HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON De Roode Pimpernel MAANDAG 4 JANUARI 1909 STUKKEN VAN DEN RAAD. - Op 29 December hebben B. en W. de kas van den gemeenteontvanger opgenomen. In kas behoorde te zijn •n was ook 126.252.00 1/2. B. en W. 8tellen voor aan H. v. 't Wout te vergunnen om bij den bouw van een echuur op grond aan de Am sterdamse he vaart, af te wijken van T bepaalde bij artikel 7 der Bouwver ordening. B. en W. stellen voor aan M. Ne- derkoorn te verkoopen 828 vlerk, me ter grond (tegen 15 gulden per vierk. meter), gelegen aan 't Wijde Geldeloo- ze pad. B. en W. stellen voor de onbe- woonbaarheidsverklaxtng voor 't per ceel Kerkhofstraat 7 B, op te heffen, omdat de verelschte verbeteringen zijn aangebracht. De Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" te Utrecht gevestigd, betuigt zijn sympa thie met de plannen van B. en W. in zon der wat de avondschool voor L. handelsonderwijs betreft, en noodigt den raad uit overeenkomstig die plan ten te besluiten. Verlof Drankwei Door R. H. W. Bodt Is aSri B. en W .gevraagd om verlof (ingevolge }rt. 84 dier wet), tot het verkoopen Van alcoholhoudenden drank an dieren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop In de beneden zaal van het perceel Groote Hout straat 55. BioocoopvborsteJ'ling. In de Vereaniglng worden thans bioscoopvoorstellingen gegeven. De heer Benner heeft er voor enkele da gen z'n tenten opgeslagen en zich tot taak gesteld, om den Haarlemmers eens goed te vermaken en bovendien wat te leereax. Wie daarvoor in aanmerking wil jcomen, moet dus naar de Lange Be- •gljnestraat gaan. Hij zal zich dezen gang niet beklagen. De bioscoop is uitstekend en geeft heldere en scherpe projecties. Daarbij zijn de beelden zelf ook te jroemen. Er wordt een keurige collectie ver toond, ernstige en natuurlijk ook humoristische geschiedenissen. We moeten nog lachen, als we denken aan „de droom van een parelvis- scher," die door een goede fee uitge nood lgd wordt om op den bodem der zee te komen, om daar schatten in ontvangst te nemen. De mooi gekleurde voorstellingen Van de feeënwereld daar beneden zijn interessant en om de zwemmende bokking en gerookte paling moet men lachen. Ook de professor met den wonder- 'drank is een aardige geschiedenis, waarnaar geen Nurks met een zwart gezicht kan kijken. De rooveravonturen ln Calabrië zijn Vooral actueel, omdat ze een kijkje geven ln de natuurwereld van dit land, dat pas door zoo'n zware ramp getroffen is. De landschappen op het doek gebracht zijn zoo duidelijk, dat je waant alles Ln werkelijkheid voor je te zien. Zoo zouden we alle nummers van *t rijke programma een voor een kun- hen bewonderen. Dit is echter ons doel niet, daar de lezers zelf maar eens ln de Vereeniglng moeten kijken. Dan zullen ze zeker ook de toeren van den modernen goochelaar die in de pauze optreedt bewonderen. .Vooral 't gedachtenlezen is ongeloof lijk. Het medium op 't tooneel weet alles te vertellen, wanneer de toe schouwers geboren zijn, welke geld stukken ze bezitten, enz. Een heer wou 't medium eens te pakken nemen. Hij schreef op: ik ben geboren 83 Augustus 400 voor Chris tus. Het medium zei: dit is al een heele oude heer, die is geboren... 't Kwam precies ultl Dat is nog eens een medium! Ook zal de bezoeker zich amuseeren met 't luisteren naar de pianomuziek, want ook deze is uitstekend.. Geabonneerden hebben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, ln te seadeu bij de Redactie vau Haarlem'» Dagblad, Groote Hontstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelyk ls, den dag na de inzending. VRAAG. Welke aardappel Is de voedzaamste, de duin- of klei-aardap- pel ?-Js het voor een aardappel scha delijk, wanneer die na 't schillen een kwartier of een half uur droog ligt? Heeft de aardappel over 't algemeen, veel of weinig voedingswaarde? ANTWOORD. De klei-aardappel gaat voor den voedzaam sten door, droog laten liggen benadeelt vooral de kleur en de voedingswaarde ln 't al gemeen is betrekkelijk gering. VRAAG. Ons dagmeisje beweert recht te hebben op een extra uitbeta ling van haar loon (ƒ1.25 p. w.), wij meenden, dat een vrijwillige gift on- zerszljds voldoende was. ANTWOORD. U heeft gelijk. Plaat, selijk gebruik erkent noch Gods panning, noch verplichte fooi voor een dagmeisje, die immers per week kan worden ontslagen of zelf heengaan. U kan als kermis- en nieuwsjaArsfooI geven wat u ver kiest. VRAAG. Waar kan ik mij vervoe gen om een gebruikt kleedingstuk ANTWOORD. Daarvoor bestaan geen bepaalde adressen. VRAAG. Waar moet lk mij vervoe gen, om werk te krijgen ln Duitsch- land? ANTWOORD. Door de malaise ln Duitschlond is ook daar het werk schaars. Probeer eens of de heer C. Sorgdrager, directeur van de Ar beidsbeurs, u helpen kan. VRAAG. Heeft men het recht, iemand voor schuld op straat te ma. nen Is dit strafbaar of niet ANTWOORD. Het niet-betalen van schuld kan strafbaar zijn en wordt ook wel gestraft, bijvoorbeeld door faillissement. Iemand tot betaling aan te manen kan dus niet strafbaar wezen, tenzij het zóo luidruchtig ge schiedt, dat de openbare orde erdoor wordt verstoord. VRAAG. Wat is er aan te doen, om niet meer in 't publiek over schuld las tig gevallen te worden? ANTWOORD. Betalen. VRAAG. Is het strafbaar, wanneer een burger zich in een militair pakje op straat begeeft, ook al is dat pakje buitenmodel ANTWOORD. Wij veronderstellen van ja en meenen, dat dit ook juist is, daar iemand een militair pakje (zélfs buitenmodel) toch alleen aan trekt om zich te doen doorgaan voor wat hij niet is. VRAAG. Kippen verslinden hun eigen eieren. Wat is daartegen te doen ANTWOORD Draai hun den hals om, ze zijn onverbeterlijk. De fout is, dat ze aanvankelijk te weinig dierlijk voedsel hebben gehad beginnen ze zich dan met hun eigen eieren scha deloos te stellen, dan is er niets meer aan te doen. CORRESPONDENTIE. Den heer J. B. Wij begrijpen uw vraag niet. Wat bedoelt u met de hoogte, die dezs bouten in den muur veronderstellen? BENNEBROEK. Bij Kon. Besluit van 22 Dec. 1908 zijn voor de jaren 1909 en 1910 als schatters van door het Rijk uit de ge meente Heemstede en Bennebroek over te nemen tuberculose runderen be noemd de heeren G. van Bruggen en C. van der Weiden te Heemstede. HILLEGOM. Door den architect C. Verkoren al hier is aanbesteed Het bouweu van een woonhuis met bijbehoorende wer ken aan den Stationsweg, voor reke ning van den heer ïsL Zandbergen. Het laagst werd ingeschreven door den heer J. v. d. Jagt, alhier, voor 3584. ZANDVOORT. Het bouwen van twee villa's aan den Kostverlorenstrantweg voor reke ning van den heer P. F. van Vloten te Amsterdam, onder beheer van den ar chitect W. F. Doegiaa te Haarlem, is gegund aan den heer M. Koning, al hier, voor 14145. UMUIDEN. Te ÏJmuiden kwamen ln de afgeloo- pen week binnen 29 stoomschepen, 1 zeilschip en vertrokken 26 stoom schepen. HOFBERICHTEN. Namens de Koningin-Moeder heeft de grootmeester jhr. De Ranitz den Italiaainschen gezant deelneming be tuigd in de ramp, die Zuid-Halië ge troffen heeft. H. M. DE KONINGIN. Mej. Reeling Brouwer, hoofdvi pleegster in de kliniek van professor Kouwer, te Utrecht, vroeger directri ce van het dlaconessenhuis te Leeu warden, zal als verpleegster optreden bij H. M. de Koningin ln verband met de te verwachten blijde gebeurtenis. DE MINISTER VAN OORLOG is herstellende, maar zal nog ln den eersten tijd niet aan zijn departe ment werkzaam kunnen zijn. NIEUWJAARSRECEPTIE. De Nieuwjaarsreceptie, door den Minister van Buitenlandsche Zaken van 4 tot 7 uur 's namiddags gege ven, was druk bezocht, en menige ge- lukwensch bij die gelegenheid aan jhr. De Marees van Swiuderen toege voegd, zinspeelde op de moeilijke da gen, die de Minister van Buitenland sche Zaken ln den laatsten tijd amb- teliik heeft doorgemaakt, maar welke hi' nog vóór den afloop van den ouden jaarkring door zijne vastbera den en beleidvolle houding wist te overwinnen. FIERSTE KAMER. KEURING VAN VLEESCII EN BOTER. In een rota naar aanleiding van het eindverslag omtrent de suppletoi- de Landbouwbegrooting voor 1908, zegt de minister van Landbouw, dot hot hein aangenaam was te vernemen dat de voorstellen tot aanstelling van meer personeel, eenerzijds ton einde ruimere gelegenheid te geven tot keuring van het voe r uitvoer bestem de vleesch, en anderzijds ter ver scherping van het toezicht op de na leving der Boterwet, met ingenomen heid wanen ontvangen. De minister merkt voorts op, dat door de uitstelling van de inwerking treding dor wet tot 1 Mei aanstaande, de behoefte aan meer keuringsperso- neel niet ls verminderd. Immers, de veel strengere voorschriften, die van 1 Januari af in Groot-Britta-nnië en Ierland met betrekking tot don in voer van vleesch zullen gelden, ma ken het zoolang de wet op de uitvoer keuring van vleesch niet in werking i3 getreden voor de Nederlandsche exportslachters van liet grootste be lang, dat aanmerkelijke uitbreiding wordt gegeven aan de facultatieve keuring, bedoeld in het Koninklijk besluit van 21 November 1902. In tegenstelling met de dienaan gaande in het verslag uitgesproken meening, is de minister van gevoelen, dat de Kleine export-slagerijen veel eer groote nadeelen zullen ondervin den, wanneer liet onderhavige voor stel n i e t tot wet mocht worden ver heven. Aan den wensch betreffende de be noeming van wandelkeurmeesters zal gaarne voldaan worden, voor zooveel de dagen en uren, waarop de kleine exportslagerijen slachten, zulks mo gelijk maken. Omtrent het tarief kan de minister nog geen definitieve mededeeling doen. Met betrekking tot de keuring van voor binnenlandsch verbruik bestemd vleesch is bereids een voorloopig wetsontwerp samengesteld, waarover thans overlegd wordt tusschen den minister en zijn ambtgenoot van Bin- nenlandsche Zaken. TENTOONSTELLING TE GOUDA. Dinsdag vergaderde de afdeeling Gouda en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Betref fende de groote landbouwtentoonstel ling in 1909 te houden is vermeldens waardig het volgende: Het ligt in de bedoeling deze ten toonstelling te doen hebben een op bouwend karakter en een categorisch geheel. Zij moet niet zijn een markt aar ieder brengt wat hij wil; hier moet het beste zijn op het gebied van landbouw, veeteelt en tuinbouw, even als ln 1907 op de Haagse he tentoon stelling, zij het dan ook op kleiner schaal. De hoofdafdeeling zal zijn be stemd voor de kaas, de bron van wel vaart in deze streek; als eereprijs in deze afdeeling zal de gouden medaille van de Koningin worden uitgeloofd. De landbouwers zullen er naar moe ten streven, aldus de voorzitter, dat een uitstekend product aanwezig zal zijn. Voorts zal er zijn ten toons telling van rund- en wolvee, varkens en paarden, benevens een groot concours hippique, tot deelneming waaraan zich bereids een 20 a 80 cavalerie-of- ficieren hebben opgegeven. Ook zul len er zijn afdeel in gen voor pluimvee houtteelt, tuinbouw, enz. Als tentoonstellingsterrein is een groot stuk land aan den Graaf Floris- weg bestemd. DR. S. R. HERMANIDES. In den ouderdom van 66 jaar ls te 's-Gnavenhage overleden dr. S. R. Hermanides. De thans overledene was o. a. oud-geneesheer-directeur van het zonuwlijdersgesticht te Zeist, me de-oprichter en lid van het hoofdbe stuur van Ermelo-Vcldwijk, oud-voor zitter van den Tielschen kring der Ned. Mij. tot bevordering der Genees kunde en oud-hoofdbestuurslid dezer Maatschappij, bestuurslid der Veree- niging tot bestrijding van de prostis- tutie, oprichter van het Chr. Genoot- schap voor natuur, en geneeskunde, lid van het Genootschap voor na tuur-, genees, en heelkunde te Am sterdam en buitengewoon lid van den Gentralen Gezondheidsraad. Tijdens den Fransch-Duitschen oor log stond <lr. Hermanides aan het hoofd van de in het paleis te Versail les gevestigde Nederlandsche ambu lance. HET OUDE BEURSTERREIN TE AMSTERDAM. Opnieuw heeft zich een groote on derneming t.o( de gemeente Amster dam gewend, ten einde onderhande lingen te openen over verkoop van het oude beursterrein. Deze onder handelingen zijn nog in het eerste stadium, zuodat er nog niets defini tief van Ie melden valt. De plannen tot herschepping van het beursterrein in een plantsoen, in dertijd door enkele Amsterdammers opgeworpen, in de hoop, dat door om wonenden belangrijken financieelen steun zou worden verleend, zijn opge geven, waar juist in dit laatste op zicht veel teleurstelling ondervonden werd. („Tel.") HET ONGEVAL IN HET CIRCUS CARRé TE AMSTERDAM. Het „Nieuwsblad voor Nederland" besloot de vermelding van het onge luk met de volgende regelen „Napraten over een ongeluk, wanneer het geschied is, geeft niet veel. Doch het publiek, dat naar ver makelijkheden gaat, juist ter wil le van dergelijke halsbrekende toeren, heeft ditmaal volle waar voor zijn geld gehad het heeft niet enkel mogen griezelen, doch was natuurlijk ontzettend ge schrokken. Zou het toch niet ver standig zijn van ondernemers van publieke vermakelijkheden, om dergelijke kunsten, die toch niets anders zijn dan waaghalzerij, waarbij handigheid, bedreven heid, kracht of goede smaak geen oogenblik Ln het spel zijn, niet meer bij hunne onderneming te doen vertoonen De „Tel." voegt hieraan toe Zou, vragen wij, naar aanleiding van wat we in het bovenstaande heb ben laten drukken, de veronderstel ling, dat er nog altijd een belangrijk deel van het. publiek is, dat in derge lijke waaghalzerij behagen schept, wel juist zijn Wij meenen van niet. Moge het menschelijker-worden van de menschen over 't algemeen niet heel vlug in zijn werk gaan, de sym pathie voor ijselijk schouwspel, als dezen avond bij Carré geboden werd, lijkt ons te behooren tot een afgeslo ten tijdperk. Het is ons gebleken, dat even vóór het bedoelde nummer een groot aantal bezoekers den circus ver laten hebben, waaronder zeer vele dames. Deze menschen hebben ook recht op waar voor hun geld, maar goede waar, on die kunnen de circus-directies, die tegenwoordig in d« artiestenwereld te kust en te keur kunnen gaan, hun gemakkelijk geven. Dat doende, zullen bedoelde directies handelen in hun eigen belang, maar bovendien en daar zullen ze toch zeker ook prijs op stellen zuilen ze op die manier, in zuiver menschel ij ken zin, zich de waardeering verwer ven van de gansche burgerij. Al der gelijke nummers moeten voor goed van het programma worden ge schrapt, de betrokken acrobaten heb ben nog wei wat anders op hun répertoire I Wij vernamen, dat de patiënt heel rustig was. Hij blijft kans, hoewel zeer dubieuze kans, op herstel behou den. Bultan de lichte schedelbreuk, is ook nog een beenbreuk geconsta teerd. Dr. J. C. DE MAN. Vrijdagavond is te Middelburg op 91-jarigen leeftijd overleden dr. J. C. de Man, oudste geneesheer te Middel burg, oud-voorzitter van 't Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De overledene was ridder van den Ne- derlandschen Leeuw. BUURTVERKEER. Tot nog toe werden door de Hol landsche Spoor alleen buurtverkeer- kaartjes uitgegeven voor de 2de en 3de klasse. Naar wij vernemen, ligt het thans in de bedoeling deze gun- stiee bepaling over eenigen tijd ook voor de le klasse in te voeren. („Tel.") ARTILLERIE-INRICHTINGEN. Op een der laatste avonden kwamen te DeJft de besturen van een vijftal vereenigingen ter bevordering van plaatselijke belangen bijeen, ter be spreking vat» de middelen, welke eventueel zullen kunnen verhinderen, dat de minister van Oorlog gevolg geeft aan zijn voornemen, om de con- structie-werkplaatsen der artillerie- inrichtingen over te brengen van Delft naa rde Hembrug. De minister heeft namelijk medegedeeld, dal hij deze overbrenging bij afzonderlijk wetsontwerp denkt tot stand te bren- gen. Na uitvoerige ged a rh ten wisseling werd besloten, dat uit elk der vereeni gingen een lid zal zitting nemen in eene te vormen commissie, die, zoo dra bedoeld wetsontwerp bekend zal zijn, zoodanige stappen zal onderne men, als zij ter bereiking van haar doel zal noodig oordeelen. PROF. DE GOEJE. Men meldt uit Leiden De ziekte van prof. De Goeje heeft een zeer ernstig karakter aangeno men en wekt groote bezorgdheid. SCHADEVERGOEDING. De heer -Thielen, Nederlandsch on derdaan Ln Venezuela, wiens eigen dommen vernield werden bij de woe lingen tegen Castro's gezag te Cara cas, bevindt zich thans te 's-Graven- hage, ten einde den bijstand onzer re- geering ln te roepen tot het verkrij gen van schadevergoeding. DE a.s. MIDDENSTANDSTEN TOONSTELLING. Het Uitvoerend Comité der a.s. Middenstandstentoonstelling te Am sterdam heeft de volgende heeren be reid mogen vinden als Beschermers Ier Tentoonstelling op te treden: mr. Th. Heemskerk, Minister van. Bin- neniandsche Zaken; A. S. Talma, Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel; mr. G. van Tienhoven, Com missaris der Koningin in Noord-Hol land; mr. W. F. van Leeuwen, burge meester van Amsterdam. NIET LANG BEZETEN. Door een man, die Zaterdagmiddag in de Doelenstraat te Amsterdam een portefeuille had gevonden, waarin z'ch onder anderen ongeveer 90 aan bankpapier bevond, 's kennis gegeven bïi de i>olitie, dat hem d»e portefeuil le op den Grimburgwal is ontvreemd door iemand, die gezien had, dat hij die opraapte. DIAMANTVERDUISTERING TE AMSTERDAM. Omtrent de strafvervolging tegen S. ingesteld, verneemt de Tel., dat S. vervolgd wordt, niet ter zake van valschheid in geschrifte, maar wegens verduistering van de voor in commis sie verkochte diamanten ontvangen gelden, welke hij niet aan de recht hebbenden heeft afgedragen, doch ten eigen bate, in casu tot voldoening aan andere soortgelijke verplichtin gen, heeft aangewend. Zoowel door zijn eigen bekentenis als door het in gestelde onderzoek, staat nl. thans vast, dat de meeste transacties, waar- Naar het Engelsch door Barones Orczy, Armand was natuurlijk" nog niet buiten gevaar, maar Percy had zijn woord gegeven, dat Armand veilig zou zijn. en terwijl Marguerite hem had zien wegrijden, vatte de overtui ging bij haar post, dat hij zou slagen ln hetgeen hij ondernam. Als Ar mand weer veilig in Engeland was, dan zou zij hem niet veroorloven naar Frankrijk terug te gaan. Zij voelde zich nu bijna gelukkig, en na de gordijnen dichtgetrokken te hebben om het sterke zonlicht buiten te sluiten, ging zij eindelijk naar bed, logde haar hoofd op het kussen en viel als een v-_kind rustig in slaap. HOOFDSTUK XVIII, Het geheimzinnige Devies. Het was al niet vroeg op den dag Éhoer, toen Marguerite, yerfrischt door een langdurigen slaap, wakker werd. Louise had haar wat melk en een schotel vruchten gebracht, en zij genoot van dat eenvoudig ontbijt. Allerlei gedachten doorkruisten haar brein, terwijl zij haar druiven uitzoog; de meeste stonden in verband met de hooge, rechte gestalte van haar echtgenoot, zooals zij hem nu meor dan vijf uur geleden had zien weggalioppeeren. In antwoord op haar belangstellen de vragenbracht Louise het nieuws mee terug, dat de rijknecht terugge komen was met Sultan, terwijl Sir Percy in Londen was gebleven. De rij knecht dacht dat zijn meester van plan was aan boord van zijn schoener te gaan, die vlak bjj London Bridge lag. Sir Percy was tot daar doorgere den, had toen. Briggs, den kapitein van de Day Dream, ontmoet, en had den rijknecht teruggezonden naar Richmond met Sultan en het ledige zadel. Dat nieuws maakte alles voor Mar guerite nog raadselachtiger. Zij ver wachtte bezoek van haar oude school vriendin, de kleine Suzanne de Tour- nay. Schalksch als zij was, had zij de invitatie voot Suzanne aan de Gravin gedaan in tegenwoordigheid van den Prins van Wales. Zijn Koninklijke Hoogheid had dat plan zeer toege juicht en gezegd, dat hij zichzelf het genoegen zou gunnen de twee dames in den loop van den middag een be zoek te brengen. De Gravin had niot durven weigeren, en was zoodoende gedwongen tot de belofte, dat Suzan ne een langen en gelukkigen dag met haar vriendin te Richmond zou door brengen. Marguerite verlangde hartelijk naar haar komst; zij verheugde zich op een praatje over de vroegere school dagen zij voelde, dat zij het gezel schap van Suzanne boven leder an der prefereerde, en samen zouden zij op- en neerwandelen door den mooien, ouden tuin, de prachtige her tenkamp en langs de rivier.. Maar Suzanne was nog niet geko men, en Marguerite had zich nu ge kleed en was klaar om naar beneden te gaan. Zij was dezen morgen pre cies een meisje in haar eenvoudige mouseiinen japon, met een breed, blauw zijden lint om haar slanke middel en de bekoorlijke fichu om, waarin zij op haar boezem eenigo late roode rozen had gestoken. Zij stak het portaal over, dat aan haar kamers grensde en bleef even boven aan de mooie eikenhouten trap staan, die naar de benedenverdieping leidde. Aan haar linkerzijde waren de vertrekken van haar echtgenoot, een rij kamers, die zij nooit binnenging. Zij bestonden uit een slaapkamer, kleed- en ontvangkamer en het verst af was een kleine studeerkamer, die, als Sir Percy er geen gebruik van maakte altijd gesloten bleef. Zijn ver trouwde en lijfknecht Frank, wasmot de zorg voor die kamer belast. Er was niemand ooit toegestaan in die kamer to komen. Mylady had nooit verlangd dat te doen en de bedienden hadden natuurlijk nooit inbreuk op dezen re gel durven maken. Marguerite had dikwijls met die goedhartige minachting, die zij in den laatst^© tijd tegenover haar echt genoot hao aangenomen, spotachtige opmerkingen gemaakt over de ge heimzinnigheid, die zijn studeerka mer omringde. Lachend had zij verklaard, dat hij haar zoo angstvallig voor iedereen gesloten hield uit vrees, dat men zou ontdekken hoe weinig, wat aan stu deerkamer deed denken, daar tus schen die vier muren bewaard werd de inhoud bestond ongetwijfeld hoofd zakelijk uit een heel gemakkeLijken armstoel, waarin Sir Percy heerlijk zijn middagslaapje kon doen. Marguerite dacht aan dit allee op dozen helderen Octobermorgen, ter wijl zij de corridor langs keek. Frank was blijkbaar in de kamers van zijn meester bezig, want de meeste deuren stonden open, ook die van de stu deerkamer. Plotseling 'werd zij door een bran dende, kinderlijke nieuwsgierigheid oanaeffrepon om eens in het heilig dom van Sir Percy te gluren. Het ver bod strekte zich natuurlijk niet tot haar uit en Frank zou haar niet dur ven weerhouden. Ook hoopte zij, dat de knecht in een van de andere ka mers bezig zou zijn, dat zij snel, zon der dat iemand het merkte, even naar binnen zou kunnen kijken. Zachtjes op haar teenen loopend, stak zij het portaal over en evenals de vrouw van Blauwbaard, bevend half van opgewondenheid en half van verbazing, bleef zij een oogenblik vreemd onrustig en besluiteloos op den drempel staan. De deur stond op een kier en zij kon niet naar binnen kijken. Voorzichtig duwde zij de deur even openzij hoorde nietsFrank was blijkbaar niet daarbinnen en zij stap te moedig de kamer in. Dadelijk was zij getroffen door den strengen eenvoud van alles om zich heen de donkere en zware gordijnen, de massieve eikenhouten meubelen, de landkaarten aan den wand, deden in geen enkel opzicht denken aan den luien man, den liefhebber van paar denrennen, den fatterigen aangever van de mode, wat Sir Percy Blakeney volgens het uiterlijk te oordeelen, scheen te zijn. Er was hier in elk geval geen enkel teeken van overhaast vertrek. Alles stond op zijn plaats, geen stukje pa pier zwierf over den vloer, geen kast door derden schade hebben geleden, commissie-transacties waren. Slechts van enkele dezer transacties Is geble ken, dat ze als koop en verkoop be schouwd moeten worden. NEDERLANDSCHE CHEMISCHE VEREENIGING. De Nederlandsche Chemische Ver- eeniging hield te 's-Gravcnhage oene algemeene vergader'lig Het bestuur werd aangevuld door de benoeming van de heeren dr. G. Hondius Boldmgh te Amsterdam prof. dr. P. van Romburgh, te Utrecht, en A. Vosmaer te De BUt. Tot penningmeester werd ha de plaats an dr. D. P. Hoyer benoemd dr. Hond'us Boldingh, voornoemd. Tot leden van de commissie van voorbereiding der Conferentie over voedingsmiddelscheikunde werden ge kozen prof. dr. G. Iterson, on dr. AL Greshoff, respectievelijk te Delft en Haarlem. Tot afgevaardigde naar het Zuivcl- congres te Boedapest, in het voorjaar te houden, werd aangewezen prof. Wijsman en naar het te Londen te houden congres van toegepaste schei kunde werden afgevaardigd de voor zitter der vercemging prof. Holleman en dr. D. P. Hoyer. Vervolgens hield de heer Jan Rut ten een inJe'ding tot het voorgeno men bezoek in den middag aan de nieuwe gemeentelijke gasfabriek aan dan Trekvliet. NATUURVERSCHIJNSEL. Vrijdagavond klokslag half zeven vertoonde zich te 's-Gravenhage rond om de maan een volkomen regenboog waarvan de hoofdkleuren nagenoeg even duidelijk waren le onderschei den rand der maan bedroeg oogen stand van den violette» b!nnenkant van don boog eigenlijk cirkel tel den rand van de man bedroeg oogen- schijnlijk pi.in. 3 maan-middellijnen de breedte var. den hoog pl.ni. ander halve maan-middellljn Naar male de dunne witte wolken, welke de halve maan bedekten, wegtrokken, ver dween het prachtige natuurverschijn sel, dat gedurende ongeveer 1U mi nuten werd waargenomen. („Vad.") BRANDEN. Te Holske, gemeente Reilen, ls of- gebrand de woning, toebchoorcnde aan en bewoond door L. Reinds. Het vee werd geied. Alles wns verzekerd. Te Annervcenschokannal is de be huizing, toebehoorende aan en be woond door II. Venoma, door onbe kende oorzaak afgebrand. Iluis cn in boedel waren verzekerd. Te Ileiligerlee fs het boerderijtje van M. Ufkes afgebrand. Door onbekende oorzaak ontstond te Rhenen oen felle brand in de ko- lenloodsen der Ooster Stoomtram- maatschaDpij aan de remise. In een paar uur was men den brand mees ter. De belendende perceelen, waarin het materieel was geborgen, bleven gespaard. De loodsen met den inhoud, voornamelijk briketten, gingen ver loren. Zaterdagmorgen is afgebrand de woning van don hear P. Keet te Wee- re (N.-H.). N-'ets 's verzekerd. Vrijdagavond brak te Purmerend brand uil in de Nteuwslraat hoek Oude Siuissteeg in een perceel, tcve- bohoorendc aan den melkboer J. Dinkla, en bewoond aan de zijde Nienwstraat door gezuslers Dalil- meijer, die daar eene strij kin rich ting uitoefenen en waar de brand door tot heden nog onbekende oorzaak ont stond. Onmiddellijk daaraan gren zende in de steeg bevond zich de wo ning van Jaappie Kelder, welke ook afbrandde. Eveneens brandde de wo ning van den eigenaar, weder daar aan grenzende, af. Allen waren verzekerd. Te Beetgum is een braakschuur, waarin ruim 3000 schooven vlas, aan verschillende eigenaars tocbehooren de, afgebrand. Ook vele werktuigen van arbeiders werden een prooi der vlammen. Oorzaak onbekend. Niet al les was verzekerd. VERBRAND. Op Nieuwjaarsdag is te Tilburg een t6-jarige dienstbode bij het voorzien van de kachel in brand geraakt en nog demzelfden avond aan de beko men brandwonden overleden. ONTSPORING. Vrijdagnacht ontspoorde bij het binnenloópen van het stötion Arnhem de laatste waggon van den veetre'n of lade had men open laten siaan De gordijnen waren opengetrokken en door het open venster stroomde do frissthe ochtendlucht naar binnen. Tegenover het venster en wel in het midden van de kamer stond een ge wichtige schrijftafel, die er uitzag als of zij al veel dienst gedaan had. Te gen don wand aan de linkerzijde van de schrijftafel, bijna van den vloer tot den zolder reikend, hing een le vensgroot portret van een vrouw in een prachtige lijst» heel mooi geschil derd en geteekend met den naam van Boucher. Het was de moeder van Percy. Marguerite wist heel weinig van haar behalve dat zij ziek van li chaam en geest in het buitenland overleden was, toen Percy nog maar een jongen was. Zij moest eens, toen Boucher haar scliilderdo een heel mooie vrouw geweest zijneu terwijl Marguerite naar liet portret keek, kon zij niet anders dan getroffen zijn door de bijzondere gelijkenis, die tusschen moeder en zoon moest beslaun heb ben. (Wordt yervolgdi

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5