Met een applausje worden de Bel gen door net talrijke publiek ontvan gen 't zijn meerendeels forsche, goed gebouwde kerels, gekleed in zwarte pantalons en licht-blauw-en-zwarte jerseys. Als scheidsrechter zien we zoowaar Jan van den Berg weer eens in 't veld, dio weldra met een sonoren fluittoon don bal aan het rollen brengt' Deveen trapt af, de match is begonnen. Direct stuiten de Belgen op Healey, en Blu- rne leidt een hortenden en stootenden Haarlem-aanval, 't Is direct te zien, dat ook deze voorhoede van Haarlem 't niet kan. De linkerwing is twaalf maal te langzaam, de midden-voor weet niet waar hij met den bal naar toe moet, Verwey drijft maar en Bouwmeester staat voortdurend ge dokt. Daartegenover is de Belgische voorhoede met haar drie internatio nals ook niet sch'tierend, telkens spelen zo te hard vooruit, en Deveen is niet tegen Healey opgewassen. Haak heeft Goetinck onder den duim 't is voorloopig een strijd tusschen de achterhoeden. Eens krijgen de onzen even een be vlieging, en Filipse zendt een hard schot in, maar bet wordt gestopt, en Van Boxtaele brengt den bal bij Beeuwkes' doel. Een schot van den Belgischen midden-voor, Beeuwkes valt, een worsteling op de doellijn ontstaat, maar het loopt goed ai. Even daarna scoren de Belgen uilt sein mooien voorzet van links hun eerste puntje (01). Nu dringen de Haarlemmers op, de voorhoede zit goed op den bal, maar samenspel is ver te zoeken. Blume en Filipse denken meer om den man, dan om den bai, en Verwey kau hei, maar niet tot een schot brengen. Ein delijk slaat een Belg den ba. voor Filipse z'n neus weg. Penalty zegt Van den Berg, en de Belgen krijgen hun eerste penalty in dit seizoen te gen zich. Met een onhoudbaren kan jer zorgt Blume voor den gelijkma ker tl1). Hierna zijn de Bruggenaren beslist sterker en vooral Pambier en v. Box taele verrichten goed werk. Beeuw kes krijgt het benauwd, maar de Victoria-man Tholen speelt uitste kend en ook captain Stol Is niet mis. Twee maal redt de paal Haarlem, en in een gevaarlijke scrimmage voor 't doel weet Stol op t randje te redden. Zoo komt half time met 1—1, wat voor Haarlem tamelijk geflatteerd is. In cie lust loopt het publiek zich warm rondom het speelveld, 'het is frisch weertje om naar een voetbal match te kijken. Na rust is het spel vrij onbelang rijk. De Belgische achterhoede nee nu goed af, maar is zeer onzuiver, zoo dat de Haarlem-voorhoede, die nog even slecht speelt, af en toe wel eens wat doen kan. Van Renterghem pres teert echter nic-ts, zoodat de onzen niets kunnen uitrichten. 1-Iet duurt pelfs niet lang, of de Belgen krijgen een penalty (wegens hands), waaruit ze met een hard schot vlak over Beeuwkes' hoofd (niet onhoudbaar dus) scoren. Hierna is het spei be- Eaald vervelend, hoewel Filipse zijn est doet om gelijk te maken, en Blu me na lang knoeien eindelijk eens goed passeert, maar voor opera doel er naast kunjevt. Filipse schiet te gen den paal, de Hollanders hebben wei nis geluk ia. Ten slotte t loopt al naar time komen de Belgen nog eens flink opzetten, en uit een corner zorgt De veen voor het derde en laatste puntje (13). Kort hierop fluit Jan van den Berg voor 't laatst en do Brugcois heeft eene welverdiende overwinning behaald. Het Belgische spel was goed eerste klasse (maar uiet zooals dat der H. V. V. b.v.) en volkomen fair, hoewel er menschen in zijn (we noe men maar Visser, Deveen) die over heel wat lichaamskracht beschikken. Bij Haarlem was de geheele achter hoede goed en de geheele voorhoede slecht. Tholen, Haak en Healey speel den uitstekend, terwijl ook Serné (speler van Haarlem 11) heel goed voldeed, maar in t plaatsen ver bij zijne buren moest onderdoen. Van BoxtaeJe, Cambier en Visser iioemen we in 't bijzonder van de Belgen. Jan van den Berg yoldeed als scheidsrechter niet minder dan an ders als voetballer. KAMPIOENSCHAP HAARLEMSCHE VOETBALBOND. Hiervoor werd Zondag de eerste wedstrijd gespeeld H. F. C. II—E. D. O... 2—1. De match werd gespeeld op het neutrale Haarlem-terrein. Ook Haar lem II (dat houder van het kampi oenschap is) moet in deze (hoive) competitie uitkomen, zoodat nog ge speeld moeten worden H. F. C. II—Haarlem II. E. D. O.Haarlem II. ANDERE UITSLAGEN. Vrijdag (lo Kerstdag). UtrechtHercules—Kölner Ball- fepielclub 51. U. V. V.Excelsior, Brussel, 0—2. Breda 't ZesdeAntwerp F. C., 0—2. Amsterdam A. F. C.—Racing Club de Bruxelles, 32. Rotterdam SpartaKölner Ball- epielclub, niet doorgegaan. Den Haag H. V. V.H. B. S., 5-2. De Keulenaars schenen voor dien dag met twee clubs tegelijk te hebben afgesloten. Het niet opkomen tegen Sparta zal hun vermoedelijk een nog- 9.1 hooge boete kosten. Dusseldorf UnionNeptunus, 0-9. Meclielen R. C. de MalinesXer- xus, 3—2. OldenburgF. C. Oldenburg—Be Quick, Gr. 2—6. Antwerpen Antwerpsche Combina tieHaagsche Combinatie, 63. Zaterdag (2e Kerstdag). AmsterdamAjax—Daring Club, S-0 Den Haag II. V. V.Racing Club de Bruxelles, 52. H. B. S.F. C. Brugeols, 21. Antwerpen Beerschot A. C.— Vleermuizen 34. Antwerp Football AllianceXerxes, 1—1. Mitnchen-Gladbach F. C. Gladbach Walvissclien, 0—2. De wedstrijden D. F. C.—Victoria, Mannheim, en P. W.F. C. Buer fftui&ron niet floor. BANDY. Het bestuur vaa den Nederland- schen Hockey- en Bandybond heeft, naar de „Ned. Sport' meldt, besloten, dit seizoen zoo mogelijk een barady- competitie ie laten verspelen. Daar echter, wanneer er ijs is, de tijd ontbreekt om deze competitie door den bond te regeleu, zullen de aan voerders der bandy-spannen onder ling de wedstrijden bepalen en van de data en de uitslagen der wedstrijden opgave doen aan den secretaris. Een bandy-span zal uit negen spe lers bestaan. Gespeeld wordt volgens de Engelsche reglementen. Tot dusver hebben z'ch aangemeld Haarlem, Amsterdam, H. V. en Dordrecht. EEN STOUTE ONDERNEMING. Een lid van de Automobielclub te St. Petersburg, de heer Nagel, beeft een weddenschap aangegaan, om zon der chauffeur, en zonder aan zijn rijtuig vooral iets voor te bereiden, een reis in den vreemde van 10.000 K.M. al te leggen. Een uur nadat de weddenschap was gesloten, vertrok hij, om de volgende reis te onderne men St. Petersburg, Pskoff, Riga, Mitawa, Tilsiti, Koningsbergen, Ber lijn, Frankfort a. d. M., Bingen, Keu len, Meen, Luik, Brussel. Namen, Reiina. r-8,rijS) Lyon, Grenoble. Nice. Milaan, Brescia, Venetië, Brenner, Munchera. Leipzig, Berlijn. Konings bergen, Tilsitt, Millawa, Riga, Si Petersburg. Door locale autoriteiten zal de reis worden gecontroleerd. SCHERMEN. Op 15, 16 era 17 Januari zal te Boe dapest eera groote internationale schermwedstrijd gehouden worden op sabel en floret. Hieraan zal, naar wij vernemen, door vijf Nederlandsche schermers worden deelgenomen. EEN AERODROOM. Naar „De Auto" meldt, is te Juvis In Frankrijk hei nieuwe aérodrome ingewijd. Vijl ministers, 50 députés en 50.000 toeschouwers waren er bij tegenwoordig. liet Ls ie beschouwen als de eerste lucbtschiphaven der wereld. Het oefemvekï .js 100 hectaren groot, voor zien von tribunes, een baan er om heen vac K.M., en een rechte baan van 1500 Meter. Verder zijn er lood sen voor diirigeablcs en aéroplanes, rep aratie-in rich tin gen, obs er v a tie - hoogten, een iuchtboei ira het midden dier vlakte, een gas- en waterstoffa- briek, restaurant, automobieipark, ijsbaan, vischwater, tennisbanen, enz. WORSTELEN IN HAMBURG. De beslissingskamp tusschen Van den Berg en SabaBê had plaats. Sa- ba'tié trad weer zeer ruw op en op een gegeven moment smeet hij Van den Berg met alle macht tegen de ta fel, waarnemer de jury was gezeten. Do heele zaak vloog onderstboven, waarbij Van dan Berg een zijner rib ben zoodanig blesseerde, dat hij den strijd niet Icon voortzetten. Het schijnt nogal aangekomen te zijn, daar behalve een stoel, ook de tafel gebroken was. Het publiek gaf door fluiten zijne ontstemming te kennen. BILJARTEN. Zaterdagmiddag te 1 uur begon de wedstrijd Amsterdam tegen Het Noor den, waaraan een zestal Amsterdam- sche amateurs en een drietal Gronirig- sche en Fr.iescho amateurspelers deel namen. Voor Amsterdam kwamen uit de hoeren H. Robijns, J. Reiss, M. Co- hen, H. de Rood, D. de Geus en N. Verkley. Voor Groningen de heeren F. A. Thiele, H. G. Albronda en D. v. d. Woude. Voor Friesland de "heeren J. Wer ners, J. J. Boelstra en J. Jonker. Na de eerste ronde was de stand Amsterdam 816 punten, Het Noorden 671 Dunfcen. Na de tweede rondo Amsterdam 1533. punten, Het Noorden 1403 pun- ta Na de derde ronde Amsterdam 2202 punten, Het Nooi'den 2303 pun ten. Na de vierde ronde Amsterdam 2967 punten, Het Noorden 2976 pun ten. Na de vijfde ronde Amsterdam 3704 punten, Het Noorden 3697 pun ten. Na de zesde en laatste rondo Am sterdam 4507 punten, Het Noorden -4424 punten, zoodot Amsterdam won met 83 punten. Zooals men dus ziet, was de strijd zeer spannend ©n tot het laatste mo ment onbeslist. De belangstelling was beide dagen enorm. De heer J. Werners (Friesland) won al zijn partijen, in hot geheel een zes tal, terwijl hij tevens de hoogste serie (94) maakte. Na afloop had de uitreiking der prijzen plaats door mr. D. E. Lioni, voorzitter van de biijart-vereeniging „Amsterdam". Do medaille uitgeloofd door „Vreem delingenverkeer", gewerd den heer Werners, aie won de moyenne aan den heer Thiele, met 12 14/65 die van de hoogste serie aan den heer Werners. DE EERSTE LUCHTSCHEEP- VAARTLIJN. Tusschen New-York en Boston zal, zooa.ls indertijd reeds kortelings werd gemeld, binnen enkele maanden de eerste geregelde luchtscheepvaart- dienst der wereld worden ingesteld. Het mag nu nog avontuurlijk klinken maar over vijf jaar weten we niet be ter of het hoort zoo, en blijft de be gane grond alleen bestemd voor het vervoer van oude juffrouwen eh men schen met rheumatiek. Naar luid van berichten uit Lon den wordt de eerste luchtlijn op 1 Mei voor het publiek opengesteld, volgens plannen van de New-Yorksche Aerial Navigation Company. Aan, den bouw van een balhmloods in Boston en een luchtvloot, is. onder leiding van den bouwer van don stuurballon voorde Amerikaan.-..no regeering, kapitein Baldwin begonnen. De ,,Beri. Lokal-Anz." dit plan be sprekend. vindt het eenig3zins vreemd dat juist Amerika, welks stuurballons zich zelfs niet bij benadering kunnen meten met de motorballons van Duit- sche en Fransche constructie, de ba kermat belooft te worden van het eer ste geregelde verkeer te lucht. Waaraan het blad ten slotte toe voegt, dat overigens een dergelijke in richting ook voorkomt op het pro gram der Brusselsche tentoonstelling ia 1909, en dat zich hier (er blijkt uit dat „hier" niet al te duidelijk, of het blad nu spreekt van zijn standpunt ais B e r 1 ij n s c h blad, of dat het nog altijd Brussel bedoelt) reeds een maatschappij heeft gevormd, om de voorbereiding van den luchtsclieep- vaartdienst ter hand te nemen. Het is dus niet ondenkbaar, dat we hot volgend jaar allen per stuurbal lon naar de Brusselsche wereldten toonstelling zullen vliegen. WEGWIJZERS OP 't IJS. Het centraal bestuur van den Frie- schen IJsbond heeft zich per adres ge wend tot al de gemeentebesturen in Friesland met het tweeledige ver zoek: 1. Om te willen bevorderen, dat de ijsverkeerswegen voortaan van weg wijzers worden voorzien. Dit zou zegt het centraal bestuur een groot gemak opleveren voor 't schaatsenrijdende publiek. Waar men op de landwegen allerwege hand- en wegwijzers aantreft, waarvan het nut zeker niet twijfelachtig meer kan wor den genoemd, is de vraag gewettigd, waarom men dcrazelfden practischen maatregel slechts in enkele gemeenten in toepassing brengt op de ijswegen, welker namen en richtingen, uit den aard der zaak, bij het groote publiek veel minder bekend zijn dan de eerst genoemde. Do kosten zijn gering; een juffer met een daaraan bevestigd plankje, waar op de richting staat geschilderd, is voldoende. Goed opgeborgen en on derhouden kunnen ze jarenlang dienst doen. 2. Om te willen bevorderen, dat de brugwachters het vrij en onbelemmerd verkeer over ijs zooveel mogelijk in de hand werken, door hun brug tijdelijk open te draaien, indien door te lage ligging dezer, een slede er niet onder door kan komen. liet centraal bestuur wijst er op, dal om dezelfde reden de spoor- en trambruggen ook bij gesloten water moeten worden opengedraaid, zoodra de trein of Ham gepasseerd is. Uit de Arbeiderswereld SCHILDERSGEZELLEN. Met de Kerstdagen werd te Utrecht onder .leiding van den. heer B. Drost van den Haag de röe algemeen© ver gadering gehouden van den Necter- landschien Schüdersgazellerabond. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mede, dat do bond in het afgeloo- pen jaar met 73 ledera gestegen was en er thans 1783 telt, welke kleine toe name spr. geheel aan de heerschende crisis toeschrijft. Vervolgens rele veert spr., dat de bond een harden strijd te voeren heeft tegen de pa troons, nu zij pogen door negatie van den bond overal individueel© contrac ten af te sluiten. Bet jaarverslag van den secretaris wordt na eenige besprekingen goed gekeurd, eveneens het financieel ver slag, dat aan ontvangsten een bedrag van 18.102.51 1/2 aangaf en aan uit gaven ƒ11,599.81 1/2, alzoo een batig saldo van 6502.70 Op voorstel van het hoofdbestuur wordt besloten dat bij staking 5 uur plaatselijk loon zal worden uitge keerd voor lederen werkdag tot een maximum van 6 voor een ongehuw de, 7 voor een gehuwde zonder en 9 voor gehuwden met 4 of meer kin deren beneden den 14-jar;gen leeftijd. Besloten werd dat alleen zij recht op uitkeering zullen hebben die ten minste 13 weken lid zijn en ten volle 13 weken contributie betaald hebben. Eveneens werd besloten dat stakers die op door de organisatie gestelde voorwaarden aan den arbeid gaan, verplicht zijn, zoolang de staking duurt, het daarvoor ontvangen meer dere loon elke week aan den bond af ie dragen. Verder werd bepaald dat stakers geen werk voor eigen reke ning mogen uitvoeren tenzij het hoofdbestuur dit in het belang van den strijd wenschelijk acht. Zij die zonder uitdrukkelijke toe stemming van het hoofdbestuur dit toch doen, zullen als onderkruipers beschouwd worden. esloten wordt in het komende jaar zooveel mogelijk propaganda in het Zuiden des lands te maken. Op voorstel van het hoofdbestuur wordt besloten een verhoogde contri butie in te voeren, over welk besluit echter eerst een referendum zal wor den uitgeschreven. Bij de uitkeering bij ziekte werd be paald, dat een zieke die GO achter eenvolgende dagen uitkeering genoten heeft, eerst na 26 weken weer voor uitkeering in aanmerking kan komen. Verschillende voorstellen inzake het vormen van een bondswerkloozen- fonds werden tot een volgend jaar uitgesteld, met het oog op de malaise in do bouwvakken. EENE UITSLUITING. Men schrijft uit Breda aan het „ïibld." Door de firma Frans Klep, ijzer gieterij te Breda, Is aan haar werklie den een ontwerp-fabricksreglement voorgelegd, dat deze geweigerd heb ben te onderteekenen, verzoekende te vens met het hoofdbestuur van den Metaalbwerkersbond te mogen confe- reeren, alvorens dit te doen. Daags daarna werden de werklieden ge dwongen te teekenen onder pressie van ontslag. Na weigering van bedoel de firma cm met het hoofdbestuur te onderhandelen, is door hen. die vroe ger geteekend hadden, de onderteeke- niriig herroepen en dientengevolge zijn zij nu uitgesloten. Gisterenmiddag om 4 uur was de stand als volgtHet hoofdbestuurslid van den Metaalbe- werkersbond Dekkers is te Breda aan gekomen, om zich op de hoogte te stel'en en van advies to dienen, ook de Kamer van Koophandel bood hare bemiddeling aan en de arbeiders heb ben verklaard geen enkele wijziging in het Arbeidscontract te aanvaarden, wonneer niet met de vakvereeniging werd onderhandeld. Ondanks deze pertinente verklaring besloot de Kamer van Koophandel toch tot ten onderhoud rnet de firma Klep. Het resultaat daarvan is nog niet bekend. NATIONAAL ARBEIDS- SECRETARIAAT. Vrijdagmorgen werd in „De Roode Leeuw" het driedaagsch reorganisa tie-congres aangevangen van het Na tionaal Arbeids-Secréiariaat, onder leiding van den heer 3. C. A. Becker. In zijn openingswoord constateerde deze, dat "het N. A. S. in het afgeloo- pen tijdperk meer aan inwendige or ganisatie, dan naar buitera heeft ge werkt, en dat dit congres de kroon op dien arbeid moet. zetten. Vertegenwoordigd waren 7 plaatse lijke arbeidssecretariaten, de hoofd besturen van 5 algemeen© en van 81 plaatse!ijke organisaties. In het jaarverslag constateerde de secretaris, de heer II. Koilhek Jr., dat het N. A. S. ora-danks do economische crisis era de folio campagne, waaraan het naar aanleiding van vel© onver antwoordelijke handelingen dio in het N. A. S. hadden plaats gevonden, heeft blootgestaan, niet in ledental is gedaald. Vooral is gewerkt aan de in wendige orgar.'saties. Het orgaan „De Arbeid" lieeft door het verdwijnen van „Het Volksdag blad" een 500 lezers gewonnen. De fi nancieel© toestand is verbeterd. 1-Iet bestuur hoeft pogingen aange wend om vaste internationale verbin dingen aan te knoopen, doch met wei- nig'resultaat, omdat in verschillende andere landen de verhoudingen nog niet zuiver zijn. Bij 7 werkstakingen werd. steun verleend, tot een bedrag van ƒ3838.20. Blijkens het verslag van den pen ningmeester sluit de huishoudelijke kas met oen totaal van 3551.61 eu de steun kas met oen totaal van 4744.11. Vastgesteld worden oen beginselver klaring en daarna statuten. DE UITSLUITING TE GOIRLE GEËINDIGD. Omtrent het eindigen dor uitslui- tin te Goirle meldt men nader aan de Tel. Zaterdag jl. had te Goirte op het raadhuis een conferentie plaats tus schen de hoofdbesturen der verschil lend© organisaties en den burgemees ter, dio als bemiddelaar in de kwestie optrad. De burgemeester deelde mode, dat hij de volgende concessiën van depa troons had verkregen, waarop de strijd kon beëindigd worden le. De Leden -der fabrikantenveree- niging zullen de hand. en behangsel- linnenwevers, die bij het uitbreken vara bet conflict voor hen werkzaam waren, in dienst houden op de navol gende wijze Wevers beneden 40 jaar gedurende 6 maanden wevers boven 40 jaar gedurende 12 maanden 2e. wat betreft de stakende en uit gesloten arbeiders en arbeidsters, de zen zullen zoo spoedig mogelijk we der in dienst worden genomen. Door het verplaatsen van een 40 getouwen naar Tilburg en door het in dienst nemen van enkele vreemde werklieden, zullen er eeraige werklie den buiten werk geraken. De fabri kanten zullen evenwel, wanneer zij in het eerstvolgend jaar nieuwe werk krachten noodig hebben, aan die Goirlsche arbeiders de voorkeur ge ven. In een Maandag gehouden vergade ring der betrokken arbeiders, werden deze voorstellen met overgroote meer derheid aangenomen, waarmode deze uitsluiting dus geëindigd is. Rechtszaken De commissionair I. Bruinvels te Amsterdam is wegens verduistering van diamanten tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. VERVALSCHING VAN EETWAREN. Dezer dagen sprak, naar men weet, de Haagsche kantonrechter fabrikan ten van margarine, die met te veel water was bezwaard en aldus min waardig was gemaakt, van de aan klacht van vervalsching vrij. De heer Van Kaalte, directeur van den keuringsdienst te Dordrecht wijst nu in „L. en V." op de noodlottige gevolgen dezer vrijspraak. In het vonnis ligt opgesloten, dat de menging met een grootene hoeveel heid van een reeds aanwezig bestand deel een product niet maakt tot on deugdelijk van samenstelling. Bij het bereiden van karnemelk wordit een klein percentage water toe gevoegd aara de gekarnde zure melk. Voortaan zal dit percentage zoo groot mogen zijn als de karnemelkverkoo- per wenscht. La reuzel of andere gesmolten vet- tfU komt dikwijls een, zij het zeer ge ring, percentage water voor. De le veranciers van deze artikelen kunnen zich verheugen in een komende con currentie, waarbij artikelen aan de markt zullen komen met 25 tot 40 pet. water. Cacne-poeder bevat altijd geringe hoeveelheden van de gemalen dop pen. Voortaan is een mengsel van cacao-poeder met gemalen cacao-dop- pera een toegelaten knoei-product. Cichorei bevat altijd eenig zand. De fabrikantera mogera er voortaan rustig 30 pet. zand aan toevoegen. De heer Van Raait© wil aannemen, dat 't den kantonrechter jui'id'isch niet mogelijk was, een ander vonnis te vellen. Maar dan moet hij daartoe in staat gesteld worden. In afwachting van een Rijkswet tegen de verval sching van levensmiddelen make men alvast, ton behoeve van de gemeenten (er zijn er reeds zes), die een keu ringsdienst hebben, een weitje, waar bij het ook juridisch mogelijk wordt gemaakt, de hierboven gesignaleerde knoeierijen te achterhalen. Een wets- ontwerpje, deze materie regelende, kan in acht dagen worden ontwor pen. MISHANDELING. Als te Amsterdam de café's 's nachts om twee uur gesloten zijn, gaat meni ge late cafébezoeker nog een bezoek brengen aan winkels waar men den inwendigen mensch versterken kan. Het pleegt dan wel eens druk te loo- pen in dergelijke winkels in het cen trum der stad. In het filiaal van den lieer B. van Tiin nan de Warmoes- straat waren althans in den rmchr van 4 op 5' Mei. tusschen twee u- t half drie, nog vele bezoekers, twee hoeren, die een broodje vleesch zaten te eten. Die heeren '.vo ren vroolijk en toen op een gegeven oogenblik een vrouw binnenkwam, steeg die vroolijkheïd nog. Een maak te grapjes met die vrouw, maar deze was daar minder ingenomen mee. Plotseling bracht ze den anderen heer die het woord geheel aan zijn metge zel gelaten had, een stomp tegen de borst toe. Hij gaf do vrouw een slag terug, waarop zij een mes van de toonbank greep en hem dit over het gelaat haalde. Een hevig bloedend© wonde was het gevolg, die, na ver bonden le zijn, in het Binnengasthuis gehecht moest worden. De vrouw vertrok,- maar stond later onder het publiek vóór den winkel nog te'schelden, liet mes werd door haar aan een vriendin overgegeven deze liet het op den grond vallen. Het werd echter door een andere vrouw opgeraapt en, nog met bloed bevlekt, aan een inmiddels opgedaagden po- I'tie-agent overhandigd. De vrouw stond bij verstek terecht Het O. M. eischte 6 maanden gevan genisstraf. Het deelde mede, dat de vrouw reads elf malera was veroor deeld wegens diefstal, mishandeling, vernieling, beleedigmg van een amb tenaar 'li mishandeling van een amb tenaar in functie. DE STRANDING VAN Hr. Ms. EVERI'SEN. Naar aanleiding van de pleidooien op 3 dezer voor het gerechtshof te Amsterdam gevoerd, toen daar in hooger beroep van het vonnis der rechtbank te Alkmaar de zaak diende van de vergoeding voor verleende assistentie bij de stranding van het oorlogsschip Evertssn voor de haven V,a.n lJmuiiden de firma Zur Müh- len eischte 120.000, de firma Van Eyk, reed ex van de sleepboot Willem, 20.000 hulploon de staat bood res pectievelijk 25.000 en ƒ4000 aan de rechtbank wees respectievelijk ƒ32.000 en 8000 toe werd door het M., advocaat-generaal nir. Pleyte, con- cius'e genomen. Z. i. had de Alkmaarscbe rechtbank terecht de schoeps verklaring niet ais bewijs toegelaten wijl die op enkele punten niet nauwkeurig was. Daar mee toch zou het journaal verband moeten houden mannen van den handel hechten aan het journaal als bewijskracht, lntusschen was dit voor sleepbooten zoo kort hij de kust ook niet doenlijk. De verleende hulp dient echter niet te worden onderschat. Immers hoe voortreffelijk de „Evértsen" ook was ulitgerust, toch verloor zij anker en ketting en deden de trossen van de sleepboot goeden dienst. Dat de hulp in zoo korten tijd baatte, mocht geen reden geven, die geldelijk te onder schatten. Spreker vergelijkt dit bij de spoe dige, krachtdadige hulp in den arts bij een operatie. Snelle hulp verdient dubbel te worden beloond. Het zou anders een premie zijn op langzame hulp. Nochtans omtrent de grond- zeeën en veel wat de „Evertsen" kan hebben bemoeilijkt, wilde spreker niet oordeelen, leek als hij zich gevoelt. Ook wat de hulp betreft, door de Willem (van de firma Van Eyk) ver leend, gelooft spreker, dat de ma noeuvre zeer gevaarlijk voor haar was. Doch ook hier is meer licht noo- di In beide zaken concludeerde spre ker, dat wenscheJijk was deskundigen te henoamen. Omtrent deze conclusie zal het hof zich 29 Januari e. k. verklaren. VERDUISTERING DOOR EEN BRIEVENGAARDER. Dinsdag werd voor de Rechtbank te Arnhem behandeld de zaak tegen den brievengaarder H. A, M. Gerrits en zijn vrouw, plaatsvervangend brie- vensaarster, beiden wonende te Gendt, thans gedetineerd. Vooreerst werd aan beklaagden ten laste gelegd, dat zij tusschen Juli 1906 en October 1908 verschillende geldelij ke bedragen (tot een totaal van pl.m. ƒ1200). welke zij van J. Joosten ter inschrijving of ter terugbetaling op diens spaarbankboekje hadden ont vangen, zich wederrechtelijk hebben toegeëigend. Voorts dat zij verschil lende bedragera (tot een totaal van 500) ter inschrijving op het spaar bankhoekje vara P. G. Joosten ontvan gen, zich eveneens hebben toegeëi gend. Verder, dat zij het Rijkspostspaar bankboekje van M. HuismanDorp hebben vervalscht, door een strookje, waarop een terugbetaling van 500 was vermeld, daaruit te verwijderen, het cijfer 500 uit te wisschen en in plaats van het strookje vaLscheJïjk de woorden „van de inlegster tegen be wijs overgenomen 30 Juli 1908" In te schrijven, vervolgens het bedrag van het tegoed op dien datum val schel ijk met 525 in te vullen en eindelijk na ds veihficatie van 8 Augustus 1908 1 vóór heit getal „33" valschelijk het woord „vijfhonderd" te lasschen, al les met het oogmerk om het spaar bankboekje als echt en onvervalscht te gebruiken of te doen gebruiken. Beide beklaagden erkennen de ten laste gelegde feiten, doch de gepleeg de vervalsching werd volgens den man door zijn vrouw alleen ge pleegd. Wegens verduistering en valschheid in geschrifte eischte de officier van justitie tegen ieder der beklaagden drie jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. baron v. Hövel tot Wester flier pleitte clementie. Uitspraak 29 December. EEN MOOIE MAATSCHAPPIJ. In December van het vorige jaar werd te 's-Gravenhage opgericht de Algeaneene Verzekerings Sociëteit Maatschappij tot verzekering van militie risico, waarvan aanvankelijk 1 directeur was de heer P., fn wiens plaats later zou worden benoemd een oud-kapitein van het Indische leger, op voorwaarde, dat hij 1000 kasgeld zou fourneeren. In April j.l. kwam deze aan het kantoor, gevestigd in een perceel aan de Beeklaan, en voi> derde daar overlegging van de qui- tanties. G. J. v. d. M„ die voor do Haagsche Rechtbank, beklaagd van valschheid in geschriften, terecht stond on vol gens zijn verklaring toen directeur, commissaris en nog meer was, had die quitanties hem overhandigd, waaronder een van f 150, door hem valschelijk opgesteld en onderteekend, in de verwachting, dat de a.s. nieu we directeur de noodige gelden zou storten. De president noemde de „maat schappij" een kwajongensboe: er. toen er b:j het verhoor sprake was van een kladboek, merkte Z.E.A t-p, dat de heele boel klad was. Uit hot ge tuigen vei-hoor bleek, dat de maat schappij nooit in werking was getre den, daar ze liquideerde reefis voor dat de aangevraagde Koninklijke goedkeuring was verkregen. Het O. M. vorderde tegen beklaag de veroordeelïng tot vijf maanden gevangenisstraf. EEDSQUAESTIE. Een onderwijzeres van oen openba re lagere school werd door do moeder van een leerling beleed igd. De onder wijzeres diende een klacht in en voor de Amstexdamsche rechtbank moest zij in de zaak van vrouw als getuige verschijnen. Toen zij den eed moest afleggen, weigerde zij, daar zij met ©en belofte wilde volstaan, wat echter niet kon, omdat zij niet doopsgezind was. Gok nadat de getuige hierop gewe zen was, bleef zij volhouden. Het O. M. requireerde dat de getuige in gij zeling zou worden gesteld. De Rechtbank ging vervolgens in raadkamer en ondertusschen wendde het hoofd der school, bij wien de ge tuige werkzaam is en die ook als ge tuige was gedagvaard, al zijn invloed aan om de onderwijzeres te bewegen, den eed af te leggen. Toen de Rechtbank wederom in openbare zitting was teruggekeerd, vroeg president mr. Meinesz of zij over de zaak had nagedacht. Ik doe iels tegen mijn geweten, antwoordde getuige. Dat geweten beteekent niets, als u niet bij een godsdienstige gezindte is aangesloten, die van den eed vrij stelling verleent. Ik heb die godsdienstige overtui ging, al ben ik niet aangesloten." Is de Juffrouw het artikel dei wet bellend? vroeg rechter mr. Von der Zweep. Ik heb er al op gewezen. Legt u den eed af. Anders gaat u direct naar de gevangenis. Gijzeling beteekent dat u naar de gevangenis gaat. Als u niet bij de Doopsgezinden zijt aajige sloten, is er geen bepaling die u ver hindert om den eed le doen. U moet i aan de wet onderwerpen. Aldus de president weer. Dan zal ik den eed afleggen. Maar het heeft geen beteekenis voor mij, verklaarde de getuige. Zij legt daarop den eed af en pre sident mr. Meinesz merkt vervolgens op: „Met een onderwijzeres ook al ge zanik. Waar moet hot naar toe," waarop de onderwijzeres antwoordde: Ik doe het niet om de menschen op te houden." Het zaakje, ovei'igens van geen be lang, wordt daarop zonder verdere stoornis afgehandeld. (llbld.) Pers-Overzicht DE BLIJDE VOORUITZICHTEN. De „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" schrijft He>t heuglijk bericht, dat de regee ring mededeelde vzie Kamerverslag) bevat de officieele bevestiging van hetgeen men in de laatste maanden algemeen meende te mogen hopera. Overal in het land zal deze mede- deeling met groote blijdschap worden vernomen. De herhaalde teloui-stellingcra van de hoop, die door de blijde verwach ting van cuze Koningin was gewekt, begon reeds allengs de vrees te doen ontstaan, iat Haar bet gezegend moe derschap zou zijn ontzegd. Het Nederlandsche volk zag met smart de mogelijkheid tegenu>et, dat een troonopvolger zou ontbreken uit het gelief Je geslacht, dat door de geschiedenis met zijn lot zoo innig is verbonden. Zouden de oude, trouwe banden, dia ons zoo hecht aan onze Koningin Wilhelmina verbinden, met Haar le ven ofsteiwen v Zouden op den duur de teugels van don Staat in vreemde handen moeten overstaan De heuglijke gebeurtenis, die thans in het vooruitzicht wordt gesteld, stelt voor die drukkende gedachte blijde hoop in de plaats. De vreugde, die in de Koninklijke woning heerscht, nu van een innigen hartewensch van Koningin en Prins de vervulling wordt tegemoet gezien, wordt door het Nederlandsche volk van harte sedeeld. Moge die hartewensch eerlang ge lukkige werkelijkheid worden De komst van het Koninklijke kind, op welks geboorte zoo vui'ig wordt gehoopt, zal door ons volk met blijden jubel worden begroet. Het „Alg. Handelsblad" schrijft o. a. En vóór alles heerscht thans vreug devolle verwachting. Wij mogen ho pen voor ons volk, voor de Koningin, van wie een dierbare vvensch staat vervuld Le worden, wij mogen ons verblijden, omdat oen nieuw geluk in het leven van Koningin Wilhelmina, In hot leven ook van de Koningin- Moeder, verwacht wordt. En daarna denken wij ook aan de groote politieke beteekenis van hot aanstaande moederschap, aan do groote moeilijkheden van de troons-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7