Kort Nieuws. SCOTT'S EMULSION Gemengd Nieuws opvolging, die, naar wij hopen, uit don weg geiuinid worden. Maar dat komt toch eerst in de tweede plaats ons eerste gevoel dat van oprechte deelneming In de blijde verwachting van onze dierbare Koningin. Moge het volgende jaar ons aller 'wenschen vervullen. Pe „Telegraaf" De blijde mare, waarnaar elk va derlander maanden lang heeft uitge zien, is tot ons gekomen en in het groote gezin, dat „Nederlandsehe volk" heet, heerscht de vreugde al- pmme ons wordt een Oranje gebo ren I Hoe verlangend men heeft uit„ zien naar eenige officieele bevestiging van de fluisterend besproken geruch ten, die onder hot volk de ronde de den,, weet niemand beter dan wij journalisten. En nu met den dag de hoop leven diger wordt, dat nog eenmaal de al oude Oranjestam zal bloeien, nu gaat ben stille bede op voor Hare Majes teitKoninginU. worde in de moeilijke ure, die U wacht/ kracht, moed en opgewektheid gegeven 1 Een zeldzaamheid. Te Osnabrück overleed een vrouw, die haar heele leven lang haar zorgen aan andere menschen wijdde. Het is de 89-jarige dienstbode Ma ria Anna Gillsans, die 75 jaar lang In hetzelfde huis haar plichten ver vulde. Dadelijk nadat zij haar kerke lijke belijdenis had gedaan, aanvaard de zij haar werk; zij diende grootmoe der, dochter en kleindochter. Naai' uit Rome geméld wórdt, heeft de Paus van de bij het jubileum' inge komen gelden een millioen lire be stemd voor verbeteringen aan Vatl- caan en St. Pieter. In het district Midden Ilhowo (Na- tal) gist het onder de naturellen. Uit .Grey town zijn politietroepen gezon den naar de bewuste streek. Den 21 en is te Pietermaritzburg een Zoeloe terecht gesteld. Hij had het hoofd Sïtsisjili vermoord. Ten minste dat neemt men aan. De man heeft niet bekend. In Duitsch Oosl-Afrika zijn eenlgen tijd geleden de resten van voorwereld lijke dieren gevonden van de soort als tot dusver alleen in Amerika nog zijn aangetroffen. Een, commissie heeft zich thans gevormd met het doel fcoodige gelden bijeen te brengen voor het wetenschappelijk onderzoek der vondsten. De inzameling voor de nagelaten «trekkingen van de slachtoffers der Radbod-mijn gehouden op initiatief van den Duitschen Kroonprins heeft «en som opgebracht van 800.000 Mark INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. by kinderen wyls niet anders dan I een kenteeken dat hun gezondheidstoe stand te wenschen overlaat. Wanneer de zwakte dan ook overwonnen is en de volle kracht terugkeert door het gebruik van Scott's Emulsion, dan keert teven» hun neiging lot werken terug. Scott's heeft niet de walgelyke lucht en »maak van de oudenvetscho ruwe traan. De meeste menschen neraenScott's met smaak in en velen zelf» gaan er na verloop van tyd uitermate veel van houden. Ds echte Q Is steeds uitsluitend gefabriceerd door Bowne, Ltd., Londen, volgens .hun OGf- •pronkefyk recept en hun onvergalykelyk bereidingr- proces. Ten bewyze van het echte preparaat vindt men den naam Scott'» Emulsion op de flesch en de verpakking. Bovendien komt op de verpakking voor het handelsmerk van Scott's Emulsionde Visscher met de Visch. Zonder dit handelsmerk Is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion, BIJ alle apothekers en drogisten DRIE JEUGDIGE MISDADIGERS. Ia een dorpje in de buurt van Lyon Is door drie jeugdige knapen een boe venstuk van de ergste soort uitge haald. In een deerniswaardigen toestand werden aldaar twee zeer bejaarde vrouwen, de gezusters Saint-Didiex, Lu hare woning gevonden. Deze twee oudjes, die zoo het heette een kleiin fortuintje bezaten, zijn door de drie jongens van 1013- jarigen leeftijd deerlijk mishandeld, aooclat men vreest voor haar leven. De j.ongens hebben de beide oude vrouwtjes zoodanig met stokken ge- Blagen, dat ze onherkenbaar waren. De eene had diepe hoofdwonden en de andere waren de armen gebroken, terwi-'l beiden talrijke kwetsuren over het geheele lichaam hadden. De veelbelovende knapen waren op gestookt door hunne moeder, die zich verrijken wilde met het weinige geld, dat de oudjes opgespaard hadden. HANDEL DRIJVEN. Tegenwoordig is handel drijven geenszins een sinecuur meer. Men ontmoet niet meer dat weder- zijdsch gevoel van vertrouwen, dat in vroeger tijden de betrekkingen tus- schon handelaar en neringdoener zoo aangenaam maakte. Waaraan dit toe te schrijven Ongetwijfeld aan den tijdgeest, die veel goede overleveringen van eerlij ken handel deed verloren gaan en in de plaats ervan veel slechte gebruiken Invoerde. De groothandel Is niet meer, wat hij vroeger was, t is te zeggen op so lide, ernstige basissen gevestigd, vast als een muur, doch veelal ontaard in speculatie, die geen ander gevolg had dan de Jacht op groote winsten alge meen te maken. Dat heeft er menigeen toe geleid, niet immer bij de leveringen te han delen zooals het een eerlijk mon be- taamt, t Is te zeggen voor goed geld goede waar te verschaffen. - 't Zijn do deftige kooplieden die nog de oude overleveringen, trouw bleven, die hunne clientèle zagen ver loepen, omdat zij aan geen bedrog wilden meedoen en dus wel verplicht, waren hoogere prijzen te vragen dan minder eeriijke concurrenten. En hoe zijn ook de gevoelens bij de afnemers veranderd? De kooplui, wier bezit steekt in liet crediet dat zij moeten geven, hebben dienaangaande niet minder reuen van klagen. Voor sommige kleinhandelaren is niet meer zooais voorheen, eerbied voor het gegeven handteekea of voor aangegane verbintenis de hoogste wet. 't Vooruitzicht van faillissement schrikt niet meer zoozeer af, als vroeger tijden, en voor anderen het onbetaald terugzenden van wis sels niet meer een bron van verdriet, zooals dit bij hun ouders placht te- zijn. Wanneer dit geschiedt in tijden van crisis, dan zijn er verzachtende om standigheden te pleiteniedereen gaat. daaronder gebukt, tegenwoordig en. 't is nu quaestio elkaar te helpen, om er door te komen, en elkaar niet het mes op de keel te zetten. Maar de verandering in de zeden, dugteekent van langer en menig koop man ontmoet menschen. die voor dui zenden in zijn boeken aangeteekend staan en die niettemin grooten zwier maken en den „Jan" uithangen. Wanneer we tot de cliënten vefn den neringdoener afdalen, wordt het nog erger, want wat tegenwoordig de kleinhandelaar moot doen om zijne schulden betaald te zien, door lieden die er een beroep van maken hunne evennaasten in de kleeren te steken, gaat alle gedachte te boven. Men schrijft vele vakken in op de leerprograms onzer scholen, vakken, die men in het later leven bitter wei nig noodi-g heeft. Men scb cij ve liet hoofdvak in de opvoeding der eerlijkheid, het vormei van deftige menschen, het ontwikke len onder de jeugd van gevoelens, die het sieraad waren onzer ouders. De strooming is verkeerd gele open van hoog tot laag't zal voor de maat schappij een groot geluk zijn, indien we dien stroom terug in de bedding van goede trouw, deftigheid en eer lijkheid weten te brengen. (Centr.) TER WAARSCHUWING. Te Elbsrfeld is een kindje van 11/2 jaar, dat de ouders met een fox-terrier in -een kamer hadden opgesloten, vreeselijk dooi' dit dier mishandeld de 'hond had de geheele Linker ge zichtshelft, benevens het oor, van het kleintje WERELDVREDE. Onder dezen titel deelt de „Vlaam- sche Gazet" mede, dat door de heeren J. H. de Vries, correspondent van den Nederlandschen Bond „Vrede door Recht", en mr. J. Hosse Jr., onderhandelingen zijn aangeknoopt met een persoon, wiens naam aan vele liefdadige instellingen verbonden is, en die een"ge jaren geleden eene vorstelijke gift gaf ten gunste van den wereldvrede. Bedoeld is hiermede natuurlijk Andrew Carnegie. Het hoofdbestuur van den Bond Vrede door Recht" heeft het plan an bedoelde heeren krachtig ge steund. Aan het plan ontleent de „Vlaam- sche Gazet" het volgende Het oprichten van een dagblad in elk der hoofdplaatsen van Europa, alsmede in New-York en te Tokio. De leidende gedachte, die deze bla den onderling zou verbinden, is „De Vredes-idee". Die eenheid 1n de leidende gedachte zou uiterlijk blijken uit het feit, dat al die bladen onder denzeifden titel zouden verschijnen. Al zou elk blad ingericht worden naai- de eisehen van het land, waar het verschijnt, toch zou de innerlijke eenheid blijken uit sommige rubrie ken, die dezelfde strekking in elk land zouden voorstaan en in voorko mend geval dezelfde mededeeüng en artikelen zouden bevatten. Tevens zouden tot staving der on derlinge verhouding, gelijktijdig in elk blad verschijnen, bijdragen gele verd door de bekendste dn bekwaam ste autoriteiten over. de wereld op politiek, Letterkundig, wetenschappe lijk en economisch gebied. Om dit plan ten uitvoer te brengen, dienen In de volgende plaatsen dag bladen opgerichtLonden, Parijs, Berlijn, Ween en, Den Haag, Peters burg, Rome, Madrid, Athene, Con- stantinopel, Stockholm, Budapest, als mede te New-York en Tokio, terwijl van uit Brussel, hoofdstad van een tweetalig land, 'dat gelijktijdig de bladen van Den Haag en Parijs uit zou ontvangen, de geestelijke en ad ministratieve leiding zou uitgaan. 1st andere woorden Het Centraal- Bureau der bladen zou te Brussel ge vestigd zijn, terwijl elk blad afzonder lijk door eene bijzondere nationale directie zou geleid worden, die echter steeds met Brussel 1n rechtstreekse!)© verbinding staat. De plaatselijke staf der modewer kers zou dusdanig zijn geregeld, dat de medewerkers van het eene blad, correspondenten worden van al de andere. De leiding van elk blad zou wor den opgedragen aan een vertrouwd on onafhankelijk man, wiens" over tuiging op het gebied der beweging voor den Wereldvrede genoegzaam bekend is, terwijl bij gewichtige poli tieke gebeurtenissen al do hoofdlei ders naar Brussel .zouden komen, om gemeenschappelijk te beraadslagen en te besluiten, daarop naar hun post terugkeeren, zorg dragend dat lin al de bladen gelijktijdig dezelfde artikelen verschijnen. Het tot stand komen dezer onderne ming zou vooral de kleine nationali teiten ten goede komen, wier streven op elk gebied, aldus verzekerd, tot zijn recht zou komen. AFPERSING. Te Tasjkent, In Russisch Toerke- stan, zijn 250 ambtenaren, hoog en laag, op beschuldiging van afpersing en verduistering gevangen gezet Een van de beschuldigden is een rechter, wien diefstal van een 31/2 ton gouds en mishandeling van gevangenen ten laste wordt gelegd. Lieve jongens 1 BUREAUCRATISCH. Te Dirschau brak in de suikerfa briek Geres" brand uit. Hoewel het geval zich vrij ernstig Liet aanzien, bestond er veel kans, dat ©en© partij ruwe suiker, groot 650,000 kg., nog in veiligheid gebracht kon worden. Edoch, de brandweer wikt, de bureaucratie beschikt. Want wau was het geval Van de suiker was nog geen accijns betaald, waarom de op slagplaats was verzegeld. En nu mocht natuurlijk niemand binnentre den, zeifs geen brandweerman. Toen men eindelijk tot het inzicht kwam, dat het toch wel wat jammer was van die heerlijke suiker, was het te laat. De schade bedraagt onge veer 000,000. DE „APACHEN" VAN LONDEN. De net-gekleede boef, die te Parijs „apache" genoemd wordt, heeft te Londen zijn pendant ln den „hooli gan". Terwijl de namen verschillen, zijn de karakters, de handelingen en hun onbeschaamd en vermetel optre den hetzelfde. De apache van Londen is even mis dadig en laaghartig als zijn collega aan de overzijde van het Kanaal. Evenals deze houdt hij er een bijzon der „argot" op na, waarvan fatsoen lijke lieden geen jota begrijpen en waarvan hij zich alleen bedient om zijn geheime schurkenstreken te ver bergen. De hooligan van White Chapel is doorgaans een jonge man, bijna nog een jongeling, die zelf aan den drank verslaafd, en in de meeste gevallen een kind van dronkaards is. Zijn haar is gewoonlijk glad, een zekere smaak en sierlijkheid zijn in zijn kleeding niet te miskennen. In tegenstelling echter met den Parijschen apache draagt de Londensche meestal kleede ren van lichten tint en tamelijk op zichtige, kleurige, stropdassen. Maar terwijl de apache te Parijs de koning der straat is, heeft de hooligan het niet zoover kunnen brengen. Daar voor heeft de Londensche politie wel gezorgd. Én de Engelsche justitie ziet zich tegenover hem niet zoo machte loos als dat het geval is in de Ville- Lumière. De altijd practische Engelschen heb ben spoedig Ingezien dat een tijdje „brommen" achter slot en grendel-niet het gewenschte middel was om aan dit slag van boeven ontzag in te boe zemen en hen in bedwang te houden. En overdreven of valscbe teergevoelig held heeft bij hen de lijfstraffen nog niet doen afschaffen, eii daar het ver dachte gespuis in de Engelsche we reldstad alleen ontzag schijnt te heb ben voor een straf, die het aan den liivo voelt, heeft de Londensche justi tie haar toevlucht genomen tot de kat met negen staarten". Dit Instrument is meer dan een zweep; het is een schrikwekkend wa pen, en wie er een eerste maal m&de in aanraking is geweest, dien vergaat gewoonlijk de lust tot een tweede ken nismaking. Aan het uiteinde van een eikenhou ten steel is een dop van buffelleder be vestigd, die uitloopt in negen lange, niet zeer buigzame reepen, waarin op regelmatige afstanden knooper gelegd zijn. In een onbedreven en zwakke hand zou dit instrument reeds ontzag afdwingen; in de ruwe en geoefende hand van den beul is zijn uitwerking erger dan die van een dorschvlegel, die het graan van de halmen scheidt. Het aantal slagen wisselt af vol gens de zwaarte van het gepleegde misdrijf. Terwijl lichte overtredingen met één of twee slagen gestraft wor den, zijn er andere, waarvoor het aan tal slagen zelfs vijftig bedraagt, maar dit is dan ook het maximium, dat de .patient" zonder gevaar voor zijn le ven kan verdragen. De veroordeelde wordt tot op het- mlddel ontkleed en vervolgens met ar men en heenen aan een houten paard gebonden, waarna noch zijn gekerm noch zijn klachten den arm der ge- ■echtigheid meer kunnen weerhou den. Meestal verliest hij bij den 20en het bewustzijn, waarna de booli- naar het hospitaal vervoerd wordt om verbonden te worden. Maar als hij er uit komt, la hij in dubbelen zin „genezen"! AFRIKAANDER, BLIJF U ZELF I Do Transvaler schrijft, naai- aan leiding van 's konings verjaardag Wij ex-burgers van 'n ondergegane en dood geworgde republiek, vieren niet langer presidentsverjaardag. Wii znn onderdanen van een ander en moéten Engaland's koning eeren als onzen vorst. Onze kinderen houden nu „King's Birthday" saam met de kinderen onzer overwinnaars, en eer- nieuw volkje springt op, dat, naar het schijnt, zonder kwestie van ras of verleden, loyaal zal zingen „God save the King" of „God save the Que^n", als er ooit bij geval weer een konink lijke dame op den troon komt te zift ten. Het wordt niet verwacht, dat de ex-burger v an de doode republiek des Konings geboortedag zal vieren met die mate van vreugde en feestgeschal die men onder de Engelsche natie gewoon is. Gees verstandig mensch verwacht dit. En aan den anderen kant eischt onze burgerplicht van ons, dat we op eerbiedige wijze den dag in acht zullen nemen en respect zulten toonen voor het enthousiasme onzer Engelsche mode-kolonisten i ons al thans zullen onthouden van alles dat maar In t minst op eene hatelijkheid gelijkt Voor ons Afrikaners is er niets anders over dan om hand in hand met den Brit te werken tot beider wel zijn En nu, wat staat ons te doen Uit «ie oude geschiedenis van Israël kun nen wij veel leeren. En diit is onder do Ylag van koning Edward zeker een zeer goede raad om aan ons volk te geven. „Wordt niet verminderd". Go- ïbkkig schijnt de raad veel bijval te Vinden» tets dat man_ goed merk* wanneer men ziet hoe onze levenslus tige zonen en dochleren huwen en zonen en dochteren in de wereld bren gen. Ons volk vermenigvuldigt dat is een hoopvol teekeh. Maai' wij herinneren er aan, dat Israël, hoewel het volk onder Nebu- kaclnezer en op verschillende tijden onder oudere heerschers bukken moest, toch Israël bleef. En dit is vooral wat wij voor ons voile verlan gen. Vermenigvuldig, maar blijf zelf en laat niets van u een andere natïe maken. Er zijn invloeden aan het werk ouder ons volk, onder de jeugd, in de samenleving, in de scho ten, in de kérken en vereenigingen, en wat dies meer zij, die een "gewel dige strekking hebben, om een ander volk van ons ie maken, een soort van kunstmatig gekweekt volk, een ge- brouw, een kalk-en-ijzer volk. Die in vloeden moeten tegengewerkt worden. Helaas, rel© voorgangers, die als wachters behoorden te staan, zien die invloeden niet raak, ja helpen inte gendeel 'in vele gevallen die gevaar- lüke invloeden ingang vinden'. Wij hebben over heel Zuid-Afrika groote behoefte aan eene' organisatie Van ernstige en oprechte mannen, die zich er op toeleggen zuiver Afri- kaanscli te blijven en de on-Afrfkaan- sclie invloeden en praktijken uit te roeien, alsof zij een pestziekte of 'n boeteboschje waren een organisatie van Afrikaansche conservatieven, die door dik en dun vasthouden aan hun Bijbel, hun geschiedenis, hun taal de Afrikaansche taal. De tijd is aan gebroken voor zuik een nationale or ganisatie. Wie zal beginnen DOOR WOLVEN VERSLONDEN. Uit Elisabethstadt, ln Zevenbergen wordt gemeld: Friedrieh Heskert, de Evangelische' predikant van Gxoskohlen, dié ln den •nacht van den 14en dezer naar Sehftsz burg reed, werd onderweg door acht hongerige 'wolven overvallen. De pre dikant loste eenige revolverschoten en trof een der dieren; de overige namen de vlucht. De predikant sprong van den wagen om den geschoten wolf mee te nomen. Inmiddels kwamen de gevluchte wolven langs een zijweg te rug; zij wierpen zich op de paarden, die er toen haastig vandoor gingen. Dicht bij een herberg viel de wagen om, en de koetsier geraakte onder de wielen. Zijn hulpgeroep werd gehoord door den kastelein en eenige ander© mannen, die hein spoedig hulp ver leenden en daarna goed gewapend op weg gingen om den predikant te zoe ken. Zij vonden echter nog slechts enkele flarden .van zijn kleeren, zijn bril en zijn laarzen. De wolven had den den predikant geheel verslonden. RADBOD-MIJN. Naar uit Hamm wordt gemeld, men sedert Woensdag j.l. bezig Radbod-mijn leeg te pompen. DE MOORDZAAK STEINHE1L. Men heeft gezegd dat de slachtoffers •wel kunnen gedood zijn toen zij slie pen-onder den invloed -van een slaap middel. De Matin vertelt naar aan leiding daarvan-eene historie, die, met het oog op die verónder stelling, veel belang krijgt. Zij werd ons verhaald, zegt het blad, door iemand, die tot de rechterlijke wereld behoort en die op zeker tijdstip regelmatig de ontvang sten in het Ronsinstraatje bijwoonde en van dichtbij ln deze historie betrok ken was. De echtheid er van kan dus niet ln twijfel getrokken worden, zegt het blad. Eenige maanden vóór het drama in het Ronsinstraatje, zoo sprak de verhaler, deed een mijner bloedver wanten, die ook aan mevr. Steinheil was voorgesteld en eenige recepties in de villa bijgewoond, mij haar voor nemen kennen langzamerhand hare betrekkingen met de vrouw van den "schilder af te breken. Weinig gewoon aan de artistenwereld die ln de villa kwam, was zij getroffen geweest door de losheid van sommige dier recep ties- en ook ,het drtent wel gezegd, door sommige geruchten over avonturen van mevr. Steinheil. Zij bleef dus weg uit het Ronsinstraatje. Welnu, op zekeren dag ontving mijne bloedverwante tot hare groote verbazing een pak lekkernijen, koek jes en chocolade, van mevr. Steinheil. Wantrouwig geworden, bood zij een koekje aan baar hondje, dat het be snuffelde maar weigerde het te eten. Toen aarzelde mijne bloedverwante niet meer. Zij bracht het pak lekker nijen aan den chef van een onzer of ficieele scheikundige laboratoriums en verzocht hem ze te willen ontleden. Het antwoord van den expert-schei kundige was beslissend. Elk dor Lek kernijen bevatte een product, dat bij het 'innemen erge ongesteldheden moest veroorzaken. Nu wist mijne bloedverwante wat te denken..." Rómy Couiliard heeft tegenover den rechter van instructie Andró ver klaard, dat de heer Steinheil een zacht man was, die voor iedereen goed was. .Knorrig was hij niet, mij althans heeft hij nooit een standje gegeven." zeide hij. En dan: „Ik hield van hem en deed mijn best om hem niet uit zijn humeur te brengen. Mevrouw deelde de lakens uit, mijnheer bemoeide zich niet met de huishouding. Zij leefden onderling in slechte harmonie. Me vrouw sprak alleen maar tegen hem, om hem iets onaangenaams te zeggen. Jij bent een nul, begrepen? zeide zij herhaaldelijk tegen hem. Verstoutte hij zich eens een enkelen keer ook zijn opinie te zeggen, dan legde zij hem ruw het zwijgen op. O, ik be klaagde mijn armen meester wel." Op een vraag van den rechter Andró of mevr. Jappy erg lijdende was, ant woordde Rómy ontkennend en voegde er aa ntoe da» zij zich reeds op dien. Zaterdag goed genoeg ©voelde om naar haar dochter, mevr. Herz te gaan, en eenige ©ogenblikken, voor de terugkomst van mevr, St. van Belle- vue, thuis was. Do Matin deelt ook mede, dat de bc- vorderingscommissi© voor de magis tratuur, bestaande uit don president, den procureur-generaal, en vier le den van het hof van cassatie, bene vens de directeuren van het departe ment van justitie, den rechter van in structie Leydet, die, zooals men weet, is belast geweest mot het onderzoek in deze zaak, geschrapt heeft van de lijst der voor bevordering in aanmer king komende rechterlijke ambtena ren. BESTUURBAAR I.UCIITSCIlIP. De ingenieur Veeh te Elberfeld heeft een nieuw bestuurbaar luchtschip uitgevonden, waarvóór hem reeds pa tent. is verleend. Een aantal heeren hebben zich bereid verklaard de on der neming financieel te steunen, zoo dat reeds eerstdaags met den bouw kan worden begonnen. TER DOOD VEROORDEELINGEN IN RUSLAND. In de maand November (die voor Rusland pas een paar dagen geleden is afgeloopen) is bet aantal terecht stellingen weer aanmerkelijk geste gen. Het bedraagt 82 tegen 54 tn Oc tober, terwijl in dezelfde maand No vember door den krijgsraad 210 per sonen ter dood zijn veroordeeld. In de laatste 11 maanden zijn er 1691 ter dood veroordeeld, terwijl er reeds zijn terechtgesteld. Men 'moet hierbij wel in aanmerking nemen, dat deze vonnissen alleen door den krijgsraad, tengevolge van de bijzondere politieke toestanden ingesteld, zijn geveld. Volgens het burgerlijk- récht toch is de doodstraf, zelfs voor moord, in Rusland reeds sedert lang afgeschaft STAATSGEHEIMEN. Generaal Moulim zoo vertelt de „Cri de Paris", die als militair atta ché van Frankrijk te Petersburg leefde-en stierf, was de vriend van een Russisch Ingenieur, die een paar jaar geleden op de Newa proeven nam met een torpedo van geweldige kracht. De generaal drong er bij den Rus op aan, dat deze hem eenige aan wijzingen omtrent het nieuwe moord tuig zou verschaffen. Totaal onmogelijk, waarde neraal, gaf de uitvinder ten ant woord. Het betreft hier een staatsge heim. Zoo{ hernam de generaal. En dait geheam vertrouwt u zeker toe aan do commissie voor de artillerie Wel natuurlijk..... vandaag nog dien ik mijn vertrouwelijk rapport Ln. Prachtig. Dat heb ik morgenoch tend, verklaarde de Frausche mili taire attaché koeltjes. Duivekaters 1 zeide die ingenieur onthutst. Enfin u, dat gaat maar de Duitschers O, de Duitschers hebben 't van avond al, besloot de generaal flegma tisch. Het mooiste Is, dat deze anecdote thans te Petersburg publiekelijk ver teld wordt door Alexander Slolypln, den broeder van den Russischen pre mier. DE PIIONOGRAAF IN DIENST DER JUSTITIE. De phonograaf werd .eens met suc ces tot ontmaskering van twee scha vuiten benut. Een wegens zijn vin dingrijkheid bekend rechter nam twee op heeterdaad betrapte hoteldie-' ven in verhoor, wat niets uitrichtte, daar niets wees op samenwerking tus- schen de boide ooge-n schijn! ijk elkan der vreemde dieven. De twee werden nu sa-men in een cei gezet en voor bet kijkgat van de cel eene uiterst gevoe lige phonograaf opgesteld. Toen het apparaat na eenigen tijd weer voor den rechter gebracht werd, gaf de phonograaf haarfijn het gesprek tus- schen de beide spitsboeven weer. Die keken op, toen ze er van hoor den J EEN AMERIKAANSCH KERST GESCHENK. In San Francisco heeft een mil- lionnair a.an zijn vrouw een kerst geschenk ter waarde van10 mil lioen gulden gegeven. Het bestaat uit allerlei mijnaandeelen, aandeelen in jroote bierbrouwerijen en verder in ander ij e>n en een fraai zomerverblijf in een badplaats. Het mooist is echter dat dit mll- Konnatrs-echtpaar nog maar zeer kort geleden op het punt van schelden stond 1 STUDENTENRELLETJES. Onlangs hebben te Parijs twee dui zend studenten een betooging gehou den Yoor de Medische Faculteit, om te protestoeren tegen een nteuwe In stelling, die van de zijde der Franscbe doktoren veel tegenkanting ontmoet, da instelling namelijk van een bij zonder examen voor doktoren, die hun medische studiën al hebben afge legd. Studenten, die voor de praktijk klaar zijn, worden voortaan In de ge legenheid gesteld, zich van hun colle ga's te onderscheiden, door een exa men af te leggen. Maand agmddda.g zou er met het af nemen van dat nieuwe examen een aanvang worden gemaakt. Over 't al gemeen willen de doktoren van deze nieuwigheid niet weten, omdat het een stand van officieel al3 me erder- waardig gestempelde doktoren zou scheppen. Het verwerven van het cer tificaat zou enkel mogelijk zijn voor rijke jongelui, daar er eenige maan den studie in een universiteitsstad voor noodig ia Bovendien zeggen de tegenstanders, dat bet examen enkel •neer zal komen op het opzeggen van een van buiten geleerde les. Doktoren die al sedert eenige jaren hun af zonderlijk vak van de medicijnen heb ben bestudeerd, zullen verplicht zijn, allen hetzelfde examen af te Leggen. Die elschen zullen voor den een feite lijk veel zwaarder zijn dan voor den ander, naarmate van het onderdeel van hun bijzondere studie. Door de hetoogingen kon er van examen afnemen geen sprake zijn. DONKER FINLAND. ïn Finland worden de Joden nog treuriger behandeld dan in Rusland zelf. Zij mogen daar slechts in drie plaatsen wonen'Helslngfors, Abo en vViborgelke zes maanden moeten zij een pas halen, die hun toestaat te blijven zij moeten dan bewijzen, dat- zij geen ander beroep uitoefenen daw den verkoop van snuisterijen ein lom* pen. Een Jood, die Ln Finland trouwt,, kan onmiddellijk het land uitgezet worden 1 Dezer dagen heeft de Russisch* autoriteit va.n haar „recht" weer ge bruik gemaakt om midden in dan winter dertig Joodsciie familie» uit het land te zetten I GEEN EERESABEL. De Frausche minister van Marine, Eicard, heeft een door de officieren van het Midde I landsche Zee-eskadei begonnen geldinzameling verboden. De officieren wilden nl. den ontslagen admiraal Gerintnet een eeresabel aan bieden „als bewijs van dankbaarlieid, wijl hij getracht heeft de Franscbe marine' uit haar toestand van verval op te, beffen." De. discipline verbied?1 zulk een demonstratie! PETROLEUMS CHIP VERBRAND. Bij Singapore is een stoomboot ge laden met petroleum en olie, in brand geraakt. Daar alle pogingen om hei vuur te stuiten vruchteloos bleken, Wérd het vaartuig door een Engelscb oorlogsschip in den grond, geboord. Was dit niet gebeurd, dan had d« ramp veel grooter kunnen worden, doordat het schip door den stroom in <io binnenhaven werd gedreven. In 8 minuten was het schip gezonken. De lading bedroeg 5000 ton, ter waard" von f 750,000. DEUGNIETJES. Twee 13-jarige m eisj.es uit Offen» burg hebben zich als een paar gesier pen öpliehtsters ontpopt en zijn des-1 wege door.de rechtbank te-Darmstadt veroordeeld. Beide kinderen., behoor den tot de beste leerlingen der legere schooL Een van de twee had bij fam.ili® een spaarbankboekje, waarop 43T mark stond, gestolen. Haar vriendin netje vroeg liet bedrag op, ze deeldoa samen en de-eerste maakte kalmweg haar aandeel op. De vriendin was minder gelukkig, want ze werd door hare moeder gesnapt met het vele geld. Ze gaf daarop voor dit gevonden' te hebben, waarop moeder het onder tijdelijke berusting nam. Om de verloren som nu weer ill handen te krijgen bedacht het veel belovende tweetal de volgende list, Door mirldel van een vaïschelfjk on der teeken de briefkaart verzochten ze een der plaatselijke Offenburgeir nieuwsbladen een berichtje op te ne men, dat een arm dienstmeisje 200' mark verloren had en den eerlijken vinder verzocht, de som bij de redac tie te deponeeren. Zij speculeerden er1 daarbij op, dat de moeder dit zou le zen, daardoor in de val zou Ioopen en het geld Ier bestemder plaatse terug brengen, vanwaar het tweetal de som dan, omden* voorwendsel van zusjes van het bewuste meisje te zijn, terug dacht te halen. Zoover kwam het evenwel niet, want ze werden gesnapt en gaan er nu voor de gevangenis in. SCHIPBREUKEN. De van Cardiff voor Gothenburg bestemde en met steenkool geladen Zweedsehe stoomboot „Lindholmen" is bij eene aanvaring bij de Goodwin Sands gezonken. Acht personen ver dronken, end er wie twee vrouwen. Het andere schip was de „Friedriclli Muller", een Duitsch schip. Dé „Lind- hqlmen" was zóó zwaar beschadigd bij de aanvaring, dat zij zonk vóór men een boot kon uitzetten. De acht overlevenden werden le Dover geland en twee hunner zijn, naar het hospitaal overgebracht, da al- zij zwaar gewond waren. De Duit- sche stoomboot werd zwaar bescha digd de haven van Dover binnen ge sleept. De twee verdronken vrouwen wa ren de kok-in en de stewardess. De Duitsche bemanning deed haar best orh de opvarenden van de „Lindhol men" te redden, doch zij slaagde er slechts in zeven personen, onder wie de 'kapitein en de 2e stuurman, voor dien verdrinkingsdood te bewaren. Een ander lid van de bemanning der Zweedsehe stoomboot werd door een Engolsch schip gered en aan boord- genomen. Tw.ee personen der geredde bemanning hadden brandwonden ge kregen wegens het omvallen van een, kaarslamo. Er was geen mist ten tijde, van de aanvaring, doch de morgen was zeer donker. Bij een aanvaring met een Engel sche boot Is de bark „Fraai"' gezon ken. Zes personen zijn gered. De rest der bemanning verdronk. EEN SCHANDALIGE RECLAME. De Berl. Zeit. am Mittag meldt, dat honderden Berlijners, behoorend© tot de klassen der arüsten, advocaten, dokters, ambtenaren enz. een anonie- men brief hebben ontvangen, aan kondigende de verschijning van .een hen compromltteeren.de roman. Ook talrijke buitenlandsche journalis- ten ontvingen dergelijke brieven, die alle met de hand zijn geschreven. De geadresseerden zullen, zegt de anonie me brief, verplicht zijn vervolging te eisehen. Men kan zich voorstellen de ontsteltenis, da'e deze mededeeling in. de deftige Berlijnsche kringen heeft gewekt. Het doel der brieven is klaar blijkelijk reclame te maken, .want de exemplaren van den roman, die totaal geen literaire waarde heeft-, gaan vlot-. De schrijver, die dezelfde streek ook al elders uithaalde, is gearres teerd.; LUCHTSCHEEPVAART. De Duitsche regeering, door de ramp te Esc herding-en niet ontmoe digd, heeft onlangs vier bestuurbare luchtballons besteld aan de Maat schappij, die de Zeppelins bouwt. De ze luchtschepen worden ter beschik king gesteld van den minister van ma rine. Ze zullen een inhoud hebben van 12,000 A 14,000 kub. M. en onder lei ding van graaf Zeppelin worden ge bouwd. Elke ballon zal 625,000 kos ten. Twee zuilen te Wilhelmshafen en de andere te Kiel worden gestatio. neerd.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 8