ook met den koinischèn kant afgedaan. Want er is een kant van bitteren ernst aan het merkwaardige feit, dat een vergadering eenstemmig een Co mité van vertrouwbare personen be schuldigt van lichtvaardig te hebben omgegaan met andermans geld I En dit wordt nog bedenkelijker, wanneer men weet, dat tot. die vergadering geen enkel lid van het Haarlemsche Comité was uitgenoodigd. Noch de voorzitter, noch de secretaris, noch zelfs de penningmeester is in de gele genheid gesteld mondelinge toelich ting te geven of vragen te beantwoor den. Men heeft, alsof het de gewoon ste zaak ter wereld gold, een zoo be- leedigend vonnis ges-treken, zonder zelfs de beklaagden te hooren. Voor zulke manier van doen is maar één woord. Zulke manier van deen is ONGEHOORD. Hef. spreekt dan ook van zelf, dat hij het Haarlemsche Comité deze mo tie groote verontwaardiging heeft ge wekt en dat het Comité zich daarbij iiet neer zaJ leggen Uit goede bron kunnen wij mede- deelen, dat het Comité maatregelen neemt om de leden van den Bond en liet publiek over -de bijzonderheden van deze aangelegenheid nader in te lichten. Het zal dan blijken, dat het Comité in deze geen enkel verwijt kan tref fen. Voorloopig meenen wij het hierbij te kunnen laten. Wij, die van zeer nabij de toebereid selen tot het feest hebben gezien en meegemaakt, zouden zeer gemakke lijk eenige opmerkingen kunnen ma ken, die de zaak in een gansch ander daglicht stellen. Liever dan dat te doen willen wij evenwei de maatre gelen afwachten, die worden aange kondigd en die uit den aard der zaak vollediger zullen zijn. Buitenlandsch Overzicht De buiten!andsche pers is vol lof over het optreden van Nederland, dat geleid heeft tot do omkeering in Ve nezuela Engelschen, Franschen, Duitschers, zij allen jubelen en be- wierooken onze politiek. Wie is totaal ongevoelig voor vleie rij Ook wij gevoelen ons trotsch en ne men een deel der welgemeende bewondering in ontvangst. Toch moe ten we ons zelf bekennen, dat wij door de geluksgodin Fortuua begunstigd zijn. Wat zou 't einde van „de quaes- tie" geweest zijn, wanneer.... m'nheer Castro is geen last van niersteen had Misschien bad hij dan wel een an der excuus voor de Europeesche reis gevonden I Uit alles blijkt, dat CASTRO JN VENEZUELA HEEFT AFGEDAAN, en zijn val reeds lang voorbereid was. De sensatie-berichten, indertijd ver spreid over complotten van. revolutie makers, zijn wel juist geweest. Alles was moo' in elkaar gezet, maar toen Castro z'n biezen pakte, en zijn aanhangers te tellen waren was een bloedig optreden niet meer noo- dig. De voor dit doel bestemde en reeds binnengesmokkelde 3000 gewe ren en 2 millioen patronen kunnen dus bewaard worden (voor een vol genden keer De zich zelf tot president verheven hebbende Gomez is in geheel Vene zuela erkend. Gelukkig is 't hem ernst om in vrede en met billijkheid te re- geeren. In zijn proclamatie aan de „Medeburgers" huldigde hij reeds dit beginsel met woorden, en door de intrekking van het verbod, om de Ve- nezolaansche handelsgoederen in Willemstad (haven var ons eiland Curasao) ts verschepen, bleken de d a d p ri. Ook blijkt nog uit meer, dat deze nieuwe president een VREDELIEVENDE POLITIEK wil voeren. Hij' liet z'n nieuwe minis ter van binnenlanrlscho zaken, in een proclamatie ean de gouverneurs der verschillende staten, verklaren Venezuela wenselit met alle staten in goede er voortdurende vriendschap te leven. Wij moe ten derhalve trachten te komen tot een definitieve oplossing van do hangende quaesties, maar daarbij de waardigheid van de natie en zijn onvervreemdbare rechten hoog houden. Wij spatieeren. Deze woorden zijn dan ook van groot belang, want er spreekt het beginsel uil, dat deze re- geeiing niet slechts een voorloopige schikking wil maken, maar maat regelen treffen, om een voortdurende en afdoende verbetering in de V'ene- zolaansche polities te brengen. Daartoe is de minister van buiten landsch© zaken Paul scheep gegaan, om te Parijs en le 's-Gravenhage te onderhandelen, om de geschillen met Frankrijk ©n Nederland te regelen. We hopen en verwachten, dat deze ONDERHANDELINGEN het gewenschte succes hebben, ja, be twijfelen dit zelfs niet, waar Vene zuela reeds tot belangrijke concessies genegen was en de Hollandsche eischen niet onbillijk te achten zijn. De vijandelijkheden want repre saille-maatregelen, 't inpikken van schepen, enz., behooren zeker niet tot de vriendendiensten van onze zijde zijn dan ook al reeds sinds Woensdag gestaakt. ONZE OORLOGSSCHEPEN zijn In Willemstad binnengekomen, en liggen daar nu rustig voor anker. Toch zullen ze nog niet naar Neder land terugkeeren. Eerst moeten de onderhandelingen met den heer Paul een u-uiiiiueve opiusiiug newer XL heb- jjeu, want dan is üe taan. van onze marine geëindigd. De onderhan delingen ïnocnten eens (onverwacht; wjgenioopen 1 De tnans ingetreden toestand brengt geen véranüariug in de tegen Januari ooi genomen uitzending van het pant- sorsemp „Ütrecnt", omdat deze bo- dem bestemd is tot ailossing van de „L- Ideriand" ais stauonsschip in de ïiolonién. ook het herstel van het verbod tot uitvoer van wapenen dat tijdens de verwikseiingen geschorst werd, om de revolutie in Venezuela tg be- vcordeeleu wacht op de onderhan delingen. M'nheer Castro, die nog altijd in 't Berlijnsche ziekenhuis ligt, is natuur lijk slechts heel en heel matigjes in genomen inet den nieuwen gang van zaken. Ten einde echter geen moeilijkhe den aan de tegenwooidige regeering in den weg te leggen, zou hij de jrootste terughoudendheid betrach ten, misschien wel ontslag ne- m e n, wanneer de omstandigheden dit ontsl3.g wenschelijk mochten ma ken. Er is gedacht aan de mogelijkheid, dat Castro probeeren zal, weer naar Venezuela te gaan, om daar met zijn voorstanders-revolutie te gaan ma ken. CASTRO WEER NAAR' VENEZUELA De schrik slaat ons om 't hart. We gelooven echteer niet, dat de slimmerd zoo dom zal zijn. Hii weet zeer goed, dat de nieuwe regeering een bevel tot inhechtenisneming tegen hem heeft, als medeplichtige aan den aanslag op Gomez. Het leven in Berlijn of Parijs, pro fiteered van de verdiende millioe- nen, is ook veel amusanter Maar ook dit wordt Castro be twist. Men wi] CASTRO IN DE GEVANGENIS helpen. Zijn val gaf aanleiding tot een onofficieele spoed-beraadslagin.g van de Londensche kooniieden in de City, tengevolge waarvan een poging zal worden gedaan om Castro In Duitschland in hechtenis te doen ne men, onder beschuldiging van het misdrijf, dat de Britsche strafwet aanduidt als „larceny", dat 's het zich wederrechtelijk toeëigenen van een andermans eigendom, met het op zet de aldus verkregen zaken ten eigen bate aan te wenden, of tot zijn oersoonlijk eigendom te maken (dus vriiwel nabij komende aan ons begrip .diefstal"). Men meent, dat nu Castro niet meer dan een gewoon burger is, hij onder worpen Is aan de gewone strafwet, en daarom acht men het mogelijk, dat Duitsche aandeelhouders in maat schappijen, die door Castro zijn ge plunderd, bij de Duitsche justitie een aanklacht wegens dit misdrijf kunnen indienen. Of 't zal gelukken, Castro in de ge vangenis te stoppen Ook kan men nog altijd de vraag stellen, zal 't gelukken de BALKAN-TWISTEN te beslechten zonder wapengeweld Het besliste antwoord is nog niet te geven, ook al kan niet ontkend wor den, dat de hoop op eep overwinning der diplomatie geregeld grootei wordt. Nu heeft du Russische minister Is- wol.sky eijiKlelijk in de Doeina do reeds lang beloofde uiteenzetting en verde diging der RUSSISCHE POLITIEK gegeven. Heel veel bijzonders hebben we n'et gehoord. Alleen is vermel denswaard, dat de minister zei, dat Rusland niet al te sterk togen de an nexatie vau Bosnië en Herzegowina kan protesteeran, omdat het door oude geheime verdragen gebonden is. Dan verklaarde Z. Exc. nog eens, dat Rusland een vredelievende oplos sing wil, maar toch ook de belangen der Slavische volken zal blijven be hartigen. Van de omstandigheden zal echter afhangen, of Rusland Servië en Montenegro in hun actie zal blij ven steunen. „Van de omstandighe den" tusschen de regels door kan men lezen „wanneer deze landen geen domme streken doen en naar het zwaard grijpen". 'tValt namelijk sterk te betwijfelen, of Rusland voor de belangen der Sla vische volken zich aan een avontuur lijken oorlog wil wagen. Na de beraadslaging nam de Doe- ma de volgende motie aan „De Doema, gehoord de rede van den minister, haar warme sympathie uitsprekende voor de aan Rusland verwante Slavische volken en staten, en in de vaste hoop, dat de regeering alles in het werk zal stellen tot ver vulling van billijke eischen met alle vreedzame middelen, gaat over tot de orde van den dag." Let wel: vreedzame middelen. Intusschen duren de onderhande lingen tusschen Turkije en Oosten- rij k-Hongarije en tusschen Turkije en Bulgarije voort, 't Resultaat laat zich echter nog wachten... EEN AANSLAG OP PRESIDENT FAILLIèRES. Een „aanslag" is 't juiste woord niet, beter is een „aanval". Toen Frankrijks president Vrijdagmiddag in Parijs een wandeling maakte, werd hij door een man van achter ge grepen, die hem op den grond wierp en aan de baard trok. Eenige agenten die den president altijd volgen snelden toe, zoodat Faillieres er met wat pijn en den schrik afkwam. De aanvaller werd in hechtenis ge nomen. Al heel spoedig bleek, dat men met een zwakzinnige te doen had, die niet met den republikein- schen regeeriingsvorm sympathiseer de. Hij verklaarde niet 't voornemen ge had to hebben den president ernstig zeer te doen. Hij wilde alleen maar op zien wekken en betooge n... De Dreyfus-Zola betooger Gregori maakt school... Den dag te voren is Parijs weer ontrust door STUDENTENONGEREGELD- HEDEN, die een voortzetting van de geschillen van Maandag waren. Nu kwam de politie er echter aan te pas, waardoor tot een vechtpartij is gekomen, waarbij niet minder dan 31 agenten* en 21 soldaten gewond werden. Hoe veel studenten en andere betoogers is uiet bekend, wel dat er een 100 in hechtenis genomen zijn. De politie schijnt ook in deze niet tactvol te zijn opgetreden. Minister president CLemenceau heeft althans den prefect van politie zijn afkeuring te kennen gegeven, opidat deze politie had requireerd, voordat zich ongere geldheden bij de medische faculteit hadden voorgedaan. DE TURKSCHE REGEERINGS VORM. Er wordt verzekerd, dat in het ant woord op de troonrede de Turksche Kamer zich verklaren zal tegen de rol, die aan den Senaat zal worden toebedeeld, om namelijk de wetten, door de Kamer aangenomen, goed te keuren. Dat de Kamer verder zal ver zoeken dat de senatoren gekozen zul len worden en. niet benoemd, en ver der dat de ministerieele verantwoor delijkheid zal worden ingesteld en de eenheid van onderwijs zal worden ver zekerd. HET BELGISCHE LEGER. In den loop der beraadslagingen in de Belgische Kamer over het wetsont werp op de contingenten verklaarde de president van den ministerraad, dat hij in overeenstemming met den minister van oorlog een vredescontin- gent van 13.000 man voldoende acht en dat bij den tegenwoordigen stand an zaken ook het oorlogscontingent van 180.000 groot genoeg is. Wanneer de omstandigheden het noodzakelijk mochten maken, dat het effectief uit gebreid moest worden, dan zou de re geering een beroep doen op de vader landsliefde van de Kamer. Hot ontwerp op de contingenten werd daarop aangenomen met 73 stemmen tegen 51. AANSLAG OP HET LEVEN VAN DEN SHAH VAN PERZIë? Een Russisch blad publiceert een be richt omtrent twee mannen, die, als priesters verkleed, in de vertrekken van den sjah drongen. Zij trokken hun revolvers, doch werden door de wacht overmeesterd. Een van hen echter slaagde er in een schot te los sen, dat de. epaulette van den troon opvolger doorboorde. Een bevestiging van het bericht is niet ontvangen. ONLUSTEN IN M.AROKKO. Een gerucht meldt, dat te Tanger bloedige botsingen plaats hadden tus schen de askari's van de Spaansche politie en die van de Fransche politie. Aan beide zijden waren ver scheidene gewonden. De daardoor ontstane onrust in de straten breidde zich snel uit tot de kazeruegebouwen, waar de officieren veel moeite hadden, de orde te hand haven. De Spaansche minister van Buiten landsch© Zaken ontving een telegram van Tanger, houdende de mededee- ling, dat de politie-so! daten van den cherif van het le en 2e Tabar hand gemeen raakten. Aan beide zijden waren twee gewon den. Stadsnieuws Baden. In het Douche Badhuis aan het Leidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 5ü2 baden, in dat aan den Kouderthorn 531. Doopsgezind Zangkoor. In de ledenvergadering van Doops gezind Zangkoor, Donderdagavond gehouden werden tot leden van ver dienste benoemd de hoeren Jos. M. Orelio, concertzanger te Amsterdam, en H. van Bockhooven, 1ste penning meester der vereeniging. De heer Dr. J. B. Schepers alhier werd benoemd tot eerelid. Binnenbrandje. Zondagmiddag half vijf uur werd de brandweer opgebeld voor een binnen brand op het Klein Heiligland no. 25 rood boven de timmermanswerk plaats van L. Jonckbloedt. De politiespuit was spoedig aanwe zig zoomede ook spuit 10, maar bij aankomst bleek de brand al gebluscht, zoodat direct de terugtocht aanvaard werd. Een menigte toeschouwers waren door het gebel van. „Jetje" toegesneld. KERSTMIS-ORATORIUM. „Dames en heeren, denkt er om, dat de generale repetitie Maandagavond niet om acht uur. maar om halfacht begint. En neemt den huissleutel maar mee, want het kan wel laat worden." Aldus sprak de heer Jac. de Jong zijn koor Arti et Religionl toe, waar mee hij Dinsdag en Woensdag in de groote zaal van de Sociëteit Vereeni ging uitvoeringen zal geven van een Kerstmis- en Driekoningen-Oratori um, dat door den Domproost Heinrich Fidelis Muller is gecomponeerd. Of hij ook plan had, om er dien laatsten keer de schaaf nog eens over t.e laten gaan Nu was het maar een repetitie van een uurtje op de boven- achferzaal bij Brinkmann. Het man nenkoor was niet erg volledig, ze had den de laatste dagen al zoovaak gere peteerd en mannen zijn zooals ieder wel weet. gauwer dan vrouwen over zichzelf voldaan 1 Toch waren er ge noeg mannenstemmen, om ons een in druk te geven van de eenvoudige, rei ne muziek van den Duitsclien pries ter. De lieer De Jong nam uit het vrij uitvoerige werk eeuige nummertjes trio en koor „MeDSchen, gij die waart verloren", sopraansolo met koor. „En die door God gezaligd zijn, wonen in 't heilige Sion", het koor „Waar is de nieuwgeboren Koning der Joden?" solo met koor „Nu iaat Gij, o Heer, Uwen dienaar in vrede scheiden" en het slotkoor, met vooraf gaande solostemmen, sopraan en alt. Al deze kleinere solopartijen wer den door dames en heeren van het koor vervuld. Vooral een paar so- praaristeuiinen waren zeer klankvol en muzikaal eu de vereeniging bezit een bas-solist van mooi geluid. De muziek en de frissche manier waar op ze voorgedragen werd deden ous inderdaad vergeten om het koud te krijgen, waarvoor anders op den hard vriezenden middag "in de onver warmde zaal wel gelegenheid was. Het koor zal bij de uitvoering niet op het podium, maar op de gaande rij zijn opgesteld. Het podium wordt namelijk iugeruimd aan de toepasse lijke tableaux vivants, die door den heer Frans Loots, kunstschilder te Haarlem, worden gearrangeerd. Deze moeten zeer goed geslaagd zijn, voor al de voorstelling, waarbij de Heilige Familie, op de vlucht voor de solda ten van Herodes, door de zich omlaag buigende takken van den palmboom aan hun oog wordt onttrokken. Zoodat wij verwachten, dat de uit voeringen veel belangstelling zullen genieten. DE A.S. VERGADERING VAN DE MIJ. VAN NIJVERHEID. Een onzer correspondenten-te Haar lem schrijft Hier wordt het bericht verspreid,, als zoude van het centraal bureau van de Mij. van Nijverheid, algemeen secretaris de heer G. S. do Clercq, een vertrouwelijk schrijven zijn uitgegaan aan de voorstanders van den heer Tutein Nolthenius, waarin wordt opgewekt, op de leden vergadering van Dinsdag a. s. in het Nutsgebouw in zoo grooten getale op te komen, dat met eenige zekerheid kan worden verwacht, dat de vroege re meerderheid, waarop het groote overwicht, vroeger door enkele perso nen uitgeoefend, berustte, weer zou kunnen hersteld worden. Tot zoover het bericht, dat wij aan troffen in de Tel. en dut een vergade ring geldt van het Amsierdairische de partement, waarin onlangs de heer Tutein Nolthenius niet als bestuurs lid herkozen werd, tengevolge waar van het bestuur aftrad. Bij informatie bleek ons, dat de Telegraaf onjuist is ingelicht. Van het hoofdbestuur der Maats, is geen schrijven uitgegaan. Hinderwet. B. en W. van Haarlem, gelet op art. 8 der Hinderwetdoen te weten, dat bij hunne beschikking van 22 De cember j.l. aan E. A. de Raaij eu Zoon definitieve vergunning is ver leend tot oprichting van eene berg plaats voor het bewaren en verwer ken Aan lompen en beenderen in de gebouwen aan het Donkere Spaarne No. 52, en aan J. Smit tot uitbreiding van eene bakkerij, door het bijplaats sen van een electromotor vau 3 paar- dekrachten in het perceel aan de Smo- destraat No. 45. Ontslag genomen. Naar men ons meldt heeft de heer F. G. Verhoef, alhier, met ingang van 1 November i.l. zijn ontslag ge nomen als consul van den A. N. W., B., welke ontslagneming tot heden niet in de Kampioen, het weekblad van den Algemeenen Nodorlandschen Wielrijders-Bond werd vermeld. Aan verscliiliende comité-leden bij gelegenheid van het 25-jarig feest al hier werkzaam, zijn herinneringsme- dailies uitgereikt.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1