Weerbericht Eigen Woning. MEDEDKELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Biklt, 28 Dec. 1908. Hoogste barometerstand 778.9 m.M. te Hapairanda (Oostkust Zweden) laagste 751.4 m.M. te Clermont (Frankrijk)). Verwachting tot den avond van 29 December WindZwakke, tot matigen Noord- Oostelijken wind. Gesteldheid vin de luchtafwisse lende bewolking, mogelijk sneeuwbui en. Temperatuurmatige vorst BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 761 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Zondag 27 December Hoogste gisteren F. 82® Laagste heden nacht F. 22f Hedenmiddag 12 uur F. 23 Maandag 28 December Hoogste gisteren .F. 24® Laagste heden nacht. F. 17 Hedenmiddag 12 uur F. 22o INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden varaat f 1.90. KEIJSER'S Schoenenmagazijn, ■r 32- Lange Veerstraat Gekg-eiüieid tot deelneming aange boden tot Coöperatief bouwen op BOSCH en VAART op zeer VOORDEE- LIGE VOORWAARDEN. Inlichtingen te bekomen bij den Makelaar J. C. DE BOER, Anegang 21, Teleph. Intarc. no. 1086 en bij den Directeur der Maatij. Bosch en Vaart, Zomerluststraat 5. IJ sba an. Vandaag te een uur i3 de ijsbaan aan de Kleverlaan geopend, die sinds 3 November ouder water stond. Wel een bewijs, dat de dijkeen goed in or de zijn. Aan don voorzitter, den heer J. J, Zeewoldt in den Ilaag was een tele gram gezonden en het bestuur had voor muziek gezorgd. Naar ons werd meegedeeld is hel ijs mooi en zeven centimeter dik. Hooger beroep. De Officier van Justitie alhier heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij A. Andringa te Vel sen is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde bedreiging met misdrijf tegen het leven van C. van der Leè. Tragisch. Het bijna negenjarig zoontje eener familie te dezer slede kreeg kort vóór St. Nicolaas bij een twist op de Boter markt tusschon eenige jongens een schop tegen het onderlijf, waardoor eene ernstige Inwendige l>eschadi- ging plaats vond, die than9 na een smartelijk lieden den dood tengevolge had. Kweekschool voor Onder wijzers. Van de Rijkskweekschool voor On derwijzers alhier, slaagden 24 dec 1.1. voor diploma handenarbeid (klei en karton) de heeren L. L. E. Bakker, H. G. R. Bremer, R. G. Brunink, M. v. Crevel, II. J. Ileunis, L. D. E. J. Kramer, T. H. Nakken, H. J. Prins, P. J. T. Schuhmacher, J. W. J. Tho mas, R. Visser, J. Vollema, W. L. Weytze. Over loden. In den ouderdom van 70 jaren isal- Ihieir na eene langdurige ongesteld heid overleden de lieer D. J. van Am- stel, opzichter over de braixlblusch- middelen enz. der gemeente. van Arnstel was een zeer trouw ambtenaar, wiens overlijden zoowel door de gemeente-ambtenaren als door de brandweer en niet minder door zijn gezin, zal worden be treurd. Pro Patrio. Men meldt ons: De schermvcreeniging „Pro Patria" alhier behaalde den Isten Kerstdag op het nationaal schermconcours van den 's-Gravenhaagschen Scherrnbond in de afdeeling colonne lange stok met algemeene stemmen den eersten prijs. De colonne werkers waren de heeren W. van den Eijnde, directeur; H. van der Horst, J. P. Hagemans, B. Kroon van Diest, G. van Loenen, Ph. P. Ro- meijn, J. Veenstra, M. Broekman, J. Steffens. De heer J. Steffens behaalde Ln de afdeeling personeelen wedstrijd floret van de 110 deelnemers den 5en prijs. TOONEELWEDSTRIJD BRONGE- BOUW. Men schrijft ons: Op den tweeden Kerstdag had des avauds in het Brongebouw de uitrei king der prijzen plaats, die voor bo ven ge noemden wedstrijd waren uitge loofd. Vooraf hadden echter de eerste en tweede prijswiuner elk nog een ander blijspel in één bedrijf op te voe ren, om den prijs van uitmuntend heid. De Dilettantenclub „Frytomya" uit Den Haag, die den eersten prijs had gewonnen speelde „Een thee avondje bij de familie Stastok", naar de Camera Obscura van Hildebrand, waarmede zij bij het overtalrijke pu bliek zeer veel succès behaalde; de vereeniging „Inter Nos" uit Rot terdam, oogstte niet minder bijval met „Het Hoedje", van Willem Schür- mann. Na afloop hiervan had de prijs-uit- deeling plaats bij monde van dein heer Jhr. A. W. G. Riemsdijk, die in z'n toespraak er o. m. op wees, dat door dezen wedstrijd wederom is gebleken, dat het dilettantisme op tooneelge- bied in ons vaderland op een hoog peil staat, aangezien er over 't alge meen zeer goed is gespeeld. Wat de jury vooral met genoegen heeft ge constateerd, is, dat de verschillende gezelschappen zijn gekomen met stuk ken karn gezond van Inhoud, stukken met een goede strekking en daar mag wel eens speciaal op gewezen worden, in den tegenwoordigen tijd, die zóó weinig om strekking geeft. Als nu kwamen de verschillende ver tegenwoordigers van de vereenigin- gen Frytornya, Inter Nos, Untua Ami- citia en „Wie Wil Die Kan", welke vereenigingen respectievelijk den len, 2en, 3en en 4en prijs gewonnen had den, de medailles in ontvangst ne men. De vereeniging Justus van Mau- rik Jr., van Amsterdam, die den vijf den prijs had gewonnen, was met kennisgeving afwezig. De Enschedesche Tooneelvereeni ging die den publieksprijs had verkre gen, alsmede de medaille voor de vorstkomende vereeniging had zich, zonder daarvan vooraf op behoorlijke wijze te hebben kennis gegeven, niet bij de uitdeeling der prijzen laten ver tegenwoordigen. Aan den heer A. J. van Driest van Frytomya werd de per soneel© prijs voor den besten tooneel- speler uitgereikt, aan Mej. J. Koster uit Enschedé, die niet aanwezig was is de personeel© prijs voor de beste tooneelspeelster verleend. De prijs van uitmuntendheid, waar voor door de abonnês van het Bron gebouw een zilveren lauwerkrans was beschikbaar gesteld, werd met alge meene stemmen door de jury toege kend aan Frytomya van 's-Graven- hage. De heer Van Gasteren dankte de deelnemende vereenigingen voor de genoeglijke avonden, die ze den abon- né's van liet Bron gebouw hebben ver schaft, waarua hij ook de juryleden dank zei de voor de bereidwilligheid, waarmede zij aan zijne oproeping ge hoor gegeven hadden, om dn dezen wedstrijd uitspraak te doen. Een zeer geanimeerd hal besloot den avond. Raadsverkiezing. De Liberale Unie vergadert Dins dagavond cpnieuw, daar een harer candid aten, de heer J. H. Bregonje, de candidatuui' heeft afgewezen. Zij heeft derhalve voor hei derde district een nieuwen candidaat noodig. Goed atgeloopen. Door de schuld van eenige jongens geraakte Zondagavond half acht een paard in de Groote Houtstraat op hol, dat de bestuurder oven alleen had ge laten. Bij het Vorwulft werd het dier door zekeren Koster gegrepen. Het liep zonder ongelukken af. EEN ZONDERLINGE GESCHIE DENIS. Wij hebben al eens meer beweerd, dat tervviil de werklieden zoo dikwijls en zoo dringend vragen, orn toch door een hunner 'in den Raad te wor den vertegenwoordigd, als het er op aankomt, niemand méér dan zij zelf de vervulling van ;lien wensch onmo gelijk maakt. Het schijnt, dat op liet laatste oogenblik dan een soort van oneenigheid opkomt, die een geza menlijk optrekken voor een candidaat verhindert. Dit is, schijnt het, nu weer bij de candidatunr-Bregonje gebeurd. Het Alg. Nederl. Werkliedenverbond had aan de Liberale Unie en aan de Vrijz. Dem. Kies vereeniging drie personen opgegeven,- waarvan zijn voorzitter, de heer Bregonje, er een was. De Liberale Unie gaf de voorkeur aan den heer Bregonje, dien zij van de drie verreweg de beste vond en ook de kiesvereeniging der vrijzinnig-de mocraten zou dat voorbeeld gevolgd hebben, wanneer niet, nadat het be sluit der Liberale Unie gevallen was, het Alg. Nederl. Werkliedenverbond zeil', zeer onverwachts, met een min of meer toevallige meerderheid een van de heide anderen had gekozen. Daar de Liberale Unie niet van zins was, dezen over te nemen, en er ver moedelijk geen uitzicht bestond, dat de vrijz. dem. kiesvereeniging dat wel zou doen, moest het Werkliedenver bond wel op zijn ondoordacht besluit terugkomen en besloot geen candidaat te stellen. Begrijpelijk is hel evenwel, dat de lieer Bregoaje toen geen opgewekt heid meer gevoelde de candidatuur te aanvaarden, en het slot van de histo rie zal wel zijn, dat ergeen werk man wordt gecandideerd. Wie de sehuld hebben, is dan duidelijk. Ongeluk. Zondagnamiddag omstreeks half vijf is op de Dreef een wielrijder, ge naamd Evert Volrnuller, oud 18 jaren, banketbakkersbediende, wonende Gr. Houtstraat 170, voorover van zijn rij- wi»l gesmakt, doordat dit tusschen een tramrail beklemd geraakte. Hij is met een belangrijke hoofdwonde naar het St. Elizabets Gasthuis over gebracht, waar hij thans wordt ver pleegd. De dokter in het Gasthuis vreest voor hersenschudding. BLOEMBOLLENCULTUUR. Heden werd in de bovenzaal van de Kroon de 117de algemeene vergade ring gehouden van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur. Vertegenwoordigd waren 35 van de 37 afdeelingen, uitbrengende 149 stem men. In zijn openingswoord constateer de de voorzitter, de heer E. H. Krela- ge, dat de sedert de Maart-vergade- rng verloopon maanden voor tie Ver eeniging bijzondei' belangrijk waren geweest Gewezen werd in dit verband op de totstamd koming van den Nederl and- schen Tuïnbouwraadop het zoo wèl geslaagde bezoek van Engelse he en Fransche kweekers in April en op de voorbereiding voor de in het volgend jua.r te houden Berlijnsche tentoon stelling. Bovendien werd eeme nieuwe afdeeling der vereeniging te Egmond- Binnen gesticht en werden voor liet eerst geregelde bloemenkeur i n gen van wege de Vereeniging gehouden. Alleen op het gebied van. het tuin-' bouwonderwijs werden de wenschen met bevredigd, daar op de Staatsbe- grooting voor 19U9 geen post voor de oprichting van een iu inbouw winter- school voor de bloembollenstreek is uitgetrokken. De actie om dit doel te bereiken zal niet mogen verflauwen. De algemeene handelsuitkomsten van het bloembollen vak geven alle re den tot tevredenheid. Do sombere vooruitzichten van het vorig jaar zijn niet verwezenlijkt en in tegenstelling met. vele andere takken van nijver heid en handel is de export van bloembollen in 1908 niet verminderd. Herinnerd werd aan de voorberei dingen voor de in 1910 te Haarlem te houden. tentoonstelling, waarvoor het gemeentebesluur van Haarlem het gunstig gelegen terrein van den Hertenkamp vóór het Paviljoen voor den tijd van een vol jaar beschikbaar stelde. Reeds kwamen inschrijvingen voor het waarborgfonds in tot belang rijke bedragen. Maar het meest ge waardeerde blijk van sympathie was zeker wel een ontvangen schrijven na mens Z. K. H. den Prins der Neder landen, waarin wordt medegedeeld, dat Z. K. H. zeer gaarne het. Be schermheerschap van de in 1910 te houden tentoonstelling zal aanvaar den en waarbij Z. K. H. de best ewen- schen voor het welslagen der tentoon stelling uitsprak. Op voorstel van den voorzitter werd een telegram van dank en hul de aan den Beschermheer der ten toonstelling gericht, waarna de ver gadering een „leve de Prins" deed liooren. De algemeen-secretaris-penningmees- tor, de heer Joh. de Breuk, deelde nie- <te, dat de vereeniging nu telt43 do nateurs, 2678 leden en 86 lid-leerlin gen, totaal 2807, wat 98 rneer is dan ii) Maart 1908. "De afdeelingen Heemstede, Boven- karspel en Haarlemmermeer werden aangewezen voor 't nazien dei- reke ning. Als hoofdbestuursleden traden af de heeren Jan de Graaff en S. A. van Ko nijnenburg. In deze vacatures werden gekozen de heeren C. Eggink te Voor schoten met 109 stemmen en C. J. L. van der Meer te Noordwijk met 128 stemmen. Besloten werd de contributies voor nieuw toetredende leden en donateurs in 't tentoonstellingsjaar 1910 te ver- hoogen, om te voorkomen, dat de ge regelde bezoekers der tentoonstelling zich als leden zullen aanmelden, orn ren goeökooper toegang te hebben, dan bij "t koopen van diploma's. 't Hoofdbestuur stelde voor, dat de a f deel ingsten toonstellingen niet meer uit de algemeene kas gesubsidieerd zullen worden. De afdeeling Hillegom wenschte te bepalen „in den regel", maar dit amendement werd verwor pen. Goedgekeurd werd, dat de vereeni ging zal toetreden tot den Ned. tuin- bouwraad. Door het Hoofdbestuur werd voorge steld f 1000 beschikbaar te stelten voor een bloembollen inzending op de i n tern a tionale t u in b o u w ten to onstel- ling Ln April 1909 to Berlijn te hou den. üe heer Van Meeuwen Jr. bracht, namens de afdeeling Haarlem, hulde aan het hoofdbestuur voor dit goede voorstel. Enkele andere afdeelingen betreurden het ,dat de Nederlandsche inzonding alleen uit hyacinten zo.l bestaan, en vroegen, waarom de tul pen vergeten zijn. Do voorzitter merkte op, dat het hoofdbestuur dit besluit genomen had toen nog een slechte uitkomst van de hyacinten teelt werd gevreesd, zoodat verbetering-der markt gevvenscht was Bovendien is uitkomen met een spe ciaal vak aan te bevelen. Het hoofdbestuursvoorstel werd aangenomen met 38 stemmen tegen. Door liet hoofdbestuur werd voor gesteld 200 uit te trekken voor lezin gen te Haarlem te houden. Enkele afdeelingen wilden dit geld onder de afdeelingen verdealen. Noordwijk wenschte b.v. aan 10 af deelingen eik 20 te geven. Na eenige discussie werd de beslis sing over dit voorstel aangehouden tol. de volgende vergadering. Hierna werd gepauzeerd. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een zwarte kat, bij S. v. Belkum, Schermerstraat 18. Een rozenkrans in étui, bij A. Men- se, Spoorwegstraat llrood. Eon portemonnaie, inh, eenig geld, bij J. H. van Oukersterk, Duvenvoor- destraat 63. Een ring, waaraan 10 sleutels en een gedeelte van een rijwiellantaarn, aan het Politiebureau. Een portemonnaie, Lnh. eenig geld, bij J. Elvers, Amsterdamsche vaart 12. Een klnderhandschoen, bij J. Bier steker, Barendsestraat 55. Twee poppenarmbandjes, bij C. Ver ton, Gen. Cronjéstraat 133 rood. Een grijs bontje, bij II. Bienstra, Ruysdaelstraut 5. Een handwagen, bij J. Pel, Lange Vlamingstraat 24. Een kinderschoentje, bij W. Blaak, Gasthuisstraat 3 rood. Een rozenkrans, bij D. Broekman, Nieuwe Kruisstraat 14. Een fantasiebroche, bij F. Smit, Gaelstraat 17. Een medaillon, waarin een portret, bij C. DLekman, Leidschevaart 48. Een klnderhandschoen bij Keesman, Kamperlaan, 12 a. Een rozenkrans Ln étui, bij G. Pie- penbrink. Jan Steenstr. 4. Een rijwïélpomp, bij \Y. Vos, Gast huislaan 172. Een handmof, bij G. Peper, 2e Zuid- Polderstraat 19. Een ijzeren gasp ij p, bij B. Geldorp, Z. B. Spaarne 19. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een gouden medaillon, waar in een damesporlret; van liet verliezen van een gouden broche voorzien-van roode steentjes en diamantjes en van het verliezen van een gouden dames horloge. Brandje. Op 2en Kerstdag, 's middags te 12 uur heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den heer L. 1. G. Melverda a^n den Schotersingel no. 81, op een bovenkamer, ontstaan door het te hard branden van de kachel, die te dicht bij het behangsel stond, waardoor dit vlam had gevat. De brand werd spoedig ontdekt en is niet eenige emmers water gebluscht. Jet je, ladderwagen en Spuit 10 waren aanwezig, maar hebben goen diensten bewezen. Uit de Omstreken SCHOTEN. Onze corr. schrijft: Donderdagavond hield de vereeni ging tot steun aan vverkloozen haar eerste uitkeering in het Raadhuis. Als minimum was aangenomen f 2-.50 voor een gehuwden arbeider en 0.25 voor elk kind onder de 14 jaar. Velen hadden dus nog iets om hun Kerstdagen cp te vroolijken, enkelen moesten om verschillende redenen worden teleurgesteld. De commiss'e van bij stand had van elk geval een uitgebreid onderzoek gemaakt, zoo dat men over uitstekend materiaal kon beschikken bij de beoordeeling wie er in aanmerking kon komen. Het aantal werkloozen is stijgend een bin nenkort zal de commissie met een le dige kas zitten, tenzij men haar te hulp komt. Wie spoedig helpt, helpt dubbel! BENNEBROEK. Op den eersten Kerstdag heeft de Chr. Zangvereen. „Bennehroek" in de avondgodsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk eenige liederen ten gehoo- re gebracht. De zangnummers werden 'goed uitgevoerd en verhoogden zeer de plechtigheid van den dienst. Vrijdagmiddag is door eenige kin deren in het bosch van liet huis te Ben nebroek een ledige offer bus ge vonden, waarvan het slot was afge broken. Bij de politie werd aangifte gedaan en bij onderzoek bleek, dat ze. afkomstig was uit de R. K. kerk al hier, waaruit ze dien morgen na de godsdienstoefening van 10 uur moest zijn gestolen. Ongeveer 7 wordt ver mist. De politie is den dader nog niet op het spoor. In het gebouw van den R. K. Volks bond hieLd Zaterdag voor een stamp volle zaal de tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" eene uitvoering. Het tooneelstuk „Liefde en Wraak" en de voordrachten, die ten beste werden gegeven, vielen zeer in den smaak van de aanwezigen. Welvoldaan keer de men na afloop dan ook huis waarts. HAARLEMMERMEER. De heer Th. Tit zal 1 Januari 25 jaar administrateerend kerkvoogd zijn der Ned, Herv. gemeente te Ab- benes. Te Aalsmeer komen vele gevallen voor van diphleritis (besmettelijke keelziekte); de schooi in wijk III is voor eenige weken gesloten; de ziekte is tot heden gelukkig niet ernstig. Ten gevolge van de vorst is de vaart in alle kanalen van Haarlem mermeer gestremd. Bij de Herv. Gemeente te Hoofd dorp is tot ouderling gekozen de heer H. v. Yuuren en tot diakenen de hee ren A. B reu re en J. Exter. AERDENHOUT. Nieuwe beplanting. Voor rekening van de gemeente zal door de Ileide-Maatschappij een hon derdtal iepenboomen worden geplant aan den Schulpweg, ter vervanging van de thans gerooide populieren. BEVERWIJK. Zondagmorgen ongeveer half ,zes werd er brand ontdekt in het sigaren magazijn van den heer II. B. v. d Linde aan de Meerstraat alhier. Deze was van huis, zoodat er heel wat vuur was eèr de brand werd opge merkt, Hot perceel brandde geheel uit en ook dat van den heer L. v. Bragt, er naast gelegen, kreeg nog al scha de, van water vooral. Alles was ver zekerd. De strenge vorst bracht, zoo wel aan de huizen, die bespoten wer den als op de straat heel wat Ijs. HALFWEG. Bij de Gereformeerde gemeente 'al hier zijn bij nieuwe verkiezing geko zen tot ouderling en diaken de hee ren H. Siegers en F. H. Bóa. Door de milde bijdragen der Inge zetenen daartoe in staat gesteld, werd Zondag alhier op flinke wijze met de kinderen der Zondagsschool, een 180, Kerstfeest gevierd, waartoe ln de Ned. Herv. kerk een fraaie Kerstboom was geplaatst; in twee groepen, des na middags en des avonds, werden de kinderen en de talrijke belangstellen den daarbij toegelaten. De kleinen werden onder leiding van en dooi>»ds. Baljon eai een der dames-onderwij zeressen een paar uur op kinderlijk boeiende wijze bezig gehouden en rij kelijk onthaald. Bij vertrek ontving ieder een geschenk en, zoo noodig, k tee dl ngstukken. Ook te Spaarnclam werd met de kin deren der belde Zondagsscholen in de kerk en "in het lokaal Kerstfeest ge vierd en de jeugd op dezelfde wijze onthaald. ZANDVOORT. In de Ned. Herv. kerk werd Vrij dagavond. het. Kerstfeest gevierd met de kinderen der Zondagsschool. liet kerkgebouw was eivol en velen moes ten zich inet een staanplaats tevre den stellen. Door de kind'enen werden verschillende Kerstliederen gezongen en Ds. G. Posthumus Meyjos deed hun een paar hpeiende verhalen. De Kerstboom, die vóór den preekstoel stond, was dit jaa.r prachtig. Na af loop kreeg ieder kind een cadeautje en eenige versnaperingen, waarna al len zeer voldaan huiswaarts gingen. Door B. en W. is aan den heer L. B. Dtemer verlof verleend voor den verkoon A an alcoholhoudenden drank anderen dan.sterken drank in de ge lagkamer van het perceel nan het Kerkplein no. 2. Bij een voetbalmatch tusschen Z. V. C., van hier, en S. V. V. van Schoten was üe uitslag 75 in het voordeel van Z. V. G. Als deskundigen voor de opneming der waarde van meubilair ten behoe ve van de heffing der personeele be lasting in deze gemeente over het be lastingjaar 1909 zijn aangewezen de lieeren G. L. Smit, C. J. Cramer, P. Poppink en A. Konijn Mzn., allen wo nende te Haarlem. Binnenland JUBILEUM. De burgemeester van Bussum, de heer R. van Suchtelen van de 11aare, ileeft zijn 25-jarige ambtsvervulling als zoodanig herdacht. De Raad vereerde hem een zilveren inktstel, de burgerij een zilveren blad en een monumentalen lantaren, welke laatste op een door den jubilaris aan Ie wijzen plaats in de gemeente zal worden opgericht. De belangstelling was algemeen. S. D. A. P. Wegens de bekende oneenigheid in de S. D. A. P. heeft ditmaal op Kerst dag, niet de leider der partij, Mr. P. J. Troelstra. een rede gehouden, zoo als iu andere jaren, maar Mr. M. Mendels. De bovenzaal van Plancius te Am sterdam was geheel gevuld. MISHANDELING. Te Esschen bij Roosendaal heeft een zekere Van II. den werkman Yvo Reynaert., die onlangs bij een staking aan het werk was gebleven, vier mes steken toegebracht. Men vreest voor •liet leven van het slachtoffer. De da der is gearresteerd. (•s-I-Iert. Ct.) RELLETJES TE BERGAMBACHT. Men meldt uit Bergambacht aan de Tel. Nadat er hier en daar vvat ruiten in gegooid zijn, is men overgegaan lot andere baldadigheden. De woningen der anti-revolutionnaire raadsleden Van der S. en L. werden 's nachts met teer besmeerd. De verontwaardiging onder alle partijen is grootde poli tie staat machteloos. De gemeente raad heeft onlangs besloten ingewor pen ruiten te vergoeden en een pre mie van f 50 op het aanbrengen der daders gesteld. Er zijn een paai' bur gers benoemd tot onbezoldigde rijks- Acldwachters. ALles om niet. De uitge- bieidheid der gemeente, de solidari teit der daders en de vrees van het nettere publiek allerlei overlast te on dervinden, wanneer zij als getuigen moeten optreden, deze drie zaken waarborgen straffeloosheid aan de dader 6. ONGELUKKEN. Te Kerk-Driel is het <Lriej"arig jon getje van den landbouwer V., onder het spelen met de andere kinderen, in een pot met kokend water gevallen, tengevolge waarvan het des nachts overleed. Aan het station Roermond zag de zeer eerw. lieer L. Th. 11. Ponders, pastoor te Peij, die snel uit den trein stapte, niet, dat een andere trein kwam aanrijden. Hij werd door de zen gegrepen en zoodanig aan dien arm verwond, dat het noodzakelijk was den arm te amputeeren. ïlnirgeiiïjke Stand BEVALLEN 24 December. A. liouweling, geb. Bosnia, z. J. A. van Duin, geb. Wolzak, z. W. M. de Boo, geb. v. d. Aa, z. 25 December. II. v. d. Vloot, geb. De Graaf, d M. J. Ba ten, geb. Van Houten, d. A. T. Truijens, geb. v. d. Dussen, z. D. van Dansik, geb. Groot z. D. Wijts, geb. Sieraad, d. A. van Kammen, geb. Kranenbuprg, z. 26 December. E M. Janssen, geb. v. d. Aar, z. H. van Maris, geb. Voorting, d. B. v. d. Heijde, geb. Van Delden, d. 27 December. G. J. Hulsebosch, geb. Morseld, z. C. J. M. de Mun- mik, geb. Inpijh, d. 28 December. M. J. D. v. d. Veldt, geb. v. d. Loos, zoon. OVERLEDEN Dee. 24. II. Bosrna, 75 j., Rustenbur- geirlaan A. de Koten—v. d. Neut, 89 j., Aelbertsbergstr.25. J. M. Ein- rnahlv. d. Booren, 32 j., Kolkstr. J C. M. G. Corbière, 36 j., Gr. Hout- straat26. D. J. v. Amstel, 70 j., Oranjestr.27. B.# 8 j., v. J. Schreiiers. Klein® Houtstr. Amsterdamsche Beurs. Ooeuiugskoersen van 28 Dec. 1908. medegedeeld door LABOUCllKRE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. '1 en 3. Tel. No. 577. De STAA'I SFONDSENMARKT was onveranderd. Nederlandsche Certificaten 75 9/16, R usse n 94. Z UID-A? IERIKAAN SCHE STAATS FONDSEN. Peruanen 913/16 en 39 1/2. TABAKSAANDEELEN verdeeld. Bindjey '107 1/2, Deli 466, Medan 290, Nieuwe Asahan 105, Rotterdam Dcli 395, Senembah 42G. PE1ROLEUMAANDEELEN vast: Koninklijke 315, Moeara Enim 146 3/4, Sumatra Palembang 117 1/4, MIJNAANDEELEN stil. De AMERIKA ANSCIIE MARK', opende ongeaniirieerd. Denver 37 7/16 Erie 34J/8( Kansas 401/2 en 701/2, Missouri 411/2, Rock Island 247/16, Southern Lteilway .2511/16, Southern Pacific J18, Uuioii Pacific 181—2, Wa bash 19, Steels 53 9/10, Corr en 481/8. CULTlUUWAARDEN. VorstenIan. den 1351/2. Gemengd Nieuws DIEFSTAL IN EEN KERK. De Kopeuhaagsche correspondent der N. R. Ct. schrijft over een diefstal te Iioskilde: Algemeene beroering heerscht hier vandaag, veroorzaakt door een dief stal die hedennacht in Roskilde ge» pjeegd is. Velen van de landgenoot©)? die Denemarken bezocht hebben, ken-? nen wel de domkerk in het Zêeland- sche stadje,, dat eens de voornaamste"1 bisschopzet/el van Denemarken ge weest is. in die kerk is door Frederik V in 1772 een grafkapel gesticht, waar de sedert gestorven Deensch© konin gen bijgezet zijn. In den loop der ja ren zijn in die kapel schatten verza meld aan gouden eu zilveren kunst voorwerpen, gaven van vreemde vor sten, en van het Dcensche volk aan zijn koninklijke dooden. Er was reeds meermalen op gewezen, dat er in dc onvoldoend bewaakte kerk altijd ge vaar voor .diefstal dreigde. Men had dan ook ecu clcclrische alanninrich- ting aangebracht, en meende dat de graven uldus voldoende beschermd waren. Hedennacht hebben dieven zich toe. gang weten te verschaffen tul het ge bouw, en zich meester gemaakt van liet mcurendcei der kostbaarheden. Uiterst kostbare gouden kransen zijn gestolen, van .groote waarde ook als historische gedenkstukken o. a. de groote gouden krans dien <1© Dcen sche vrouwen gelegd hebben op hel graf van den schenker der grondwet, Frederik 'VII, en een dien de Dcensche steden gezamenlijk gegeven hebben voor de kist van Christiaan IX. Ver der zijn er nog een aantal zilveren kransen, kruisen en palmtakken ge stolen. De dieven hebben zich door een venstor toegang verschaft tot <1© kerk, vvat hun zeer gemakkelijk geval len is. Daarna hebben zij een ca. 4 c.M. dikke staaf van het hek dat do graven van de overige ruimte af scheidt, doorgezaagd, en op hun ge mak den buit ingepakt. Zij hadden daarvoor popier meege bracht, dat echter te dun bleek als pakmiddel voor de metalen voorwer pen. Zij hebben daarom een groot stuk fluweel, dat een der kisten be dekte. afgesneden en gebruikt. Bij hun vertrek hebben zij eenige voor werpen, waaronder een gouden lier, verloren, terwijl zij andere, die zij' niet mee konden nemen, vernield ach tergelaten hebben. Het schijnen interna tionale dieven te zijn, die de misdaad gepleegd heb ben. Alles wijst er on, dat een paar Duitschors, die men den dag te voren in Roskilde gezic-n heeft, de daders zijn. Zij zijn hedenmorgen met don eersten trein vandaar vertrokken, en kunnen juist op het. oogenblik, dat de misdaad ontdekt werd, naar het bui tenland ontsnapt zijn. Als het gelukken mocht de daders te vatten, zullen de voorwerpen, welker vervaardiging schatten gekost heeft, wel reeds in den smeltkroes vernield zijn. Ouk als metaal vertegenwoordigt de waarde er van een zeer groote som. Behalve hun signalement heeft men van de dieven nog als waardevolle aanwijzing eenige vingerafdrukken op glas en op zilver, vvat natuurlijk als bewijsmiddel bij een mogelijke vangst van groot belang is. NIEUWE DIAMANTVELDEN. Inzake de berichten van belangrij ke ontdekkingen van diamanten in Duitsch-Zuid-West-Afrika wordt in de „Cape Times" een en ander mede gedeeld en door het „Weekblad van den A. N. D. B. overgenomen. De Tel. ontleent daaraan het vol gende: De heer Goldman L. W. R., die juist van Angra Pequena is terugge keerd, is zeer optimistisch aangaande deze nieuwe velden. De verkregen re sultaten zijn tot op heden schitterend; ongeveer 22.900 karaat zijn reeds ge vonden en de heer Goldman zag zelve Ln het kort tijdsverloop van 2 uur, dat 8 kaffers te zamen een aantal van 206 diamanten vonden. De steenen zijn zèer klein, alle onder 1 karaat. De hoedanigheid is echter uitstekend en 25 shilling per karaat wordt aan de markt gerealiseerd en daar de kosten van het verkrijge nslechts op 6 pence komen, zijn de profijten aanmerke lijk. De steenen lijken niet op rivier- diamanten; zij hebben alle het karak teristieke van de echte mijn- diamanten en het bijzondere er aan Is de buitengewone glans. De „Times"-correspondent te Kaap stad bericht, dat de diamanten, die ln Duitsch-Zuid-West-Afrika zijn ge vonden, aan de oppervlakte overvloe dig voorkomen, maar dat nog geen pijp Is ontdekt. Men meent, dat die

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2