HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON De Roode Pimpernel WOENSDAG 6 JANDARI 1909 kcxn storten, te gevaarlijk, zoodaA de twee reizigers moesten blijven waar ze waren en den ganschen nacht, ril lende van den killen tochtwind, te vergeefs trachtten te slapen. Toen de tochtgenooten den volgen den morgen over de gestolde massaae lava wandelden, was de indruk nog vreeselijker, dan den vorige® avond. Hier vertoonde zich een bijna bodem- looze afgrond van modder, zwavel en rotsen, ginds was het verschrikkelij ke vuurmeer. Spoedig na het aanbre ken van den dag maakten zij zich gereed af te dalen naar het punt, waar de gesmoiten lava in witgloeien de® toestand uitgeworpen werd. Het was niet mogelijk, de paarden verder mee te nemen, zoodat zij dezen vast bonden bij den gapenden afgrond en een van de gidsen achterlieten om op hen te passen. De reizigers werden zeer door doret gekweld, zoodat zij zeer gelukkig waren, toen zij water Ln een diepe scheur ontdekten, daarmee hunne veldflesschen konden vullen. Davey zelf leed aan berg- zlekte, zijn hoofd was zwaar als lood en zijn maag geheel in de war. Zoo moeilijk was de weg, dat twee der reizigers het voortgaan opgaven. Verderop bereikte de groep een achttal kegels, waarvan vijf uitge- bluschte lava was, de rockte Al leen, de zevende braakte groote wol ken zwaveldamp uit. gelukkig naar een anderen kant, maar een van de twee gidsen, die de reizigers vergezel den, weigerde hier verder te gaan. Het was te gevaarlijk, zei hij en keer de op zijn schrede® terug, terwijl de reizigers hun tocht voortzetten naar den achtsten kegel. Deze was naar schatting een paar honderd voet hoog en spoot rood gloeiende lava omhoog met een dreu nenden knal, die ver in den omtrek kon worden gehoord. Brokken wer den omhoog geslingerd, alsof ze uit een kanon waren geschoten. Wan neer deze brokken elkaar ontmoetten, barstten ze als granaten open en verspreidden gesmolten vuur naar alle kanten, dat in verschillende kleu ren naar beneden vloeide. Het is onmogelijk, de pracht van dit schouwspel te beschrijven en de reizigers gevoelden zich daarbij zeer klein, 't Was drie uur in den namid dag, toen zij; na negen uur gaans, de vulkaan bereikten, zoodat zij dorstig en zoo goed als uitgeput waren. Door de geweldige hitte was het natuur- liik onmogelijk, dicht te naderen, zoo dat zij op den grond gmgen zitten en het schouwspel bewonderden. Bij el- ken stroom uitgeworpen lava schudde de grond, dat zij er duizelig van werden. Groote hoeveelheden vonden ze van wat de inlanders Pele's haar noemen. Pele is volgens hunne mee ning de godin, die in de vulkaan woont en de dunne draden lava, die de wind verspreidt, hebben inder daad eenige overeenkomst met haar. De reizigers achtten het nu toch tijd om terug te keeren, maar toen zij den zevenden kegel naderden, be merkten zij. dat de wind gedraaid was, zoodat een dichte wolk van damp woei over den weg, dien zij gaan moesten. Deze wolken zijn zóó doortrokken met zwavel en giftige gassen, dat niemand daarin ademen kan. De reizigers trachtten langs den andere® kant van den kegel te pas- seeren, maar daar was de lava nog fe heet, toch bleven zij daar, totdat de grond onder hunne voeten begon te bewegen e® zij dus teruggejaagd werden raar de plaats, waar nog al tijd de giftige dampen over woeien. Telkens deden zij pogingen om er door heen te komen, maar moesten die half verstikt weer opgeven. Een van de partij merkte dan ook op, dat men goed zou doem, zich op den dood voor te bereiden. Juist op dat oogenblik ontwaarde Davey een soort van opening in den zwavel damp, veroorzaakt naar het scheen door een van omlaag blazenden wind. Daarheen liepen zij, met de snelheid van menschen, die Ioopem voor hun leven. Het gevaar deed hen de pijn aan hun voeten vergeten en nauwe lijks waren te door de opening heen, of de dampmaasa sloot rich weer. Ze waren ternauwernood ontkomen. Zonder het vuur van de vulkaan zouden zij zelcer zijn omgekomen, daar het voortgaan in don donker over de lava onmogelijk zou zijn woest en de wind elk oogemblik de gevaarlijke dampen in hunne rich ting jagen kon. Toen zij buiten vaar waren, vielen zij uitgeput neer, met gezwollen lippen en keel, die bloedden wegens gebrek aan water. Bij het aanbreken van den dag zoch ten zij vergeefs naar water. Door een zonderlinge luchtspiegeling meende Davey het te zien in een scheur, die toen er een keisteentje in geworpen werd, een bodemlooze afgrond bleek te zijn. Ten slotte leschten ze hun dorst met wat sneeuw. Zij die achtergebleven waren kwa men nu met warme koffie de reizigers tegemoet en na een verkwikkenden slaap toog het gezelschap weer op reis, weg van de® gevaarvollen berg. „De terugreis", zoo eindigt Davey, „was betrekkelijk gemakkelijk, maar de herinnering aan dien avond bij de lava zai mij mijn gansche leven niet 6-Aulen.* J. C. P. Qeabonneerdeu hebben het vourrecb vragen op verschillend gebied, mits vooi beantwoording vatbaar, in te teoden bij de Kednctie van Haarlem's Dagblad, Giooie lioutstruai 53. Alle antwoorden worden geheel kosteluo- gegeveu en, voor aooveel mogelijk ie, dei dag na de inzending VRAAG. Kunt u mij ook zeggen wal het glazuur dat kopjes en schoteltjes e®2. bedekt voor eetn samenstelling mag zijn ANTWOORD. Neeu, dit ig een fa brieksgeheim. Heeft u echter een voorwerp, 'dat lieschilderd of waarop geteckend is, dat u wilt doen inbakken, wend u dan tot de eenige firma in Nederland die dit voor particulieren doet, n 1. de firma F. C. Dupuy, Kalverstra'at, Am sterdam VRAAG. Ik heb een hond, terrier, welke nu en dan lange draden kwijt raakt, wanneer hij daarvan lost heeft is hij ook benauwd. Ik veronderstel, dat hij last van lintwormen heeft en wat moet ik daartegen doen ANTWOORD. Laat het dier 36 uur vasten e® geef daarua 30 grein areca- nooLpoeder in, 1/2 uur daarna een flinke dosis ricinusolie en pas 4 k 5 uur daarna voedsel. VRAAG. Anthraciet is dat een oor spronkelijke delfstof, zooals het in den handel wordt gebracht ANTWOORD. Ja. VRAAG. Wilt u mij ook 8. v. p. in lichten omtrent een mannen-lfenarie, die gedurende ruim 1/2 jaar aan het ruien is en nog niet weder op zang is gekomen hij is 2 jaar oud en was een druk zanger. ANTWOORD. Hang den vogel bij niet strenge koude in 'n onverwarmd vertrek en £eef eiken dag een bakje met water om zich te wasschen en het ruien is spoedig afgeloopen. Zoo zijn geluid goed lieklar is, komt de zang dan van zelf bij goede behandeling spoedig terug. VRAAG: Ik heb een dochter van 21 jaar, die niet dienen wil en boven dien nog alle weken geld van mij ver langt. Hoe moet ik daarmee aan? ANTWOORD: Tot het 21ste jaar zijn de ouders verplicht, voor hunne kin deren te zorgen; daarna mag worden aangenomen, dat zij zelf den kost kunnen verdienen. Wijs uw dochter iens ernstig daarop en geef haar geen geld, dat haar in haar luiheid stijft VRAAG: Mogen kinderen, die we gens ongesteldheid van de moeder bij familie logeeren, van school gehou den worden? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Zijn ouders strafbaar, die huune kinderen in 't geheel niet naar school zenden? ANTWOORD: Zeer zeker. Bij voort durend verzuim kunnen zij zelfs zeer ernstig gestraft worden.- VRAAG. Ik ben per 3 maanden gehuurd en krijg 100 loon per jaar mijn loon wordt mij per maand uitbe taald. Heb ik nu recht op vijf gulden Nieuwjaar- en kermisfooi ANTWOORD. Recht is het Juiste woord niet, wel is zoodanige fooi plaatselijk gebruik. VRAAG. Tot welken inspecteur of welk college heeft men zich te wenden met bozwaren omtrent zijn huisdokter in de uitoefening der prac- tijk? ANTWOORD. Wend u tot den afdeellngsraad, een college, dat dooi de doctoren zelf in ieder departement van hunne maatschappij (kring) ge vormd wordt. M. Naar aanleiding van een vraag in uw blad over kippen, die eieren vreten en hel antwoord daarop, het volgende Leg in de ren of loop eemlge wltu steenen eieren, alsmede* in ieder leg- nest een paar. Kort de scherpste punt van den snavel een weinig 'n, zoodat deze bij het pikken wat gevoeliger is, en zorg, door de bijgelegde eieren ge regeld weg te nemen, er weinig kans bestaat, dat een goed ei wordt ver nield. Binnen een week is op deze ij ze de hardnekkigste eiervreter ge nezen. Ze zsien geen ei meer aan. HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN. Onder presidium van mevrouw Van Leeuwen—Waller, de echtgenoote van den Burgemeesler van Amsterdam, heeft zich naar 't Hbld. meldt aldaar een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de medewerking te ver werven van de Amsterdamse he vrou wen en meisjes lot het aanbieden van een huldeblijk aon H. M de Koningin [er gelegenheid van de heuglijke ko mende gebeurtenis. Eerstdaags zullen op ruime schaal circulaires worden verspreid, waar door ieder in de gelegenheid za) wor den gesteld deel te nemen. De Haagsche correspondent meldt Ook hier ter stede wordt een dames comité gevormd tot aanbieding van een geschenk aan de Koningin bij de te verwachten heugelijke geitenrtenis- T-Iet is mij bij informatie gebleken, dat de dames lüt Amsterdam, Den Haag en Rotterdam drie afzonderlijke geschenken willen aanbieden. ln Den Haag bestond aanvankelijk het plan te trachten let een nationa le hulde te komen, doch toen daar voor medewerking werd verzocht te Amsterdam, bleek dat men daar reeds voor een stedelijk geschenk aan het werk wa3. De drie groote steden gaan dus nu eik haar eigen weg. Hier in Den ilaag is het natuurlijk mevrouw Sweerts, die het initiatief neemt; zij heeft' met een vijftal ande re dames een voorloopig klein comité gevormd, dat Vrijdag een bijeenkomst zal houden, waarin over uitbreiding an dat comité zal worden beslist. BARON MOLLERUS VAN WESTKERKE. Dinsdagmorgen is mr. J. H. M. ba ron Mollerus van Westkerke, Com missaris der Koningin in Gelderland, plotseling aan hartverlamming over leden. De heer Mollerus was herstel lende van een ernstige ziekte. Hij be reikte den ouderdom van 68 jaar en vervulde sedert 18S0 het ambt van Commissaris der Koningin ln dit ge west Voor hij zijn tegenwoordig ambt bekleedde, was de heer Mollerus bur gemeester van Baarn, waartoe hij ln 1868 werd benoemd. Va® 1871 tot 1880 had hij zitting in de Staten van Utrecht. De overledene was commandeur in de orden van den Nederlandschen Leeuw, van Oranje-Nassau, van Leo pold van België; grootofficier van de Eikenkroon van Luxemburg e® rid der 2de klasse der voormalige orde van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassau. VRIJWILLIGE ONDERLINGE TUINBOUW-ONGEVALLEN- VERZEKERING. Door het Centraal Bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad is aan de aangesloten vereenigingen een ontwerp toegezonden, regelende eene vrijwillige onderlinge tuinbouw-onge- v allen verzekering. Dit ontwerp zal worden behandeld in een algemeene vergadering, te houden 28 Januari te Utrecht. Na rijpe overweging heeft het Cen traal Bestuur van den Nederland schen Tuinbouwraad gemeend te moe ten vaststellen, dat voor normaal vaarlijke ondernemingen f 0.75 per f 100 jaarloon, als voorschotpremie dient te worden gestort. Voor gevaar lijke ondernemingen, waarin bv. op gaand hout gesnoeid wordt, machines of paarden worden gebruikt, zal de voorschotpremie wat hooger worden gesteld, maar niet hooger dan f 1 per f 100 jaarloon, terwijl voor die onder nemingen, welke een ongevallenge vaar opleveren, dat minder is dan het normale, de voorschotpremie op een lager bedrag zal kunnen worden ge steld met een minimum van f 0.50. Heeft deze regeling eenige jaren ge werkt, dan zal op grond van de als dan verkregen ondervinding tot wij ziging van het tarief kunnen worden overgegaan. Het behoeft nauwelijks betoog, dat evenaLs de werklieden ook de werk gevers het recht hebben op te komen vegen genomen beslissingen van de Jirectie, waarmede zij zich niet kun nen vereenigen.Daartoe kunnen zij zich wenden tot de Commissie van Scheidslieden. VRIENDELIJKE BOVENBURENI Zondagnacht tegen 3 uur bemerkte een bewoner der Zaadmarkt te Zut- phen, dat het geweldig lekte in zijn huis, doordat bij de bovenbewoonster een buis der waterleiding was ge sprongen. Vriendelijke verzoeken aan de bovenbewoonster om de hoofd- .craan af ce sluiten werden beant woord met een: „lk ga lekker slapen; kom morgenochtend om 7 uur maar terug!" En aldoor bleef het water naar beneden stroomen. De beneden- bewoner ging naar de politie om hulp vragen, maar die kon natuurlijk niet ingrijpen, alleen ondersteunde een po- iitieagent het vriendelijk verzoek, om de kraan te .sluiten, en toen deed de juffrouw liet. Er was beneden in middels heel wat waterschade aange richt: de overstrooming had reeds een half uur geduurd. èZutph. CL) INVALIEDEN EN WEDUWEN UIT DEN BOERENOORLOG De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat verzoek schriften aan de Oorlogsongevallen- commissie te Pretoria, voor zoover deze niet reeds zijn verzonden door hen, wier vermogen om in hun le vensonderhoud te voorzien ernstig geschaad is door verwonding of let sel, opgedaan gedurende den oorlog van 18691902, of door weduwen, wier echtgenooten in dien oorlog sneuvelden of door verwonding of verminking later overleden, alsnog gedurende eenigen tijd bij genoemde commissie kunnen worden inge diend. Dengenen, die zoodanige verzoek schriften nog hebben in te dienen, en hiertoe thans wenschen over te gaan, wordt aanbevolen deze verzoekschrif ten in te zenden aan den consul-gene- t aal der Nederlanden te Pretoria, die ze aan de betrokken commissie zal doen toekomen. Formulieren voor de verzoekschrif ten zijn verkrijgbaar aan het Depar tement van Buitenlandsche Zaken (afdeeling Politieke Zaken). OUDE VROUWTJES EN... MANNEN. in het jongste verslag over het oude-nxauaen- en vrouwenhuis te En schedé wordt o. a. het volgende mede gedeeld Bestuurders meenden in hot belang te handelen dei- vrouwelijke bewoners door een kauier te bestemmen als zit- en ui liet bijzonder als rookkamer der mannen. Eigenaardig mag het hóeten, dat niet alleen deze goede bedoeling niet op prijs werd gesteld, maar dal de scheidingsmuur moest vallen op dringend verzoek der... vrouwen. Zij toch hadden gaarne het ongerief van het rocken er voor over om steeds in het gezelschap der mannen te blijven daar zij anders te dikwijls verstoken hieven van het voorlezen der krant en liet vertellen der uit de stad medege brachte nieuwtjes. (Hbld.) AANBEVELING. Een socialistische leider, die het woord zou krijgen, was door oen deel van 't publiek niet bemind, en daar om nam zijn vriend de moeite hem in te leiden op de volgende wijze Eenigen van u hebben iets tegen den nu komenden spreker, omdat hij wel eens mee heeft gedaan aan op stootjes. Dit is niet billijk. Zelf-verde- diging is oen natuurwet. Welnu, zelfs een hond zal brommen, wanneer men hem een beet afneemt, en gij allen weet, wat een ezel doet, wanneer hi' gesard wordt. Dames en heeren, de heer Blank zei nu het woord tot u richten t WELDADIGIIEIDSCONCF.RT. BureaulistOp het oogenblik zijn alle plaatsen weg, meneeren, maar als u even wacht tot het eerste lied gezon gen Is L. BIJ DEN OOGARTS. Je ziet dus alles in een nevel...va Kijk mij eens aan. Ik zie u ook beneveld* dokter. VORSTELIJK ONDERRICHT. Gouverneur Goethe heeft, zooals bekend is, geleefd van 1749—1832. Zou ik Uwe Hoogheid mogen vragen, wan neer hij gestorven is Mooi meisje Is dat waar, dat men iemands lot kan voorspellen uit de lijnen deur hand? Glundere jonkman Wel zeker kan men dat. Geef mij uwe hand, en ik kan u voorspellen dat u heel geluk- lig met mij zal zijn. Eten vader bezoekt zijn zoon, den student „Laat mij uwe bibliotheek eens zien", zegt papa, „die, zooals je mij onophoudelijk schrijft, zoo ver bazend veel geld kost." ,Met genoegen, papa", antwoordt de student, terwijl hij de bijna ledige bookeiiKust opent, „maar ik inoet u zeggen, dat zij door de vochtig- eid veel heelt geledeu." ArtsKlaagt uw man nog over dorst Alevrouw O ja, dokter maar dat doet hij ook, als hij gezond is. NEDERLAND EN VENEZUELA. Men meldt uit Den Haag: Het pantserschm Ileemskerck heeft, nu do stand van zaken in Venezuela liet toelaat, order ontvangen, onder bevel van zijn nieuwen commandant, kapitein ter zee Tydeman, uit de Ca- raïbische wateren naar Nederland te rug te keeren. Als datum van vertrek van het pant serschip Utrecht naar Wcst-Indië, ter flossing van de Geiderland, is uiter lijk bepaald 12 dezer. DE TWIST IN DE S. D. A P. Naar wij vernemen, heeft jl. Zon dag te dezer stede een vergadering plaats gehad van de z.g. „Marxisten", 'ormende do Nieuwe Tijdgroep en de Tribune-groep. In deze vergadering is een program vastgesteld en eèn hou ding bepaald, een en ander voor het geval, dat het in de S. D. A. P. tot scheuring komt. Indien het voor de a.8. verkiezingen tot scheuring komt, zijn de „Marxis ten* van plan tegenover mr. P. J. Troelstra den heer D. J. Wijnkoop, een der redacteuren van do Tribune, in Amsterdam III te candideeren. Dat van de zijde der „revisionisten" niet minder scherp wordt opgetreden, mo ge blijken uit het feit, dat op de gros lijsten in de Amsterdamsche kiesdis tricten IX en IV, waarop steeds Marx isten als nummer één voorkwamen, thans revisionisten vooraan zijn ge steld. Zoo staat thans i.n IX voor de n.s. Kamerverkiezingen de h-er W. H. Vliegen No. 1 en de heer A. H. Ger hard No. 5, en in district IV thans do heer W. II. Vliegen No. 1 on de heer Jos. Loopuit No. 5. Wij vernemen voorts, dat door de partij der revisionisten pogingen wor den aangewend tot het oprichten van een tijdschrift tegen de Nieuwe Tijd. (Hbld.). VOLKSBOND. De 36e algemeene vergadering vari den Volksbond tegen drankmisbruik zal in 1909 worden gehouden te Utrecht. OM ONS HEEN No. 862. De bestijging van een vulkaan Nu de vreeselijke gebeurtenissen in Italië de aandacht weer gevestigd hebben cp onderaterdsche werking en vuurspuwende bergen, is het verhaal van Frank Davey 1® The Strand Mar yazlne, over de beklimming van een vulkaan op het eiland Hawaï, van groote actualiteit. Wel is het eenige jaren geleden, daar de schrijver de gevaarlijke klauterpartij in 1899 on dernam, maar aan de belangwek kendheid der bijzonderheden doet dat feit niet af. Doel van de reis was de vulkaan van Makuaweoweo, op den top van Mauna Loa, op een hoogte van der tien duizend zeshonderd voet gelegen. Deze krater, sedert jaren schijnbaar gedoofd, was plotseling uitgebarsten en men kan nagaan, hoe moeilijk de reis zich liet aanzien, daar Mauna Loa zelf geheel en al vulkanisch is, zoodat da gansche weg bezaaid is met lava. Het was dan ook niet zon der moeite, dat paarden en muildie ren werden verkregen van de in boorlingen, die wel weten, dat de pooten van de dieren veel hebben te lijden van de lavabrokken. Soms is de lava als een soort van glad veld, maar meestal zeer ongelijk, waar schijnlijk een gevolg daarvan, dat ze tijdens een harden wind uitgeworpen èn naderhand door aardbevingen nog verder verbrokkeld is. Met hun vijven begonnen de schrij ver en zijn makkers hun tocht. Aan vankelijk was die bijzonder aange naam. Uren lang reden zij door stre ken van tropisch weelderigen groei, te midden van reusachtige heesters, vruchtboom en en veelkleurige bloe men, waaronder de fraaiste orchi deeën, maar toen zij tegen donker de grens van dit schoone landschap be reikten, regende het dat het goot. Zij gebruikten hun avondmaal en hurk ten daarop bijeen, te vergeefs toch tende zich droog te houden. Bii het aanbreken van den dag werd de tocht voortgezet over het ver schrikkelijkste landschap, dat men zich kan voorstellen. De scherpe hoe ken van de lava sneden als glas door de zware laarzen en de arme dieren hadden veel te lijden. Toch zetten zij door en bereikten den top van den berg juist tegen donker. Dicht bij het midden van den bergtop is een gedeelte van omstreeks vier vier kante mijlen, dat een opening van omstreeks duizend voet heeft. Dit is de krater van Makuaweoweo, waar voor zij zooveel hadden doorgestaan om dien te bereiken. Toen de reizigers daar stonden Ln de koude en op dit troostelooze lava- veld, zagen zij in de verte een soort van meer van vloeibaar vuur, afwis selend zwart en wit van kleur, gelijk aan gesmolten ïjzer in een fornuis. Soms, wanneer de oppervlakte even donker was, braken overal kleine vlammetjes door de oppervlakte heen, dan weer spoten ware fonteinen van vuur op verschillende plaatsen om hoog. Toch was dit het ergste niet. De heftigste uitbarsting scheen te zijn op een afstand van omstreeks vijfdui zend voet verder aan de helling van den berg. Enkele van de tochtgenoo ten werden door het z'en van de vuurzee in de verte door zulk een angst bevangen, dat zij zich ln hunne dekens rolden en er verder niet meer naar wilden kijken en dat na eene moeilijke reis van twee dagen I Toen het tijd werd om te gaan sla pen, kropen de schrijver en een van zijn vrienden in een gat in de lava, om tegen de nachtkou beschut te zijn, weinig vermoedende, dat deze soort van grot ook aan de andere zij de een openiing had. Er uit gaan en een betere rustplaats zoeken was, .wegens de gaten en scheuren in de lava, waar men 'in donker licht in Naar het Engelsch door Barones Orczy. 45) Werkelijk, er is niet3 om Je over te schamen Hij is ee® edel en oprecht man,, en iemand om trotsch op te lijn als echtgenoot. Neen, lieve, ik schaam mij ook niet, zei Suzanna zachten het doet mij zoo goed je zoo over hem te hooren spreken. Ik denk dat mama haar toestemming wel zal geven, voegde zij er peinzend bij, en het zal mij o I zoo gelukkig maken maar, natuurlijk, kunnen wij er niet aan denken, vóórdat papa in veilig heid is Marguerite keek ontsteld op. Su zanne's vader de Graaf de Tournay een hunner, wiens leven zou wor den opgeofferd als Chauvelln er in slaagde de identiteit van den Rooden Pimpernel vast te stellen. Van de Gravin en ook van een of twee leden van den bond had zij ge hoord, dat hun geheimzinnige leider ziin woord had gegeven, dat hij den voortvluchtige® Graaf de Tournay veilig uit Frankrijk zou brengen. Terwijl de kleine Suzanna onbe wust van alles uitgezonderd haar eigen hoogst belangrijk geheimpje, voort bleef babbelen, gingen de ge dachten van Marguerite terug naar de gebeurtenissen van den afgeloo pen nacht. Armand's gevaar, de bedreiging van Chauvelln, zijn wreede „Het een of het ander", dat zij had aangeno men. En toen haar eigen aandeel in de zaak, dat zijn toppunt had bereikt om één uur in de eetkamer van Lord Grenville, toen de meodoogenlooze vertegenwoordiger van de Fransehe Regeering eindelijk zou te weten ko men, wie die geheimzinnige Roode Pimpernel was, die zoo openlijk een leger spionnen om de® tuin le'dde en zich zoo moedig en enkel uit liefde voor sport aan de zijde van de vijan den van Frankrijk plaatste. Sinds dien tijd had zij niets meer van Chauvelln gehoord. Zij had daar uit opgemaakt, dat hij niet geslaagd was, en toch had zij zich niet meer ongerust gemaakt over Armand, om dat haar echtgenoot gezegd had, dat hij voor zijn veiligheid zou zorgen. Maar nu, plotseling, terwijl zij zoo doorbabbelde, overviel haar een ge voel van afschuw voor hetgeen zij ge daan lrad. ChauveFn had haar niets verteld, dat is waarmaar zij herin nerde zich hoe sarcastisch en kwaad aardig hij er uitzag, toen zij na het bal afscheid van hem nam. Had hij toen toch iets ontdekt? Had hij zijre plannen al klaar gemaakt om den stoutmoedigen intriguant in Frank rijk te vangen en hem zonder vorm van proces of uitstel naar de guillo tine te zenden Marguerite voelde zich uiterst on aangenaam gestemd en zenuwachtig klemde zij den ring in haar zakdoek vast. Je luistert niet, lieve, zeide Su zanne verwijtend, terwijl zij haar lang hoogst interessant verhaal even onderbrak. Ja, ja, Lieve ik luister wel, zeide Marguerite met een poging om to glimlachen. Ik houd er van om je te hooien praten... en je geluk maakt mij zoo verheugd... Wees niet bang, wij zullen wel zorgen, dat ma ma haar toestemming geeft. Sir An drew Ffoulkes is een nobel gentle man hij heeft geld en een positie, de Gravin zal haar toestemming niet weigeren.... Maar.... nu, kleintje.... vertel mij nu... wat het laatste nieuws van vader is O 1 zei Suzanne op vrool ijken toon, dat kon niet beter. Vanmorgen kwam Lord Hastings mama een be zoek brengen. Hij vertelde dat alles nu in orae was niet onzen lieven papa, en wij kunnen hem nu in min der dan vier dagen veilig ta Engeland verwachten. Ja, zei Marguerite, wier gloeien de oogen aan de lippen von Suzanne hingen, terwijl zij vroolijk voort ging. O, wij zijn nu niet bang meer Weet je niet, ma chére, dat die groo te en nobele Roode Pimpernel zelf naar Frankrijk is gegaan om papa te redden Hij is gegaan, Margueri te.... werkelijk gegaan.... voegde Su zanne er opgewonden bij. Hij was vanmorgen in Londen, morgen zal hij misschien in Calais zijnwaar hij papa zal ontmoeten.... en dan.... en dan De slag was gevallen. Z:' had het al voortdurend ver wacht, ofschoon zii het laatste half uur geprobeerd had zichzelf gerust te stellen &a haar angst weg te redenee- ren» HIJ was naar Calais gegaan, van morgen in Londen geweest... hij.... de Roode Pimpernel.... Percy Blake- ney.... haar echtgenoot... dien zij de zen nacht aan Chauvelln venaden had. Percy... Percy... haar echtgenoot- do Roode Pimpernel.... O hoe kon zij zoo blind geweest zijn? Nu begreep zij het alles heel duidelijk.... do rol die hij speelde liet masker dat hij droeg.... om zand te strooien in de ooizen van anderen. En dat alles louter uit liefhebberij in sport en avonturenmannen, vrouwen en kinder»® van don dood redden, evenals andere mannen die ren uitroeien en dooden louter uit zucht naar opwinding. L>e werkelooze rijke man had behoefte aan een doel in zijn leve® hij en de enkele jon gelui, die onder zijn commando ston den, hadden zich maanden lang ver maakt door hun leven te wagen ter wille van eenige onschuldigen. Misschien was hij van plan geweest het haar te vertellen, toen zij pas getrouwd waren maar toen was het verhaal van den Markies de St. Cyr hem ter core gekomen, en had hij zich plotseling van haar afgekeerd, met de gedachte ongetwijfeld, dat zij een of anderen dag hem en zijne ka meraden, die gezworen hadden hem te volgen, zou kunnen verraden, en daarom nad hij haar om den tuin geleid, zooals hij alle anderen om den tuin geleid had, terwijl honderden nu hun leven en menige familie leven en geluk beide aan hem verschuldigd waren. Het masker va® den onnoozclen fat was bijzonder goed geweest en hij was voortdurend in zijn rol geble ven. Geen wonder, dat de spionnen van Chauvelln hem niet hadden kunnen vindon ln den schijnbaar hersenloo- zen sukkel, den man, wiens weerpa- loozo brutaliteit en onuitputtelijke scherpzinnigheid voor de scherpste Fransehe spionnen, in Frankrijk zoo wel als ln Enseland een raadsel was gebleven. Dezen nacht nog toen Chauvelin naar de eetkamer van Lord Grenville ging orn dien brutalen Rooden Pim pernel te zoeken, zag hij alleen dien onnoozelen Sir Percy Blakency vast in slaap in een hoek van de sofa. Had zijn slöwe aard toen het ge heim geraden Dat was het geheele verontrustende, afschuwelijke raad- sol. Door een vreemdeling zonder naam te verraden om haar broeder te kun nen redden, had Marguerite Blakeney misschien haar eigen echtgenoot in levensgevaar gebracht 1 Neen i neen neen duizendmaal neen Zoo'n slag kon het lot haar niet toebrengen de Natuur zelf zou daartegen in opstand komen baar hand zou zeker gisterenavond, toen zij dat kleine stukje papier vasthield, eerder lam geslagen zijn, voordat zij zoo'n afschuwelijke daad bedreef. Maar wat is er, lieve zeide Su zanne, nu ernstig ongerust, want Marguerite zag nu doodsbleek. Ben je ziek, Marguerite Wat is er Niets, niets, kind, fluisterde zij, als in een droom. Wacht even.... laat mij denke®.... denken Je zei... dat de Roode Pimpernel vandaag is ver trokken Marguerite, lieve, wat is er Je maakt mij angstig.... (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5