Weerbericht Thermomelerstand KEIJSER'S Schoenenmagazijn. Uit de Omstrekea Binnenland Kerk en Seheo' Pers-Overzicht Koloniën Letteren en Kunst 'telegrammen Burgerlijke Stand INGEZONDEN Marktnieuws Sport en Wedstrijden MEÜEDEEL1NGEN VAN HET 'KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT, -i (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Biidt, 4 Jam 1909. Hoogste barometerstand 783.0 m.M. gé Munchen (Duitschlaad)laagste Y48.4 m.M. te Haparanda (Oostkust qran Zweden). Verwachting tot don avond van p Januari 1909 i Wind zwakke Zuidelijke tot Ooste lijken wind. Gesteldheid van de luchtvoorloo- pïg nog nevelig, weinig of geen neer- fnag. Temperatuur iets kouder. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 778 m.M. te Haarlem. Zondag 3 Januari Hoogste gisteren F. 40° Laagste heden nacht F. 85' Hedenmiddag 19 uur F. 88 Maandag 4 Januari Hoogste gisteren F. 89° Laagste heden nacht. F. 86 Hedenmiddag 12 uur F. 89° INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. i i 32 Lange Veerstraat tje). Wanneer u dit goedvindt, zal u 'i over eenige weken bezitten. Ook werd aangeboden een door den heer Lu'ting vervaardigd album. be vattende de namen der 300 schenkers. Spreker eindigde niet den wensch, dat het Dr. Van Linden van den Ileuvell gegeven moge zijn, om nog langen tijd zijn goddelijk en heerlijk werk voort te zetten, met dezelfde op gewektheid, en ijver, en liefde als lot heden. Ik besluit met de zinspreuk van de UtrecTitschc alma mater „de *onne der gerechtigheid beschijne u en de uwen." Dr. Van Linden van den Heuvcll teide zeer verrast te zijn door deze treffende huldiging en dankte alle comité-leden en de andere schenkers. De jubilaris zei Ik voel me nu ge lukkig. Als ik bedenk, hoe ik slechts twee vrienden had, toen ik hier ln Haarlem kwam als armondokter, en hoe groot de schare vrienden en pa- t'enten thane is. Spreker zei vooral mei veel voldoe ning ln liet Gasthuis gewerkt te heb ben, waarom het hem genoegen deed in het comité ook twee zusters te *ien. Heit geschenk zal spreker gaarne aanvaarden. Het zal hem een aange name gedachte zijn, te rijden in het mooie rijtuig, hem door de patiënten zelf geschonken,. Hiermee was de officleele huldiging geëindigd en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Jubileum Kriens. Zooals gewoonlijk, gaf het Ilaarl. Muziekkorps, directeur de lieer C. P. W. Kriens, gisterenmiddag een niati- née in Artis. Na de voortreffelijke uitvoering van twee Vorspielen uit Wagner's Lohen grin, werd den lieer Kriens, bij mon de van den heer Ferwerda, concert meester, een teer mooie krans over handigd, benevens een dirigeerstok met ivoor uit de hand gesneden en met zilver gemonteerd. De heer Ferwerda sprak namens ge noemde leden den wensch uit, dat liet den heer Kriens gegeven zou zijn nog vele Jaren hun kunstgenot te verschaf ten, als hij tot dusver had gedaan. In de pauze kwam een der leden van 'Artis, de heer Montagne, don heer Kriens complimenteeren en sprak de leden van het orkest o.a. toe met de .woorden: Gij hoeren musici, kunstenaars, geeft hier uw capaciteiten op waardi ge wijze. Steeds liebben de leden van Artis mot ingenomenheid van uw kunst geprofiteerd. Daardoor hebben de uitvoeringen van Artis een zeker cachet gekregen. Wij hopen dat u, onder de directie van uw genialen leider nog veel Schoons moogt ten gelioore brengen, leve de heer Kriens!" Daarna werden den orkestleden ververschingen aangeboden. Jubllé Beynes. Dit JubiJé is, gelijk we reeds meld den, Zaterdagmiddag officieel ge vierd. 'b Middags werd in de fabriek ln tegenwoordigheid van alle werk lieden, den firmanten namens hel personeel een geschenk aangeboden, bestaande uit een prachtige tegel, waarop afbeeldingen der fabriek „Voorheen en Thans" voorkomen. Daar deze huldiging door ons niet jnocht worden bijgewoond, kunnen tve daaromtrent ook geen nadere bij- ►onderheden meedcelen. Ook aangaande de van 4 tot 5 uur gehouden receptie kunnen we alleen melden, dat de II. IJ. S. M. en de Staatsspoor een deputatie hadden ge zonden, om de firmanten ie compll- menteereu. Des avonds moest het personeel met echtgenooton of meisjes des avonds 7 uur in den Schouwburg present zijn, waar door de Kon. Ver. „Het Neder- landsch Tooneel" een uitmuntend ver zorgde voorstelling werd gegeven van het blijspel Hofgunst. Even nadat het personeel gezeten was, werd de familie Beynes binnen geleid en door het strijkorkest van Haarl. Muziekkorps met fanfares ont vangen, waarna het Wien Neerlands' Bioed gespeeld werd en door alle aan wezigen staande aangehoord. Toen ving de voorstelling aan en had een prachtig succes; na elk be drijf daverde den schouwburg van het applaus. Tusschen alle bedrijven was een pauze van een half uur, waarin het publiek gelegenheid had van de bons verstrekt voor verfrisscliingen ge bruik te maken. Na afloop van de voorstelling om half 12, werden namens de familie B. aan mejuffrouw Emma Morel bloe men aangeboden door den lieer Vein Gemert en werd den lieer Van Gaste ren verzocht, de leden der veroenl- ging dank le zeggen voor de uitnemen de wijze waarop het stuk ten toonee- le werd gebracht. Cuk de heer Van Gasteren, die met een 49-tal personen dit gezelschap te bedienen had (allen hadden 1.50 aan bons te verteren, dus f 3 voor man en vrouw), mocht van de hoeren Beynes een woord van dank ontvangen voor zijne uitmuntende zorgen. Na afloop van de voorstelling wer den door de zangver eeniging van het personeel eenige liederen ten gehoore gebracht en bleef men onder afwisse- lin gvan eenige muzieknummers tot 1 uur gezellig bij elkander, waarna ieder wel voldaan zal zijn huiswaarts ge keerd. In den loop van den avond kwam een der heeren Beynes op het tooneel, betuigde nogmaals zijn erkentelijk heid voor het prachtige tegeltableau en deelde zijn personeel mede, dat de firmanten hadden besloten om nog iets meer te doen, en gaf toen onder algemeene blijken van instemming te kennen, dat de volgende extra-loonen zouden worden uitgekeerd. Aan hen niet minder dan 5 dienst jaren 4 dagen extra loon, van 5—10 jaar, 5 dagen, van 10—20 jaar, 7 da gen, van 20—25 Jaar, 9 dagen en boven de 25 Jaar 14 dagen. Zondag was het personeel met fa milie In de gelegenheid nogmaals het aangeboden tegel-tableau te bewonde ren/ waarvan ruimschoots werd ge bruik gemaakt. Tot ons leedwezen hebben wij over dit feest niet zoo uitvoerig kunnen zijn, als wij wel gewenscht hadden. De reden daarvan is deze. Reeds dagen van te voren heeft een lid van het comité ons verzocht, geen ge deeltelijke mededeel in gen vooraf te plaatsen: hij nam dan op zich, ons na afloop een uitvoerig ve.slag te doen toekomen. Aan deze afspraak bobben wij ons gehouden. Hij is daarin evenwel ge heel te kort geschoten. CANDIDAATSTELL1NG GEMEEN TERAAD. Heden had ten stadhuize de candi- daatstelling voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad, plaats. Om 2 uur waren lijsten ingeleverd District I (vacature Stolp) voor den heer J. van den Ban, gesteld door de Liberale Unie en den Vrijz. Dem. Bond, en voor den lieer Mr. W. N. J. M. Smit, gesteld door de R. K. lties- vereeniging en de anti-rev. kiesvereen. Nederland en Oranje. District III (vacature Groot) voor den lieer J. B. Lasschuit, gesteld door „Nederland en Oranje" en de R. K. kiesvereeniging en voor den lieer H. A. M. van Veen gesteld door den Vrijz. Dem, Bond en de Liberale Unie. De S. D. A. P. heeft besloten in dis* i.rict II den heer J. Joosten candidaat te stellen, doch deze lijst was nog niet int. leverd. Stoomvaartdienst. De maatschappij Bus heeft heden morgen tie vaart naar Rotterdam hervat. Niettegenstaande den dooi heeft de boot nog veel moeite om zich een doortocht te banen en vordert dan ooik zeer langzaam. Kunstavond. De heeren Jhr. A. W. G. van Riems dijk, F. W. J. de Witt Huberts, M. H. Binger, A. llesselink, John F. Hulk, J J. L. ten Kate en J. H. Rössing or- ganiseeren een kunstavond ten bate van de Vereen, tot bestrijding der tu berculose. Het voorloopig programma luidt ald.ua: Levende beeldengroepen, gearran geerd door den kunstschilder Jolin F. Hulk en den beeldhouwer A. Hesse- link. Begeleiding van een dameskoor onder directie van mevr. De Veer geb. De Lange. Trio's voor drie sopranen, Ce zingen door drie bekende Ilaarlemsche dilet tanten. Optreden van den heer Lous Bouw meester. Monoloog door den lieer Lamberts. Opvoering van „De Taveerne de Guldon Kan", Tafereelen uit het Volksleven in de 17e eeuw, door eeni ge Haarlemsche dames en heeren, met welwillende medewerking van het Zalsman-kwartet, de dansen welwil lend gearrangeerd door den lieer Joh. Martin. Het volledig strijkorkest van den heer Krtens werkt mede. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een pakje, Inh. 3 paar kousen, bij J. HelmLnk, Nassaulaan 40. Een jong hondje, bij W. v. d. Lin de, Ruysdaelstraat 6. Een schaats, bij J. v. d. Steijlen, Lange Poellaan 18 C. Een zwartbruin hondje, bij J. Velt huis, Schagchelstraat 42. Een wit zwartharig hondje, bij P. Meijer, Waldeck Pyrmontatr. 23. Twee sleutels aan een riempje en een gouden heereuring, aan het poli tiebureau. Een koperen sleutel, bij J. ter Smit ten, Javastraat 54. Een handtaschje met inhoud, bij H. Kion, Rollandstraat 19. Een paar dameshandschoenen, een paar heenenhandschoenen, een kin- derhandmof, een damesportemonnaie, inh. geld, een hroche, een damesspeid, een damesbont bij den boekhouder der Sociëteit „Vereeniging". Een balans van een weegtoestel, bij A. Barkorn, Brouwerstr. 147. Een want bij H. Lucas, Lange Wijn gaardstraat 33. Aangifte is gedaan van het verliezen van een zilveren dames-horloge, en van een bloedkoralen halsketting. BLOEMENDAAL. Den 18den November werd door de B1 oernendaalsche Exploitatie Maat schappij per deurwaai'ders-exploit een protest tegenover de gemeente Bloernendaal uitgebracht, dat nu ge drukt is rondgezonden, aangezien der Maatschappij is „gebleken, dat som mige raadsleden van bedoeld exploit onkundig zijn". De zaak betreft een quaastie van bouwgrond. De Maatschappij stelt, dat zij aan de gemeente heeft ver kocht een perceel bouwgrond, gelegen te Bloemeaidaal, aan de Schoollaan. In den Ctel van aankomst van ge meld perceel komt onder meer eene bepaling voor, .dat op dit perceel grond nimmer mogen gebouwd wor den o. a. „scholen", zullende ingeval van overtreding dezer bepal'ng door den overtreder verschuldigd zijn eene boete van vijftig duizend gulden aan den heer Jhr. W. van Loon, te Am sterdam, diens erven of rechtverkrij genden naderhand hoeft evenwel de Maatschappij genoemden heer Van Loon geadviseerd goed te keuren en dt-ze heeft dan ook goedgevonden, in casu van zijn recht afstand te doen, en mitsdien er geen bezwaar tegen te maken, dat op gedoemd stuk grond etui schoolgebouw zuu worden ge sticht. In de koopacte komen dan ook de navolgende bepalingen voor „Voor het geval dat op den ver kochten grond een schoolgebouw wordt opgericht, zal dit minstens 10 Meters moeten verwijderd staan van de Westelijke grens van het verkoelde perceel indien op het goed eene on derwijzerswoning gebouwd wordt zal zulks geschieden aan de Westzijde van bedoeld schoolgebouw." De gemeente heeft van haar recht tot het stichten van een schoolgebouw gebruik gemaakt en zulk een gebouw is dan ook gesticht geworden het bouwen van eene onderwijzerswoning is evenwel niet geschied, hoewel dit klaarblijkelijk toch bij het aangaan der koopovereenkomst de bedoeling van geïnsinueerde is" geweest. Thans is aan de Maatschappij ge bleken, dat de gemeente voornemens is een tweede schoolgebouw op den verkochten grond te stichten, in elk geval iiet thans zich daar bevindende schoolgebouw dusdanig te vergrooten als n'mmer in de bedoeling van par- tiien heeft gelegen, wuartegem de maatschappij nadrukkelijk wenscht te protesteeren. Mrs. De Graaff en Van der Meulen ltebben dit protest doen uitbrengen. BENNEBROEK. Op Oudejaarsavond is in do Nod. llerv. Kerk voor de armen een tank- biljet van 100 gecollecteerd. De arbeider G. Heemskerk had Zon dag bij het houthakken het ongeluk zich in de hand te hakken, tengevolge waarvan hij twee vingers van zijn linkerhand moot missen. Hij is door dr. Kouwenaar verbonden. Dezer dagen zullen alle R.-K. man nelijke ingezetenen dezer gemeente boven de achttien jaar worden uit"e- noodigd in het gebouw van den R.-K. Volksbond bijeen 'e komen, om tot oprichting eener R.-K. Kiesvereeni- gtng te geraken. Tot koster der Ned. "Herv. Kerk al hier is benoemd de lieer C. Stijger. HEEMSTEDE. De bevolking bestond in deze ge meente op 1 Januari 1908 uit 6629 zie len, op 1 Januari 1909 uit 6878 zielen, zoodat zij is vermeerderd met 249 zie len. HAARLEMMERMEER. De eerste cursusvergadering van de alhier bestaande afdeeLing van den Gcheelonthoudersbond, waarin de heer Varenkamp, van Amsterdam, optrad, had goed succesmeer dan 70 personen woonden de bijeenkomst belangstellend bij. Toestand ijs. Het stoomgemaal ,,de Lijnden" te Haarlemmermeer is Zondag j.l. be ginnen te werken. Het ijs in de vaar ten, hoewel nog zeer sterk, is door die werking van dien kolossus zeer gevaarlijk gewordeft. Spoedig vertoon den zich hier en daar reeds gaten vooral onder de hruggen. SLOTEN. Bij drie verschillende veehouders ln de Sloterdijkermeer zijn gisternacht kippen en eenden ontvreemdvan de daders geen spoor. Het mond- en klauwzeer (of de daarop gelijkende ziekte) is alhier ge weken de borden zij'n weggenomen, de bewaking opgeheven en de stallen worden ontsmet. IJMUIDEN. Door de kleinbedrijven te IJmuiden zijn candidaait gesteld voor de Kamer van Koophandel an Fabrieken, voor het bouwbedrijf de aannemer D. Bais, voor den winkelstand de heer H. Sant en voor het Logemeutsbedrijf de beer Enzerioik, van Santpoort. ZANDVOORT. Hede-nochtend 'is een begin van brand ontstaan in een schuurtje op hgt erf vaai J. Koper, in de Smede- straat alhier. Met behulp van de bu ren werd de brand spoedig gebluscbt. Eenige kleedingslukken zijn ver brand. Assurantie dekt de schade. In de voormiddag-godsdienstoefe ning Ln de Ned. Herv. Kerk alhier is door den predikant bekend gemaakt, dat vanwege het onderstouningscoini- té des Maandags tusschen 7 en 8 uur n.m. in Ons Huis aan behoefligen brandstoffen, levensbehoeften als an derszins zullen verschaft warden. DE NIEUWE VLAG VAN H. M. DE KONINGIN. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de Tel.: De op het dak van het koninklijk paleis, aan het Noordeinde ontplooide nieuwe vlag van H. M. cLe Koningin is een vierkante vlag van oranje kleur, in vier vakken verdeeld door een over het midden geplaatst staand vierarmig kruis van Nassau's blauw, te rbreedte van 1/5 van de zijden van de vlag, met in het midden van het kruis het koninklijk wapen; het schild gedekt door de koninklijke kroon en omhangen door de versierselen (lint met ordeleekenen) van het grootkruis der Militaire Willemsorde; de hoven- en onderzijde van 't wapenschild lig gen in de lijnen der boven- en onder zijde van den horizontalen arm van het kruis. Voorts ln het midden van elk der vier door het kruis gevormde oranje vakken een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, beslagen met zilver (oranje). NEDERLAND-BELGIë. In het verslag van de Nederland- sche Karner van Koophandel te Pa- riis staan enkele medodeelingem, die een verrassend licht werpen op de vurigheid, waarmede van Belgische z::de geijverd wordt voor de zoozeer gewe.ischlo toenadering tusschen Ne derland e.n België. liet blijkt namelijk, dat de Belgi sche regeering allesbehalve tegemoet komend 's aan rle wenschen van Ne derland rn ten opzichte van de tot standkoming van een telefonische ver binding tusschen Frankrijk en ons land, èn wat aangaat een snellere nachtverbinding tusschen Parijs en Nederland. België is zelfs zoo „obstor- naal", dat na r.egen jaar onderhande len nog nliets is bereikt Voor de Nederlandsch-Belgische commissie is hier een goed werk te doen Of anders een zachte wenk aan het adres van koning Lpopold „aan schouw het lot van Castro, die óók den Noderlandschen Leeuw tartte („Tel.") DE ZEELAND. Mot de mailbooten der maatschap pij. Zeeland zijn in lus' afgeloopen jaar ruim 134.000 passag'ers vervoerd, dat wil zeggen 14.000 nicer dan 1n 1907 en het grootst aantal dat ooit vervoerd werd. BRANDEN. In den polder VIII, even boven 't IJ te Amsterdam, Is de boerderij van M. va.n Genderen afgebrand. Het vee is gered. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Aangenomen liet beroep te Den lip en Landsmeer door ds. J. Scherpen- huysen te Den Hoorn op Texel. DE PAPENDRECHTSCHE ZAAK. Het „Weekblad van het Recht" wijdt een artikel aan deze geruchtma kende zaak en besnreekt o. m. de vraag, of de buiten vervolging stel ling ook een disciplinaire vervolging uitsloot. En het blad komt tot de conclusie, dat do gevallen rechterlijke uit spraak, als de gewijsde ten gunste der verdachten moet worden eerbie- digd en merkt dan o. m. op ïntusschen ligt in het feit, dat de minister in zijn nota niet minder dan veertien gevallen aanhaalt, waarin gedurende de jaren 1902 tot 1907, de Papendrechtsche politiedienaren zich aan mishandelingen zouden hebben schuldig gemaakt, de aanwijzing, dat die politie van Papendrecht, tegen over verdachten vaak uiterst hard. handi"- uptreedt en zich niet ontziet, phvsieken invloed aan te wenden bij het* afnemen van verhooren. De vraag bliift dan, wanneer zoo vele personen over soortgelijke feiten klagen, zou dan niet mogen worden aangenomen, dat er bij alie mogelijke overdrijving ln de voorstelling toch een gTond van waarheid ligt in de gemeenschappe- l';ke klacht En het blad vraagt dan in het alge meen „Zijn er'niet wel politieambtenaren die het verkrijgen van een bekentenis als hun taak beschouwen, die in ei ken ontkennenden verdachte een overmoedigen leugenaar zien e<n d'e een wat krachtige aansporing tot het erkennen der waarheid een geoor loofd middel achten ter bescherming van de maatschappelijke orde f' CELEBES. De Gouverneur van Celebes seinde d.d. 6 December In kampong Ranteboelep, tp het landschap Mamoedjoe Mandbar, Is op 26 November een ziekentransport door een met lansen gewapende ben de aangevallen. Zwaar gewond de fu selier Harkema. Verloren geraakt drie geweren model '95 en, door het vluchten der koelies, alle transport goederen. De vermoedelijke oorzaak van de overvalling is tegenzin tegen den we genaanleg. Luitenant Mac Gillavry is onmid dellijk opgerukt ter vervolging van de bende. Blijkens nader bericht is de fuse lier F roe se gesneuveld na een ont moeting mot een bende, die 12 dooden en 2 gewonden in onze handen liet. Twee verloren geraakte geweren zijn ingeleverd. Er wordt verder opgerukt om de districten Pobombang en Taboelawas tot rede te brengen. „DE KUNST". Verschenen ia het eerste nummer van een dagblad, dat, onder de admi nistratieve en redactioneels leiding van dc-n heer N. II. Wolf verschillen de kunstaangelegenheden zal behan delen. Wij gclooven zegt de redactie ons kunnen niet te overschatten, in dien wij beweren, dat er in onze kunstwereld genoeg gebeurt, om een dagelijks verschijnend geïllustreerd blad met voldoende belangwekkende artikelen en verslagen te vullen. Vooral als wij onze aandacht wijden niet alleen aan wat er in onze eigen omgeving geschiedt, maar óók aan wat in het buitenland onze belang stelling waard is. Het blad. waaraan verschillende schrijvers en kunstenaars hun mede werking liebben toegezegd, belooft o. a. een persoverzicht op kunstgebied en gelegenheid tot verweer voor kun stenaars. DE AARDBEVINGEN. De New-York Herald" ontving van Stromboli de volgende mededeeiing Gisteren werd een hevige aardschok gevoeld, die drie seconden aanhield. De vulkaan begint te werken. De ge bouwen zijn ernstig beschad'gd. De bewoners verlieten de huizen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit de offieieele statistieken blijkt, dat tot 2 Januari de Italiaansche ma rine vervoerde 10.370 gewonden, de Engelsche marine 1209, de Duitsche marine 900, de Russische marine 900. BALKAN-CRISIS. BELGRADO, 2 Ja.nuari. (Reuter). Het dagb'ad „Polit'ka" deelt mede, dat de leiders der partijen tot over eenstemming zijn gekomen omtrent een motie, in welke de Skoepsjtina de Servische regeering zal uitnoodigen tot krachtdadig optreden in den geest van de interpellatie. Deze motie is aangenomen. Alleen de socialisten stemden tegen. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 4 Januari 1909. medegedeeld door l.ABOUCHEBE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFÖNDSENMARKT was nnveranderd. Nederlandsche Certifi caten 76, 89 5/8. TABAKSAANDEELEN. Bindjey 109, Deli 468, Medan 285, Nieuwe Asaha-n 102, Rotterdam Deli 393, Senembah 420. PETROLEUMAANDEELEN iets ge vraagd?' Koninklijke 118 1/4, Moeara Enirn 149, Sumatra Palembang 117 1/2 MIJNAANDEELEN vrij vast: Pref. Ketahoens 255, Great Cobar 90. De AMERIKAAN3CHE MARKT opende vast. Atchison 941/4, Denver 397/8, Erie 35, Kansas 401/2 en 711/2, Missouri 42 7/16, Rock Island 25 7/16, Soqthern Railway 2615/16, Union Pa cific 184 1/2, Wabash 19, Steels 531/16, Carren 49 1/4. CULTUURWAARDEN vast. Vor stenlanden 138—9. BEVALLEN Jan. 2. II. M. D. Belterman—v. Oos tende, z.I. J. Schelling—Dekker, d.; '3. M. BosVan Eijk, d. 4. D. C. Ro- senhartSiootemaaker, z.G. M. Fransev. Kipshagen, z.D. de Graaf—Ter Maat, d.W. C. Covers— v. Dongen, d. OVERLEDEN Jan. S. W. Tegelaar—Peter ,51 j., Bakkerstr. J 3 m., z. v. R. Hollan der, Korte Iloutstr.2. M. E. Las schuitStar, 77 j., Frankestr.3. C. Jacques—Van Staveiren, 62 j., Ruycha- verstr. H. J. E. Soetermana—Paulen, 90 j., Gr. Markt. /an Ingeronden stukken, geplaatst o' niet geplaatst, wordt da kopie den inierdei niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stolt de Kedactio zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur, Mag onder ge tee kende om een Ietwat uitgebreide gastvrijheid in u"w blad vriendelijk verzoeken In het belang mijner mede-blinden, althans ln dat der behoeftigen onder ben, ben ik daartoe genoopt. Een breeder© uiteen zetting ware onnooddg geweest, had de club Ajo haar bezoek aan Haarlem niet aangekondigd, om een foLrée voor het „Tehuis voor Alleenstaande Blinden" te geven. Tusschen den Ned. Blindenbond en den stichter van dat Tehuis, met name den heer Schild, is sedert eenige Jaren een ernstig ge schil ontstaan. De Ned. Blindenbond, die er zich op mag beroemen olie vereenigingen te waardeeren, die het belang der blinden beoogen, de Ned. Blinden bond, die ook ais zoodanig door alle vereen!gingen gewaardeerd wordt.de Ned. Blindenbond, die elke propagan da voor die vereenigingen met lust en liefde zal steunen, do Bond, die het uitkeoj-ingsfonda voor bejaarden mot name de „Blindenstichling" heeft in het leven geroepen, met een zeer be langrijke bate, de Ned. Blindenbond kan niet instemmen met de propagan da voor 't Tehuis, 1, omdat daardoor een belangrijk kapitaal wordt opge stapeld en onttrokken aan de groote, ■dringende en dadelijke behoeften 2, omdat de utopische stichting van dat Tehuis in de toekomst, 'n zeer du bieus karakter draagt van twijfelach tig nut, zoodat het voor een groot deel den behoefiigen blinden zal blij ken een onpraclLsehe instelling van Blindenzorg te zijn, die slechts zeld zaam door de belanghebbenden be geerd wordt; 3, omdat de financieel* inrichting van dat Tehuis, evenals» Schild's Nationale Blindenzorg, on verantwoordelijk eigenmachtig, d. w. z. op zijn zachtst genomen, ondoelmor tig geregeld is. Plaatsruimte verbiedt mij hierover verder uit. 1e weiden. Tot het geven van inlichtingen ben ik gaarne be reid. Om. de dadelijke behoeften der blinden te dienen, zijn door den Ned. Blindenbond circulaires verspreid, en ook hier ter stede aan enkele perso nen uitgereikt. Die circulaire geeft de namen aan van de mannen, die aan het hoofd van den Ned. Blindenbond staan, verder een extract uit de regle menten, waardoor het doel van dien Bond wordt toegelicht; eindelijk een ontvouwing van de werking der on dersteuningskas, welke aan de blinde werklieden tegemoetkoming verschaft in geval van zickle, en verder eens per jaar een kleine onderstand aan alleen staande blinden, of aan gezin nen, die gebukt gaan onder het blind worden van het hoofd des gezins. Dat geringe bedrag in de toekomst cenigszins Ie verruime.il, dien drup pel lafenis zoo mogelijk tot een ver sterkende teug te maken, daarnaar slreven wij thans. Wie steunt onzen Blindeubond door een jaarlijkscke bij drage of gift in eens Circulaires zijn bij undergeleekeiKle te verkrijgen. Met vriendelijken dank voor de ver leende plaatsruimte. Uw dw. G. J. OORT, Secretaris v. d. Ned. Blindenbond. 389ste STAATSLOTERIJ. TREKKING VAN 4 JAN. 4e Klasse le Lijst. No. 103 1000. Nos. 12412, 17970 400. No. 4290 ƒ200. Nos. 6919, 7772, 13312, 14832 ƒ100. Piijzen van ƒ65. 7 3145 6302 9340 12580 15274 18505 47 3151 6378 9374 12582 16289 18513 64 3168 6383 9377 12607 15293 18534 65 3191 6390 9464 12650 153l0 18576 82 3!96 «479 9470 126fc2 It>3l4 18585 183 3200 6514 9493 12680 15321 185»7 2 0 3209 6552 9497 12702 15329 18729 237 3212 6695 9547 12719 15336 18746 266 3299 6596 9539 127S9 6)374 38784 338 3300 6611 9560 12757 16892 187b6 169 3429 6709 9642 12766 16445 18787 366 3466 6750 97i5 12794 16476 18815 5)6 3477 6765 9769 12b07 15568 lbbl6 674 3501 b803 98)3 I2e40 16677 18861 602 3657 6844 9866 12872 16691 189^ 643 3684 6851 9964 12b»9 16660 19014 727 3689 6o77 9956 12946 16674 19018 741 3716 6930 12993 16677 19067 761 8717 7038 10073 13061 16810 19076 867 3767 7111 10114 J3067 16813 19138 937 3774 7178 10196 13086 16821 19160 967 3795 7I«8 10206 13103 16842 19161 1012 3-11 7362 10247 13203 16*68 19)65 1022 8893 7473 10291 13328 15984 19173 1028 3909 7506 10318 13338 16947 19181 1054 8897 7o39 10829 13464 16956 19292 1143 4005 7ób0 10470 13480 16988 19302 1147 4068 7G3Ö 10484 13628 15999 19421 1200 4113 7667 10506 13641 16019 19436 1218 4169 7761 10618 13649 16110 19478 1265 4347 7760 10686 J3671 16143 19656 1312 4351 7782 10647 13694 16166 19575 1368 4366 7b6l 10649 13721 16174 J95fc6 1466 4493 7866 10675 13739 16222 1Ö624 1505 4496 7885 10693 18747 16343 19763 1606 4522 7973 10819 3 3778 164'.8 19792 1589 4526 7980 10883 13830 16437 19872 1686 4535 7996 10929 13881 16682 19897 1781 4680 8028 10977 13844 16600 19920 1776 4692 8(j40 11032 18846 16673 19930 1986 4833 8194 11066 13883 16812 19969 1987 4886 8303 H0b2 13931 16847 19999 2004 4922 8367 lllfeO 13933 16886 2C096 2051 4165 8418 11282 14039 17111 20100 2147 4962 84S5 11295 14141 17141 20115 2184 5009 8490 11873 14248 17204 20120 2198 5052 8638 11534 14251 17229 20185 2216 61*0 8674 11595 14347 17271 20160 2218 6176 8696 11661 14861 17429 20177 2219 6226 8725 11689 14607 17476 20204 -2921 6289 8729 11609 14639 17481 20211 2246 5848 8744 11722 14677 17509 20234 2326 6434 8747 11746 14633 17622 20244 2382 5457 8749 11880 )4665 17639 20311 2391 6486 8807 11914 H719 17668 20508 2462 5502 8848 1)928 14771 17683 20660 2511 65 0 8912 11629 14776 17604 20601 2671 5517 8926 11972 14797 17611 20-06 2652 6556 8970 12064 14901 17699 20624 2654 6670 8976 12J08 14812 17807 20648 2666 6743 9094 12119 14820 17876 20696 :637 6758 B102 12186 14834 17877 20750 2698 5911 9109 12190 14981 17908 20758 2696 5927 9120 12242 16016 17909 20777 2697 6942 9138 12330 35032 17944 20802 2784 6960 9191 12440 15061 17947 20810 2788 5997 9233 12446 16092 18007 20828 2636 «025 9272 12464 16173 18070 20860 2844 6043 9294 12499 15202 18197 20883 2864 604» 9304 12664 15269 18478 20976 Op de heden alhier gehouden graan en zaadmarkt waren aangevoerd en verkocht: 200 HL. Witte tarwe 7—7.80. 170 HL. Rogge, f 6 10—G.15. 160 HL .Haver f 8.75—3 50 15 HL. Groene erwten 10. VOETBAL. Westelijke 1ste klasse. SpartaH. B. S.. 7-0. Velocltas—Ajax 40. Hercules—D. F. C. 3-0. Westelijke 2de klasse Voorwaart»R. A. P. 5—1. Beker-competitie H. B. 6. II—V. O. C., 1—1.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2