Gemengd Nieuws Kerk en School verteert 5CÖÏTS Emulsion Sport en Wedstrijden Stoomvaartberichten 8.8. 1978 (ZwoU©--VllBBlugen), waar mede varkens werden vervoerd. In den waggon bevoad ilch de remmer Jansen uit Nijmegen, die er urt werd geslingerd en onder den trein viel. fitj werd inwendig xwaar gekneusd, terwijl hem vier vingers van de lin kerhand werden afgereden. Per brancard werd hij naar het placonesseaihuis te Arnliem overge bracht. ONGELUKKEN. In het Groot Noordhoilandsch ka naal, vlak tegenover het Victoriepark tj Alkmaar, rijn door het ijs gezakt H., zijn vrouw en hun kind, het laat ste gereten in een sleedje, die een tochtje op schaatsen zouden onder nemen naar Petten. Op hun hulpge roep kwam er weldra van verschil lende zijden redding opdagen. Met veel moeite had men het geluk, alle drie de drenkelingen te redden, waar bij hoi kind van onder bet ijs werd gehaald. Vrouw en kind waren reede bewusteloos, doch spoedig gehaalde geneeskundige hulp vermocht de le vensgeesten weder op te wekken. Op neming in het Stadsziekenhuis was noodig. Te Papenburg achter Belllngwolde ls do rangeorder Bernard Brink door eon locomotief overreden en gedood. Te Swalmen zijn twee kinderen van P., zes en vier jaar oud, In de Swalm verdronken. DE AARDBEVING IN ITALIë. Gemeld wordt, dat dadelijk na ont vangst van het bericht betreffende de verschrikkelijke ramp welke Italië heeft getroffen, door H. M. de Ko ningin blijk werd gegeven van deel neming door het zenden van een te legram aan Z. M. den Koning van Italië. Z. K. IL de Prins heeft door zijn adjudant luit. ter zee le kl. baron van As beek aan den Italiaanschen gezant hij het Hof de deelneming van Z. K. H. doen overbrengen met de treurige ramp, welke Italië trof. Op de lijsten te Amsterdam ter heurzö neergelegd is reeds tot een be drag van ruim I 30.000 geteekend. De ontzettende ramp die Sicilië en Calatrië heeft getroffen, heeft de Avondpost te 's-Gravenhage aanlei ding gegeven tot de oprichting van een Centraal comité van hulpver- echaffing dat zich zal beiasten met de organisatie van den uit Holland te verleenen steun. Weldra zal dit voor loopig Centraal comité zich nader constitueeren en in de pers een op roeping tot steun aan het Nederland- sche volk richten. Het voorloopig comité beslaat uit volgende heeren: jhr. mr. R. de Ma rees van Swinderen, minister van bui tetnlaudsche zaken, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, voor zitter der Eerste Kamer, jhr. mr. J. Roëll, voorzitter der Tweede Kamer. E. C. baron Sweerts de Landas Wy- borgh, burgemeester van 's-Gxaven- he.ee, nir. A. R. Zimmerman, burge- m.' ster van Rotterdam, dr. J. Zaaijer Azn hoofdredacteur der Nieuwe Rot- terdamsche Courant, mr. L. J. Plemp van Duivelend, hoofdredacteur der Nieuwe Courant, F. J. van Paasschen directeur, en B. J. IJssel de Schepper, redacteur var. de Avondpost. Nog zullen ©enige burgemeesters van andere groot© steden worden uit genood igd in het centraal comité zit ting te nemen. Te Rotterdam is al een comité op gericht. DE VERANDERDE ROUTE NAAR NED.-INDIë. Zooals reeds gemeld werd, heeft de Mij „Nederland" de route van haar schepen van Ned.-Indië moeten ver anderen, .in verband met de aardbe ving op Sicilië en in Calabriëin plaats van door de straat van Messi na, wordt nu om het eiland Sicilië ge. varen. We hebban naar aanleiding hiervan geïnformeerd, of daardoor belangrijke wijziging wordt gebracht ill den duur van de reis. Ons werd medegedeeld, dat de reis voortaan ti uur langer zul duren, welk verschil niet van dien aard is, dat wijziging behoeft gebracht i© worden in de da ta van vertrek en aankomst. Ook het mali contract met het rijk behoeft niet gewijzigd te worden, daar de booten der Mij. „Nederland" steeds binnen den vastgesteld en termijn de reis af leggen, 7,-jï zelfs, dat de reisduur zon der eenig bezwaar met acht uur kan worden verleengd. De schepen der Kon. Ned. ^Stoom- bootmuatschappij zullen ook tijdelijk de Straat van Messina mijden, en hun weg nemen om het eiland Sicilië heen. De haven van .Messina wordt voorloopig uit den dienst geschakeld. (Tel.) C. V. A. DUDOK DE WIT. Tot ons groot genoegen vernemen wij, dat de heer Dudok de Wit her steld is, zoodat hij heden. Maandag, het Buitengasthuis hoopt te verlaten De door hem voorgenomen, reis rondom de wereld, zal in ieder geval op 10 Januari aanvangen, op welken datum hij zich op de „Vondel" hoopt In te scliepen, met bestemming naar Batavia. (Tel.) TOELATING VAN SCHOOLKINDEREN. Gedeputeerde Staten van Friesland onthielden hunne goedkeuring aan Jiet besluit van den raad der gemeen te Kngwirden, om de kinderen op 5- Jarigen leeftijd tot de school toe te la ten, als zijnde niet ln het belang van de kinderen en bet onderwijs. Do ge meenteraad wli hiervan niet weten, en gaat in hooger beroep bij H. M. de Koningin. IJS. Men meldt uit Arnhem i De Rijn heeft rich heden vastgezet Pe overtocht geschiedt per schiet- achouw met naarden. SMOKKELEN. Door de kommiezen te Glane tus- schen Enschedé en Gronau, ls in het afgeloopen jaar niet minder dan 100 maal pvocee-verbaal opgemaakt we gens frauduleusen invoer van suiker en gedistilleerd. SLAPTE IN DE METAALINDUSTRIE Aan de pletterij, voorheen Entho ven Co. te Delft, werden In de laat ste week 60 arbeiders, wegene slapte ln de industrie ontslagen. VERONGELUKTE TOURISTEN. Uit Innsbrück wordt gemeld, dat twee tourlsten bij een tour in het, ge bergte op den Bettelwurf verdwaal den en ln den gxirnmlg-kouden nacht in de open lucht moesten, bivakkee- ren. Met bevroren voeten werden ze in bekl&genswaardigen toestand ge vonden. De mist had het hun onmo gelijk gemaakt, terug te koeren. Der tien uren hadden ze in de sneeuw doorgebracht,. Met schoten en bran dende lantaarns gaven ze signalen, die van-lioll uit bemerkt en beant woord werden. Een reddingsexpeditie trok uit en smaakte het genoegen de ongelukkige touristen van een wissen dood te redden. CASTRO. De New-York Herald verneemt uit Berlijn, dat prof. Israel op Oude jaarsdag een bezoek heeft gebracht aan Caetro (de gevallen dictator ver toeft niet meer in Israel's kliniek) en hem nog eens nauwkeurig heeft on derzocht. Het resultaat van dit onderzoek was dat de professor aan Castro meedeel de, dat een operatie noodzakelijk zaJ zijn. Caetro antwoordde op die kennis geving, dat hij er blij om was, en noopte, dat do operutie hem van zijn pijn zou afhelpen en hem weer tot een gezond man zou maken. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Omrnelanderwijk-Zuid- wending (Gxon.) de heer G. Groot- jans, cand. te Leens (Gron.) Aangenomen het beroep te Den An- del (ring Winsum) door ds. J. T. Huis man ie Termunten-Borgsweer. Bedankt voor het beroep te Ouddorp ,Z.-H.) door ds. F. F. J. van de Plas- sche te Jaarsveld; te Bolsward door ds. G. A. Lolcama te Bergen op Zoom; te Veeuendaal door dr. J. P. Pauwe te Bennekom. Aangenomen het beroep te Ooster en We6ter-Bk>kker (N.-H.) door ds. G. A. Kniphuisen te Schoorl (N.-H.) Bedankt voor het beroep te Delft door ds. W. Bteshaar. te Zetten. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Drachtsberoompagnie ds. G. II. Dijkstra te Goes. Beroepen te Kielvvindeweer (Gron.) de heer M. A. van Pernis, candidaat ie Snijkenisse. Bedankt voor het beroep te Axel (kerk A), door ds. E. A. Groenevvegen te Westmaas. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Bedankt voor het beroep te Barne- vcld door ds. G. H. Kersten te Rotter dam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. De beste manier om zenuwachtige neerslachtig heid te bestryden is opwekking van het gestel door het gebiuik van Scott's Emulsion. Elke druppel Scott's Emulsion en doet zoodoende goed de weldadige werking wordt reeds bespeurd ua den eersten dosis. Scott's maakt de oude, walgelyke, onverteerbare, ruwe levertraan oveibodig. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott StBowne, Ltd., Londen, volgens hun oor- spronkelyk recept en hun onverge- lykelyk bereidings-proces. Ten bewyze van het echte preparaat vindt men den naam Scott's Emulsion op de liesch en de verpakking. Boven dien komt op de verpakking voor het handelsmerk van Scott's Emulsion de Visscher met de Viscli. Zonder dit handelsmerk is {>een enkele Emulsion de echte Scott s Emulsion. Bl| alle apothekers en drogisten BIW VOETBAL. H. F. C.—II. V. V., 4-3. 't Was weer mistig ook kan men zeggen: mistig weer, met de klemtoon op wééx. 't H. F. C.-veld aan de Span jaardslaan moest met een lantaarntje gezocht wonden toch wanen er veel toeschouwers! en van 't veld was niet meer dan 1/3 of 1/4 te zien. Alles doezelde weg in dichte nevelen... als of je in een Zeppelin-luchtschip over de Mont Blonc aan 't spelevaren was. Bij den aanvang was de een© goal van de andere te zien, maar veel meer ook niet. Je kon heusch niet zien of een magere Beeuwkes of een dikke Utermark daar heerschappij voerde. Ze waren er dan ook géén van twee, want de strijd gang immers tusschen II. F. C. en II. V. V. We verwonderen ons er wel over dat de scheidsrechter Het beginnen. H. J. O. stelt niet gauw een wedstrijd uit, maax nu was er wel reden voor. De spelers konden den bal zien, doch ter nauwemood, of ze op 50 meter naar een vriend of „vijand" trapten. Voor 't publiek was 't geheel© spel met geen mogelijkheid te volgen. We schreven ai er was hoogstens 1/31 van 't veld te zien. waaruit natuurlijk volgt, dat men ook «lechta 1/3 van het' spel kon onderscheiden, 't Was een vermakelijk gezicht eerst zag je niets, dan kwamen er enkele zwarte vlekjes ln den grijzen sluier, soms bleef het daarbij, maar soms ook werden de vlekjes vlekken en eindelijk ontpop ten zich daaruit menschel-ke wezens en als ze heel dicht bij waren, kon je zien of 't Francken of Feith was. Een vermakelijke wedstrijd dusl Maar... zelden heeft een verslagge ver xoo'n moeilijke taak gehad, als hij ,die nu z'n potloodje bestuurt, om de H. F. C.H. V. V. match te ver slaan. Al liep hij ook van 't eene eind van 't veld naai' 't andere, veel meer dan 1/2 van 't spel kon ook hij niet zien. En... hij moet van een h e e 1 e n wedstrijd verslag geven! Eerlijk volgt dan ook de erkenning, dat dit verslag niet een verslag ln op tima forma is, en uw verslaggever veel op 't zeggen van andeien is moe ten afgaan. Enfin, een gedachte troost, geen één heeft den wedstrijd kunnen vol gen, zoodat controle ook moeilijk ls. Nu dan over den wedstrijd zelf. De Haarlemmers hadden 't gewone elf tal: Schippers, Beynes, Schalkwijk, Kemper, Van Gogh, Kater, Seignette, ten Cate, ter Spill, Franc ken en Clifford. De H. V. V.'ers moesten 't met ee- nige invallers stellen, en in den mist onderscheidden we: D. Kessler, Tonny Kessler, Feith, la Chapelle Sr., Delboy. van Laar, Sol, Pop, Joh. Heyning, Mundt. la Chapelle Sr. We misten dus o.a. Heyting en Lutjes. Om kwart over twee blies II. J. O. die n ueen mooi jasje had aange trokken, omdat 't groene sporthemd te koud wasl aantreden. Dadelijk pakten beide clubs flink aan. 't Spel verplaatste zich geregeld, want 't wisselde zich telkens af zoo zag je veel, dan weer iets, en even la ter weer niets. Eerst stonden we ach ter H. V. V.'s goal, en zagen dat de 11. F. C.-voorhoede weer keurig in orde was. Er werd aa: Jig samenge speeld, -zocdat de moote aanvallen bij heele serie's kwamen. Was 'l spel aan den andexen kant, dan hoorde je •.laar geregeld luid gejuich, en daar de goal8 uitbleven, viel er slechts te raden, dat de back? en de keeper van H. F. C. kranig werkten. Zij die een inmaakpartij van de Haarlemmers hadden verwacht kwa men al spoedig tot andere gedaehte. Bleef H. F. C. zóó spelen, dan was er geen mogelijkheid, dat H. V. V. een reuzeaiscore kon krijgen. De opti misten dachten al aan den Sparta- Zondag en begonnen al ie hopen.' Deze optimisten zijn niet teleurge steld. De H. F. C.-voorhoede heeft kra nig gewerkt, en 't duurde niet lang, of ter Spill had door mooi opdringen de eerste goal gemaakt. Toen kwam een oorverdoovend ge juich. Even later werd dit herhaald, want ter Spill had nogmaals 't nel gevon den, nu door een mooie overzet van Clifford daardoor Ln de gelegenheid H. F. C. de leiding met 2—0. O, Sparta-dag! En H. V. V. kon maar niet tot doel punten komen. Al zwaaide Feith ook nog zoo hard met de typische kromme beenen, en al gaf Deiboy nog zulke mooie over zetten, en al speelden de broers Kess ler nog zoo aardig samen, als ze voor 't doel kwamen was 't mis. Schippers keepte uitstekend, en Schalkwijk en Beynes hadden beiden hun dag. 't Was vermakelijk te zien, hoe Feith de gevreesde goahjesma- ker er telkens tusschen genomen werd. Hij kreeg geen kansje! al thans geen mooi kansje. Zoo werd 't half time. De H. F. C.-supporiers vreesden, dal de wedstrijd nog gestaakt zou worden. Geen wonder, want de mist was nog veel dikker geworden. Gelukkig was II. J. O. niet zoo In consequent! E rwas begonnen, dus moest de wedstrijd ook geëindigd wor den. Die a zegt moet de b laten vol- genl Na de rust zijn we eerst achter 't H. F. C.-doel gaan staan en hebben daar genoten van 't mooie spel van Schippers, Beynes en Schalkwijk. Wat was dat een prachtig werken. Spoedig klonk er aan den overkant weer gejuich. Wat zou 't zijn? De bal kwam naar 't midden, dus was er goal gemaakt. Later vernamen we dat Clifford dit gelapt had. 3-6 voor H. F. C. Dat loopt de spuigaten uit, dachten de H. V. V.'ers en zetten er alles op. Nu waren ze eerst in vollen kracht. De voorhoede was oer-gevaarlijk en de Haarlemse he verdedigers hadden zwaar werk. De eerste H. V. V. goal werd ge maakt door Delboy, die een reuzen schot loste (3—1). H. F. C. wreekte zich echter, want geen minuut daar na was 't 4—1 geworden, hetgeen weer» aan ter Spill te danken was. H. V. V. zette nog meer op. Alles ging naar vorenl Dit had tot resuAiat, dat H. V. V. nog twee tegenpuntjes maakten (belde door Tonny Keeslor) en 't dus 4—3 werd. Nu begonnen do H. F. C.'ers weer te vree zen, maar weldra floot Ooster veen tijd en was de H. F. C,-overwin ning binnen. 1 Was een welverdiende overwin ning. 't H. F. C.-elftal voldeed bectemaal uitstekend, doch vooral de achterhoe de komt een bijzonder complimentje toe. H. V. V. viel een beetje tegen 1 QUICK—HAARLEM, 4-1. Waar H. F. C., met z'n sterke voor maar zwakke achterhoede, of en tos nog eens voor eene verrassing zorgt door een dor sierksten te klop pen daar verliest Haarlem, dat juist het omgekeerde bezit, vrij gere geld, en alleen de matches tegen de zwakkere competitie-genooten worden gewonnen. Zoo was 11.1. Zondag weer een vrij sterke tegenstander en ook hier tegen, tegen Quick, liep het mis. Het verslag van dezen strijd kan uiteraard niet lang zijn, het was een zoo eenzijdige strijd tusschen Quick's voorhoede en de roodblauwe verde diging, bovendien gevoerd in een dik ken mist, dat we er weinig interes sants over kunnen verhalen. Haarlem dan verschijnt lin Den Haag zonder Van den Berg, Van der Mey, De Wolff, Jacobi, Leslie MUler De Koek, zoodat er eventjes zes invallers m 't elftal zitten. Hiertegenover staat Quick met drie remplaganten voor Crok, Blankert en Visser;. Quick: Boudier, Treur, Otten, Bosschart, Kollmann, Boers, Welcker, Snethlage (capt.), Reeman. Groskamp, v. d. Schaaff. Haarlem: Blankevoort, Bijleveld, Wilhelm, Ver- wey, Bouwmeester, Haak, Healey, Veen, v. Noorden, Stol (capt.), U termark. Scheidsrechter is de heer H. A. Tromp, en in een dikken mist (die 't onmogelijk maakt om van doel tot doel te zien) geeft hij zijn eerste fluit signaal weer, na lange jaren van arbitrale rust. Haarlem trapt af, en het spel is 't eerst bij het Quick-doel. Maai- de Haarlem-voorhoede, die zoo weinig aanvals-taktiek bezit (hoe kan het anders bij spelers van zestien jaax wordt niet gevaarlijk, en, ge leid door captain Snethlage, valt Quick aan. Keurig is het samenspel van de blauwwitte voorwaarts, die telkens weer in Utermark's buurt komen. Door uitloopen verhindert hij nog juist bijtijds een zekere goal, een'ge schoten worden netjes gestopt; Healey redt nog als de ba] al op de doellijn ligt. Quick is cihsoluut de sterkere, maar kan maar niet door de verdediging komen. Stol en de middenlinie spelen uitstekend, Utermark stopt ailes. En toch krijgt Quick soms kansjes, kans jesik weet niet wat Weicker, Snethlage, Reeman en Groskamp, vier internationals, eigenlijk scheelt, maar als alles een Nederlandsch Elf tal-schot moet heeten I Vooral Sneth lage Waar ls de gevreesde goalitjes- fetter, Quick's groote Edu, gebleven 'n comhneeren, z'n samenspelen, dat is er rog, maar zijn oude schot 't is weg. En tegenover die Quick-voorhoede, prachtig combmeerende in het veld, maar knoeiende voor doel, staat de hard werkende Haarlem-verdediging, die steeds weer achter Quick's voor waarts aanzit, soms op het laatste moment nog redt maar de stond op 0—0 weet te houden. Het spel van de midden-Linie vooral is subliem, telkens stuit Welcker weer op Haak, telkens zie je Healey met den bal weer te voorschijn komen na een nieuwen Qutek-aanval Weinig centers van die middenlinie vinden hun weg naar voren af en toe een snelle doorbraak van den linker vleugel maar Boudlex heeft er niet veel last van. Bouwmeester kan z'n halfback Boers (die uitstekend speelt) niet voorbij komen, Verwey schiet niet op al leen Blankevoort en Wilhelm zetten door, en richten wat goeds uit. Maar schieten ho maar. Eén goed schot ls er gedaan vóór de rust. Bouwmeester zendt een hoog boog schot af op den hoek waar Boudier niet staat 't komt juist op het bo onnet terecht. Zoo komt de rust stand 00. Na vijf minuten pauze komen de spelers weer in 'i veld de mist wordt ai dikker, en bet is eenvoudig onmogelijk om het spel nog van den kamt al te volgen, 't Is nu ook niet meer het vlugge voetbal van vóór de rust maar weer is Quick steady op Haarlem's helft, en de doorbraken der roodblauwen zijn Bporaxiisch. Nog houdt echter de Haarlem-verde- dnging stand, en stopt aanval op aan val hoe lang zal ze het nog uit- nouden JJait vragen do Haarlem- supporters aan 't lijntje zich af, die nog steeds hopen op een 00, en hunme verdedigers aanmoedigen. Wilhelm helpt nu mee verdedigen, en Quick kan het 'm maar niet lap pen. Zoo verstrijkt de tijd. Nog een half uur, nog twintig minuten, nog een kwartier t blijft 0—0. Maar dan, als de Haarlem-verdedi ging 't vijf kwartier lang uitgehouden heeft, komt eventjes een verslapping. Tin binnen drie minuten heeft Quick drie goals gemaakt, door Groskamp, door Snethlage wie de derde maak te heb ik door den mist niet kunnen zien. 't Is 30 dus. Weer hei-stelt de verdediging zich, en houdt weer stand. De voorhoede komt eindelijk een beetje los. Bouw meester zet, voor, maai- er gebeurt niets Blankevoort speelt linksbinnen ©n wexkt er zich doorheen 't schot gaat juist naast. Dan een voorzet van Bouwmeester, Treur raakt den bal half, Boudier kan er niet bij 't staat 3-1. De laatste minuten worden in een zwaren mist doorgetobd. We zien niets meer van den bal, ook Utermark niet, die een ver schot van treur laat gaan, wat hij anders gemakkelijk ge houden had. (4—1). Zoo komt time met 41 voor Quick, welverdiend, ondanks het zonderlinge verloop van de match. Bij de win ners viel mij vooral 't spel van Boers en Kollmann op, ook do voorhoede speelde goed (maar schoot slecht). Van Haarlem de middenlinie, Stol en Utermark de besten. DE ELFSTEDENTOCHT. Hoewel het weer zich niet gunstig liet aanzien is de Elfstedentocht door Friesland, uitgeschreven door den Ne- derlandechen Bond voor Lichamelijke opvoeding onder leiding van „Den Frieschen Ijsbond", toch doorge gaan. In het hotel Amicitia te Leeu warden werden Zaterdagmorgen kwart voor vijf van de 48 rijders, die zich voor deelneming aangegeven hadden, 23 door het bestuur van den Ijsbond, ontvangen en verwelkomd. Do voorzitter herinnerde daarop aan de aanleiding tot den tocht en hoe het doel niet in de eerste plaats is een wedstrijd in snel rijden, in aal meer om te zien wie den noodigen „ausdauer" bezit - daarvoor zijn de kruisen en medailles uitgeloofd. Wie den tocht, te zwaar blijkt, doet het best dien tijdig af te breken. Indivi dueel zijn verscheidene dergelijke tochten gemaakt, het doel is van de zen wedstrijd ais het ware een histo- rischen tocht te maken. De deelnemers waren H. Kerstma to Tjerkgaast, H. Koudenberg te Hit- zum, S. Koudenberg, Idem, luitenant Rooseboom te Amsterdam, S. Koop- mans te Tzummarum, J. Ferwerda te Leeuwarden, S. J. Kaastra en J. Kaastxa te Huizum, H. Romkema te Joure, Gerlof van der Ley te Mar- rum, Johs. Binnenin idem, Y. Kalt, H. Kalt te Leeuwarden, A. Nosks te Tholen, mr. J. Lieftinck te Haarlem, jhr. Van Coehoora van Sminia bij Haarlem, M. Hoekstra Azn., te War- ga, N. J. W. Waringa te Groningen. A. S .Dykstra, J. P. Schaap en S. P. Schaap te Wirdum, Jan Boon te Rot terdam. Te 5 uur 20 staken deze rijders ln nacht en nevel onder een bescheiden hoera van wal. Van de 23 elfsteden rijders zijn Za terdagavond te Leeuwarden aangeko men M. Hoekstra uit Warga te 7.10 uur, G. D. v. d. Ley uit Marrum te 7.13, luitenant T. Rooseboom uit Am sterdam te 7.16; J. Ferwerda. uit Leeuwarden te 8.26 S. Kaastra uit Huizum te 8.26J. Kaastra uit Hui zuni te 8.26 en J. Boon uit Rotterdam te 8.28. Enkele rijders werden nog verwacht. Hoekstra verwierf dus de groote verg. zilv.t Van der Ley de dito zilv. luitenant Roosenboom de dito bron zen medaille. Te 7 u. 40 was Lieftinck te Sloten. De echtgenoot© van den voorzitter van den Frieschen lJsbono bood Hoekstra, den eerslaangekome- ne, een krans aande ovei winnaar werd onder gejuich der vele aanwe zigen in triumf op de schouders van eenige bewonderaars rondgedragen. Te kwart vóór tien kwam een tele- jrarn van den heer W. Muiier, diena mens den Ned. Bond voor Lichamelij ke Opvoeding dank bracht aan den Frieschen Ijsbond voor de regeling van den tocht, 't Werd' met uitbundig hoerageroep ontvangen. Te 10.25 kwam Coehoorn van Sminia aan. Op den heer Lieftinck werd nog ge wacht. SCHAKEN. Dr. J.ASKER TE UTRECHT. Van de 25 partijen simultaan, wel ke dr. Lasker in de Utrechtsche Schaakclub „Schaakmat" speelde, won hij er 21, verloor tegen de hee ren G. Ch. Smeekes en N. N. en speel de gelijk met de heeren Joh. Swart De Fauw, allen van Utrecht. HET SCHAAKSPEL EN HET LEVEN Dr. Lasker, die dezer dagen hier- te lande zijn triomfen viert, hield on langs te Berlijn een voordracht, waar in hij in philosophischen vorm zijn gedachten over het schaakspel ontwik kelde. Hij trachtte het verband aan te toonen tusschen de grondgedachte van bet spel en het levensprobleem en betoogde, dat uit het schaakspel voor het leven practische lessen zijn te trek ken. Zooals het spel van het kind een voorbereiding is voor den later en tijd, zoo is ook het schaakspel een wijze raadgever voor den strijd om het be staan. Men moet zuinig zijn met zijn krachten en ze zoo aanwenden, dat ze best werken, en op een gegeven oogen blik uitwijken mogelijk is .Het is heel wat meer waard een klein voordeel te behalen, dan een groot, doch phantas- tisch plan na te jagen. Wat het hui dig oogenblik eischt, dat beslist alles. Alle stemmingen moeten worden on derdrukt. De strijder gaat onverdro ten voort, terwijl de gevoelsmensch bij de crisis bijna altijd faalt. Niet de st allnbeeahea rdaradarad rad wm list alleen behaalt de overwinning, als zoo vele menschen meenen, doch een geheimzinnig iets, dat Lasker met bet woord „kracht" aanduidt. Zonder ing is het, dat men het begrip kracht eerst zoo laat ontdekt heeft, niet al leen ln het schaakspel, doch ook in te diplomatie en in de kunst. Machi- avelli en Taillerand leerden, dat de diplomatie op de list zou zijn geba seerd, en eerst Bismarck erkende openlijk, dat slechts de kracht tot de overwinning kan voeren. Dat was ook het geheim van den Amerikaanschen schaker Morphi, die naar Europa kwam en alle beroemde meesters sloeg. Doch hij wist ook, dat men nief boven zijn kracht moet gaan. De aan gewende kracht moet met het beoog de doel verband houden. Een beetje te veel zelfs ontstemt reeds. Van Mor phi hebben de jongere meesters veel geleerd, al hebben ze dat eerst veel later erkend. Thans ia het doordacht economisch werken met de beschik bare kracht iets zeer natuurlijks, en een ieder weet, dat hij zonder dit principe niet verder komt... niet in het schaakspel alleen. EEN NIEUWE AMSTERDAMSCHE WIELERBAAN. In de sportbladen ls reeds sedert eenlgen tijd een strooming merkbaar om t© komen tot slooping van de te genwoordige Amsterdamsche wieler baan en te komen tot oprichting van een nieuwe baan in de hoofdstad. De Amsterdamsche sportclub Olym- pla, die al spoedig dit plan had op gevat, had een openbare vergadering belegd om deze quaestle ln behande ling te nemen. Uit de besprekingen, door het be stuur ingeleid, bleek, dat reeds eenl- jaren geleden deze club zich voor ditzelfde doel had gespannen en toen het plan had gevormd tot oprichting van een grootsch sportterrein, waar van de oprichtingskosten werden ge raamd op 500.000 voor welk bedrag in minder dan drie maanden de helft was toegezegd. Door de toen invallen de malaise is evenwel van de zaak niets gekomen. Daarom greep de club thans deze gelegenheid aan om de stemmen, die van verschillende kan ten opstegen, te concentreeren. Het bestuur was overtuigd, dat de toezeg gingen, vroeger voor financleelen steun gedaan, zouden worden her haald, zoodra zich een comité had ge vormd en verklaarde zich tegen het vormen van een vereeniging die, door het aan den man brengen van kleine aandeelen, zou komen tot een klein kapitaal. Echter ls het bereid, de zaak te en tame eren wanneer men de hulp wilde inroepen van financiers om te komen tot stichting van een flink ka pitaal. Na langdurige besprekingen, waar bij o.a. het vormen van een groot ka pitaal Ln dezen tijd van malaise een hersenschim genoemd werd, werd een voorloopige commissie van 4 leden be noemd, die op een nader te bepalen dag een openbare vergadering zal uit schrijven, ten einde te komen tot op richting van een moderne wielerbaan, die aan de nieuwe eischen voldoet. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht, 30 December. A. P. Rut gers klerk aldaar. Jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye rechter-commissaris, cu rator mra J. A. Fokker. Roermond, 31 December. A. Kamps, landbouwer, vroeger te Arcen, ge meente Areen en Velden, thans te Straelen (Pruisen). Mr. Gompertz, reohter-commissoris. Mr. Wolters, curator, te Venlo. Zwolle, 30 December. H. J. Bosslnk, bakker en winkelier, te Den Ham. Rechter-commissaris mr. E. L. Um- ;rove curator mr. M. Polak. D. J. Jalink, koopman en land bouwer, le Dalfsen (Lenthe). Jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, rechter commissaris mr. S. Gratama, cu rator. H. van Enk, timmerman te Hat- temerbroek, gemeente Oldebroek. Mr. J W. Telling rechter-commissaris curator mr. E'. Landskroon Schou ten. Assen, 29 December. J. Plat, koop man in hoeden en petten, te Bulner- veer, gemeente Borger. Mr. E. Po linck rechter-comnhssaris; curator mr. H. Pleyte. Leeuwarden, 31 December. J. Hiem- sira, inspecteur eener veeverzeke- •ingsmantschappij, in de Schrans, onder Huizum. Mr. C. W. Schlinge- mann rechter-commissariscurator J. Wee tra. Geëindigd A. J. F. Valkenburgb, Arnhem. F. Huismans, modiste, te Sneek. Ids de Jong, koemelker te Koudum. G. Morren, schoenmaker, te Amers foort. I. van Tijn, koopman in manufac turen, te Amersfoort. H. J. A. Busschenhenke, tegelschil der, te Oud-Leusden, gemeente Leus den. J. de Jager Rzn., te Amsterdam. J. P. van der Brug, stempelfabii- kant te Leeuwarden. J. van Seventer Czn., commission- nair te Dordrecht. J. M. Luyten, te Scheven!ngen. J. A. Middelkoop, steenhouwer te Utrecht. Opgeheven A. Polak, magazijnbediende, te Amsterdam. S. Kij 1, te Amsterdam. J. G. van der Weerd, koopman te Arnhem. J. M. van Leersum, te Utrecht. (St.Ct.) Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 1 Jan. van Lissabon. Het stoomschip Koning Willem II, arriveerde 2 Januari van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Bali, van Batavia naai' Amsterdam, arriveerde 2 Jan. te Marseille. Het stoomschip Grotius, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 2 Jan. van Singapore. Het stoomschip Lombok, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 1 Jan. van Padang. Het stoomschip Java arriveerde 1 Januari van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Sloterdijk vertrok 2 Jan. van Rotterdam naar Philadel phia. Het stoomschip Amsteldijk vertrok 2 Januari, des voormiddags, van Philadelphia naar Rotterdam. Het stoomschip Oranje, van 'Am sterdam naar Batavia, vertrok 2 Ja nuari van Suez. Het stoomschip Delfland, van Am sterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 31 Dec. van Leixoes. Het stoomschip Prinzregent Luit- pold, van Rotterdam naar Japan, ar riveerde 1 Jan. te Napels: Het stoomschip Timor vertrok 2 Ja nuari van Amsterdam naar Ham burg. Het stoomschip Amstelland, van Amsterdam naar Buenos Ayres, arri veerde 1 Jtin. te R!o Janeiro. Het stoomschip Bogor, van Rotter dam naar Java, vertrok 1 Jan. van Suez. Het stoomschip Malang, van Rot terdam naar Java, passeerde 1 Jon. Gibraltar. Het stoomschip Rindjanl, van Java naar Rotterdam, arriveerde 1 Jan. te Marseille en zette de reis voort. Het stoomschip Goentoer, van Java naar Rotterdam, passeerde 31 Dec. Point de Galle. Het stoomschip Djocja arriveerde 31 December van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Lord Ormonde, ge charterd door de N. A. S. M., vertrok 31 Dec., v.m. van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6