NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Onze Lachhoek. FEUILLETON De Roede Pimpernel 26a Jaargang. No. 7825 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 28 DECEMBER 1908 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNi Voor Haarlem ..111.28 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente),130 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vefiaootscbap Lonrens Coster. Directer 3PEEREBOOM» ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.j iedere-regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels L—elke regel mee? ƒ0. Ki Reclames 3G Cent per regei Bi! Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag" en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie es Administraties Groote Houtstraat 55. tsterccmmunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. EEN KERSTFEEST DER ARMEN. 't Leger des Heals treeft een Leger van heil gebracht in de huizen van de arihsten-cLer-armeh... De stumpers hebben féést gevierd; een paar dagen smart en leed verge ten en blij gejubeld, over 't vele heil hua gebracht. De Heilssoldaten zijn in dit mooie gtrevën door milddadige stadge'noo- ten gesteund; de ijzeren potjes bevat ten zoowel 't bankbiljet van de rijke, als 't penningske dér weduwe. Al die gevers zouden, wanneer ze .Vrijdagmiddag in de Vereenigings- zaal geweest waren, geen spijt van dit offer gehad hebben. Ze zouden zich met de Heilssolda ten verheugd hebben over die vele blijde en dankbare Kerstfeestv Larders. Mannen en vrouwen uit 500 v ij f bonder dl arme gezinnen waren daar vereenigd. 01 als ge die droeve schaai' gezien hadl Oude afgeleefde menschjes, met diep gegroefde gezichten jonge vrouwen (weduwen?) met de lijden strek al om de mondhoeken mannen in de kracht van 't leven, tot armoe gedre ven door de wreede werkloosheid kinderen met verlangende, vraagoo- gen, die spraken van hongerige ma gen en blijde verwachtingen... Een droeve schaar... De-misdeeldeu hebber feest ge vierd 1 Zo hebben bóeren vertellen van de komst van Jezus, dien „vriend der armen" ze hebben gehoord, dat ar me menschen toch gelukkig kunnen zijn ze h6bben gezongen, die vroo- lijke Kerstliedjes. „Stille nacht, hei lige nacht...'1, „Daar ruischt langs de wolken een lieflijke naam..." 't Muziekkorps van 't Leger speelde zoo lustig, de Heilssoldaten zongen zoo mooi... En dan de kinderen, die 't schoone lied „Pelgrim waarheen gaat ge?" zoo indrukwekkend deden hoorer 't Plechtigste oogenblik was, toen de electrisch verlichte Kerstboom ont stoken werd, de aanwezigen opston den en luide aanhieven: „Eere zij God in den hooge. Vrede op aarde." Eere zij God in den hooge, Vrede op aarde, In de menschen een welbehagen. Na de feestviering kwam voor de armen 't gewichtigste nummer van 't programma, de uitdeeling van de Kerstgeschenken. Éen oud'moedertje moest op het platvorm komen, en een, der pakken uitpakken. Er kwam uit suiker, kof fie, erwten, boonen, worst, spek, een sinaasappel en een krentenbrood. De adjudant Wijkhuizen vroeg: nu moedertje ben je tevreden? „Ja", knikte ze. Oo kde anderen kwamen om hun geschenken in ontvangst te nemen; en de blijde gezichten bewezen hun vreugde en dankbaarheid. Alle kregen nog een bon voor een paar maaltjes aardappelen, èn thuis waren al de zakken met cokes. Nu kon de kachel branden, de pot met erwtensoep-met-spek geuren... De Heilssoldaten hebben een goed werk gedaanl Vijfjaar lij ksche tentoon stelling. Prins Hendirik heeft het bescherm heerschap aanvaard, van de in 1910 te houden groote nationale bloementen toonstelling ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dé Vereen iging voor Bloembollencultuur alhier. NATUUR-HISTORISCHE VER- EENIGING. Versohillende leden van de Neder land sche natuurhistorische vereeni- ging hebben een mooie verzameling fotografieën bijeengebracht, die nu als tentoonstelling naar de afdeelingen gezonden wordt. Onze af deeling heeft 't eerst 't voor recht gehad, deze mooie collectie te ontvangen, en had deze Donderdag middag in do tuinzaal van. 't café Brlnkmann tentoongesteld; Vele le den en genoodigden hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om het geëxposeerde te bezichtigen, De foto's waren een nauwkeurige bestudeering overwaard. De verzame ling „kiekjes" van eieren in nestjes, zeldzame bloemen en planten, vogels in de natuur, insecten enz. wekten te recht bewondering. Alle bewezen, dat de makers goede beminners der na tuur zijn, en 't hun lust is, om met de camera ln 't veld, of bosch, of.duin te trekken,, om da-ar 't mooie en zeldza- i mé en eigenaardige door een „kiek" te vereeuwigen. Onze stadgenoot, de hear W. G. 'N. van' dér Slèen had al een keurige collectie foto's ingezon den, op zichzelf een tentoonstelling. Ook de heer Boumam zond veie en ook mpoLe foto's. Een ander lid uit Breda, de heer Thyssen, had een groote verzameling sterioscoopplaten, die eigenaardig waren, omdat, ze met een gewone camera gemaakt zijn. Na de eerste opname wordt 't toestel dan klein eindje verschoven (juist de afstand onzer oogen), waardoor de opnamen heel goed stereoscopisch worden. Eenige kleur-foto's (systeem Lumiè- re) waren ook 't bezichtigen over waard. '8 Avonds werd een vergadering ge houden, waarin de foto's besproken en tevens een serie lichtbeelden ver toond werden. Qeabotineerden hebben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beautwoording vatbaar, in te zeuden by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote liontstraat 53. Alle antwoorden wórden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, deD dag na de inzending. VRAAG: Ik heb een spaarbank boekje, waarop pl.ra. 100 staat. Wan neer krijg ik daar rente van? Ik heb er nog niets over vernomen? ANTWOORD: In uw boekje staat dat zeker vermeld. Lees het reglement maar eens aandachtig na. Op uw andere vraag krijgt, u waar schijnlijk antwoord in de desbetref fende rubriek van a.s. Zaterdag. VRAAG: Een mijner huurders heeft zijn woning heimelijk verlaten, met 7.50 huurschuld, zonder terugbezor ging van den sleutel met openstaan de deur, zöodat de straatjeugd daar in vrij spel had en ex vreeselijk heeft huisgehouden. Ik heb daaraan een nieuw slot met sleutel moeten maken, om mijn eigendom weer vrij te krij gen. Tot welke autoriteit kan ik mij wenden om zulk een persoon tot zijn plicht te brengen? ANTWOORD: Wij. vreezen, dat het u weinig baten zou, of u al eene klacht indiende. Die man is verantwoorde lijk voor de schade; welke hij u door zijn schuld en nalatigheid heeft ver oorzaakt. moet dus eene actie tot schadevergoeding tegen hem instel len, als er ten minste wat te halen ls. Wend u tot een procureur. VRAAG: Ik had een. dagmeisje, dat bij dé week gehuurd was. Zij is des Woensdagsavonds naar huis gegaan, en niet meer teruggekomen, zonder ei- iets van te zeggen. Heeft zij nu recht op drie dagen loon? ANTWOORD; Neem. (Jit de Omstreken BENNEBROEK. Woensdagavond vargaderde in het café van den heer C. van Konijnen burg de afd. BennebroekVogelen zang dér Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. -Acht en twintig, léden waren aanwezig. Ingekomen was o.m. een schrijven van de bloe misten -wer kl Iedenvereeniging ,,St Je roen", waarhij verzocht werd met de afdeeling op 1214 Febr. vroege bol- en knolgewassen te mogen exposee- ren. De voorzitter zeide, dat geant woord was, dat „St. Jer an" buiten mededinging inzond, doch het alleen werd toegestaan als de ruimte het toeliet Als penningmeester en commissaris werden de hoeren W. van Lier op Jz. en A. van den Aardweg bij acclamatie herkozen. Het voorstel om machtiging te ver- leenen aan het Bestuur, lot het benoe men van eene commissie voor eene collectieve inzending op de groote vijf jaarlijksche tentoonstelling .te Haar lem in 1910 word unaniem goedge keurd. De heer H. J. Goemans, tuinarchi tect der tentoonstelling, die in 1910 te Haarlem wordt gehouden, deelde o.m. mede, dat hoewel nog geen definitief besluit is genomen, het plan bestaat, dat de commissies der afd, wat betreft de inzendingen in overleg zouden tre den met de tuinarchitecten der ten toonstelling en gevraagd zou worden, zoowel vroege als late bolgewassen in te zenden, daar de tentoonstelling waarschijnlijk 7 weken zal duren. Het voorstel van het .bestuur om aan den Ned. Tuinbouwraad een sub sidie van 50 te geven als bijdrage Ln de algeraeene kosten van de Neder- landsche deelneming aan de Intern. Tentoonstelling in 1909 te Berlijn te houden, werd, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de kas der afd. het zeer wel toeliet, daar ruim 400 in kas was, zonder stemming aangenomen. Over het voorstel van den heer Jan sen Hendriks c.s., om leden die een half uur na den officieelen tijd van aanvang ter vergadering komen niet meer aan de gebruikelijke verloting te laten deelnemen, staakten de stem men. Ingevolge het huishoudelijk re glement, was nu de beslissing aan den voorzitter, die zich voor het voor stel verklaarde. Voor de mogelijke herstemming bij de verkiezing van 2. leden voor. het hoofdbestuur werden als candid aten aangewezen de beeren Eggink te Voorschoten, en van der Meer te Nöocdwijk. - - - Omtrent de te houden afdeelimgsten- toon^te.Uing deelde de voorzitter mede, dat circulaires aan de leden zouden worden gezonden om vóór 5 Januari a.s. aan de tentoonstellingscommissie te berichten, wat zou worden Ingezon den, en dat na dien datum geen ze kerheid meer zal bestaan of de inzen dingen kunnen worden geplaatst. Zooveel de ruimte het toelaat zulten ook inzendingen van niet-leden der afd. worden aangenomen. Goedgekeurd werd, dat de tentoon stelling ook voor leden van andere af deelingen kosteloos zal toegankelijk zijn. Alsnu kwam aan de orde de beschrij vingsbrief voor. de 117de algemeene vergadering. Na breedvoerige bespre king der te behandelen voorstelten werd den afgevaardigden opgedragen, vóór alLe voorstellen tie stemmen, die het hoofdbestuur niet van een ongün- sti gpraeadvies had voorzien. Bij do rondvraag vroeg de heer Bakker of het niet mogelijk ls een be- eedigd scheepsmeter ln de gemeente te krijgen. Waar ook vele andere te- den er voor waren, zeide de voorzit ter, dat het bestuur zal overwegen of dit uitvoerbaar is. Hierna werd over gegaan tot verloting Yan 7 landbouw werktuigen en de vergadering werd gesloten. BSnaealaed HOFBERICHTEN. Met hertog Johan Albrecht van Mecklenburg, komt Zondagavond ln Den Haag mede in de residentie de broeder van den Prins der Nederlan den, hertog Adolf van Mecklenhurg, die eveneens logeergast ls ten Ko ninklijken paieize. Beide familiele den van den Prins verlaten SO Dec. weder de stad. Do Koning it-Moeder ontving een dezer dagen nog den gezant van Duitsckland, den heer Von Muller, zoomede de Ministers van Buitenl. Zaken, van Binnenl. Zaken en van Financiën. Ook werden verschillende dames Yan buitenlandsche gezanten aan H. M. voorgesteld. Tal van autoriteiten, zoowel burger- lijko als militaire, hebben als blijk van hun belangstelling met de dezer dagen bekend geworden heugelijke tijding, ten palelze van de Koningin- Moeder Ach in het naamboek inge schreven. Ten Hove ls het Kerstfeest ingewijd bij den Kerstboom, zooals gewoonlijk in een der zalen van het palels ge: plaatst.. De Koningin-Moeder en de Prins waren met gevolg daarbij te genwoordig. Ditmaal waren de kin deren Yan de leden van de Koninklij ke hofhoudingen niet bij dit feest ge- noodigd. Hun geschenken, werden hen na mens de Koninklijke familie uitge reikt. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. M. de Koningin-Moeder woon den den. eer sten Kerstdag de voormid: daggodsdtenstoefenlrig bij in de Kl'oos terkerk. De Koningin "en de Prins be gaven zich te voet naar en van hét kerkgebouw. De voorganger bij de godsdienstoe fening, ds. Schuilei-, herdacht in zijn gebed vóór de prediking, in verband met bet Kerstfeest, de blijde bood schap die tot ons volk is gebracht met betrekking tot de heuglijke verwach ting van H. M. de Koningin, de hoop op nieuwen bloei van den Oranjestam. Ook in de andere kerken werden bijzondere 'gebeden voor de Koningin uitgesproken. DE VEEWET. De Algemeene Rekenkamer heeft er de aandacht van den -Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op gevestigd, dat in sommige gemeenten door een gemeenteveldwachter over treding werd geconstateerd van arti kelen der veewet, en deswege proces verbaal opgemaakt, zonder dat daar bij het vee óf de voorwerpen, waar mede-de overtreding had plaats ge had, werden ln beslag genomen, en dat ln. een zoodanig geval de kanton rechter geen verbeurdverklaring meende, te mogen uitspreken van niet in beslag genomen dieren of voor werpen, mede -met het oog óp een ar rest van den Boogèn Raad, beslissen de, dat alleen in beslag genomen goe deren kunnen worden verbeurd ver klaard. Waar nu het rijk, indien geene in beslagneming heeft plaats gehad, ook al volgt eene veroordèeling van den eigenaar, de opbrengst van liet vee of van de goederen derft, heeft de com missaris der Koningin in Zuid-Hol land aan de burgemeesters der ge meenten ln deze provincie verzocht er rekening mede te willen houden, dat in den vervolge bij het cónstutéeren van overtredingen In de veewet on middellijk Inbeslagneming behoort te geschieden. GEVAARLIJK KLERKJE. Gelijk destijds werd gemeld, maak te 'n jeugdige notarisklerk te 's-Gra- venhage, zich onlangs schuldig aan verduistering van een som gelds, hem door zijn patroon toevertrouwd. Hij werd toen door de politie aange houden, en na verhoor weder op vrije voeten gesteld. Na dien pleegde hij weder verschil lende verduisteringen en diefstallen, o. a. nam hij thuis geld weg en ver duisterde eenige rijwielen. Het jong- mensch is thans ter beschikking van do justitie gesteld en in het huis van bewhring ingesloten. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Door de 7 afdeelingen der S. D. A. P. in het district Zuidhorn is camdï- daat gesteld voor de Tweede Kamer de heer W. H. Vliegen te Amsterdam. BLOEMENTAAL, Huisknecht (tot zijn heer). 't li weer gauw Nieuwjaar mijnheer; dat zal ons weer fooien kosten. CONSCIENCIEUS. Hotelhouder (tot kamermeisje). Kamer nummer tien moet voor eerï vegetariër gereserveerd worden. Ver- wissel dus de matras van paarden haar met een van zeegras. Mevrouw. Zeg 'reis, mannetje, ik' heb dringend een nieuwen hoed noo« dig. Echtgenoot. Is het niet voldoen de, dat ik op den ouden een nieuwe verdieping laat zetten en een nieu wen rand er omheen? IN EEN PLATTELANDS-RAADS VERGADERING. i iJie bent een schoft— en daar heb je er een! (slaat den burgemees ter ln het gezicht). Burgemeester. Kerel, 't is je geluk, dat wé in geheime zitting zijn, anders zou ik je laten vervolgen. EEN ECHO VAN HET REI3- SEIZOEN (helaas reeds lang voorbijl) Huisarts. Mevrouw kan gerust zijn. U heeft geen spoor zelfs van ceii hartkwaal. Dame (die graag naar bad Nauheim wil), Lieve, beste dokter en als ik u daar dan beleefd om verzoekl UIT DE SCHOOL. Onderwijzer. Als Je voor het ves tigen van een zaak 10.000 gulden noo- dig hebt, en je bezit maar ƒ4500, wat ontbreekt je dan? Een leerling. De moed, meneer. TEER VAN GEWETEN. Gast. KelLner, zooeven heb ik in' 't klaciitenboek gezet, dat er drie doode vliegen in mijn soep lagen. Geef me het boek nog eens, want een dier beestjes blijkt nog niet dood te zijn. GEMEENTE-AMBTENAREN. Ten Raadhuize van Hilversum ver gaderde de afdeeling Noord-Holland van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren. Besloten werd o.a. tot het verlee- nen van een subsidie van 25 voor 1909 aan het „Hulpfonds". Aan het bestuur werd voor 1909 een crediet verleend van 50 voor het toe kennen van tegemoetkoming voor studiekosten. Aan den secretaris der afdeeling zal voortaan eene vergoeding worden toe gekend van 60 en aan den penning meester eene van 20 's jaars. Door verschillende leden is beslo ten tot de oprichting van eene onder- afdeeling voor het Gooi en Omstre ken. MEVROUW CARRé. Te Oosterbeek is in den nacht van 24 op 25 December overleden, in den ouderdom van 84 jaar, mevr. de wed. Carré, moeder van den heer Oscar Carré. Dinsdag a. s. wordt de overle dene ln alle stilte te Oosterbeek be graven. Naar het Engelsch door Barones Orczy. 88) Het is mogelijk I vergeef mij, mevrouw, zei hij koeltjes, ik ben al tijd heel Hort van memorie geweest. Hij keek haar recht in de oogen, met d'ie doffe nonchalance, die zijn tweede natuur geworden was. Zij keerde een oogenblik haar hoofd af, toen kwam er een zachtere uit drukking in haar oogen, terwijl zij vlak bij hem ging staan. Zoo'n kort memorie, Sir Percy Hoe moet dat dan veranderd zijn I Was het drie of vier jaar geleden, dat u mij op uw reis naar het Oosten maar een uurtje zag in Parijs Toen u twee jaar daarna weer terugkwam, was u mij nog niet vergeten. Zij zag er prachtig mooi uit, terwijl zij daar in het maanlicht stond, met den bonten mantel eenigszims afhan gend van haai' schouders, het goud- borduursel op haar. japon glinsterend om zich heen, haar kinderlijke blau we oogen. vól vertrouwen op hem ge richt. Een oogenblik bleef hij doodstil staan, behalve dai zijn hand zich ze nuwachtig om de steenen balustrade van het terras klemde. U verlangde mijn tegenwoordig heid, mevrouw, zei hij ijskoud. Ik veronderstel, dat liet niet was met het pla.n aan tenderer herinneringen toe te geven Zijn stem was koud en afwijzend zijn houding stijf en onbuigzaam. Het vrouwelijk decorum zou mee brengen, dat Marguerite koelheid met koelheid tzou beantwoorden, en met een korten hoofdknik langs hem heen zou gaan, zonder verder een woord te zoggen maar vrouwelijk instinct dreef haar aan, to blijven dat. scherpe instinct, dat eene mooie vrouw bcAvnst maakt van haar macht, den eemigen man, die haar niet met eerbewijzen overlaadt, aan baar voe ten te brengen. Zij strekte haar hand naar hem uil. Och, Sir Percy, waarom nlel 'Het heden is niet zoo bekoorlijk, dat tk niet zou verlangen een oogenblik in het verleden te verwijlen. Hij boog zijn groote gestalte voor over, en het uiterste puntje van haar ringers, rile zij naar hem uitgestrekt hield, aanrakend, kuste hij ze plech tig. Neem mij dan niet kwalijk, me vrouw, zei hij, ais mijn onnoozel ver stand u daarheen niet kan volgen. Wear poogde hij heen te gaan maar weer liield haar lieve, kinder lijke, bijna teedere stem hem terug. Sir Percy. Uw dienaar, mevrouw. Is het mogelijk dat liefde kan sterven zei ze plotseling, met groote heftigheid. Ik dacht, dat de lief de, die u eens voor mij voelde, langer dan een menschenleven zou duren. Is er niets overgebleven van die liefde, Percy Wat zou Je kun nen helpenom weer toenadering te brengen tusschen ons Terwijl zij die woorden sprak, scheen zijn zware gestalte nog stijver te worden, zijn strenge mond nog harder uitdrukking te krijgen, en een blik van meedoogonlooze koppigheid kwam in de gewoonlijk zoo doffe oogen. Met welk doel, als ik u vragen mag, mevrouw vroeg hij koud. Ik begrijp u niet Toch is het eenvoudig genoeg, zei hij plotseling, met een bitterheid, die in zijn woorden letterlijk Bcheen door te trillen, ofschoon hij zichtbaar pogingen deed haar te onderdrukken. Ik stel u nederig die vraag, want mijn traag vers'-mS is niet ln staat, de reden van dezen plotseltngen om mekeer in uw stemming te begrijpen. Heeft u lust de verwenschte sport weer te spelen, waarmee u mij ver leden jaar met zooveel Bucces vereerd heeft Wenscht u nogmaals een smee- kehd minnaar aan uw voeten te zien. zoodat u nogmaals het genoegen kan hebben mij weg te duwen als een lastig schoothondje Het was haar gelukt hem driftig te maken en weer keek zh hem strak aan, want zoo herinnerde zij hem zich een jaar geleden. Percy 1 ik smeek je fluisterde zij, kunnen wij het verleden niet be graven Pardon, mevrouw, maar ik be greep, dat het juist uw wensch was een oogenblik in het verleden te ver wijlen. Neen I Ik sprak niet van .dat verleden, Percy I zei ze, met een klank van teederheid in naar Btem. Liever wil ik spreken over den ti^d, toen je mij nog lief hadt en Ik.... O I ik was ijdel en luchthartig Je rijk dom en positie trokken mij aan Ik trouwde Je, in mijn hart- hopend, dat Je groote liefde in mij wederliefde zou opwekken.... maar, hélaas 1 De rnaan was ondergegaan achter een bank van wolkea. In het oosten begon een bleek licht den zworen ms.ntel van den nacht te verjagen. Hij kon nu alleen de bevallige lij nen van haar gestalte nog zien, het kleine vorstelijke hoofd, met zijn weelde van goudblonde krullen, en de schitterende edelgesteenten, die het kl&lne, ster-vormige, roode bloempje vormden, dat zij als een dia deem ln het haar droeg. Vier en twintig uur na ons hu welijk, mevrouw, kwamen de Markies de St. Cyr en zijn geheele familie onder dé guillotine om het leven, en het praatje bereikte mijn oor, dat de vrouw van Sir Percy Blakeney had meegeholpen om het zoover te bren gen. Neen! Ik vertelde je zelf de waar heid omtrent dat afschuwelijke ver haal. Niet dan nadat het mij in ai zijn afschuwelijke détails door vreem den was meegedeeld. En je geloofde hen in alle opzich ten, zei ze met groote heftighedd, zond or een bewijs of navraag te doen je geloofde dat tk, die je gezwo ren hadt, meer lief te hebben aan het levén, dat ik zoo Iets laags kon doen als deze vreemden je verkozen te vertellen. Je dacht, dat het mijne bedoeling was je in dit opzicht te be driegen dat ik had behooren te spreken, \66t ik met ie trouwde en toch, als je geluisterd had, dan zou ik je verteld hebben, dat ik op den zelfden morgen, dat St. Cyr naar de guillotine ging, al mijn invloed aan gewend neb om lie ra en zijn familie te redden. Maar mijn trots verzegelde mijn Lippen, toen Jouw liefde scheen te vergaan, alsof zij ook onder het mes van diezelfde guillotine lag. Dan zou ik je verteld hebben, hoe Ik be drogen was Ach I Ik, die volgens die zelfde openbare meonlng toegerust ben' met zooveel scherpzinnigheid 1 Ik werd aangespoord om dit alles te doon door mannen, die* maar al to goed wisten, hoe van mijn liefde op mijn eenigen broeder en mijn zucht tot wraak gebruik ie maken. Was het onnatuurlijk Haar stem verstikte ln tranen. Zij zweeg even en trachtte zichzelf weer meester te worden. Zij keek hem smeekend aan, bijna alsof hij haar rechter was. Hij had haar laten doorspreken op de haar eigen, hartstochtelijke wijze, zonder een woord van sympathie te doen hooren en nu terwijl zij zweeg, in haar poging om de heete tranen te onderdrukken, die ln haar oogen opwelden, bleef hij stil en onbewogen staan wachten. Het bleeke licht van de morgen schemering scheen zijn lange gestalte nog langer en rechter te maken. Het onnoozele, goedhartige gelaat had een groote verandering ondergaan. Marguerite was te opgewonden om op te merken, dat de oogen niet meer lusteloos, de mond niet meer goed hartig en onnoozel was. Een merk waardige blik van groote liefdé scheen van onder zijn neergesla gen oogleden te glooien, de mond was vast opeen gesloten, alsof hij met groote moeite zich zelf in bedwang hield. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5