NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7830 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 4 JANUAEI 1909 A HTS DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1.28 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)*1.30 Franco per post door Nederland*1*65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster, öirectenr L lï. PEERE8QQM. ADVERTENTSÊNi Van 1—5 regels 50 Cts<: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer a ff Reclames 30 Cent per regcL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ec Administratie0. Groote Goutstraaf 55. (Etercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 ea der Administratie 724 Drukkerij: Zulder Buitenspaarne 6. Teïefoonoummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ?n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge .neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 5 JANUARL Groote Kerk: Orgelbespeling, 1—2 u. Schouwburg: De dochter van Mada me Angot, 8 uur. Soc. Vereeniging: Bicscoopvoorstel- ,ing, 8 uur. Baiteniandsch Overzicht Geregeld, worden er nadere bijzon derheden over de AARDBEVINGEN IN ITALIë bekend. Geen opwekkende lectuur, want elk nieuw bericht vergroot de ellende, en bewijst steeds duidelijk, dat dit een ramp is, zooals onze ge schiedenis ze niet kent. 't Aantal dooden is nu op 200.000 ge schat, maar de laatste tijdingen ver zekeren, dat dat nóg te laag gesteld is Daarbij komt de vreeselijke ellende onder de gewonden en ook onder de overlevenden. De toestand in de ge teisterde streken en steden is niet te beschrijven. Alles is een rookende en stuikende puinhoop... De berging der lijken Is nog lang niet beëindigd. Al is het getal redders groot, de omvang van de ramp is zóó reusachtig, dat er voor de redders haast geen beginnen aan is. Toch werken ze ijverig en onver moeid door. De militairen worden door de bur gers flink geholpen. Helaas I dat vele redders dit met 't leven bekoopen moe- w»ni vaUto worden onder 't val lende puin bedolven. De gewonden en overlevenden wor den zooveel mogelijk met de schepen naar Napeis gebracht. Van deze over brenging schreef een ooggetuige De stumpers hadden niets mensche- lijks meer. Verschrikkelijke wonden overdekten hun lichaam, zij zagen er nog ontzettender uit dan de dooden, die werden weggebracht... Tijdens de overvaart moesten vele lijken over boord gezet worden, wegens den ver- pcstèuuen stank. Den vxeeschjksten •ndruk maakten echter nog de gezon den naai- lichaam, maar wier ver sland gekrenkt was. Met starre oogen, den mond tot schreien vertrokken, dwaalden zij zwijgend rond. De ontscheping van deze meusche- lijke ruines in Napels was hartver scheurend. In het arsenaal was een hoofdverbandpiaats ingericht en van daar weiden de ongelukkigen overdo Verschillende hospitalen verdeeld. In de geteisterde plaatsen heeischt vee] gebrek. De treinen met levens middelen worden door de waanzinni ge en uitgehongerde nienschen be stormd. Deze kwellingen verleidèndo meiischen tot allerlei daden van ge weld. Zoo naderde een tre'n bij Palmi een schoon sdidje van 14.UOO inwo ners, dat nu geheel verwoest is die door de wannopige menigte eenvou dig bestormd werd. De menschen had den blijkbaar slechts éen gedachte weg te komen van de ontzettende plaats der ellende. De radeloozeu hin gen aan buffers en wierpen zich voor de machine, roepende dat zij zich zouden laten overrijden, als ze niet wei-don meegenomen,... Zoodoende werd het vertrek van den trein uren lang vertraagd. Andere hongerigen laten zich ver leiden tot ernstigei msidaden roof, plundering, enz. Gelukkig wordt hier door de militairen met veel kracht te gen gewaakt. Zaterdag werden voor deze misdrijven 18 personen ter dood gevonnist en 60U gearresteerd. Om een beeld van de ellende te krij gen wordt als een staaltje gemeld, dat hot loopen in do rampzalige streken gevaarlijk woxdl gemaakt, door de bende Uitgehongerde honden, die zoo brutaal zijn, om de voorbijgangers aan te vallen. Do eenige lichtpunten in do duis ternis zijn do gelukkige reddingen. Helaas zijn er niet vole 1 Een douane-beambte te Reggio heeft over zijn redding een verhaal ge daan. Hij sliep op de eerste verdieping der douanekazerne en viel door den schok uit bedhij sprong een raam uitde kazerne stortte daarna in. Op straat zag hij zich omringd door ceni- f;e gillende, ongekleede menschen, die leftige gebaren maakten. Op hetzelf de oogenblik kwam de geweldige vloedgolf opzettenallen vluchtten eenigon worden door het water be reikt en meegesleurd, anderen slaag don ©r In een hoop puin to bereiken en zich daar bovenop In veiligheid to stellen tot zonsopgang, In den omtrek stortten met donderend geraas aller lei huizen in menschen gilden en een ondragelijke stofwolk bleef achter. De zee loeide daartussclien heftig door... Toen het dag word ging hij op ver kenning uit; hij ontmoette kamera don ,die hun kolonel Roco zochten. Hot loopen viel moeilijk en ook ging het bezwaarlijk zich te oriënteeren. Geen weg, geen huizon waren herken baar. Op don gis telden zij de straten, tot zij eindelijk het huis gevonden hadden. Alleen do muren stonden nog overeind, een holle koker grijnsde hen tegen. Allo vloeren waren ingezakt, maar op de bovenste verdieping wa ren, wonder boven wonder, de balken van den vloer van een kamer blijven hangen. Daar ontdekten zij de gestal ten der dochters van Rooo. Twee vlug- go douaniers klauterden tegen den muur op en bereikten de meisjes. De kinderen wisten lakens aan te'wijzen. Door die aaneen te knoopen konden zij de meisjes naai- buiten laten zak ken. Toen gingen zij den majoor zoe ken en vonden hem eindelijk roepend uit het raam der tweede verdieping, waar de eenige kamer was die niet was ingestort. Zij redden hem en an dere menschen uit dezelfde kamer. Op de kamer daarboven lagen negen lij ken en vier gewonden. Treffend is de algemeene deelne ming. Het Italiaansche koningspaar heeft wederom de zwaar getroffen steden bezocht, om do slachtofers en redders moed in te spreken en zelf zooveel mogelijk te halpen. Het koninklijk pa- leis is tot ziekenhuis ingericht, waar 4UU gewonnen door de koningin en haar helpers verzorgd worden. Dat de koning door <len omvang van de ramp getroffen is, bLijkt wel uit't bericht door lieni aan president Fail- lieres gezonden, waarin deze ver klaart, dat hij, hoe diep ook getroffen door het ontzettende schouw spel, toch niet wil talmen met den president zijn diepste erkentelijkheki te betuigen, waarvan Italië en hij zelf doordrongen zijn ten opzichte van Frankrijk, voor den nobelen en daa<L workelijkon steon, verleend bij het verschrikkelijke onheil. Persoonlijk dank ik u voor uw goe de vvensciien voor de x>rovinciën, wel ke door de afschuwelijke catastrophe getroffen werden. Overal worden inzamelingen gehou den om het leed te lenigen. De Itali aansche regeering zal voorloopig 30 millioen lire beschikbaar stellen voor den wederopbouw der steden. De Paus stond wederom 100.000 fr. voor de slachtoffers toe. President Roosevelt zal aan^t Con gres voorstellen, om 500.000 dollar te geven. De gevolgen, welke de catastrophe op de scheepvaart in de Middelland- scho Zee zal uitoefenen, zijn thans nog niet te overzien. De bodemveran deringen zullen beslist haren invloed doen gelden op do vaart in de Zuid- Italiaansche en Siciliaansche wate ren en deze misschien in een nieuwe richting leiden. Voorloopig kan men nog niet zeggen of de Straat van Mes sina de groote beteekenis. die zij tot heden had, zal behouden. Wanneer do Italiaansche regeering het roddings- en opruimingswerk be hoorlijk goordend zal hebben, zul haar eerste plicht zijn uitgebreide hy drografische opnemingen lo doen in het door de aardbeving geteisterde ge bied want voordat do nieuwe wegen voor do scheepvaart zijn vastgesteld, is hot niet mogelijk plannon te maken voor den opbouw dor steden aan de kust. Ook zal 't wel aanbeveling verdie nen de steden op minder gevaarlijke streken te bouwen. De grond, waar ze nu staan (of stonden is voorbe schikt voor vulkanische rampen. Nu worden weer nieuwe werkingen gemeld. L'it Napels dat Zaterdagnamiddag nieuwe aardbevingen plaats hadden te Pellazo, waarbij de geheele bevol king, de nog levenden en de dooden door do zee verzwolgen werden. Uit Messina Vrijdagavond had een nieuwe aardschok plaats, die gevolgd werd door een paniek in hot hospi taal. De koningin, die de wilde vlucht trachtte te verhinderen ,vverd licht aan de borst gekwetst. In Frankrijk hebben gisteren ver kiezingen van senatoren plaats ge had. De ministerieelen wonnen bij eer ste stemming een zetel, in Lot, drie in het Rhono-departement, twee in dat van Seine et Marne, één in Haute Saóne. De progressisten wonnen een zetel in Indre. Bij de Senaatsverkiezingen te Var word minister Clomenceau op alle lijsten gekozen. Clemonceau heeft bij deze verkiezin gen een rede gehouden. Hij zei o. a. van de tegenwoordige FRANSCIiE POLITIEK De republiek erkent ook de rechten harer vijanden en tracht ze te doen eerbiedigen. Ik ben er trotsch op mij 'n tegenstander getoond te liebben van hen, die wanorde en anarchie in hun schild voerden. Ik diende de re publiek door er voor te zorgen, dat onder haar het wettig régime en de burgervrede gehandhaafd bleven. Ik ben er ook trotsch op de anti-patriot ten bestreden te hebben. Clomenceau verzocht verder het kie zerskorps hem de moreele volmacht te verleenon noodig om den arbeid door hem begounen, te vervolgen. Van de BALKANCRISIS is nog weinig verandering te melden, Alleen heeft de Servische Skoeptsjina weer een-s een oorlogszuchtige verga dering gehouden. De minister van oc rlog zei Het evenwicht tegenover Oostenrijk zal verdedigd worden en men zal het den weg naar de Ageïsche Zee ver sperren. Oostenrijk mag niet langer oen Balkanstaat zijn. De verbeterde toestand, in 't leven geroepen door 't Reriijnscne congres, kan slechts ver kregen worden, wanneer Bosnië en Herzogowma algeheele souvereiniteit of tenminste halve souvereiniteit on der contröle van Europa verwerven. De minister wenscht de Skoeptsji na op dit oogenblik, nu verschillende beslissende maatregelen ten opzichte van den internationalen toestand ge nomen moeten worden en nu 't noo dig is, dat de regeering algeheele vrij heid van handelen heeft, haar ver trouwen in hem uit te spreken. De woorden van den minister wer den met gejuich ontvangen. TEGEN DE RUSSISCHE TERECHTSTELLINGEN. In de zitting van de Rijksdoema, stelde de leider der kadettenpartij, Miljoukoff, den volgenden overgang tot de orde van den dag voor „Haar tegenzan te kennen gevend, over de dagelijks talrijker wordende doodvonnissen, en het ongehoorde aantal terechtstellingen, die het mo reele gevoel van de bevolking afstom pen, en de eer van Rusland als be schaafden staat verlagen, gaat de Doema over tot de orde van den dag." Dit voorslel verwekte een luid ge roep van „Er uit met hem bij het centrum en do rechterzijde, maar ver wekte stormachtige toejuichingen tor linkerzijde. De Doema verwierp het voorstel vóór stemden de progressisten, de ka- detten, de arbeidsgroep en de sociaal, demokraten. Daarop las de voorzitter da keizer lijke ookase -voor, volgens welke de Doema, wegens het Kerstfeest tot 3 Februari wordt verdaagd. Borlijnsche bladen melden, dat CASl'KÜ weder zijn intrek nam in den kliniek van professor Israël, oiu zich binnenkort aan een operatie te onderwerpen. Stadsnieuws Dr. LASKER TE HAARLEM. Zondagavond le zeven uur zou de beroemde schaakkampioen tegen 25 leden van de twee Haarlemse he schaakclubs in de bovenzalen van de Kroon een simultaan-séanee geven. De Haarlemsche spelers waren er, een groot aantal liefhebbers en nieuwsgierigen was bovendien ver schenen, maar Dr. Lasker was er nog niet. De dikke mist was daar oorzaak van. Zaterdagavond had hij namelijk in Groningen gespeeld, Zondagmid dag was hij vandaar vertrokken. In het zware mistgordijn hadden de trei nen oponthoud. Niettemin kwart voor achten verscheen hij, met een enthousiast handgeklap begroet. Dr. Chr. F. Haje, secretaris van de Haarlemsche Schaakvereeniging, sprak hem in het Duitsch toe, gaf uiting aan de Inge nomenheid van de Haarlemsche schok kers met zijn komst en herinnerde aan zijn laatste overwinning op Dr. Tarrasch. „Gij vindt hier leerlingen", zeide de spreker, „maar ik hoop, dat de Haarlemsche schakers u niet de minsten zullen voorkomen te zijn on der de schakers, die gij ontmoet hebt." Dr. Lasker antwoordde met een en kel woord van dank en eindigde met deze aansporing tot zijn -tegenstan ders Und nun, me Ine Herren, G 1 c k a u f 1 Dadelijk daarop begon de strijd. De tafeltjes waren geplaatst in dezen vorm Aan den bu'tenkant zaten de spe lers, die 8.11en zwart speelden. Aan den binnenkant liep de schaakmeester heen en weer, niet odgel Ijk aan een vreedzamen leeuw in een zwakke kooi. Een man van minder dan middel bare grootte, gekleed In een lange, zwarte, gekleede jas en een touwtjes- achtlge, paarse das, een man met een bleek gezicht, weelderig zwart haar, waarin hier en daar een zilveren draad afsteekt, een zwarten knevel en een kortgeschoren baard, ziedaar het portret van den schaakkampioen. Met vasten stap gmg hij langs de borden, bekeek elk bord een paar seconden, zette dan en ging naar het volgende, zonder naar het vorige bord om te zien. Een enkelen keer bleef hij wat langer staan turen, deed een haaltje aan zijn sigaar, legde even den vinger aan den neus of krabde zich in den knevel, zette daarop zijn stuk op het bord en ging verder. Hij sprak weinig of nfet. Soms zei hij bij een zet van een tegenpartij die hem interesseerde „aha en glimlachte even. Bij twee spelers naast elkaar, die hetzelfde spel voerden, maakte hij een gebaar van „gaat je gang maar 1" Aan het einde van de rij gekomen keerde hij rich om, st&pte haastig de zaal over en begon weer bij het eerste bord. Hii keek niet naar de spelers, lette alleen op de borden, 't Was, of hij zich. uitgezonderd de sigaar, waarop hii voortdurend zoog, onttrok aan alle indrukken buiten het spel. En wanneer hij voor een spel wat langer dan anders stilstond, kon, wie hém in het gezicht keken, daarop een ge woonte van gedachten concentratie vinden in de plooien om den energie ken mond en neus. Dan gaf hij, on aanzienlijk mannetje, dat iedereen op straat voorbij loopen zou zonder op hem te letten, wel de impressie van de saamgedrongen hersenkracht, die naar zijn eigen meening voor den raeesterspeler onmisbaar Is. De 25 heeren, die den strijd tegen dr. Lasker hadden aangebonden, was 't puikje van de Haarlemsche scha kers, - ereenigd in de twee bestaande schaakclubs. De simultaanspeler had dus een niet gemakkelijke taak I Daarbij mag niet vergeten worden, dat dr. Lasker den geheelen middag in den trein geboemeld had (hij kwam van Gro ningen) en ternauwernood een kwar tiertje kon vinden om even wat eten naar binnen te slaan. Maar, hoe 't zij, hij beeft kranig gespeeld Van de '25 partijen werden er 20 door hem gewonnen, 2 verloren en 3 re mise gemaakt. Gewonnen werd dooi de heeren A. C. Splinter en Dr. Ch. F. Haje, remise maakten de heeren II. K. Junge, J Hoogeveen en C. Sorg- drager, cn de partij werd verlor eh door de heeren Gerstel, Udo de Haas, Nijssen, Willemse, Fock, Heil, Frits Baumgarten, E Junge, Fick, Strumphlor, Voorting, Busé, Van Boekhoven, Robin, Van der Steeg Nijhoff, Bouwmeester, TIerio en An drea. Dr. Lasker speelde vlug. Bij een en kele ingewikkelde partij mocht hij eens een minuut nadenken, in den regel had hij dadelijk een tegenzet gevonden. Eigenaardig was op te merken, dat hij z'ch eerst geheel tot verded;gen bepaalde. Hij maakte overal een zekere opening, roqueerde om den koning in een ongenaakbare stelling te zetten, om eerst later zelf tot den aanval over te gaan. In dien tusschentijd had de tegenpartij meest al een avontuurtje gewaagd, maar in den reged was dit hem slecht bekomen want tegen het zekere en sterke po sitiespel van Lasker was niet veel te ondernemen. Het duurde dan ook niet lang of de mindere krachten waren In stand al heel wat achter, zoodat de matzet slechts een quaestie van tijd was. Om 10 uur vielen de eerste slacht offers. Daarna ging 't vrij geregeld, totdat de laatste pattij om half één geëindigd was. De partij, dJe de heer Splinter speelde, was ook reeds om tien uur geëindigd. Dit was wel de mooiste partij, die gespeeld werd, namelijk een Russisch paard^pel. Dr. Lasker (wit), Splinter (zwart). Wit Zwart e4 e5 Pf3 Pf0 cH PX« I,d3 d5 PXlr Ld6 0-0 0-0 Po3 tb PXd LXp LXP LXhf KXt fXL Pe3 Dhlf Kgl TfS Pd4 Td6 PXo LI.'4 Dda Thö DXT gXD Lf4 Pc8 Lg* Dh5 PXT PXd Lb2 Pf|t &XP LxP Tfdt Dh3 geeft op inter, die zoo eervol uit kwam. is sergeant, die van z'n 14de jaar af schaakt, en zich gedurende langen tijd met veel ijver op de schaakstudie heeft toegelegd. H'; hoopt dan ook over eenige jaren den meester-titel te behalen. 't Succes van thans zal hem zeker daartoe aanmoedigen. De partij van Dr. Haje was minder mooi, daar geen belangrijke combina ties gem.nkt werden. Ook moet be dacht worden, dat bij 't bord van Dr. Haje nog een drietal zeer bekende schaakspelers hadden plaats geno men, om eigenlijk met z'n vieren de partij te spelen. Dr. Lasker had tegen deze consul tatie geen bezwaar, maar 't is geen wonder, dat hij deze partij moest op geven. 't Verschil liep bovendien over één pion in 't eindspel. De heer Sorgdrager, die geheel al leen speelde, weerde zich kranig, en werd door dr Lasker gelukgcwenscht met zijn mooi gespeelde partij. Om half één was het laatste slacht offer gevallen. Dr. Haje sprak eenige woorden van dank tot dr. Lasker, die op zijn beurt zei, dat hij bij een volgende komst in Nederland weer gaarne een uitnoodi- ging zal aaruiemen, om tegen de Haarlemsche schakers te komen spe len. Heden ;s dr. Lasker weer naar Pa- riis vertrokken. Gratis uitdeeling van Brood en Koffie aan behoeftigen. Ingekomen giften: Bij den heer II .London: N. N. f 2, van een werk hebben de 10, N. N. 20 Kilo koffie. Bij den heer A. F. II. v. d. Vaart: 7.. f 2.50. Bij den penningmeester H. van N-el IIz.: V. H. f 100, mej. T. 10, N. N. f 2.50, Kantoor-personeel IToofd- magazijn II. S. M. 3.50, W. J. 50; N N. f 1.50, H. B. 2 bons a 300 Kilo brood. Ongeval Zaterdagmorgen half elf uur had de werkmo.n W. van Dantzig, wo nende Zuidpolderstraat 100, werk zaam o-p :1e Werkplaats der II. IJ. S. M. het ongeluk een grooten zinken bak op zijn been te krijgen, dat daar door belangrijk gekwetst werd. Oogenblikkeüjk was de dokter van bovengenoemde Werkplaats aanwezig die hem heeft verbonden, waarop hfj naar zijn woning overgebracht is. PRIJZEN VAN SCHILDERIJEN VAN FRANS HALS. Men schrijft aan de „N. R. Ct." In uw blad is melding gemaakt van den „zoo bijzonder hoogen prijs", waarvoor de Natioual Gallery te Lon den voor eenige maanden een familie stuk door Frans Hals kocht. Deze prijs, vijf en twintig duizend pond, dat is rlrie ton Hollandsch, is inder daad op zich zelf een respectabel be drag en bet is misschien niet zonder belang naar aanleiding hiervan een en ander over de prijzen van Hals' schilderijen mede te deelen. Omstreeks 45 A 50 jaren geleden was Hals voor het groote publiek nage noeg een onbekende. In de groote musea te I ucden, Parijs, Florence, Weenen, München, Diesden, ja zelfs te Berlijn, was hij niet, of althans zeer onvoldoende vertegenwoordigd, on veel va.n wat aan hem werd toege schreven, heeft den toets der kritiek n'et kunnen doorstaan. Ook op de kunstmarkt maakte Hals dientengevolge slechts kleine prijzen. De onlangs overleden kunsthandelaar Martin Colnaghi te Londen placht te verhalen, dat hij omstreeks 1800 drie en twintig schilderijen van Frans Hals terzelfder tijd bezeten had, zon der een er van voor een aaniiemelij ken prijs te kunnen verkoopen, en de oude graaf André Mn'szech was er niet weinig trotsch op, dat hij zijne Hals'en (waarover hieronder meer) voor 800 A 1000 franken per stuk had weten machtig te worden. De eerste, voor dien tijd opzienba rende prijs voor een Frans Hals werd betaald toen de Markies van Hert ford, de grondvester der Wallace- collectie, in 1865 op de veiling Pour- talès-Gorgier verscheen cn daar voor ,,den lachenden cavalier" onmiddel lijk een hod deed van vijftigduizend franken. Het was het eerste bod en het bleef het eenige. Iedereen was zoo verbaasd over deze ongehoorde som, dat niemand er aan dacht den edelen Lord het schilderij te betwisten. Het duurde tot in 1881 eer weder een evenement voorviel op het gebied der Hals-prijzen. In de veiling Wilson deed het portret van Pietor van den Broeke 78000, deden de kleine por tretjes van Scriverius en zijne vrouw samen 80.000 franken. Reeds waren toen de etsen van W. Unger, de stu dies van Vosmaer en Bode versche nen en behoorde Hals onder de verza melaars tot de arrivés. Op de veiling van Secréten in 1889 kwamen de schilderijen van Wilson opnieuw ter taf©] en deden nog hoo stere prijzen (110.500 en 91.000 frs.) De deels middelmatige, deels twijfelach tige schilderijen uit het hofje van Beresteyn te Haarlem verhuisden voor meer dan 300.000 franken naar het buitenland. Voor een normaal portret in levensgrootte betaalde men op Parijsche en Londeusche kunstvei lingen grifweg 40—50.000 gulden. Groote voorstellingen van den meester bleven zeldzaam het scheen wel alsof zij alle in de musea, of al thans zeer vaste handen waren. Daar verscheen plotseling voor eenige ja ren op de Londensche win terten toon stelling de familiegroep van vijf le vensgroot© figuren en een landschap, toebehoorende aan colonel Warde te Westerhan, in wiens familie het sinds omstreeks 1760 was geweest. Toen was liet voor omstreeks zeventig pond aangekocht, thans was de gelukkige eigenaar in de gelegenheid er dertig duizend pond en naar men zegt nog hoogere bedragen voor te weigeren. Niet lang daarna doken de zes por tretten van den intusschen overleden Graaf Mnizsech weder op de markt op Twee er van, een levensgroot echtpaar in leuningstoelen, gingen naar Pierpont Morgan, zonder dat het bekend werd, hoeveel hij er voor be'.nalde. Voor twee andere echter, de nredikant Middelhoven en zijn vrouw, levensgroot in halve figuur, werd te zamen twee honderd vijftig duizend franken gevraagd, en toen zij afzon-, derlijk verkocht werden, hebben zij no<r meer opgebracht. Ook de Jonker Ramp en zijn liefste, die in 1880 na de veiling Copes van Hasselt voor zestienduizend gulden ons land verliet, verwisselde weer van eigenaar. De beer B. Altman, een riik winkelier te New-York, betaalde er volgens betrouwbare berichten drie en dertig duizend pond voor. Deze verzamelaar kocht ook het prachtige schilderij van Cocret aan, doch hoe wel veel belangrijker, voor een aan merkelijk kleiner bedrag omstreeks vijfhonderdduizend franken. Neemt men na dit allés nog in over weging, welke bedragen verzamelaars als de heer Gnmprecht te Berlijn en Lord Spencer te Althorp voor hunne ook hier te lande van de portretten- tentoonstelling wel bekende Hals'en geweigerd hebben, dan kan men het niet langer onbegrijpelijk vinden, dat de National Gallery voor hare nieu we aanwinst, zijnde verreweg de meest belangrijke groe-p van den meesier, die ooit op de open markt kwam. vijf-en-twintigduizend pond betaalde. Nauwelijks begon trouwens in Engeland de storm tegen dit be drag op te steken, of er waren kurst- koopers, c!ie zich bereid verklaarden het schilderij met vijfduizend pond opslag over te nemen, indien de re geer inongeneigd was het gevraagde bedrag beseb'kbaar te stellen. JllBII.é Dr. II. L. VAN LINDEN VAN DEN HEUVELL. In ons vorig nummer schreven we al, dat deze jubilaris don lsten Ja nuari vele blijken van belangstelling ontvangen heeft, bij de herdenking van zijn 25-jarige werkzaamheid als medicus. Zaterdag was evenwel eerst de dag van de ofPcieele huldiging. Uit de zeer vole vrienden en patiën ten van den aleemeen geachten en beminden geneesheer, had zich eene commissie gevormd bestaande uit le heeren Jhr. Mr. J. W. G. Boreel an Hogelandcn, als eere-voorzïtter, en de heeren J. J. Sncltjes, voorzitter, C do Beer, secretaris. J. C. Burkens, penningmeester, H. van den Berg, C. ten Boom, Dr. H. J. Calkoen, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, A. Davidson, mej. J. C. van Heukelom, C. G. Loo- meijer Jr., mr. B. Baron Mackay, mo- juffr. M. Metelerkamp, Ds. P. J. Moe- ton Mr. L. R. van Sloterdijck en C. W. J. Westerman om den jubilaris te huldigen. Deze dames en heeren maakten Zaterdagmiddag hun opwachting en werden door den heor Van Linden von den Heuvell en fanvlie in den, tot ©en bloementuin herschapen, sa lon ontvangen. De burgemeester was plotseling ver hinderd aanwezig te zijn, waarom de heer Sneltjes den heor ds. Moeton verzocht had een woordje te spreken. Ds. Moeton, hieraan gehoor geven de, wenschte den jubilaris namens de vele vrienden en patiënten op recht hartelijke wijze geluk met dit schoone feest. Daarbij wees do spreker op 't vele, dat dr. Van Linden van den Heuvell in het belang der lijdende rhenschheid heeft gedaan, en hoe hij, naast zijn kundige gaven, de karakter-eigen- schnn bezit, om zoo hartelijk met de patiënten om te gaan, dal alle pa- tiën/ten ook zijn vrienden zijn. Deze groote schare heeft behoefte gevoeld, een stoffelijk blijk van be langstelling te geven, en nauwelijks was de gedachte daarvoor geopperd, of do steun werd door allen spontaan' toegezegd. Wat moesten we u aanbieden zoo vervolgde de heer Moeton. Wö hebben een idée. Zio, hier is de teeke- nlna van ons voornemen (een coupé-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1