WETHOUDER VAN UTRECHT. Tot wethouder van de gemeente Utrecht Ls in de plaats van mr. L. van L'er gekozen mr. dr. W. A, yan Zijst. TWEEDE KAMER. MOND- EN KLAUWZEER. In eene nota naar aanleiding van het verslag over het betrekkelijke wetsontwerp deelt de Minister van Landbouw mede, dat in 1907 dd be strijding van liet mond- en klauwzeer gevorderd heelt een bedrag van ruim f 160.000, aan de maatregelen met be trekking tot do overige besmettelijke veeziekten in den zin der wet, eene som van ongeveer 40.000 ten koste werd gelegd en voor de bestrijding der tuberculose omstreeks 735.000 ijs uitgegeven, of na aftrek der ontvang sten pl.m. 475.000. Tegenover de bewering als zouden de genomen maatregelen geenerlei invloed gehad hebben op de houding van bet buitenland in zake den in voer van ons vee, wijst de minister er o. a. op, dat zoowel Zweden als Span je de belemmerende bepalingen se dert hebben ingetrokken, terwijl ook de doorvoer door Duitscbland weder is toegestaan, en zoowel Brazilië als Zuid-Afrika weder belangrijke vee transporten ontvangen. Met betrekking tot de maatregelen ter bestrijding van de tuberculose, heeft de minister overgelegd een d.d. 25 November 1.1. ter zake uitgebracht rapport van den directeur der rijks- serumlnrichting en de onderscheide ne distriotsveeartsen. Spreken die deskundigen daarin, geheel in overeenstemming met het gevoelen der Indertijd benoemde, staatscommissie, eenerzijds de mee ning uit, dat de bestrijding der tuber culose lang zal duren, aan den ande ren kant verklaren zij zich beslist overtuigd, dat met kracht op den in geslagen weg moet worden voortge gaan en dat bijzondere aandacht zal moeten worden gewijd aan de onder- melk. De minister voegt hieraan nog toe, dat het o ogenblik om zijne denkbeel den uiteen te zetten over de riohtimg, waarin de bestrijding dezer ziekte, op grond van de verkregen ervaringen, zich zal moeten bewegen, nog niet is gekomen. Voor de opmerking, dat de prijzen voor de overgenomen dieren menig maal veel te hoog zouden zijn, bestaat geen voldoende grond. De minister blijft echter zijn volle aandacht wij- 'den zoowel aan dit punt als aan de gemaakte opmerking, als zouden som migen een bedrijf maken door aan koop van vee van twijfelachtige hoe danigheid. Over de medewerking der veehou ders valt in het algemeen niet te kla gen. De minister Is het geheel eens met. de leden, die van oordeel waren, dat er meer moet warden gedaan ter be vordering van stal-hygiëne. Het ligt in zijn voornemen, in de naaste toe komst in deze richting krachtig werk zaam te zijn. HERSTELLINGSOORD VOOR AMB TENAREN. Door het voorloopig comité voor de oprichting van een ondersteunings fonds voor burgerlijke Rijksambtena ren, is aan de onderscheidene orga- nisatlën van Rijksambtenaren, onder aanbieding van de concept-statuten en van het concept-reglement een op roeping verzonden tot het zenden van afgevaardigden naar een op 23 De cember ta Utrecht te houden - verga dering, waarin o. m. zal worden be sloten tot definitieve oprichting der Vereeniging en zal worden overge gaan tot de verkiezing van het be stuur en tot vaststelling der Statuten en het Huishoudelijk Reglement. Biijkens de concept-statuten stelt de Vereeniging zich ten doel a. Het verstrekken van geldelijken steun aan de leden, die buiten hun schuld in financieele moeilijkheden zim geraakt b. het oprichten en exploiteer-en van een of meer herstellingsoorden. Ondersteuning wordt verleend a. Door het verstrekken van giften, rentelooze of rontegevende voorschot ten b. door opneming in een herstel lingsoord. De vereeniging wordt gevormd door eereleden, leden en donateurs. Organisation, kunnen zich tegen be taling eener bij huishoudelijk regle ment te Lepalen bijdrage, aansluiten hij de Vereeniging. Leden kunnen zijn, zij, die voorzien zijn van een vaste aanstelling als Bur- gerliik Rijksambtenaar ol beambte, niet deelgerechtigd kunnen zijn in het Ondersteuningsfonds van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en die voldoen aan de desbetreffende be palingen van het huishoudelijk regle ment. Met burgerlijke Rijksambtenaren worden ten deze gelijk gesteld tijde lijke ambtenaren in 's Rijks dienst, die meer dan 5 jaren onafgebroken als zoodanig zijn werkzaam geweest. Iedere aanvraag om ondersteuning wordt als hoogst vertrouwelijk be schouwd. De ondersteuning geschiedt strikt geheim. MARIE JUNGIUS. Onder veel belangstelling is te Arn hem het stoffelijk overschot van Ma rie Jungius ter aarde besteld. Zij" v/as o.a. de stichtster van het bureau voor vrouwenarbeid en overleed aan een lang verborgen gebleven tuberculose, niet, zooals beweerd is, aan een ziels ziekte. INBRAAK IN EEN KLOOSTER. Te Bergrijk 't Loo (N.-Br.) te in het klooster der Fransche nonnen aldaar irigebroken. Men drong de kamer van m.ej. Tegenthof, hoofdonderwijzeres in genoemd klooster, binnen on der bedreigingen eischte de inbreker geld en kostbaarheden. Na de kamer der onderwijzeres afgesloten ie heb ben, doorsnuffelde de ongenoode gast verschillende vertrekken en maakte zich met een /50 aan papier en zilver geld, benevens eon gouden horloge en ring uit de voeten. De juffrouw werd morgens op haar hulpgeroep door de nonnen I - vrijd. Volgens haar verklaring ci Inbreker gemaskerd. De politie hield intusschen reeds jeen persoon aan, dte echter weer in .vrijheid werd gesteld. Het onderzoek wordt thans in alle richtingen voort gezet. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal, zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen vandaag 28 De cember, des namiddags om half twee. BRANDEN Donderdagavond is nabij het star tion Eist (Betuwe), afgebrand de hof stede, bewoond door Van M. en toe- behoorend aan den heer V. Van den Inboedel werd weinig gered. Inboedel en huis waren verzekerd. Oorzaak onhekend. TeAlphen ontstond Donderdag zonder bekende oorzaak brand ten huize van G. II., aldaar. Eén koe- heest werd gered. Varkens, kippen en inboedel verbrandden met het huis Alles was verzekerd. EEN KWAJONGENSSTREEK. Een trein, dJe te Bo.roe gestopt had, zette zich naar Hengelo ln beweging. Hij was reeds <Len overweg gepas seerd en eend ge honderden meters ver, toen plotseling een signaalfluitje weerklonk en de machinist daaraan gehoorzaam, terugstoomde. Een 14- jarige kwajongen, dio met twee ande ren op een fietstochtje, bij den over weg had gestaan, bleek het sein gege ven te hebben. Verschrikt over de uit werking, fietste het drietal zoo hard het kon naar Almelo, waar het thuis behoorde. Maar een spoorwegbeamb te ging hen per fiets achterna en haalde bij Zenderen den dader in, die, mee naar Borne teruggevoerd, zulk een bestraffing opliep, dat hij zijn booze streek wel niet meer zal herha len. HET HAAGSCHE RAADSVOTUM. Het gemeenteraadslid mr. Bik heeft ontslag genomen als lid van de Raadscommissie voor de Visschersha- ven, omdat hij vruchtbaren mede-ar beid in deze commissie niet wel moge lijk acht, nu de gewijzigde motie-Van der Kemp inzake het havenvraagstuk aangenomen in de raadsvergadering van 7 dezer welke motie z. i. niet tegenover, doch naast het betrekkelij ke voorstel van B. en W. stond door de aanneming van de motie-De Mees ter in de jongste gemeenteraadsverga dering is te met gedaan. WERKLOOSHEID TE AMSTERDAM. De commissie ten behoeve van de werkloozen, onder eere-voorzitter- schap van den burgemeester, zal ha re eerste uitkeer in g heden, Donder dag 24 December, doen plaats hebben. Er hadden zich bij de bijkantoren van de arbeidsbeurs ongeveer 380U personen om werk of steun aange meld. De omstandigheden van allen zijn daarna zoo nauwkeurig mogelijk onderzocht, met dat gevolg, dat onge veer 2000 personen niet voor steun in aanmerking konden komen, omdat zij niet voldeden aan de door de commis sie gestelde eischen, hetzij dat het ge zin, waartoe zij behoorden, over vol doende inkomsten kon beschikken, hetzij zij behoorden tot den groep van personen, die gewoonlijk bedeeling er langen, hetzij zij tot de zelfstandige oudernemers konden worden gere kend. De commissie hoeft echter re den te roeenen, dat het thans in aan merkend komend getal van 1806 werk loozen nog zal stijgen. Tot nog toe heeft de commissie slechts een klein aantal personen (50) werk kunnen verschaffen. Verschillende oorzaken hebben saamgewerkt om de uitvoe ring van haai' eerste plan, den aan leg van een sportpark, onmogelijk te inaken .Evenwel vertrouwt zij binnen korten tijd te zulten slagen met min der omvangrijke plannen tot werkver schaffing. MOLLEN. In Friesland komt concurrentie on der de mollenv angers en de landeige naren of huurboeren profiteeren er van. Het jachtrecht voor mollen wordt verhuurd De huidige pacht loopt per H.A. van 45 tot 60 ct. Natuurlijk staat een en ander ln verband met den prijs der mollen velletjes, die nu 7 ct. bedraagt. Verleden jaar steeg hij tot 10 ct. De meeste velletjes worden voor Engeland opgekocht. VLEESCHUITVOER. Het Hbld. ontvangt uit Londen de volgende mededeel ing van de heeren A. van Zwanenberg, P. Spanjer en S. van der Linde „Naar wij vernemen zal van Janua rl af het vleesch, dat geen merktéeken draagt, volgens hetwelk het door de Nederlandsche regeeringskeurmees- ters is goedgekeurd, bij landing, van v/ege het Engeische gouvernement ggr keurd worden. „Wij raden allen belanghebbenden tou ernstigste aan, geen ongekeurd vleesch, en ook geen manden of kis ten met afval Le zenden zonder label van de Nederlandsche Regeering. „Zendingen zonder officieel merk. teeken worden voor onderzoek aange houden dit zal in leder geval bette kenen liet verlies van de markt voor een dag. en dus groote prijsverminda. ring van het vleesch.'' TEHUPEIORY. Onder groote belangstelling had te Utrecht de ter aarde hestelling plaats van den daar zoo noodlottig omgeko men arts J. E. Tehupeiory. Tal van sprekers voerden het woord om hem te herdenken als edel mensch en er op te wijzen, dat de Indiër, als hem do gelegenheid geboden wordt, tot dezelfde ontwikkeling* kan komen als de Europeaan. BOND VAN HANDELS- EN KAN TOORBEDIENDEN. Zaterdag vergaderde deze Bond te Amsterdam. Naar aanleiding van het jaarverslag werd een discussie ge voerd, waaruit bleek, dat de Bond een crisis doormaakt. Blijkens het financieele verslag hebben de ontvangsten bedragen f 5884.G9 en de uitgaven 8286.36, zoo dat er oen nadeelig saldo is van f 2401.67. De contributies hebben ƒ5821 beloopen. Van de contributies werd een bedrag van 2263.87 1,2 afgezon derd voor de uitkoerlngskasseni de uitkeeringskafl bij ziekté, 3e nitkee- rinkskas bij werkloosheid en de weer- standskas. De balans dezer kassen op 30 September 1908 geeft een cijfer aan van f 3951.12 1/2. Op voorstel van het bondsbestuur werd besloten om het huishoudelijk reglement zoodanig te wijzigen, dat de uitkeering bij ziekte wordt bepaald op f 0.87 1/2 per dag gedurende de eerste 13 weken voor alle leden en, naar gelang van de klasse waarin de leden betalen, voor de volgende 13 weken op 0.50, f 0.75 of 1 per dag, de week telkens gerekend op 7 dagen. Hierna werd de vergadering ver daagd. MERCURIUS. Zaterdag vergaderde te Amsterdam de Nat Bond van Handels- en Kan toorbedienden Mercurius. Geruimeu tijd werd gesproken over het concept-reglement van het onder steuningsfonds van den bond. Dit reglement eischte wijziging Ln verband met de samenwerking van den Ned. Band van Handels- en Kantoorbe dienden in Nederland en den Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius". Vastgesteld werd in art 1 en 2 dat het ondersteu ningsfonds ten doel heeft het geven van geldelijke ondersteuning, in den vorm van giften of voorschot, aan le den van den bond en hunne nagelaten betrekkingen, terwijl het kapitaal be staat uit de bezittingen der twee vroe ger afzonderlijk bestaan hebbende ondersteuningsfondsen. Het reglement wordt, met aanbren ging van twee door het bondsbestuur overgenomen amendementen, bij ac clamatie aangenomen. Prof. mr. D. Simons uit Utrecht hield een lezing, die tot onderwerp had: Eenige mededeellngen over de bepalingen betreffende valschheid in geschrifte in de practijk. De begrooting werd goedgekeurd en vastgesteld op een bedrag van f 7010 in ontvangsten en uitgaven, LUGDUNUM BATAVORUM. Twee vriendinnen zijn ijverig mest elkander aan het cor respon dee ren. De een woont te Amsterdam, de ander in de Studentenstad Leiden. De laatste heeft deftig op haar postpapier staan L. B. Dat begrijpt het Amsterdamsche meisje niet. „Nu moet je mij in je eerstvolgende brief toch eens vooral schrijven, wat dat L. B. wel beteekent. Is dat Leiden- Binnen of Leiden-Buiten (Historisch). GESLEPEN. In Themis" komt het volgende be richtje voor. Do heer Schaap, de schrijver van het berichtje, vertelt, dat hij een vor dering had op zekeren D. Dronkers, die e>en „Administratiekantoor -voor Beursvoorwaarden" houdt te Amster dam en te Londen. Daar D. te Hol land geen domicilie heeft, begaf de heer S. zich naar Londen. Het kan toortje bevond zich in een groot ge bouw, waar honderden kantoren ge vestigd zijn. De heer S. komt daar aan, en vindt niemandhet eenige middel, om D. te pakken te krijgen, is wachten. Na 11/2 uur verschijnt een Amsterdam sche juffrouw, die zeker strenge or ders had, om niets los te Laten^ ten minste, ze weet niets. Na eenigen tijd komt het haar in den zin. dat D. mis schien wel te spreken is in zijn kan toor in de Queen Victoriostreet, no. zooveel. De heer S. gaat op weg, komt aan het opgegeven adres en vraagt aan den portier of het kantoor Dron kers daar is gevestigd- Op een beves tigend antwoord gaat hij binnen, wordt door een labyrinth van gangen geleid en.... komt aan hetzelfde kan toor, waar hij reeds geweest is. De juffrouw heeft inmiddels de plaat gepoetst 1 De oplossing van dit raadsel is, dat het reusachtige gebouw aan verschil lende straten grenst, en vele uitgan gen heeft, die aan D. en de juffrouw uitstekende diensten hebben bewezen. EEN EIGENAARDIG CITAAT. Wij lezen in „De Risicobank" Aan oen werkman is, wegens het gemis van het eïndlid van den rech terwijsvinger en beperkte bewegelijk heid van het 2e Lid daarvan, een blij vende rente toegekend naar eene ar beidsongeschiktheid van 10 pCt. De geLroffene verricht geheel het zelfde werk als voor het ongeval en verdient daarmede ook hetzelfde loon. Van eenige schade kan in dezen geen sprake zijn, zoodat er feitelijk goene schadeloosstelling had moeten wor den gegeven. Op dien grond kwamen wij van de betrekkelijke beslissing ln beroep. Zoowel de Raad van Beroep als de Centrale Raad bevestigden echter de o. i. onjuiste beslissing der Rijks bank. De werkgever schrijft ons naar aan leiding daarvan „Het mag wel bedroevend geheeten worden, dat aan een werkman in het geval van S. verkeerend, <L w. z. niet tegenstaande zijn blijvend letsel toch in staat zijn vroeger of zelfs hooger loon te verdienen en zijn vroegeren of daarmede gel ij ks taanden arbeid te verrichten, eene rente wordt toege kend. Wij kunnen in de beslissing van den Central en Raad van Beroep niev a naars dan een schending van art. 22 der Ongevallenwet 19U1 zien. en in deze meening worden wij versterkt door de uitlating van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in de Eerste Kamer. „Deze wet gaat uit van het denk beeld, dat terug zal worden gegeven wat men feitelijk verliest: namelijk het inkomen uit den arbeid dat afhan kelijk Is vau de bekwaamheden en krachten, die inen heeft. Dat verlies nu Is bij eenzelfde ongeval verschil lend. Om een voorbeeld te noemen het verlies van een been voor iemand, die loopdienst verricht, heeft een ge heel ouderen invloed op zijn arbeids vermogen, dan het verlies van een been voor Iemand, die schrijfwerk verricht. „In casu ie toch noch het inkomen minder geworden, noch zijn de oe- kwaamheden en krachten om zich dat inkomen te verschaffen, verloren ge gaan." Wij vonden het door dezen werkge ver aangehaald citaat zoo goed pas send op dit, waarlijk niet op zich zelf staand geval, dat wij gemeend heb ben het eene plaats In onze kolommen te moeten geven, zegt het blad. DESINFECTIE BIJ TELEPHOON- TOESTELLEN. De directeur-generaal der posterij en en telegrafie heeft na Ingewonnen advies van den Centraleen Gezond heidsraad te Utrecht, aan de bestu ren van de gemeenten, waar locale telephoonnetten zijn, een circulaire gericht, waarin gewezen wordt op de gevaren van besmetting door middel van telephoontoestelten in de openba re spreekcellen en stations. In over weging wordt gegeven te bevorderen, dat dezelfde voorzorgsmaatregelen worden getroffen als die, wel lie door het Rijk worden toegepast. Deze be staan in het minstens 2 maal daags schoonmaken der geluidtrechters van de microphoon en telephoon en het gebruik van desinfectiedoekjes. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De Nederlandsche Bond voor licha melijke opvoeding hield in Den Haag onder leiding van kolonel Bischoff van Heemskerk zijn eerste aigemeene vergadering na die, waarin de Bond werd geconstitueerd. De voorzitter zeide, dat de militaire sportfeestem het denkbeeld deden rij pen, onze jongelingschap op to wek ken tot het beoefenen van sport en lichaamsoefeningen, opdat zij flink geoefend in dienst komen niet alleen, maar, weer in den burgerstand terug gekeerd, door hun voorbeeld anderen opwekken tot het deelnemen aan die lichamelijke opvoeding. Aanvankelijk was het plan, den bond te noemen, militairen bond; doch men Is daarvan teruggekomen, omdat men begreep, dat men de hulp der burgerij ln hooge mate noodig had en de naam mis schien zou afschrikken. Dq plannen voor de oprichting van den Bond vonden in de pers algemee- nen steun. De Bond heeft aanraking gezocht miet andere corporaties op zijn gebied, en de pogingen, om den Bond tot bloei te brengen, mogen vrijwel gelukt heeten. De secretaris, de heer W. J. H. Mu ller, deed daarna eenige mededeelin- gen uit het jaarverslag, dat in druk zal verschijnen en In het jaarboekje opgenomen. Sportfeesten van verschil lende vereenigingen zijn gesteund. Op verschillende plaatsen zijn afdeelin- gen opgericht (o.a. te Haarlem), ter wijl op sommige plaatsen die oprich ting te wachten is en elders stappen daartoe worden gedaan. Nadat aanvankelijk misvatting om trent het doei van den Bond was ge rezen, heeft thans de minister van oorlog den Bond zijn krachtigen steun toegezegd. Het hoofdbestuur heeft de verschil lende af deelingen opgewekt, om haar middenclubs te vormen van bepaalde beoefenaars van spelen als voetbal, korfbal, enz., dóe zich dan zullen toe leggen, om zich bekwaam te maken voor de competitie der verschillende sportbonden, om deze aldus krachtig te steunen. Op voorstel van den heer Nypels werd besloten de memorie, door het hoofdbestuur bij den minister van oorlog ingediend, welke memorie den minister tot een warm voorstander van den Bond maakte, Ln het jaar boekje op te nemen en, als de kosten niet te groot zijn, afzonderlijk te ver spreiden. De aftredende hoofdbestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Het hoofdbestuur zal tot 12 leden uitge breid en dan verdeeld worden in en kele onderafdeelingen, die elk een speciale taak zullen hebben. ZWAAR BORDUURWERK Gehoord dezer dagen in eene gehou den rodevoering „Het is, mijnheer de voorzitter, op dit aanbeeld, waarop lk verder wensch Le borduren. (Historisch). Koloniën ATJEH. De Hbld.-correspondent te Batavia seint het volgende: De gouverneur van Atjeh confereert te Buitenzorg. De redactie voegt hieraan toe: Wat aanleiding gegeven heeft tot de confexente van gouverneur Swart met den gouverneur-generaal te Bui tenzorg valt uit vorenstaand bericht natuurlijk niet op te maken. Wij herinneren hierbij evenwel aan hetgeen de Minister van Koloniën in zijne M. v. A. op het V. V. der 2e Ka mer opmerkte, haar aanleiding van de aan het lid van den Raad van N.-I. Liefrinck verleende opdracht: „De Gouverneur-Generaal is door 't door hom gehouden onderzoek Ln At jeh tot de ervaring gekomen, dat een vruchtbaar toezicht op den gang van zaken in dit gewest van uit Buiten zorg niet kan worden uitgeoefend, zoo lang de Gouverneur-Generaal uitslui tend is aangewezen op schriftelijke rapporten, welke, hoezeer der waar heid volkomen getrouw, hem geen blik gunnen in de werkelijke beteeke- nis en de consequentie van genomen bestuursmaatregelen. Vandaar het genomen besluit dat, naar de onder- geteekende uit het .Voorloopig Ver slag mocht vernemen, in de Staten- Generaal de toejuiching vindt, die het verdient" Gelijk men weet, Is intusschen de heer Liefrinck tengevolge van onge steldheid verhinderd geweest om aan de hem verleende opdracht gevolg te geven en naar Atjeh te vertrekken. Wij kunnen veronderstellen, dat de gouverneur-generaal het wenschelijk heeft geoordeeld zelf die besprekingen met den luitenant-kolonel Swart te houden. Wij meenen uit ons telegram vol strekt niet te moeten afleiden, dat een minder gunstige toestand ln Atjeh aanleiding tot deze conferentie zou nebben gegeven. Integendeel zou juist Ln zulke om standigheden de aanwezigheid van den gouverneur in Atjeh noode kun nen worden gemist. Wij vermoeden dat bij deze confe rentie ook wel de uitkomsten ter spra ke zullen komen van den tocht, dien gouverneur Swart in de maand No vember van Sumatra's Oostkust uit naar de Gajoe-landen ondernam, in het belang eener verbinding dier streek met de Oostkust. De Gajoe-landen maken nog steeds het zwakke punt uit voor liet bestuur Ln Atjeh, waar die weinig toeganke lijke streek nog steeds als toevluchts oord dient voor benden, die voor on ze troepen in de lage landen moeten wijken. Van een achttal belangrijke ontmoetingen met benden in de maan den October en November, kwamen de meeste voor in de Gajoe-landen en het omliggend gebied. HET MUNITIE-VRAAGSTUK BIJ DE INFANTERIE. Wij lezen in de Java-Bode: Het is een bekend feit, dat de muni tie voor de geweren model '95 verre van volmaakt is. Het is in de laatste jaren een voortdurend gesukkel met nabranders, hulsscheuringen, gas- rntsnappingen, enz. Nu is het weer een onlangs uit Nederland ontvangen groote partij hulzen, die het legerbe stuur uren hoofdbrekens en... tonnen gouds kosten. Groote partijen munitie moesten worden afgekeurd, talrijk waren de klachten zoowel te velde als in vredes- garnizoenen bij de schiet-oefeningen. Intusschen heeft deze moeilijkheid geen aanleiding gegeven dat men met de, aan de munitie te stellen eischen bij de infanterie de hand is gaan lich ten, hetgeen aan de schietvaardigheid afbreuk zou doen en bovendien voor den schutter gevaren zou kunnen op leveren. Integendeel zijn dezer dagen bij aigemeene order no. 86 eenige wijzi gingen Ln het schietvoorschrift aange bracht, waaruit blijkt, dat de, aan d<e munitie te stellen eischen holengrijk zijn verscherpt en o.m. het maximum aantal toegestane weigeringen van 5 pet. tot 2 pet. is teruggebracht. ATJEH. De „Hbld.'-correspondent te Bata via seint het volgende Het gerucht loopt, dat de gouver neur van Atjeh, Swart, wenscht dat hem vrijheid worde gelaten in zake ziin beleid in Atjeh, met verwerping van het systeem-Van Daalen, of dat hem anders ontheffing uit zijne be trekking worde verleend. De redactie teekent hierbij aan Het vorenstaande is ons niet recht duidelijk, waar daarin het systeem- Van Daalen wordt ter sprake ge bracht, tenzij dat deze aanhaling slew's moet dienen om nader te be vestigen, dat niet weder in de fouten zal worden vervallen, die onder het bestuur van den afgetreden gouver neur werden waargenomen. De aanvaarding van het bestuur over Atjeh door den luitenanit-kolonel Swart, na het door den gouverneur- generaal •'n Atjeh gehouden onder zoek, dat die fouten in het licht stel de, en tot de opstelling van een pro gram leidde, waarbij herhaling zou worden vermeden, sloot van zelf in zich, dat de nieuwe bestuurder het bestaan dier fouten erkende en de gedragslijn in deze van zijn voorgan ger verwierp. Wij twijfelen niet aan de mogelijk heid -dat met zachtheid in het beleid naast gepaste strengheid in de act'e, dat doel hinnen ons bereik valt. Wa rs het anders, dan zouden wij niet aarzelen aan te dringen op het slot van wat dan in onze oogen slechts een gevaarlijke comedie zou zijn. Wij zien echter ook zeer wel in, dat daardoor do taa.k van een bestuurder van Atjeh nog meer wordt verzwaard, en meenen, dat juist in deze omstan digheden den man, dien men het ver trouwen schonk bij het opleggen van die taak, ook dat vertrouwen moet worden gelaten bij de uitvoering daar van. Nader wordt geseind, dat er volko men overeenstemming tusschen de heeren Van Heutsz en Swart bestaat. Leger en t/ioot DE LEGERCOMMANDANT. Naar wij vernemen zal de comman dant van het leger in Nederlandsch- Indië, generaal Rost van Tonningen, in Juli a_s. repatrieereh. („Vad.") MARINE EN LEGER. Bij do koloniale reserve hebbon ddt jaar 370 personen vrijwillig dienst ge nomen. Het korps is sterk 2011 man, van wie 1384 in O. en W. Indië zijn. Kerk en Schooi VOORBEREIDEND ONDERWIJS. B. en W. van Amsterdam stellen den raad dter gemeente voor, de (vrouwelijke) hoofden, onderwijzeres sen. en helpsters bij het voorbereidend onderwijs ontslag uit hare betrek king te verleenen, wanneer zij in het huwelijk treden. Zij worden in deze gesteund door de plaatselijke com missie van toezicht op het lager on derwijs. BURGERLIJK HUWELIJK. Tegen den heer G. F. Kerkhof, pre dikant bij de Gereformeerde gemeente te Souburg, la, naar de „M. Ct." meldt, een klacht ingediend ter zake-' dat hij op 11 Dec. een huwelijk kerke lijk heeft ingezegend, zonder zich vooraf te hebben overtuigd dat dit hu welijk door den ambtenaar van den burgerlijken stand was voltrokken. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor het artsexa men eerste deel de neer A. Hulshof. Bevorderd tot arts de heer C. van den- Hoek. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Door den Senaat der Technische Hoogeschool is liet doctoraat ln de technische wetenschap honoris causa verleend aan dr. R. D. M. Verbeek, mijningenieur, oud-hoofdingenieur, chef der afdeel ing Mijnwezen in Ne- derlandsch-Indië. SCHOOLVERZUIM DOOR DE LEERPLICHTWET. In de jongste zitting van het kan tongerecht te Heerenveen verschenen tien hoofden van scholen om te getui gen tegen vaders, die zich schuldig hadden gemaakt aan overtreding der leerplichtwet door het schoolverzuim hunner kinderen. De hoofden moesten daardoor aan hunne klassen dien dag vacantia geven. (L. Ct.) Bij beschikkingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn be noemd tot conservator bij de hygiëne en bacteriologie aan de Rijksuniversi teit te Leiden, J. N. Voorhoeve tot prosector bij de anatomie aan de Rijks-universiteit te Leiden, J. W. P. Fransen, W. A. Kop, A. Pijper, J. J. Brutel de la Rivière tot assistent aan de Rijksuniversi teit te Leiden, builen bezwaar van 'sRijks schatkist; voor de tandheelkunde J. A. Ham mes, voor de heelkunde dr. J. H. P. Kerckhoff, en voor de oor-, neus- en keelheelkunde dr. C. J. A. van Iter- son tot assistent, belast met het geven van een cursus in ziekenverpleging aan de Rij lisuniversiteit te Leiden, dr. J. Bruining. Lederen en Kunst JOURNALISTEN-JUBILEE. De heeren H. L. Baarbé en R. C. Verweyck, herdachten 26 dezer hun 25-jarigen arbe.d als redacteuren van „de Standaard". Er was een commissie gevormd om deze beide journalisten te huldigen. In „Maison Boer", Weteringschans, werd Zaterdagmiddag 3 uur receptie gehouden. Onder de sprekers behoorde ook Dr. Kuyper. GEVAERT. Te Brussel is in den ouderdom van 80 jaar de directeur van het Conserva toire, Gevaert, overleden. Hij was be kend als componist van opera's, man nenkoren, cantates en liederen, maar het meest wegens zijn belangrijke mu- zikaal-theoretische studies. D. H. BRONDGEEST. De heer Brondgeest is na een buik operatie te hebben ondergaan, beter. De koorts is af. DE ENKHUIZER WAAG. Het waaggebouw te Enkhuizen, ge sticht in het midden der zestiende eeuw (1559), is uit een architectonisch oogpunt belangrijk als type van Oud- Hollandschen bouwtrant. Niet alleen de beide gevels (het gebouw staat op een hoek), maar ook het inwendige is interessant. Een der kamers, die in vroeger jaren gediend heeft als gilde- kamer der chirurgijns, wordt verlicht door ramen met beschilderde ruiten; de glasschilderingen, voorstellende wapens van gildemeesters, zijn deels nog in zeer goeden staat; van een an dere kamer is de antieke betimmering nog geheel aanwezig. Dit gebouw zal zoowel in- als uit wendig worden gerestaureerd en zoo veel mogelijk gebracht in den toe stand, waarin het oorspronkelijk ver keerde, waarna het zal worden inge richt voor museum. Voor dit doel i een commissie van deskundigen be noemd, welke den burgemeester, den heer Hoy tenia van Konijnenburg, wel ke het initiatief nam, zal ter zijde staan. De kosten zuilen uit particulie re bijdragen worden bestreden. Sport en Wedstrijden VOETBAL. HAARLEM—F. C. BRUGEOIS. 1—3. Met een ze' r gehavend elftal, waar in de vijf plaatsvervangers lang niet allen voldeden, heeft Haarlem Vrij dag tegen de Brugeois, de Belgische le'ders, gespeeld en welverdiend ver loren. Van de veelgesmade Haarlem- sche voorhoede was alleen de rech terwang present, en de invallers, na meJijk Van Renterghem (Volharding), Filipse (ex-Hercules) en Blume (Velo- citas) hebben een spelletje gespeeld, dat heslist beneden de gewone Haar lem-forwards stond. Maar laat ik mijn verhaal begin nen. Allereerst de elftallen. Die wa ren Haarlem: Beeuwkes, Stol (capt.), Tholen, Serné, Healey, Haak, Bouwmeester, Verwey, Blume, Fi lipse, v. Rentergbem. F. C. Brugeois: Y. Boxtaele, Paternoster, Deveen, Daufrenne, Goetinck, De Graeve, Cambter, Vyncke, Visser, Jean Strubbe, Carlos Strubba.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6