NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AüENDA Uii «ie Omstreken Binnenland 28e Jaargang. No. 7828 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 31 DECEMBER 1908 HAARLEM'S DA ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDENl Voor Haarlem i1-23 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 Vi „de omstreken en franco per post 0.45 HJiigaye der Veanootscftap Loaress Cqs»f. Dlrectsur X PEEREBOOM, ADVERTENT ÜËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel mee? ƒ0.88 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Adverteniiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ec Administratie-: Groote floottsfreaê 55. Istërcommonaaj Teïefoonnuininef der Redactie 600 eo der Administratie 724 Drukkerij! Zuider Buitenspaarn© 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem )n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie -Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Wegens den Nieuwjaarsdag zal het eerstvolgend nummer Zaterdag a.s. verschijnen. VRIJDAG 1 JANUARI. Schouwburg: Nieuwe Ned. Too- neelvereen. N ieuvv jaarswensch Martin de Kruier, 8 uur. De Kroon: Louis Bouwmeester: Mea Culpa, 8 uur. Sociëteit Verceniging: Benner's bioscoop, 8 uur. tiBUciii&nciSch Üverzïctó DE AARDBEVINGEN IN ITALIë. Het jaar 1908 scheen bestemd om te bewijzen, dat de mensch de natuur en de elementen heeft overwonnen.... Zeppelins luchtschip en \Y right's vliegtuig behaalden wonder-triomfen na de aarde en het water nu óók de lucht aan onze heerschappij on- derwomen De mensch was van vreugde en ijdelheid dronken I Helaas 1 dat de laatste dagen van dit jaar cp wreed-droeve wijze den menscii aan zijn machteloosheid heb ben herinnerdEven heeft 's aard- rijks ingewand gerommeld ziet, welke'verwoestingen zijn aangericht! De stroom telegrammen over de ontzettende ramp blijft aanhouden en elk nieuw bericht brengt nieuwe on heil cui. Steeds wordt het getal slachtoJfers firooier. Nu is dit al geraamd op 110.000. Honderd en tien duizend menschep gedoodLozer, begrijpt ge dit Denk eens door. Anderhalf m zooveel inwoners als Haarlem telt...... Ontzettend En dan die duizenden en nog eens duizenden gewonden In de geteisterde steden moet de toestand verschrikkelijk zijn, en te recht alle beschaving te boven gaan- Een vluchtelingv die al het wee en de ellende te Messina gezien heeft, ge- wroTt van Dante's hel.... Van Messina de schoone stad aan de zee, met haar prachtige paleizen en kerken, die lachend afstaken te gen de groene berghellingen en de vriendelijk blauwe Italiaansche zon- ilnnht if. meer.... De aarde schudde op haar grond vesten, deed paleizen en huizen in eenstorten de menschen, onder het vallend puin bedolven, vonden zoo ze nog leefden een doodstrijd in den zeevloed. En om het vernielings werk te volmaken, sprong de gas leiding, zoodat, wat nog door do aardschudding en tiet, water gespaard was, in vlammen opging. Nu is Messina één rookende puin massa, waaronder minstens 70.000 lijken bedolven liggen. Er heerscht een verpestende lijklucht, die het uit breken van een epidemie duet vree- zen. Hier en daar klinkt klagend ge ween van een gewonde, een der wei nige slachtoffers, wiens levenslamp niet is uitgeblazen. Door de straten snellen de geredde Messiniërs.... Zo gillen als waanzin nigen.... Vrouwen zoeken haar man nen, haar kinderen.... Ze roepen „geef z' ons weer 1" en wringen droef de handen" Maar geen antwoord klinkt.... On der de puinhoopen is ter nauwernood te zien, waar het ouderlijk huis ge- stao" heeft. Wordt het lijk van een bekende ontdekto. vreeselijk too- neel ze knielen er bij neer, spre ken den doode toe, kussen hem.... Zoo is het te Messina zoo 's het te Reggio en vele andere kleine .plaatsjes aan de Kust van de straat (zee-engte) van Messina, die Calabrië en Sicilië scheidt. Overal evenveel ellende en name loos lood De geschiedenis onzer beschaafde wereld kent zoo'n ramp niet. Bij de groote vulkanische uitbarsting in Martinique kwamen wol 20.000 men schen om het leven, maar dit is slechts een zesde deel van het aantal slachtoffers van heden. Alleen de ra,pip in het begin onzer Jaartelling, toen de Vesuvius werkte, en Herculanum en Pempeji onder de lava-stroomen bedolven werden,, is aan deze gelijk (toen kwamen 120.Q00 menschen om het leven). Na dien tijd is Italië geregeld door aardbevingen geteisterd, maar nooit was het aantal slachtoffers meer dan eenige duizenden. Nu Is de groote ramp gekomen de ramp die reeds zoo lang gevreesd werd.... Men w'St, dat uien in Sicilië en Calabrië als op een vulkaan leefde, maar wie had ge dacht, dat het noodlot reeds zoo vroeg zou treffen Wie had gedacht, dat de verwoesting zoo groot zou zün Ook is het een eigenaardig ver schijnsel, dat de mensch zich door 't gevaar van een aardbeving of vulka nische uitbarsting niet laat afschrik ken. De streken, die herhaaldelijk van de bewegingen der aarde te lijden hebben, worden niet onbewoond. In tegendeel, de vruchtbare bodem lokt vele bewoners. Roekeloosheid Onder alle jammerklachten klinkt een zwakke vreugietoon.... onder alle zwarte schaduwen is een lichtende .stip.... bij aJ 't zware lijden is er een troostende balsem Dat is de betoonde hulpvaardig heid. Ja, wel is het grauw uit de gevan genis te Messina losgebroken en plun dert de lijken, heeft de bank bestolen, maar deze hyena's zijn gelukkig een uitzondering. De overige bevolk'ng is bezield met één gedachte redden wat te redden is. De koning en de koningin hebben het voorbeeld gegeven. Dadelijk na de ramp zijn ze naar de plaats des onheils getrokken, om daar zelf het leed te aanschouwen, de ongelukki- gen te troosten en de redders aan te sporen bij de volharding van hun moeilijk werk. Een typisch staaltje wordt gemeld, dat wel de algemeen© verslagenheid der bevolking teekent. De vorstelijke personen waren ter nauwernood te Messina aangekomen, of eene schare ongelukkigen snelden toe, vielen op de knieën, en riepen den koning toe „Majesteit, maak toch, dat deze rampen ons met meer treffen...." Verwachten ze, dat de koning de elementen kan gebieden We schre ven dit geval teekent de radeloosheid der bevuiiiiiig. De droefheid heeft haar schier zinneloos gemaakt. Uok de koningin kon het leed niet lang aanschouwen.... 't overnieesLer- de haar <-n zo moest weggebracht worden. Maar de koning bleef. Hij stond in de gelederen der redders.... We denken aan 's konings vader. Toen de cholera zijn land teisterde, bezocht deze de barakken en sprak de slachtoffers n-oed toe Zoo maakt een majesteit zich be mind 1 De Paus heeft ook dadelijk het voornemen te kennen gegeven, om naar de plaats des onheils te gaau. Evenals voor drie jaar bij de ramp Ln Calabrië wilde de geestelijke vader under zijn zwaar getroffen kud de zijn, om zijn troostende woorden te laten klinken. De Paus moest dit plan echter opgeven, omdat de ge- neesheeren bet niet wilden toestaan. Niet alleen in Italië. Neen, over de geheele wereld is het medelijden ge wekt. Alle regeeringen zonden tele grammen om deelneming te betuigen, en in verschillende plaatsen zijn in schrijvingen geopend, om de slacht offers financieel te helpen. Keizer Franz Joseph gaf 50.000 francs. De Fransche en Russische regee ring heeft verschillende torpedoboo- ■ten beschikbaar gesteld, om bij hot reddingswerk en de berging der lij ken te helpen. Het aantal redders vele Italiaansche soldaten zijn naai de onheil plaatsen gezonden is groot, maar steeds komen er handen te kort, om de gewonden te vervoeren en de lijken te bergen. Het jaar 1908 eindigt droef 1.... In eens zijn alle geschillen en twis ten vergeten. Van de Balkan-crisis wordt niets nieuws gemeld. Ook uii Venezuela geen bijzonderhe den. Alleen heeft de snoever Gastro gezegd ik weet niets van een samen zwering tegen Gomez en blijf hier Jek ker in Berlijn wonen. Nu, daar zal men in Venezuela niets rouwig om zijn 1 Stadsnieuws Militaire Zaken. Het reinigen en uitstoomen van Ia- kensche kleedingstukken voor de gar nizoenen 's-Gravenhage, Hoek van Holland, Utrecht, Amersfoort, Amster. dam, Muiden, N aarden, Arnhem, Doesburg, Deventer, Ede, Zutphen, Leiden, Delft, Gouda, Haarlem, Hoorn, Den Helder en ljmuiden is ovei- bet jaar 1909 gegund aan de fir ma j. Wulff eai Co., alhier. Naar wij vernemen heeft de kapi tein der infanterie de heer T .L. van Wagtendonk, eervol ontslag gevraagd uit den dienst. Kerstmi s-0 rator ium. De tweede uitvoering van het Kerst mis-oratorium door Artl et Religioni op Woensdagavond had, evenals de eerste, veel succes. De zaal was flink bezet. Zoowel het koor als de keurig geschikte levende beelden maakten op de aanwezigen veel indruk. Naar ons medegedeeld wordt, is er wegens het succes sprake van eender, de uitvoering* Dr. LASKER. De wereld-schaakkampioen Dr. Lasker komt te Haariein spelen. 'legen met minder aan 2o spelers geeit nij een simultaan-séance. Unuer onze aaveatenliën vindt men ïuiAiöre Ljmug uv-or deze belangrijke gebeurtenis voor het schakende Haar tem, dat anders een kalm scnaakle- \enije pleegt te leven. J ubileum. Morgen, den eersten Januari, viert Dr. H. L. van Linden van den Heu- \ell de herdenking van zijn ü5-jarige practijk als medicus. Onder de geneeskundigen in Haar lem is hij wel ecu van de meest be kende. Zoowel door zijn funct-e ais chef van üe interne afdeelhig aan het bi. ELzaheths-gusthuis, als m zijn particuliere practijk. Wat hem onder scheidt, beiialve zijn medische be- kwaamne.d, is vooral gelijkmaUghe-d van stemming en gruute opgevvekt- he.d, twee d.ngen die in dit beroep van zou onschatbare waarde zijn, om- lal immers zoovele pauenten, baast meer nog dan medicijn, een woord van bemoed.guig noodig hebben en zich ai beter gevoelen, wanneer hun dokter hen met een vroolijk woord door een bui van somberheid heen ge holpen heeft. Op die manier heeft Dr. van den Heuvell èn op de ziekenzalen en in de slaapkamer van zijn eigen patiënten al die jaren lang dubbel goed gedaan. Uok zijn collega's toonden hem te waardeeren, door hem meermalen een functie op te dragen in het bestuui- van hun kring. Dat dus de eerste Januari niet als een gewone dag in de rij voor hem voorbij zal gaan, ligt voor de hand. Vrienden en pat.emeu zullen er be hoefte aan gevoelen, hem op.dien dag mondeling of schriftelijk van hunne belangstelling te doen blijken. En wij mogen, daar hein daarvoor belet ge- agd is, nu wel verklappen, dat een commissie, namens vrienden en pa- tienten, hem Zaterdagmiddag den 2de n Januari ten zijnen hu .ze van hunne sympathie biijk komt geven. IJ s f e e s t e n. De ijsclub Haarlem en omstreken kondigt haar eerste ijsfeest aan. Dat zal zijn een kermis op het ijs, te hou den Zaterdag en Zondag. De ver- maaide Cocadorus van 't Amstelveid komt er, benevens prof. Lion en an dere specialiteiten, met wien nog on derhandeld wordt. Hierbij komt de electrische verdich ting, die Woensdag voor het eerst is geprobeerd en uitstekend voldeed, oed te pas. De baan is er flink mee verlicht, bij den ingang door gloei lampjes, op 't ijsvlak zelf door boog lampen. En bij de ijskermis komt er nog verlichting k giorno bij. Bij wijze van uitzondering zal bij deze feesten ook het publiek toegang hebben tegen ©ntréeprijzen, die in de achter-staande advertentie zijn ver meld. Er zijn ook militaire ijsfeesten ln de maak. De garnizoenscommandant staat daarvoor het volledig muziek korps, de ijsclub haar baan beschik baar. Onder leiding van de officieren zullen de militairen verschillende oe feningen en wedstrijden houden. Rubriek voor Vragen Geabouneerden hebben liet vourrech vragen op verschillend gebied, mits voo; beantwoording vatbaar, in ta zeudtm bij dt ttedaoiie van Uaarieui'a Dugblud, Grooit üouistruat 58. Alle autwoorden worden geheel kostelooi gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Ik heb een klunt, daar ik eenig geld van krijg voor gelevertk.- gceueren, sedert drie jaar, en zoo zijn er nog meer winkeliers. Kunnen wij hem failliet laten verklaren of moe ten wij er bewijzen van in handen hebben, en wat zijn de kosten ANTWOORD. De mogelijkheid van faillietverklaring bestaat in dit geval welvooral wanneer de vordering niet bet-.vist wordt. Of u er veel baat bij zoudt vinden, is een andere vraag. Wilt u er werk van maken, dan is 't beste, dat u zich vervoegt bij een pro cureur, die u ook zal inlichten om trent de kosten, voor 't geval dat het verzoek wordt afgewezen. VRAAG. Als een dienstbode met Oc tober ln haar dienst is gekomen en dus met Januari de drie maanden om zijn en haar mevrouw zegt haar met twee weken vóór Nieuwjaar den dienst op, heeft zij dan recht op een Nieuwjaarsfooi ANTWOORD. Neen. VRAAG. Ik heb last van konijnen in mijn tuin. Zij koinen uit het duin. Mag ik die dieren vangen door zoo genaamde sprenkels bij nacht te leg gen ANTWOORD. Do Jachtwet zegt, dat het vangen van konijnen door mid del van fretten en buidels, zoomede het uitgraven of delven ervan, op eigen grond geoorloofd is. B randje. Hedenmorgen ontstond een begin van brand in het perceel Florapark, bewoond door Jhr. C. C. v. d. Wijck, door het vallen van eenig haardvuur op den vloei-. Jetje, ladderwagen en Spuit 10 wa ren ter plaatse, uuch konden terstond aëu aiiucnt blazen. De nrauu liad dus, gelukkig, niets te bettekenen. „Dun vuor 18 jaar in den winter van '90 op dezelfde plaats", zei iemand, „wat was dat een nacht... De kunstavond, die gegeven zal wor den ten bate der vereaniging tot be strijding der tuberculose is bepaald op 19 Januari a. s. iu den Schouwburg. Ook Louis Bouwmeester zal dezen avond optreden. Stoombootdiensten, 't Heeft vannacht weer flink gevro ren. Dus... is er weer meer ijs gekomen en ondervinden de booten weer meer belemmering. Van een hervatten van den dienst op Rotterdam en Leiden kan dan ook geen sprake zijn, zoolang 't ijs dikker blijft dan 5 c.M. en de Haarlemmormeerpolder weigert om dé bruggen over de Ringvaart te ope nen. Reeds gister wezen we er op, dat voor deze bepaling door den polder -ngevuerd werd, de scheepvaart veel langer werd volgehouden. Het ijs werd toen iriet vereende krachten van twee, drie, vier soms zes booten ach ter elkaar vernield, om maar een vaargeul open te maken. Dit was toen allesbehalve naar den zin van de be woners en de liefhebbers van het schaatsrijden. Luide werd dit onge noegen tegenover de bootenvoerders kenbaar gemaakt. Ja, 't gebeurde her haaldelijk, dat met steenen geworpen werd, en eens werd zelfs met een re volver op een Busboot geschoten. Voor de lieden op de boot natuurlijk min der aangenaam. De stuurman werd door beschuttingen pantser-vrij ge maakt, en de andere opvarenden gin- ;en zooveel mogelijk naar beneden om oor projectielen bevrijd te zijn. Niettegenstaande deze vele tegen spoeden werd dan de tociit volbracht. Maar... langzaam! Wordt de reis Rot terdamHaarlem onder gewone om standigheden in een kleinen dag ge maakt, dan werd er vele dagen over- ;edaan. Nu kunnen door de tusschenkomst an het polderreglement deze moeilij ke reizen achterwege blijven. Wat echter niet naar den zin der maatschappij isl De vaart op Amsterdam wordt nog volgehouden. Vroeger heeft ook te Spaarndam een bepaling bestaan, dat bij een ijs- dikte vau c.M. niet meer gevaren mocht worden. Niettegenstaande een serie bekeuringen heeft de heer Bus toen toch laten varen, om later van den Minister van Waterstaat een complimentje te ontvangen over de openhouding van de vaart, en door den kantonrechter vrijgesproken te worden van aile proces-verbalen. De gemeente Spaarndam bleek toen niet bevoegd te zijn om dit reglement malten voor water, dat aan Rijn land behoorde. Na dien is de vaart op Amsterdam niet meer door zoo'n bepaling belem merd. Wel door 't ijsl Om voor een open houding der vaargeul te zorgen heeft de maatsch. Bus heden grootere en zwaardere booten naar Amsterdam laten varen. Dit ging niet zonder moeite gepaard. Van morgen om 7 uur zijn de boo ten vertrokken en om half negen was men eerst in Spaarndam. Een wande laar doet 't vluggerl Op 't Noorder Spaarne is dan ook veel en zwaar ijs. Eigenaardig is 't de menschen heel gemoedelijk langs de booten te zien loopen. Enfin, de booten zijn goed en wel in Amsterdam gekomen* DÉRAILLEMENT VAN EEN LOCOMOTIEF. Hedenmorgen ging hier een gerucht, dat een trein van Rotterdam gister avond tusschen Leiden en Haarlem ontspoord zou zij'n. Bij onderzoek bleek ons. dat dit 'niet juist is, de zank is aldus De locomotief van trein 73, komen de uit A in sterdam heeft een ijzeren wielband verloren, welke vermoede lijk tusscheu Voorschoten en den Iiaag op de rails is .blijven liggen. Trein 48, komende uit den Haag, is op dien band geloopen, waardoor de machine ontspoorde. De locomotief is ©enigszins beschadigd. Een hulptrein uit Leiden heeft de passagiers er-der vervoerd. Persooulijke ongelukken kwamen niet vuor. Natuurl.jtt was er groote vertra ging- KAMER VAN TOEZICHT OP HET NOTARISAMBT. De Minister van Justitie heeft met ingang van 30 December voor den lijd \an drie jaren tut leden der Kamer van Toezicht te Haarlem benoemd: nor. A. A. van der Mersch, kanton rechter te Haarlem, en A. M. de Kruyff, ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten en der successie rechten te Haarlem, en tot plaatsver vangend Ld dier Kamer: J. Veenen- bos, inspecteur der registratie en do meinon in de 1ste divisie te Alk maar. Ontbonden. De Coöperatieve Bouwvereeniging „Des Werkmans Doel", gevestigd te Haarlem, is gisteren ontbonden. Een dwaze gewoonte. Niettegenstaande wij vroeger reeds wezen op de gewoonte bij het uitbeta len der weekloonen aan de gemeente werklieden op het Prinsenhof, om deze menschen een half uur buiten te luien staan, wijkt men van dit stelsel niet af. Hedenmorgen kon men de wachtenden weder zien verkleumen, ZQker met in liet belang hunner ge zondheid. D. E. V. Men schrijft ons: Als secretaris der Timmerlieden Vereeniging D. E. V., afd. Haarlem van den A. N. T. B. is gekozen de heer k. 11. Simons, Bloemfontein- straat 9, Schoten. Voor hel werkloozenfonds blijft de heer F. J. Hariot, Saehredamstraat 78 rood. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). HEEMSTEDE. UITVOERING KERSTMIS- ORATORIUM „EX-AN1MO". Men schrijft ons „Ex-Animo" bezorgde ons Dinsdag 1.1. een schoonen avond. Deze veree niging mag er zijn en het verdient op. merking, dat zs hoe langer hoe meer den waren en diepen zin van muziek en zang gaat verstaan. Vooral in het Oratorium kwam dit uit. Al zouden we technisch wel enkele fouten, zoo wel wat den z,ang als de begeleiding van de strijkinstrumenten betreft, kunnen aanwijzen, toch is een woord van lof hier op z u plaats. „Gelijk de regenboog onbewogen staat op de duistere v. olken, zoo is de vrede der muziek bovenmatig groot voor het geprangde hart." Deze woorden van zeker bekend schrijver kwamen ons in gedachten bij het spelen van de „Sérénade" van W ider, voor viool, cello en orgel, en bij de vele schoone passages uit het Oratorium. Na het „Preludium in f-moll" voor orgel, door den heer Balie, organist der Ncd. Ilerv. Kerk, werd de „Séré- nade" door de heeren De Visser Smits uit den Haag, en Joh. Blaser. op uit muntende wijze voorgedragen. Daarna, zong de heer Mes, tenor, te Haarlem, de ne leende Aria uit „die Schopfung" van Haydn„Mit Würd uud Ho heit angethan". Toen kwam het eigenlijke oratorium. Men kan liet niet „grootsch, monumentaal" noe men doch de verscheidenheid van melodieuze koren, heerlijke aria's en recitatieven, waartusschen verbinden de koralen, welke door de toehoorders worden gezongen en begeleid door het kerkorgel, waren dikwijls zóó verras, send, dat, mede om de gevoelvolle be vattelijke muziek en tekst, de toehoor ders onwillekeurig werden gedrongen mede te leven in de handelende ge schiedenis. De sopraan, mej. Anna Swarts, zong zeer mooi. Zij heeft een lieve stem en we hooren haar aarne^ De retitatieven zong de heer Hoefman, bariton. Hem ook zij een' woord van lof niet onLhouden, waar hij dikwijls moeilijke passages liad. te zingen. Zijn stem is vol en sterk en hij be heerscht zijn rol. Dit echter kunnen we van den tenor niet zoo zeggen ons scheen het toe, dat deze te lichtvaardig over zijne partij heeft gedacht, waarom deze dan ook niet goed uitkwam. Voeren we nu nog aan, dat de kwee- koiingen der Haagsche Clir. Kweek school do instrumentale begeleiding iieel gued uitvoerden (.hier en daar in 't sp,L omnge onzekerheid)dat do lieer K. Ivlijn met zijn orgoispel zich uitstekend van zijne taak kweet; dat het koor o. i. sinds de laatste maal zeer goed. 13 vooruit gegaan, dun ineen vu we, met een woord van hulde aan den directeur, den heer Freugel, uii van lof aan don heer Vau GuLk, d;e zich met zijn cellospel in de bege leid.ng zeer Verdienstelijk heeft ge maakt, in dit kerte verslag de ge dachten der toehoorders vuidoer.dv te hebben toegelicht. Enkele oud-leden verleenden hunne medewerking. Alle plaatsen in het kerkgebouw waren bezet Blijkbaar genoten de toehoorders. Woensdagavond had, ten gevolge van de vorst, eene ontploffing plaats in do aerogeengasfabriek ten behoeve der stoonibleekerij van den heer Pee. per karn aan do Bleekersvaait. Do machinist Grijmans hoeft brand wonden bekomen. De brandspuit was onmiddellijk ter plaatse, waardoor 't begin van brand spoedig was ge- bluscht. SPAARNDAM. Het personeel aan de overzetveer-en aan het Noord zee kanaal is versterkt. Met de pont wordt nog overgezet. IJsbreker II is in geregelde vaart gekomen. Op enkele plaatsen,'zooals bij do Ilombrug had rnen enkel® ma len opstopping van ijs. IJS. De ijsrlubs te Haarlemmerlied*, Schalkwijk, Spaarndam, Halfweg en Sloteidijk zijn hunne werkzaamheden begonnen tot het onderhouden der aansluitende banen, het leggen van uruggeu, overwegen, enz. De banen in die omgeving kunnen dus veilig bereden worden. SLOPEN. Ter gelegenheid van do 25-jarige ambtsvervulling van den burgemees ter zal alhier een ijsfeest met kermis gehouden worden en des avunds bij zondere verlichting van do ijsbaan. VELSEN. Het Noordzeekanaal is to Vel&en, vooral aan de zuidzijde, voor een goed deel dichtgevroren, terwijl er ook in do vaargeul nog al drijfijs komt. Do stoompont moest gisteren weder ge holpen worden door 2 sleepbooten en eon ijsbreker. De eerste malen met hun schroef het ijs weg van voor de aanlegplaatsen, terwijl de ijsbreker heen en weer en vóór do pont langs vaart om een geregelde overvaart te verzekeren. HERDENKING VAN DEN HONDERD STEN GEBOORTEDAG VAN dr. J. P. HEIJE. Het „comité tot herdenking van deft lüüsten geboortedag van dr. J. P. Heïje" mag zich in groote sympathie verheugen. Sedert de vorige mededee- ling sloot ook de „Nederlandsche Maatschappij totbevordering der Ge neeskunst" er zich bij nan, zoodat thans veertien vereenigiugen aan do huldiging van den dichter zullen dewerken. Het comité bestaat thans uit de vol gende personen: prof. dr. J. te Win* kei, voorzitter; prof. dr. H. Brugmanst- A. D. Loman Jr., J. W. van Dalfsen, dr. E. D. Pijzei, mej. C. Esser, Th.: Lancée, J. G. Nijk, KI. de Vries Szn.# C. G. Wiegand, dr. C. V. F. Schreve, allen te Amsterdam, en J. Vader te Haarlem, secretaris, terwijl een paar vereenigiugen nog geen definitaeven vertegenwoordiger aanwezen. Het maakte een begin met de uit voering zijner plannen door aan de heeren arrondissements-schoolopzl©. ners een missive te zenden met het verzoek te willen bevorderen, dat op de jaarlijksche arrond.-vergaderingen in 1909 te houden, een spreker het on derwerp: „Dr. J. P. Heije" inleide en te willen overwegen, of daarmede ge paard zou kunnen gaan het uitvoe ren van eenige liederen van Heije,' door kinderkoor of door koren van on*

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1