KWARTJES ADVERTENTIEN ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING VRAAC-EN-AANBODS de Kamer. En het kon dam ooK geen wonder heeten, dat de heer Waller, de eerste spreker over de Indische be- grooting nadat de Voorzatter mel ding had gemaakt van de verzending van een telegram van gelukwensch aan het Ottomaansche parlement dat, zeggen we, de lieer Waller de di: cussie uitgeput noemde. Dit belette hem imtusschen niet een door den Min. van Koloniën geprezen rede te houden over de mogelijkheid en de middelen om, door opvoering van wel vaart als anderszins, aan Indië finan- cieele zelfstandig- en onafhankelijk heid te bezorgen. Daarnaar, erkende de Min., moest zóó snel mogelijk wor den gestreefd. Minister Idenburg had overigens nog meerdere sprekers te beantwoor den. Aam generaal Staal deelde hij mede, dat de heer Liefrinck nog niet als regeeringscommissaris naar Atjeh vertrokken was, omdat generaal Swart een vermindering van zijn prestige vreesde, doch dat de Gouv.- Gern. de uitzending van den heer L. had gehandhaafd en dat mogelijk &en in de bladen vermelde conferentie te Buitenzorg over dit onderwerp had geloopen. Generaal Staal en zijn collega van Löben Seis spraken voorts over de le vering van geschut, ten aanzien waar van eerstgenoemde 's Ministers in zichten deelde, laatstgenoemde het stelsel van mededinging verdedigde. De Min. was het eens dat er geen be paalde voorkeur mocht ontstaan; men moest letten op qualiteit en prijs. In zake de opium, waarover de heer v. d. Biezen sprak, had de regie wel dege lijk tot vermindering van gebruik bij gedragen. De geldquaestie mocht dan ook niet wegen. Hoofdzaak was den smokkelhandel tegen te gaan, des noods internationaal. De Min. ver wachtte veel goeds van een kentering der denkbeelden in het Oosten. De Min. zegde den heer van Nierop een royale en liberale toepassing toe van de inkomstenbelasting, voor zoo ver die in Indië naamlooze vennoot schappen trof. Enkele andere détail-quaesties kon- 'den voorbijgegaan worden. De Voorzitter had, bij voorbaat, na mens den Min. van Landbouw ge vraagd, dat de Kamer, hoewel nu hoofdstuk X nog niet behandelende, geen bezwaar zou maken om den post voor de Brusselsche tentoonstelling goed te keuren. En uit de uitlatingen van enkele sprekers (de Min. van Kol. zegde een suppletblre begrooting voor dit doel toe) meende Min. Talma te mogen opmaken, dat de Kamer hem zijn gang liet gaan. Doch de heer Van Nierop merkte op, dat dergelijke voor- loopige beslissingen niet tot prece dent mochten worden en hij zich daardoor niet gebonden achtte. Heden 11 uur voortzetting. De Kamer gaat, na afhandeling van spoedeïschende ontwerpen, op Nieuw - Jaaxsrecès. RIJKSVERZEKERINGSBANK. In een afzonderlijk bijvoegsel van ide St.-Ct. (no. 301) is opgenomen het verslag omtrent den staat der Rijks verzekeringsbank en hare werkzaam heden in het Jaar 1907. Wij ontleen en daaraan het volgende Op 31 December 1907 waren bij de Bank bekend 85740 verzekeringsplich- tige ondernemingen, waaronder ech ter nog begrepen zijn de ondernemin gen, ten opzichte waarvan het onder zoek, of de aangifte van staking al of niet terecht was geschied, nog han gende is. -Het aantal in 1907 ten fine van ad vies aan het bestuur gezonden re- questen, houdende verzoek om toege laten te worden het risico over te dragen aan eene naamlooze vennoot schap of rechtspersoonlijkheid bezit tende veroeniging, bedroeg 5113. In 1907 verminderde het aantal werkgevers, die waren toegelaten om zelf het risico te dragen met 2, en .werd daardoor gebracht op 16. Door de gezamenlijke naamlooze vennootschappen en rechtspersoon lijkheid bezittende vereenigingen wer den op 31 Deecmber 1907 gedragen 29093 risico's tegen 33333 op 31 De cember 1906. In 1907 werd aaD 6093 (5668 in 1906) personen, ingevolge art. 67 in verband met art 21 der wet Voorloopig eene rente toegekend. 4302 maal werd een .voorloopig toegekende rente her zien. Voorts werd 1262 maal een rente, krachtens art. 21 of 23 der wet ver leend en 340 maal een dergelijke ren te nerzien. Het aantal aangiften van ongeval len, in 1907 voorgevallen, bedroeg 69757 (tegen 64993 in 1906 en 55422 in 1905), waai'van 66558 gevallen als on geval in den zin dei- wet weiden er kend (tegen 61909 in 1906 en 52571 in 1905). Het aantal aangegeven ongevallen, voorgekomen in 1907, die niet als on geval in den zin der wet werden er kend, bedroeg 3199, zijnde 4.59 pet. der aangegeven ongevallen (tegen ruim 43/4 pet in 1906 en ruim 5 pet. in 1905). Een aanvrage om schadeloosstelling (art 68 der wet) werd in 1054 geval len afgewezen. Bovendien werden nog in gevallen, waarin aangenomen werd, dat er een ongeval had olaats gehad 504 afwij zende beschikkingen genomen, hetzij omdat meer, langer of andere scha deloosstelling was gevraagd, dan waarop de betrokkene aanspraak had hetzij omdat de aanvrager geen aan spraak op schadeloosstelling had. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Maandagavond ving, in het lokaal „De Vereeniging" te Nijmegen de 35e jaarvergadering aan van den Bond »an Nederiandsche Onderwijzers. De heer Ketelaar, schoolopziener in bet arrondissement Hilversum, wordt gemeenten ter vergadering komende, met toe juichingen verwelkomd, waarmede hij verklaarde verlegen te worden. De voorzitter, de hear F. L. Ossen- dorp, begon met ln zijn openingsrede de vraag te behandelen. Welke ver beteringen bracht dit jaar in onze fi- nancieele positie? Spreker noemde deze nog onvol doende. De onderwijzers blijven nog steeds sukkelen met beslist onvoldoende sa larissen. Men beseft nog niet, dat goed sala ris voor goed onderwijs noodig is. Reeds meermalen is door gemeente besturen een bepaling Ln de verorde ning opgenomen, dat onderwijzeres sen bij het aangaan van een huwelijk ontslag moesten vragen. Telkens weer werden deze en dergelijke besluiten door de Koningin vernietigd, als zijn de in strijd met de wet. Ten aanzien van de Rotterdamsche zaak merkt spr. op, dat de Raad op clandestiene wijze trachtte gedaan te krijgen, wat niet gelukken zou bij wijziging der verordening. Spreker vertrouwt, dat de minister zijn medewerking tot vernietiging van het Rotterdamsche ontslag-besluit zal willen verleenen. Natuurlijk was deze bepaling der verordening Ln strijd met de wet, doch dat is de Rotterdamsche motie in haar toepassing evenzeer. Naar sprekers meening heeft de Mi nister niet In overeenstemming met de bedoeling der wet gehandeld, toen hij een missive aan de Inspecteurs bij het L. O. zond, waarin de wensche- lijkheid werd uitgesproken de invoe ring van de vereenvoudigde schrijf taal bij het O. L. O. tegen te gaan. Wat wordt er gedaan voor het be hoevende kind? Wat wordt gedaan voor kindervoe ding? Het Rijk niets, 27 van de 1124 ge meenten iets. Wat voor kinderkleeding? Het Rijk niets, enkele gemeenten iets. Voor gezondheid en vacantiekolo- nies? Het Rijk niets, enkele gemeenten iets. Voor schoolartsen? Het Rijk niets, enkele iets. Voor schoolbadea? Het Rijk niets, enkele iets. Zoo kunnen we doorgaan' en telkens is het antwoord: voor het Rijk niets en voor de gemeenten iets of ook: niets Het is evenwel in het belang van de lichamelijke opvoeding der jeugd, dat Ln samenhang met het onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen dei- gym nastiek op de lagere scholen een proef wordt genomen met het invoeren van bewegingsspelen. Daar komt Oorlogon Ao ia Ln orde. Zie, vergadering, als ik tot den Mi nister van Binneniandsche Zaken mocht spreken, zou ik willen zeggen: Excellentie! verbeter de opleiding tot onderwijzer; geeft het onderwijs de millioenen die het behoeft (oorlog en marine kunnen wel wat missen) en gij zult zien dat de onderwijzers ex- voor zullen zorgen, dat èn de geeste lijke èn de moreele èn de lichamelijke ontwikkeling der Nederiandsche jeugd hooger vlucht neemt. Naar aanleiding van een opgevan gen uitdrukking: Die onderwijzers zijn niet alleen vrij, maar ook bru taal, zegt spr.: Zoo is hetl Wij willen de volle vrijheid! de vrij heid, die ons gewaarborgd is bij de Grondwet! Collega's, besloot spr., Let voortaan nog wat meer, dan ge steeds doet, op den vorm van uw spreken en schrij ven, doch laat de inhoud daaronder niet lijden. Gij collega's staat er mij borg voor, dat onze vereeniging steeds zal blij ven de jonge, fxissche Bond, vol idea len, verbetering nastrevend voor on derwijzer, onderwijs en kind! Daai-voor collega's al uw krachten ingespannen. Het belang der school eischt zulks! Daarna doet de secretaris, de heer J. J. Lamers, eenige mededeelingen. Op 1 Januari 1908 bedroeg het aan tal mannelijke leden 4768; dat der voorstanders 61, totaal 7102. Het aan tal leden op 1 Jan. 1909 zal bedragen 7258. Ter vergadering zijn aanwezig 279 afgevaardigden, vertegenwoordigende 183 afdeelingen. Bei'icht van verhindering hebben o. m, gezonden de Minister van Binnen iandsche Zaken en de inspecteur van het L. O. in de 3e inspectie. De afgevaardigde van de N. O. P. C. Le heer Varenkamp, spreekt een woord an sympathie Yoor den Bond. Hierna komen aan de orde de ver schillende voorsteilen der agenda Hoofdakte-examen. De afd. Arnhem stelt voor: „De Bond dringe bij de Re geering aan op splitsing van 't exa men voor de hoofdakte, zoolang van Rijkswege niet in de opleiding is voor zien. Hoogeveen en Bedum stellen voor pogingen in 't werk te stellen, dat niet-geslaagden slechts in die vak ken her-examen behoeven te doen, waar ze onvoldoende behaalden. Rhe- den en Ommen doen voorstellen in ge- lij ken geest. Met enkele stemmen voor wordt liet verworpen. In zake de opleiding waren verschil lende voorstellen aar 'le orde gesteld. Alle afdeelingen hadden die voorstel len teruggenomen, omdat het H. B. het wenschelijk oordeelde dit iaar al leen omtrent de zelfstandigheid", de leerplicht en de penelonneering, de wenschen van den Bond tot wetswijzi ging vast te stellen. Wetswijziging ter zake van de opleiding is absoluut niet urgent, want uit de redevoeringen van minister Heemskerk is gebleken, dat de opleiding dit Jaar niet meer ter hand zal worden genomen. Leerplicht. Voorstel van het Hoofd bestuur: De wet op de leerplicht onderga o.a. de volgende wijzigingen: 1. De leerplichtige leeftijd begint met den aanvang van het schooljaar, volgende op dat, waarin het kind den 6-jarigen leeftijd bereikt. De verplichting eindigt, wanneer t kind 8 jaren, van het zesde jaar af, leerling van de lagere schooi is ge weest, en alle klassen heeft doorloo p-en, of wanneer de leerling de klas se heeft doorloopen, waarin hij bij t bereiken van den 15-jarigen leeftijd was geplaatst. Het voorstel werd aangenomen met op één na algemeens stemmen. Voorvergaderingen. Een voorstel Amsterdam om ook de besluiten voor de voorvergaderingen genomen, aan hot referendum te onderwerpen, tenzij de voorvergadering voor een bepaald geval besluit zulks niet te doen, wordt zonder discussie goedgekeurd. Handwerkonderwijs. De afdeeling Cul6mborg stelt voor ,er bij de Regee ring op aan te dringen, de salarissen van het handwerkonderwijs, buiten de schooluren gegeven, wettelijk te re gelen. Het voorste] wordt vei'worpen. OnderwijsRijkszaak. Een voorstel Bedum: 't Hoofdbestuur stelle in 1909 .onderwijs Rijkszaak" opnieuw in dé afdeelingen aan de orde" wordt inge trokken. Reisbureau. De afd. Utrecht ei waren verschillende voorstellen Inge komen. Na veel discussie werd een voorstel van t hoofdbestuur aangeno men, luidend: „De algemeene vergadering, letten de op de uitlatingen van mr. Rink, toen ter tijd Minister van Binneniand sche Zaken, omtrent 't neutraal ka rakter van 't openhaar onderwijs, re kening houdende met den bijval daar aan uit sommige kringen verleend, roept de leden op bij de verkiezingen in 1909 de propaganda voor de open bare neutrale school op den voorgrond te stellen en machtigt het Hoofdbe stuur met alle ten dienste staande middelen die propaganda zoo krach tig mogelijk-te voeren." Alleen werden ingelast de woor den „ook vrijzinnige" achter „uit sommige kringen". Begrooting over 1909. De uitgaven worden geraamd op 37.170 tegen 35.860 in 1908. Tiel vraagt waarom er geen grooter bedrag voor de weerstandskas is uit getrokken. f 3000 voor het komende jaar is te weinig. Bij den desbetreffenden post merkt Amsterdam (de heer Thomassen) op dat er in 1908 geen slachtoffer-s geval len zijn, maar de autoriteiten hadden ze wel in den neus. We moeten niet alleen ons kruit drooghoudeu, maar ook wat extra ammunitie aanschaf fen. (Applaus). Spr. stelt voor het be drag op f 5000 te brengen. Met enkele stemmen tegen wordt echter het voorstel Amsterdam aan genomen. De volgende algemeene vergadering zal in Ledden plaats hebben. DE ZAAK-STOKVIS. De stappen, welke door de curato- ren van den commissionair Stokvis te Johannes Machiel Keukens en WÜ-j De urgentie van de te voeren actie? tem Knechte. De verdachten hebben werd overgelaten aan het bondsbe- de laatste dagen te Ouddorp nacht- stuur. verblijf gehad. Maandagavond zijn zij onder politiegeleide ter confronta tie te Middelharnis aangekomen. DE VERDWENEN 2000. In zake den diefstal van 2000 uü de gemeente brandkast te Jdnardera- deel werd in de raadsvergadering door den burgemeester medegedeeld, dat hij ln staat gesteld is 2000 te storten. Ben der wethouders verklaar de, dat hij, noch zijn collega, noch de secrotans bij de storting betrokken zijn. (Tel.) TWEE MENSCHEN DOODGEVRO REN. In eon woning aan de Lauriergracht te Amsterdam is Dinsdagmorgen het lijk gevonden van een 69-jarig man. Het vermoeden bestaat, dal de on- lukkige ïxi zijn woning, die zeer toch tig is, stierf van de koude. Ook Ln de Tuinstraat te Amsterdam wai'd in een woning een lijk gevon den; ook in dat geval is vermoedelijk de koude doodsoorzaak. Deze overledene, den 58-jarigen B. J. B. van B., is van goede familie, en dreef gedurende 15 jaar een zaak verfwaren, drogerijen, enz. op de Ro zengracht. Door achteruitgang werd hij echter gedwongen zijn zaak te Li quideeren. In zeer armoedige omstan digheden verkeerend, werd hij door 'n menschenlievende Israëlitische fa milie aande Prinsengracht opgeno men. Kort geleden richtte hij in een on bewoond huis aan de Egelantiers gracht een werkplaatsje Ln. Op het lijk werd een kaart gevon den, rechtgevende op een uitkeering Antwerpen gedaan worden, hebben vanwege het werkloozencomité. Rheden stellen voor: De Bond richte tot dusver geen resultaat opgeleverd. een reisbureau op. Het Hoofdbestuur, hoewel daar niet veel verwachting van hebbende, meent dat een proef geen kwaad kan doen. Aldus besloten. Zelfstandigheid. Het Hoofdbestuur stelt voor .met overneming van eeni ge amendementen voorgesteld door Amsterdam). De wet worde in dien zin gewijzigd: 1. Dat alle zaken, welke in art. 21 thans zijn opgedragen aan liet hoofd der school, geregeld worden door het personeel der school. 2. dat het personeel van elke school de regeling van de zaken, bedoeld bij het eerste lid van 't vorig artikel, vast stelt in daartoe te beleggen schoolver gaderingen. Het reglement voor deze vergaderingen wordt door het perso neel opgemaakt. 3. dat op deze schoolvergaderingen tevens worden behandeld alle overige zaken, welke de school en het onder wijs betreffen. Het voorstel wordt ongewijzigd goedgekeurd. Ondersteuningskas. Door verschil lende afdeelingen zijn voorstellen In gediend tot wijziging van het regle ment van de Ondersteuningskas. Al le voorstellen willen de kosten van de understeuningskas uit de algemeene kas laten betalen. Alle wijzigingsvoorstellen worden verworpen. De vergadering wordt geschorst tot Dinsdagochtend.. Dinsdagmorgen wei'd de vergade ring heropend. Goedgekeurd werd de rekening en verantwoording van den algemeenen penningmeester over 1908. De uitga ven hebben bedragen 36.788, de in komsten 88.749. Aangaande 't neutraal onderwijs Bij onderzoek bleek, wel is waar, dat S. te Antwerpen een safe-deposit had, doch dit bevatte niet anders dan een chachet van vaischen steen. Ook de pogingen, door curatoren aangewend, om de diamanthande laars, die ver beneden den prijs van 3. gekocht hebben, tot teruggave van het ten onrechte genotene te bewegen hebben nog tot geenerlei resultaat ge_ leid. Men heeft thans echter de mede werking van de Belgische justitie ver kregen voor het uitoefenen van een krachtiger pressie. (Tel.) ONGELUKKEN. Op het Piet Heinplein te 's-Graven- hage wilde een ongeveer 25-jarige man op een in gang zijnden motorwa gen van de electrische tram springen. Hij sprong mis en geraakte onder don w agen, zoodat deze hem midden over het lichaam reed en hij zoo goed als onmiddellijk dood was. Op den 2den Kerstdag is door de tram hij de halte Vroenhof (gemeente Hou them) een man overreden. Giste ren is zijn identiteit vastgesteld en blijkt hij te zijn zekeie H. Welters, oud 50 jaren, gehuwd, vader van 5 kinderen, wonende te Scliinnert. De man was doof, wiide ter kerke gaan, moest de spoorlijn oversteken en heeft blijkbaar de tram niet hooien aankomen. Zondagnamiddag omstreeks 4 3/4 uur, begaf een 64-jarige stoker zich aan boord van de in de Parkhaven te Rotterdam liggende stoombaggermo- len, om daar als waker dienst te doen. Nauwelijks aan boord, gleed hij in het gangboord uit en viel in de Park haven, waar hij onmiddellijk in de diepte verdween. Zijn lijk is twee uren later opgehaald, DE DIEFSTAL VAN 10,000. In verhand met den diefstal bij den heer Segers te Melissant zijn te Rot terdam als verdachten aangehouden EEN MEISJE IN BRAND. In liet Ziekenhuis te Rotterdam is opgenomen een elfjarig meisje, dat ten huize van haar zwager de kachel willende oppoken, in brand geraakte i en daarbij ernstige brandwonden aan armen en borst bekwam. BRANDEN. Maandagnacht is afgebrand de wo ning van Beun te Nes (N.-H Het verbrande is plaatselijk verzekerd. SLACHTOFFERS VAN I-IET T.1S. Twee knapen van acht en elf jaren haaiicn zich te Zwaagwesieuide inet andere jongens op een diepe kolk naast den spoorweg gewaagd, zakten door het ijs van één nacht en werden even later bij hun ouders IJ. S. en wed. it. de B. levenloos binnenge bracht. Zondag verdronk bij Leeuwarden p öe 10-jarige Van der Vorm, die zich op het nog niet sterke ijs had ge- h waagd. Te Oudepekela verdronk in een wijle da lió-iaj-iae yri.iuv Hamminea. Te Alteveen-Uiistvvedde verdronk de 28-jarige Jan Schrik. HET IJS. De postboot „Minister Havelaar" staakte den dienst en ligt te Enkhui zen ingevroren. Ook de veer booten dar 11. IJ. S. M. staakten den dienst. Zoover liet. oog reikt is de Zuiderzee één ijsmassa. .ALG. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Tweede dag. In de voortgezette vierde jaarverga dering van bovengenoeinden Bond werd de begrooting voor 1908/09 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 11,336,42 (oorspronkelijk was ge raamd J 11,526,42). Door de afdeeling Amsterdam werd voorgesteld om het bondsbestuur thans uit zeven personen bestaande met twee leden uit te breiden met de bedoeling om het dagelijksch bestuur bij te staan in de werkzaamheden. Deze voorstellen werden na langdu rig, debat in de namiddagvergadering goedgekeurd. - Herkozen werden als voorzitter de heer G. L. Niermeijer en als secreta ris, bezoldigd bestuurder, de heer Edo Fimmen. In de plaats van den heer J. Th. Kummer, die bedankte, werd tot bondspenningmeester geko zen de heer J. van der Velde. Deze heeren vormen het dagelijksch be stuur en zijn alien te Amsterdam woonachtig. Voorts werden in het hoofdbestuur herbenoemd de heeren A. Dijkstra uit Den HaagJ. van Rhijn uit Hat- tem en L. Warmolds uit Groningen. Gekozen werden de heeren H. Verwer uit LeidonS. Cohen en M. S. Hegt, beiden uit Amsterdam. Daarna werd de benoeming van een redacteur van het orgaan aan de or de gesteld. Er werd criliek geoefend op de redactie^ die volgens de critiek te weinig propagandistische artikelen gaf, polemieken te laat liet verschij nen en niet zelden te scherp van toon was. Met algemeene stemmen werd de heer G. L. Niermeijer ais redacteur herbenoemd. Vervolgens werd. een aantal zaken van huisiioudelijxen aard afgedaan. Goedgekeurd wei-den de volgende voorsteilen van de afdeeling Amster dam, waarin uitgesproken wordt, dat de Bona een stelselmatige actie zal voeren voor het verkrijgen a. van eene jaarlij ksche yacanüe op die kan toren, winkels en magazijnen, waar deze nog niet bestaatmet dien ver stande dat het tijdstip waarop hier mede zal worden aangevangent over gelaten wordt aan de beoorueeling van liet bondsbestuurb. van een middag-schafttijd, gedurende welken de bedienden het gebouw, waarin zij hun werk verrichten, kunnen verla ten met dien verstande dat het tijd stip waarop, enz.c. van den vrij en Zaterdagmiddag (resp. voor die be drijven,'waar dit onmogelijk is, een vrijen middag in de week, met dien vei-stonde, dat het tijdstip waarop, enz.). Op voorstel van „Amsterdam" werd voorts besloten tot het bènoemen van een commissie van onderzoek in zake het Haxdelsonderwijs-vraagstuk De ze commissie, die aangewezen zal worden door het bondsbestuur, heeft tot taak een rapport aan de bonds vergadering uit te brengen, o. a. ten opzichte van de federatie van kantoor- en handel sbedienden-organisa ties, leerexarnens enz., waarna de bond zijn standpunt zal vaststellen ten aanzien van het Handelsoudcrwijs- vraagstuk. PAEDAGGGISCH-MEDISCH CONSULTATIE-BUREAU. Te 's-Graveuiiage is opgericht een bureau dat zich ten doel stelt te ge- moet te komen aan de behoefte, on derwijzer en medicus te doen samen werken, waar het kinderen betreft die lijden onder aangeboren gebreken of tijdelijke ziekteverschijnselen. In een rondschrijven wordt gezegd „Het mag ais een verblijdend ver schijnsel worden beschouwd, dal de psychiater zijne aandacht niet lan ger blijft bepalen bij den zieke al leen, doch mede overweegt, welke maatregelen genomen kunnen worden om hun, die reeds onder den druk van aangeboren gebreken of tijdelijke ziekteverschijnselen vêrkeeren, eene zoouamge leiding te geven, dat zij tot bruikbare leden der maatschappij Kunnen opgroeien, en gespaard wor den voor de zeuuwstoornissen, die een gevolg zijn eener verkeerde be roepskeuze. ,,Uin op dit gebied met vrucht werk zaam te kunnen zijn, is meer noodig dan de dikwijls vage zielkundige ken nis van den onderwijzeraan de an dere zijde zal de psychiater behoefte gevoelen aan meer paedagogische kennis dan die, waarover de arts in bet algemeen beschikt." REIZIGERS IN DE KOU. Een Hbld.-lezer schrijft: Trein 927 van de Hoilandsche spoor, die om 8.47 's avonds van Zutfen ver trekt en 11.26 te Amsterdam moet aan komen, kreeg Vrijdag onder Diemen een ongeluk, dat vermoedelijk door Je wakkerheid van den machinist voor de talrijke reizigers, geen ernsti ge gevolgen gehad heeft. Kwart voor twaalven, stadstijd, stond de trein stil. Bijzonderheden waren van het treinpersoneel niet le verkrijgen, maar het scheen, dat een wielband van de locomotief was ge sprongen en dat de ketel beschadigd was. Men zag althans het vuur op de zijde van de spoorbaan werpen. Omstreeks 12 uur zagen de reizigers In de stilstaande, niet meer verwarm de wagens, den laatsten van Amster dam komenden trein passeeren. An derhalf uur later konden zij overstap pen in een van het Centraal-station ;ezonden trein, waarmede zij legen uvee uur na middernacht aankwa men. .Er stond nog een trein voor de rei zigers naar Haarlem; die voor Zaan dam namen hun toevlucht tot het klachteuboek. De Lrexi, die liet ongeluk had, is de laatste, d:e reizigers uit het Gooi naar de hoofdstad vervoert en trekl veel passagiers, omdat de voorlaatste trein ixiet meer te Bussum stopt hij den huidigen wintel-dienst. sport eu vvecstrij^u EEN ZE3DAAGSCHE TE BERLIJN. Er is ernstig sprake van de organi satie van een zesuaagsciien wedstrijd te Berlijn, ui navolging van den be roemden wedstr ijd te New-York. SCHAKEN. LASKER—SPEYER. De tweede partij van den wedstrijd usschen den wereldkampioen Las kar en den kampioen van Nederland Speyer werd Zondag gespeeld. Na den negen-en-twintigstem zet werd door dr. Laskar remise aange boden. Alzoo een succes voor onzen landge noot, dat door de talrijke aanwezigen met luide betuigingen van ingeno menheid werd begroet- De stand is dus ua de tweede partij: Lasker 1 1/2, Speyer 1/2. SCHAATSENRIJDEN. De heer J. de Koning, te Edam, kan dit jaar.niet aan wedstrijden meedin- Enkele weken geleden werd iiij door febris lyphoidea aangetast. Hij is nu herstellende. .Uit Edam ver'trekt over eeu paar dagen naar Berlijn, voor de wedstrij den. aldaar in 't schoonrijden, de heer O, de Ruiter. OFFICIEELE IJSKAART. Bij Seïjffardts Boekhandel te Am sterdam is de derde, herziene en ver beterde druk verschenen der officieels ijskaart van den ijsbond Hollands Noorderkwartier, voor de schaatsen rijders. Het is een hij zonder duidelijke kaart, waarop natuurlijk spoor- en stoomtramwegen voorkomen, maai' 't duidelijkst zijn aangegeven de ijsba nen, beheerd door' de afdeelingen van den Bond, waterwegen, stoomgema len, molens, bruggen, sluizen en dui kers. Wie over een paar dagen een flin- ken tocht gaat ondernemen, zal wel doen met deze kaart in den zak te steken, die overigens wel op den goe den tijd gek urnen is. De heer J. A. Bruigom behaalde op de pluim veetentoonstelling van Or- nithophilia te Utrecht met zijn ko- nij een 2en prijs en een eervolle vermelding en op de pluim veetentoon stelling te Bussum een Isten prijs en 2an prijs.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6